31e JAARGANG DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 No. 135 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN DE ZWARTE LACH. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. f BUREAU Hlppolytushoef WIeringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels I 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. HET SLACHTVERBOD VOOR SCHAPEN. Uit landbouwkringen wordt aan het A.N.P. medegedeeld, dat men zeer wel de -wensche- lijkheid, ja, de noodzakelijkheid van het scha penslachtverbod inziet. Toch is men eeniger- mate bevreesd, dat hierbij het landbouwbe lang weer aan dat van den consument zou kunnen worden opgeofferd. Men begrijpt wel iswaar, dat de buitensporig hooge prijzen voor schapenvleesch, welke de laatste weken werden gemaakt, niet volkomen zouden blij ven kunnen gehandhaafd, doch men meent, dat toch in de toekomst het schapenveesch overeenkomstig zijn waardeering als voedsel zal moeten worden aangeslagen overeenkom stig het prijsniveau, dat aan de abattoirs voor varkensvleesch wordt bedongen. Ook vreest men, dat het slachtverbod wel eens te lang zou kunnen duren, hetgeen jn dit jaargetijde, waarin sneeuw en ijs te verwach ten is, zoowel voor het slachtschaap als voor zijn bezitter zeer nadeelig zou kunnen zijn. Hoewel men in vakkringen algemeen ver wacht, dat speciaal het slachten van ooien zal worden tegengegaan, meent men, dat het goed zal zijn, dat hierop uitzonderingen zullen worden gemaakt, ten opzichte van die dieren, welke voor de fokkerij ongeschikt zijn. Wij kunnen hierop reeds thans zeggen, dat door de bevoegde instanties ditmaal met de belangen van den landbouw terdege rekening- zal worden gehouden, zoodat men de nog ver der te nemen maatregelen met gerustheid kan tegemoetzien. PRIJZEN VASTGESTELD VOOR VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Prijsbepaling treedt lieden in werking. In een Zaterdag door den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij afgekondigd Be sluit zijn de maximum-prijzen vastgesteld voor het verhandelen en afleveren van vleesch en vleeschwaren door slagerijen aan het pu bliek. In deze bepalingen wordt onder vleesch waren" ook verstaan leverpastei in blik, doch niet andere vleeschconserven in blik. De in dit Besluit genoemde maximumprij zen, welke wij hieronder laten volgen, gelden in guldens per 100 gram voor van den winkel afgehaalde vleeschwaren en exclusief de om zetbelasting. Bij bezorging aan huis mogen de prijzen verhoogd met ten hoogste tien cent per pond of gedeelten van een pond per be zorging. Vleeschwaren Gekookte ham f 0.25 Rauwe ham 0.24 Blaasham 0.31 Schouderham 0.22 Rookvleesch muis 0.31 Rookvleesch bil 0.28 Procureur 0.23 Bacon 0.27 Ontbijtspek 0.20 Rookworst, prima 0.24 Rookworst, 1ste soort 0.22 Gekookte worst 0.18 Plockworst 0.26 Snijworst 0.26 Cervelaatworst 0.26 Tongenworst 0.17 Leverkaas 0.20 Nierkaas 0.18 Berliner leverworst 0.26 0.19 fen vervaardigd, 0.14 0.i3 5. handbreigarens vervaardigd uit natuurzijde, kunstzijde, celwol, melk- 9.54 wol, enz., uitgezonderd de kleine op- j,maak voor handwerkdoele,inden, zoo- 0.33 'als strengetjes, kluwentjes en spoei- Saksische leverworst Haagsche leverworst Bloedworst Leverpastei in blik prima (inhoud 235 gr.) per blik Leverpastei in blik 1ste soort (inh. 200 gr.) per blik De prijzen voor vleesch gelden in Guldens'yGS. per kilogram. VieeschsoortenDe waardcering op punten van bo- Fricandeau en rollade f 1.65 venstaande artikelen en/of de verkrijg- Magere lappen 1.60 baai-stelling op speciale vergunning Nekcarbonaden 1.40 (zai aan den detailhandel worden bc- 1-50kend gemaakt door bovengenoemd