31e JAARGANG DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 No. 129 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG. DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 18. DE STOOMFIETS WERD WERKELIJKHEID Nadat Amsterdam eenige maanden geleden opnieuw heeft kennisgemaakt met de paarUenomnihus, heeft Üians oen andere vorm van verkeer uit de oude doos zijn intrede gedaan, name lijk het stoomverkeer. In dezen tijd worden uit den nood vele vreemde nieuwe dingen geooren. Wij waren dan ook nauwelijks ver baasd, toen wij op de Wielerbaan van het Stadion Zaterdagmiddag ongeveer twee uur, een iiets met een pijp ont waarden. Een echte piju, waar stoom uit kwam Met een kalm gangetje reed dit vreemde voertuig in het rond, zonder dat daarbij le veel aan lawaai werd geproduceerd. Nadat deze vreemde stoomblazende tweewieler tot stilstand was gekomen, hebben wij kennis gemaakt met den jongen constructeur van de stoom- licts, de heer H,. Gordijn. De jonge man, machinist van beroep, is, toen hij tengevolge van het gebrek aan benzine, niet meer op zijn motor kon rijden, op het idee gekomen, het oude Amsterdamsche begrip werke lijkheid doen worden. In zijn vrijen tijd heeft hij daaraan 'n kleine doch krachtige stoommachine gebouwd, waarvoor hij ongeveer 4U0 werkuren heeft noodig gehad. Het re sultaat was een aluminiumkleurige ketel van ongeveer 50 cm. hoogte en 'n diameter van circa 30 cm. door een lange pijp bekroond. Onderin bevindt zich de brandplaats, terwijl de hoven- ruimte voor het water- en stoomcircu latie is ingericht. Aan de voorzijde van den ketel zijn de zelfgemaakte zuigers te zien, welke correspondeeren met een kamrad. De ketel is geplaatst op een soort bagagedrager hoven het voorwiel, zoo als op transportrijwielen wordt ge bruikt. De aandrijving van de stoom- fiets geschiedt op het voorwiel. De ma chine, welke 0,0 pk oplevert, kan met iedere vaste brandstof worden ge stookt. Per uur verbruikt zij ongeveer 1,2 Kg. steenkool en 8 L. water, dat wordt aangezogen uit een tankje tus- schen het frame. Op deze wijze kan 'n maximumsnel- hed van 30 Km. per uur worden be reikt, welke zonder eenige overschake ling worden verkregen, omdat om sneller t.e rijden, slechts meer s'oom behoeft te worden gegeven, hetgeen eenvoudig door het aandraaien van een los handvat kan geschieden. De be rijder pompt met 'n handle zelf water bij. De constructeur deelde nog mede, dat de machine zooals deze nu is go- maakt, slechts een proefstuk is. Later zal hij wellicht een andere plaatsing overwegen, en zoo vernamen wij voorts nog, er is een mogelijkheid dat hij opdracht krijgt, een machine te bouwen, welke voor driewielige transportfietsen bestemd zal zijn. Daar vormt de plaatting natuurlijk 'n min der groot probleem. (Alg. Ilbld.) BINNENLANDSCH NIEUWS. ONDERL. MOLESTVEREZEKERING Zonder officieelc vergunning oprichting eencr maatschappij verboden. Bij besluit van den Secretaris-Gene raal van het Dep. van Fianciën is het met ingang van 2 November verboden zonder diens goedkeuring een organi satie in het leven te roepen, welke zich, onder welke benaming of in welken vorm ook, ten doel stelt de wederkee- rige verzekering der deelgenooten te gen eenigerlei vorm van molestschade. Van de op het oogenblik bestaande op onderlingen grondslag werkzame molest-verzekeringsorganisaties moet binnen twee weken bij aangeteekend schrijven opgave worden gedaan aan den Secretaris-Generaal van het Dep. van Financiën, onder medezending harer statuten en reglementen. Tot aanmelding zijn verplicht dege nen, die de feitelijke leiding der orga nisatie uitoefenen. Zij zijn op het daar toe door of vanwege den Secretaris-Ge neraal van het Dep. van Financiën ge daan verzoek verplicht alle verdere inlichtingen te geven en onderzoek te gedoogen. De Secretaris-Generaal van het Dep. van Financiën kan nadere regelen stellen voor de uitoefening van het be drijf der op onderlingen grondslag werkzame molest-verzekerings-organi- saties. Hij kan de liquidatie of de fusie van bestaande organisaties gelasten en de daarvoor noodzakelijke voorschriften uitvaardigen. Overtreding van hel, krachtens dit besluit bepaalde wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden. INVOERING VAN PERSOONSBEWIJZEN Kosten f 1.