31e JAARGANG DINSDAG 15 OCTOBER 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 120 NU DÊ WINTER KOMT. W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wlerlngen Telefoon Intercomm. No. J.0. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels f o.5Q Iedere regel meer f 'o.lQ Er is een groot gevaar, dat wij i& dezen tijd uitsluitend aan ons zelf en aan niemand anders denken. Het is volkomen te begrijpen en, wanneer wij even nagaan, hoe wij zelf tegenover onze naasten staan, ook te vergeven. Wij zijn zui nig op onze bonnetjes, omdat deze ons in menig opzicht beperken in het gebruik van voedings- en genotmiddelen en in kleeding. Dat geeft ons het gevoel, dat wij verplicht zijn, in de eerste plaats aan onszelf te den ken en voor onszelf te zorgen. Menigmaal loopt ons leven gevaar en in zulke tijden gaat men als vanzelf leven uit de gedachte-: als ik mijn hachje maar red En daarvoor wordt dan de naaste verontacht- zaamd. Nu staat de winter weer voor de deur en daarmee zorg en kommer voor talloozen, die het slechter hebben dan wij. Nu krijgen wij, meer dan tot nu toe, de gelegenheid, te too- nen, of ons gepraat van één volk iets waard was. Het is niets waard, indien wij ons tevreden stellen met het zorgen voor eigen lijfsbehoud. Eenheid van ons volk nastreven beteekent, iets, heel veel zelfs, van het onze willen offe ren voor anderen. Wij pleiten niet voor méér liefdadigheid. Liefdadigheid beoefenen, beteekent onze naas te vernederen. De man. de vrouw, die over minder reser ves aan geld en kleeding en voedsel beschikt dan wij, is niet minder waard, is geen ander soort mensch dan wij. Wanneer wij ons volk tot een eenheid willen omsmeden, is dat het eerste, wat wij moeten beseffen. Een goede gemeenschap kan niet bestaan, zoo lang het totaal van zijn bezit niet aan allen ten goede komt. Velen van ons zouden zeer goed in staat zijn, één ander gezin door den moeilijken winter heen te helpen. Zij heb ben dekens, kleeren, ook allerlei niet-gedis- tribueerd voedsel over, of kunnen die koopen. Zou het niet goed zijn, wanneer wij daarmee eens begonnen En ook op niet-materieel gebied kunnen wij zooveel doen. Er komt in veler levenshouding in onze dagen iets van moeheid, van luste loosheid, van gebrek aan moed voor de toe komst. Anderen daarentegen zien de komen de dagen en jaren vol vertrouwen tegemoet in de vaste ovei'tuiging, dat de „dagen onzer plagen" voorbij gaan. Laten zij, om het met een bekend woord te zeggen, hun licht niet onder een korenmaat maar op een kandelaar zetten, opdat het schijne voor allen in hun omgeving. Solidariteit van alle leden van ons volk te gen de materiëele winter meer dan ooit de leus en zij zullen na het volbrengen van jliun taak weer naar Duitschland terug jkeeren. De met Duitschland bevriende re- Igeeringen, die politiek belang zouden kunnen hebben bij de zending van de Duitsche weermachtsmissie naar Roc- jmenie, zijn daarvan door dc Rijksregee ring verwittigd. KRITIEK STADIUM IN BETREK KINGEN LONDEN-BOEKAREST. Britsche mededecling aan Roe meenschpn premier. Londen, 12 Oct. (D.N.B.) Officieel wordt bekend gemaakt In opdracht van de Britsche Regee ring heeft de Britsche ambassadeur den Roemeenschen minister-presi dent er van in kennis gesteld, dat dc betrekkingen tusschen Groot-Brittan- nic en Roemenië in 'n critiek stadium zijn gekomen. De Britsche ambassa deur heeft opdracht gegeven tot het vernietigen van belangrijke stukken. BINNENLANDSCH NIEUWS. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHE TROEPEN IN ROEMENIE Duitsche militaire missie en formaties jagers zijn naar Roe menie gezonden, als aanvul lende bescherming van tic olievelden. Berlijn, 12 October (D.N.B.) In ver band met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenie is aanvaard, heeft dc Duitsche Regeering overeen komstig de Rocmeensclie wenschen een Duitsche militaire missie bene vens de noodige instructieformaties naar Roemenië gezond en en tegel ijker lijd formaties Duitsche jagers als aan vullende bescherming van de olievel den naar Roemnië overgebracht. De Duitsche weermachtsformaties zullen dienen als onderwijs- en instruc tietroepen bij den wederopbouw v.d. Roemcensche weermacht, die door het hoofd van de Roemecnschc regeering, generaal Antonescu, geëntameerd is FOTO - MIRAKELS. Nog steeds worden er foto's gemaakt voor de identiteitsbewijzen. Een medewerker aan 't „Kamper Nieuws blad" schrijft daarover Voor de moderne mensch, die vanzelfspre kend op de hoogte is met alle technische won deren van dezer, tijd, behoort een gang naar den fotograaf tot een simpele gebeurtenis. Er zijn echter nog menschen die er niet spoedig toe komen een fotograaf te bezoeken en zelfs zijn er nog, die niet goed y/etpn hoe een foto tot stand komt en die niet beseffen, dat eerst een opname gemaakt moet worden alvorens de fotograaf een afdruk op papier kan ma ken. Dit lijkt ongeloofwaardig maar de vol gende gebeurtenis, die een dezer dagen heeft plaats gevonden, zal u overtuigen. Een eerzaam inwoner van IJselmuiden volgde onlangs het voorbeeld van velen en trok stadwaarts om zich een pasfoto „aan te laten meten". Hij stapte bij een der Kamper fotografen binnen en zag al direct een tafel tje staan, waarop een massa pasfoto's. Op zijn vraag (misschien wat onduidelijk ge steld?) antwoordde de fotograaf, dat hij zijn foto's maar moest uitzoeken, terwijl hij een handgebaar naar het tafeltje maakte, hier-. OORLOGSSCHADEVERGOEDING VOOR DEN LANDBOUW. Maatregelen om het molest- risico te beperken. ITet Rijksbureau voor de Voedsel voorziening maakt bekend,, dat maat regelen zijn getroffen om voor de landbouwers liet molcstrisico, verbon den aan het op het bedrijf bewaren van akkerbouwproducten, te beperken Ingevolge deze regeling zullen de te lers worden gevrijwaard tegen oorlogs schade, welke direct of indirect wordt veroorzaakt door T vallen v. militaire vliegtuigen, door vlieg'tuig'bomm'en, granaten en dergelijke voorwerpen, door projectielen van het afweerge schut, lichtkogels, beschieting, alsme de door het ontploffen van mijnen of andere militaire vernietigingwerk tuigen. Dc regeling zal voorts alleen betrek king hebben op de door de telers in te leveren granen, peulvruchten en de volgende zaden te weten koolzaad, "kar wij zaad, geel mosterdzaad en ka nariezaad. tevens zal het stroo, behoo rende bij de genoemde producten, zoo lang deze in ongedorschten toestand verkeeren, onder de regeling vallen. Slechts de oorlogsschade, welke wordt toegebracht gedurende den tijd welke loopt van het tijdstip, waarop de producten zijn geoogst tot ten hoog ste vier weken, nadat zij zijn ge- dorscht, zal worden vergoed boven dien moeten de voor schadevergoe ding in aanmerking komende hoeveel heden den teler in eigendom toebehoo ren, in 1940 door hem zijn geteeld, zich op zijn landbouwbedrijf of op z.g. zet plaatsen bevinden. Mede worden vergoed de schade, welke mocht wor den toegebracht aan gedorsclite pro ducten tijdens het