fornuizen Komt II Punten tekort Sloom ol Verven Electrische N.V. GEBRS. H0EKSEMA LEEUWARDEN. RADIO- ELECTRICITEITSWERKEN A. NIPSHAGEN - MIDDENMEER. MAARTEN SMIT Toen Nederland in Mei in den oorlog gewikkeld werd, was keil heelemaal mis met den Heilooërl en vooral was hij doodsbenauwd 1 voor zijn geld. Wat moest liij daar mee doen Waar kon hij dat veilig opbergen Bij een Bank In geen geval Op een spaarbankboekje Nog veel min der Totdat hij een oplossing vond. llij besloot al zijn geld - al les natuurlijk klinkende munt tot een bedrag van 700 gulden - in 'n solide ijzeren kist te doen en deze kist te begraven in den tuin, on der de bloemen. Dat gebeurde en vermoedelijk zou alles goed gegaan zijn, als on ze Heilooer niet al te groote be langstelling getoond had voor zijn bloemen. Telkens en telkens weer zag men hem bezig in den tuin en altijd gold het dezelfde plek grond. Dezer dagen ging hij voor de zooveelste maal naar zijn schat kijken. Ilij spitte het bloemperk om, groef dien in den grond en. Trommel met inhoud was ver dwenen 1 Nu mag de politije een onder zoek instellen, maar wij vreezen, dat de 700 guldentjes voor goed verdwenen zullen zijn. Het bloemperk heeft thans geen enkele belangstelling meer gehad van zijn verzorger INBRAAK TE NAARDEN. f 3500 verdwenen. Tijdens afwezigheid der bewo ners is in een villa aan den Hui- zerstraatweg te Naarden in de na bijheid van het zweinstadion, in gebroken. De inbrekers hebben zich toegang verschaft dooi' verbre king van een ruit en doorzochten het geheele huis. Uit een kamer op de bovenverdieping werd een trommeltje meegenomen, waarin zich rolletjes met dubbeltjes, kwartjes en rijksdaalders bevon den tot een gezamenlijk bedrag van f 3500. De politie stelt een on derzoek in. Westwoud, Blokker en Zwaag te com- bineeren met Blokker als centrum. Zoo ziet men is het een puzzle, waar over nog wel eens nagekaart zal wor den. Zoo is het ook met Scliagen. Deze stad in zakformaat zou „verrijkt" worden met Warmenhuizen, Harenkarspel enj elkaar Sint Maarten, doch men schijnt er niet slecht: erg op gesteld. Dinsdag heeft Schagen's, vroedschap een en ander besproken en zich ten slotte met algemeene stemmen verklaard tegen samenvoeging met Warmenhui zen, Harenkarspel en Sint-Maarten. Eveneens werd met algemeene stemmen besloten aan Ged. Staten te verzoeken aan de te vormen combinatie Barsin- gerhornWieringerwaard nog de ge meente Sint Maarten toe te voegen en dan deze drie gemeenten te vereenigen met Schagen. Van deze nieuwe gemeen te, die dan pl.m. 8400 inwoners zou krij gen, zou dan „Schagen" de naam moe ten worden met Schagen als hoofd plaats. Wieringerwaard is echter zeer op zich zelf gesteld, al heeft ook Anna Paulow- na zich uitgelaten graag een vrijerijtje met de buurdame te beginnen. Het zal ons benieuwen hoe al die hoofden in één zak worden verkregen. schen een partij kolen ons land is binnengekomen, heeft nog haar vernietigend werk verricht. Bij den heer j. van Broekhoven aan de Baandijk te Terneuzen is ze met kolen in de kachel geko men met liet gevolg, dat deze uit sprong. Gelukkig werd éen persoon, die zich in de nabijheid bevond, licht gewond. IETS ZOEK GERAAKT BIJ DE WASSCHERIJ Huisvrouwen kunnen dan speciale vergunning aan vragen. Het Rijksbureau voor de dis tributie van Textielgoedercn heeft in antwoerd op een verzoek van het Hoohhio^uur der Ned. Yereeniging Huisvrouwen in zake aanschaffing van t.extielgoe- dcren