- De Secretaris-Generaal van Binnenl. Zaken heeft 'n besluit uitgevaardigd, waarbij onder de naam PERSOONS BEWIJS een algemeen identiteitsbe wijs - tevens bewijs van opneming in het bevolkingsregister - wordt inge voerd. Ieder, die in het bevolkingsregister staat ingeschreven of behoort te zijn ingeschreven, en die de leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, is verplicht zulk een Persoonbewijs in bezit, te heb ben en te allen tijde bij zich te hebben. DE MACHT DER MUZIEK. Aan het „Utrechts Nieuwsblad" ont- leenen we het volgende aardige ver haaltje Wil zucht er al maanden over dat ze haar hart verloren heeft, definitief en absoluut voor goed En Rob droomt 's nachts en over dag alleen maar van Wil met haar zijden pla- tina-krullen. Maar die twee zijn nu eenmaal onge looflijk schuchter voor een modern stel. Ze zien elkaar bijna dagelijks en toch is het hooge woord er nog niet uit. Wils hart - liet definitief verloren halt wreegt dagelijks zwaarder en Rob is opvliegend en kribbig tegen ie dereen, behalve zijn aangebeden Wil. Hoe moet dat nu - Ik kan toch moeilijk voor hem op de knieën vallen en uitgillen, dat ik van mhou, zucht Wil tegen haar vrien din Kit, die 'n tikje ouder is en dus mis schien ook w el wijzer is. wie weet - Logisch. Maar dat hoeft ook niet- Mannen zijn oerdom, je moet ze in de meeste gevallen een handje helpen. Vooral die Rob van jon. Heb je ooit zoo'n uilskuiken gezien Ik.... - Kit zw ijgt op een vernietigende blik van Wil, die blijkbaar al „zóó ver heen" is, dat het woord uilskuiken haar kwetst. Kit zucht. Verliefde menschen zijn on mogelijke wezens om mee om te gaan. Dan springt ze op, reikt Wil haar trek harmonica, die in den hoek staat en zegt„Kom, speel eens 'n deuntje, dat verzet je gedachten En Wil eerst met een knorrig ge zicht maar al heel-gauw erin komend, speelt. Vroolijlce liedjes, treurige wijs jes, sentimenteele nonsens En eindelijk begint ze te fantaseeren. Het heeft een geldigheidsduur van vijf jaren en bij de uitreiking wordt één gulden aan leges geheven. In geval van min- of onvermogen kan dit be- jdrag tot de helft worden verminderd of kostelooze uitreiking geschieden. Overtreding van deze voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste 100 gulden. In bijzondere gevallen kan gevangenisstraf tot één jaar of geldboete van ten hoogste 10.000 gulden opgelegd worden. Op welk tijdstip het besluit in wer king zal treden, zal nader door den Secretaris-Generaal worden bepaald. 700 MILLIOEN OORLOGSSCHADE VOOR PARTICULIEREN Blijkens mededeelingen van de zijde van het comité ter behartiging van de belangen der beschadigde bedrijven, werd in den ooi-log in verschillende plaatsen in Zeeland een millioen gul den of meer schade geleden. Voor Mïct delburg beloopt het bedrag 14 a 15 mil lioen gulden. Volgens de gegevens moet de geza menlijke schade aan gebouwen en an dere bezittingen van particulieren in Nederland 600 a 700 millioen gulden bedragen, waarvan alleen 420 milli oen gulden te Rotterdam. Daarin is niet begrepen de schade aan gemeentelijke en Rijkseigendommen en aan sche pen. Indertijd werd de schade aan ge meentelijke eigendommen te Rotter dam 50 millioen gulden geschat. Behalve aan gebouwen en de inventa rissen daarvan is