Ooast 1S40 l.A.K. Gekeurd Eerste, Tweede en andere nabouw JJ Mijn leveranciers, waaronder verschillende N.A.K. Keurmeesters, garandeeren de raszuiverheid. Hier wordt ten volle voor ingestaan Droog en handbaarzaad van goede kwaliteit met hoogste cijfers goedgekeurd. Aan afnemers waarmede is overeengekomen op directe levering, kan reeds binnen afzienbaren tijd geleverd worden. Mede in verband met de transport en export is het misschien aan te bevelen op directe levering de aandacht te vestigen VOOR KONIJNENHOUDERS ZIEKTEN EN KENMERKEN. In dit artikel zal liet gaan over de kwalen der langooren, en hoe men ze mei. eenvoudige middelen, - mits men maar tijdig genoeg er bij is, - kunt. ver helpen. Het zijn er zeer velen, en ik denk niet met een artikel te kunnen volstaan, omdat ik aan ruimte gebon den ben, doch dan maar een vervolg hierop. Heeft men waardevolle dieren, of dieren waar men erg op gesteld is, raadpleeg dan liever 'n dierenarts ter plaatse. Ie. WONDEN. Deze ontstaan door stooten, vallen of elkander bijten, men reinige deze wonden met lauw ge kookt water, waaraan toegevoegd eeni- ge druppels 5 pCt. Carboizuur opl. Zet verder de dieren in ruim droog strooi sel. 2e. ZWEREN. Deze ontstaan dik wijls door gebrek aan beweging, en natte hokken, op de zool aan de ach- terpooten. Men knipt het haar rond de wonde wfeg, wascht deze uit mei lauw gekookt water, doe dit eenige dagen, houd het dier in een ruim hok met droog strooisel, en doe dagelijks een een mespunt Bloem van zwavel door het weekvoer. Ook kan men de wonden verbinden, dit is echter een lastig werk, want. doet men liet te los, dan trekt het dier het, er af, en te vast wordt het al gauw afgebonden. Men bemerkt dit aan het dier, doordat het in het hok op de acliterpooten zit te trappelen. In die perioden is het on bruikbaar voor de fok en de dieren ver mageren in flinke mate. 3e. VERSTOPPING. Zeer veel dieren sterven jaarlijks aan dit euvel. Om het te vermijden, geve men niet te veel voeder. Ontstaat de kwaal toch, dan geeft U bij kleine beetjes sla of spina zie, is dit niet voorhanden, geef dan eiken morgen (voor 't. voeren) een eet lepel stroop en 'n eetlepel lauwe melk door elkaar. Is het echter 'n hardnekki ge kwaal geef dan van tijd tot tijd een eetlepel 01 Ricini (WONDER-OLIE) jonge dieren echter iets minder. De die ren zitten stil, zij eten niet, en vindt geen uitwerpselen. 4e. WATERZUCHT. Dit komt veel voor bij jonge konijnen, dus in het voor jaar, bij de overgang van winter op zo voeding, en in Jt najaar omgekeerd. Ook bij liet geven van veel gras en jonge klaver. De kwaal is meestal met doode lijken afloop, daar de diertjes niets heb ben om bij te zetten, en, halen ze het nog, dan zijn ze toch maanden op ach ter bij hun broertjes en zusjes. Men kan ze ontdekken tusschen de anderen - doordat ze steeds liggen met gezwollen buik, en bij betasting deze een klotsend geluid geeft. Geef ze nagenoeg geen groen, wél veel haver en jeneverbes dit k:ah óók gedroogd) of een dennetak om aam te knagen, daar het hars voordee- lig werkt bij de urineafscheiding. Ruim tic, Wichtig en vierscli strooisel, ook veel beweging is goed voor ze, jaagt ze maar op en" houdt ze goed in beweging. 