ter vervanging van die, wel ke in de wasscherij ernstig bcscha digd of geheel zoek geraakt mocli ten zijn, medegedeeld, dat de al dus gedupeerden aan de plaatse lijke distributiediensten een spe ciale vergunning kunnen aanvra gen, waarbij zij goed zullen doen. een verklaring van de wasscherij over te leggen. KAARTSPEL VAN DE GEMEENTERADEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. TUSCHINSKI-THEATERS IN ANDERE HANDEN. Gepacht door Tobis. - The ater Tuschinski wordt .,Tivoli". Naar het A. N. P. verneemt, heeft liet Tuschinski-concern zijn theaters verpacht aan de Interna tionale Tobis Cynema N.V. te Amsterdam, die deze theaters zal exploiteeren. Het Tuschinki-tlieater in de Ke- gulierbreestraat, dat voortaan den naam van „Tivoli-theater" zal dragen, wordt op 15 November a.s. heropend met de film „De trouwelooze Eckehardt." „HULP BIJ KEURING". Een smidsknecht te Enschede heeft in December van het vorige jaar te Has-' selt in de gemeente Weerselo een inge zetene bewogen tot afgifte van f 75, een bedrag dat een voorschot zou zijn op de Als er één onderwerp is, dat tegen-210 welke hlj ontTangen zou indien de woordig stof doet opwaaien, is het wel ZQon V£m den mggzetene van den mili tie ordening tot samenvoeging van ge-taire dienst werd afgekeurd. Er volgde meenten. inderdaad afkeuring omdat de jonge- De raadsleden prakkiseeren.. pikeree- man zij-n jeugd aan longontsteking ren, fantaseeren, debateeren, en het ^ad geieden. De smidsknecht ontving egoisme „wat kan onze gemeente er|toen de rest yan het overeengekomen beter van worden," komt dan in de bedrag. eerste plaats om een hoekje gulren. I He't gerechtshof te Arnhem heeft het Echter hetgeen van hooger hand werd vonnis Waarbij de verdachte wegens op- voorgesteld, wordt in de meeste geval- j uiting door de rechtbank te Almelo tot len glad omgedraaid, en in de debatten pen jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis werd veroor deeld, bevestigd. komt het geschiedenisboek er bij te pas' en als de Batavieren zoo een gemeente hebben ingesteld heeft die volgens vroede vaderen de oudste rechten. Echter B. en W. van Twisk maakten daarop een uitzondering, mits „Twisk" de hoofdplaats werd. Zij formuleerden hun voorstel aldus „Ten aanzien van de vraag welke ge meente in aanmerking zou komen om de hoofdplaats van het gecombineerde gebied te worden en hoe de naam van de nieuwe gemeente zou kunnen luiden, merken wij op, dat Twisk in het mid den ligt van de gemeenten Abbekerk, Midwoudt en Twisk. Het belang der ingezetenen der meergenoemde gemeen ten brengt mede, dat Twisk als hoofd- plaatst wordt aangewezen. Ingaande op de historie zou de naam der nieuwe gemeente „Abbekerk" be- hooren te luiden. Immers Abbekerk heeft de oudste rechten Abbekerk was eerder bekend dan Twisk, dat pas voor de eerste maal in 1311 in de leenregis- ters van het Rijksarchief te 's-Graven- hage voorkwam. Redenen van admini stratieve aard hebben ons echter doen overhellen naar de naam „Twisk." Resumeerende stellen wij U voor te besluiten aan Gedeputeerde Staten van Noordholland te berichten a. dat noch op historische, noch op geografische noch op andere gronden de belangen van deze gemeente en hare ingezetenen zich verzetten tegen de sa menvoeging met de gemeenten Abbe kerk en Midwoud b. dat bij de totstandkoming van de beoogde combinatie „Twisk" in aanmer king zou komen om de hoofdplaats van het gecombineerde gebied te worden c. dat