i Rijksbureau. Ribcarbonaden Haascarbonaden Gehakt en poulet Krabjes Versch mager spek en speklappen Versch vet spek Kinnebaklappen Vette lappen Rauw varkensvet Pooten 0 6o! ot zo° 'an£ *s v0,'k°0P van deze 125 artikelen aan bet publiek verboden. jij] VORDERING VAN GOUD. i.io 1 De Ned. Bank maakt bekend, dat zij 1.35 thans de ingezetenen wier namen be- 0.15 ginnen met een der letters, D, E, F, G De slagerijen zijn verplicht in de winkels j en II, voor zoover zij nog goud in den een üjst met deze prijzen op een duidelijk.zin der Deviezenverordcning in eigen- zichtbare plaats op te hangen. |dom hebben of daarover bet bcschik- Het Besluit, waarin deze prijzen zijn vast. gesteld, is met ingang van Maandag 18 No vember in werking getreden. Het besluit geldt tot 1 Januari 1942. TEXTIELDISTRIBUTIE SCHRIJDT VOORT Natuurzijde en luxe stoffen gummijassen, zijden en kunst zijden handbre'igarens, niet meer vrijgesteld. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van Textielproduc ten door den handel, daartoe gemach tigd door den Secretaris-Generaal, waarn. hoofd van het Dep. van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat hij de lijst van vrijgestelde textielproducten van 31 Juli 1940 thans, als volgt heeft gewijzigd. Niet meer vrijgesteld, doch op pun ten gewaardeerd en alleen verkrijg baar op de Textielkaart en eventueel op speciale vergunning zijn de volgen de artikelen 1. geheel uit natuurzijde geweven, gebreide en trocotstoffen, en daaruit •vaardigde artikelen, boven- en 011- derklecding, inclusief kousen en sok- crépe georgette, crêpe mousseli ne, o-rgandi, opa], glabetist, velours chiffon, brocaat- en Jaméstoffen, cisse- Ic en daaruit vervaardigde bovcnklcc- ding, 3. kleeding, luiers en bcnooVlighe- :lcn voor babi es en kinderen, die op 5 Aug. 1940 den leeftijd van 3 jaar nog niet hebben bereikt. Deze artikelen zullen voortaan alleen op speciale ver gunningen mogen worden verkocht, welke speciale vergunningen door de plaatselijke distributiediensten alleen worden afgegeven op vertoon van de stamkaart van het kind. 4. regenjassen, regenmantels en regen capes uit gummi of gegummcerde stof De verre Donder. Be zon stond nu wat hooger aan den hori zon, en terwijl ik onder een accaciaboom een kop thee zat te drinken, dien de Indiaan mij verschafte, liet ik mijn oogen over de onmid dellijke omgeving gaan. Ik ontdekte dat er nog meer woningen stonden behalve het sta tion een groep lage hutten, een paar hon derd yards verder, die aan andere Aziaten behoorden. Ik zag, hoe ze hun verroeste deu ren openden voor de nieuwsgierige blikken van een half dozijn inboorlingen, die, in Eu- ropeesche lompen gekleed, met een zekere brutale onverschilligheid stonden te kijken. Achter dit Afrikaansche vignet, dat reeds dat schaduwlooze, scherpgesneden voorko men had aangenomen, dat karakteristiek voor de tropen, bevond zich een ruwe land weg, die leidde naar een massa laag kreupel hout. Op den hoek van dit boschje groeiden drie of vier kolossale cactusboomen, die aan het landschap een zeer grotesk aanzien ga ven. Het konden schildwachten geweest zijn, schildwachten met een duizendtal platte handen, daar neergezet om de Europeanen te vermanen en ze te waarschuwen tegen de doodelijke gevaren, die het land verborgen hield. In de latere jaren herinnerde deze bijzondere boomen mij telkens als ik ze voor bijkwam, weer aan de gewaarwordingen van dezen morgen hun abnormale loover en hun schubbige, op pythons gelijkende stammen gaven den indruk, die volkomen verschilde van dat gevoel van kalmte en rust, dat in ons gevoel verbonden is aan de hooge, stille ko lommen der