31e JAARGANG DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 No. 103 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. V BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. Jö. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.5€ Iedere regel meer f 0.10 BETEEKENIS VAN DE BODEM PRODUCTIE VOOR VOLKSGEMEENSCHAP. Inzending van Directie van Landbouw op Utreehtsche Jaarbeurs. Snelle ont wikkeling van landbouwonderwijs hier te lande. Boerenstand en landbouw dienen als volkomen gelijkwaardig in onze samenleving te worden opgenomen. REDE VAN IR. ROEBROEK. Ter inleiding van de deelneming aan de Jaarbeurs van de Voorlichtingsdiensten voor Land-, Tuin- en Boschbouw, heeft de direc teur-generaal van den landbouw, ir. A. Roe broek, in een persconferentie in de conversa tiezaal der Stichtsche Industrieele Club een rede gehouden. Op deze Jaarbeurs aldus spreker komt de Directie van den Landbouw voor de eerste maal als een eenheid met een inzending. Toen wij deze voorbereidden, is in de allereerste plaats er aan gedacht om alle aandacht te concentreeren op één zaak, nl. het geven van een beeld van de bodemproductie en de wijze, waarop deze wordt gestimuleerd. De beteeke- nis van de bodemproductie immers is onder de nieuwe omstandigheden van groote waar de voor onze geheele Nederlanösche volksge meenschap. De situatie, waarin we ons op het oogenblik bevinden, dwingt allen, «die op de een op andere wijze aan het economisch le ven meedoen, tot de uiterste krachtsinspan ning. Op het gebied van de agrarische pro ductie moet met de grootste energie worden gewerkt, en het is van groot belang wanneer de overtuiging gevestigd wordt, dat de Ne derlandsche land- en tuinbouw zich bewust is van zijn groote taak en van de verantwoor delijkheid, die op hem rust. De voorzitter van den Raad van Beheer, de heer Eentener van Vlissingen, schreef dezer dagen „Nu land-, tuin- en boschbouw eener- zijds, handel en nijverheid anderzijds, van elkander zoozeer afhankelijk en met elkander zoozeer verbonden, elkander meer en meer op het terrein der jaarbeus weten te vinden, ligt ook hierin een verstrekte mogelijkheid tot nauwere en betere samenwerking op allerlei gebied van het economische leven en tot be houd en verhooging van de gemeenschappe lijke krachten." Een goed geleide en krachtige handel en een flinke industrie, zijn voor een land als het onze van onschatbare waarde. Zij zijn dit ook in het bijzonder voor den landbouw zelf, niet alleen in hun beteekenis van het afzet gebied in eigen land van de landbouwproduc ten, vanwege een doelmatige afzetting door den handel van de producten in het buiten land, maar ook omdat een goed geleide han del en industrie mogelij kheden biedt als af zetting van het teveel van de bevolking op het platteland. Dit moet de landbouw begrijpen en daarvan diep doordrongen blijven. Wij zullen den boe renstand en den landbouw als volkomen ge lijkwaardig, niet alleen in woord, maar ook met de daad in onze samenleving hebben op te nemen. Het meedoen aan deze Beurs zal daartoe ook een steentje bijdragen. Vervolgens besprak ir. Roebroek de inzen ding zelf. De hoofdaandacht is gevraagd voor de landbouwproductie als zoodanig. De inzen ding bewijst duidelijk de belangrijke stijging van de landbouwproductie in de laatste ja ren. Verschillende factoren zijn hier van be teekenis. Men denke in de eerste plaats aan vergrooting van de oppervlakte cultuurgrond DE GEVONDEN BEURS. Toen Curtis de beurs op het trottoir zag liggen, had hij geen idee of het meisje dat langzaam voor hem liep mooi was of niet. Hij bukte zich, raapte haastig den schat op en keek tersluiks om zich heen om zich te vergewissen, dat memand het gezien had. Toen maakte hij met een zenuwachtigen blos de beurs open en haalde er een bankbiljet van vijf pond uit. Onder in lag een goudstuk je, doch verder niets om den eigenaar er van aan te duiden. Een oogenblik hield Curtis het bankbiljet aarzelend in de hand, maakte toen in 'n opwel ling van eerlijkheid een eind aan