I KACHELS Jan Jaarsma E. Mm Jaarsma Ambra enzm De bevolking van Wieringen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN VAN DE GEMEENTE WIERINGERMEER. GARAGE BEDRIJF Annex Machinewerkplaats REPARATIE-INRICHTING voor: Landbouwmachines en Motoren Autogenische Lasch- en Metaal - draai-inrichting. Beleefd aanbevelend, C. KLARE C. DEKKER J Slagboom en gezin van Slie- diecht KI. /eldfï.rust van Stad Delden L. Nater van Den Helder; li Hevd- r en c.chtgen. van Wierin ger meer H. Veld en gezin van 1'otterdam. Vertrokken: J. M. Post. naar Am sterdam .T. Sanders naar Vlagt- wedde F. M. A. Schoonen naar Wicringcrioeer \V. D. van Treu ren en gezin naar Delft J. T. de Jong naar Wonseradeel P. Cnos- sen naar Workum \V. de Boer naar Groningen J. Oldenkamp en gezin naar Utrecht E. M, Brinkman naar Worwerslioof T. de Klerk naar Wieringermeer P. de Reuter naar Almkerk F. Westerhof naar Diever P. Pruim boom naar Apeldoorn J. Baron naai- Harderwijk D. SUenstra en gezin naar Franekeradeel G. Schoorl, J. P. Schoorl en P. C. Schoorl naar Texel G. Engel naar Texel-; C. Engel naar Texel; S. A. Duijnker naar Texel H. Wölters en echtgen. naar Dantu- madeel. OPZEGGING VAN VOLKSTUINTJES. Ruim 30 inwoners dezer gemeen te, die sedert jaren gebruik maak ten van tuintjes op de voor de aanleg van de spoorweg bestem de grond, hebben dezer dagen mededeeling ontvangen, dat zij, in verband met het voornemen om in het komende najaar te be ginnen met den aanleg van den spoorweg, er wel rekening mede moeten houden, dat de huur van hun tuintjes vermoedelijk spoe dig zal worden opgezegd. De belanghebbenden zullen dus vóór het a.s. voorjaar naar andere volkstuintjes moeten oma'ien. Wieringen is in vele opzichten een merkwaardig land. Het heeft, om eens wat te noemen, een merkwaardige ge schiedenis, men ziet er merkwaardige tegenstellingen, men vindt er merk waardige gebruiken enz. Men dicht Wieringen echter ook merkwaardigheden toe, die, misschien niet van een grond van waarheid ont bloot, toch gevoegelijk naar het rijk der fabelen kunnen worden verwezen. Zoo wordt buiten hare grenzen b.v. met graagte verteld dat, wanneer men in Wieringen op straat plotseling luidkeels de naam „Lont" uitroept, het meeren- deel der voorbijgangers, in de veronder stelling te zijn aangeroepen, zich om wendt, terwijl bovendien links en rechts deuren en ramen worden geopend. Wij twijfelen er geen moment aan of in iedere andere plaats van ons land zou bij een dergelijke testproef de be langstelling naar den pleger van zulk een uitroep in gelijke mate uitgaan als men die in Wieringen veronderstelt. Tenslotte blijven de belangstellenden daarmede nog binnen de grenzen dei- beperkte nieuwsgierigheid, terwijl het luidkeels roepen op straat nog altijd als een onwelvoegelijke daad wordt gekwa lificeerd. Wij werpen hier echter geen Meneer Dijkmans keek juffrouw Ter laan eens aan, met een vaag vermoeden dat ze hem deerlijk voor den gek hield. „Ik ben thans van allen verderen mi litairen dienst vrijgesteld," zei hij snel, om de zaak af te maken. „En ik meen dat het zeer redelijk is, dat ik mijn vroegere betrekking ween terug krijg, daar u hier eigenlijk maar voor tijdelijk was „Heeft meneer Spoon dat gezegd vroeg juffrouw Terlaan, haar oogen half dichtknijpend. „Nudat