de naam van de nieuwe ge meente behoort te luiden „Twisk." Maar nu is Midwoud ook voor con centratie, doch wenscht „Midwoud" als hoofdplaats, en dan wenscht men Sij- bekarspel er bij. B. en W. van Hoogkarspel willen van samenvoeging van Hoogkarspel, Groote broek en Bovenkarspel niets weten, doch als een combinatie tot stand komen moet dan zou men willen samengaan met Westwoud. Echter de Raad van Westwoud heeft reeds besloten het verzoek te doen SINTERKLAAS KOMT MET MAANLICHT. Al moeten de speculaasvrijers wat dunner en de vulsels der bo terletters wat meer gemengd zijn: Sinterklaasfeest moet er worden gevierd, een ja juist in dit jaar, Zoo schrijft P. P. in de Nieuwe Harlinger - En terecht. Geen tra ditie is zoo echt Nederlandsch als die van Sinterklaas. Houden we haar dus zoo stevig mogelijk vast, opdai onze volksaard ongeschon den de beproeving van het «ogen blik zal doorstaan. Er is zooveel in ons. dat we voor bet moment niet mogen uiten, dingen, tradi ties, liefdes, welke met het Neder landsche volkswezen zijn samen gegroeid. Maar „Leve Sinterklaas" mogen we roepen elkaar, de kin NIEUW SPOORBOEKJE TE WACHTEN, deren, ons zelf mogen we met Sin Naar wij vernemen kan omstreeks 17 terklaas blij maken, zooals we November een geheel nieuwe uitgave dat honderden jaren reeds deden, van den reisgids der Nederlandsche Vormen we dus een spaarpotje Spoorwegen tegemoet worden gezien, ter gelegenheid van dat echt Ne- Tal van routes zullen weder kunnen derlandsche volksfeest. Verduis- worden bereden die tot dusver moei- tel' uw plannen niet met gedach- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Met groote vreugde geven wij kennis van de geboorte van een meisje, dat wij RENSKE LUCRETIA genoemd hebben. H. BAARVELD H. L. BAARVELD - Koops. WIM. Wieringerwerf, 6 November 1940. Oosterterpweg L 35. Laat thans uw KLEEDING Vraagt inlichtingen bij onze depóthou ders J. VOS, Brugstraat, Middenmeer en P. F. HAMSTRA, Terpstraat Wieringerwerf. Chemische Wasscherij Laat uw Bloemwerken en Tuin- werkzaamheden verrichten door C. TRAPPEL's Bloemenmagazijn Nieuwstr. 22 MEDEMBL1K Telef. 53. H. H. VEEHOUDERS Veegcneesmid- delen voor Paarden, Koeien, Varkens. Met Prêsuron Preparaten De beste resultaten. Beleefd aanbevelend, Depothouder JOH. SPIKMAN, SLOOTDORP. lijkheden opleverden. STERKE WAS VAN DEN RIJN. De Rijn is in de laatste dagen zoo sterk gewassen, dat de Beneden-Rijn kade tc Arnhem is overstroomd. De was kwam zoo plotseling opzetten dat in allerijl de opgeslagen stukgoederen bij de Concordiabooten naar een hooger kadegedeelte moesten worden overge bracht. De bouw van het nieuwe kade gedeelte ter hoogte van het Roermonds plein dat reeds meermalen moest wor den stopgezet ondervindt opnieuw ver traging tengevolge van het volloopen van den werkput. Ook de pontveren ondervinden moei lijkheden. Het groote veer bij de plaats van de voormalige schipbrug dat langs een kabel overgaat heeft veel hinder van den sterken stroom, zoodat de over tocht met stagnatie geschiedt. Van het veer naar Arnhem Zuid is de aanleg steiger op den linker Rijnoever onder- geloopen, en is nu een nieuwe aanleg plaats gemaakt dicht bij den landpijler van de Rijnbrug. Zoowel het electrisch gemaal in de Kadestraat als dat in Arnhem Zuid werken dag en nacht. HANDGRANAAT TUSSSCHEN DE KOLEN. Een Belgische of Fransche hand granaat die nog vóór Mei lus ten aan verduistering. Sinterklaas heeft 'n verrassing voor