CJ.vaii tam Hl Hozen G. Zeeman-Tel. 283 - Wleringerwaard 31e JAARGANG DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 No. 97 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PACHTVERHOUDING. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BQSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. J0. ADVERTENTIêN Van 1 5 regels f 0-50 Iedere regel meer f 0-10 Reeds meermalen is er op gewezen, dat sinds het uitbreken van den oorlog nieuwe omstandigheden voor de pacht- verhoudingen waren ontstaan. On danks de goede en veelal goed werken de nieuwe pachtbepalingen, waren de pachtverhoudingen toch al niet ideaal, maar nu door den oorlog een steeds duidelijker tendenz ontstond tot ver hooging van grond- en pachtprijzen, bleek het betrekkelijk jonge pacht- recht, van de nieuwe wet lang niet bij machte, om onredelijke stijging van pachtprijzen te voorkomen. Vandaar dan ook, dat reeds dade lijk was aangedrongen op maatrege len, om naast en behalve de geldende bepalingen, die onredelijke prijsstij ging tegen te gaan. Van overheidswege was men daarmede bezig. Aan de de partementen van Justitie en Economi sche Zaken had men de laatste hand gelegd aan een wettelijke maatregel terzake, die zoo langzamerhand wel eens tot uitvaardiging zou zijn geko men, indien de noodlottige gebeurtenis sen van Mei dat niet hadden verhin derd. Men kan er zeker van zijn, dat deze cn dergelijke zaken de aandacht van de bevoegde overheid hebben en hou den en ook de Bezettingsautoriteiten niet onverschillig laten. Dit is nu duidelijk gebleken uit de Zaterdag afgekondigde verordening inzake maatregelen tegen de pachtop- drijving. In het Verordeningenblad is name lijk opgenomen een „Pachtopdrijvings- besluit 1940", waarbij verboden wordt een pachtovereenkomst of een wijzi ging of aanvulling daarvan tot stand te brengen indien de bedongen pacht prijs hooger is dan 1 September 1939 Bovendien is in dit besluit de ingrij pende en belangrijke maatregel afge kondigd, dat openbare verpachtingen verboden zijn Tegen de wantoestan den, welke als gevolg daarvan steeds meer dreigden te ontstaan, is reeds meermalen gewaarschuwd en op maat regelen tegen de prijsopdrijvende ten denz, welke van die openbare verpach tingen het gevolg is, drongen ook wij hier ter plaatse reeds verschillende keeren aan. M ij mogen ons dus verlieu gen over de totstandkoming van dit pachtopdrijvingsbesluit, dat goede maatregelen invoert tot het verkrijgen cn bevorderen van gezonde pacli' ver houdingen. Niemand zal natuurlijk beweren, dat wij er hiermede voor het verkrijgen van gezonde toestanden ten aanzien van den eigendom van den bodem zijn. Er dreigen juist in de laatste weken nieuwe en andere gevaren, die ons ver af doen drijven van 'n gezonde regeling GELD EN LIEFDE. Adele opende snel de deur van haar ka mer en, met verschrikte oogen langs de de trap naar beneden kijkende, luisterde zij gespannen. Hoewel zij niet in den corridor kon zien, herkende zij toch haar vaders's zwaren stap en broer Bob's droog, zenuwach tig kuchje. Maarwas moeder er niet bij? Zou haar dat bespaard blijven O, neen, - daar kwam zij haar al op de trap tegemoet, met ontdane stem fluisterende „Adele Is het waar „Gaat u naar beneden, moeder Ik kom bij u antwoordde Adele haastig. ,,'t Is waar Ik zie het aan je gezicht Arm, lief kind hoe vreeselijk „Toe, moeder Zwijg nu hier op de trap, als 't u belieft, voor de dienstboden Gaat u mee naar de bibliotheek verzocht de jonge vrouw. „Ja, Bob en Pa zijn daar al. We zijn dade lijk hierheen gekomen zuchtte de keurig gekleede mevrouw Patonham, met overdre ven vertoon van ontdaanheid. Adele klemde de lippen op elkaar, vast be sloten, de pijnlijke oogenbikken, welke haar wachtten, gelaten te doorstaan. De heer Patonham, haar vader, stond bij den haard, toen de beide dames de biblio theek binnenkwamen. Hij keek z'n vrouw aan, met een blik, alsof hij zich ergerde over haar modieuse en veel te jeugdige kleedij. Bob, de zoon, staarde door het raam naar buiten in den tuin en bleef met den rug naar de anderen gekeerd. 