niet precies," verbeterde mijnheer Dijkmans blozend. „Maar. ik geloof toch, dat hij zooiets bedoelde." „Ah, zoo", zei juffrouw Terlaan ge rekt. De stilte die volgde, werd zeer pijn lijk, en meneer Dijkmans haastte zich er een einde aan te maken. „Kort en goed," zeide hij, „ik reken er op, juffrouw Terlaan, dat u het rede lijke van mijn verzoek zult inzien. Ik - heb hier de oudste brieven, ik heb mijn positie verloren omdat ik voor m'n va derland werd opgeroepen, het schijnt mij heel billijk dat ik die thans terug krijg." Maar goede hemel zei juffrouw Ter laan, „denkt u, dat ik maar zoo zonder meer een goede bétrekking kan opoffe ren Wat moet er dan wel van mij wor den. denkt u „Een vrouw moet niet op een kantoor! werken," zei meneer Dijkmans zenuw achtig. „Zij moet trouwen, en een huis gezin gelukkig maken en „Ja, maar goede hemel, hoe moet ik dat als niemand mij vraagt vroeg juffrouw Terlaan lichtzinnig. Meneer Dijkmans keek haar aan. Voor de eerste maal zag hij het prachtige zwarte haar, dat juffrouw Terlaan had, haar schitterende bruine oogen, en per- zikrose wangen, en een plotselinge schok voer hem door de leden. „Ikik kan me dat niet voorstel len," stotterde hij. kwestie op van moraliteit of etiquette, maar bedoelden slechts te zeggen, dat de buitenstaander meent te weten, dat het meerendeel der Wieringer bevolking met de naam Lont zou zijn behebt. Voorts zouden de namen Bakker en Mulder zoo inheemsch zijn, dat deze met de Lonten practisch de bevolking van Wieringen uitmaken. En inderdaad er zijn talrijke Lont'en, Bakker's en Mulder's, maar hoeveel dan wel Toevallig waren wij in de gelegenheid kennis te nemen van het nieuwe be volkingsregister van Wieringen en dat geeft op deze en soortgelijke vragen prompt antwoord. In zooverre kloppen de geuitte ver moedens met de werkelijkheid dat in derdaad de Lonten aan dè spits staan. Hun aantal, groot en klein, bedraagt niet minder dan 213, hetgeen op een bevolking van ruim 6000 zielen onge veer 3'/2 is. Zij worden echter dicht op gevolgd door de Bakkers met 190, of wel ruim 3%. Vervolgens komen de Tijsen's met nog 158, eveneens een respectabel aantal. De verhouding man/vrouw valt voor de Lonten eveneens het gunstigt uit. Er zijn n.1. 121 manlijke Lonten, dit is ongeveer 58% van het totaal, 96 man lijke Bakker's of pl.m. 50% en 77 man lijke Tijsen's ongeveer 49%. De veron derstelling dat de Lonten voorlopig nog wel de leiding zullen behouden is dus gezien deze cijfers niet gewaagd. Ten aanzien van de namen Lont en' Tijsen moeten we nog opmerken dat deze zoo specifiek Wieringsch zijn dal hun aantal op de echte Wieringer be volking procentsgewijze natuurlijk veel grooter is. We moeten n.1. niet uit het oog verliezen dat door de Zuiderzeewer ken het zielental van Wieringen bijkans werd verdubbeld. Allerhande vreemde namen hebben sindsdien intrede gedaan, doch de namen Lont en Tijsen werden hierdoor niet vermeerderd, wel b.v. populaire namen als Bakker en de Jong of de Jongh, van welke laatste er ook nog 91 zijn. Zij bezetten de 4e plaats. De Koorn's verdringen met 81 zoowaar de Mulder's met 80 nog van de 5e plaats. Veel voorkomende namen zijn ook Kooij 77, de Vries 76, en de Haan 75. Van de oud-Wieringer namen Bais en Baijs zijn er elk 32, totaal 64. 