31e JAARGANG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hipipalytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 10. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer t 0.10 VLEESCH VAN GISTER AF OP BONNEN Per week vier ons rund-, kalfs of varkensvleesch en één ons aan vleeschwaren rauw vet onder de distributie. Schapen-, paarden- en geitenvleesch vrij Deze week vleeschkaarten. De Secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Land bouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van Maandag 1(5 Septem ber een begin zal worden gemaakt met de distributie van vlcesch en vleeschwaren, hetgeen beteekent, dat de verkoop van deze artikelen aan het publiek uitsluitend op bon mag ge schieden. Onder vleesch wordt verstaan alle soorten rund-, kalfs- en varkens vleesch. Buiten de distributie vallen o.m. schapen-, geiten- en paarden- vleesch. Onder vleeschwaren worden begre pen alle soorten anders dan door af koeling verduurzaamd of toebereid vleesch. Hieruit volgt, dat vleescli in blik, w aarvoor een verkoopverbod be stond, nu op bon mag worden verkocht lieden 15 September is de verkoop van rund-, kalfs- en varkensvleesch, alsmede van vleeschwren, geheel ver boden. In de eerste distributieperiode, wel ke loopt van Maandag 16 Scpt. t.m. Zon dag 22 Sopt. zijn vijf bonnen van het algemeen distributiebonboekje, name lijk de nos. 79, 84. 89, 94 en 99 aange wezen ter verkrijging van vlcesch en vleeschwaren. Van deze zullen de nos. 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uitsluitend recht, op 100 gram vleescli waren. Ungesmolt.cn vet, hetgeen tot dusverre buiten de distributie viel, zal nu onder de distributie van vleesch vallen. De slagers en winkeliers, die vleesch of vleeschwaren verkoopen, dienen de in ontvangst genomen bonnen te plak ken op opplakvellen, welke bij de dis- tribu'tiiediensten verkrijgbaar zijn. De opgeplakte bonnen moeten worden be waard, totdat hierover nadere mede- deelingen in de pers zijn verschenen. Op hetzelfde opplakvel mogen bon nen van verschillende nummers voor komen. Slagers, die vleeschwaren van derden willen betrekken, dienen echter de bonnen, welke zij daarvoor willen gebruiken, op afzonderlijke vellen te plakken. Gedurende de week van 16 t.m. 22 Sept. kunnen de slagers nog vrij vleesch, voorzoover voorradig, betrek ken tot een maximum van 75 pCt. van hun normalen weekomze't.. Voorts kun nen gedurende de periode van 16 t.m. 29 Sept. a.s. de slagers en de winke liers nog vrij vleeschwaren, voorzoo ver voorradig, betrekken tot een maxi mum van in totaal anderhalf maal hun normalen weekomzét. In den loop van de week van 16 t.m. 21 Sept. zullen aan het publiek dooi de plaatselijke distributiediensten op nader door hen te bepalen tijdstippen de vleeschkaarten worden uitgereikt. De distributie zal met ingang van Maandag 23 Sept. geschieden op de bon nen van deze vleeschkaarten. Aan kinderen, die op 1 Oct. 1940 nog geen vier jaar oud zijn,t zullen hal ve vleeschkaarten worden uitgereikt. De distributie zal met ingang van Maandag 23 September geschieden op de bonnen van deze vleeschkaarten. Aan kinderen, die op 1 Oct. 1940 nog geen vier jaar oud zijn, zullen halve vleeschkaarten worden uitgereikt. Aan hen, die uit hoofde van hun werkzaamheden in aanmerking ko men voor extra rantsoenen brood en bol er of vet, zullen door de plaatselij ke distributiediensten eveneens bon nen voor extra rantsoenen vleesch en vleeschwaren w orden verstrekt, op na der door de distributiediensten te bepalen dagen. Personen, die op medische gronden behoefte hebben aan een vleeschrant- socn, zullen op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten ex tra bonnen kunnen