vervoer daarvan van dc zetplaatsen naar de bedrijfsgebou- bouwen van den teler dan wel van de bedrijfsgebouwen of van de zetplaat sen ter inlevering bij den Provincialen Voedselcommissaris. Voorts worden de volgende voorwaar den gesteld om voor schadevergoeding in aanmerking te komen. De schade moet ten minste f 50 bedra gen, dc teler dient van dc. toegebrach te schade zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 3 x 24 uur kennis-te geven onder opgave van alle bijzon derheden. De teler mag niet in ver zuim zijn met betrekking tot de nako ming van een eventueel verstrekte op- J dracht tot inlevering van het voor schadevergoeding in aanmerking ko mende product de beschadigde par tij dient door den teler te worden ingo leverd, zonder dat hij aanspraak kan maken op den voor liet betrokken pro duet. geslclden aankoopsprijs. De schadevergoeding zal bedragen den gemiddelden prijs, waarvoor dc akkerbouwproducten van de telers worden ingenomen, met dien versran- dc, dal, indien van het voor schade vergoeding' in aanmerking Komende product reeds een monster ter keuring is aangeboden, liet bedrag der schade vergoeding aan de liand van dit mon ster op basis van den aankoopsprijs zal worden vastgesteld. Voor producten, waarvoor geen aan koopsprijs is vastgesteld, zal de prijs nader door het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening worden bepaald. Voorts zal voor producten in onge dorschten toestand een korting op den aankoopsprijs worden toegepast voor uitgespaarde kosten. Degene, die reeds tegen oorlogsscha de verzekerd is, zal geen aanspraak kunnen maken op schadevergoeding ingevolge bovenstaande regeling, wel bestaat de mogelijheid, dat een bedrag te zijner beschikking wordt gesteld gelijk aan de uithoofde dier regeling uil te keeren vergoeding, mits de be trokkene de oorlogsschade bij de be treffende verzekeringsmaatschappij reclameert en zich verbindt het ter be schikking gestelde bedrag terstond te restitueeren, zoodra en voorzoover de scliadepenningen hem zijn uitbetaald, alsmede voor de nakoming dezer ver plichting zekerheid stelt. mede tevens te kennen gevende, dat hij geen tijd beschikbaar had en ieder zich zelf moest redden. Onze man zette daarom zijn bril op en be gon geduldig in de stapels kiekjes te zoeken. Na lang aarzelen vond hij de gewenschte exemplaren. Hij offerde zijn 45 centen en ging huiswaarts, na nog den assistent van den fotograaf zijn tevredenheid te hebben betuigd met de opmerking ,,'k vin 't meer dan fijn 'k wis nle, det ik er nog zoo uutzag Thuisgekomen toonde hij trots zijn beelte nis aan moeder de vrouw, die haar bril eens rechtzette en na zorgvuldige bestudeering van het kleine plaatje zuchtte „'t Is mooi man, ic lieken nog gien veertig jaor." Alles scheen dus in orde, tot plotseling de dochter van het echtpaar in de kamerdeur verscheen. „Wat nauw va, é'j de foto's al klaor merkte zij verwonderd op, „en ik doch det „Jao kiend," det giet tegenswoordig in 'n wippien", antwoordde „va" zelfbewust. „Kiek maor ies." De dochter wat achterdochtig, bekeek de foto's en riep onmiddellijk„Maar, va, det bin ie 'agies niet, ie hebben zeker de verkeer de foto's mee 'eneumen." Moeder nam de argwaan van haar dochter onmiddellijk gedeeltelijk over en weifelde. RECHTZAKEN NAAR ENGELSCHE RADIO GELUISTERD. Echtpaar voor het Duitsche Landgerecht. Het Duitsche Landgëreclil gevormd door een alleensprekend rechter behandelde Vrijdagmorgen in het nieuwe zittinggebouw aan den