Gras- en Klaverzaden KIEMBAKKEN Lissesclie Kistenfabriek N.V., Lisse Ten Kate Uw bakker Orgineele en le nab. Zaaitarwe uit Zeeland D. J. v. d, Have - Kapelle-Biezelinge Vert. P. L v. Andel, Purmerend, Tel. 269 2. sabotagedaden tegen de Duitsche1 weermacht en haar instellingen of tegen verkeers-, handels- en industrie-instal laties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat dergelijke handelingen volgens de Duitsche. met het oog op den oorlog verscherpte, landsverraadswetten wor den gestraft en dat degene, die een met Duitschland in oorlog zijnde mogend- voordeelen verschali, mededcelingen verstrekt of op eenigc andere wijze be gunstigt, tevens het leven en den eigen dom van eigen volksgenooten benadeel' en in gevaar brengt. Ondanks deze niet mis te verstane bekendmaking is nog onlangs een sa botagedaad voorgekomen. In geval van herhaling zal naast de bestraffing van daders, medeplichtigen en medeweten den a. zoowel aan de gemeente waar de daad is gepleegd, b. als ook aan de woonpaats van de schuldigen een ge voelige boete worden opgelegd. B) Bovendien maak ik bekend 1. Iedere waarneming- van een lan ding, van het naar beneden springen of van het oponthoud van vijandelijke militairen, zoomede van ieder geval, waarin uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied een voorwerp wordt nedergeworpen, moet direct aan de naastbijzijnde militaire of politionee le instantie worden gemeld. 2. Degene die vijandelijke militairen verborgen houdt of hun onderdak of andere hulp verleend, wordt volgens de Duitsche strafwetten - in bepaalde om standigheden met den dood - gestraft. Dienovereenkomstig is reeds een von nis van een Duitschen krijgsraad geveld waarin zwarë tuchthuisstraffen zijn op gelegd. C. Zouden gevallen ats bovenbe doeld zich herhalen, dan zal bovendien worden overgegaan tot inhechtenis neming van een gepast aantal gijzelaars ««gril MMfci bommen in heilooer bosch Maandagmorgen even voor 9 uur heeft een Engelsch vliegtuig, dat. laag hoven de stad vloog, vier bommen la ten vallen op het Heilooër bosch, in de buurt van Je lloiideau. In Iieiloo sprongen door de lucht druk eenige ruiten, terwijl in het bosch zelf een paar flinke gaten ontstonden. Twee der hommen ontploften en be schadigden de voedingsdraden van den spoorweg, waardoor de treinen loop een paar uren stagneerde. Waar twee der bommen niet ontplof ten, heelt men het terrein afgezet, om mogelijke ongelukken te voorkomen. vrachtauto in brand Het gebeurde Maandagmorgen op den Ivennemerstraatweg, Een Frie- sche vrachtauto, rijdende in de rich ting Iieiloo, stopte, omdatmen het wat al le benauwd kreeg in de ca bine. Geen wonder ook, want het bleek, dat er ergens in den wagen een brand was ontstaan, tengevolge waarvan zich 'n dichte rook ontwik kelde. Met vereende krachten werd de wa gen, waarin een nieuw huïsameuble- ment was opgeborgen, leeggehaald, hetgeen met groote moeilijkheden ge paard ging, daar de rookmassa's in den wagen steeds dichter en dikker werden. Men trachtte met een tuin slang op de waterleiding den brand te blusschen, wat niet gemakkelijk bleek, omdat de blusschers vanwege de rook niet lang in de wagen konden verblijven. Toen men echter de matras sen, die n.b. tegen de kachel - de auto werd met hout gestookt - aanstonden, naar