WIERINGER COURANT. EEN JUISTE RISICOVERDEELING BELEGGING IN EFFECTEN DE NOORDER BANK (Zitdag te Middenmeer Hotel Smit Woensdags van 9-1 u.) ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940. No. 113. DE VOEDERWAARDE VAN KNOL- EN WORTELGEWASSEN Aardappelen, stoppelknollen, wortelen, pastinaken. Wij zullen beginnen met van de hier te behandelen voedermiddelen de gebrui kelijke cijfers te geven, waar iedere be langstellende praktische boer, zooals wij reeds eerder schreven, langzamerhand mee vertrouwd moet raken. dr. stof v.r.e. v.w.e. z.w aardappelen 25 11 0.9 19 (rauwe) aardappelen (rauwe ingekuilde) 44 0.7 0.2 33 Aardappelen (ingek. gestoomde) 31.5 0.8 27 Wortelen (penen) 13 0.8 0.4 8.7 Koolrapen 13 1.2 0.5 7.7 Stoppelknollen 10.2 1.3 0.6 5.5 Witlof wortels (uitgetrokken) 18.2 1.3 0.7 13 Witlof wortels (niet uitgetr.) 25.9 1.4 0.8 18 pastinaken 18 1.2 0.6 13.4 den gevoerd, krijgt de melk een gele kleur. PASTINAKEN (of Pinksternakelen) hebben een hooger dr. st. gehalte. Van wortelen (pastinaken 20%.) Ze wor den door het vee veelal met graagte op genomen, ondanks de iets bittere smaak. Ze schijnen volgens de praktijkervarin gen een gunstigen invloed uit te oefenen op de melkproductie, alsmede op het vetgehalte. In te groote hoeveelheden krijgen melk en boter een bittere smaak. KOOLRAPEN. Deze hebben in verge lijking van de dr. stof hooger eiwitge halte dan voerbieten. Het is een voeder middel, dat zeer spoedig een onaangena me smaak aan de melk geeft, waarom men ze na het melken moét voeren en eventueee resten zorgvuldig uit de stal moet verwijderen. Melkkoeien geve men niet meer dan 25 Kg. en jongvee min der. Voor Noordholland is dit een onbe langrijk voedermiddel. In een vorig artikel hebben wij de voedingswaarde van alle groepen voer bieten vergeleken met de z.w. van 100 Kg. suikerbieten. Ditzelfde hebben wij ook voor bovengenoemde knol- en wor telgewassen eens gedaan, omdat daarmede meenen het voor de praktijk gemakkelijker te maken zich te oriën- teeren. Het staatje zie er dan als volgt uit dr. stof v.r.e. v.w.e. 100 Kg. suikerbieten 25 0.9 0.4 16 84 Kg. aardapp. (rauwe klei, consumptiemaat 21 0.9 0.75 ±16 184 Kg. wortelen 23.9 1.47 0.73 16 rt 207 Kg. koolrapen 26.9 2.48 1.03 16 290 Kg. stoppelknollen 29.6 3.77 1.74 16 123 Kg. witlof wortels (uitgetr.) 22.4 1.6 0.86 16 90 Kg. witlofw. (n. uitgetr.) 23.3 1.26 0.72 16 120 Kg. pastinaken 21.6 1.44 0.72 16 STOPPELKNOLLEN. pen hebben ze een hoog eiwitgehalte, zijn dus op grond hiervan zeer bruik baar. Zoowel loof als knollen\hebben een behoorlijke voedingswaarde. Een be zwaar is, dat de knollen veeal moeilijk schoon te oogsten zijn, dus te veel aan hechtende aarde, vooral op de zwaardere gronden. Ze zijn zeer waterrijk, ongeveer water. Ongeveer 30 Kg. knollen hebben een even groote z.w. als 10 Kg. suikerbieten. De voedingswaarde wat betreft het eiwitgehalte komt goed uit in de navolgende vergelijking dr.stof v.r.e. v.w.e. 1 Kg. goed hooi 0.85 8 Kg. versch loof 0.88 10 Kg. knollen 0.80 8V2 Kg. loof knollen 0.85 0.111 De opbrengst per H.A. is nogal uiteen loopend, soms 30.000 Kg. en meer. Een bezwaar aan knollen verbonden, is de knolgeur en -smaak aan de melk, het geen grootendeels vermeden kan worden door niet te groote hoeveelheden te voe ren en na het melken. Voor mestvee en varkens kan men ze ook zeer goed gebruiken en gelden de genoemde bezwaren voor melkvee niet. Voor melkvee moet een gift van 20 Kg. per dag bij voorkeur niet worden over- groep vallen ondermeer de surro gaten van de genotmiddelen kof fie en thee en verder een deel van die, welke ten doel hebben suiker te vervangen. Deze laatste bestaan grootendeels uit een mengsel van melksuiker of gewo ne riet- of beetwortelsuiker met een kunstmatig zoetmiddel (sac- charine, kristallose. duicine of sucrol.) Voor zoover op de ver pakking de