WIERINGER COURANT. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940 EEN SOMBERE TOEKOMST VOOR ONZE S1GAREN1NDUST RIE. De tabaksvoorraden reiken nog lot medio 1941. VERKWISTING VAN DEKBLAD. „Zooals het zich thans laat aanzien, zal medio 1941 onze sigarenindustrie zonder grondstoffen zijn, met als nood zakelijk gevolg stilleggen van de be drijven. Dit was de sombere mededeeling die wij van Mr. A. Steinkuhler, den Secre taris van de Nederlandsche R. K. Ver- eeniging van Sigarenfabrikanten, ont vingen. De Sigarenindustrie heeft den Neder lander uiteraard altijd zeer na aan het hart gelegen, want nergens zal men hartstochtelijker sigarenrookers vinden dan in ons goede vaderland. Per jaar gaan hier anderhalf milliard sigaren in rook op, hetgeen ongeveer wil zeggen dat iedere Nederlander of hij vrouw of man, volwassen of zuigeling is, 180 si garen per jaar rookt. Het bedrag wat zoodoende in wolken van genot ver vliegt bedraagt bijna 65 millioen gulden. In onze bezorgdheid voor de toekomst hebben wij ons gewend tot Mr. A. M. C. J. Steinkuhler te Eindhoven, die ons met Brabantsche gastvrijheid te woord stond. En zoo vernamen wij, dat de consument er rekening mee dient houden, dat na Juli 1941 geen sigaren meer zullen worden aangemaakt, tenzij er zich nieuwe mogelijkheden van grondstoffenaanvoer voordoen. Inlandsche tabak. Tnmiddels zijn die mogelijkheden niet zoo heel groot. De inheemsche tabaks productie is wel zeer beperkt. Door den gemakkelijken aanvoer van overzee kan de tabak van vaderlandschen bodem onmogelijk concurreeren met de voor treffelijke Indische soorten. De Neder landsche tabakscultuur, welke in het midden der vorige eeuw een behoorlijk aanzien had, is zoodoende langzamer hand teruggeloopen tot een onbeteeke- nende en verliesgevenden tak van land bouw. De uitgestrektheid van onze ta baksvelden liep van 2100 H.A. in 1856 terug tot 50 H.A. in onze tijd en de huidige jaarlijksche opbrengst bedraagt gemiddeld 100 a 150.000 K.G. En als men dan weet dat onze tabaksverwerkende industrie per jaar ongeveer 30 millioen K.G. ruwe tabak verbruikt, dan zal men inzien van hoe weinig beteekenis de in heemsche tabaksplantages zijn in de voorziening van onze behoeften. Weliswaar heeft men op initiatief van de Nederlandsche Heidemaatschappij de uitbreiding en intensiveering van de in landsche tabakscultuur weer ter hand genomen, maar voor het oogenblik is men hiermede natuurlijk niet gebaat. Wat den invoer uit continentaal Euro pa betreft staan de zaken niet veel gun stiger. In de Pfalz wordt een tabakssoort geteeld, welke voor den aanmaak van sigaren geschikt is, maar de tabakken uit Zuid-Oost Europa en uit Azië zijn gereserveerd voor de sigarettenindustrie, zoodat er voor de sigaren niet veel zal overblijven. Is een economisch en rationeel ver bruik der voorraden in normale tijden reeds 'n eisch van gezond beleid, thans nu men aan den drempel van de impasse staat, is zuinigheid meer dan ooit ge boden. Daarom is het dubbel betreurenswaar dig dat sommige fabrikanten zich aan de goede deugd van zuinigheid ook nu niet al te veel gelegen laten liggen. Tot goed begrip hiervan diene, dat in een sigaar drie verschillende tabaks soorten worden verwerkthet binnen goed. het omblad en het dekblad. Het ongelukkige in de huidige situatie is nu dat deze verschillende soorten niet in de vereischte verhouding aanwezig zijn en dat met name de voorraden omblad geringer zijn dan men in verband met het aanwezige binnengoed en dekblad noodig heeft. Een gelukkige omstandig heid is echter dat het omblad vervang baar is door suurogaat, iets wat men van binnengoed en dek heel vrat moei lijker kan zeggen. Wanneer dus een fa brikant een gedeelte van het omblad gaat vervangen door een surrogaat, dan kan men hem slechts prijzen om zijn beleidvolle en tactische productie. In vele gevallen moet men thans ech ter