31e JAARGANG DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 No. 132 \Mé "i dÉÏJlsliÈ WIERINGER COURANT NIEUWS- EN ADVERTENTiESLAD VOOR WIERINGEN EN OIWSTREKEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. )0. LANDARBEIDERSCÜRSUSSEN VOLKSHOOGESCHOOL „ALLARDSOOG" BAKKEVEEN (Fr.) 25 November 1940 1 Maart 1941. (Kerstvacantie 21 December6 Januari.) Gemeenschapshuis „Oldorp" Uithuizen (Gr.) 2 December 19405 Maart 1941. (Kerstvacantie 21 December 2 Januari.) Jonge landarbeiders en zoons \an Kleine boeren! Wat gaat gij dezen winter doen Velen van U zullen in de maanden Decem ber, Januari en Februari wellicht niet veel te doen hebben. Landarbeid is immers voor een groot deel seizoenarbeid Dit is een nadeel, zeker, maar ge kunt er ook een voordeel van maken En dit is juist de raad, dien wij U geven gebruikt die wintermaanden zoo goed moge lijk Maakt U voor die maanden vrij van huis en tracht ervaringen op te doen, waar ge in Uw latere leven iets aan hebt. De landarbeiderscursussen, welke met dit doel reeds voor den vijfden winter door de Volkshoogeschool te Bakkeveen en het Ge meenschapshuis te Uithuizen worden georga- seerd, bieden daartoe een prachtige gelegen heid. Deze cursussen geven in de eerste plaats vakscholing. De lessen in „Oldorp" omvatten bijv. ook de vlasbewerking en zijn in het bijzonder ge licht op het Noord Groningsche akkerbouwbe drijf (al zijn zij natuurlijk ook voor akker bouwers uit andere streken van belang). Op „Allardsoog" worden drie groepen gevormd, waarvan de ééne opleidt tot melker-veever zorger, de tweede tot akkerbouwer en de der de tot grondwerker-voorwerker. Deze lessen zijn van groot belang. Voor den landbouw geldt immers evenzeer als voor al le andere werkzaamheden, dat hij die zijn vak beter leert verstaan, méér arbeidsvreugde zal kennen en betere kansen in het werk zal lcr ij gen. Wilt ge ooit een goed landarbeider, melker, voorwerker of boer worden, dan zult ge natuurlijk de practijk van den landbouw door en door moeten kennen, maar ge zult ook wat moeten weten van het hóe en waar óm En het gaat nog niet alléén om de vakscho ling, maar om dc algemeene vorming cn ont wikkeling. In het geheele samenleven en sa menwerken met een vijftigtal jonge men- schen uit tal van deelen van ons platteland, in de lezingen en besprekingen, in de spore en de ontspanning, zult ge op deze cursussen, waar ieders overtuiging geeerbiedigd wordt, inderdaad iets kunnen vinden voor Uw ge heele latere leven 1 Ieder is op cursussen van harte welkom op deze ééne, algemeene voorwaarde, dat hij werkelijk liefde heeft voor zijn vak en be langstelling voor verdere ontwikkeling Practische mcdedeelingen. Het leven op de cursussen is een eenvoudig en gemeenschappelijk kampleven. De cursus sen omvatten ook de maaltijden cn de inwo ning. Men zorge voor eenvoudige cn warme kleeding. Men denke eraan zelf mede te nemen wasch- en scheergerei, handdoeken, verschoo ning, (behalve voor de deelnemers op „Ol dorp", die iedere week naar huis gaan), werk- kleeren en werkschoeisel (klompen of laar zen verdienen aanbeveling) en. zoo mogelijk, muziekinstrumenten, voetbalschoenen en vooral ook gymnastiekschoentjes. En dan identiteitskaart, stamkaart en alle distributieboekjes en bonnen (met inbe grip van die bonnen waarvan de geldigheids duur bij den aanvang van den cursus nog niet voor de helft verstreken is). Voor deze cursussen, welke door de Volks hoogeschool en het Gemeenschapshuis wor den georganiseerd binnen het verband der Stichting „Nederlands Volkskracht", verleent het Departement