boomen. Enkele minuten later verscheen echter plot seling de bekende gestalte van mijn broeder over de ronde, geruite schaduwen van deze zeer Afrikaansche groeisels. kingsrecht bobben als bedoeld in arti kel 9, 5e lid der Dcviezenverordening, oproept dit goud vóór 1 Dec. 1940 aan De Ned. Bank te verköopen en over te dragen. Ingezetenen, wier namen met een der letters I en volgende van het alpha bet beginnen, kunnen nadere bekend makingen verwachten. Indien zij de voorkeur er aan geven bun goud reeds thans aan De Ned. Bank te verkoopen. bestaat daartoe geen bezwaar. Verzamelingen van gouden munten behoeven voorloopig NIET te worden ingeleverd. Als verzamelingen kun nen slechts worden beschouwd collec ties (lie uit ten minste 10 verschillen de stukken bestaan, en die een han delswaarde hebben, hooger dan met goudwaarde der gezamenlijke stukken overeenkomt. Op grond van het enkele feit, dat aan bepaaalde munten voor de eige naars persoonlijke herinneringen zijn verbonden, kan geen ontheffing van de verplichting tot verkoop worden ver leend. ZOO KAN MEN ER IN LOOPEN. „Wilt U mij even 'n handje helpen liet ding is verdraaid zwaar." Dit verzoek werd Woensdagavond gedaan aan een burger te Amsterdam, die bij de Oudeman huispoort liep en die een man ontmoette, die een zwaar vat torste. „Ik moet naar het Rokin, ziet u." De burger, aan wien bet vriendelijk verzoek werd gedaan, wilde met genoe gen even helpen en weinige oogenblik ken later liepen de mannen, die el kaar niet kenden, met het vat in bun midden in de richting van het Rokin. Het was een zwaar vrachtje en de hulpvaardige meneer voelde bet ijze ren hengsel van het vat geducht in zijn banden, Maar ze zouden zoo bij bet Ro kin zijn, dus de tanden op elkaar en Afrikas rhytmc. We gingen dikwijls op de jacht op stekel varkens. Na het avondeten riepen we dan |een aantal jongens bij elkaar, lieten de hon den los. en gingen, de speren in de handen, op weg naar het aardappelveld. Stekelvarkens brachten een ontzettende schade toe aan de ze planten. Ze gingen dwars door de velden en woelden de wortels omhoog. Ze kwamen van verre afstand voor het genoegen, dit te kunnen doen. Soms joegen we ze terug naar holen in een rotsachtige heuvelrij verscheiden mijlen ver. Ze hadden een soort kleinen ra tel van stekels aan het eind van hun staart en wanneer wij er eenmaal een uit de aard appelen hadden verjaagd, maakte het dier een helsch lawaai met dit instrument, dat over de velden sleepte. De jacht op stekelvar kens vereischt een niet geringe vaardigheid. Ze gebruiken een truc om zoo snel mogelijk weg te rennen, en dan, op het opwindendste moment van de jacht, plotseling doodstil te blijven staan en terug te rennen, om zoo te zeggen de versnelling in zijn achteruit te zet ten, tot de grootste verbazing van hun ach tervolgers, die wanneer ze niet zeer handig zijn, plotseling botsen tegen een eigenaar dige n stormram van scherpe stekels. De meeste honden jaagden, door bittere er varing geleerd, zeer behoedzaam en voorzich tig op deze dieren, terwijl ze altijd op een veiligen afstand bleven. Micky namen we bij deze gelegenheden nooit mee, omdat we wis ten, dat, als zijn hartstocht eenmaal was op gewekt, niets hem terug zou houden. De an deren wisten precies wat ze te doen hadden. Ze liepen het stekelvarken na tot het buiten adem raakte en dan sloten ze het in een kring tot wij en de jongens verschenen. Ook dan hadden we gewoonlijk nog eenige opwin dende oogenblikken. Het licht, dat door onze lantarens verspreid werd, was nimmer vol doende en het opgejaagde dier deed vooruit en achteruit in alle richtingen aanvallen, ter belpen. Op (le Grimburgwal stond plotseling een derde meneer voor hun. Halt, po litie De hulpvaardige meneer, die zich van niets kwaads bewust was, bleef staan. Zijn metgezel lier, bet hengsel echter plotseling los en rende zoo hard hij kon weg. Daar stónd de hulpvaardige, die er niets van begreep en de politieman ook geen inlichtingen kon geven over den hardlooper. „Dai zal wel", vond de agent, die de zaak nu heelemaal niet meer vertrouw de en meneer meenam naai' het poli tiebureau aan de Singel. Hier werd den bulpvaaridige medegedeeld, dat- hem voorloopig gratis logies zou worden aangeboden. Natuurlijk hield de man zijn onschuld vol, doch de politie kon niet anders doen dan hem voorloopig vasthouden voor bet nadere onderzoek naar de herkomst van het vat, waarin een grootc partij slaolie bleek te zitten. De volgende morgen is de redder-in nood op vrije voeten gesteld. De politie doet nog pogingen om het vat op de rechte plaats te krijgen. BLOEDDORSTIGE VECHTERSBAZEN Het verlies van een halve pink van iemands linkerhand moge uit een alge meen oogpunt bezien, niet zoo heel erg schijnen, maar wanneer een mede- mensch je zooiets door afbijting le vert, dan is bet toch wel ieis, dat na de medische voor een justitioneele be handeling in aanmerking komt. Zoo verging het op de 24ste Mei j.i. een groentekoopman te Wassenaar, die zijn jeugdigen assistent een standje gaf over het breken van een karretje, toen een derde zich daarmee bemoeide, welke met den koopman in een ge vecht geraakte. De groenteman was op zeker moment de onderliggende partij en toen kwam de linkerpink van Jen tegenstander tusschen de kaken van don ander, met gevolg, dat enkele secon den daarna de helft van die vinger af zonderlijk op straat bleef liggen. De ge betcne moest zich uiteraard onder me dische behandeling stellen en de afge beten pinkhelft werd als stuk van overtuiging meegenomen. Het tweede tafereel speelde op bet politiebureau en bet derde voor de Rechtbank - de Haagsche - die den groenteman tot een maand gevangenis straf veroordeelde. Bovendien werd den groenteman de rekening van den dokter ten bedrage van f 74 aangeboden De veroordeelde kwam bij bet Ge rechtshof in beroep, omdat hij zich niet aan mishandeling schuldig acht te, doch zich bad moeten verdedigen tegen den ander, die gezegd zou bob ben niet te zullen ophouden eer bij bloed had gezien. Nu, dat w as inder daad gevloeid, zij bet ook eigen voor raad van den bloeddorstige. Eenige kinderen, die van bet gebeur de getuige waren geweest, bevestigden de verklaring van den groenteman. De wijl zijn staart doorloopend rammelde als een bos sleutels in den schoot van een oude vrouw. Ik heb gezien, hoe het been van een jongen totaal werd doorboord door een ste kelvarken. Wanneer het dier gedood was, trokken we er gewoonlijk de "beste stekels uit en mijn broer zond ze naar huis, gewikkeld in „The East African Standard", om er pen houders van te maken. Het karkas met zijn sterke pooten en zwarte hazengezicht lieten we waar het lag. Wanneer, we de eerste paar dagen voorbij die plaats kwamen, was de lucht in de richting van den wind bezwan gerd met een vuilen stank, maar dat duurde gewoonlijk niet lang heel spoedig ruimden de aasgieren, de hyena's, de jakhalzen, de ratten en de mieren alles op, zoodat er behal ve een hoopje zwart-en-witte stekels niets overbleef van het omvangrijke dier, dat zoo veel hield van de geïmporteerde Amerikaan- sche aardappelen en in den donkersten nacht zijn weg over ae velden wist te vinden. Doo den dooden dooden dat was het wat men moest, doen om maat te houden bij het rhythme van Afrika, met dat onverbiddelijke