het tegengestelde constatee ren en zoo zien we dat verscheidene fabrikan ten een gedeelte van hun voorraad dek blad gaan gebruiken als omblari, een verkwisting die zeker in dezen tijd: onge motiveerd en ontoelaatbaar is. De hui dige grondstoffenschaarschte ;ebiedt een zoo diep mogelijk uitputten 'jan de productiemogelijkheden en het is onver antwoordelijk wanneer men zich in dit opzicht nog vrijheden veroorlooft iie een averechtsch resultaat opleveren. De prijst ajging. Naast het weinig bemoedigend voor uitzicht van een uitgesproken sigaren-1 Men koopt geen brood, geen vleesch, schaarschte zit de consument op het'geen kruidenierswaren van den man, die oogenblik reeds met de lasten van de aanzienlijke prijsverhooging. Deze prijs stijging is, aldus onze zegsman, onver mijdelijk gebleken. Vooreerst werd per 15 September de accijns op tabak radi caal en gevoelig verhoogd. Voor de zware sigaren kwam de belasting van 12'/s pet. op 20 pet. en voor de kleinere soorten van 17'/» op 25 pet. Dit moest onvermijdelijk z'n weerslag vinden den détailprijs. Maar er is méér. On danks alle maatregelen is de inkoops prijs van ruwe tabak geweldig gestegen, een feit dat gezien de grondstoffen schaarschte begrijpelijk en practisch onafwendbaar is. En tenslotte zijn ook de uitkeeringen aan de arbeiders grootej geworden. De loonen zijn gebaseerd op den détailprijs en een verhooging hier van doet automatisch het loonpeil stij gen. Voeg daarbij de stortingen welke in een binnenkort op te richten wacht geldfonds zullen geschieden en ge vindt een overvloedige verklaring voor het duurder worden van onze sigaren. Het wachtgeldfonds zal moeten voor zien in de nooden welke voor de arbei ders welhaast onafwendbaar zijn wan neer de productie moet worden stopge zet. De voornaamste eisch van het oo genblik is dus te trachten dezen fatalen datum zoo ver mogelijk in de toekomst te verschuiven. Ter bestudeering van de verschillende wegen welke men in dit verband kan inslaan, werd op 5 Novem ber een commissie geïnstalleerd, die met groote voortvarendheid te werk is ge gaan. Reeds op 7 November werd een rapport uitgebracht. Twee methodes blij ken tot het gewenschte resultaat te kunnen leiden. Ten eerste kan men de productie inkrimpen om zoodoende de te verwerken aanwezige voorraden uit te smeren over een langeren tijd. Een tweede mogelijkheid is dat men kleinere modellen gaat produceeren. Op het eerste gezicht lijkt de tweede methode de meest aanlokkelijke, productie van kleinere sigaren uit een vasten voorraad geeft meer handen werk en ook de consument is er mee gebaat, omdat hij waarschijnlijk meerdere klei ne sigaren prefereert boven een gering aantal groote. Helaas zal het niet meer mogelijk zijn deze werkwijze ter hand te nemen. Kleinere sigaren vereischen nieuwe vormen en afgezien van het feit dat dit een kostbare geschiedenis is voor een zoo korten tijd, is er de schaarschte aan hout, waardoor de vervaardiging van nieuwe vormen practisch onmoge lijk wordt. Zoo zal men, ten bate van de arbei ders, over moeten gaan tot productiebe perking. Op het oogenblik werkt men op 120 pet. van de productie van 1939 naar een andere kerk gaatde leerlin gen der verschillende scholen spelen niet met elkaar, eer voeren zij een schoolstrijd, maar dan niet in de ge bruikelijke zin van het woordbij dorpsfeesten en vermakelijkheden is er scheiding naar min of meer voornaam heid in de verhouding tusschen werk gevers en werknemers komen lichter persoonlijke ruzies en botsingen voor, omdat men bij het werk ook voortdu rend persoonlijk met elkaar te maken heeft en in aanraking komtmeerma len maakt de stembusstrijd, in bijzonder om een gemeenteraadszetel in een dorp vrienden tot vijanden. Dj? scheuren het dorpsleven zijn overal even) diep en veelvuldig, maar ze zijn er over al toch. FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in