Langen Vijverberg te Den Haag enke le zaken tegen Nedierlandsche staags burgers, die zich aan de voorschriften der bezettingsautoriteiten hadden vergrepen. Het echtpaar T. uit Utrecht was ten laste gelegd, dat het tot 23 Aug. van dit jaar opzettelijk naar een verboden zender had geluisterd en het gehoorde had verbreid en op 23 Aug. bij zijn aan houding verzet te hebben gepleegd je gens Duitsche politiemannen, die in burger waren. Man en vrouw, die geen kinderen heb ben en eep sigarenwinkel aan het Sint Janskerkhof drijven de man is bovendien sigarenmaker - waren nim mer gestraft. Verd. T. vertelde, dat hij nimmer het gehoorde had verder verteld en dat. hij nooit iemand de gelegenheid had gegeven te luisteren, hetgeen ook ten laste was gelegd. Wel was op den dag van zijn aanhouding familie van hem over, die in de kamer, waar dc radio aanstond - zonder echter, naar verd. verklaarde, geluid te geven - aanwezig Mas. Op een vraag van den rechter verklaarde verd. dat hij ook niet met 'n apothekersjongen, die al tijd sigaretten bij hem kocht, over het. gebeurde had gesproken. De andere verdachte Mw. T. O., verklaarde, dat genoemde jongen wel eens had mcege luisterd in Mei, toen het luisteren naar de Engelsche radio nog niet ver boden was. Hij zou het later wel dik wijls gevraagd hebben, doch zij had dit nimmer toegestaan. Op 23 Aug. ongeveer 7 uur des avonds, kwam dc jongen w eer binnen en vroeg, of de man de radio wilde aandoen om naar den Engelschcn zender te luiste ren. Hij deed dit en dadelijk daarop kwamen de Duitsche polüie-beamb- ten binnen, die hun verzochten mede te gaan. Op een opmerking van den president dat zijn daad gevaarlijk geweest was, antwoordde de heer T. dat hij er geen kwaad in gezien had. Verd. T. is gedwee met de Duitsche politic-beambten, die in burger wa ren, meegegaan naar den auto, die honderd meter verder stond. Toen hij echter moest instappen, vertrouwde hij de zaak niet, daar hij twijfelde met echte politie-agentcn te doen te heb ben. Ilij verzette zich en sloeg de be ambten ook. Hij zeide wel te willen instappen, als er een politie-agent of een Duitsche soldaat bij kwam. Een der beambten is toen een Duitschen militair gaan halen en verdachte is toen kalm gebleven en meegegaan. Ter zitting verklaarde hij zeker te weten, dat de beambten der veilig heidspolitie geen bewijs getoond had den. Mw. T. over het verzet gehoord, verklaarde reeds in den auto gezeten te hebben, toen haar man zich ver- verzette. Zij is toen tussehenbeide ge komen. Ook zij had geen bewijs van de politiemannen gezien. Als getuige werd een der beide poli tiemannen gehoord. Deze verklaarde van andere zijde dc mededeeling te hebben ontvangen, dat, in den sigaren winkel van T. naar den Engelschen zender werd geluisterd. Daar het be trappen zeer moeilijk is, moest hij de luisteraars min of meer overvallen. Daartoe moest degene die. de melding- bad gedaan en meer geluisterd had, naar binnen gaan om den Engelschen zender te doen aanzetten. Daarna ging getuige naar binnen, kocht een sigaar en hoorde, dat de radio aange zet was. Hij kon echter niet hooren, of dit de Engelschc zender was. Ge tuige maakte zich in het Duitsch als politiebeambte bekend en liep om do toonbank heen. Toen werd de radio af gezet. Getuige beval toen dc echtelie den met hem mee te gaan naar de wacht, hoewel zij ontkenden naar den Engelschen zender te hebben geluis terd. Bij den auto gekomen, verzette T. zich, nadat de vrouw in den wagen had plaats