ging van het vetgehalte met behoud van de melkrijkheid zeker mogelijk geacht moet worden. De leden van de Eensgezindheid, die geen lid van de controlevereeniging zijn, raden wij ten zeerste aan het verslag van de controle vereen, eens rustig te lezen en te overdenken. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. DE VMIES. Alkmaar, Landbouwhuis, Sept. 1940. ZELFBESCHERMING IS ZELFBEHOUD. WAT IEDER WETEN MOET. 1. Door het toepassen van zelfbe schermingsmaatregelen wordt de geva- renkans aanmerkelijk verminderd. 2. Op een ieder rust de plicht tot het nemen van maatregelen, waardoor eigen have en goed wordt beschermd. Hierdoor werkt men tevens mede aan het voorkomen, althans verminderen, van het gevaar voor zijn naaste omge ving. 3. Bewaar uw koelbloedigheid, waar door rampen te voorkomen zijn. 4. Binnenshuis bestaat grootere kans op levensbehoud dan daar buiten. 5. Indien ge een kelder bezit, laat deze dan door deskundigen van de lucht beschermingsdienst keuren op zijn deug delijkheid. 6. Laat u adviseeren omtrent de in richting van de kelder door deskundi gen van de luchtbeschermingsdienst. 7. Zoek nooit dekking in een kelder, welke door de bevoegde overheid niet is goedgekeurdlaat deze door de over heid registreeren. 8. Draag er zorg voor, dat in de kel der naast de gebruikelijke uitrusting zooals voedsel, water, lampen, verband middelen, enz., steeds een schel klin kende fluit aanwezig is. 9. Indien geen goedgekeurde kelder aanwezig is, bent u het veiligst plat op de vloer van de benedenverdieping, zoo ver mogelijk verwijderd van de buiten muren bij voorkeur achter een bin nenmuur. 10. Indien ge in uw tuin een schuil- loopgraaf wenscht aan te leggen, moet deze overdekt zijn. Alleen deze geven voldoende bescherming tegen inslaande scherven, uitwerking luchtstoot, mi trailleurkogels, weersgesteldheid, enz. 11. Indien ge op een étage woont, doet gij verstandig bij luchtalarm naar buren beneden te gaan. 12. Bevredig uw nieuwsgierigheid niet met naar een luchtgevecht te kij ken. Blijf van deuren en ramen verwij derd. 13. Een brandbom is onschadelijk te maken, Zorg, dat water, zand, -schop steeds bij de hand is. 14. Draag zorg, dat steeds een kof fertje gepakt is met de meest noodige artikelen als waardepapieren, onderklee- ding, schoenen e.d. Dit kan u te pas ko men bij een plotseling verlaten van uw woning. 15. Verschaf u nog eenig verbandma teriaal. perste Hulp" kan van zeer groot belang zijn. 16. Verstaat u met uw buren inzake wederzijdsche hulp. 17. Denk» aan ouden van dagen, ge- brekkigen en jonge kinderen. Helpt hen zooveel als mogelijk is. BINNENLANDSCH NIEUWS. DE VERDIENSTEN VAN DIENSTBODEN In aansluiting op zijn circu laire ddd. 19 Aug. 1940, heeft de Secretaris-Generaal van het De partement van Sociale Zaken, mede namens zijn ambtgenoot van het Departement van Land bouw en Yisscherij, aan de ge meentebesturen bericht, dat voortaan ook bij de berekening van de steunbedragen der kleine boeren en tuinbouwers, ten aan zien van de verdiensten van dienstboden op volkomen gelijke wijze dient te worden gehandeld, als ten aanzien van de verdien sten van andere inwonende kinde ren. De steunberekeniug voor c, boeren en c tuinbouwers blijft voor 1940 echter ongewijzigd ge handhaafd. EXTRA ZEEP VOOR VUILEN ARBEID. Ten behoeve van arbeiders die tengevolge van bun werkzaamhe den aan sterke vervuiling van lichaam of kleeding zijn blootge steld, kan extra zeep beschikbaar worden gesteld. De aanvragen daarvoor moeten op formulieren geschieden door dc werkgevers of de bedrijfsleiders van de bedrij ven, welke personeel in dienst hebben, dat voor deze extra rant soenen zeep in aanmerking komt. Deze formulieren zijn verkrijg baar aan de distributiekantoren. Aan individueele arbeiders van bedoelde bedrijven worden GEEN formulieren uitgereikt. Wel ech ter aan hen, die zelfstandig een beroep uitoefenen, dat op een ex tra rantsoen recht geeft. De werkgevers dienen op de for muiieren den toestand weer te geven op 1 SEPT. 19-40. De aan vragen dienen uiterlijk 