Cinema de Haan de film MORGEN GAAT HET BETER. Nogmaals de Holïandsche film met LILLY BOUWMEESTER. Deze film werd hier voor eeni- gen tijd ook reeds gedraaid en schijnt wel in de smaak te zijn gevallen, vandaar dat ze nog eens wordt gepresenteerd. De eerste maal dat de film „MORGEN GAAT HET BETER'' hier werd opgevoerd, trok zij veel belangstelling en we verwachten ook nu weer veel publiek. Trouwens, filmen met LILLY BOUWMEESTER doen het bij het publiek wel en we zullen Daarom gaf de heer Louwes de goede wcer een, „ogenblikken van kwaad bij raad, de oorzaak van het onszelf te zoeken, zich vrij te maken schouwen van deze film van stadshoogmoed en zich vrij te ma-| 0o]. krjj W<J een Ho, ken van vijandschap en minachting te- Iandschc dus ditmaa| genover hen. die naar een andere kerk|W(l| cch, Hollandscll gaan, hun kinderen naar een anderegj-amma school sturen of tot een andere organi- Zondagmiddag satie behooren dan wijzelf. Men zal dit ontspanning beleven bij het aan- pro- gedragen, die de eerste hulp ver leende. De dader sloeg op de vlucht. De politie stelt "n onderzoek in. het best kunnen doen, door de ande ren te begrijpen en te verdragen. Hoe meer de andersdenkenden voor ons vreemden zijn, des te vijandiger staan we tegenover hen en des harder en on billijker is ons oordeel. Soms brengt de nood ons samen en dan vallen de scheidsmuren wel niet weg. maar ze worden toch veel lager. Toen hij aan het knippen der haag was. zei een man tegen zijn buur Hier kort ik 'm een halve meter in anders kunnen onze vrouwen elkaar niet zien en geen praat- Je met elkaar houden. Zoo onderhield de haagschaar niet alleen de haag, maar ook het vriendschappelijke ver keer. Zoo moeten wij scheidingen lager maken, opdat wij tot elkaar kunnen ko men en met elkaar omgaan. De nood zaak ervan wordt vooral in deze tijd gevoeld, nu we in de nood tot elkaar gedreven wordenzoo troept het vee bijeen, als onweer en storm over het veld daveren en razen. Verdeeldheid in het dorpsleven is er ger dan die in het stadsleven. Zoo zijn familieruzies ook de leelykste. Men is op elkaar aangewezen, men ziet spreekt elkaar iedere dag en ieder uur, zonder inschikkelijkheid en welwillend heid zijn er voortdurend onaangenaam heden en botsingen. Zoo wordt een dorp soms in twee vijandelijke kampen ver deelden woedt er soms lange tijd een dorpsoorlog. Niet zonder reden roemen sommige dorpen er op, dat de menschen daar zoo met elkaar zijn en men er van 3 uur draait, eveneens bovengenoemde film. harte kan zingen van de zoonen van het en een inkrimping tot 90 pet. is zeer zelfde huls d,e als broeders samenwo zeker verantwoord. Gelijktijdig zullen dan maatregelen noodig zijn om een ongemotiveerde prijsstijging tegen te gaan. (Algem. Hbld.) nen. Enkh. Crt, DORPSEENHEID. Hoe kan een combinatie van gemeenten de eenheid bevorderen, als in de dorpen zelf reeds scherpe tegenstel lingen voorkomen Deze week hebben de gemeentebestu ren zich uitgespx-oken over combinatie met naburige gemeenten en practisch gesproken was er niet één waar niet één of meer bezwaren naar voren zijn geko men. Men wilde wel met „die" gemeen te, maar dan mocht die of die andere gemeente er niet bij. En meer van die bezwaren, voortkomend uit verschillen op religieus gebied, naijver of anders zins. Niet overal was dat even scherp en vaak ook werd op prijzenswaardige wijze over bezwaren heengestapt, maar 100 koek en ei was het niet. En dat is begrijpelijk, als men in aan merking neemt, dat er in de dorpen uelf vaak zooveel verschil is, dat van een dorpseenheid niet kan worden ge sproken. Dat is ook weer niél iets van vandaag of gisteren, maar iets dat lan ge tijd reeds bestaat. Een stedeling is meer gehecht aan zijn woonplaats, een dorpeling aan zijn me debewoners. Dat ligt ook voor de hand in het dorp komt men veel meer met elkaar in persoonlijke aanraking, men kent en