31e JAARGANG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 No. 96 W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN A *3 BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. UITGEVER Hippolytusboef Wieringen Van 1 5 regels t 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. KLEINE PRACTISCHE KACHEL HOOG GENOTEERD Ouderwetsch* keukenfornuis ook weer gezocht. „Een kacheltje om van te watertanden loopt één maand op een half mud kolen De veilingmeesters in de Amsterdamsche veilinglokalen weten de waar goed aan te prijzen. Wie beter dan zij kennen de „gele- genheidsvragen" van het publiek En waar men tegenwoordig komt op een verkooping, ge ziet den afslager als het ware de mouwen opslaan als de kachels en fornuizen aan de beurt komen, want hij heeft er zelf plezier in. Het houdt toch immers altijd ook een beetje verband met 's afslagers eer om een goed prijsje uit het publiek te kweeken en zoo nu en dan, als het opbieden stokt, den gang er weer in te kunnen brengen. En voor zijn beroepseer kan hij zich nu in de han den wrijven, want wij leven in een tijd, waar in hij zijn talent ten volle en zich man van het metier kan toonen. Op de veilingen begint in dezen tijd van het jaar de belangstelling voor kachels, haar den en fornuizen altijd wat toe te nemen maar bij al die distributiebelevingen, welke wij thans ervaren, is de vraag naar deze ar tikelen nu wel bijzonder groot en levendig geworden. Dat wil zeggen, het gaat er den kooper om een handig en klein en vooral zui nig kacheltje op den kop te tikken of een fornuisje te pakken te krijgen, dat mogelijk uitkomst kan brengen, wanneer het met het gas of de petroleum wat krap mocht gaan - wat eierkolen en een paar blokjes hout, dat weten deze koopers dan wel machtig te wor den. Men ziet het gebeuren, dat een fraaie, zelfs een trotsche haard, voor een appel en een ei aan den man komt. Het publiek blijft onverschillig en bepraat ten hoogste, wat zoo'n haard wel moet verstoken. Maar voor een salamander of voor de altijd practische calorfère is de liefhebberij zeer groot en de afslager, die de belangstelling aanvoelt, weet er prijzen voor te bedingen. Een klein kachel tje, dat directe verwarming geeft en zonder veel moeite is aan te maken, zoodat men des nachts brandstof spaart, staat hoog geno teerd. Evenals de sierlijke en soms volumieuze haard het aflegt tegen het zakelijke practi sche kacheltje, zoo ziet men op veilingen ook de gas- en electrische fornuizen achterge steld bij de oudtijdsche keukenfornuizen. Grootmoeders fornuisje gaat voor een eere- prijs van de hand. In den eenen winkel is het de zaklantaarn, in den anderen het verduisteringspapier en op een veiling de ouderwetsche, snel verwar mende kachel, die thans op de eerste plaats zijn gekomen. De tijd weerspiegelt zich in al het doen en laten. BINNENLANDSCH NIEUWS. P.T.T.-TARIEVEN 20 AUGUSTUS VERHOOGD. Locaal brieven 5 cent, interlo- caal TV2 cent briefkaarten respectievelijk 4 en 5 cent. Stadsgesprekken 3 cent. Het A.N.P. meldt Door het wegval len van een groot deel van het interna tionaal- en transitverkeer en het terug loopen van het binnenlandsch verkeer, zijn de P.T.T.-ontvangsten sterk ge daald. Tegenover deze daling kan, me de in verband met de noodzakelijkheid om personeelontslag in dezen tijd zoo veel doenlijk te vermijden, geen ook maar bij benadering evenredige vermin dering der uitgaven worden gesteld. Daarom is het, ter handhaving van het budgetaire evenwicht noodzakelijk geworden eenige P.T.T.