ons, want hij brengt licht mee naar de lage landen, lietl licht van een wassende maan en liet licht van blijde en gelukkige gezichten. Op de 30e November is het Nieuwe Maan. Van dag tot dag zal die groeien en later ondergaan. Op de 1ste December duikt ze ds om zeven over achten 's avonds weg, maar de 2e blijft ze tot bijna kwart over negen, op Ie 3e tot half elf, de 4e tot onge veer lialf twaalf en de 5c tot 23 min. na de ingang van ons nach telijk huisarrest. Er zal dus ge legenheid genoeg zijn voor winke len en tafels kijken. Ik zet alvast een paar schoenen met houten on derstel op mijn lijstje. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Opgave van 1 t.e.m. 7 Nov, 1940. Geboren Neeltje Hendrica, d.v. Lu- bertus Simonse en Alida SleutelNelly Annie, d,v. Jacob Bregman en Neeltje Vlug. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Elisabeth Johanna van Haren, 94 jaar, z.b. wonende te Den Helder, weduwe van Hendrik de Graaf. met 3 kookplaten uit voorraad leverbaar bij KOEGRAS TELEF. 2. CHRISTELIJKE BOEREN- EN TUINDERSBOND. In Hotel Smit te Middenmeer hield de C.B.T.B. afd. Wieringer- meer, Donderdagmorgen een leden vergadering. De opkomst was niet zoo groot als we dat gewend zijn van de C.B.T.B. Nadat de voorz. de heer K. v.d. Veen, de verg. met gebed en Schriftlezing had doen aanvan gen, hield hij de volgende ope ningsrede Mijne Heeren, Nu wij als Afd. W.-Meer van de C.B.T.B. na al -de schokkende ge- beurtenissen weer in verg. bijeen zijn, is bet vanzelfsprekend, dat wij een terugblik werpen op dit gebeuren. Had de mobilisatie ve len onzer leden weggerukt uit hun gezin en ook uit hun organisatie- leven, verblijdend is het, dat zoo velen onzer leden na den oorlog van 10 lol 15 Mei, mochten terug- keeren naar hunne gezinnen. Niet ui onze leden kwamen terug, een is op het slagveld van eer en voor ons Vaderland gevallen, in deze korte maar vreeselijke oorlog voor ons land. De heer J. Koolhaas sneuvelde in een gevecht in de straten van Dordrecht. Weemoe dig gedenken wij in onze eerste verg. nadien, deze jonge man. In het zakenleven had hij een voor aanstaande plaats in den Polder. De overtuiging, dat hij de Chr. vagorg., zooals wij die hebben door zijn lidmaatschap moest steunen, bewijst, dat hij zijn taak verstond als Christen. Hij is heen gegaan in het volle geloofsver trouwen, dat zijn Heiland en Ver losser liem tot Zich nemen zou in Heerlijkheid, zoodat wij mogen ge looven, dat hij juicht voor Gods troon met al de verlosten. Blijve zijn heengaan bij ons een aange name herinnering en laat ons ge bed en steun, zijn nabestaanden een daadwerkelijke plaats ontvan gen bij ons allen. Meer dan ooit moeten we in de Chr. vakorg. onze handen ineen slaan, temeer omdat, nu we bezet gebied zijn, velen meenen, te moe ten streven naar een eenheid, waar wij als confessioneelen niet aan kunnen meewerken. Wie dezen zomer nauwkeurig heeft gevolgd alle bewegingen, die in woord en in lectuur naar voren zijn gebracht, moet tot. de conclu sie zijn gekomen, dat velen met 'n pennestreek de historie van ons Chr. sociale beweging wilden uii- wissclien. De leuze w as eenheid was zoo groot, dat men daar een vorm voor won kiezen, die in strijd was met met de eisch die God ons stelt, dat we niet alleen Christen moeten zijn in de binnenkamer, maar dat op maatschappelijk en sociaal terrein wij ons ook als Christenen hebben uit te leven, zoodat wij geheel anders beoordee len veie