zijn verzoe king. Hij stak het knetterende papiertje weer in de beurs en haastte zich om de onbeken de, jonge dame in te halen. Toen hij haar op de schouder tikte om haar aandacht te trekken, keek ze verontwaardigd achterom, met zulke mooie, helderblauwe oogen, als hij nog nooit gezien had. „Pardon", zei hij beleefd zijn hoed afne mend, „u hebt, geloof ik, uw beurs laten val len." De blik van verontwaardiging ging in een verlegen blos over en een verontschuldiging stamelend, nam ze aarzelend de portemon- naie aan, als in tweestrijd of ze hem een fooi behoorde te geven of niet. De pauze duurde slechts kort. Blijkbaar herkende ze in hem, in weerwil van zijn verre van onberispelijke kleedij, toch den gentleman. „Dank u zeer," riep ze uit, hem een betoo- verenden glimlach schenkend. „Het is heel vriendelijk van u." „Het doet mij genoegen u van dienst te hebben kunnen zijn," zei hij, boog en ging heen. van ons land. Wij hebben aan het water vruchtbare gronden ontnomen. Wij denken slechts aan onze indijkingen en aan onze Zuiderzee. In den Wieringermeerpolder zijn meer dan rijke oogsten gewonnen. Daarnaast werden duizenden hectaren ontgonnen, zoo dat veel nieuwe oppervlakte werd toegevoegd aan de bestaande. Door groote openbarewer ken 'en door den aanleg van verkeerswegen werden echter weer belangrijke uitgestrekt heden kostbare landbouwgronden aan de bo demcultuur onttrokken. Wij wonnen aan op pervlakte, wij verloren aan openbare werken. Ruilverkavelingen, ontwateringen, enz., welke wij aanduiden met cultuur-technische wer ken, hebben, naar spr.'s meening meer bijge dragen tot verhooging van onze Nederland- sche bodempróductie dan de directe winning van nieuwe gronden, wijl deze reeds noodza kelijk waren om het verlies te dekken. Het aanbrengen van onze bestaande gronden tot een verhooging van opbrengst, zal in de ko mende jaren in de eerste plaats onze zorg dienen te hebben. De enkele jaren geleden ingestelde cultuur-technische dienst vindt hier eer. grooten arbeid. Vergis ik mij niet, zoo zeide ir. Roebroek, dan is een aanvraag voor omstreeks 60.000 hectare voor ruilverkaveling in studie. Een tweede punt, waarop het bij de ver hooging van onze landbouwproductie aan komt is de kwestie van een rationeelen land bouw van ten landbouw, die intensief wordt uitgeoefend. Drie factoren spelen hier een belangrijke rol, n.1. onderwijs, voorlichting en voortdurend research. Het landbouwon derwijs heeft zich rustig en voortdurend ont wikkeld. Merkwaardig is. dat dit onderwijs niet bij de wet geregeld is. Het kan zich vrij ontwikkelen en zich aanpassen aan de wis selende behoeften van het bedrijfsleven. De inzending ter Jaarbeurs geeft hier een beeld van. Het aantal instellingen van landbouw enderwijs is belangrijk gestegen en het aan tal deelnemers nam toe met duizenden, zoo dat thans reeds ongeveer 40.000 personen deel nemen aan een of anderen vorm van land bouwonderwijs. Het aantal instellingen van onderwijs is van 1442 tot 2065 gestegen, met 30.332 leerlingen. Merkwaardig is dat ook on ze landbouw-arbeiders belangstelling gaan toonen voor ons algemeen onderwijs en ook voor onze cursussen op bepaald terrein, b.v. vlas. Spreker ziet in deze daadwerkelijke be langstelling de grootste kracht van onzen Nederlandschen landbouw. Ook buitenlanders worden herhaaldelijk getroffen door de ontwikkeling van onze boe ren. Wij mogen dan ook trotsch zijn op on zen ontwikkelden boerenstand, waarmee wij op het gebied van land- en tuinbouw iets bereikt hebben. Toch mogen wij niet stil blij ven staan en ik heb aldus spr. den in druk, dat bij het landbouwonderwijs soms te veel wordt gelet op de techniek van het be drijf. In de toekomst zullen wij mede het oog er op moeten houden, dat het onderwijs ook meer algemeen vormend moet zijn opdat de aanstaande boer die ontwikkeling krijgt, wel ke hij als lid van de geheele volksgemeen schap noodig heeft. Een flinke ruimdenkende boerenstand zal het beste kunnen opkomen voor zijn eigen belangen en bovendien is met een goed