KutUPmkoit? Stoom ol Verven Voedt Uw huid 's nachts met Purol N.V. GEBRS. H0EKSEMA H. H. LANDBOUWERS PRIMA VLASREPELS, lijke rechthebbenden op het visch water in het IJselmeer zouden zijn en ergo geen vergunning noo dig hebben. De Kantonrechter verwierp de ze motiveering, omdat ze gebas- seerd is op het Germaansche recht, dat echter hier te lande nievigeerend is. Volgens het Komaansche recht dat aan onze wetgeving ten grond slag ligt, is de Staat eigenaar van het IJselmeer, zoodat de Urkers wel degelijk in overtreding waren Het vonnis luidde nu l" 20 of 10 dagen en teruggave der in beslag genomen netten. Voor de bekeuringen, die de vis sehers vóór 18 Aug. - de datum waarop de door de Duitselie Over lieid verleende vergunningen wa ren ingetrokken - hadden opgc- loopen, werd vrijspraak verleend BINNENLANDSCH NIEUWS. NED ONDERWIJZERS KUNNEN NAAR DUITSCHLAND Werkgelegenheid voor hen opengesteld. De Secretaris-Generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend De Duitsche Regeering biedt, in het bijzonder om de werkloosheid onder de Nederlandsche onderwij zers te bestrijden, om te beginnen aan ongeveer 150 tot 200 Neder landsche L.O.-akte bezitters de mogellijkheid na een voorberei ding van «enige maanden, in het Duitsche onderwijs te werk te worden gesteld. Voor een dergelijke voorberei ding, welke aan de hoogeschool voor onderwijzersopleiding te 01- denburg zal plaats hebben, ko men alle niet volledig bezette onderwijskrachten in aanmer king, die de Duitsche taal mach tig zijn en voor deze aangelegen heid belangstelling hebben. Het spreekt vanzelf, dat het Duitsche Rijk bij dit aanbod slechts waar de hecht aan bekwame onderwij zers, wier vakbekwaamheid, ka raktereigenschappen en optre den den Nederlandschen onder wijzers eer aandoen. Gegadigden kunnen zich ter stond bij den inspecteur van het lager onderwijs in het district, wjaarin hun woonplaats gelegen is, aanmelden. Van den dag na hun aankomst in Oldenburg af ontvangen zij het aanvangssalaris van de Duit sche onderwijzers, dal maande lijks bruto ongeveer R.M. 175 tot 200 bedraagt. DUIVENTENTOONSTEL- GEN VERBODEN. Strenge handhaving van het uitvoerverbod. De commissie ter behartiging Jder belangen van Nederland sche p o st-du i v erihoud ei;s deelt het volgende mede Voorloopig zullen geen duiven- tentoonstellingen mogen worden gehouden. De directe oorzaken van dezen maatregel zijn de vele overtredingen van het uit vlieg verbod. Voortaan zullen de over treders met. grootie gestrengheid worden gestraft. Behalve de in beslagneming van al hun vogels, zullen de nalatigen uitgesloten worden voor het houden van post duiven voor den tijd van twee jaar. PER DAG WORDEN TE AMSTERDAM 3000 JASSEN, MANTELS EN DEKENS INGELEVERD. „Per dag worden er te Amster dam ongeveer 3000 mantels, jas sen, pakken en dekens ingele verd door burgers, die daarvoor in ruil een vergunnng ontvangen voor het koopen van een winter jas of wintermantel. Dit getal blijft verre beneden de behoefte, aldus luidt de bekendmaking van de overheid, welke zich stanks zal doen gelden in de kring der armlastigen. Het publiek moge besluiten als nog jassen, mantels en dekens in te leveren en ten einde dit gemak keiijker te maken, is de termijn van inlevering met drie dagen, dus t.m. Woensdag 16 October verlengd." SNELSCHEERCREME VOOR DEEL BONVRIJ. De Secretaris-Generaal, waarne mend hoofd van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt met betrek king van de distributie van scheer zeep en scheercréme het volgende bekend Zooals reeds eerder is medege deeld, geeft één bon voor scheer