van Sociale Zaken een dus danige subsidie, dat deelname voor jonge landarbeiders van 16 tot en met 24 jaar ge heel kosteloos is. Tijdens den cursus ontvangt men een zak geld van f 1.75 per week, waarvan f 1.por week gespaard wordt tot aan het einde van den cursus. Voor het gebruik van eigen overall ontvangt iedere deelnemer 15 ct. per week. Voor aan schaf vrage men zoo mogelijk extra textiel- toewijzing voor werkkleeding bij het plaatse lijk distributiekantoor. Voor de wasch en het onderhoud der klee ding dient ieder zelf te zorgen. Men kan (voorzoover men niet, zooals op Oldorp, gere geld naar huis gaat) de wasch naar huis op zenden ofwel in de omgeving van het kamp laten verzorgen. (Men denke dan echter aan de zeepbon Zij, die van buiten de drie noordelijke pro vincies komen, ontvangen voor de reis naar en van den cursus een kostelooze reisbon voor den trein (tot en vanaf de stations Assen of Uithuizen). De overigen ontvangen daarvoor I 0.50 fietsvergoeding. Dit geldt voor de reis aan het begin en het einde van den cursus, met de Kerstvacantie en op het weekeinde van 1 en 2 Februari. Ook dengenen, die met de trein komen, wordt verzocht de fiets mee tc- nemen zoowel voor de tocht van het stati on naar het kamp als voor het gebruik tij dens den cursus. Opgave moeten vóór 15 November worden ingezonden aan de Volkshoogeschool „Al lardsoog" bij Bakkeveen (Fr.) of aan het Ge meenschapshuis „Oldorp" te Uithuizen. Kort vóór den aanvang van den cursus ontvangt men dan een lijst der deelnemers en nadere gegevens omtrent reismogelijkheden enz. Inlichtingen bij den heer Kaayk, Dir. Ar beidsbeurs te Wieringen en den Heer Geuse broek, Dir. Arb.beurs te W.-werf. NED. OOST INDIE. INDISCHE REGEERING LAAT GEïNTER NEERDE VROUWEN EN KINDEREN VRIJ. In Duitschland geïnterneerde Nederlandschc vrouwen thans ook in vrijheid. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Nederlandseh-Indische regeering thans gc deeltelijk gehoor gegeven aan den aandrang van Duitsche zijde tot vrijlating der Duitsch. geïnterneerden. Duitsche geïnterneerde vrouwen en kinde ren zijn thans in vrijheid gesteld. De Duit sche autoriteiten hebben bij ontvangst van de bevestiging van dit bericht thans hunner zijds ook de Nederlandsche vrouwen, die in Duitschland waren geïnterneerd, vrijgelaten. Het betrof hier zooials men weet, een ge ring aantal in Duitschland woonachtige Ne derlandsche vrouwen, die bij de eerste repre- saille-interneeringen zich haar thans herkre gen vrijheid zagen ontnomen. Men mag hopen, dat deze maatregel van de Indische regeering een keerpunt zou mo gen beteekenen in haar houding ten opzich te van dit probleem. SCHERP VERWIJT VAN JAPANSCHE PERS TOT NED. INDIE. Men zou te Batavia tactiek volgen van „op de lange baan schuiven." Tokio. 9 Nov. (D.N.B.) In verband met de handelsbesprekingen tusschen Japan en Ne- derlandsch-Indië verwijt de Asahi Sjimboen den autoriteiten van Ned.-Indië, dat zij een tactiek volgen van op de lange baan schui ven. Sinds een half jaar en pas dezer dagen nog hebben de autoriteiten van Ned.-Indië verzekerd de onderhandelingen met Japan te .willen voorzetten. Deze verklaringen zijn in 'strijd met de feiten. Japan moet daarom drastische maatregelen nemen. De Tokio Nitsji schrijft, dat Japan genood zaakt zal zijn de wapens te laten spreken, wanneer Ned.