14 Sep tember 1940 in het bezit te zijn van den Distributiedienst. De uit te reiken bonnen zullen strekken tot einde Januari. HIJ HAD TABAK IN HUIS. Het gebeurde dezer dagen in 'n dorp in Zuid West Drente. Men weet hoe bet tegenwoordig gaat, in deze tijd van distributie, bon nen, etc. Als er visite is beeft men het over de levensmiddelenvoorzie- ning en over de levensbehoeften. Deze zaken vormen het gesprek van de dag. Zoo kreeg in liet bewuste dorp zekere S. bezoek van goede ken nissen. Vanzelf kwam ook bier 't gesprek op verschillende distri butiemaatregelen en waarover zullen mannen het anders heb ben dan over tabak, voor heil vaak een onmisbaar artikel. Wat tabak betreft, zei S. tot zijn vriend, ik heb een enorme voorraad thuis. Ik zou bet zelf niet op eenige ponden kunnen schatten. De visite zei niets en liet zich niet uit over de eventueele voor raden in de eigen provisiekast. S. echter vertelde in bet dorp aan ieder die bet weten wilde, dat hij zoo'n groote voorraad ta bak in huis bad. Zoo kwam dit. ook de plaatse lijke politie ter oore. Recht is recht. De politie wilde zich dan ook vergewissen van s mails pocherijen en vervoegde zicli bij S. om een onderzoek in te stellen naar de verboden voor raad tabak. S. liet de politieman netjes bin nen. In de buiskamer gekomen vroeg deze waar S. de tabak nu wel geborgen had. Hier, zei S., wijzende op zijn schoonmoeder, een nogal stevige vrouw, die in de hoek van de ka mer zat. Deze woonde bij S. in en heet van baar familienaam Tabak De politieman beeft daarop „on verrichtc-rzake" het buis van S verlaten. BAKHUYS WEER AMATEUR Verzoek aan bet N.Y.B.- bestuur. De oud-internationaal Bakhuys die na 'n geruchtmakende affaire door den K.N.V.B. lot prof werd verklaard en daarna twee seizoe nen lang voor de Fransche eerste club F. C. Met.z uitkwam, heeft tot 't bestuur van den nieuwen N.Y.B. een verzoek gericht om weer als amateur te worcien er kend,, aldus meldt de Tel. Dit verzoek is op de laatste be stuursvergadering in behandeling genomen, doch een besluit is nog niet gevallen. De bestuursleden wenschen zich over deze zaak nog te beraden en in een der eerstvol geilde bijeenkomsten zal de be slissing vallen. Bakhuys baseert zijn verzoek op het feit, dat de fusie in de Ne- lerlandscbe voetbalwereld wel licht. voor bet N.V.B.-bestuur aan leiding kan zijn, een streep te ba len door het verleden en daarbij de roemvolle dagen zwaarder te doen wegen dan de feiten, waar aan bij zijn verbanning heeft te danken. Tevens meent bij in zijn recht te staan, daar hij het laat ste jaar in de voetbalsport geen geld heeft verdiend. SCHADE AAN ROTTERDAMSCH BEDRIJFSLEVEN Spoedige zekerheid om trent vergoeding ge- wenscht geacht. De in de Dinsdag gehouden vergadering van de Rotterdam- sche Kamer van Koophandel heeft het lid mr. R. Mees liet een .groot bezwaar genoemd, dat van Rijkswege over de - vergoe ding van de schade aan de bedrij ven nog nooit eenige zekerheid, zelfs niet eenige uitspraak gege ven is. In dezen tijd, waar men aan al le kanten zooveel waarde hecht aan de volkseenheid, ligt liet vol gens den heer Mees voor de hand, dat oorlogsschade als nu door Rotterdam en enkele andere plaatsen geleden is, gelijkelijk wordt gedragen door het heele volk op dezelfde manier als mo bilisatie- en andere oorlogkosten door de heele volksgemeenschap in evenredigheid wordt gedragen. Wij begrijpen, dat men ten op zichte van den wederopbouw van stad- en zakenleven geduld zal moeten oefenen, maar zoover de omstandigheden bet toelaten is liet van groot belang, dat aan Rotterdam nu snel 'n perspec tief wordt geopend en dat. perspee tief moet ook betreffen de vergoe ding voor het geleden verlies. liet RotitJerdamscbe zakenleven krijgt dan in deze tijden van groo te onzekerheden althans op een belangrijk punt zekerheid. WERKTIJDEN IN VERBAND MET VERDUISTERINGS VOORSCHRIFTEN De waarnemend secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het Departement van Sociale Za ken,, beeft bepaald x a. Aan hoofden of bestuurders van ondeiinningen in alle ge meenten deTrijks, in wier fabrie ken of werkplaatsen in verband met de bestaande verduisterings- voorschiïften moeilijkheden wor den ondervonden, toe tc staaan, dat in die fabrieken of werkplaat sen 1. In liet tijdvak van Za- terdeg 7 Dec. 1940t.m. 11 Jan. 1941 in afwijking van bet bepaalde in artikel 23 der Arbeidswet 1919 door arbeiders op Zaterdag ar beid mag worden verricht tus- schen 1 uur des namiddags en zonsondergang. 