vragen op dit terrein, als de org., die meenen dat de geeste lijke beginselsfeer op deze terrei nen niet thuis behoort. Het is voor onze C.B.T.B. een on mogelijkheid dat wij het materi eel e behartigen, onder voorwaarde dat we onze geestelijke afhanke lijkheid van den Souvereinen Schepper aller dingen, buiten be schouwing moeten laten. Inderdaad, heeft deze tijd ons veel te zeggen, wij waren in het stadium gekomen, die te veel ma terialistisch was. Onwillekeurig lag dit voor de hand, omreden dat het vakbeangen zijn, die op onze verg. behandeld worden. Daarom gaat er tot ons als als Christenen een duidelijke sprake uit, van de aanvallen die er op onze Chr. vakorg. worden gedaan. Allereerst is het on-Ncder lands dat men in een bezettings tijd, de gelegenheid wil benutten om Chr. org. op te lossen MET on aanvaardbare eischen, waarvan men voordien liun bestaansrecht heeft betwist. Verblijdend is het, dat er ontwaking komt, ook in de gelederen die meenen zich niet bij ons tc moeten aansluiten. Hun neutrale org. heeft zich in deze tijd getoond in hun ware gedaan te, mochten onze mede-Christe nen de oogen open gaan, om te. zien, hoe men met onze heiligste overtuiging (die wij ook in de Chr. vakbeweging willen naar vo ren brengen) wil handelen. Wij hebben samen pal te staan, en te toonen, dat er meer is als het materieel e, ook op onze. verga deringen deze drijfveer moet ons bezielen in onze besprekingen en onderlinge verhoudingen in onze org. en ook speciaal naar bui ten. Dit is geen gemakkelijke taak als men op het eene terrein niet positief is en op het andere wel. we moeten dan verliezen aan invloed naar buiten. Het is wel gemakkelijk als we altijd pat staan in alles voor het heiligste wat we bezitten, al spoedig zult ge dan bemerken dat er rekening mee gehouden wordt met vele za ken, waar men niet in kan mee gaan. Ik twijfel niet, of velen uwer zullen na deze beweringen vragen, maar moeten we in ons isolement onze kracht zoeken Geenzins, we kunnen zelfs in het materiecle belang heel ver samen de zaken behartigen, betreffende onze land bouw-aangelegenhedën. Het he iwijs daarvan ligt voor de hand in 'de goede samenwerking. Als drie stands-org. hier ter plaatse, is de ze nieuwe Polder in vele opzichten voor Nederlanders een navolgend voorbeeld, voorzeker ook in de samenwerking der 3 landb.-org. Wij maken moeilijke dagen mee, de eene. verordening na de andere wordt uitgevaardigd, menige vraag komt op. Zal men de bedrij ven mt?t zijn wijd vertakte aan hang in stand kunnen houden, zoodat alles goed functioneert Niemand onzer weet wat ons nog te wachten staat, wat de voed selvoorziening betreft, wordt er veel van ons gevraagd, het. produ ceeren moet tot een hoog peil wor den opgevoerd. Als goede Vader landers rust in dezen op ons een hoogst verantwoordelijke taak. Niettegenstaande do vele emo ties, kunnen we op den zomer, die achter ons ligt, niet dankbaarheid terugzien. Onder onze veestapel kwamen weinig besmettelijke ziekten voor, en in de veebedrijven begint eenige opleving te komen, waarover wij ons na de vele moei lijkheden, verheugen. Ook de akkerbouw heeft redenen tot tevredenheid, men bereikte in de opbrengsten niet de top prestaties van het vorige jaar. maar gemiddelde opbrengsten worden in dc meeste gevallen nog wel verkregen. Overzien we het geheele ter rein van ons arbeidsveld, dan heb ben we verschillende resultaten

Wieringer courant | 1940 | | pagina 2