69 Personen luisteren naar de naam Smit, waarvan er 10 hun naam Smid met d schrijven. Een groot deel der Smitten is echter van vreemde herkomst. Van de meer Wieringer namen als Wiegman, Metselaar, Klein en Engel, tellen wij ernog resp. 52, 52, 51 en 51 en Doves, Hegeman, Visser en de Wit resp. 43, 48, 45 en 46 de ten Bokkel's bereiken de 34. Duijnker 37, Kuut 31 Scheltus 30 en Wagemaker 39. De Dek- ker's, Keijzer's en Kuiper's bereiken dank zij de assistentie van de geïmpor- teerden nog resp. 31, 35 en 36. Vele echte Wieringer namen kunnen de 30 echter niet eens meer halen. In ien wel erg tegen met resp. 29 en 27. erg tegen met resp. 29 en 27. We noemen verder Asjes 19. Everts 19. Gorter 20, Heijblok 20, Poel 22, Kaan 20, Koster 27, Kuit 22, Mostert 23, Stadig 16, Takes 23, Wigbout 26 en Wit 21. Deze worden in vele gevallen overtrof fen door de vreemdelingen van wie dc Hooiveld's met 24 het talrijkst zijn- Voorts Hoekstra 21, Pathuis 21 en Dijk stra, Drent en van Dijk met een 20 tal. We zullen het hierbij laten. Ongetwij feld zal de Wieringer bevolking zich voor deze opsomming interesseeren. Voor velen zullen deze cijfers nog verrassin gen bieden, o.m. met de namen de Jong en Koorn, welke men zeker niet zulk een hooge plaats op de ranglijst zou hebben toegedacht, terwijl zooals gezegd het aantal Omissen en Snooi'en velen zal tegenvallen. Voor aartspuzzelaars levert deze op> somming nog voldoende stof op om zich aan hersenkronkelingeiue buiten te- gaan. Gaarne zouden wij hen willen uitnoodigen, onder he. motto Kent gij Uw plaatsgenooten" hun beste krachten eens te wijden aan vraag .Hoeveel personen kent gij met de naam „Lont." Wie het tot 200 brengt noemen wij een knap geheugenartist. Voorts merken wij nog op dat de naam JAN LONT de meest voorkomende naam op Wieringen is. Hun aantal bedraagt 21 of wel 10% van het totaal der Lon ten. Met dit interessante detail willen wij besluiten. BINNENLANDSCH NIEUWS. „Het is toch heusch zoo," zei juffrouw Terlaan met een zuchtje. Meneer Dijkmans stond op. Hij had 'n vaag gevoel dat hij ditmaal den slag verloren had, en 'n even vaag bewust zijn van verbazing, dat z'n nederlaag hem heelemaal niet uit z'n humeur bracht. ,Ik.ik hoop dat u me niet kwalijk neemt," stotterde hij, „misschien... misschien kunnen we de zaak nog wel in orde brengen." En de zaak kwam heusch in orde. Er verliepen een paar maanden, waarin er niets gebeurde meneer Dijkmans liet zich niet weer op 't kantoor zien, en mijnheer Spoon dacht al, dat hij het opgegeven had en juffrouw Terlaan de overwinning behaald had. Maar op 'n middag verscheen meneer Dijkmans weer, en z'n bezoek had 'n merkwaardigen invloed op het personeel. De hulpboekhouder scheen plotseling der vertwijfeling nabij, en de boekhouder zelf was verschrikkelijk uit z'n humeur. En zelfs de procuratiehouder, die al grootvader was, scheen iets te hebben dat 'm erg hinderde. Meneer Dijkmans stapte naar het privê-kantoor. Hij zag vuurrood, en z'n kuif was ongeveer tweemaal zoo hoog als gewoonlijk, wat nogal iets zeggen wil. „Meneer Spoon," begon hij, „juffrouw Terlaan en ik hebben de zaak in orde gemaakt. Ikik vertrouw dat u er niets tegen hebt als ik de betrekking herneem „Volstrekt niet als de juffrouw het eens met u is geworden," zei meneer Spoon