er veel schade aan straten, straatlantaarns en alles wat zich op en in de straten bevond en voor den openbare dienst bestemd was Er gingen mede zeer kostbare sche pen verloren. Wanneer er 100 millioen bij de 420 millioen voor Rotterdam geteld worden, lijkt ons dat niet over dreven. Tc Rotterdam zijn 1100 zaken en 2600 woningen vernield en 45000 menschen benadeeld. Volgens een mededeeling door den handel verstrekt, zouden er- te Rotterdam 3700 schrijfmachines ver loren zijn gegaan. BRUID STOND ALS MAN TE BOEK. Het is te Andijk gebeurd Een jeugdig paar zou trouwen. Ze hadden een huis, ze hadden huisraad, de liefde was er bij die twee. Wat kon hen tegenhouden Dc dag der bruiloft was reeds vastge steld. Maar de ambtenaar van den Burger lijken Stand heeft hun een kwade ver rassing bereid Zij konden niet trouwen „Waarom niet vroeg de bruidegom „Omdat een man niet met een man kan trouwen." Toen heeft de bruigom zijn wenkbrau Niemand kan ontkennen dat Wil muzi kaal is en leuk spelen kan. Alle weemoe dige zaligheid, alle hoop en verdriet van haar definitief verloren hart storten zich uit in de muziek, zoodat de lucht hartige Kit haast, een traan wegpinkt. Als het uit is, zegt ze „Kind wat jij toch spelen kan En dan opeens „Heeft Rob je eigenlijk wel eens hooren fantaseeren „Nee nog nooit." „Dan heb ik een rcuzeplan. Je zei toch. dat jc Zondag met 'm naar hui ten ging Nou kind, dan neem je jc harmonica mee en dan speel je.... alles wat je nu gespeeld licht Begrijp je En als hij dan nog niet snapt, dat je van hem houdt, dan.... Wil, bang voor een tweede „uilskui ken" «of erger) zucht eens en fanta seert zachtjes verder. Gaandeweg ont spant zich haar gezicht, er vertoont zich zelfs een sclialksche glimlach en als ze weggaat, krijgt Kit een dankba re omhelzing. „Dank je hoor. Misschien doe ik het wel" zegt Wil met een blos. Als Rob en W il Zondags naar buiten trekken, heeft Wil meer bagage dan andersze sleept haar trekharmoni- ca mee. „Laat mij 'm dragen" zegt Rob, maar verder niets. En als ze op 'n beschut plekje in het gloeiend goud herfstboseh zitten, begint Wil te spelen Rob straalt.... en bij het kijken naar haar gelukkige gezicht speelt W il hoe langer hoe heter. Al die ellen dige verlegenheid glijdt van hen af en als het uit is, slaat-Rob behoerzaam 'n arm om haar schouder en kust haai-. En dan is het heelemaal niet moeilijk meer, het eerste woord te spreken. Zo wedijveren zelfs in vurige verklarin gen, hoe ontzettend veel ze - altijd al, van de eerste dag afvan el kaar gehouden hebben „Muziek is het heerlijkste wat er is zucht Wil, als ze innnig gearmd naar huis terugkeeren. Zonder mijn harmo nica had je nooit geweten, dat ik van je hield. Is 't niet Muziek is duidelij ker dan alle woorden „Soms niet" zegt Rob. „Ik was zoo'n groote idioot, zoo'n uilskuiken dat ik toch nog woorden noodig had Het was een geluk dat je vriendin Kit me eventjes opbelde EEN SPRONG VAN 8050 M. HOOGTE De bekende parachutespringer Polo- sockin heeft dezer dagen een sprong gemaakt van 8050 M. hoogte. Polosoe- kin, die uit een ballon sprong, opende eerst zijn parachute op ongeveer 1000 meter hoogte. Bijna 7000 M. viel hij met gesloten valscherm. Het doel van zijn sprong was, naar Polosoekin aan de pers verklaarde, waarnemingen te doen over de toe- en afneming van de valsnelheid geduren de de tijd, dat dc parachute zich ont plooit. Het was ijn 323ste sprong. Zijn gewicht met inbegrip van de uit rusting bedroeg 135 Kg. .Onmiddellijk nadat ik de ballon veria ton had, zoo vertelde PolosOekin ver der, steeg de valsnelheid tot 200 M. per seconde. Toen ik 700 M. was geval len, ging hel langzamer. Op 5500 M. hoogte geraakte ik in een sterke vrille Nauwclijk, was ik hieruit geraakt, of ik kwam opnieuw in een