2. In bet tijdvak van Zaterdag 2 Nov. 1940 t.in. Zaterdag 30 Nov. en in bet tijdvak van Zaterdag 18 Jan. 1941 t.m. Zaterdag 22 Febr. in afwijking van bet bepaalde in artikel >23 der Arbeidswet 1919, door arbeiders op Zaterdag ar beid mag worden verricht tus- schen zonsopgang en o\2 uur na zonsopgang of, indien de arbeid op Zaterdag wordt onderbroken door een rusttijd van ten minste een half uur, tusschen zonsop gang en ten hoogste zes uren na zonsopgang. 3. In het tijdvak van Maandag 10 Sept. 1940 t.m. Maandag 31 Maart 1941, in afwijking van bet bepaalde in artikel 24 der Arheids w et 1919, door arbeiders van 10 jaar of ouder, voor zoover door hen in dit tijdvak tengevolge van de vcrduisteringsvüorschriften 'n aantal weken minder dan 48 uren per week wordt gewerkt, in de overblijvende weken de op deze wijze verloren uren worden inge haald tot een maximum van ten hoogste 38 uren. Hierbij mag de werktijd voor de mannen niet meer bedragen dan ten lioogste 11 uren per dag en de werktijd voor de jeugdige per sonen en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 5b uren per week, een en ander on der herinnering aan het bepaalde in artikel 70, 2e lid van bet Werk tijdenbesluit voor fabrieken oi werkplaatsen 1936, krachtens het welk, zoolang van de vergunning wordt gebruik gemaakt, naast de arbeidslijst of den rooster een door het hoofd of den bestuurder der onderneming of een door de zen daarmede belast persoon, als bedoeld in artikel 75 der Arbeids wet 1919, onderteekend geschrift is opgehangen, dat de op grond der vergunning te volgen werk tijdregeling aangeeft. Hoofden of bestuurders van on dernemingen wordt er aan her innerd, dat ingevolge artikel 31, eerste lid, der Arbeidswet 1919, bij het volgen van een normale werk tijdregeling de na 4 \2 uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan een half uur behoeft te bedragen, en dat, indien krachtens deze vergunning langer dan Sl/2 uur per dag wordt gewerkt, ingevolge bei. bepaalde in artikel 63, le lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936, volstaan kan worden met bet ge ven van een half uur rust, tel kens na ten hoogste 5 uren arbeid. D. KOOIMAN OVERLEDEN De provincie Noordbolland beeft, veel aan hem te danken. In bet Stadsziekenhuis tPur- merend is, 62 jaar oud, overleden dhr. D. Kooiman, oudlid van de Tweede Kamer en van Ged. Sta ten van Noord Holland. Hij was geboren te Wijdenes en werd omstreeks 1905 benoemd tol secretaris der gemeente Maars- sen en Maarsseveen. Later werd hij benoemd tot burgemeester- secretaris van Wormer en daarna in 1919, tot burgemeester van Pur merend, welke gemeente bij vier jaar bestuurde. Nadien is bij tal van jaren werkzaam geweest als lid van Ged. Staten van Noordhol land van 1932 tot 1936 w as bij lid der Tweede Kamer voor den Vrijz. Dem. Bond. Sedert 1 Juli 1939 bekleedde de heer Kooiman bet ambt van Dijk graaf van bet Hoogheemraad schap Noordhollands Noorder kwartier, in welke functie hij zich deed kennen als voorstander van concentratie o.a. in de inning der waterschapslasten. Tevens was bij lid van de voor malige interdeparmentale com missie tot vereenvoudiging van de gcmeente-administralüe. Se dert September vorig jaar was de heer Kooiman weer wethouder van P urm erend. PUINRUIMER ONDE VALLEND BETON GERAAKT. Slachtoffer levensgevaar lijk gewond. Donderdag is bij de opruimings werkzaamheden aan het voorma lige belastingkantoor aan de Boompjes te Rotterdam een ern stig ongeluk gebeurd. De beer A de Haan, wonende in de Willem Buytevvecbtstraat, arbeidde on der eenige zware betonnen bal