»ME5 RUBRIEK Mode- allerlei We puien punten OUDE THEERECEPTEN Het is niet zoo heel moeilijk om, wanneer onze beurs het toelaat en de textielwa- ren-distributie niet bestaat over een groote verscheidenheid van kleeren te be schikken, zoodat we kunnen aantrekken, wat ons op een gegeven oogenblik het beste lijkt. Maar thans hebben de omstandig heden zich voor velen gewijzigd en moet niet alleen overleg gepleegd worden ten aanzien van de beschikbare geldmiddelen, doch ook de punten werpen figuurlijk, gesproken „een duit in 't zakje". We zullen echter geenszins den moed verliezen, waarom ook, nu zoovele mogelijkheden ons nog ten dienste staan om aan bestaande japonnen een ander, zelfs een nieuw aspect te verleenen, door de vele details, die hier toe in hooge mate bijdragen. Kleurige cein tuurs. bolero's, kraagjes, garnituren, vesten, aan al deze bijkomstigheden, die een per soonlijk cachet aan een japon kunnen ver leenen zullen we in de toekomst grootere plaats in moeten ruimen. Het aangename is, dat wij er geen pun ten voor behoeven te offeren. Bij een effen japon met hoogen hals staat een garnee ring van twee revers van ingehaalde Va- lencienne kant even aardig als een batis ten of linnen kraagje, waarop met de hand kleine bloem-motieven geborduurd zijn. Bij sportieve kleedij past weer iets zwaarder garneermateriaal als ottoman. piqué e.d. weefsels, terwijl crêpe georgette, velours chiffon en brocaat meer passen bij geklee- de middagjaponnen. In een japon, die eenigszins diep uitge sneden is. kan men alle mogelijke model len van plastrons dragen, die nu eens met kleine vlinderstrikjes, dan weer met deco ratieve knoopen of zelfs met een jabot zijn gegarneerd. Een hooge hals met staand kraagje en vlinderstrikje leent zich voor een piqué vest. dat zoo practisch is om on der een tailleur manteltje gedragen te wor den. Voor dit laatste, dat de blouse met succes kan vervangen onder een mantel heeft men slechts weinig stof noodig en hiervoor kunnen we kleine lapjes stof koo- pen. die punten-vrij zijn (90 c.M.). We be hoeven volstrekt niet altijd witte garni turen te dragen, aangezien allerlei bedruk te weefsels ook fleurig staan op donkere japonnen. Voorts noemen we nog geruite en gestreepte weefsels, die een vroolijke en jeugdige noot aan een al te stemmig ge heel geven. Een klein cape-tje van bont. of desnoods van bontstof leent zich voor kille zomerdagen, terwijl een monogram op een bolero weer een nieuwe mogelijkheid opent. Voor degeen, die zelf niet kan bor duren bestaat gelegenheid om dit machi naal te laten doen evenals soutacheeren, een garneering, die er eveneens veel toe bijdraagt om aan een japon een ander ge- zicht te verleenen. Op nevenstaande schets geven wij een idee aan, b.v. door soutache in afstekende kleur aan de bovenmouwen aan te brengen en ook op bescheiden wijze op den rok in den vorm van zakjes. Het komt bij het moderniseeren vooral op smaak en een weinig fantasie aan en vrouwen, die hierover beschikken, kunnen aan haar kleeding telkens weer een ander aspect geven. Blouses vragen slechts weinig materiaal en dit komt ons uitstekend te pas in ver band met onze puntenkaart. Veelal be staat de mogelijkheid om twee couponnet jes van verschillend materiaal te koopen en zoodoende zonder punten een blouse te maken. Fantasierokken leenen zich voor sportieve blouses, waarbij het over hemdmodel nog steeds een vooraanstaan de plaats inneemt, (midden). Gekleede en meer sportieve mantelcos- tumes blijven zich nog steeds handhaven en ook deze dTagen er het hunne toe bij om aan blouses een groote plaats in te rui men. Om stof te sparen zullen de meeste kleedingstukken met korte mouwen ge maakt worden, terwijl men op kille dagen dan altijd wel een wollen jasje aan kan schieten. Slanke figuurtjes kunnen een blouse onder den rok dragen, doch voor meer ge zette dames leenen zich de vestblouses meer. Links boven is een blouse aangegeven met puntigen pas en knoopsluiting; langs den hals een smal lintje met platten strik. Onderaan een aardig model, waarvan het middenstuk van afstekend materiaal ge maakt kan worden, terwijl een andere mo gelij