rhythme, welks meest sublieme cadans alleen gehoord kan worden wanneer ruggegrat-en worden gekraakt en kelen afgesneden. Men moet ten slotte toch leven en wan neer een leger van zwarte mieren het huis binnenstroomt om een schapeschouder te verslinden, dan kon men moeilijk anders doen dan kokend water op hun weg gieten, die te gen den steenen muur óp en over den dor pel van het raam liep. In Afraka is de Na tuur niet alleen onverschillig tegenover het lot van de talrijke soorten van leven, die ze heeft geschapen, maar zij zelf is er boosaar dig. In alle richtingen wordt eenhevige en genadelooze oorlog gevoerd. Het was voor het stekelvarken niet prettig doodgespietst te wor den evenmin als voor de mieren, om levend te worden gekookt, maar het was ook niet aangenaam voor Ugonjwa's pasgeboren jon gen, dat hun de nog gesloten oogen uit het tegenpartij was niet voor het Gerechts hof verschenen. De Advocaat-Generaal meende geen aanleiding tot vrijspraak of strafver lichting aanwezig te zien en eischte be vestiging van het vonnis. Mi'. J. Kist, die als raadsman voor verdachte optrad, meende dat de eer ste klap door den man moet zijn gege ven, die zich met de woordenwisseling tusschen den groenteman en diens knecb,je bemoeide en die niet wilde weggaan, voordat bij bloed bad gezien. Toen bij dc worsteling, die daarop volg Ie, de groenteman onder kwam te lig gen. waren diens spieren gespannen )m weer boven te komen. Wanneer op sulk 'n oogenblik van spanning ie mands pink in de mond van den tegen Stander komt, dan moet men zich niet verwonderen, indien de gevolgen zijn zooals zij in de onderhavige omstan digheden zijn geweest. Het bewijs van opzet is hier absoluut niet gele verd en om dezelfde redenen zou dan ook de fianciecle vordering van den gebetene komen te vervallen. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend Aan de Duitsche Weermacht geleverde aardappelen mogen uitsluitend bestemd zijn voor Binnenlandsch gebruik. Afleveringen ten behoeve van de Weer macht buiten Nederland zijn lijnrecht in strijd met de daaromtrent door de Duitsche Overheid vastgestelde bepalingen. Handelaren en telers, die aan dergelijke leveringen medewerken, stellen zich aan ern stige moeilijkheden, ook van de zijde der Duitsche Politie-instant-ie, bloot. VOOR KONIJNENHOUDERS. RASSEN. (2.) Na in het vorige artikel de groote rassen en eenige der middenrassen te hebben behan- behandeld, gaan we nu verder met de JAPANNERS. Dit konijn wordt genoemd, de clow onder de konijnen om hare typische kleurencontrast, hun oorsprong ligt langs de hellingen der karpaten, en in de Hongaarsche vlakten. Zij worden daar gekweekt volgens de Slavonische konijnenfokkerij. Het zijn die ren welke ongeveer 7'.'* pond zwaar worden, met een mengeling van gekleurde strepen, zwart, citroengeel en dakpannenrood. Het ty pische is echter, dat voor een goed dier de kleuren om en om liggen. nJ. licht gekleurde poot. een donkere wang, daarop een licht oor. de andere zijde is dan juist het tegenoverge stelde. Heel mooie dieren, doch zeer moeilijke fok. Hierop volgen de RIJNLANDERS. Het stam land van dit dier is weer Duitschland, daar noemt men ze de DREIFARBENSCHECKE. Ze hebben veel overeen met de Lotharinger, doch zijn kleiner van bouw en in de bewuste Lotharinger teekening van den Rijnlander zit nog een kleur extra, zoodat men bij deze die ren de kleuren wit (van het geheeie lichaam) met daarop de teekeningskleuren, geel en zwart krijgt. Ook zij varieeren in een gewicht van ongeveer 7 pond. hoofd werden gevreten door deze zelfde in secten. Het stemt overeen met de komische wetten, dat de inkrimping van een