't Is vreeselijk, Adele begon de vader, met zware stem en ongewonen nadruk. „Waar gebeurde het „Hier Ze kwamen hem halen ant- wooorde Adele. „Wat kreunde de moeder, „Arresteer den ze hem hier in huis Dus de dienstbo den weten er alles van Adele knikte be van het aloude ideaal „boerenland in boerenhand." Wat ons nu en dan ter oore komt over de pogingen van de zij de van kapitaalbezitters en kapitaalbe heerders, die soms tot eiken prijs boer derijen opkoopen, dat doet de vraag op komen, of ook daartegen niet maatrege len gewenscht zijn. Uit zichzelf moeten de boeren natuur lijk al zoo verstandig zijn, om zich niet door bet goud te laten verblinden, en hoewel bet vanzelf spreekt, dat bijv. de banken bet recht en in zekeren zin zelfs den plicht hebben, bun geld - dat meestal geld van anderen is - veilig te stellen, dient daarbij toch de gezonde sociale en economische verhouding in acht genomen te worden. In de nieuwe regelen voor de pacht zit ongetwijfeld 'n goede strekking, wei ke ook aansporend werkt in de richting van maatregelen om te voorkomen, dat de grond nog weer meer een object van winst cn speculatie blijft en wordt. en de financieele positie van de belang hebbende daartoe aanleiding geven, kan een deel der hypotheek renteloos worden verstrekt, zulks tot een ma ximum van 40 pCt. der leening en van f 600 per woning. De voorschotten kunnen overgaan op een nieuwen verkrijger. Voorschotten op de hypothecaire lee ning (bouwcredieten) zijn mogelijk, en wel tot een maximum van 90 pCt. van de leening. Voor verdere bijzonderheden om trent aan de woningen te stellen ei- schen, wijze van aanvragen, vestiging- van de hypotheek, uitbetalingen, aan vang en uitvoering van den bouw, enz. zie men de regeling, die in druk ver krijgbaar is te 's Gravcnhage, bij den Regeeringscommissaris voor den We deropbouw, Carel van Bylandtlaan 30 en bij den Hoofdinspecteur voor de Volkshuisvesting, ten Ilovestraat 51, zoomede bij de Landsdrukkerij. HYPOTHEEKREGELING 1940 VOOR WONINGBOUW. De Regeeringscommissaris voor den wederopbouw maakt bekend, dal door hem een regeling is getroffen betreffen de hel beschikbaar stellen van voor schotten onder hypothecair verband van middenstands- cn arbeiderswoning bouw ten dienste van a. herstel of herhouw van door oor logshandelingen getroffen woningen b. voltooi-ing van in aanbouw zijnde woningen, indien die voltooi-ing crnsG ge belemmering ondervindt door cre- dietmoeilijkhcden c. bouw van nieuwe woningen. De voorschotsverlccning geschiedt via de gemeenten, die voor rente en aflos sing garant zijn en in 'n eventueel ver lies voor 10 pCt. participeeren. De voorschotten kunnen worden ver leend onder verband van eerste hypo theek of onder verband van tweede hy potheek. Zij worden slechts clan ver leend, indien de belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmidde len kan verkrijgen. Een aanvrage om voorschot kan worden afgewezen, wanneer de belang hebbende op het tijdstip van zijn aan vrage al met het werk is begonnen. Voor herstel, als in den aanhef sub a bedoeld, A\ordt slechts voorschot ge geven als een bevredigende, de kosten rechtvaardigende toestand wordt ver kregen. De eerste hypotheek, dan wel de eer ste en de tweede samen, mogen hoog stens 90 pCt. zijn van de geschatte ver- koopswaarde van het onderpand. De looptijd is ten hoogste 5 jaar verlen ging is mogelijk. De rente is 4 pCt., drie maandelijks aan de gemeente te vol doen. De verplichte aflossing bedraagt 2 pCt. per jaar. Indien de exploitatie-vooruitzichten vestigend. „Ga zitten, Jeanne beval Patonham z'n vrouw. „Bedwing je wat en zet dien op- zichtigen hoed