vriendelijk. „Welen hoe hebt u het nu met juffrouw Terlaan in orde gemaakt Meneer Dijkmans streek in verwarring z'n kuif nog 'n paar duimen hooger, maar z'n oogen schitterden triomfante lijk. „Ik ga met haar trouwen verklaar de hij toen. STERKTE LAMPEN VAN MOTORRIJTUIGEN Koplichten niet boven 35 Watt, spatbordlampjes niet boven 10 Watt Het Verordeningenblad bevat thans een verordening van den Rijkscommissaris betreffende bij zondere maatregelen ten behoeve van de luchtbescherming, waar in zijn opgenomen de reeds be kend gemaakte verboden om tus sehen 22 nur en 4 uur motorrij tuigen in liet openbaar verkeer te gebruiken en tot het betreden \an liet strand lusschen zonson dergang en zonsopgang. Vérder is bepaald, dat met in gang van 5 Sept. bet vermogen van in motorrijtuigen gebruikte gloeilampen niet te boven mag gaan 35 Watt voor koplichten en 10 Watt voor spatbordlampjes of torpedo-frontlampjes. Op overtreding van bovenstaan de bepalingen is een liechtenis- straf van ten hoogste 0 maanden gesteld en een geldboete van ten hoogste duizend gulden of een van deze straffen. Ten slotte is bepaald, dat motor rijtuigen, waarmede de genoem de bepalingen worden overtre den, voor onbepSuldcn tijd in be slag kunnen wórden genomen, terwijl de bestuurders van zooda nige motorrijtuigen in voorloopi- ge hechtenis kunnen worden ge nomen. GEMEENTELIJK LYCEUM DEN HELDER. BOEKENBEURS op Zaterdag 31 Augustus a.s., des morgens 10 uur, in het Schoolge bouw aan de Schoolstraat. HERVATTING OPENBAAR ONDERWIJS TE DEN HELDER. Het onderwijs aan de Openbare Scholen te Den Helder zal weder aanvangen op Dinsdag 3 Septem- a.s., des voormiddags 9 uur en wel voor school 2 te Huisduinen (lioofd de heer J. Adolfs) in de school te Huis duinen 4 aan de Schoolstraat (hoofd de lieer W. C. J. Veth) in school 8 aan de Iierzogstraat 5 aan den Parallelweg (hoofd de heer A. Kramer) in school 5 aan den Parallelweg (i aan de le Goversdw.straat (hoofd de heer R. Windsma) in school 6 aan de le Goversdw.str. 7 aan de Weststraat (hoofd de beer J. Sinjewel) in School 5 aan de» Parallelweg 8 aan de Herzogstraat hoofd de heer A. Treffers) in de school aan de Herzogstraat Javastraat (hoofd de héér II. N. Muts) in school 8 aan de Herzog straat 10 aan de Vischmarkt (hoofd de heer A. v.d. Horst) in school 10 aan de Vischmarkt Tuindorp (hoofd de heer R. Gra vemaker) in school Tuindorp. 14 aan de Oostslootstraat (hoofd de heer L. J. van der Kuyl) in school 14 aan de Ooslslootstraat Centraal 7e leerjaar (hoofd de heer H. J. Marinus) in de Fröbel school aan de Laan u.l.o. aan de Molenstraat (hoold de heer R. Datema) in de Tuin- dorpschool b.l.o. aan de Hector Treubstraat (hoofd de heer C. lest) in de b.l.o. school aan de Hector Treubstr. Schooltijden van 9-12 en van 1-3 uur. De leerlingen voor het eerste leerjaar moeten zich melden aan de school waar zij zijn aangegeven Voor de hervatting van het on derwijs aan school 1 te Juliana- dorp zal nog een nadere bekend making volgen. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. De Burgemeester van Wieringer meer vestigt er de aandacht op, dat OPENBARE GELD- EN GOE DERENINZAMELINGEN, van wel ken aard dan ook en onverschillig voor welk doel niet mogen worden gehouden dan met voorafgaande toestemming van den Procureur- Generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Het verzoek om toestemming moet bevatten 1. de namen van de natuurlijke of rechtspersonen, die de inzame ling houden (organisatoren). 