planeet den dood van driehonderd; duizend menschelijkeJ we zens moest veroorzaken. Het geschiedt blin delings, bij toevalmaar kijk nauwkeuriger toe op het schilderij, zooals dat in Afrika mogelijk is, en ge zult zien dat op de aard korst zelve een sluwe krijg wordt gevoerd, vastberaden, welbewust, zonder me- dedoogen, van hand tegen huid, klauw tegen horen en bek tegen pels. Dooden dooden dooden dat is Afrika's bevel, en hoe nauw- keuriger het wordt opgevolgd, hoe meer men in harmonie komt met zijn Equatoriale omge ving, waar de oerprincipes der natuur krach tig en onverholen naar voren treden. Ik had r.iet lang noodig om deze eenvoudige wet te leeren. Zijn hand te laten rusten beteekende een zekeren dood het was het beste er vrij moedig op los te slaan. Luipaarden bezorgden ons op onze bosch farm veel last. Soms drongen ze binnen in de schuur, sluipend door een onopgemerkte ope ning om een varken mee te sleepen. We zet ten schiet-vallen voor ze op, beneden bij het water. We legden in deze ingenieuze toestel len doode dieren een doode geit bijvoor beeld als aas. We bouwden een omheining van dorens rondom het kadaver en bonden met met- een touw aan een stok, die zoo was opgesteld, dat bij de geringste beweging een geweer, dat horizontaal een voet boven den grond was geplaatst, deed afgaan. We zetten de val meestal gereed kort vóór de zon onder ging. Vóór dat we echter de laatste hand er aan legden, sleepten we het aas langs alle paden in den omtrek, zoodat zijn reuk den luipaard naar de val zou lokken. Dit werk werd meestal aan mij opgedragen, en ik had tal van eigenaardige emoties wanneer ik het levenlooze ding over planten en gras voort trok totdat het geheel met stof was bedekt. Intusschen was mijn broer bezig met de om heining van doornen in eenige struiken onder een groep cederboomen. En dan viel de duisternis en de luciit werd gevuld met onverklaarbare geluiden en de Afrikanasche wind blies ons in het gezicht en deed de lange takken der woudboomen tegen elkaar slaan en wij strompelden door het gras naar het oude bekende shamba-spoor en kwamen langzamerhand dichter bij het klei ne verlichte huis, waar jongens te vinden waren, en arbeidskaarten moesten worden afgeteekend, en misschien een brief viel te schrijven op het goedkoope dunne papier dat we haalden bij den Indiaanschen winkelier bij het station. Wanneer Kamoha dan na het avondeten de tafel had afgenomen, zaten we rondom een knappend houtvuur en spraken over de oude dagen in Somersetshire, spraken over de lan ge tochten, die we samen beneden langs de Yeorivicr midden in den zomer hadden ge maakt, wanneer het gras nog niet gemaaid was en de grazige weiden om drie uur in den middag vol waren met zongebrande jongens met petten vol bloemen, en met witgemutste meisjes, en met vreedzame, vriendelij k-kij- kende roodbonte koeien, die met hun zware, gevlochten staarten lui zich de vliegen vair het lijf hielden. Hoe vriendelijk, hoe eindeloos lang geleden leek dat alleshet- groepje goe dige dieren, de gebogen menschelijke ruggen, de groote melkemmers, als zilver zoo blinkend wit, temidden van de brandnetels en scherm- dragende bloemen in de schaduw van de ol men langs de heg. We riepen ook de Kerst dagen in onze herinnering terug, wanneer we onze schaatsen uit de kast van de leerkamer haalden en ze blinkend schuurden voor den volgenden dag, wanneer we naar de stad jzouden gaan over de bevroren velden, waar van zelfs de molshoopen zoo hard waren, dat, hoe hard men erop trapte, er op hun bevro ren oppervlakte niet de minste deuk kon wor den gemaakt. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1