groet daar ieder. De bewoner dei' groote stad ziet in de straten bijna uitsluitend vreemdelingen om zich heen het ontmoeten van een kennis is een kleine aangename verrassing. Ook heeft men in de stad minder tijd voor vriend schappelijk verkeer en er ook minder behoefte aan. Er is een sterkere band en meer wederzij dsch hulpbetoon bij dorpelingen dan bij stedelingen. Vooral een klein dorp doet soms denken aan een groote familie. Men moet zich ech ter de dorpsche verhoudingen niet al te ideaal voorstellen. In een rede voor de oud-leerlingen der Gron. Rijkslandbouwwinterschool wees de heer H. D. Louwes op de tegen stellingen, die aan de hechtheid der plattelandsgemeenschap afbreuk doen. ADVERTEERT IN DIT BLAD GEMEENTE WIERINGEN. SUCCES-NIEUWS. Programma voor a.s. Zondag 17 November 1940. Bergen 1 - Succes 1. Vertrek 10,30 uur per fiets. Succes 2 - Dirkshorn 2. Aanvang 2 uur. Het eerste elftal moet de reis ondernemen naar Bergen. Ver trek om 10,30 per fiets naar Anna Paulowna. Wij rekenen erop, dat alle spelers op tijd aanwezig zijn en dat de puntjes mee naar Wie- ringen komen. Het 2e elftal speelt thuis tegen Dirkshorn. Het zal een zware strijd worden voor onze reserves doch gesteund door de overwin ning van de vorige week, zien wij vol vertrouwen de uitslag tege moet. Successer, doe je best De elftallen zijn als volgt sa mengesteld Succes 1. P. Posthumus J. Lont J. Idema D. v. Steenbergen, Th. Rijkers, L. Montulet. Jb. Ott, D. Kuiper, A. Schmitt, C. Lont, J. Doves. Re -serve J. Halfweeg. Succes 2 C. Doves J. de Krijger S. Lont Gz. J. de Jong, M. Cloots, C. van Bloe mcndal. A. den Hollander, P. Metselaar, H. Lont, p. Lont, H. Edens. Reserve W. Halfweeg, Jb. van Roo. VASTE AANSTELLING. Een vaste aanstelling als brie venbesteller ontvingen de heeren: P. L. Vroone te H.-Hoef en A. Bakker en J. Bakker Sz. te Den Oever. POLITIE. Gev. een vul pot lood en een rijwielplaatje in étui Inl. bij den Gem.-Bode. BURGERLIJKE STAND van 8 tot en met 15 Nov. 1940. Geboren Anna Alida. dochter van S. Slikker en van G. de Vries Febe, zoon van G. Nieland en van A. Heikens Dirk Jacob zoon van P. Hermans en van A. Bakker Marie, dochter van Jb. Bais en van C. D. de Wit. Ondertrouwd Geene. Getrouwd J. Kunst en Tr. Stobbe. Overleden W. Mostert, 55 jaar, echt genoot van A. de Vries E. de Wit, oud 82 jaar, weduwe van Joh. Vroone Wiegman. 65 jaar, echtgenoot van G. Sprenkeling. BUITENLANDSCH NIEUWS. BOTERSCHAARSCHTE IN ZWEDEN. Stockholm, 14 Nov. (D.N.B.) De door het hamsteren van boter in Zweden ont stane toestand heeft zulke vormen aan. genomen, dat sinds ongeveer twee we ken geen boter meer beschikbaar is voor particuliere huishoudens. Dit feit heeft in het bijzonder met het oog hierop dat Zweden tot dusver groote hoeveelheden boter exporteerde, tot vele aanvallen in de pers geleid. In Stockholm worden z.g. boterdagen ingevoerd, waarop de verkoop van bo ter vrij is. Men hoopt aldus een billijker verdeeling van den botervoorraad te be reiken. De „Uusi Suomi" maakt in een be richt uit Stockholm melding van een levendigen smokkelhandel in koffie, thee en chocolade van Zweden naar Finland. BINNENLANDSCH NIEUWS. VERVOERVERBOD APPELEN MOET STRENG WORDEN GEHANDHAAFD. Ambtenaren van de afdeeling algemeene controle van den cen- tralen crisiscontroledienst te Am sterdam hebben Donderdag tal van gro^ntehandeliaren bekeurd, die appelen vervoerden en niet in het bezit waren van 'n geleidebil jet of slechts een onvolledig inge vuld geleidebiljet konden toonen Niet alleen werden deze bande laren bekeurd, doch ook het kwan turn appelen, hoe gering ook, hetwelk zij vervoerden, werd in beslag genomen. Practisch komt deze regeling er op neer, dat bet aan winkeliers slechts is toegestaan ten hoogste Kg. appelen aan den consu ment per keer af te leveren waarbij dient vernield, dat al leen de consument dit kwantum zonder geleidebiljet