ontwikkelden boerenstand het bes te tot zaken te komen. Het landbouwkundig onderzoek zal niet mogen worden verwaarloosd, want juist de landbouwkundige research is de voedingsbo dem voor het landbouwonderwijs. Talrijke instellingen zijn reeds jarenlang op dit terrein werkzaam en tal van nieuwe instellingen zijn tot stand gekomen. Wij den ken aan het Centraal Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen, waar in is ondergebracht de dienst voor onderzoek van grasland, vlas, veehouder en nieuwe gron- c'en. Ook op het gebied van tuinbouw zijn verschillende instellingen opgericht om voor de verschillende problemen een oplossing te vinden. Het is voor ons land bijzonder geluk kig dat dit landbouwkundig onderzoek wordt gedaan in nauwe samenwerking met de prac- tijk zelf. De resultaten van het land bouwkundig onderzoek en onze landbouw wetenschap worden door onze voorlichting, door onze land- en tuinbouwconsulenten bij de practijk gebracht. Bovendien is de outil lage van ieder consulentschap verbeterd. Er is een proef genomen door de aanstel ling van een middelbaar technicus als assis tent. De proef is nog niet ten einde, doch bedriegen de verschijnselen niet. dan hebben de ruim tweehonderd assistenten, die de con sulenten bij hun voorlichting assisteeren, een belangrijke bijdrage geleverd tot de verhoo ging van onze bodemproductie. Moge deze jaarbeurs de belangstelling voor ons werk verhoogen, want deze belangstelling immers zal leiden tot waardeering van onzen landbouw en den boerenstand en deze waar deering ook tot nauwere en betere samenwer king op allerlei gebied in het economisch le ven en tot behoud en verhooging van de ge meenschappelijke kracht, aldus besloot ir. Roebroek zijn rede. BINNENLANDSCH NIEUWS. tv. A. COMMANDANT VEROORDEELD TOT VOORWAARDELIJKE STRAF EN GELDBOETE. Hij had geweigerd zijn colonne op bevel der politie te ontbinden. Dinsdag heeft de strafkamer van de Haag- sche rechtbank vonnis gewezen tegen een 20-jarigen N. S. B.er, die als commandant van een door Naaldwijk marcheerende W. A. co lonne geweigerd had te voldoen aan het be vel der politie om zijn troep te ontbinden. Op 28 Augustus werd voor de vavantieka- mer van de Haagsche rechtbank een gevan genisstraf van drie maanden tegen hem ge- eischt. Heden bij de uitspraak bleek de rechtbank met een voorwaardelijke straf te willen vol staan. De man, die niet was verschenen, werd wegens het opzettelijk niet opvolgen van het bevel van een ambtenaar in functie, veroor deeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar en tot een onvoorwaardelijke straf van f 25 boete of 10 dagen. ZIJN KIND OVERREDEN. De kleine was op de treeplank geklauterd. Een bijzonder tragisch ongeval heeft zich te Well (L.) afgespeeld, waarbij het 4-jarig zoontje van de familie K. het slachtoffer werd. Toen de tuinbouwer K. met zijn vrachtauto van zijn woning wegreed om groenten r.aar de Venlosche Veiling te brengen, had hij niet bemerkt, dat zijn 4-jarig zoontje aan den anderen kant van de cabine op de treeplank was gaan zitten. Toen hij een eind van zijn woning verwijderd was, voelde K. dat zijn auto over iets heen stootte. K. stapte onmid dellijk uit, om zich te overtuigen, wat dit ge weest kon zijn. Men kan zich de ontsteltenis van den vader voorstellen, toen hij achter den vrachtauto het verminkte lijkje van zijn kind vond. MEISJE VERMOORD. De dader sloeg daarna de hand aan zichzelf. In een weiland achter een bosch nabij Ro Ze volgde hem met haar blik tot hij ach ter een omnibus verdween. Toen opende ze snel de beurs als om zich te overtuigen dat er niets uitgenomen was, en stak haar naar- na blozend in haar mof. Na de straat overgestoken te zijn, keerde Curtis terug in de richting vanwaar hij ge komen was en volgde het jonge meisje. Ze bleef nu en dan voor een winkelraam staan, maar keek geen enkelmaal achterom tot ze een plein bereikte, waar ze in een groot huis, blijkbaar een pension, verdween. Hij was overtuigd dat ze daar woonde. Toch bleef hij er nog langen tijd