dergelijke toestand. Op 2000 M. dook ik door de w olken. Mijn valsnelheid bedroeg toen ongeveer 60 M. per seconde. Vierhon derd meter lager opende ik mijn val- wen een oogenblik gefronsd, maar daarna is hij hartelijk gaan lachen. De ambtenaar maakte een grap. „Geen grap", heeft de ambtenaar ge zegd en hij heeft de registers van de Burgerlijke Stand getoond. Daar stond het de naam en da tum van geboorte klopten. De bruid was ingeschreven als van het manne lijk geslacht. Dc trouw rijtuigen moesten worden afbesteld, de huwelijksaankondiging werd van het aanplakbord verwijderd. Bruid en bruigom moeten wachter tot de bruid een vrouw geworden is. ook volgens de registers van den Bur gerlijken Stand. (Vrije W.frs.) OUD ZEER. De landbouwer J. aan den Volger- weg te Beemster, had in Aug. 1938 met 'li tot tractor verbouwde auto langs den Middenweg gereden en was des tijds verbaliseerd, daar hij niet kon aantoonen, dat de verschuldigde we genbelasting was voldaan. Aanvankelijk is deze zaak blijven rusten, doch de Rijksadvocaat heeft tenslotte de vervolging doorgezet. Een dezer dagen, dus ruim twee jaar later, werd de zaak voor den Politie rechter te Alkmaar behandeld. Hoe wel de verdachte niet was verschenen, bleek de Politierechter niet bereid, hem zonder meer te veroordeelen, doch wilde eerst nog eens den land bouwdeskundige Di-. Oudemans de Putte, hooren over de vraag, of het voertuig nu als tractor, dan wel als auto moest worden beschouwd. De zaak werd voor onbepaalden tijd aangehouden. De beslissing in dit voor meerdere landbouwers van belang zijnde geding zal dus nog even op zich laten wachten GRASDROGERIJ B. en W. van Groningen hebben bij den gemeenteraad een voorstel inge diend tot oplichting van een grasdro gerij van het type Stork-Pehrson, op liet eigen landbouwbedrijf aan den Dol lard, waar de gemeente een groot kwel dergebied bezit, ter grootte van 139 ha. dat jaarlijks nog door aanslibbing in oppervlakte toeneemt. Met de installa tie zal f 93.500 zijn gemoeid. ZEEP UITKRIJT En ZOUT Keuringsdienst nam 7000 pak in beslag. De Prov. Keuringsdienst van Waren in Groningen heeft bij vier grossiers en bij talrijke winkeliers groote partij en (in het geheel meer dan 7000 pak) van 'n zoogenaamd waschmiddel in be slag genomen, dat voor 95 procent be stond uit krijt en keukenzout. De fa brikant verkocht deze ondeugdelijke waar onder de mededeeling, dat het 'n prima waschmiddel was, dat het zelf- ADVERTENTIëN Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer f 0.10 reinigend was, dat het even goed was als zeeppoeder, doch dat dit niet op de verpakking mocht worden vermeld, omdat het dan onder de distributie viel, enz OP 19 NOVEMBER BEGINT DE DISTRIBUTIE VAN PEULVRUCHTEN Rantsoen groene erwten of ca- pucijners, een pond voor na der vast te stellen periode. Twee weken verkoopverbod. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Dep. van Landbouw en Visschcrij deelt mede, dat met ingang van 4 November 1940 t.m. 18 Novem ber, de verkoop en alfevering aan den consument voor alle soorten groene en grauwe erwten en spiterwten, capucij ners, witte hoonen, bruine en andere soorten gekleurde boonen, zijn verbo den. Op 19 November 1940 begint de distri butie van peulvruchten. Het rantsoen zal bedragen een halve Kg. voor nader vast te stellen perioden en verstrek' worden op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributiebonboekje Aanvankelijk zullen slechts groene erwten en spliterwten en wellicht ook capucijners beschikbaar worden gesteld De detaillisten, die peulvruchten ver koopen, kunnen zich in de w eek van 4 t.m, 8 N'ov. op de voor hen aangewe zen dagen, tot de plaatselijke distribu tiediensten wenden ter verkrijging van voorschot toewijzingen. Deze toewijzingen