af. Hoe kan je dat ding in zulke omstandigheden dragen „Kom, vader viel Bob, zich omkeerende uit. „We zijn hier niet, om over moeder's hoed te praten, maar over die beroerde ge schiedenis met George. Wat moet er gedaan worden Dat is de vraag nu." Even was 't stilToen sprak Patonham, z'n vrouw van hoofd tot voeten nijdig bekij kende „Adele moet de dienstboden ont slaan en bij ons komen wonen. Geen beter manier om de wereld te toonen, dat zij zich van het heele geval los maakt „En dan zeide Bob, z'n zuster vragend aanziend, zonder dat deze eenig bewijs van instemming of goedkeuring gaf. „Nu", meende de moeder, „als hij veroor deeld wordt, zal ze scheiding aanvragen. 't Is verschrikkelijk „Maar kan ze dat wierp de man daar tegen in. „Zijn daar wettelijke gronden voor „Heeft hij je wel eens ruw behandeld, lief ste vroeg mevrouw Patonham hoopvol, terwijl zij haar dochter vol spanning in het versteende gelaat zag. „To, kindlief, denk eens goed na „Ik probeer te denken, moeder", antwoord de Adele toonloos. „Hij heeft me 'n blauwe plek in m'n arm geknepen. „Wanneer was dat vroeg Patonham snel, en heeft iemand het gezien liet Bob er dadelijk op volgen. ,,'n Maand geleden ongeveer. Ja, Anette moet de plek hebben gezien, terwijl ze me bij 't kleeden hielp." „Laat dat meisje hier komen beval Bob. Maar niemand verroerde zich. „Waarom deed hij 't vroeg de vader met dreigende stem. „Hij verloor z'n geduld, omdat ik te ver kwistend was geweest", antwoordde Adele zacht. „Maar waartoe er nog over te spre ken 'k Heb' 't hem vergeven. BINNENLANDSCH NIEUWS. SPECIALE MOTORBRANDSTOF. Voor land- en tuinbouwdoeleinden Hc-t Rijksbureau voor dc Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat aanvragen voor vergunning tot liet koopen en verbruiken van ben zine of benzol als motorbrandstof voor tractoren en Ssationnaire motoren ten behoeve van land- en tuinbouw voor September uiterlijk 24 Aug. a.s. moe ten zijn binnengekomen bij het Rijks bureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd, afd. 2 cl., Alexanderstr. 19, 's Gravenhage. De aanvragen moeten worden inge diend op de bekende rose b-formulie- ren, die aan alle distributiekantoren verkrijgbaar zijn. Nadrukkelijk wordt onder de aan dacht gebracht,, dat voor één en de zelfde distributiemaand slechts een aanvrage mag worden ingediend. ITct inzenden van dubbele aanvragen kan ertoe leiden, dat de aanvrager van verdere distributie clezer brandstof wordt uitgesloten. VERKOOP VAN TURF. In aansluiting op de intrekking van de dispensatie van het verbod lot het verkoopen, afleveren en vervoeren van turf, van 29 Juli, maakt de Secreta ris-Generaal, waarn. hoofd van lic! Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bekend, dat tot weder opzegging een regeling is vastgesteld, welke de voorwaarden omvat, waarop het aan verveners en handelaren in vaste brandstoffen, welke van den ver koop van turf hun normaal bedrijf ma ken, weder is toegestaan alle soorten turf te verkoopen, af te leveren, te ver voeren of te doen vervoeren. Deze regeling is neergelegd in een circulaire, welke ten kantore van de Bob wierp haar een minachtenden blik toe, mompelde „Vergeven Bah „Maar beste kind, sprak de moeder mee warig, „Je kunt toch wel een of ander tegen hem vinden, dat grond tot scheiding ople vert, om je zelf en ons de groote schande te besparen ,,!t Zou gemakkelijker voor mij zijn, om te bewijzen, dat jelui drieën schandelijk wreed bent zóó bij me te komen en m'n hart van één te rijten J" klonk 't vast, maar zonder toorn van Adele's lippen. „O, kind Hoe kan je zóó iets zegge», jammerde de moeder. En Bob zeide hooghar- .tig „Wij willen jouw en onzen naam red den en dien van je kinderen, als je er ooit mocht krijgen. Onze zonden mogen wellicht heel groot zijn maar we bleven tenminste altijd nog uit handen van de justitie, tot dusverre „Tot dusverre herhaalde Adele dof. En met 'n vermoeid gebaar opstaande, vervolg de zij ,,'k Wou, dat jelui nu heenging 'k wou dat jelui niet gekomen waart Hos durven jelui mij al die dingen zeggen en vra gen Als hij schuldig is, dan is hij 't zeker niet erger dan jelui „Adele Wij riep haar moeder ontdaan uit cn Bob hoonde: „Ze is gek Totaal gek' „Ikik ben heel erg verkwistend gs- geweest", ging Adele voort, met moeite haar tranen terughoudende; en ik heb hem altijd onaangenaam bejegend, als hij mij daar op wees." „Maar je sprak van ons, Adele protes teerde haar vader. „Wat hebben wij daar aan schuld vertel mij dat eens „Nu, Bob en u hebben toch geld van hem geleend stamelde de jonge vrouw. „Hoe breng je dat nu in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldiging van verduistering vroeg de vader op groven toon. ,,'k Begrijp je niet, heusch niet „Dat heeft z'n geldverlegenheid misschien vergroot als als jelui 't niet hebt te rugbetaald „Onzin voer Bob uit. „Die paar centen! Bezoekt thans onze PROEFBOOMGAARD aan de Hoornscheweg en VRAAGT INLICHTINGEN aan ONZEN STAND op de BEURS TE MIDDENMEER. Vertegenwoordiger plaatselijke distributiediensten kan worden afgehaald. PIJNLIJKE ONTDEKKING een graf dat geen graf was Toen cle bewoners van de Wilhelmi- nastraat te Ginneken na dc angstige oorlogsbedreigingen van den Tweeden Pinksterdag in hun woningen terug keerden, werd hun aandacht getrokken door een zandheuveltje op een s'-uk bouwterrein, dat den indruk maakte een graf te zijn. Van gissingen kwam het tot geruchten cn spoedig, lioe hei komt weet niemand, stond voor ieder een vast, dat ter plaatse drie gesneu velde Fransche militairen lagen begra ven. Het Gem.-Bestuur liet zelfs een hek om het graf plaatsen en om wonen den zetten er een kruis op en legden er bloemen bij. Vrijwel dagelijks wer den daarna versche loeinen op het graf gebracht. Thans worden de liter c 11 daar langs den weg begraven lig gende Fransche militairen naar een waardige rustplaats overgebracht. Zoo zouden ook de stoffelijke resten van de in de YVilhelminastraat begraven Fransche militairen worden opgegra ven, 0111 op het kerkhof te Ginniken ter aarde te worden besteld, meldt de „Tel." Toen echter in den vroegen morgen, onder toezicht van den burgemeester en van den Officier van Justitie liet graf geopend werd, bleek dit. in liet ge heel geen graf te zijn. Op het geheele stuk bouwand was geen enkele gesneu velde militair begraven. M ie liet gerucht het eerst heeft ver spreid, weet niemand en de „oogge tuigen" van de teraardebestelling op Tweeden Pinksterdag zijn thans ner gens te vinden. 'k Geloof, niet eens vijfhonderd gulden „Laten we er niet verder op ingaan, Bob!" sprak de vader kortaf. „Ais George zoo on- kiesch was die dingen met haar te bespre ken wij zullen 't niet doen „Neen, dat heeft hij nooit gedaan zeide Adele. „Maar ik ontdekte 't toevallig. En wat jou vijfhonderd gulden betreft, Bob 'n maand geleden leende hij je nog duizend „Ik zal ze hem terugbetalen antwoordde Bob hooghartig. ,,'t Is bij elkaar wel vier duizend gulden En vader is hem zeker meer dan tienmaal zoo veel schuldig ging Adele, geheel over stuur, voort. „Dan nog die auto „Foei, Schande, Adele viel Patonham haar verontwaardigd in de rede. „Door zulke particuliere zaken aan te voeren, om hem te verlichten, geef je toe, dat hij schuldig is aan wat ze hem ten laste leggen. Wat die au to betreft, ik nam hem op zijn verzoek van hem over, omdat hij een grooteren wou koopen." „Maar, vader, u betaalde hem niet „Ik nam dien auto, alleen om hem een ple zier te doen", sputterde haar vader. blijk baar weinig op z'n gemak, tegen. „Later speet 't me genoeg." „Hoe kan jelui in zoo'n crisis als nu over dergelijke dingen spreken vroeg de moe der afkeurend. „Er is toch 'n groote afstand tusschen familie-transacties