-ta neven te ver- hoogen. Deze verhooging zal, voor zoover de posttarieven betreft op 20 Augustus (heden) ingaan. Het nieuwe tariaf voor brieven wordt Locaal tot en met 20 gram 5 cent. 20 t.m. 100 gram 7V2 cent. Interlocaal t.m. 20 gram 7V£ cent. Boven deze gewichtsgrenzen blijven de oude tarieven gehandhaafd. H|et nieuwe tarief voor briefkaarten wordt Locaal 4 cent. Interlocaal 5 cent. Op zich nog in handen van het pu bliek bevindende postbladen, briefkaar ten, enz. met zegelopdruk van lagere waarden dient, bij gebruik na 19 Aug. a.s. het ontbrekende bedrag te worden bijgeplakt. Inzake het brief- en briefkaarttarief in het grensverkeer met Duitschland volgen nog nadere mededeelingen. De telefoontarieven worden als volgt verhoogd a. Locale gesprekken 3 cent. b. Interlocale gesprekken per 3 mi nuten of gedeelte daarvan le zone 0-10 Km. 6 cent, 2e zone 10-15 Km. 15 cent 3e zone 15-25 Km. 30 cent 4e zone 25-35 Km. 45 cent 5e zone boven 35 Km. 60 cent. De datum, waarop de nieuwe gesprek tarieven tuin iederen telefoonabonné worden berekend, zal de abonné's schrif telijk worden medegedeeld. Alle hierboven genoemde telefoon tarieven blijven ongewijzigd. EEN POND KAAS PER KEER. Ter reguleering van de prijzen. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend In het algemeen heeft men kun nen constateeren, dat in den laatsten tijd de prijzen in den kaashandel voort durend zijn opgeloopen. Een der oorza ken hiervan is, dat 't publiek in abnor male hoeveelheden kaas inslaat. Het spreekt van zelf, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat het nemen van maatregelen noodzake lijk is. Als voorlooplge maatregel is met in gang van 18 Augustus, het verkoopen, zoomede de aflevering en het. vervoer van alle soorten kaas. tijdelijk worden verboden, behalve ingeval van verkoop en aflevering door winkeliers, melkin richtingen en melkslijters recht streeks aan verbruikers. Deze mogen echter alleen afleveren in hoeveelheden van ten hoogste een halve Kg. per keer en per afnemer en tot ten hoogste de HELDEN in het EEUWIGE IJS Ook Nederlanders aan de Pool dekt had. Doch desondanks moet worden er kend, dat Cook een moedig en onderne mend ontdekkingsreiziger is geweest in hetj' arctische gebied. elk oogenblik te barsten. Ze moesten het vaartuig verlaten en probeeren, temidden van ijs en sneeuw te overwinteren. 14 Sep- jtember begon men met het bouwen van een blokhut. Nu moesten ze op zoek naar versch vleesch, voor de lange Poolnacht aan 'brak. Het gelukte de matrozen, een groot aan In New York overleed een dezer dagen dr. tal zeehonden te dooden., 3 November ver. Fredenck A. Cook die indertud groote ver-'dween de zon en van nu af aan heerschte maardheid verwierf als ontdekker van de fir wlnter ,n de Poolstreken.. Noordpool: Deze vermaardheid was echterhee, la m voorW niet van langen duur, daar men later be- konden de matrozen wekeniang hun hut merkte, dat Peary en niet Cook de Pool ont- |nlet verIaten ondanks hun gedrukte stem- niing probeerden ze zoo goed mogelijk de tijd met scherts en zingen te verdrijven. :tj Tusschen twee sneeuwstormen in verlie- [ten steeds een paar mannen de hut om op De dood van Fred. Cook brengt ons weer jacht te gaan naar versch vleesch. Zoo enkele gevaarvolle Pooltochten in gedach- kwam het, dat de gevreesde scheurbuiik, waar ten. Vroeger hadden de Robinsons van de'Van de oorzaak -gebrek aan vitaminen C - Poolstreken het veel moeilijker dan hun na- destijds immers nog niet bekend was, voor volgers in de 20e eeuw. Duizenden gevaren kwam. Bovendien dwong de kapitein de