-Indië aan zijn pro-Engelsche en pro-Amerikaansche houding blijft vasthou den en met Japan een koehandel probeert te drijven om de onderhandelingen te rekken. De Japansche regeering, zoo meent het blad, moet zoo noodig niet aarzelen tot den aan val over te gaan. Het A. N. P. meldt verder nog De Nitsji- Nitsji verklaart in een hoofdartikel, dat het Japans uiteindelijk doel is, de „onderdrukte volken in Cost-Azië te bevrijden van het juk van het blanke ras." Het blad waarschuwt Nederlandseh-Indië tegen het aannemen van een „arrogante houding" tegenover Japan. Het citeert een radio-rede van een vooraan staand lid der Nederlandsch-Indische regee ring, Ritman, waaiïn deze verklaarde, dat Indië zich bij het Japansche streven naar het tot stand brengen van een gemeenschap- pelijken welstand in Oost-Azië als buiten staander beschouwt. Wanneer de Neder landsch-Indische autoriteiten, aldus vervolgt het blad. zich tegen den nieuwen toestand in Oost-Azië keeren en een houding aannemen, die berust op de oude orde van een verove raar, moeten zij een dienovereenkomstige en plotselinge reactie verwachten. De Japansche minister van handel, die te vens leider van de Japansche handelsdelega tie te Batavia is, heeft in een interview ver klaard dat een volledige samenwerking tus schen Japan en Nederlandsch-Indië niet al leen gewenscht. maar onvermijdelijk is, daar de officieele instanties in dit rijke Neder landsche gebied beseffen, dat zij Japan d- hand moeten reiken om haar regeering te kunnen handhaven. Door den oorlog is Eu ropa als afzetgebied voor Indische producten gesloten, en daarom moeten staal, nikkel en landbouwproducten aan Japan worden ver kocht. De Nederlanders zijn zich bewust van het belang van nauwere betrekkingen me' Japan. (Bovenstaande Japansche persstemmen wekken eenige bevreemding, aangezien mi nister Kobajasji bij zijn terugkeer te Tokio op 2 dezer verklaarde, dat hij vertrouwen had ir. het welslagen van de besprekingen te Ba tavia, waarna werd gemeld, dat Kobajasji niet was ontheven van zijn functie als speci aal afgevaardigde naar Nederlansch-Indië en in die hoedanigheid daarheen zou terugkee- ren na afloop van het Japansche eeuwfeest. (Red. Hbld.) HERFSTTOCHT LANGS DE JEUGDHERBERGEN. i 1 m§ s hhi Ook in de herfst zijn er trekkers op het pad tijdens week-ends en enkele vrije dagen. Het trekken door ons land in den herfst heeft een aparte bekoring. Niet alleen omdat de natuur dan zooveel schoons biedt, ook om dat de uitbundigheid in de jeugdherbergen zich als het ware aan het stillere in de na tuur heeft aangepast. Komt men in den vol len zomer in die thuizen trekkers tegen, die uit velerlei oogmerken op reis zijn gegaan in de herfst merkt men dat zij allen op één ding uit zijn de natuur zonder meer. De eerste stormen, die uit het westen kwa men aanzetten, hebben al danig huisgehou den onder het geboomte in de bosschen van het oosten van het land. Wild zijn vele blade ren afgerukt, die over enkele weken toch hun laatste dwarrelvlucht naar de bodem gemaakt zouden hebben. Een/ dun tapijt was reeds vioeg gelegd voor alles wat er leeft en tiert I in de bosschen, om aan te kondigen, dat de herfst definitief zijn intrede heeft gedaan. Na die eerste stormen zijn de rustige dagen gekomen, waarop de zon haast ongemerkt haar stralen in bundels door de bosschen zond en de morgennevels stil wegvaagde, zoo stil als het alleen maar in October kan gebeuren. En op deze dagen zijn de trekkers er op uit ;\:*.jgen om te genieten van het klaterend geel en bloedend rood. de bonte kleurensym- phonie van het gulden gebladerte van den kastanje, den gloedvollen dos van den beuk en blanke met goud omhangen berken. De drukke zomervogels zijn nu verdwenen en des te meer valt nu het gefluit van enke le vinken op, het gekras van de