genomen. T. riep om een Ncderlandschen agent en zijn vrouw- kwam tussehenbeide. Getuige is toen gegaan naar eenige Duitsche officieren en kreeg hulp van een Feldwebel. Daarop zijn de verdachten zonder ver zet meegegaan. later heeft T. zich bij getuige verontschuldigd. De Staatsanwalt was van oordeel, dat vast stond, dat de verdachten naar den Engelschen zender geluis terd hebben, ondanks het verbod en dus strafbaar zijn. Hij achtte niet be wezen, dat het luisteren als regel ge schied was. Tegen T. eischic hij we gens het afluisteren een gevangenis straf van één jaar en f 300 boete en „Meïssien, ik geleuve as da'j geliek 'ebben, 'k doch al derek', wat è'k nog een knappe baos." Vader zat sprakeloos en kon het nog niet direct gelooven, maar half overtuigd door de gedecideerde verklaring van zijn dochter, zei hij „Det ei'j der nouw van als die kerels zoo druk bin, z' ebben ies gien tied om 'n men- sche fessoenlik t' elpen en ze laoten oe al leen maor uutzuuken." Maar bêj den niet oppe foto zet," vroeg de dochter. „Nee" antwoordde „va", „ik wis nie det det neudig was en de andere menschen die daor waren deden det ook niet." Het slot van het drama was, dat de vader zich door de dochter de beginselen der foto grafiekunst liet uiteenzetten. Hij ging daar na nogmaals stadwaarts, leverde de foto's in, verklaarde het geval aan den ietwat ver bouwereerden fotograaf en liet zich geduldig op een stoeltje drukken, om nu werkelijk ge fotografeerd te worden. Hij zal volgende week zijn pasfoto's kunnen halen en de fotograaf heeft hem beloofd ze niet tusschen de groote stapel te leggen." DE VARKENSTANDARTS. Dezer dagen stond te Gouda een hande tegen Mw. T. een half jaar gevange nisstraf en i 100 boete. Wat de wederspan nigheid betreft, was de Staatsanwalt van oordeel, dat er geen twijfel bestond, dat de verdach ten wisten met politic-ambtenaren te doen te hebben. Tegen T. luidde de eisch te dezer zake acht maanden ge vangenisstraf en tegen zijn echtge- nootc drie maanden, met de bepaling, dat dc straffen voor de beide delicten kunnen worden samengevoegd en dat t voorarrest kan worden afgetrokken. Na raadkamer veroordeelde de landrechter T. tot een gevangnisstraf van één jaar en drie maanden en geld boete van 200 gulden of veertig dagen gevangenisstraf voor beide delicten en Mw. T. tot zes maanden gevange nisstraf voor beide delicten, niet af- rek van zes weken voorloopigc hech tenis, verbeurdverklaring van het radiotoestel en veroordeeling in de kosten van het. proces. Bij de overwegingen had de land rechter in aanmerking genomen, dat vastgesteld is. dat de berichten door verdachten verbreid zijn en dat zij waarschijnlijk niet met boos opzet naar den Engelschen zender hadden geluisterd. GERUCHTEN VERSPREID. vier maanden geëischt. Een nog nimmer gestrafte kantoor bediende uit Voorburg, de ongehuwde '4-jarige J. A. M. B., werd op 20 Aug. gearresteerd, beschuldigd van het op zettelijk verspreiden van valsche be weringen, die het Duitsche Rijk bena- leelen. Zoo had hij beweerd, dat de bom, die op 17 Aug. in het. Haagsche bosch viel, niet van een Engelsch, doch van een Duitsch vliegtuig afkom stig was, dat de Amsterdamsche brandweer naar Duitschland was ge- gestuurd en dat de zender Bremen had verklaard, dat. als Duitschland den oorlog verloor, geheel Nederland zou worden gebombardeerd. Verd. ver klaarde, niet de bedoeling te hebben gehad Duitschland te belccdigen. De bedoeling was, een N.S.B.