buiten had gehaald, was het vuur spoedig bedwongen. De schade was betrekkelijk gering. De matrassen verbrandden, enkele ta fels waren geschroeid, andere meube len kregen waterschade. Vermoedelijk is de brand ontstaan door de hitte van de kachel, waardoor de kapok is gaan schroeien. De politie was met twee Total-appa- raten spoedig ter plaatse, doch be- noefde deze bluschmiddelen niet te gebruiken, terwijl de gealmeerde orandweer zelfs niet behoefde uit te rukken. drxe dooden bij autobotsing Verscheidene anderen zwaar gewond. Gistermorgen ongeveer zes uur stond op den Tilburgsclienweg nabij de Vijf Eiken, langs den weg een zwa- ledige vrachtauto geparkeerd. De chauffeur was juist aan de overzijde au den weg, toen uit de richting Bre da met groote snelheid een vracht auto naderde, waarop twintig werk lieden zaten. Vermoedelijk heeft de bestuurder van deze laatste auto den voor hem geparkeerden wagen niet tijdig opge merkt, waardoor hij met volle vaart op de geparkeerde auto inreed. De rechterzijd van de van Breda ko mende auto werd letterlijk afgesneden en in alle richtingen vlogen de op den wagen gezeten werklieden over den rijweg, liet. was 'n vreeselijk schouw spel. Geheel versuft, roerloos of kreu nend door den harden slag bleven zij liggen. Dadelijk schoten omwonenden te liulp en werd geestelijke en genees kundige hulp ingeroepen. De ongeveer 26-jarige gehuwde Van der Beemt uit Etten, vader van een kind, werd met zoo'n kracht tegeiï een boom geslingerd, dat hij op slag dood was. Van de overigen bleek de 28-jari- ge Van Zundert uit Etten er ook zeer ernstig aan toe. llij werd per zieken auto naar het Ziekenhuis te Breda overgebracht en bleek bij aankomst reeds overleden. Ook van Zundert was gehuwd en vader van drie kinde ren. De 36-jarige Braspenning, gehuwd en vader van vier kinderen, bleek zeer zwaai' gewond. Ook hij werd per zie kenauto naar het Ziekenhuis overge bracht en overleed kort na aankomst. lechts eenigen van de opzittenden kwamen met den schrik vrij. Alle ove rigen liepen meer of minder zware blessures op, of inwendige kneuzingen Zoo kreeg Van Steen uit Etten een beenbreuk, Dielemans uit dezelfde plaats heeft vermoedelijk een hekken fractuur. De chauffeur van de aanrij dende auto, de 21-jarige Zuurmond, was geheel overstuur, hij klaagde j /er inwendige pijnen. Na geneeskundig onderzoek in het Sint Ingnatiuszieken- huis bleek hij een zenuwoverspanning te hebben. AUTODIEVEN GESNAPT De gemeentepolitie van Eemnes heeft drie personen gearresteerd en wel twee uit Bus sem en een uit Hilversum die verdacht worden van diefstal van een legerauto. Deze auto was verstopt tusschen hakhout op de heide te Eemnes. De politie overviel de mannen, terwijl zij daar bezig waren met het afschrapen van de groene verf. De carbura tor en spatborden waren reeds rood en zwart geverfd. De auto was gestolen op het land goed van den heer Blaauw te 's Graveland, waar legerauto's geparkeerd staan. HAAR KIND VERDRONKEN Een vrouw, wonende in de omgeving van den Amstel, heeft haar dochtertje van nau welijks drie maanden in de rivier verdronken Uit de verwarde verhalen van de vrouw, die den iaatsten tijd nog al overspannen moet zijn geweest en in waanzin zou hebben gehan deld, heeft de politie kunnen vaststellen, waar de vrouw