kraaien en het alles overstemmende „kè-kè" van de Vlaamsche gaaien, die nu druk in de weer zijn voor het aanleggen van wintervoorraden. Het zijn prachtige vogels met sierlijke kuif- veren en blauwe epauletten, die rusteloos overal voorraden aanleggen. De plekjes, waar hij dit doet, zijn zoo ontelbaar, dat vele niet meer door hem teruggevonden worden, tot groot genoegen van de eekhoorntjes en an dere behoeftigen, die er bij tijd en wijle van profiteeren, maar die overigens ook zelf druk in. de weer zijn om voorraden aan te leggen. Veel rustiger kan de trekker nu alles aan schouwen, omdat nu niet zooveel dingen zijn aandacht vragen. Bij het doorkruischen van de bosschen slaat hij met ervaring in elk zij- wegje of paadje een blik, want het naderen BINNENLANDSCH NIEUWS. VERBOD VAN SLACHTEN VAN SCHAPEN. Bij besluit van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij, is bepaald, dat het slachten en doen slachten van schapen is verboden. Dit verbod geldt niet ten aanzien van scha pen, waarvoor door of vanwege de stichting Nederlandsche Veehouderij Centrale een siachtvergunning is verleend. Dit besluit geldt voor het tijdvak, aanvan gende met ingang van den dag van zijn in werkingtreding en eindigende met ingang van 1 Januari 1942. Het treedt in werking op den dag van af kondiging (9 Nov.) en kan worden aange haald als „Slachtverbod 1940 Schapen." ER KOMT GEMACHTIGDE VOOR PRIJZEN. Hij zal zeer uitgebreide bevoegdheden krijgen. Naar aan het A. N. P. wordt medegedeeld, kan binnenkort de afkondiging van een be sluit worden tegemoetgezien, waarbij de func van zoo'n gleuf tusschen struikgewas of hoo rnen houdt altijd een belofte in, al was het alleen maar om te zien hoe een dichte groei van vossebessen met de koralen kelkjes een hazenpaadje omzoomt, dat zich tusschen de als edelgesteenten schitterende dauwdropjes omhoog slingert, waar een teer berkenboomp- ,ie. fijn tegen 'n zonomrande Octoberwolk, het geheel afsluit. Plotseling kunnen dan „rits-rits" een of meer hazen uit het struikgewas vlak voor de voeten wegschieten en een terreingolving on rustig maken. Daarna is ales weer even stil als te voren. Duizenden ragfijne spinneweb- ben hangen bewegenloos in de nu uitgebloei de heidestruiken, waar de kraaien laag over de golvingen voortviiegen en zich langs de statige jeneverbessen voortspoeden naar het gindsche bos, waar onze zaailingen van Ame- rikaansche eikjes het een diepen purperen gloed verschaft. Al trekkende kunnen we dan zoo in een dorpje terechtkomen, waar de natuur ook zijn bekoring heeft. Allicht treffen we hier v/at meer vogels aan en kan een hoog en fijn geluidje ons oor treffen, dat niet anders af komstig kan zijn, dan van een goudhaantje, het kleinste vogeltje van Nederland, kleiner nog dan het winterkoninkje. Hoe vaak kan men daar op den weg niet vinken druk in de weer zien, waaronder men de keep kan aantreffen, met zijn gedrongener gestalte en een korte gevorkte staart. Op weg naar de jeugdherberg, waar we den nacht veilig kunnen doorbrengen, treffen ons nog meer mooie tinten van den herfst. Za gen wij niet teere mosbegroeiingen in alle groenschakeeringen De als gelakte blaadjes tie van gemachtigde voor de prijzen in het leven wordt geroepen. Met dezen maatregel wordt beoogd de re geling en de handhaving van de prijzen te centraliseeren. De gemachtigde voor de prij zen zal zeer uitgebreide bevoegdheden krij gen. Hij zal belast zijn met de coördinatie van de verschillende maatregelen op het ge bied van de prijsvorming, welke door de de partementen zullen worden