2. opgave te wiens behoeve de inzameling zal worden gehou den (begunstigde), zoomede de wijze van verdeeling van de te verwachten opbrengst 3. Opgave betreffende den vorm, waarin de inzameling ge houden zal worden (in het hijzon der straat- of huisinzameling, aard der te verkoopen goederen, enz.) 4. Opgave van plaats en tijdstip of tijdsduur der inzameling. Van inzameling is meer in het bijzonder ook sprake, wanneer, onder mededeeling, dat de op brengst (ontvangst, winst) ge heel of ten deele in liet algemeen belang of voor liefdadige doelein den aangewend zal worden a. een prestatie in geid of goe deren wordt gevraagd, waarte genover óf in het geheel geen te genprestatie staat of slechts een dusdanige, waarvan de waarde in geenerlei verhouding tot het gepresteerde staat b. de toetreding tot een ver- epniging of de ondersteuning (be vordering) van een vereeniging ot stichting wordt verzocht, indien uit liet verzoek daartoe op te ma ken is, dat hel den verzoeker uit sluitend of overwegend te doen is om de aan de toetreding of de ondersteuning (bevorde ring) verbonden prestaties in geld of goederen c. goederen verkocht, of bijeen komsten op het gebied van kunst, sport of anderszins gehouden worden d. loterijen of kansspelen ge houden worden. DE LOONDORSCHERSKWESTIE Naar aanleiding van het pers bericht, wat wij in ons vorig num nier van j.1. Donderdag opna men, inzake de kwestie loondor- schers, deelt men ons van de zij de van de Werkgevers-organisa- tie's en de Loondorscliersvereeni- ging in de Wieringermeer mede, dat grieven en bezwaren in be doeld persbericht genoemd, in de Wieringermeer niet voorkomen. Tarieven en voorwaarden Mei den voorheen en ook thans in on derling overleg met elkander vastgesteld. Tusschen werkgevers en werknemers in de Wieringer meer bestaat de beste harmonie. POJ ïTIEu Gievonden een don kerbrui «e portefeuille. Onbeheerd aangetroffen een bruin paard. Inl. Politie Wieringerwerf. TEEKEN DES TIJDS. Als gevolg van een tekort aan bouwmaterialen, worden de klei ne bedrijven niet uitgegeven voorloopig. hebben wij in een van onze vorige nummers bericht. Ook de particuliere bouw staat ('oor deze omstandigheden ge heel stop. Tal van bouwaanvra- gen liggen te wachten op beter tijden, zoowel van woning- als pa k huishouw. DE BOONEN MAKEN HET NIET BEST. Alg gevolg van de stormwinden dei laatste dagen hebben verschil lende perceelen boonen liet zwaar te verduren gehad. Aan de zwarte bladeren kan men op belangrijke strooken de sporen der vvindschade nog dui delijk zien. Aan de opbrengst der meer latere perceeltjes zal dit niet bevorderlijk werken, door dat eveneens veel bloesem is verwaaid. BIEDT ZICH AAN EEN KNECHT, goed met paarden kunnende omgaan. Ook kunnende melken. P.G. Oud 24 j. Adres L. KODDE, A 109, BIGGEKERKE (Z.) Automobielbedrijf Middenmeer. Tel. 7. OFFICIEEL FORD SERVICE DEALER. Wij brengen dit seizoen weer een groote sorteering in de meest vooraanstaande merken zooals ZIE DE ETALAGE. ZIE DE ETALAGE. Ijzerhandel Middenmeer. Telef. 63.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 2