moeten zij onmid- 'dellijk bij hun leveranciers inleve ren, teneinde gedurende den spertijd de daarop vermelde hoeveelheden peulvruchten te ontvangen. De gi-os'siers moeten, zoodra zij de toewijzingen van hun afnemers in hun bezit hebben, de peulvruchten bij de groote grossiers bestellen voor een aantal rantsoenen overeenkomende met de door hen ontvangen toewijzin gen. Zooals vermeld is een rantsoen een halve Kg. Dc toew ijzingen, welke de grossiers ontvangen hebben, moeten zij niet naar den groot-grossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewa ren zij kunnen deze derhalve voor- loopig ook niet tegen verzameltoewij- zingen bij de distributiediensten inwis selen. scherm. De gemiddelde snelheid was 82 M. per seconde geweest. Op het moment waarop ik sprong, stond de thermometer op 33 graden on der nul. Ondanks mijn warme kleeren en gevoerde handschoenen, bevroren mijn handen. De aanwijzingen van de chronometer heb ik geen oogenblik uit het oog verloren. Alleen moest ik ze telkens afvegen, omdat zij soms met ijzel waren overdekt. „RARE TIJDEN." ,,'t Bennen rare tijden, meneer", zei de timmerman Jansen, toen we hem vanmorgen tegenkwamen. ,,Ik heb nou al weken lang voor de verduistering getimmerd en als U de winkels be kijkt bennen 't net geblindeerde forten Overdag kiappen de winkeliers een luik open om 'n beetje licht te kunnen krijgen en als het donker wordt, zitten ze allemaal achter de planken en dan moet je maar raden wat er binnen te koop is." „Nou", zei de krantenman, „veel te koop is er niet meer, als het tenminste niet op den bon gaat." „Zegt U dat wel", zei de timmerman en als U nog eens 'n half kolommet ja over hebt, moot U eens schrijven, dat ze al die leukenachtigc reclameborden van de huizen en de schuttingen afha len. Vanmorgen stond ik voor een si garenwinkel, die over de lieele breedte van den gevel reclame voor de North State-cigaretten maakt. Ik ga naar binnen en ik zeg „Geeft U mij een pakje cigaretten" en de winkelier pre senteert me een half ons pruimtabak, waarvan hij nog drie pakjes voor den ouden prijs in zijn étalages had liggen. Op weg naar huis zag ik een bord Koker 12 stuks 50 cL Proefdoosje 2 stuks 10 cl met het opschrift„Drinkt meer thee" Stel U een oogenblik voor, dat ze tegen U zeggen, „Drinkt meer thee" als U driekwart ons voor zes volle weken op de bon krijgt. .Verwarmt Uw kamer met gas, kookt op gas, gemakkelijk en voordee- lig heeft de gasfabriek gezegd, maal ais ik nu vijf eenheden meer dan vroe ger gebruik val ik onder de „drasti sche maatregelen" en dan loop ik alle kans, dat de fitter mijn meter komt weghalen. Als U op het station komt, dan ziet L' de opwekking „Reist per spoor, V.V.V., dat is vlug. veilig en voordee- lig", maar tusschen Utrecht en Am sterdam heb ik de vorige w eek een half uur tusschen de weilanden moeten wachten, veilig voel ik me allerminst als de trein over de stikdonkere baan vakken rijdt en sinds de weekends- en de avondretours ingetrokken zijn. blijft er van dc voordeeligheid ook al niet veel meer over. Schrijft L* er maar eens over en dan lees ik hel wel." Vanmorgen kwam meneer Willemsen zich beklagen, dat hij een van zijn twee wolle dekens bad moeten afstaan om een winterjas te kunnen krijgen en dat zijn buurman, die de kat uit den boom gekeken had, nu een jas „voor niks" kreeg, zoodat die niet al leen overdag, maar ook 's nachts warm kon blijven. „Schrijft U daar nou ook eens wat over" zei hij en we hebben hem aange raden eens 'n retourtje naar Den Haag te nemen om op een audiëntie per soonlijk tc protcstccrcn. „'t Bennen rare tijden" heeft hij hoofdschuddend gezegd, en dat schijnt wel zoo ongeveer de algemeene opinie te wezen. (Alkm. Crt.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1