man bedreigden hen bij hun moedige ondernemin nen desnoods met geladen pistool - om ie- gen en een overwintering in deze streken be-'dere week een bad te nemen, hoewel de teekende steeds een levensgevaarlijk waag- temperatuur hiervoor nu niet bepaald aan- stuk. lokkelijk was. Ondanks al deze voorzorgs- Reeds de Poolexpeditie, die in 1594 door maatregelen stierven toch drie matrozen aan de Hollanders Jacob van Heemskerck, Jan'deze gevreesde ziekte. Cornelisz. de Rijp en Barends werd onderno-| Eindelijk verscheen de zon weer het ijs, men, op last van de regeering van Amster- dat het schip insloot, begon los te raken en dam, bracht de deelnemers aan de rand van 14 Juni 1597 aanvaarden de mannen de te- de afgrond. 18 Mei 1596 verlieten zij Amster-Jrugtocht. Op deze tocht overleed helaas een dam. Spitsbergen werd ontdekt, maar terwijl der leiders, Barendsz. Eind Augustus ont- de Rijp op het Schiereiland Kola bleef over-jmoetten ze de Rijp in de Witte Zee en 30 Oc winteren, stelden Heemskerck en Barendsz tober landden zij, na bijna anderhalf jaar zich met dit resultaat niet tevreden. Zij be- van huis te zijn geweest, bij Maaslandssluis. sloten, verder Noordwaarts te gaan, waar ze Bijna 300 jaar later, in 1871, vond de Noor tenslotte de noord-westpunt van het eiland Elling Carlsen de ru-ine van het „Behouden Nova Zembla bereikten. Huys", de hut, waar de Hollanders hadden Nu gebeurde er iets, dat voor de Poolonder overwinterd. Alles bevond zich nog in oor zoekers gelijk stond met een ramp het spronkclijken toestand. Op tafel lag nog een schip geraakte in het ijs bekneld en dreigde stuk gebraden vleesch, waarin de afdruk in de week van 12 t.m. 17 Aug. geldende prijzen. Deze afleveringen mogen slechts ge schieden tegen afgifte van een bon, welke in tweevoud moet worden uitge schreven en waarin is vermeld 1. Naam en woonplaats van den le verancier 2. naam en woonplaats van den afnemer 3. geleverde hoeveelheid en prijs 4. datum. Een exemplaar moet door den lever ancier worden bewaard en op aanvrage aan de Ned. Zuivelcentrale ter beschik king gesteld worden. De Nederlandsche Zuivelcen'ralc kan in zeer bijzondere gevallen van boven vermelde verbodsbepalingen dispensa tie verleenen. Hiertoe dient men zich schriftelijk tot deze centrale te wenden Deze maatregel beteekent dus, dat het publiek niet meer dan een pond kaas per keer kan koopen. Op de nale ving hiervan zal zeer streng worden toegezien. Voorts wordt bekend gemaakt, dat iedere houder van kaas, die op Zaterdag avond 17 Aug. 1940 'n voorraad van meer dan 500 Kg. kaas bezat, daarvan uiterlijk Donderdag 22 Aug. 1940 met de eerste post een opgave (stuks, Kg., per soort vetgehalte en ouderdom ge specificeerd) aan de Centrale moe' doen toekomen. Adres Ned. Zuivelcentrale Laan Meerdervoort 84, Den Haag. Binnenkort zullen nadere maatregelen er reguleering van den kaashandel en de kaasprijzen worden afgekondigd. MAATREGELEN TEGEN PACHTOPDRIJVING. Niet hooger dan op 1 Sept. -939 Openbare verpachtingen ver boden. Het Verordeningenblad publiceert 'n „Paclitopdrijvingsbesluit 1940" waarbij verboden wordt een pachtovereenkomst of een wijziging of aanvulling daarvan tot stand brengen, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan op 1 Septem ber 1939. Openbare verpachtingen wor den verboden. Het is ongeoorloofd, dat wil zeggen niet bedongen, voordeel in ver band met een pachtverliouding, wordt gestraft met maximaal een jaar of een boete van vijfduizend gulden. IR. MUSSERT SPREEKT TE AMSTERDAM. In het grafelijk park te