ken, welke gesloopt moesten wor den. Een dezer balken heeft los gelaten en viel - neer op de plek, waar De Haan werkzaam was. De man kreeg bet gevaarte op bet lichaam en toegeschoten arbci ders moesten liem zwaar gewond bevrijden; In hopelooze toestand is bet slachtoffer naar bet Zieken huis aan den Bergweg vervoerd. De Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Zij maken het goed. De werkloosheid is niet alleen een eu vel, omdat zij voor den staat en daar mede voor de gemeenten een belang rijke economische en sociale belasting met zich medebrengt, maar voor alles omdat zij op den duur de oorzaak van het zedelijke en moreele verval van een generatie kan worden. De werkloosheid zoo wordt ons van bevoegde zijde me degedeeld kan zoodoende de grond oorzaak zijn van veel kwaad. Wanneer men dit overweegt, kan er slechts één parool zijn, namelijk de werkloosheid zoo spoedig mogelijk uit den weg tè ruimen. Op het oogenblik is het Nederland sche economische leven niet in staat de vele duizenden mannen en vrouwen, die reeds jarenlang gedoemd waren zon der arbeid en zonder voldoende inkom sten te moeten leven, wederom in het arbeidsproces op te nemen. Dit behoeft niet te verwonderen, daar ook in nor male tijden een niet gering aantal Ne derlanders zonder werk was. Niettegen staande dezen ongunstigen economi- schen toestand in Nederland is het niet temin mogelijk loonenden arbeid te vinden en daardoor wederom tot geor dende sociale en economische verhou dingen te komen. Duizenden Nederland sche arbeiders hebben reeds door bemid deling van de Nederlandsche arbeids beurzen. waar thans ook Duitsche des kundigen werkzaam zijn, hun weg naar Duitschland gevonden en een hun pas senden arbeid ter hand genomen. Zij werken in streken, die niet ver van hun land liggen met Duitsche arbeiders sa men, die hun in wezen verwant zijn. Hun sociale en economische positie is in Duitschland precies dezelfde als die van 'de Duitsche arbeiders. De Nederland sche arbeiders en employé's, die in Duitschland werkzaam zijn, kunnen hun geheele loonoverschot naar hun land overmaken en ontvangen in het kader van de desbetreffende bepalingen ook een vacantie met behoud van loon. Het is bekend, dat Juist de Nederlan der niet gaarne zijn familie en zijn land verlaat, daar juist hij de behaaglijkheid en de sfeer van een eigen woning zeer waardeert. In het Duitsche rijk is er echter voor gezorgd dat den Nederland- schen arbeiders goede werkplaatsen met in de meeste gevallen goede woningen ter beschikking staan en verder smake lijke maaltijden, die in vele arbeidei-s- kampen door Nederlandsch keukenper- soneel worden toebereid. De verzorging van de Nederlanders, die in Duitschland in handen is van de arbeidsbeurzen eif het Duitsche arbeidsfront, wordt nog bevorderd dooi-dat dikwijls Nedei-landsch kamppersoneel dat tegelijkertijd als tolk dienst doet, aanwezig is. Het is maar al te goed bekend, dat zekere elementen, wien nietsdoen blijk baar aangenaam is en die er zich niet van hun bewust zijn hoe zij door een zoodanige houding hun volk in zijn ge heel schaden, hun vrijen tijd benutten om over Duitschland kletspraatje te veirkoopen en kwaadwillige geruchten rond te bazuinen. Deze geruchten wor den echter op wel zeer ondubbelzinnige en afdoende wijze weerlegd door talrijke waai-deerende brieven en dankbetuigin gen die van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland bij de arbeidsbeurzen zijn binnengekomen en ook door fami lieleden zijn ontvangen en waaruit dui delijk blijkt, dat de Nederlandsche ar beidskrachten het goed maken en dat zij zelfs andere werklooze vrienden er toe aansporen zoo spoedig mogelijk hun voorbeeld te volgen. Verscheidene van deze Nederlandsche arbeiders hebben reeds bij hun echtgenoote erop aange drongen dat ook zij zoo spoedig moge lijk overkomen zoodra voor hen een ge schikte woning gevonden en ingericht is. Den inhoud van eenige dezer brie ven, welke de arbeidsbeurzen ons toe zonden, laten wij hier volgen Lieve vrouw, Als zwakstroomtechniker ben