5e. TROMMELZUCHT is een gevolg van 't in vorige artikelen reeds bespro kene, namelijk ondoelmatig voederen. Dit koLUt voor bij alle konijnen, zoowel oude ahs jonge, toch echter weer het meeste riij overgangsvoedering. Werpt men te voel voeder voor, dan zal het dier er te veel van eten, zoodat maag en darmen opzetten. Dus, u weet liet, kleine beetjes tegelijk (vooral bij jonge klaver.) De huid komt gespannen te staan, zóó zelfs, dat men bij beklopping met den vinger een trommelgeluid hoort. Het gebeurt wel, dat bij te veel gasophooping de maag of darm barst, de dood is dan liet gevolg. Laat ook deze dieren in open ruimte loopen, zij zullen stil gaan zitten, liefst in een hoek met de kop omhoog (half staande) doch jaagt ze op, beweging kan hun behoud zijn. Bemerkt men tij dig wat er aan de hand is, geef dan 'n eetlepel lauwe melk en afgetrokken pepermuntbladen, wil liet dier er niet van drinken, zet dan uw vinger tus schen de opening van de stifttand en hoektanden en laat 't vocht in de keel loopen, het dier slikt dan wiel. Zoodra men het echter in de gaten heeft, wacht dan niet te lang, want in deze is liet „tijd is leven." Ge. KRAMP. Dit komt voor bij die ren van 4 -10 weken. Zij gaan stil in het hok liggen, of, als ze zich nog be wegen, dan is de gang onzeker, 't Ver loop laat nooit zoolang op zich wach ten, de diertjes trekken de kop ach terover en met een schreeuw en wat stuiptrekken sterven zij. De oorzaak is nog niet bekend, doch het vermoe den wordt grooter, dat te veel voeder ineens, de oorzaak kan zijn. VERLAMMING. De kwaal open baart zich meestal aan het achterste deel van het lichaam, hetwelk geheel krachteloos schijnt Te zijn en door het hok wordt medegesleept. De oorzaak is een nierziekte, zij komt het meeste voor in dompige hok ken. Het begin kenmerkt zich door het onzeker neerzetten der pooten. Men beliandele zoo'n dier door tweemaal daags met een niet te harde schuier het achterste deel waar de nieren lig gen, te wrijven, w aarna men dit ge deelte goed inwrijft met terpentijn-spi ritus, doch men moet dit goed in de huid wrijven. Deze ziekte is erfelijk, dus het is beter deze dieren niet voor de verdere fok te gebruiken. 8e. SCHURFT. Dit is een zeer be smettelijke ziekte welke ook op men- schen over kan gaan. Komt meestal voor bij de oogen en ooren, vandaar den bijnaam, kopschurfk haaruitval, schilfering, bloederige plekken, en korstvorming, welke later over het geheele lichaam zich verspreid. De dieren dooden is de heilzaamste me thode, want om deze dieren te behan delen moet men over een groote dosis geduld beschikken, steeds aparte klee ren dragen, de grootst mogelijke hy giëne betrachten en een compleet medi cijnkistje er op na houden, (dus daar om is het af te raden.) Het doode dier, plus het strooisel verbrande men, daar begraven van deze smetstof nog gevaarlijk blijft. Het hok maakt men schoon met kokend w ater en besmecre het mei «nt 'r^JiEenige dagen laai 9e. ONGEDIERTE. Dit overkomt al leen dieren in donkere hokken, zoodat dit gemakkelijk is te voorkomen. Lees hiervoor mijn 2partikel na, ls de last er toch, dan bestrooit men de dieren dagelijks met Bloem van Zwavel, en met een harden schuier uitborstelen. De hokken maakt men goed schoon met heet water. Men lette hierbij goed op naden, spinrag, enz. Men kan het feit constateeren doordat o.a. de Vloo, zwartbruine faeseresten achterlaat, 10e. OORONTSTEKING. Deze kwaal Igeneest spoedig doch controle blijft ge |wenscht, en heeft men een voedster welke met deze ziekte behept is, dan doet men het beste, er niet mede te fokken om teleurstelling te voorko men. Zij zal heel slecht den ram toe laten, en doet zij het toch, dan ver werpt de voedster meestal haar nest, of de jongen worden onvoldoende ge zoogd. Men ziet het dier dikwijls met I