krijgen. Hotels, café's, restaurants, broodjes- winkels e.d. zullen voorshands losse bonnen omvangen, evenals ziekenhui zen en sanatoria. Zij kunnen met in gang van Maandag a.s. een verzoek •om hiervoor in aanmerking te komen, indienen bij de plaatselijke distributie diensten. Bij de bepaling van het, aan tal uit te reiken bonnen wordt reke ning gehouden met het verbruik in 1939. DE VERORDENINGEN In Verordeningenblad no. 26 is gepu bliceerd een besluit van den Secretaris generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij ter uitvoering van de Landbouw- en Crisiswet .1933 (Slachtveeregeling.) Blijkens art. 1 worden ten aanzien van het slachten van rundvee, paar den, varkens en schapen, het voorhan den of in voorraad hebben, verhande len, vervreemden, afleveren en ver voeren van rundvee, paarden, var kens en schapen, deelen van deze en na slachting geheel of ten deele uit die dieren of deelen vervaardigde produc ten, alsmede het na de slachting be werken of verwerken van die dieren •of die deelen, beperkende regelen in den zin van artikel 9 van de Land- bouw-Crisiwet 1933 gesteld. Artikel 2 luidt De voor de uitvoering van artikel 1 noodige voorschriften worden dooi den siecretris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij vastgesteld en in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Tegelijkertijd treedt dan het slachtverbod 1940 var kens buiten werking. BINNENLANDSCH NIEUWS. „DEN HAAG MELDT" Op stap met de menschen van de zelfbescherming De juffrouw, die dadelijk thuis was En "de meneer, die het beter wist. Reeds meermalen, en met steeds sterker aandrang, is gewezen op de noodzakelijkheid, de verduisterings voorschriften zoowel ten opzichte van de huizen als van auto's, motoren en rijwielen, nauwkeurig op te volgen. Et- wordt juist in deze dagen, zoowel door de Duitsche als de Nederlandsche politie scherp gecontroleerd en van be voegde zijde deelde men mede, dat de resultaten van deze controle over het algemeen bevredigend worden geacht. Wij weten niet, hoe het in alle moge lijke andere plaatsen van Nederland gaat. Hier in Den Haag mag zeker wel oens een woord van lof worden gespro ken aan het adres van de grootc groep van stille, vrijwillige werkers van den Zelfbeschermingsdienst, die er avond aan avond op uit trekken, om, zoodra de zon is ondergegaan menschen, die - gewoonlijk gelukkig niet uit onwil, maar uit zorgeloosheid. - de voorschrif ten overtreden, op hun fout. Ie wijzen. OP STAP. Wij zijn er eens een avond op uit ge trokken, de witte ordonnans-band om den arm, om met een blokhoofd in 'n dichtbevolkte wijk van de stad zijn blok te controleeren. Om een uur of FORMULIEREN OORLOGSSCHADE F EN FF Thans ook aan de postkantoren verkrijgbaar. De commissie oorlogsschade te Den Haag deelt mede, dat thans ook de formulieren F en FF, met de daarbij ibehoorende toelichtingen op aanvraag (van belanghebenden verkrijgbaar zijn bij de hieronder genoemde postkanto ren. Zooals bekend dienen de formulie ren F en FF ter verkrijging van de noo dige gegevens betreffende rechten van derden op goederen, waaraan oorlogs- geweldschade is toegebracht en voor zooveel noodig, ter controle van de op andere formulieren gedane schade aangiften. Hypotheekhouders, pand houders, huurverkoopers, alsmede crediteuren, die zich eigendom tot ze kerheid hebben doen overdragen, kun nen desgewenscht op deze formulieren mededeeling doen betreffende ooi-logs geweldsehade, aan hun onderpanden geleden. Zij kunnen hieraan evenwel geenerlei gevolgtrekking verbinden nopens hun rechtspositie, welke even tueel nader zal worden geregeld. Voor iederen debiteur moet de cre diteur een afzonderlijk F-formulier in tweevoud invullen en inzenden bij de schade-enquette-commiss|ie, waarbij de debiteur is geregistreerd. Tevens moet de crediteur hierbij een verzamelformulicr FF insluiten, waar op de vorderingen, welke door hem bij de desbetreffende schade-enquette-com missie zijn aangegeven, worden gere capituleerd. De formulieren F en FF zijn ver krijgbaar bij de volgende postkanto ren voor Noord Holland Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Den Helder en Hilversum. - -« BAAS EN HOND VINDEN ELKAAR TERUG. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Het gebeurde op een der oorlogsda gen te Haaksbergen, toen hier Duitsche troepen binnenvielen, dat een jager hier ter plaatse zijn jachthond kwijt raakte. Hoe en waar hij ook informeer de, Hector was en bleef onvindbaar, al dus de Tel. Wel vernam de jager, dat half tien, toen de schemering begon te vallen, begon onze tocht. Eerst de uiterste grens van dit stadsdeel, daar na langzamerhand en systematisch als in een onregelmatige spiraal, meer naar het midden, totdat alle straten, zonder uitzondering, zijn bezocht. Over al ontmoeten wij de straathoofden, die verantwoordelijk zijn voor hun straat. Niet alleen de controle over het na leven van de vcrduisteringsvoorschrif- ten is hun taak, zij waarschuwen ook fietsers, die geen of te sterk licht op hun rijwiel hebben. Het eerste komt 't meest voor. Nog altijd blijken fietsers - waarom is mij 'n raadsel - met het op steken van hun lantaren te wachten, tot zij een waarschuwing ontvangen hebben en zoodoende een bekeuring van de politie riske.eren. Een paar we ken geleden was dat nog veel sterker 't geval dan nu. Langzaam aan schijnt liet tot het publiek door te dringen, dat niet pas een half uur, maar onmid dellijk na zonsondergang elk rijwiel 'n afgeschermd licht moet dragen. Hier zijn een paar antwoorden, die ik op mijn tocht van wielrijders te liooren kreeg, gegeven in hun bonte verschei denheid en elk getuigende van de men taliteit van den maker - Zet. maar niet zoo'n groote mond op ik ken je wel, wacht maar - Da's waar ook, dank u wel, meneer - Mijn licht brandt immers - (En het was heusch niet waar - Dat hoeft toch niet. Ik ben dade lijk thuis. (De juffrouw was al een half uur in overtreding.) Of ook heelemaal geen antwoord. De delinquent zet er, zonder een woord te zeggen, een vaartje in en rijdt zoo snel mogelijk door. OP KRAAMVISITE. Op zeer donkere avonden, als de maan nog zeer nieuw is, of achter zwa re wolken schuil gaat, vallen fouten in de verduistering meer op dan anders Een raam, dat bij heldere maan be hoorlijk verduisterd schijnt te zijn, blijkt nu een lichte plek te zijn, die van verre opvalt. Aanbellen. Dan hooren we van ach ter de deur een vrouwenstem: - Wie daar - Luchtbecherming. Wilt u even open doen - Dat gaat niet. Ik ben al in bed en niet gekleed. - Luistert u dan even uw raam aan de straat is niet voldoende ver duisterd. - O. nee Ik dacht van wel. - U moet het zelf morgen maar eens controleeren. Doet u het licht nu dadelijk uit. Morgen komen-we nog eens kijken, of het in orde is. - Goed meneer, dank u wel. - Wel te rusten, mevrouw. Ergens gaat een deur op een portiek open en zendt 'n stroom van helder licht over de straat. Wij staan er al voor. - Maar meneer, wat is dat nou U weet toch wel, dat dat niet mag - .Ta, maar ik heb net een zoon ge kregen en ik liet den dokter even uit. Inderdaad klinken de eerste kreten van een jeugdigen wereldburger, blijk baar heelemaal niet tevreden over zijn komst op dit ondermaansche, naar de stille, duistere straat. men een bruine jachthond had zien meeloopen met een doortrekkende troep, in de richting Gelderland. Dat dit laatste niet tot de onmogelijk heden beohorde, stond bij I-lectors baas wel vast, want hoe