uitgevaardigd en tc dien einde de noodige richtlijnen vaststel len. Zijn bemoeiingen zullen zich uitstrekken tot de prijzen van roerende en onroerende goederen, tot diensten, huren, pachten, ver- voerstarieven en renten. Verder zal zijn taak bestaan in een uitbreiding en verscherping van de prijscontrole. Daarnevens verkrijgt hij nog bepaalde bevoegdheden ten aanzien van dc berechting yan overtredingen der prijs- voorschriften. Het A. N. P. verneemt nog, dat het in het voornemen ligt een; Nederlandschen hoofd ambtenaar tot gemachtigde voor de prijz&i te benoemen. VERDINASO SLUIT ZICH AAN BIJ DE X. S. B. Toespraken van de leiders der fusioneerende bewegingen. In het Willem de Zwijgerhuis te 's-Graven- hage hebben de heeren Voorhoeve en Mus- sert, in een daartoe bijeengeroepen perscon ferentie de aansluiting van het Verdinaso (Verbond van Dietsche Nationaal Solidaris ten) bij de N. S. B. bekend gemaakt. Na een kort inleidend woord van den pers leider der N. S. B. dr. Goedewaagen, nam de heer Ernst Voorhoeve, tot voor kort leider van het Verdinaso het woord. Hij herdacht den stichter van het Verdinaso Joris van Severen, die op tien Mei gevangen genomen en naar Frankrijk weggesleept daar tien dagen la ter zonder eenigen vorm van proces door de Franschen werd neergeschoten. „Het gewelddadige ingrijpen van Duitsch land", aldus vervolgde de heer Voorhoeve, „heeft een geforceerde ontwikkeling van het nationaal socialisme hier te lande ingeleid. Daarom werd concentratie van nationalisti sche krachten meer dan ooit noodzakelijk. Bij andere nationalistische groepen had hij geen begrip, en veel eigenbelang gevonden, bij den leider der N. S. B. echter dadelijk een wederzijdsch vertrouwen. Het is dan ook in volledig vertrouwen, dat. het Verdinaso zich als gelijkwaardige strijdformatie aansluit bij de N. S. B. de „meest omvattende en meest gehate beweging in Nederland." De heer Voorhoeve betoogde dat deze haat niet aan de N. S. B. is te wijten, maar slechts de haat is van het conservatisme tegen de dynami sche krachten van het nationaal socialisme. Deze haat is het bovendien die de beweginj sterk maakt, daar zij alle halfhartigen verre houdt. Dat is goed, want thans moet men geen vergaarbak voor politieke drenkelingen vormen, maar het staalhard skelet voor de nieuwe Nederlandsche samenleving. Na de rede van den heer Voorhoeve nam de leider der N.S.B. het woord. Bijna staan de in hun midden, richtte hij zich op een rustige maar zeer directe wijze tot de verte genwoordigers der Nederlandsche pers. Hij begroette de daad van het Verdinaso, dat de moed heeft gehad eigen vlag, eigen insignes en eigen naam te verloochenen door toe te treden tot de N.S.B., teneinde met haar de gemeenschappelijke idealen te dienen. Het is ;een groote groep aldus de heer Mussert, zij bedraagt niet eens zooveel als het aantal aan vragen om lidmaatschappen, dat wekelijks bij de N.S.B. binnenkomt, maar zij is een ster ke groep. En haar toetreding is een symbool voor de concentratie van nationale krachten in Ne derland. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 „Het klinkt wellicht wat erg arrogant", zoo vervolgde de heer Mussert, „maar het is toch de waarheid, wanneer ik verklaar, dat wij N.S.B.