Amstenra- de is Zaterdag een openlucht bijeen komst gehouden van de N.S.B. Nadat ir. Mussert door graaf Dr. marchant et d'Ansembourg was ver welkomd, begaven de aanwezigen zich in liet park, waar graaf De Mar chant et d' Anscmbourg de aanwezi gen welkom heette, inzonderheid de buitenlandsclie gasten, leden van de N.S.D.A.P. De leden van de N.S.D.A.P. zei spr. zijn onze beste bondgenooten. Wij hopen spoedig de stichting van een Nationaal Socialistisch Nederland te vieren. Na collecte en volkszang was het woord weder aan graaf De Marchant van een menschelijk gebit nog duidelijk zien was. De kou had het geconserveerd 1876 verzamelde de Engelschman Gardiner alle voorwerpen, die hier nog te vinden wa ren, welke thans in het Rijksmuseum te Am sterdam te vinden zijn. Veel tragischer was het lot van een andere expeditie, die veertig jaar later werd onder nemen. Een gezelschap robben jagers werd op het eiland Amsterdam, ten Noorden van Spitsbergen, door het invallen van de win ter verrast. Alle zeven mannen vonden een verschrikkelijke dood. Vele jaren later wer den hun lijken uitgegraven. Bij een van hen vend men een dagboek, dat met de volgende v/oorden eindigde „Drie kameraden zijn dood. Wij liggen op de grond en hebben niet meer de kracht, ons van pijn en moeheid te bewegen en wij bidden, dat God ons door 'n wonder zal verlossen. Het zal niet lang meer duren. We kunnen elkaar niet helpen, ieder heeft zijn eigen moeilijkheden...." Met die pe ontroering lazen de zeelieden, die het kamp later vonden, deze woorden. De onge lukkige jagers waren waarschijnlijk aan scheurbuik overleden. Dezelfde vreeselijke ziekte werd ook de Russische Iwanow-expeditie in 1690 noodlot tig. De leider had het besluiit genomen, het schip te verlaten en aan de kust van het ei land Serapoja-Koska te overwinteren. Men bouwde een hut, die zelfs nog eenige com fort had en hoopte, goed door de winter heen te komen. Maar helaas hadden de deel nemers geen geluk op de jacht. Wekenlang [konden ze geen enkel stuk wild buit maken en aten ten slotte pelzen en laarzen, om het knagende hongergevoel te onderdrukken, j Van de vijftien deelnemers aan de expedi tie stierven in de winter veertien aan scheur buiik; de eenige overlevende werd het vol gend jaar door de visschers gevonden. et d'Ansembourg, die begon met dank te zeggen aan den Duitschen soldaat, die de N.S.B. de vrijheid had gebracht. Wij danken God, zei pr., dat hij ons volk een man heeft gezonden, om het te leiden en te brengen naar een beter toekomst ir. Mussert. De drie bronnen van het nationaal socialisme godsvertrouwen, de dic- ning van volk en Vaderland en eerbied voor den arbeid, werden door spr. uit voerig behandelt. Spr. keerde zich te gen te R.K. Staatspartij en de bro chure van dr. Colijn. De R.K. Staats partij is verdwenen en de Nederland- Unie is ontstaan. Nadat Arnold Meijer een al te belachelijk figuur had gesla gen, willen de heeren lloman en De Quay het Nederlandsche volk en de Duit sche bezetting wijsmaken, dat zij den goeden geest hebben. Vol verwach ting kijken wij, Nationaal-Socialislen, zeide spr., neer op het denkende deel van ons volk. In 1941 zal de Unie weer zijn verdwenen. Tusschen al dien on zin stijgt omhoog de rots van het Natio naai Socialisme. De N.S.B. en de W.A. zijn herrezen. De W.A. is niet meer de wandelclub, maar de toekomstige weer macht van de* beweging. Na de pauze hield ir. Mussert zijn rede Er zijn duizenden in ons land, aldus spr., die gebukt gaan onder zorgen. De vroegere partijleiders zien geen in