den kop schudde, de ooren zitten met korstjes bedekt welke, microscopisch bekeken, een wriemelende massa ge lijkt. Dit moet 'n heftige kwelling voor het dier zijn, daar ze tot tegen he! trommelvlies aan zitten. Geef ze daar om een extra rantsoen krachtvoeder per dag. Gelijke deelen petroleum en zoete olie, waarvan dagelijks eenige drup pels in de ooren worden gedaan, gceit goede re>sult)afen. Evenzoo perubal sem met zoete olie in verhouding van 2 op 5. Tijdens de behandeling moe' men met de vingers het oor aan de wortel kneden, zoodat de olie overal tusschen komt en om de dag met een door watten beschermd stokje (wat tendrager) de losgeweekte korstjes ver wijderen. Verbrandt deze of werpt ze in een bakje met Lysol. Verder heeft men nog Oorkanker, geslachtsziekte, tuberculose, catarrh, (niezende konijnen), baarmoederont steking, leverziekte, nierontsteking, gregarinosp, speekselvloeiing, cocidi- ose, longontsteking, en nog meerdere, doch béter js het hiervoor een Dieren arts te raadplegen, of, men zendt ze naar het Instituut van Dr. Veldhuis te Rotterdam. Het volgende artikel over Inteelt. D. J. KORTMAN, Keurmeester, Brakkeveldw eg 176, Den Helder. VRAGENBUS. De Mcjuffr.: van Den Oever, verwijs ik naar no. 6, van dit artikel, wat betreft haar jonge konij nen. Tevens zou ik haar aanraden om dagelijks 'n bakje melk met wat brood voor te zetten, en minder gras. Dan zal ze minder last, van sterfte hebben. INGEZONDEN STUKKEN. HET MIDDENSTANDSDIPLOMA. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U het onderstaande in Uw veelgelezen blad te willen opnemen, waar voor bij voorbaat dankzeggend. Al eenige malen trof ik in Uw advertentie rubriek een annonce aan van den heer Geerts, onderwijzer alhier, waarin deze mededeelt dat bij degelijke studie het middenstandsdi ploma in 1 jaar tijd te behalen is. Met klem moet ik tegen deze bewering op komen, omdat deze absoluut misleidend werkt en tengevolge zal hebben, dat wellicht jon gelui daarin zullen trappen en aldus gedesil- lusionneerd straks van het examen zullen terugkomen. De heer Geerts kan zijn mededeeling niet ernstig meenen. Zijn ervaring van de oplei ding van Middenstandscursisten is immers grootendeels gebaseerd op het geven van re petitie-cursussen aan leerlingen, welke hun vóór-ontwikkeling op het plaatselijke Mid denstands-instituut hadden genoten. Zeker is het voorgekomen, dat een geluks vogel na een jaar studie, door het examen is „heengerold", maar, dat betrof het z.g. ver lichte speciaal examen. Maar een dergelijke uitzondering mag men niet als basis nemen voor de doorsneeleerling, en vooral nu niet, waar het verlichte speciaal examen van de baan is. Iemand als de heer Geerts, die al jaren aan het onderwijs verbonden is, zal toch één der eersten moeten zijn die dit weten moet. Maar ik twijfel niet want hij weet ditWaarom dan tóch een dergelijke advertentie Natuur lijk om leerlingen te trekken. De vakbladen waarschuwen al zoolang dit examen werd in gesteld tegen deze „diploma-jagers." Wat heeft de cursist er aan als de vluchtig ingestampte kost van het toch heusch niet zooi kleine programma weer spoedig verteerd is en men' in de praktijk niets meer aan het geleerde heeft De leeraar, die dergelijke cursussen schept, trekt- zich niets meer van de verdere resul taten aan. Het doel waarom het eigenlijk gaat is door hem geheel uit het oog verloren. De bedoeling is om een middenstand te vor men, welke behoorlijk op de hoogte is van de tegenwoordige eischen des tijds. De