wachten in de hoop haar weer te zien verschijnen, toen een regenbui hem eindelijk naar huis dreef. Den volgenden morgen om tien uur wachtte Curtis weer geduldig in de buurt van het plein tot hij haar de deur zag uitkomen. Ze ging naar een druk bezochte straat, bleef een poosje voor het raam van een juwelierswin- kel staan en trad toen binnen. Een blad met allerlei kleinigheden had haar aandacht ge trokken. Curtis, die haar opnieuw gevolgd had, zag het weldra door een hand van bin nen wegnemen en toen het weer op zijn plaats gezet werd bemerkte hij dat er een klein gouden broche in den vorm van een klaverblad van vier op ontbrak. Hij beschouw de dit als een gunstig voorteeken. Alle voorzichtigheid uit het oog verliezend, ging hij den winkel binnen en vroeg naar zilveren boordenknoopjes. Op korten afstand van hem stond het jonge meisje, met den ju welier te praten, die haar het kleingeld te ruggaf van het bankbiljet van vijf pond. Toen ze zich omkeerde om te gaan, herkende ze Curtis en bloosde lieftalliger dan ooit, maar hij kon uit haar blik niet opmaken of dit uit blijdschap of boosheid was hem weer te zien. Hij groette haar alsof hij het te druk met zijn inkoop had om verder op haar te letten. „Hoeveel wenscht u er, meneer vroeg de winkelbediende vriendelijk, toen Curtis het eerste, het beste boordenknoopje dat voor de hand lag, had uitgekozen. „Minstens een dozijn," was het antwoord. „Ik vrees, meneer, dat we er geen dozijn van in voorraad hebben. Mag ik ze u van middag zenden .Zeker," antwoordde Curtis, met een ang stige blik op de deur, waardoor de schoone onbekende verdwenen was. Toen ging hij vlug de straat op en ver volgde met succes haar spoor. Tot zijn genoe gen zag hij haar na eenigen tijd een „tea room" binnen gaan. Die gelegenheid moest hij zich ten nutte maken. Hij wist het zóó aan te leggen dat ze sa menkwamen op een punt waar twee lecge tafeltjes stonden. „Ha dat is toevallig riep hij uit. „Staat u mij toe aan het tafeltje naast het uwe plaats te nemen Het duurde niet lang of ze schoven wat dichter naar elkaar toe en bespraken samen allerlei onderwerpen, over boeken, schilderij en, liefde, den man, zooals een vrouw hem 't liefst ziet. en de deugden, die zij in hem hoopt te vinden. Bij het afscheid zei ze „Ik hoop dat u mij nu niet weer zult volgen, u weet niet hoe vervelend ik dat vind." Curtis mompelde iets onverstaanbaars. Op z'n kamer gekomen, zag hij dat de twaalf zilveren boordenknoopjes .reeds bezorgd wa ren. Hij pakte ze uit en bleef er geruimen tijd peinzend naar zitten staren. „Ik zal mijn vroeger leven voor goed vaar wel dienen te zeggen," prevelde hij, „anders durf ik mijn schoone onbekende niet weer den (Drente) heeft een voorbijganger, Maan dagmorgen vroeg een vreeselijke ontdekking gedaan. Hij vond daar 't lijk van het 22-ja- rige meisje E. M. uit Roderwolde, dat het slachtoffer van een moordaanslag is gewor den. De dader van den moord op het 22-jarig meisje E. Meyer te Roden, is de 32-jarige verloofde van het slachtoffer, H. B. Het meis je heeft de verloving afgemaakt, hetgeen B. zoo buiten zichzelve bracht, dat hij het meisje bij de keel greep en door wurging om het leven bracht. Na zijn daad heeft B. de vlucht genomen. Maandag in den loop van den middag heeft men te Rhoden (Drente) het lijk van den 32-jarigen H. B.. die zijn verloofde had ver moord, gevonden. De man had door ophan ging een einde aan zijn leven gemaakt, op ongeveer 1500 meter van de plaats, waar het lijk van het meisje was gevonden. VERDUISTERINGS - VOORSCHRIFTEN. Van 2 t./m. 15 September speciaal toezicht op de naleving. Ter verzekering van een goede naleving der, verduisteringsvoorschriften zal blijkens een1 buitengewoon politieblad in de periode van 2 t/m. 15 September de Duitsche Ordnungs- polizei in samenwerking met de Nederland- sche politie scherp controle uitoefenen op cie naleving van het rijverbod voor motorrijtui-1 gen tusschen 22 uur en 4 uur, van het verbod om het strand te betreden en van de verduis teringsvoorschriften. GEEN