-ers „de eenige goede vaderlanders zijn." „Immers," zoo luidde zijn betoog verder, „alleen de N.S.B. is in staat het Nederland sche volk als een vrij volk te handhaven. Europa wordt nationaal-socialistisch en in dat nationaal-socialistisch Europa Nederland ook. Daarom kan slechts de N.S.B. dit volk redden." De heer Mussert verklaarde niet te geloo- ven aan een Engelsche overwinning, die hier de vroegere onvrijheid zou doen terugkeeren, neen hij is vast overtuigd van een zege der Duitsche wapenen en van de komst van het nieuwe Europa „Ik geloof aan den wil van een minderheid," riep de leider uithij verklaarde, dat het steeds zoo is gegaan, dat de groote dingen van een minderheid uitgingen, terwijl de meerderheid het bij het verkeerde eind had, lomdat hersens nu eenmaal niet zoo dicht gezaaid zijn. Zoo zal het ook hier zijn Voortgaande keerde hij zich tegen de nog steeds in sommige klingen geuite beschuldi gingen van verraad tegen de N.S.B., waarvoor hij de pers, vele predikanten en pastoors en de politieke partijen verantwoordelijk stelde. Deze gevoelens moeten echter veranderen, opdat de N.S.B. meer kan doen voor het Ne derlandsche volk. De heer Mussert betoogde, dat er van ons volk niets over zou blijven, als dc Führer een gewoon mensch was en ons ook maar een tiende zou aandoen van dat gene wat velen hier te lande hem toedenken. Maar het is aan de grootheid van deze figuur te danken, dat hij het goed met ons meent en het goed met ons voor heeft. „Als voegde de heer Mussert hieraan toe, het Ne derlandsche volk zelf hem dat niet onmoge lijk maakt." Het is de taak nu van de N.S.B. dit wel mogelijk te maken. Velen denken hier weliswaar nog aan een Engelsche overwinning, aan een nieuw 1813, aan een visschersboot die te Scheveningen landt en datgene terug brengt wat heenging, maar de heer Mussert kan verklaren. „Dass gibt's nur einmal. dass kehrt nicht wieder" Wat wel komt is het nieuwe nationaal-soci- alistische Europa door den Führer gegrond vest, waarin de N.S.B. voor ons land de pio niers zal leveren. „Denk aan uw volk", zoo besloot de leider der N.S.B. zijn woorden tot de journalisten. Na afloop werden nog eenige vragen gesteld, waarna de heer Goedwaagen de conferentie beëindigde met een slotwoord, waarin hij er nogmaals op wees, dat de aansluiting van het Verdinaso vooral als een symptoom moet worden gezien, een symptoom van de groei ende concentratie van nationalistische en nationaal-socialistische krachten in Neder land. BUïTENLANDSCH NIEUWS. MOLOTOV NAAR BERLIJN. Ter beantwoording van het bezoek van v. Ribbentrop en teneinde hernieuwd per soonlijk contact te nemen. Vertrek binnenkort verwacht. Op uitnoodiging van de Duitsche Ryksre- geering en ter beantwoording van de reis van den Duitschen Rijksminister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, naar Mos kou, zal, naar de „Deutsche Zeitung" ver neemt, de Sowjet-Russische volkscommissaris Molotov, binnenkort een bezoek aan Berlijn brengen, om in het kader van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Duitsch land en de Sowjet-Unie de normale gedach- tenwisseling door een hernieuwd persoonlijk contact voort te zetten en diepgaander te maken. der vossen bessen met de witte bekerbloemp- Nóg kunnen we genieten van deze schoon- jes en roode bessen, de paarsblauwe en soms heden. De jongeren worden er door de jeugd- oranje korstzwammen op omgevallen boomen herbergen toe in staat gesteld. Straks is het wedijveren in schoonheid. Overal worden de vvinter en zullen we weer een jaar moeten bosschen gesierd door de herfstvruchten. Hier wachten om van dezelfde schoonheden te de roode kardinaalshoedjes met oranje kunnen genieten, harten, daar de kamperfoeliebesjes, de vlier. de vogelkers, de sleedoorn en wat al niet meer. De bonte kleuren van den herfst heeft de trekkers naar buiten gelokt.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1