daarvoor ingestelde vakken (als .Boekhouden, Handels- rekenen, Ned. Taal en Handelscorrespondentie, Rechts- en Wetskennis Reclame Reclame- en Verkoopkunde), vereischen een intensieve studie, wil men iets van deze vakken mee pikken. j Wanneer men het jaarverslag leest van de laatste examens, kan men duidelijk waarne men, dat het percentage geslaagden vergele ken bij vorige jaren sterk is teruggeloopen. En dat nog terwijl bij de mondelinge exa mens nadrukkelijk rekening is gehouden met de tijdsomstandigheden (mobilisatie), derhal ve lichter geëxamineerd werd. Eén der oorzaken is wel, dat te korte cur sussen een nadeelige invloed op de candidaten uitoefenen. De heer H. de Vos schrijft hier over in „Middenstandsopleiding" „dat de op commercieele basis ingestelde cursussen, die speciaal in een korten cursusduur de groote attractie voor de candidaten zoeken, tot ern stige teleurstellingen moeten leiden." Van hetzelfde verslag blijkt tevens, dat men wel degelijk de volgende punten in oogen- schouw moet nemen a. heeft de cursist reeds Mulo- of H.B.S.- opleiding genoten b. heeft de cursist alleen lager onderwijs genoten c. heeft de cursist de geheele dag de tijd om te studeeren of moet hij (dus het normale geval) overdag zijn dagelijksche arbeid verrichten en het dus van de avonduren hebben Dit zijn alle punten van groot belang, het geen een ieder zal kunnen begrijpen. Voor degenen, die het middenstandsonderwijs niet beschouwen als een bron van winstbejag, maar als een middel om de toekomstige on dernemers beter voor te bereiden tot hun toekomstige taak en ook voor hun verdere leven eenige kennis te verschaffen, waarop voortgebouwd kan worden, is het dan ook een groote teleurstelling, dat blijkens de ervarin gen der examens nog vele personen (oplei ders) voortgaan met hun onverantwoordelijk bedrijf. Zij maken niet alleen vele jonge men- schen materieel en moreel tot hun slachtof fer, doch ondermijnen het grootsche werk, dat op de grondslag van de Vestigingswet Kleinbedrijf door de georganiseerde mid denstand in samenwerking met de Overheid is opgezet om deze volksgroep geleidelijk aan op hooger peil te brengen." Aldus is de meening van de heer v. cT. i Leeuw, één der meest voraanstaande man nen bij het Middenstandsinstituut. De opzet van de drie middenstandsbonden, een 3-jarige opleiding gedurende 89 mnd. per jaar en tenminste 6 uur per week voor het normale examen met als uitgangspunt de lagere school, was paedagogisch zoowel onder wij s-technisch volkomen verantwoord. Om alle leerstof degelijk te bestudeeren in één jaar tijd is voor de doorsnee-leerling ten eenenmale onmogelijk. I Men diene zich zelf af te vragen „Wat is nuttiger iets grondig te bestudeeren en daar van de vruchten te plukken voor het verdere leven" of „het doorracen van de leerstof om toch maar in het bezit van een diploma te komen (wat wel eens bij een geluksvogel luk ken wil.)" Men kan immers toch wel snappen, dat wanneer de erkende cursus van het plaatse- }lijk middenstandsinstituut er zeker van was-, dat een éénjarige cursus succes zou kunnen 'afwerpen, zij er onmiddellijk toe zou overgaan zich daarop in te stellen. 1 Het spijt mij ten slotte, dat de aard der advertentie van den heer Geerts de oorzaak is geworden van een schrijven met een min jof meer persoonlijk karakter. Uw dw. dn., H.-hoef Sept. 1940. P. DE GRAAF. Concurrent Zsfljnzaad F. HOOGLAND, Erkend Zaadhandelaar Wieringerwerf. Telef. 32.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 4