kenheid is om met wolresten een mid denstuk te haken of te breien, zelfs stre pen kunnen een aardig effect geven, mits men de juiste kleuren weet te combinee ren. Kant is eveneens punten vrij en daar om zal een kanten blouse een practische aanvulling zijn, als men zich iets gekleeds wenscht aan te schaffen (rechts). Een klein glad schootje geeft een langere lijn «it leent zich vooral voor gezette dames, Ziekenverpleging in huis Een vriendelijke omgeving werkt veelal gunstig op het verloop van een ziekte, doch hoewel men verschillende dingen in acht moet nemen, hoedt men zich steeds voor overdreven zorgen. Ernstige zieken moeten niet achter elkander gewasschen en ver- bed worden, men kan dit beter in tempo's doen, aangezien men anders te veel van de zwakke krachten vergt. Het meest aan te bevelen is om de patiënten eerst te wasschen en daarna hun ontbijt te geven. Zijn zij volkomen uitgerust, dan wordt hun bed in orde bebracht. Dit werk is vooral moeilijk, indien de patiënt heel zwak is en niet op een naast het bed staanden stoel kan zitten, hulp van een tweede persoon is dan gewenscht. Deze trekt het laken glad, nadat de eerste persoon de patiënt omhoog geheven heeft. Knierollen bewijzen goede diensten aan patiënten, die gedwongen zijn lang op bed te blijven liggen. Van groot belang is de ligging van de ziekenkamer en de plaat sing van het bed. Een zonnige kamer is zeer gewenscht, mits men de gordijnen af kan sluiten indien de patiënt 's middags gaat rusten. Een bedtafeltje, waarop de spijzen gezet kunnen worden bewijst zeer zeker practische diensten, terwijl alles, wat men aan patiënten opdient er sma kelijk behoort uit te zien, hetgeen de eet lust vermeerdert. Een ziekenkamer moet niet meer meu bels bevatten, dan strikt noodig is, zonder dat hij evenwel ongezellig mag worden. Bloemen, evenwel geen sterkriekende, mo gen nimmer ontbreken: 's nachts worden zij uit de kamer verwijderd. Bezoek mag slechts toegelaten worden, indien de patiënt er zelf naar verlangt. Het behoeft geen betoog, dat opwindende gesprekken vermeden moeten worden, en dat het bezoek slechts kort blijft. De temperatuur van een ziekenhand moet 1718 gr. C. bedragen, terwijl het bed met het boveneinde tegen den muur wordt geplaatst, opdat men de patiënt aan beide kanten kan bereiken. Onmisbaar is een bel, die zich in de onmiddelijke nabij heid van de patiënt moet bevinden en eventueel met een veiligheidspeld aan het laken wordt bevestigd. Luchten der kamers is ook 's winters noodig, doch de patiënt moet dan goed toegedekt zijn. Soms is het noodig, een raam en venster te openen, opdat de ka mers eens goed kan doorluchten. Thee zetten is voor de Chineezen niet slechts warm water op theeblaadjes gieten, doch de thee-„proevres" der ondernemin gen stellen alles in het werk om hun pro ducten te verbeteren. Zeer zeker zullen vele proevers de belangstelling der tegen woordige huisvrouwen opwekken, evenals de oude recepten. Een der oudste recepten b.v. dat vanuit China naar Europa kwam, betrof een soort eierthee, die door de Chineezen reeds in overoude tijden gezet werd en door hen zeer op prijs gesteld werd. De Jezuïeten pater Couplet, een zendeling, die in 1695 naaar het verre Oosten ging, gaf het vol gende recept: „Een halve liter thee en de dooiers van twee eieren, benevens een hoeveelheid suiker". Deze geestelijke wist thee op deze wijze gezet, zeer te appre- cieeren en waarschuwde voor te lang trek ken. „Het water", zoo schreef hij, „mag slechts zoo lang op de theebladeren blij ven, dat de thee juist tijd heeft gehad een lichte kleur aan te nemen. De oudste recepten, die in Chineesche kronieken te vinden zijn, zijn afkomstig van Kui Po, die 300 jaar na Christus leef de en deze raadde aan, de groene blaadjes in een ketel te laten koken. De schrijver Lu Yu, die in 780 leefde, vond, dat men tot dusverre op zeer primi tieve wijze thee zette en citeerde zelfs de volgende regels uit oude werken: ,,om een drank als thee te bereiden, roostert men de theeblaadjes tot ze een roodachtige kleur aangenomen hebben, giet er daarna kokend water op, voegt uien, gember en oranje schil