zeep o.a. recht op het koopen van een tube snelscheercréme van de gebruikelijke afmeting of op twee kleine tubes snelsclieercreme. Bepaald is nu, dat. de snel scheercréme met een vetzuurge- halte van minder dan vier pro cent buiten de distributie valt en derhalve zonder afgifte van bonnen mag worden gekocht en afgeleverd. HONDEN- EN KATTENBROOD Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 t.m. 31 October 1940 op bon no. 4 van dc voederkaart voor honden beschik baar wordt gesteld Voor groep 1 10 Kg. honden brood groep 2 10 Kg. honden- brood groep 3 8 Kg. honden brood groep 4 5 Kg. bonden- brood groep 5 4 Kg. honden brood-; groep 6 3 Kg. honden brood. Op bon 4 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode V/> Kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 October 1940 is bon no. 4 van bedoelde kaarten ongeldig Na dien datum mag deze niet meer worden aangenomen. Tegen concentratie bij de inning der waterschapslasten. Het bestuur haalt bakzeil. De Prov. Noordh. Crfc. schrijft De Vereeniging van Noordholl-andsche Waterschappen heeft Maandag ir „Krasnapolsky" te Amsterdam de bui tengewone algemeene ledenvergadering gehouden, die op 16 Sept. op hoog bevel niet mocht doorgaan. De zeer druk be zochte vergadering, uitgeschreven op verzoek van 22 leden, sprak zich onom wonden uit tegen concentratie van de inning der waterschapslasten (de over dracht van de incasso aan Noordhol- landsch Noorderkwartier). Het vereeni- ;ingsbestuur. dat het daartoe strekken de ontwerp-besluit van Ged. Staten ei genmachtig gunstig had geadviseerd, kreeg er geducht van langs Nadat eenige zaken van ondergeschikt belang waren afgedaan, kwam het schrijven der 22 leden in bespreking, alsmede de brief van de Groote IJpol- der, waarin wordt geconstateerd dat het bestuur een advies heeft uitgebracht aan Gedeputeerde Staten zonder de leden in de zaak te kennen. De voorzitter, de heer Commandeur, antwoordde dat Ged. Staten nu reeds een standpunt hebben ingenomen, waar niets meer aan te veranderen is. Bij het uitbrengen van ons advies, aldus spr., hebben wij er niet aan gedacht het be lang van de vereeniging op de voorgrond te stellen, noch om een machtspositie in te nemen of de leden iets te onthouden. Integendeel, we hebben voldaan aan de algemeene wensch van Ged. Staten, die niet gaarne een ontwerp, dat nog in de windselen is, aan de openbaarheid zien prijsgegeven. Zoo is het ook gegaan met de verdeelingsverordening van gelden voor het tertiair wegenplan. En we be haalden met deze werkwijze steeds suc ces. Ged. Staten wenschen over zulke zaken „vertrouwelijk" te praten. Houden we ons hier niet aan dan vinden we Ged. Staten tegenover ons. En misschien wreekt een eerst behaald succes zich dan later. Voor de vereeniging is het van het hoogste belang, dat Ged. Staten haar goed gezind zijn, besloot spreker. spr. het, dat de waterschappen nu al voor de derde maal in protest bijeen komen. De eerste maal in het IJ-pavil joen, de tw.eede keer met betrekking tot het niet meer deponeeren van gelden bij de Boerenleenbanken en nu dit. Diep treft dit in het hart der boeren. De au tonomie wordt aangetast. Wij zijn trotsch Wij willen zelf de gelden in nen, aldus spr. Heel ernstig heeft het bestuur fout gedaan. De heer Van As (Velzerbroekpolder) wilde de verzamelnaam „Alkmaar" ge bruiken en zeide dat indertijd ook alle kaasjes naar Alkmaar zijn gegaan, wat ook alleen voordeel opleverde voor „Alk maar".. Persopnlijke gevoelens zijn moei lijk te ondfynrKkkefty jnaar die gevoe lens hebben ook wij 'jen opzichte van Alkmaar." De heer J. Laan (dijkgraaf van de polder de Zeevan) voelde zich zeer te leurgesteld zoowel over de circulaire van Ged. Staten als over het advies van het bestuur. Spr. had gezegd „Het bestuur zal er wel voor vechten, dat 't niet ge beurt." Het is niet zoo geweest en van daag gaat er wat gebeuren. Boeren ge ven niet graag iets uit handen. Den Heer G. J. de Goede ut de Beem- ster (voorzitter van de Karnemelkpolder) was het niet erg duidelijk hoe deze vergadering tot stand is gekomen. „Ik zelf" aldus spr. „heb me in verbinding gesteld met den procureur-generaal, die zei, dat de vergadering wèl mocht door gaan. 't Is zijn werk. dat deze vergade ring gehouden wordtEen felle aan val op de persoon van den heer Boers- ma liet spr. volgen. De secretaris zou zich te veel hebben laten leiden doof zijn eigen gevoelens. Hier is beslist„Over en zonder ons Spr. is van meening, dat praten met den heer Boersma meer geeft dan een brief. De voorzitter verdedigde den heer Boersma voor zijn beleid en deze legde ook zelf de kaarten open en bloot op tafel, o.m. zeggend, dat hij een eer heeft op te houden en men verzekerd kan zijn, dat alles ook strikt eerlijk is gegaan. Hierna erkende de voorzitter, dat het beter was geweest de leden in de zaak te kennen. BETERSCHAP BELOOFD. Secretaris Boersma verklaarde, dat t bestuur van Ged. Staten de klem op de neus gekregen had. Bij een volgende gelegenheid zal echter naar Haarlem geschreven worden, dat eerst het- ge voelen der leden moet worden ingewon nen. Desgevraagd deelde spr. mede, dat het standpunt van Ged. Staten critisch bekeken is. De heer De Goede (Beemster) begreep nog maar steeds niet. hoe het bestuur een gunstig advies had kunnen geven, „Ik wil u om een voorbeeld te noemen, wel eens centen zien innen in Volen- dam riep spr. uit, doelend op de ve le gelijkluidende namen van de bewo ners aldaar, die plaatselijke bekendheid eischen. Mr. Vugt meende, dat men den heer Boersma (secretaris .ook van Noordhol- landsch Noorderkwartier) geen verwijt mocht maken. Spr. begreep de moeilijk heden. Niettemin is een groote fout begaan. In Haarlem zullen ze denken „zoo is het advies van alle waterschap pen." Hierin moet verandering komen. De Voorzitter verklaarde nu officieel, dat het beter ware ge weest als de leden in de zaak waren gekend. Voor de vergade ring was dit het bewijs, dat het bestuur zijn fout erkende. De heer Nool beschouwde de concen- Eerst werd nu overgegaan tot het tratie als een jacht op de vrije water- punthet geven van advies aan Ged.' schappen en op de salarissen der pen- Staten. Daarna zou de inhoud van het ningmeesters. advies besproken worden. I Mr. Vugt weerlegde nog de door het bestuur opgesomde voordeelen. Zoo kan Critische stemmen, een waterschap niet zonder legger, wordt Mr. Vugt (afgevaardigde van de Groo- bij concentratie de autonomie in hooge te IJpolder) was de eerste spreker, die mate aangetast, zal de soepelheid niet de houding van het bestuur critiseerde met qualificaties als „ontoelaatbaar" e.d. Ged. Staten vroegen het advies in Ja nuari. Het bestuur antwoordde in Fe bruari. Er was dus tijd genoeg om de leden te raadplegen. De aangevoerde excuses vond spr. niet aannemelijk. De heer Nool (Wormer, Jisp en Neck) was blij het kardinale punt eindelijk te kunnen bespreken, maar vond het jam mer dat deze bijeenkomst niet vrijwillig door het bestuur belegd was. Nu heb ben de leden het bestuur moeten dwin gen. Een Westfriesche stem. De heer Kuiper (Enkhuizen), sprekend namens 20 bannen in Westfriesland, zeide dat deze bannen van oordeel zijn, dat het bestuur iets heeft gedaan, wat het nooit had mogen doen. Treurig vond want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x p.w. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels, en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 6030 ct. blijken omdat bij de Bevoegdhedenwet, art. 3, alleen de betreffende waterschap pen mogen invorderen, enz. Verschllen- de besparingen noemde spr. kruimel- kwesties. Van de zijde van het bestuur kwam een zwakke verdediging, die geen enke le uitwerking had. MOTIE. De heer Nool (Jisp) stelde nu een motie voor, welke zich uitsprak tegen de voorgestelde concentratie. Zij werd met bejuich gegroet en bij zitten en op staan met groote meerderheid van stem men aangenomen om verzonden te wor den naar Ged. Staten. De heer Groot (bestuurslid) pleitte nog voor „eerherstel" voor den heer Boersma dat met luid applaus verleend werd. Na drie uur vergaderen ging men dus weer als goede vrienden uiteen. ADVERTEERT IN DIT BLAD STEEDS RESULTAAT ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Ervaringen en resultaten op het grasland van de verpachte bedrijven in de Wieringermeer, in het jaar 1939, volgens een in December 1939 ingestelde enquête. Inleiding gehouden op den „graslandavond" te Slootdorp door Ir. C. Kalisvaart. II. NIET-GEiNFILTREERD GRASLAND (betreft 95 bedrijven.) a. Het weerstandsvermogen tegen de droogte van 1939 was bij de niet-geïn- filtreerde graslanden in het algemeen slecht. Het volgende staatje geeft hier van een duidelijk beeld. Alleen op het grootendeels eerst in 1938 aangelegde grasland in de secties J en M is de helft van de gevallen goed. In sectie A en E komen enkele gevallen van geringen weerstand voor. De rest d.i. 77% van alle gevallen, wordt als slecht beoorde ald. Weerstand tegen droogte goed gering slecht niet opgegeven Totaal Aantal bedrijven in de afzonder lijke secties. ABDEFGHIKM 000000 080-4 400200 010 14 12 1 13 2 10 4 5 8 4 100000 1100 19 12 1 15 2 10 5 15 8 8 Totaal in procenten 12 (13%) 7 7%) 13 (77%) 3 3%) 95 (100%) Hoewel er in deze beoordeeling van den droogteweerstand zeker ook een subjectief element schuilt en in sommige gevallen meer vergeleken zal zijn met den droogteweerstand op het bouwland dan met dien op andere graslanden, moet toch aangenomen worden, dat inderdaad de weerstand tegen de droogte van een groot aantal weilanden aanmerkelijk slechter is geweest, dan men onder de gegeven weersomstandigheden van grasland pleegt te verwachten. Een over alle kanten afdoende en bevredigende verklaring kan hiervan nog niet gegeven worden echter is er een aantal verschijnselen en ervaringen, ciie wel eenig inzicht kunnen geven. Er werden namelijk verschillende omstan digheden vermeld, waaronder de weerstand grooter is. 1. Grasland met veel klaver in de zode had in het algemeen minder hin der van de droogte. Hier is allereerst een verband mogelijk met het dieper wortelen van de klavers vergeleken met de grassen. Verder kan de structuur- verbeterende werking van de klavers naar voren worden gebracht, waardoor ook de grassen tusschen klaver beter gedijen. Tevens is het aannemelijk, dat de stikstofopname door de klaver door middel van zijn wortel knolletjes minder spoedig door de droogte verhinderd of verminderd wordt, dan de opname van de bemestingstikstof door de grassen. 