gehecht het beest' ook aan zijn meester was, als hij bij iemand een geweer om zijn schou der zag hangen, was het dier niet te houden. Dan ontwaakte bij hem eerst !de drift naar de jacht en wilde hij voor 'n ieder aan het. werk. En geen wonder dan ook, dat hij bij het zien van al die voorttrekkende geweren niet bij de troep was weg te slaan. Intusschen verstreken er maanden en Doctor was en bleef weg. Hoop op terugkeer had zijn meester niet meer en nu het nieuwe jachtsei zoen in aantocht kwam, besloot onze jager tot aankoop van een nieuwe hond Op zoek naar een andere hond, kwam de jager terecht in de buurtschap Geesteren, bij Borculo, alwaar hij heel toevallig hoorde, dat gedurende de Pinksterdagen, terwijl de oorlog woed de, aldaar 'n vreemde hond was aan getroffen, die dopr een landbouwer tuss'chen Geesteren en Lochcm werd bewaard. Wie schetst do verbazing van onze jager, toen bleek, dat dit in derdaad liet vermiste dier was. De landbouwer was ook in zijn schik en was zelfs gaarne bereid, zonder eeniger lei vergoeding, afstand van liet dier te doen, zoodat een accoord zeer spoe dig bereikt was. Het dier was wild van vreugde, toen liet na vier maan den plots zijn oude baas terug zag. En om uiting te geven aan zijn blijd schap dwong Doctor tijdens de 20 Km. lange terugweg telkens zijn meester van de fiets af te stappen, door hoog tegen hem op te springen. Zoo keerden baas en hond overgelukkig huistoe. NOODLOTTIG SCHOT. Meisje gedood met jachtgeweer. Vrijdagavond kwam een bewoner van de Derde 1-Ielmerstraat te Amster dam tliuis van de jachf. Ilij ging zijn geweer, dat nat en vuil was, poetsen, maar dcht er niet aan, dat het nog ge laden was. Tijdens het schoonmaken raakte hij den trekker aan het schot ging af en trof zijn 15-jarig dochtertje, dat op een divan lag te slapen. Het kind as op slag dood. WINDHOOS BOVEN HEEMSKERK Groot aantal ruiten vernield. Vrijdagavond, toen een onweersbui over liet dorp Heemskerk trok, gepaard gaande met een windhoos, werden bij den tuinder L. Doeter aan den Klei nen Houtweg vele z.g. eenruiters hoog in de lucht opgenomen. Van een kou de kweekbak moest een klein honderd tal ruiten liet ontgelden, terwijl ook van een vlakbij staand warenhuis een 35-l.al werd afgeslagen. De hoos had blijkbaar een geringen •omvang, want van twee 'naast, gelegen warenhuizen werd niets vernield. Wel werd een groot aantal dakpan nen van het woonhuis van den heer J. Hengs afgerukt. Ook in Valkenburg. Gedurende het zware weer van Za terdagavond trok over het Zuidhol- 'landsch dorpje Valkenburg een wind- jhoos, die eerst eetiige schade aanricht te aan het gemeentehuis, welke geluk kig niet van ernstigen aard was. Daarna werd een schuur van de Gebr. Zandbergen geraakt, waarvan het dak werd weggeslingerd en de voorgevel werd ingedrukt. De hier aangerichte schade was vrij aanzienlijk KABELBALLON VEROORZAAKTE SCHADE. In den nacht van Zaterdag zweefde hoven Ouddorp (Zeeland van Noord west naar Zuid-Oost een EngelSChe ka belballon. De kabels sleepten over den grond en veroorzaakten schade, o.a. aan de electriciteitsleidmg. Later is de ballon ten Zuidoosten van het dorp gestreken. SCHIPPERSZOON VERDRONKEN Het ongeluk werd eerst bemerkt, toen de vader zijn zoon miste. Te Amsterdam is Zondagavond op de Surinamekade nabij het gebouw van de Ilollandschen Lloyd, een tra gisch ongeval gebeurd. Een 31-jarige man, zoon van een schipper van een lichter uit Rotterdam, die werkzaam heden verrichtte aan hot anker op de de voorplecht, is door onbekende oor zaak over boord gevallen en verdron ken. Hot ongeval bleef onopgemerkt, totdat de schipper zijn zoon miste. De G. D. werd gewaarschuwd en on- dertusschen begon een schipper van een in de nabijheid gelegen vaartuig e dreggen op de plaats waar men de pet van den zoon in het water had zien drijven. Na korten tijd slaagde men er in het lichaam van den jongenman op te halen. Pogingen om door middel van .instmatige ademhaling de levens geesten op te wekken, mochten niet moer baten. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen-Gasthuis overgebracht. - Gefeliciteerd, meneer. Maar u moet er toch aan denken, als u nog weer eens een zoon krijgt. - DE OPSTANDIGE MENEER PYAMA. IN Door een kier van een niet voldoende gesloten overgordijn komt een streep licht. Wij bellen. Een woedende me neer in pyama doet open. Wij hebben hem ongetwijfeld gestoord in de eerste zoete nachtrust in deze dagen van on rustige nachten zoo kostbaar. - Wat moet je - Wij zijn van de luchtbescherming. Zoudt u het overgordijn in uw voor kamer een beetje beter willen sluiten? - Dat is niet noodig. Ik heb een neef, die zelf bij de luchtbescherming is en die zegt - - Ja, meneer, dat kan wel zoo zijn. maar het is toch werkelijk zoo niet in orde. Neemt u een waschknijper, en dan is de zaak dadelijk voor elkaar. - Ik denk er niet aan. Er schijnt geen licht uit, kijkt u zelf maar. En mijn neef zegt - Inderdaad, op hot moment, dat we aanbelden, werd het licht binnen eito uitgedraaid. Wij laten den neef maar praten en gaan door. HEEL EVEN MAAR Zoo gaat onze rit door do pikdonke re straten. Hier en daar een praatje met een straathoofd. - Alles in orde - Alles in orde - Goed zoo, goeienavond. Wanneer alle straten gecontroleerd AFSCHERMING RIJWIELLAMPEN". Men lette op het goedkeuringsmerk De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (Heeren gracht 23. Den Haag) maakt, naar aanleiding en ter rectificatie van tal van misvattingen en publicaties op het gebied van afscherming van rijwiellampen, het volgende bekend 1. Ieder, die een afschermkap voor een rijwiellamp of een rijwiellamp met beperkte lichtuitstraling bij den handel koopt, moet er op toezien, dat deze voorzien is van het dooi de rijksinspectie vastgestelde goedkeurings- merk (bestaande uit een rechthoek met daar in de letters I.L.B., waaronder het nummer). 2. Andere dan goedgekeurde afschermkap- pen voor rijwiellampen mogen niet in den handel worden gebracht. 3. De vorm en uitvoering van een door den en goed donker zijn, do zondaars gaan langzamerhand naar bed. wordt er gens op een derde étage aan den ach terkant van een woning plotseling een venster hei verlicht. Zonder eenige verduisteringspog-ing. Een keuken blijkbaar. Het. rechthoekige witte vlak staat daar rustig, scherp afgetoekeinl tegen het zwart van den hemel. Dank zij veel studie en ervaring, weet mijn motgezel een oogenblik uit te kienen, welke deur hij moot hebben. Dat is een kunst op zich zelf. Och. meneer, hot was maar heel oventjes. Ik moest iets uit de keuken lialen, is dat nu zoo erg - Ja, mevrouw, hot spijt me wel, maar het was inderdaad heel erg. Zorgt, u er voor, dat het niet meer ge beurt Zoo zijn avond aan avond de men- chen van de Zelfbescherming op het donkere pad. Terwijl gij tor ruste gaat, waken zij. Vrijwillig, zonder eenige be looning. En vaak niet erg vriendelijk ontvangen, omdat de menschen niet begrijpen, dat zij behoed worden voor een proces-verbaal met. minder aange name gevolgen, omdat ze niet hegrij pen, dat liet ook in dezen zin van het woord een werk van zelfbescherming is, wat deze opofferende lieden nu al maanden lang in hun eigen omgeving, zonder er veel drukte om te maken, verrichten. Niet alleen in uw eigen belang, Ne derlanders, maar ook uit waardeering voor de menschen van de zelfboscher- mingsactie, neemt de voorschriften in, acht I

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1