haar kind te water heeft ge gooid en iinderdaad heeft men daar het in een cape gewikkeld lijkje van een zuigelins opgehaald. De politie heeft de vrouw in hechtenis ge nomen en zij zal dezer dagen voor de politie worden geleid. GEMEENTE WIERINGEN. DE COLLECTE voor de GETROFFEN GEZIN NEN. Nog versch ligt de ramp. die de ge zinnen Kamst en Speur trof, in het geheugen Hmi geliefde dooden kan men hun niet weergeven, doch van alle zijden tracht men het leed zooveel mogelijk te verzachten. Zoo had zich te Westerland spontaan een commissie gevormd, om gelden iin de gemeen te in te zamelen en talrijke meisjes stelden zich hiervoor disponibel. En daarbij kwam aan het licht hoe van harte werd gegeven. Zelfs Heldersche geevacueerden, die zelf zoo veel leed hebben ondervonden, teekenden spontaan op de lijsten. Verwacht mag dus worden dat een flink bedrag overhandigd kan worden. CONSULTATIE BURE-, 'fcfir ZUIGELIN GEN TE DEN OEVER. Zooals per advertentie in dit nummer be kend wordt gemaakt, zal a.s. Woensdag te Den Oever in de O.L. School aaan de Zwin straat het eerste consult voor Zuigelingen door Dr. de Groot worden gehouden. Den Oever was tot dusver van een consul tatiebureau verstoken. De Moeders moesten met hun kinderen daarvoor naar H.Hoef. Gezien de talrijke bewoners van Den Oever vinden we het een uitstekende maatregel dat dit consultatiebureau daar thans wordt iinge steld en er zal zeer zeker een druk en dank baar gebruik van worden gemaakt. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Zusterkring Hippo. Bijeenkomst uiitgesteld tot Woensdag 28 Aug.. Jongerenkring. Bijeenkomst Vrijdag 23 Aug des avonds 8 uur. te kapers in den glorietijd van ons land. Omdat de Zaandammers in Mei 1678 de galg omzaagden, waarmee de schuldigen aan het Zaansche turfoproer zouden worden op gehangen, verwierven zij den bijnaam van galgenzagers. Kooketer was ook een geliefd scheldwoord in vroeger dagen. Amsterdammers, Koogers, Krommenieërs en Uitg'eesters wérden als zoo danig uitgemaakt. Met moppen konden de inwoners van Me- demblik, Hoorn, de Kreil, Beemster of Jisp bedoeld zijn verzamelnamen waren dus ook ai in zwang Weinig vleiend werden de eilanders van Texel genoemd naar de geleiachtige dieren v/elke op Texel's kust aanspoelen de kwal len. Overigens een scheldwoord, dat men te genwoordig nogal eens hoort bezigen. Heldersche traanbokken werden vroeger, de menschen uit Jutterstad genoemd ze zul lc-n het er misschien wel naar gemaakt heb ben. De Wieringers werden betiteld met de wijd sche naam van biggen. Het begrip Lutjebroeker was synoniem met uil. Of het vanwege de schranderheid, dan wel omreden van de uiiachtigheia is, ver meldt de historie niet. We zullen maar aan nemen dat de eerste veronderstelling de juiste is. Heeft U al eens" eerder van Enkhuizer vij gen gehoord Wij niet. maar vroeger schijnen die wer kelijk in de haringstad rondgeloopen te heb ben. De Horineezen mochten zich ook in het bezit van vele bijnamen verheugen. Behalve de reeds genoemde werd iemand uit de Coen stad ook dikwlijls voor krentenbol uitgemaakt „Leelijke rapenplukker" werd 'n Heilooeër naar zijn hoofd geslingerd, als hij zich bij an deren gehaat had gemaakt. Waar de Ursummers den bijnaam langsla pers aan verdiend hebben, weten we niet. Wellicht hebben ze een periode gekend, dat ONS WIERINGERMEERHOEKJE. MNASK" I GRONINGEN Kjl'i GEBOUWAMSIESDAMSCME BANK JACi POST I, S-6-7 B 9 10 ALLE VERZEKERINGEN HAMBURG EN LONDEN Vertegenwoordiger R. J. RIDDER, Accountant Brugstraat 32, MIDDENMEER. Telef. 