ik thans in Politz aan het werk. Het is een heel goede betrekking en ik verdien ook flink. Het gaat mij uitsteken, alles is goed. Je behoeft je om mij geen zorgen te ma ken. Het is in Duitschland beter als in Nederland. Vriendschap ziet men over al en de menschen hier zijn voor ons lieel goed-. Het eten is ook zeer goed. In geen geval te weinig, hetgeen ik krijg kan ik zelfs nog niet in een keer opeten. Je moet met Johan in Fx-ankfurt komen, dan kan ik je het geld daarheen zen den. Je kunt er daar dan iets mee be ginnen, meer dan in Rotterdam. Er worden hier nieuwemooie steenen wo ningen voor ons gebouwd. Wanneer ze klaar zijn, kan je bij me komen en hier wonen. Je kunt nu naar Lize gn,an en zult er zeker geen spijt van hebben. Schrijf je me even als je gaat Ik heb Hendrik ook reeds geschreven dat je zult komen. Hartelijke groeten van je liefhebben den man JAN. Lieve jongen. Je vader gaat het goed. Het is hier best. Ga naar je tante. Brief en geld volgen. Je vader, (J. W. M. van Dijk). Muehlheim-Ruhr 8-7-40. Lieve ouders, broer en zuster, Hierbij wil ik jullie even schrijven, dat het ons nog altijd goed gaat en dat wij allen goed gezond zijn. Ik hoop, dat het ook met jullie allen goed is. Het werk hier bevalt ons goed. De tweede week begint nu. Wat het eten betreft, daarover kunnen wij niet klagen. Ook de huisvesting is goed. Het spijt me, dat ik mijn hengelstok ken niet heb meegenomen, want deze zijn hier namelijk duur. Vijf en zes Rijksmark voor een gewonen bamboe stok, dat is niet goedkoop, nietwaar Wanneer jij hier ook komt, Bul. moet je je hengelstokken niet vergeten mee te nemen. Hier in de omgeving is prach tig vischwater. Wij zijn van plan de in de omgeving liggende steden, als Dort- mund, Duisburg, Essen en Oberhausen, eens spoedig te bezoeken. Al deze plaatsen liggen niet ver van Muehlheim. Zoodra we ons eerste loon hebben gekregen, zullen wij jullie het geld toestui'en. Wij verdienen circa 50 Rijksmark in de week, met verplegiixg en huisvesting. Dat is best dus. Hartelijke groeten, jullie Jan. Aan mej. Joh. te Boekhorst, p.a. van Krimpe! i, Taamderstraat 74d. Wesseling 137—40 Beste Jo. Wij hebben een heel prettige reis ge had in Duitschland zelfs in tweede klasse-wagons. Je weet, ik heb nooit alle kletspraat jes van Duitschland gelooft, maar tot nu toe is nog geen enkel bewaarheid.. B.x. krijgen wij geen zwart brood, maar gewoon brood en zelfs meer dan in Ne derland. Ook krijgen wij rijkelijk genoeg boter. Het spijt me. dat ik niet reeds eerder naar Duitschland ben gegaan. De eetzaal op het tei-rein van de fabriek is prachtig. Een bediening als in een hotelaardig vriendelijke meisjes met sneeuwwitte schorten voor. Ik vind alles nog veel beter, dan ons destijds bij de arbeidsbeurzen is verteld. Menschen, die anders vertellen, zijn luiaards of lijn trekkers, die liever steuntrekken en niet van hun moeder weg willen. Wij wor den op dezelfde wijze behandeld als de Duitsche arbeidei-s en zijn volkomen vrij. Wij zijn in nieuwe steenen gebouwen gehuisvest, waar douches met heet en koud water aanwezig zijn. Deze kaart mag je bij de aïdeeling bouwvakken van de ax'beidsbeurs toonen. Zoodra ik hoor, dat je deze kaart gekregen hebt, zal ik je uitvoerig schrijven. Wij hebben hier van den oorlog nog niets gemerkt.. Hoe bestaat het, niet Met hartelijke groeten, JOHAN:. BUITENLANDSCH NIEUWS. FINSCH HOUT NAAR NEDERLAND In komende weken zon ter waarde van R.M. 3 mill. worden uitgevoerd Helsinki, 5 Sept. (D.N.B.) I11 af wachting van het sluiten van han delsverdragen met Nederland en België, is Finland naar verluidt, inmiddels met Duitschland over eengekomen om in de komende weken naar elk dezer landen hout ter waaide van R.M. 3 mill. te ex port e eren. Daartegenover zal een hoeveel heid goederen ter waarde van liet zelfde bedrag door Finland uit Nederland en België worden be trokken. De betaling zal wederzijds ge schieden onder inachtneming van de met Duitschland gesloten betalingsovereenlvomjsten.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 2