SPORTVAARTüIGEN IN SCHELDE- EN RIJNMONDING. Groote waterwegen in Zeeland en Zuid-Holland tijdelijk gesloten. In het Verordeningenblad voor de bezette Nederlandsche gebieden van 2 September 1940 (nr. 24) is een verordening nr. 121/40 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied verschenen, houdende beperking ten aanzien van het be varen van het gebied der Schelde- en Rijn mondingen. Door dit besluit worden de groo te waterwegen in Zeeland en Zuid-Holland tot het Hollandsch Diep met inbegrip van Willemstad voor het sportverkeer en voor het inaken van tochtjes en plezier-vaarten tijde lijk gesloten, zocals dit reeds voor den Nieu wen Waterweg en de aangrenzende wateren door de verordening nr. SO^O is geschied. Te vens is een ligverbod uitgevaardigd voor sport- en pleziervaartuigen in de verboden zone. Deze verordening heeft dus geen betrek king op het geregelde personenvervoer, lijn- verkeer en vrachtverkeer. Vaartuigen, die een- dergelijk verkeer onderhouden, hebben slechts de verplichting in de sperzone direct uit te wijken voor Duitsche marinevaartuigen. Voor de sport- en pleziervaartuigen, die op het oogenblik in de sperzone liggen is echter een verlichting van het ligverbod uitgevaardigd zij mogen daar blijven liggen wanneer binnen een week na het in werking treden van de verordening de inrichting tot voortdrijving door demontage van onderdeelen (motor, stoommachine, schro'ef) of door het verwijde ren van de zeilen onklaar is gemaakt. Verantwoordelijk voor het naleven van de in de verordening vastgestelde geboden en verboden zijn degenen, die aan boord de lei' ding hebben, hun plaatsvervangers, de roer ganger en de loods van het vaartuig in het geval van het ligverbod, de eigenaar en de genen, die het vaartuig daadwerkelijk onder zich heeft, zooals bijvoorbeeld de pachter, de huurder of degene die toezicht oefent. Bij niet-naleving van de bepalingen van de ver ordening wordt een gevangenisstraf van ten hoogste zes weken en een geldstraf van ten hoogste 5000 R.M., in ernstige gevallen ook gevangenisstraf, opgelegd. In zake overtre ding van de verordening wordt door de Duit sche legerautoriteiten beslist. De verordening is om militaire redenen dringend noodzakelijk. Er is echter naar ge streefd de vereischte verkeersbeperking zoo gering mogelijk te houden. Haar practische beteekenis is slechts zeer klein, daar het sportseizoen spoedig ten einde zal zijn. DOOR ZANDAUTO GEDOOD. Dinsdagmorgen is op het kruispunt Harlin- ger Singel—Pier Panderstraat te Leeuwarden de 28-jarige timmerman K. J. Schut door een zandauto overreden en op slag gedood, AMSTERDAM. YVILLY ALBERTI IS TE JONG. In „Rose Marie" de operette welke op het oogenblik in Carré gaat, trad tot Vrijdag „Nederlandsch jongste tenor", Willy Alberti. op.Hij zong het iiedje van een kleinen zwer ver, „Ik ben zoo alleen" van Chris Reumer De jongen, die volgens zijn zeggen vijftien jaar oud was, had met dit liedje veel succes en meermalen kreeg hij geschenken uit de zaal. Wie schetst echter de ontsteltenis van den directeur, den heer Alex Wunnink, toen de politie kwam vertellen, dat Willy nog geen veertien jaar was en dus niet mocht optre den. Hij liet den jongen bij zich komen en deze viel weldra door de mand. „Nou. dan zit ik er in." was het eenige ant woord, dat de dertien jarige den verbaasden directeur gaf, alvorens hij zijn boeltje pakte en verdween. Voor den jongen, die aan het begin van zijn loopbaan staat, was het allesbehalve pret tig hij verdiende goed en had tevens uit zicht op eenige aardige contracten. Op 13 October wordt hij echter veertien jaar. Wellicht zal van dien datum zijn ster opnieuw willen gaan rijzen. Tot dien dag houdt de politie een oogje in het zeil. ZAKELIJK BEZOEK AAN TEXEL. Vergunningen te Den Burg aanvragen. I In verband met het daartoe strekkende I verbod wordt medegedeeld dat personen, die voor zakelijke doeleinden het eiland Texel (wenschen te bezoeken, hiertoe schriftelijk ten raadhuize te Den Burg een vergunning die