komst en voelen het einde hunner da gen nabij. Wij daarentegen zijn ver heugd, dat de partijen verdwenen zijn. Wij loopen niet met. lange gezichten, want indien onze groote Oosterburen niet gekomen waren, waren wij ver moord. Het nieuwe Europa wordt gevormd door Adolf Hitier en Benito Mussoüni en daarin is plaats voor het Nederland sche Rijk er» het Nederlandsche volk. Als wij, a dus spr., in 1937 den ver kiezingsstrijd haddm gewonnen zon den wij met het Duitsche volk zijn op getrokken en dan zouden wij er thans heel wat beier hebben voorgestaan Maar er is nog niets vtrloren als ons volk maar veilig is in den Na'-ionaal- socialistischen staat. W ij zijn niet groot maar toch een volk van vijftien mi 1 li- oenen zielen. En als we weer verbonden zijn met Indië en Zuid Afrika, dan be hoeven wij ons voor geen enkel volk te geneeren. In de nieuwe maatschappij zal ieder een van andermans godsdienst moeten afblijven. Zooals het kapitalisme uit de maatschappij wordt verdreven, zal het ook uit de kerk worden gedreven. Nationalist zijn is moeilijk omdat het offers vraagt. Offers moet men ech ter brongen als men zijn volk en vader land lief heeft. VERGUNNINGEN VOOR AUTOBUS - DIENSTEN Geldigheid tegenwoordige op 26 Augustus en 2 September AFGELOOPEN In het vierde uitvoeringsbesluit van den secretaris - Generaal van het Departement van Waterstaat betreffende het vervoer van Uit de latere tijd herinneren de ons nog de ballontocht van den Franschen onderzoe ker André. Hij liet zich in een vrije ballon naar het Noorden drijven, in de hoop, dat de luchtstroomingen hem wel boven de Noord pool zouden brengen. Deze hoop bleek ech ter een vreeselijke vergissing te zijn geweest, want de ballon verdween met de drie inzit tenden in het Poolgebied. Tragisch was ook de expeditie van den Italiaanschen kolonel Nobile, die met '.een bestuurbaar luchtschip naar het Noorden vloog en in de buurt van Spitsbergen schip breuk leed. Acht personen kwamen hierbij om het leven. De anderen hadden gelukkig een tent en een zendapparaat kunnen red den. Vijf weken brachten ze hier temidden van sneeuw en ijs door, in voortdurend le vensgevaar. totdat het eindelijk aan een Rus sischen amateur gelukte, hun verzoek om hulp op te vangen. Een piloot ontdekte het eerst de roode tent op het ijs, gooide levens middelen uit en nam zelfs den zwaar-zieke Nobile mee. De rest van de expeditie werd door de Russische ijsbreker ..Krassin" op een heldhaftige tocht, die door de heele wereld met bewondering werd gevolgd, bereikt en greed. personen en goederen kwam de volgende be paling voor: De vergunningen voor autobusdiensten en groepsvervoer zoowel binnen een gemeen te als in meer dan één gemeente, verleend krachtens de wet autovervoer personen, wor den met ingang van een nader door den sec retaris-generaal van het departement van Waterstaat vast te stellen tijdstip tijdelijk ingetrokken. De Secretaris - Generaal heeft thans het tijdstip, in bovenstaande bepaling bedoeld, vastgesteld op 25 Augustus 1940 voor auto busdiensten en op 2 September 1940 voor groepsvervoer. Ten aanzien van de verdere bepalingen van het Uitvoeringsbesluiit zij verwezen naar Verordeningenblad no. 9, uitgegeven 6 Juli 1940. Ter verduidelijking diene, dat de Commissi# Autovervoer Personen reeds een aantal ver gunningen heeft verleend, welke in werking treden bij de intrekking der bestaande. INZITTENDEN ENGELSCHEN BOMMENWERPER VERDWENEN. Na een noodlanding in Brabant. Het A.N.P. meldde Zaterdag Vanmorgen om half vijf heeft een zware Engelsche bommenwerper op den Tiggeltschenberg te Rijsbergen N.