mag vervoe ren. Het bleek, dat velen zich aan deze regeling, welke over vloedig bekend was gemaakt, niet stoorden. Ten einde een ie der duidelijk te doen zijn, dat ie dere verordening nauwkeurig dient te worden opgevolgd, zal te gen iederen overtreder zeer streng wordien opgetreden. VECHTPARTIJ TE BARNEVELD Een onbeteekenende aanrijding in de Wilhelminastraat te Barne- veld tusschen twee wielrijders is Donderdag aanleiding geweest, dat de bestuurders in ernstlgen twist met elkaar geraakten. Een der wielrijders, een zekere P. uit Voorthuizen, wond zich zoo op, dat hij een mes te voor schijn haalde en er den 18-jari- gen C. uit Barneveld een steek mee gaf. die onder het schouder blad doel trof. Het slachtoffer NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, deelt het volgende mede BROOD. Elk der met „15" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 18 November tot en met Zondag 24 November a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „15" genum merde broodbonnen recht op het koo pen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijpro ducten telkens ten minste het daarach ter geplaatste aantal grammen beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram, gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waar in 70 gram meel op bloem is verwerkt. De op 24 Novem ber nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 25 Nov. t.e.m. 1 December a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet gebruikt mogen worden voor het koopen van brood, of gebak in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 18 November tot en met Zondag 24 Nov. a.s. geeft de met „51" genumm. bon van het algemeen distributieboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bon nen welke op 24 November a.s. nog nies gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 1 December a.s. met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 25 Nov. t.ejn. 1 Dec. a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrij ging van kaas in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 18 November tot en met Zondag 24 No vember a.s. geeft de met „64" genum merde bon van het algemeen distribu tieboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen welke op 24 November nog niet gebruikt zijn, blijven voorts gel dig tot en met 1 December a.s. met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 25 Nov. t.e.m. 1 Dec. niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d'. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GEMEENTERAAD A. PAULOWNA Donderdagmiddag kwam de gemeenteraad van Anna Paulow na in vergadering bijeen. Afwezig de heeren Kuiken, Op 't Veld en Hooimeijer. Na goedkeuring der notulen volgen mededeelingen. DAT IS TE GEK Naar aanleiding van het be richt, dat in deze gemeente geen hijkantoor van het Rijksarbeids bureau wordt gevestigd en men daarvoor naar Schagen zal moe ten, zegt de heer Dekker, dat dit te gek is, om los te loopen. Allen zijn 't daarmee eens en een adres zal namens den Raad tot de betreffende autoriteiten worden gericht tot instelling van een agentschap. SCHOOLGYMNASTIEK Inzake verplichte lichamelijke oefeningen op school zegt voor zitter, dat de klasse-onderwijzers dit onderwijs thans moeten ge ven, want een vakleeraar kan de Gemeente niet bekostigen. Wellicht zou in de toekomst districtsgewijze een vakleeraar kunnen worden aangesteld, doch de pogingen daartoe dienen te worden afgewacht. LANDBOUWERS IN DE KAMER VAN B. EN W. Op een verzoek van de Afdee ling IIoll. Mij. van Landbouw wordt toegestaan, dat een te hou den cursus in de B. en W.-kamer in het Raadhuis wordt gegeven. Vanwege het verduisteren kan dit niet meer in de School. VLASREPELEN EN TRAININGSTOESLAG. Aangaande een verzoek der werd bij dokter Korthuis binnen- Gemeente Wieringermeer om

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3