4. ze last van de ochtendziekte hadden. Monnikentroeters wonen er in Monniken dam. In Edam is er een geslacht geweest, dat zoo tsilpte en kwetterde, dat het begrip mus- schen een tijd lang hetzelfde beteekende als Edammer. De Purmerlanders schijnen veel last van platvoeten te hebben, anders kunnen wij ons de scheldnaam platpooten moeilijk verklaren Krentenkakkers placht men in de gestal ten van Zaandijkers te ontmoeten, terwijl het dorp Westzaan, vlak bij het rietland en kroos veld van het Westzanerveld gelegen, bevolkt werd door menschelijke kroosduikers. Met boonpeul, steenegooier of uil werd meestal een inwoner van Wormer bedoeld, over wien men in gramschap was ontstoken.. De Wormerveerders werden voor gladooren uitgescholden, terwijl Assendelft er ook uit zonderlijke bijnamen op na hield als kiplan- der en Spanjaard. Verder waren er nog Haarlemsche muggen en Naardensche kalven, ook al weinig vleien de benamingen. Eigenaardig is ook de qualificatie van een Oostwouder Blayer. Zoo smerig als een Turk, luidt het gezegde. De Opperdoezers werden met dien naam ge schandvlekt, ofschoon het met de smerig heid van de Opperdoezers wel zal gaan we hebben tenminste nog nooit hooren zeggen zoo smerig als een Opperdoezer. De Wijddenessers stonden in een kwaden reuk als takkendieven. Daarmee zijn we aan het eind gekomen van dit merkwaardig lijstje. Het is voor ons te hopen, dat onze voorvaderen al deze kwa de eigenschappen niet in werkelijkheid beze ten hebben, want anders konden wij vele van die minder mooie karaktertrekken wel eens in lichten graad overgeërfd hebben. En we zouden niet graag onze tijdgenoo- ten van Egmond en van Purmerland, van Op perdoes en waar vandaan ook, van dergelijke dingen beschuldigen als hierboven geschetst. wielerclubnieuws Door het slechte weer van Zondag 11 Aug. is de 4c rit over 76 Km. uitge steld tot Zondag j.1. Door prachtig zo merweer konden de 4 renners starten. Aan de start verschenen H. Sibum, W. Zoons, G. de Jong en C. Steigstra. M. Snoodijk startte 2 min. later. Hier door heeft hij de kans op de le prijs verloren. De le ronde kwam door: C. Steigstra. op 15 sec. gevolgd door Sibum, Zoons en de Jong. Daarna kwam Snoodijk door met een achterstand van 2 m. 'io sec. De 2e ronde kwamen alle 4 ren ners gelijk door. Snoodijk was toen af gezakt tot op 2 min. 24 sec. De 3e ronde kwamen weer al de 4 renners door met de Jong aan de kop. Snoodijk zakte steeds meer af tol op 3 min. 16 sec. De 4e ronde lagen de renners nog steeds bij elkaar. De 5e ronde kwamen door Zoons, Steigstra èn Snoodijk, die toen een ronde achterstand had, gevolgd door Sibum en de Jong. Daar Snoodijk een ronde achter was, kon Sibum de le prijs niet meer ont gaan. De 6e ronde kwamen Steigstra en Snoodijk door, gevplgd door Zoons op 150 M. Sibum en.de Jong lagen toen op 150 achter Zoons. De 7e ronde lagen Steigstra en Snoo dijk nog bij elkaar. Toen lag Zoons op 300 M. en Sibum en de Jong op bü M. De laatste ronde kwamen Snoodijk en Steigstra gelijk op dc eindstreep aan. Snoodijk won, maar was een ron de achter. Dus was Steigstra winnaar van deze 76 Km. in den tijd van 2 uur 39 min. 22 sec. Van de laatste 3 renners die aan kwamen, won Zoons de spurt en was no. 2. N'o. 3 was Sibum, no. 4 de Jong. Snoodijk werd gediskwalificeerd. De stand van deze competitie is le prijs H. Sibum met 7 put. beker. 