-er, die bij hem op kantoor was, te plagen. Ilij had de beweringen dan ook slechts op kantoor geuit. In zijn requisitoir zeide de Staats anwalt dat deze beweringen de Duit sche belangen ernstig kunnen scha den. Verd. moest toch weten, dat zij onwaar of waarschijnlijk onwaar wa ren. Spr. zeide overtuigd te zijn. dat verd. berouw heeft. Dergelijke geruch ten brengen echter onrust onder de bevolking, schaden het Duitsche aan zien en zijn dus niet toelaatbaar. Spr. eisch te gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van de voor loopigc hechtenis. Hij voegde er ech ter aan toe, dat in den vervolge zwaar lere straffen zullen worden opgelegd. Het vonnis luidde gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van de hechtenis sinds 20 Aug. en veroordee ling in de kosten. laar terecht, die met een tang bij varkens de tanden uit de bek had gebroken om.ze rustiger te maken. Nu schreeuwt een varken reeds alle duivels uit de hel, als men hem bij zijn staart pakt, dus het was geen wonder, dat toen deze varkensdentist zijn practijk op 21 Maart j.1. uitoefende een soldaat, die in de naastbij - gelegen kazerne op de chambree vertoefde, verschrikt naar het raam liep. Vandaar zag hij het gruwelijk gebeuren, dat weerlooze die ren op zulk een schandelijke manier de tan den uitgebroken werden. Dol van verontwaardiging liep hij naar buiten de veemarkt op. plaatste zich uitda gend voor den varkenstandarts en zoo hij zich niet had ingehouden, was hij hem te lijf gegaan. Hij liep echter terug, belde de politie, wat tot resultaat had, dat de genoem de varkenstandarts en zijn opdrachtgever, de varkenshouder K. B., thans voor den rechter stonden, beschuldigd van dierenmishandeling. De varkenstandarts vertelde, dat hij zijn practijk al jarenlang op eenzelfde wijze uit voert en dat de varkens er heelemaal geen last van hebben, noch pijn. Want varkens vooral de oude beren konden in een hok geplaatst elkander niet uitstaan. Dan verscheurden zij elkaar. Tan GEMEENTE WIERINGEN. HET VERMAAK IN CIJFERS. Anna-Paulowna een eldorado voor Terpsichore. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek te Den Haag gaat reeds' eenige jaren na hoeveel de Nederlanders wel jaarlijks besteden aan het vermaak. den en kiezen afbreken is dan het middel. Behalve de verontwaardigde soldaat werd gehoord als deskundige professor dr. J. A. Beyers, hoogleeraar te Utrecht, die er heele- maal niet over te spreken was. Het was een onnoodige ruwe wijze van afbreken geweest. Een kwelling van het dier. want de lappen andvleesch hadden er bij gehangen. Er wa ren nog wel andere middelen om het vechten uer beren tegen te gaan, b.v. het parfumeeren van de ruziemakers met creoline. Dan bleven zij van de lucht zoo ver mogelijk uit eikaars nabijheid. De professor zou het afbreken van de tanden trouwens anders hebben gedaan, zoodat er geen sprake van pijn was geweest. Maar met deze ondoelmatige tang was er tegelijk méér dan één tand uitgetrokken. De officier mr, J. S. Loke meende, dat de straf, die hij wilde vragen, ook een waarschu wing voor de toekomst zou zijn. In ieder ge val zou de penitentie voor beiden gelijk moe ten zijn, de één wegens het plegen der dieren mishandeling en den ander wegens het uit- Ilokken, daar hij den varkenstandarts voor 'zijn dienst had beloond. Zoo vroeg de officier tegen elk f 15.— boete, subsidiair 6 dagen hechtenis. De rechter was het er mede eens en ver oordeelde beiden tot de gevraagde boete.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1