en. voorarrest." „Moeder jammerde Adele, in snikken uitbarstende, ..ik wou alleen maar bewijzen, dat, als George verkeerd heeft gedaan, wij hem er mede toe hebben gebracht door door Zoo ging het nog eenige oogenblikken door, tot Bob ten slotte zeide „Kom, laten we maar gaan Er is geen land met haar te bezeilen „Ja zeide mevrouw Patonham, tot haar man, „dat is beter 'k krijg anders nog een flauwte en ze bewoog zich naar de deur. „Moeder kreet de jonge vrouw, „bedenk dat u en vader en jelui allemaal wilden, dat ik met George zou trouwen. Ik voelde er TRAMBOTSING OP DE LIJN ED AM—V OLEND AM. Bestuurder sprong van zijn wa gen af, maar deze ging door... Op het baanvak Edam-Volendam van de N.Z.H.T.M. zijn Zondag twee tramtreinen op ekander gebotst. De materieele schade is groot. Een wagen bestuurder geraakte gewond. De tram uit Edam was een onveilig baanvak opgereden en toen de be stuurder op liet enkelspoor van den an deren kant plotseling op eenigen af stand den tegenligger voor zicli zag, geraakte hij geheel overstuur. Signa len klonken nog, de geschrokken be stuurder probeerde nog te remmen, dit ging hem blijkbaar niet snel genoeg, want plotseling gooide hij de deur open van het voorbalkon en sprong van zijn wagen. Zonder bestuurder reed dc trein op dien uit Edam, welke reeds gestopt had en langzaam achteruit ging. De botsing kwam echter nog hevig aan, de wagen zonder bestuurder werd van voren geheel in elkaar gedrukt. Dc ruiten sprongen. Voor de passagiers liep het wonder wel af. Zij kwamen met den schrik vrij. De wagen uit de richting Edam kreeg lichte schade. Bij zijn sprong kwam de bestuurder ongelukkig te recht. Hij is later met ec-n gebroken been naar het Wilhelmïnagasthuis te Amsterdam overgebracht. KOOPT NOG GEEN KOFFIE- EN THEESURROGATEN. THEESURROGRATEN Eisclien volgens re Warenwet te verwachten. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Soci ale Zaken, brengt ter algemeene ken- niet veel voor. Dusmij kunnen jelui er geen verwijt van maken En, vervolgde zij, met ploteelinge vastbeslotenheid, „of jelui 'r, goedvinden of niet nu wil ik hem niet aan zijn lot overlaten juist nu niet „Ondankbaar kind beet haar moeder haar toe. Kom, John", en ze ging de deur uit. Alleen achtergebleven, viel Adele in een stoel neer en schreide heete tranen. Toch gevoelde zij zich niet geheel ongelukkig, want voor 't eerst kwam 't besef duidelijk over haar. dat zij niet meer Adele Patonham maar George Wantage's vrouw was en zij wist, als bij instinct, dat haar houding van zooeven de juiste moest zijn geweest. De avond was reeds gevallen toen zij, in gepeins verzonken, in de woonkamer geze ten, werd opgeschrikt door de binnenkomst vanhaar man. Hij trachte, blijkbaar met eenige inspanning heel gewoon te doen en te spreken. Op haar vragen, antwoordde hii met een kort verhaal van wat er dien dag gebeurd was. Door den rechercheur voor den officier van Justitie geleid, had deze hem medegedeeld, dat een van 2ijn, George's cliënten, een rijke grondbezitter, een aan klacht wegens verduistering van hem, als kassier, in bewaring gegeven kapitiaal, tegen hem had ingediend, maar dat het heel ge makkelijk was geweest, den officier van de onjuisthid dier aantijging te overtuigen, waar toe het aanbod, om den volgenden dag den klager zijn geld uit te betalen, veel had bij gedragen. Van in voorarrest houden of rechtsingang tegen hem te verleenen was dan ook, volgens George, geen sprake geweest Adele betoonde zich zeer verblijd over de zen afloop. Toch gevoelde zij zich niet geheel gerust, want er was iets in George's doen en laten, dat een bang vermoeden bij haar op wekte. als zou het geval veel minder eenvou dig zijn. dan hij het liet voorkomen en voor hem veel pijnlijker, dan hij wilde doen blij ken. Vervolg op de binnenpagina,

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1