2e pr. C. Steigstra met 6 put., tak. 3e pr. M. Snoodijk met 6 pnt. med. N'o. 4 was \V. Zoons met 4 pnt. no. 5 was G. de Jong met 1 pnt. Zondag a.s. om. 10 uur prijsuitrei king bij G. Omes aan de Ilaukes. TERAARDEBESTELLING KAMST. Nauwelijks was het eerste slachtoffer van de bominslag te Westerland, de jongeling Speur aan de schoot der aarde toevertrouwd, of het droevig bericht kwam uit het zieken huis te Alkmaar, dat ook zijn buurman Kamst aan zijn verwondingen was bezweken. Men begrijpt de smart van zijn vrouw en zijn twee jeugdige kinderen. j.1. Maandag luidde weer de klok van de Westerlander toren en werd het stoffelijk o- verschot van den hr. Kamst uit het vriende lijke kerkje, grafwaarts gedragen. Ook nu waren er velen, die van hun deel neming blijk gaven. De loco-burgem. de hr. O. J. Bosker bracht de deelneming van het Gem. Bestuur over, terwijl Ds. de Wilde woorden van troost sprak en aan het graf de treffende plechtigheid be sloot met het bidden van het „Onze Vader' Laten we hopen, dat onze gemeente in het vervolg voor zulke rampen blijft gevrijwaard ORGELBESPELING. Woensdagavond 21 Aug. a.s. zal het nieuwe orgel in de Gereformeerde kerk te Slootdorp in gebruik worden genomen. De heer W. A. Houtman, organist te Schie dam zal het orgel van 8 tot 9 uur bespelen. zieke aardappels Ieder die eenigszins betrokken is bij te aardappelcultuur, zal hebben opge merkt, dat de oogst 1940 in doorsnee zwaar is gehandicapt door „de aard appelziekte". We bedoelen hiermede het accuut zwart worden en afsterven van het voor eenige dagen nog groene loof. Door droog winderig weer kan een „staan" komen der ziekte. Velen gin- zoo spoedig mogelijk hun gewas rooien om daardoor het bederf der knollen te ontgaan. Achteraf blijkt thans echter dat dit bij sommigen niet heeft mogen baten, doordal de ziekte op de knollen in de kuil voortwoekerde en zelfs veel rot bracht. Anderen daarentegen had den niet de minste hinder hij hun ge dolven aardappelen. Achteraf blijkt, dat de thans zieke knollen zijn gerooid voor liet meeren- deel bij regenachtig weer, althans dat het loof nat was en de ziektesporen zich dan gemakkelijk verplaatsen op de veelal nog jonge aardappelen. Zij, die hun aardappelen hebben ge dolven hij droog weer, hoewel ook de ziekte reeds in het loot' zat, hebben thans geen hinder van zieke knollen. Hieruit blijkt dus dat, indien de ziekte in het loof zit, toch vooral geen aardappelen te delven bij vochtig weer lijkje van jongetje gevonden. Niet ver van de plaats waar speelmak kertjes hem het laatst hebben gezien, is het lijkje van de 4-jarige Jaapje Van Splunter Zaterdagmorgen, uit het Ka naal te Middenmeer opgehaald. Sinds 12 Aug. werd het, ventje reeds vermist. De deelneming met liet zwaargetrof- fen gezin is algemeen. Mogen zij troost vinden, waar een mensch niet troosten kan. woensdag komt de groote stadsjeugd. Morgen (Woensdag) zal de groote stadsjeugd, 100 jongens en 50 meisjes, te Middenmeer arrivé eren, teneinde voor enige maanden te worden tewerk gesteld op de verschillende landbouwbe drijven in de Wieringermeer. de molestverzekering. Het verzekerd kapitaal bij de Onderl. Molestverzekering Maatschappij „Wie ringermeer" bedroeg per 17 Aug. j.1. f 4.132.634.