nen aan te vragen vermeldend hun vast adres en de verblijfplaats op Texel. De jaarlijksche fokveedag vindt op 9 September a s. op de gewone wijze plaats. Ook daarvoor worden de verblijfsvergunningen op aanvrage omgaand verstrekt. onder de oogen te komen." Hij stond op, ontsloot de laden van zijn bureau en haalde er allerlei papieren, fles- schen en vreemde instrumenten uit. Wat ver brand kon worden, gooide hij in het vuur, het andere pakte hij zorgvuldig in, ging er mee naar een voetpad dat op dit uur weinig bezocht was, en wierp het in het stroomende water van de rivier. Den volgenden morgen om negen uur werd hij gewekt door een geklop op de deur. Hij deed open en zag twee heeren voor zich staan, waarvan de oudste hem mededeelde, dat hij een inspecteur van politie was, die de opdracht had zijn kamers te doorzoeken. „Ik zou niet weten waarvoor", riep Curtis driftig uit, „maar gaat uw gang." Ze begonnnen onmiddellijk met hun taak, doch konden niets verdachts vinden. „Wat heb ik u gezegd zei Curtus triom- feerend. „Wij kennen het gezelschap, waarin u ver keert, mijn waarde," zei de inspecteur, zich het zweet van het voorhoofd veegend. „Wie v/as het meisje, dat u" gisteren bij u hadt, toen u die zilveren knoopjes kocht „Ik had niemand bij mij," zei Curtis beslist. ..En waarom had u dan een dozijn boor denknoopjes noodig „Dat is mijn zaak. Ik heb verder geen tijd voor u over. Vergun mij mij te gaan kleeden." Kort na het vertrek van zijn onwelkome gasten, ging Curtens door eenige winkels, die ingangen in verschillende straten hadden naar de woning van het onbekende meisje. Het geluk was hem gunstig. Juist terwijl hij stond te peinzen hoe hij haar naam en het nummer van haar kamer te weten kon ko men. kwam ze de stoep af. Ze schrok even toen ze hem zag. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 2 Sept. 1940 Ter veemarkt waren heden aangevoerd 596 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. 92100, 2e kw. 7890, 3e kw. 674 per kg slachtge- wicht85 Melk- en kalfkoeien f 220—300 per stuk 54 vette kalveren 2e kw. 78—85, 3e kw. 6066 per kg. levendgewicht. 47 Nuchtere kalveren f 12—18 per stuk 94 Schapen f 40 50 Lammeren f 2026 per stuk. OverzichtVette runderen aanvoer ruim, handel traag, prijzen stationnair, vette kal veren aanvoer, matig, handel traag, prijzen lager. Nuchtere kalveren aanvoer kort, han del willig, prijshoudend. Schapen en lamme ren aanvoer matig, prijzen hoog. „Ofschoon u mij verzocht, u niet weer te volgen." lïuïsterae hij haar haastig toe, ..voelde ik mij gedrongen hier te komen om u te verzoeken niet weer naar den juweliers winkel te gaan. waar u gisteren die gouden broche kocht. Ik kan u nu niet uitleggen waarom. Ik moet weg maar u moet het mij belooven." Ze keek hem schuw, bijna angstig aan. „Het is heel vriendelijk van u mij te willen beschermen, maar „Adieu, ik wil niet dat men u met mij ziet praten," viel hij haastig in. Toen een heel veranderde en verjongde Curtis haar eenige dagen later trachtte te bezoeken, vernam hij dat ze, den dag nadat hij haar het laatst had gezien, haar kamer opgezegd, haar meubels verkocht had en naar het buitenland was gegaan. Ze was voor hem voor goed verloren. Zoo gingen er maanden voorbij, toen hij haar op zekeren dag geheel onverwacht weer ontmoette in een bazar, waar hij met zijn zuster, met wie hij tegenwoordig samenwoon de, een boodschap was gaan doen. Hij voelde zijn hart bonzen van blijdschap toen hij haar het hoofd, diep blozend van verlegenheid, zag afwenden. Ze begonnen een gesprek, er volgde een voorstelling en ten slotte inviteerde Curtis' zuster Betty Harrisson zoo heette het jonge meisje eens bij hen aan huis te komen. En zoo gebeurde het dat de twee jongelieden op zekeren winternamiddag. met een paar leege theekopjes voor zich, in Curtis' gezellig salon naar de kolen van het vuur zaten te staren, toen Betty eensklaps de stilte verbrak met de woorden ,Waar denk je aan (Zie vervolg binnenpagina.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1