samenstelling is ver meld, bestaat togen het in den handel brengedl van deze vervan- gingsmiddelen geen bezwaar. Hel publick kan zelf beoordeelcn of het, wat den zoeten smaak aan gaat, hetzelfde ;>^flltaat ople vert, terwijl dan -wfirèht de huis- houdkas er voordeel bij heeft. Het andere deel van deze twee de groep van surrogaten, de kof fie- en theesurrogaten, komen den consument tegemoet bij de ONDER ALLE OMSTANDIGHEDEN waarborgt het beste resultaat. Laat U door dit principe leiden en vraagt daartoe bij de inlichtingen aan de Directie van HOORN. Evenals koolra-^handhaving van het normale ge- bruik van koffie en thee, omdat het toegewezen rantsoen in vele gevallen te klein blijkt te zijn. In ons land zijn er reeds een 100-tal fabrikanten van deze- surrogaten. Tegen den verkoop zijn geen bezwaren in te bren gen, mits de grondstoffen, waar uit ze bereid zijn. niet schadelijk zijn voor de gezondheid, en de fa brikant deze onschadelijkheid kan aantooen. Vooral met het oog op dit laatste is de aankondiging, dat er op grond van de Warenwet binnenkort een nieuw koffie- en theebesluit zal verschijnen, met nadere voorschriften in dezen, toe te juichen. 0.074 0.05 0.36 0.141 0.081 0.078 0.023 0.052 0.46 De derde groep is die der waar devolle vervangingsmiddelen, waarvoor de iets minder gunstig klinkende benaming surrogaten eigenlijk niet op haar plaats is o.a. glucosestroop en geconden seerde taptemelk met suiker als waardevolle vervangingsmiddelen voor d,e gerantsoeneerde suiker. In den laatsten tijd komen er naast vele gerantsoeneerde graan en meelproducten een aantal zeer waardevolle vervangings middelen daarvoor op de markt, welke alle gefabriceerd worden schreden. Voor jongvee niet te veel. ze ui( aardappelmcel. zijn te waterrijk. Om ze te bewaren kan Hieruit blijkt wel, dat bij gelijke z.w. behalve aardappelen de andere knol wortelgewassen nog al wat meer vert. eiwitachtige stoffen bevatten, vooral de stoppelknollen munten daarin uit, n.1. 4 x zooveel als in suikerbiet en aardapp. Bovenstaande vergelijking spreekt voor zich zelf en behoeven wij niet verder te bespreken. AARDAPPELEN. Momenteel worden er nog al wat zgn. droogzieke aardappe len alsmede kriel verhandeld voor prij zen van f 1.30 a f 1.40 per 1000 Kg. Nu bevatten vroeger aardappelen minder droge stof en dus minder voedingswaar de dan late, dit geldt natuurlijk, ook voor kriel. Bovenstaande vergelijking is dus voor droogzieke en kriel te gunstig. Toch komt de prijs van f 1.30 a f 1.40 de ge noemde opmerking in aanmerking ge nomen, vrij aardig overeen met die van 100 Kg. suikerbiet, garantieprijs f 14. De keus is dus nog niet zoo erg slecht ge weest. Op grond hiervan mogen dus .stoppelknollen nog minder dan 1/3 van f 14 per 1000 Kg. kosten enz., een ieder bestudeere het staatje goed, als hij er belang bij heeft. Aardappelen zullen, zooals ik schreef, slechts in geringe hoeveelheden voor voederdoeleinden aanwezig zijn. Ten einde ze te bewaren is inkuilen noodza kelijk. Zijn ze voor mestdoeleinden be stemd, waarvoor ze door het zeer lage eiwitgehalte en in verhouding zeer hoo- ge z.w., zich het meest eigenen, is in kuilen na voorafgaand stoomen te raden.1 men de knollen en het loof inkuilen (30.000 Kg. na bezakking pn. 30 M3. Zuurtoevoeging is niet noodzakelijk, doet men het, dan verkrijgt het kuilvoer een betere geur. (5 a 6 L. A.I.V.-zuur per 200 Kg.) Vermeldenswaard is nog, dat de ervaring op een Friesche proef- boerderij heeft uitgewezen, dat 20 Kg. knolsilage hooger aangeslagen werd dan ingekuild gras en werd aldaar be waard voor de versche koeien. WITLOFWORTELS. Aan de iets bit tere smaak wennen de dieren spoedig en lusten ze dan gaarne. Wanneer men te groote hoeveelheden voert, neemt de melk en de boter een bittere smaak aan. Bij voorkeur geve men dan ook niet meer dan pl.m. 15 Kg. per koe per dag. Ik meen hiermede het voornaamste van de knol- en wortelgewassen, welke in de a.s. stalperiode in onze provincie gevoerd kunnen worden, de revue te hebben laten passeeren. In een volgend en laatste artikel wor den nog andere stoppelgewassen behan deld, als spurrie, groene mais, wikken en haver, mergkool enz. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. DE VRIES. Alkmaar, Landbouwhuis, Sept. 1940. RATIONEELE VOEDING EN EN SURROGATEN. i Goed, slechte en waarde- loozc surrogaten. Dr. II. W. de Boer, directeur Voor melkvee kan men ze rauw inkuilen,'van deu Provincialen Keurings- alhoewel men gekuilde gestoomde aard-'dienst van levensmiddelen en an appelen ook heel gauw aan melkvee kan dere waren in Groningen, heeft geven. Men kan ze inkuilen gelijk gras.'een uiteenzetting gegeven van de Voor hen, die hiervoor nadere inlichtin-j voedingswaarde van surrogaten. gen wenschen, hebben wij een circulaire beschikbaar. Aardappelen als zeer eiwit-1 Hij verdeelt ze in drie groepen: Aardappelmeel lis als zoodanig voor het gebruik in de huishou ding niet bijzonder geschikt Men heeft echter in den laatsten 'it-ijd door speciale behandelingen de minder gewenschte eigen schappen van aardappelmeel voor een groot deel weten weg te werken. Dit speciaal behandelde aardappelzetmeel is daardoor veel geschikter geworden voor de bereiding van vla, puddingen e.d. Men kende reeds lang de aardappelsago en de aardappel tapioca daarnaast zijn korten tijd geleden aardappelvlokken in den handel gebracht, welke met de vroeger aardappelvlokken, die als menschelijk voedsel nooit erg gewild zijn geworden, nog slechts den naam gemeen hebben Zij zijn bereid uit speciaal behan deld aardappelmeel en ondermeik poeder de samenstelling is op het etiket van de verpakkingen vermeld. Door deze bereiding zijn de voedzaamheid en de bruikbaar heid zeer verhoogd, terwijl waar schijnlijk ook de houdbaarheid niets te wenschen over zal laten Bovendien worden aan enkele soorten van deze vlokken nog vi taminen toegevoegd, zoodat deze gevitaminiseerde en door middel van ondermelkpoeder aan eiwit, melksuiker en voedingszouten rijk gemaakte aardappelvlokken, wat betreft de voedingswaarde, voor havermout niet behoeven on der te doen. Dr. De Boer vestigt de aandacht van de Nederlandsche huisvrouw op deze duurzame en voor de voe ding zeer bruikbare aardappel- meelproducten. Voor Konijnenhouders. DE FOK. De fok van konijnen gaat bij naleving van de reeds beschreven artikelen met weinig moeite gepaard, indien men maar steeds over voldoende voeder en een flinke, warme behuizing beschikt. De beste tijd om te fokken is van Februari tot en met September. De drachten die nadien nog komen gedijen niet zoo best meer, en de voedster heeft óók een rustperiode noodig, o.a. de verharing. Wil men een voedster gedekt hebben, zorg dan dat beide dieren goed gezond zijn, kijkt ze dus na. Is dit in orde, breng dan den voedster bij den ram in het hok, niet omgekeerd, daar dan de ram, nieuwsgierig zijnde, het geheele hok door elkaar haalt, de voedster zenuw achtig maakt, en van een dekking niet veel terecht komt. Een normaal nest zal na 30 a 31 da gen gebracht worden, doch een klein nestje wil wel eens tot zelfs 35 dagen wegblijven. Geef een voedster vóór het werpen nooit te veel extratjes, men meent er goed aan te doen, doch het werpen zal haar veel moeilijker vallen. Geef haar eenige dagen vóór het werpen, dagelijks wat drinkwater extra, Cs winters zacht verwarmd) en maak 't zgn. kraambed in orde, o.i. het hok schoon maken, en een hoek donker maken, daar het ko nijn altijd een donkere hoek zal opzoe ken. Zij die een dag en nachthok be zitten hebben dit laatste natuurlijk niet te doen. Na het werpen is het gewenscht, dht men zoo vlug mogelijk het nest inspec teert daar de jongen nog wel eens door het hok verspreid liggen. Zet