- Wel een bewijs dat de deelname al gemeen is. gehalte suikerbieten. Het suikergehalte van het op het be drijf van dhr. J. Doornbos te Midden meer getrokken monster bieten bedroeg 15.5 procent. —Het monster was opgenomen aan de Friesch-Gron. Coop. Beetwortel suiker fabriek. serie-wedstrijden flevo Zondag, 25 Aug. zullen er serie-wed strijden gehouden worden door de voet- halvereen. Flevo te Middenmeer. Na de wedstrijden zullen in Hotel Smit de prijzen worden uitgereikt, ter wijl er van 6 tot 12 uur bal wordt gehou den. het dorschen begonnen. Begunstigd door eenige mooie dagen is de dorschcampagne der oogst 1940 ingezet. Aangaande dc opbrengst komt men nogal tot, uiteenloopende oogst- cijfers. De wintergerst hoort men opbrengsten van 50-70 IIL per ha. De groene erwten schijnen door de late re gen in den bloei te zijn belemmerd, het geen zich dan ook doet gevoelen in de dorschcijfers. Men noemt, opbrengstcij- frs van 3000-4000 Kg. per ha. tractoren voortaan op benzine In verband met het petroleumgebrek, hebben de houders van tractoren be richt ontvangen, dat zij voortaan ben zine moeten gebruiken voor tractoren. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van onze dochter, betuigen wij onzen hartelijken dank J. Abbring M. Abbring-Huininga Middenmeer, Aug 1940 Gevraag een Werkster bij H. W. Munters, Schervenweg K 43, Wieringerwerf Gevraagd een paar Zichters om 2 H.A. Zomertarwe te zichten bij H. Batterink g 38 Praam weg, Middenmeer Zit-, sl.-kamer te huur gevraagd zonder pension, te Slootdorp of Middenmeer Br. m. prijsopgaaf onder letter B. aan bur. van dit blad te H.-Hoef Gedipl. Kraamverzorgster heeft na Augustus nog eenige maanden vrij Beleefd aanbevelend, L. h. BLAAUW tijdelijk p a. Klazinga, N.-Sluizerweg, Slootdorp Geref. jongeman, 19 jaar. zag zich gaarne geplaatst op boerderij gemengd bedrijf, Genegen alle werkzaamheden te verrichten. Vereischten: opneming in gezin, Br. met conditiën en loon aan A, Douwes v.d. Schaaf Telef. 235, Beetgumermolen EEN KEURIGE PERMANENT en een GOEDE VERZORGING VOOR UW HAAR daarvoor komt u bij KAPPER KROEZE, uitstekend klaar. SLOOTDORP, Telef. 26. GEMEENTE ANNA PAÜLOWNA. bkc-nieuws. BKC 1 heelt Zondag op het nieuwe terrein van Winkel een wedstrijd gespeeld tegen Alkmaar 1 welke door BKC met 4-1 werd gewon nen. Hoewel deze overwinning wel ver diend is, heeft BKC toch niet best ge speeld. Bij BKC voldeden Prins, Paar- dekooper, Baltus en J. van Wees, de anderen bleven allen beneden hun kunnen. Scheidsrechter Hoek leidde deze wedstrijd heel goed. De Voetbalverecn. Winkel heeft een keurig terrein gekregen, waar zij met recht trotsch op kan zijn. Dit terrein is door medewerking van.de Middenstand van Winkel tot stand gekomen, Wij wenschcn de Voetbalverecn. van harte geluk met. dit terrein en hopen dat zij veel genoe gen eraan mogen beleven en BKC er nog vele wedstrijden zal spelen. LEVERT IN PRIMA KWALITEIT CONCURREEREND EN VLUG Vertegenwoordiger P. JKOOPMAN Middenmeer. Tel. 81.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 2