2. Jong, één of twee jaar oud grasland had meer weerstand dan het „oude" grasland oud dan genomen binnen den leeftijd van de Wieringermeer zeif. We kunnen hier verband zien met het feit, dat op het jonge grasland de grond eerst kort geleden en ook vaker en dieper is bewerkt dan de grond van de oude graslanden, waarop veelal reeds na één oppervlakkige bewerking een grasmengsel is gezaaid. De jonge graslanden zijn vooraf enkele jaren als bouwland geëxploiteerd en dienovereenkomstig bewerkt. Bij dit gebruik als bouwland zijn door de bewerking de meststoffen en de plantenresten ook die per ondergebracht, dan op het direct aangelegde grasland. Een en ander zal op het jonge grasland aanleiding kunnen zijn voor een diepere beworteling en daardoor een betere vocht- en voedselvoorziening van het gewas. 3. Op het gedraineerde grasland was boven de drains het grasland beter dan midden op de akkers. Dit kan in verband gebracht worden met een betere bewortelingsmogelijkheid door het dieper los zijn en blijven van den grond ter plaatse, echter ook mede een uitvloeisel zijn van eenige vermenging met zwaarderen ondergrond, terwijl tenslotte vrij zeker het ophoopen boven den drain van (vruchtbaren) bouwvoorgrond bij het dichtploegen van de greppels van invloed zal zijn op de beworteling en den bovengrondschen groei. 4. Hoewel de meeste graslanden in de Wieringermeer op zandgrond liggen, komen er ook wel enkele perceelen of gedeelten van perceelen grasland voor op wat zwaarderen grond. Hier was de weerstand tegen droogte beter,, wat eenvoudig verklaarbaar is uit den grooteren eigen watervoorraad en vrucht baarheid van den zwaarderen grond. 5. Stalmestbemesting in het najaar bleek in sommige gevallen ook gunstig te werken op den droogteweerstand van het grasgewas. Het bovenstaande wijst in de richting, dat een grond, die, het zij door dieper losmaken, het zij door betere instructuur, het- zij door grootere en diepere vruchtbaarheid, of door een combinatie van deze factoren, beter toegankelijk is voor de wortels van de weideplanten, meer droogtewerstand heeft. Dit doet gunstig resultaat verwachten van het losmaken, dus scheuren van het oudere grasland en het na eenige jaren weer in gras leggen. De jaren daartusschen zal men zoo goed mogelijk moeten besteden om den toestand van den grond blijvend te verbeteren. Soms zal het daartoe noodig zijn een schelplaag of een vaste zandlaag te breken, al naar omstandigheden door ploegen of woelen. Altijd zal het gewenscht zijn, vóórdat men weer blijvend grasland aanlegt een flinke voorraadsbemesting te geven, speciaal van organische mest (groenbemes- ting en (of) stalmest) en van fosforzuur. Voor stikstof en kali is dit minder noo dig. omdat deze ook later, als overbemesting gegeven, door den regen voldoen de in den grond worden gebracht. (Wordt vervolgd.) Laat thans uw KLEEDING Vraagt inlichtingen bij onze depöthou- J. VOS, Brugstraat, Middenmeer en F. F. HAMSTRA, Terpstraat Wieringerwerf. Chemische Wasscherij LEEUWARDEN. II. II. VEEHOUDERS Vecgeneesmid- clclen voor Paarden, Koeien, Varkens. Met Présuron Preparaten De beste resultaten. Beleefd aanbevelend, Depóthouder JOH. SPIKMAN, SLOOTDORP. met stalen tanden en zware bank met stalen ezels, zooals geleverd aan de Vlasrepelcursus in de Prov. Groningen, Wieringermeer en Haarlemmermeer. FABR. H. H. KNIPPER, Landbouwsmid STEDUM Tel. 27. Orders worden aangenomen door den Heer C. SMIT, BREESTRAAT 7, MID DENMEER. 95 Kg. JUBILÊ TARWE en 4 H.A. BIETENKOPPEN. P. H. BAKKER, Ulkfwcg, Middenmeer. Laat uw Bloemwerken en Tuin- werkzaamheden verrichten door C. TRAPPEL's Bloemenmagazijn Nieuwstr. 22 MEDEMBLIK Telel. 53. H. H. LANDBOUWERS NOG GOEDE BIETENSTEKERS EN LADERS OVER. Voor inlichtingen bel u dan even Telefoon 12 Middenmeer op. Beleefd aanbevelend, J. NOORLAND, Kanaalweg 23.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 2