hiervoor de voedster apart in een mand of kist, en geef wat voeder voor afleiding. Dat men er de eerste dagen niet naar zou mogen kijken zijn praatjes. Stel u voor, dat er eenige doode jongen in het nest liggen, dan zouden deze na eenige da gen tot ontbinding overgaan, en de at mosfeer in het hok dusdanig verontrei nigen, dat het geheele stel verloren gin; Het is wèl aan te bevelen dat men, n eenige uren uit het hok, doe de over tollige jongen van het andere nest over (zonder nestmateriaal) en laat hun de lucht van het nieuwe nest aannemen. Zet na eenige uren de min weer in haar hok terug en, zij zal de stiefkinde ren accepteeren. Houdt de eerste dagen honden, kat ten, muizen en ratten vèr van het hok. Door het schrikken springt de voedster op het nest om dit te beschermen en vertrapt hierdoor het jonge goed. Mui zen zoeken de warmte van het nest op en gaan tusschen de jongen liggen. Rat ten moorden geheele nesten uit. Duiven- gas voor de hokken versperd hen den toegang. De jongen komen blind en onbehaard ter wereld. Den derden dag beginnen zij harig te worden en den negenden tot den veertienden dag gaan de oogen open. Heeft het moederdier melk genoeg, dan zullen de jongen niet vóór den ach- tienden dag het nest verlaten, ko men ze er vóórdien uit dan drijft hun den honger. De eerste twee weken kan men alleen den mesthoek schoonma ken. Met drie weken beginnen ze mee te knabbelen. Denk er dan aan niet te veel wortel of raap in het hok te wer pen omdat de zachte tandjes vlug af breken en op den duur, door het onvol doende kouwen darmstoornissen optre den. Dan komt een zware tijd aan voor de voedster omdat dan den geheelen dag een hongerige horde achter haar aan zit. Om haar wat rust te geven zet men een omgekeerd kistje in het hok zoodat zij daar op kan springen om wat uit te rusten. (Vluchtheuvel.) Zij regelt zelf de zoogtijden. Met vijf weken kunnen de jongen zichzelf redden, doch men houdt ze er minstens zes weken bij, liever nog langer, bijv. acht a tien weken. De volgende week nog iets over de jongen waarbij tevens „Wreede voed sters." In het artikel over „Ziekten" bij No. 3 Verstopping, leest men Om het te ver mijden geeft men niet te veel voeder. Dit moet zijn „geeft men niet te veel droog voeder. In het artikel over „Inteelt" leest men voor Waaibeenen, „waaiooren" en voor achterstand „achterhand." D. J. KORTMAN, arm krachtvoer naast hooi en eventueel De eerste groep vertegenwoordigt kuilgras maakt de eiwitvoorziening er de'l'e geheel of grootendeels aai de a.s. stalperiode slechter inplaats van looze, dus altijd te duic suuoga- beter op. De aardappel is dan ook de '^n. ^ij is gelukkig niet groot de komende stalperiode geen aanbevelens- arenw et vormt, thans een niet waardig ruwvoedermiddel voor jongvee te onderschatten beschermings- en melkvee. Zij, die nogal wat aardap- «el, dat waarde pelen bezitten, kunnen deze het beste >°°s of vervalscht is. De wettelijke voor de varkens en de gelde koeien ge- voorschriften sluiten bij voorbaat „'het in den handel brengen van bruiken en m zeer beseheiden mate voorsum)gaten. uiL tcnzij men het wortelen'"penen) EN^ST,NAKEN. Deze worden m de praktijk hoog aange-I de samenstelling v0idoen slagen, vooral ook voor paarden. Wat b,ijken Men zal begrijpen, dat het voeren betreft, kan men ze vergelij-(,an VQOr den fabriUant> indien ken met voerbieten. Het lof is veel min-, daaruit blijkt, dat de samenstel- der smakelijk dan dat van voer- en Jing vrywcj waardeloos en dus de suikerbiet. Diarrheo veroorzaakt het prijg vec, lc hoog ts> de aardig- niet, integendeel, het werkt iets ver~, heid van het fabriceeren en het stoppend, waarom men ze wel eens voert jn den handel brengen af is. naast suiker- en voerbietenblad. Dikwijls i is het- lof met schimmel bezet en danj tweede groep van snrroga- gevaarlijk Zuiver wortellof is voor melk-(|Cn js die, welke een zeker „be- vee een goed voer, in groote hoeveelhe- staansrecht" heeft onder die NIEUWE SUIKER, EN BROODBONNEN Voor de komende periode. Van Zaterdag 28 September t.m. Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „109" genummerde bon van jlict algemeen distribütiebonboek je recht op het koopen van één kilogram suiker. Gedurende heit tijdvak van Maandag '30 September t.m. Zon dag 6 October a.s. geven de met „8" genummerde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gr. loggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 6 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn t.m. Dins dag 8 October a.s. de inspectie, niet meer in het nest zit- ten te graaien, of: doet het alleen bij Brakieveldweg 116, Deï Helder.' voedsters welke heel goed aan U gehecht zijn. Vindt men jongen koud buiten het nest liggen, doe deze dan niet direct weg, doch legt ze op een warme plaats, dikwijls zijn ze slechts schijndood en komen in de warmte weer bij. De warm te der hand is soms al voldoende. Be wegen ze weer, leg ze dan gauw in het warme nestje terug. Houd nooit meer dan 8 jongen bij de voedster, liever niet meer dan zes. Het is soms een hard besluit er eenige te moeten wegdoen, doch later zal blij ken dat het uw voordeel was. De voed ster heeft acht tepels, er zijn echter ook dieren die er maar zes hebben. De voorste twee drogen spoedig in, zoodat dan eenige achterblijvende jon gen komen welke op den duur toch meestal sterven omdat zij over onvol doende weerstand beschikken, doch voordien de grooteren in hun groei be lemmeren en de voedster uitbuiten. Veel brieven krijg ik om raad over sterfte onder de jonge konijnen. Men schrijft dan nooit de groote van het nest er bij, doch dit is een der belang rijkste punten. Houdt men er zes bij. dan krijgt men zes flinke jongen, doch integendeel dertien, dan krijgt men schrale stakkers welke meestal niet te gen de kinderziekten opgewassen blij ken. De jongen behooren in een strak-ge- spannen vel te zitten, dus bij selecteeren haalt men eerst de gerimpelden (of) kleinsten er tusschen uit. Blijkt later, dat alle diertjes gerimpeld blijven, dan is dit een bewijs dat de voedster over onvoldoende zog beschikt, en kan men er beter nog eenige jongen bij vandaan halen. Ook kan men zorgen dat eenige voed sters tegelijk werpen, of een zgn, min, dit mag een voedster van minder kwa liteit zijn. De jongen welke u te veel heeft kunt u dan bij deze te zoogen ge ven. Voor dit geval haalt men de min MARKTOVERZICHT. Op de Donderdag gehouden mai-kt, werd nog wat handel ge daan in vette koeien. De hoogste prijs was f 55, verkocht voor den handel. Het grootste gedeelte was echter voor de vordering. De handel in kalfkoeien was matig, er werden aardige bees ten aangevoerd, en er werden prijzn gemaakt tot f 50. In geldekoe'ien was de handel vrij goed en er was een mooie aanvoer, de hoogste prijs was f 225. De heer Huizinga uit Den Hel der kocht al de aanwezige gras- kalveren, waarvan f 75 de hoog ste prijs was. Nuchtere kalveren geen no teering. De handel in bokken en geiten was goed. Met de schapen was het iets an ders dan de vorige week, de han del was nu kalm en dc prijzen waren even lager. Van jonge vette schapen was de hoogste prijs f 55. Voor 2-jarige, dus oude slacht schapen was de hoogste notee ring f 58. De noteering in slachtlarome- ren was 3H/2 hoogste prijs, ter wijl de lammeren voor 't leven geen hoogere prijs opbrachten dan f 20. De magere schapen werden graag verkocht voor f 33. De aanvoer van schapen be droeg deze week ruim 1600 stuks De paardenhandel was goed en de aanvoer groot. Voor paarden was f 800 de hoogste prijs, terwijl de hitten varieerden van f 250 tot f 450. Konijnen werden duur ver kocht, de kippenhandel was als van ouds.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3