toe" De bewoners van Noord-Siam kookten de bladeren va nde wilde thee struiken en bereidden er een gerecht van, waaraan knoflook, zout, olie. varkensvet werd toegevoegd, alsmede gedroogde visch. Al deze gegevens vinden wij in het boek, dat William H. Ukers in „All about tea" heeft geschreven en dat wij een „thee-en cyclopedie" zouden kunnen noemen. „De sporen der oude Shan methode", zoo verklaart hij o.a„vindt men nog te rug bij de bereiding van zg. „Leptet-of „thee-salade" Leptet is geconserveerde thee. zooals de Chineezen deze sedert on heugelijke tijden wisten te bereiden, waar toe zij de bladeren der theestruiken koken en kneeden. in papier wikkelen en in de holle ruimte van bamboe bewaren, daarna worden de bamboepijpen verscheidene ma len begraven om slechts gebruikt te wor den als bijzondere delicatessen bij brui loften of groote feesten 9.eJt)Ae.id tncuuiloai heeimv-eit Wolresten hebben dienst gedaan om dit mouwlooze heerenvest te breien, dat na tuurlijk ook, indien men wel genoeg heeft, in één kleur uitgevoerd kan worden. Men begint met het knippatroon op pa pier te teekenen, daarna uitknippen en ver gelijken met het figuur of het past. Fig. 1 geeft een der voorpanden aan en fig. H den halven rug. Men kan al breiende het werk steeds met het patroon vergelijken en recht breien, meerderen of minderen, zooals dit noodig zan blijken te zijn. Men begint de voorpanden met drie steken op te zetten en breit en meerdert voor het vor men van de punt aan beide kanten van het werk. De 2 c.M. breede rand wordt heen en weer recht gebreidt. De eerste steek steeds afhalen, terwijl de laatste steek van iederen naald gebreid wordt. Het werk wordt in den tiicot-steek gebreid een naald recht, een naald averecht, doch de 2 cM. breede ran den breit men zooals gezegd heen en weer recht. De zakken worden over een hoogte van 2 c.M. op de aangegeven breedte heen en weer recht gebreid. Het borstzakje komt alleen op het linkerpand, terwijl de rug begonnen wordt met over een breedte van 2 cM. heen en weer recht te breien, vervolgen in den tricot-steek. Voor het af werken der armsgaten neemt men de steken in het rond op en breit banden, die 3 cM. lang zijn (1 recht verdraaid, 1 averecht). In het linker-voorpand breit men 4 knoopsgaten. KLEEDINGVOORSCHRIFTEN IN VROEGER TIJDEN. In de buitenlandsche kronieken lezen wij, hoe de overheid zich eertijds met het klee- dingvraagstuk bezig hield, teneinde zoo noodig voorschriften te geven tegen, vol gens haar begrippen, ontoelaatbare klee ding. In de oude hanzestad Bremen bijvoor beeld werd een eeuw of zes geleden paal en perk gesteld aan opschik en overdaad en vooral ging het tegen den burgerman, die zich geen groote uitgaven ten opzichte der kleeding mocht veroorloven. In de 10e eeuw richtten de verordeningen zich „te gen de wijde mouwen en diepe plooien", terwijl men in 1371 in Zürich een gemeen telijke verordening uitvaardigde, waarbij het de vrouwen verboden werd rokken van meer dan één kleur te dragen. En de mannen? Ook zij vielen onder de bepalin gen met betrekking tot de kleuren en mochten geen gekleurde gestreepte broe ken dragen' In Bern werd in 1470 een veldtocht ondernomen tegen pofmouwen, hanenveeren kanten, jabots en pofbroe ken. Een landvoogdes aldaar woonachtig, werd bij de vroede vaderen ontboden, om dat zij een reusachtig groote baret droeg Buitenlandsche bontsoorten en paarlen mochten tot in de achttiende eeuw niet gedragen worden in Zwitserland. In Zü rich had men een commissie samengesteld, dir te zorgen had voor de naleving der kledingvoorschriften. Deze bestond uit twaalf personen; zij werd de „zedelijk heidscommissie" genoemd en twaalf raads- heeren, natuurlijk zeer waardige heeren maakten er deel van uit. Zij kwamen iede ren Dinsdag bijeen en bespraken de even- tueele boeten, welke opgelegd moesten worden bij overtredingen in zake de klee ding. De overheid wenschte niet. dat de kerkgangers sieraden droegen, terwijl flu weel in het geheel niet en zijde slechts bij trouw- en doopplechtigheden en soortge lijke feesten gedragen mocht worden. Jon ge meisjes mochten 's Zondags in halfzij den japonnen