-B., een noodlanding gemaakt. De machine verbrandde gedeeltelijk. De zes inzitten den van het vliegtuig hebben, nadat zij hun uniform hadden uitgetrokken, de vlucht genomen. Het publiek wordt verzocht, indien aanwijzingen hunnen worden ver strekt, die tof opsporing kunnen lei den, daarvan ten spoedigste het dichtst bijzijnde Duitsche militaire bureau in kennis te stellen. Belooning in uitzicht gesteld. In aansluiting op het bericht betref fende de landing van een Engelsch vliegtuig op den straatweg bij Rijsber gen meldt het A.N.P. nader, dat de be manning. die zich verwijderd heeft, uit 12 koppen bestond. Vermoedt wordt, dat deze bemanning een z.g. vernielings groep „Sprengkommandio") vormt. Nogmaals wordt personen, die aanwij zingen of berichten daarover kunnen geven, verzocht ten spoedigste daar van mededeeling te doen aan den dichtst bijzijnde n Nederlandschen of Duitschen politiepost of -bureau. In geval deze inlichtingen tot eenig resultaat leiden, wordt een flinke be looning in uitzicht gesteld. BIJ SABOTAGEDADEN ZULLEN GEMEENTEN WORDEN BEBOET. Zoowel waar de daad is gepleegd als waar de schuldigen woen. De Weermachtsbevelhebber in Neder land, generaal der luchtmacht dr. Chris dansen, maakt bekend A. In mijn op 6 Juli 1940 gepubli ceerde bekendmaking heb ik ertegen gewaarschuwd 1. den met Duitschland in oorlog zijnde mogendheden eenigcrlei de oor logsvoering betreffende mededeelingen te doen toekomen of daarbij behulp zaam te zijn Van Platpooten en Kwallen Westfriesland, dat thans een aaneengeslo ten geheel vormt, was vroeger, toen het naar buiten weliswaar ook een eenheid vormde, onderverdeeld in elkaar soms zeer vijandige groepen en plaatsen. Hier, evenals elders, waren toen kleine oor logen, en onderlinge veeten aan de orde van den dag en het is zeer merkwaardig om na te gaan, welke de minder vleiende qualiflca- ties waren, die onze voorvaderen elkaar toe dachten. Er zijn nog heel wat van die oude scheld en spotnamen overgebleven, waarvan er som mige werkelijk niet van humor gespeend zijn De titels in den kop zijn daar al het wel sprekend bewijs van en de navolgende lijst praedicaten illustreert de vindingrijkheid van de oude Westfriezen in dit opzicht ten overvloede. Nog heden zijn de Alkmaarsche gortzakken vanwege de vee grutterijen, welke vroeger in de kaasstad bestonden. Minder bekend is de scheldnaam ketelkruipers voor de Alkmaar- ders. De Schagers werden roodjes genoemd, naar de rosse haardos waarover vele inwoners van Schagen zouden beschikken,. De Schermerhorners worden als mollen uit gekreten omdat zij een mol in hun dorpswa pen voeren.. De naam koolstruiken is natuurlijk van toepassing, hoe kan het anders, op de Langen dijkers, zoo iets spreekt haast van zelf, maar niet minder bekend is het, dat de Egmond aan Zeeërs vroeger voor Egmondzeesche visch teven uitgejouwd werden, hoewel Egmon- der konijnenteven ook niet slecht geklonken zou hebben Als het kermis was in Grootschermer, dan was het ook kennis in de hel, zoo woest wa ren de gedragingen waarmee de inwoners van dat dorp aan hun vreugde uiting gaven, deze eigenaardige gewoonte bezorgde ze de bijnaam „de wilden." Eén scheldnaam was voor Oostzaan nog niet genoeg. Als ze lang genoeg voor kool eters uitgescholden waren, werden ze voor de variatie voor volk van Claes Compaen uitge maakt. En dat wilde ook heel wat zeggen, want Compaen was een van de meest beruch Vervolg op de binnenpagina.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1