gekleed gaan. teneinde zich op haar best aan de huwelijkscandidaten te vertoonen. Mannen droegen eerst om streeks de achttiende eeuw horloges. De strafmandaten der zedelijkheidscommis sie waren wel heel grappig. Juffrouw W. werd beboet, omdat zij een sieraad droeg, dat uit zilveren munststukken bestond en meneer N., omdat hij in de staf liep te wandelen met een gekleurd buis en wan delstok. Vele boeten werden opgelegd aan vrou wen, die zich ondanks het verbod op straat vertoonden met oorbelle.., kettingen en wat dies meer zij. Waar zou het heen gaan, indien ook heden ten dage de overheid boete ging stellen op allerlei accessoires, die zoo'n groote plaats in het modebeeld innemen, dat geen enkele vrouw zich zon der 'Ji ze zou kunnen denken? SMAKELIJK OVER STAMP POT. Stamppot wordt aanbevolen als een goed voorbeeld van een „gebalanceerden" maeltijd. waarin zoowel de calorieënleve- rende als de z.g. beschermende stoffen in goede verhouding worden aangetroffen. Éenige wijziging dient dan echter tft worden gebracht in de thans nog vrijwel algemeen gebruikelijke bereidingswijze van het gerecht; met het oog ook op de tijdsomstandigheden, die een zorgvuldig letten op voedingswaarde noodzakelijk ma ken, is het waarschijnlijk niet zonder be lang om de aanbevolen veranderingen even vast te leggen. Ten eerste wordt, de stelselmatige toe voeging van melk (ongeveer 2 dL. per persoon) aanbevolen; de daarin voorko mende kalk is n.1. in staat om de anders veelal niet toereikende hoeveelheid van dit mineraal in het middagmaal op peil te brengen. Ook het eiwit in den maaltijd ondergaat den gunstigen invloed van deze melk-toe- voeging, vooral wanneer door den stamp pot, ter verhooging van het eiwitgehalte, peulvruchten zijn gemengd. Melk toch blijkt in staat te zijn ,om zelfs in kleire hoeveelheden op verrassende wijze de bio logische eiwitwaarde van een maaltijd met peulvruchten omhoog te brengen". Als een middel, dat op voordeelige wijze een stamppot kan helpen aan de vereisch- te hoeveelheid volwaardig eiwit, wordt ook kaas aangeraden. Voor een stamppot met koolraap, met kool of met uien is kaas ook wat smaak betreft uitstekend op haar plaats; echter verdient het aanbeve ling om jonge kaas te kiezen en er goed voor te zorgen, dat de geraspte of gema len deeltjes zeer gelijkmatig door het ge recht worden gemengd en dus geen aan leiding geven tot het vormen van op elkaar gepakte klontjes. Wat de bereiding betreft, wordt nadruk kelijk gewezen op het schoonmaken van groenb en aardappelen met zoo min moge lijk verlies, op het toepassen van een kor ten kooktijd (bij voorkeur niet langer dan 14 uur) en op het gebruik van zóó weinig water, dat er vóór het dooreenstampen niets behoeft te worden afgegoten. Stofzuigen alleen is niet voldoende om tapijten frisch te houden en de tinten op te halen Men moet ze éénmaal in de drie of vier weken opborstelen met een stijve borstel gedrenkt in water met ammoniak. Men neemt niet alleen stof en haren mede, doch de kleuren komen veel meer tot hun recht. Een eierdooier, dat niet denzelfden dag gebruikt wordt, zet men overgoten met koud water, afgedekt weg. Levensmiddelen mogen niet op den hoog- rten plank in een kast bewaard worden, aangezien de warme lucht omhoog stijgt. Aanslag van thee in kopjes kan men doen verdwijnen door langs den binnen kant met keukenzout te wrijven. KNIPPATRONEN A 570 Succespatroon A 570 Prijs 30 cent. Damesschortje, gemaakt van gemoesd of gebloemd katoen. Ingehaald bovengedeelte met opgestikt voorstuk, dat met banden achter in den hals opgehouden wordt. Patronen in de maten 40 42 44. Succespatroon A 571 Prijs 30 cent. Serveerschortjes met uitgeschulpten buitenrand, gegarneerd met entredeux of smal galon, afgewerkt met rechten band. Draagbanden, die aan de rugzijde kruise lings op geknoopt worden. Garnituur en manchetten van hetzelfde materiaal en met de zelfde garneering. Patronen in de maten 40 42 44. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkryg- 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel ben van VA, 3 of 7j^ ct.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 4