PAARQENMARKTteSchagen N*V+ Noorder Bank WIERINGER COURANT. NIEUWE BONS. 'N JUISTE RISICOVERDEELING BELEGGING IN EFFECTEN Bezoekt de op Donderdag 28 November a.s. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940 No. 137. BINNENLANDSCH NIEUWS. Voor brood- kaas en ei. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, maakt het navol gende bekend Elk der met „16" genummerde bon nen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 25 Nov. tot en met Zondag 1 December recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elk der met „16" genum merde broodbonnen recht op het koo pen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal gram men beschuit 75 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes), 400 gram, gevuld groot korstgebak, (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram, biscuit en wafels 90 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waar in 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 1 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 2 tot en met 8 Dec. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maan dag 25 November tot en met Zondag 1 December geeft de met „24" genum merde bon van het algemeen distribu tieboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen welke op 1 December nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 8 December. In verband met bovenstaande bon aanwijzing voor kaas wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de met „1" tot en met „13" genummerde bon nen van het algemeen distributiebon - boekje niet aangewezen zullen wor den en dus vernietigd kunnen worden. EI. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 November tot en met Zondag 1 Dec. geeft de met „37" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 1 Dec. nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 8 Dec. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. De bonnen voor vleesch en vleesch- waren worden afzonderlijk bekend ge maakt. GEMEENTE ZIJPE. AFSCHEID ZUSTER G. KUILMAN. Na de openbare raadsvergadering, die Dinsdagmiddag 19 November was ge houden, heeft de gemeenteraad des na middags half vijf afscheid genomen van Zuster G. Kuilman, aan wien met in gang van 1 November j.1. eervol ontslag werd verleend als wijkverpleegster dezer gemeente. Behalve de Burgemeester, Wethouders en Raadsleden zijn aanwezig Zuster G. Kuilman en haar zuster, Zuster Meurs, Zuster Boks, Zuster Leegwater, Zuster Houten en andere collega's, zoomede de huisgenooten van de scheidende wijk zuster, Dr. van Slooten, Dr. Boerma, de heer Blaauw enz. enz. De voorzitter, de heer Mr. D. Bree- baart heet Zuster Kuilman en belang stellenden van harte welkom en herin nert aan de bepaling dat de burgemees ters in 't openbaar geen rede mogen uitspreken, zonder vooraf daartoe de toestemming te hebben van den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van 't Departement van Binnenlandsche Za ken. De bedoeling van deze bepaling is dat in geen enkel opzicht vraagstukken van politieken aard of vraagstukken be treffende de bezetting worden behan deld. Maar als wij tot U, Zuster Kuil man, een afscheidswoord spaeken, dan is er geen sprake van politiek en 't ligt toch ook niet in mijn bedoeling een rede te houden, doch een enkel woord tot U te richten. Want wij als gemeen tebestuur, wij willen niet dat U zonder meer als wijkzuster zoudt heengaan en daarom oordeelen wij 't wenschelijk min of meer op officieele wijze in deze raadsvergadering van U afscheid te ne men. Ruim 19 jaren lang heeft U de ge meente als wijkzuster gediend. Het is de gewoonte dat bij een afscheid het amb telijk leven van de scheidende wordt nagegaan, dat wordt nagegaan welke schokkende of groote gebeurtenissen hebben plaats gevonden. Spr. heeft dus naar het persoonlijk dossier van Zuster Kuilman gevraagd, maai' heeft daarin niet anders kunnen aantreffen, het be wijs van aanstelling, de salaris-regeling, de vaststelling van haar pensioensgrond slag, welke later was verhoogd, daarna weer was verlaagd. Veel heeft spr. van Zuster Kuilman niet kunnen vinden, want wel kwam U, Zuster, veel langs den weg, maar veel timmerde U toch niet langs den weg Uw werkzaamheden wa ren altijd binnenshuis ik kan ook me: zeggen, dat U moeilijke en gemakkelijke dagen heeft gehad. Immers Uw dagen waren altijd moeilijk. Uw taak was steeds Uw patiënten verlichting te bren gen, den dokter bij te staan. Dat ze genrijk werk verrichtte U steeds bin nenshuis. En dat heeft U op voorbeel dige wijze gedaan, zonder één dag ooit wegens ziekte in gebreke te zijn geweest wat voor Uzelf een zegen is geweest, maar niet minder voor uw patiënten. Veel heeft U voor uw medemenschen gedaan, velen in 't Zuiden der gemeente zijn aan U dan ook dank verschuldigd. Het is mij gebleken dat 't dan ook in de bedoeling der burgerij ligt U daar voor te huldigen en ik zal dan ook niet in de rechten treden van den woord voerder van al die patiënten. Maar wel is dit alles aanleiding om namens het gemeentebestuur tot U het woord te richten. U was niet in dienst van het Witte Kruis, U was gemeente ambtenaar en ik wil U vertolken de gevoelens van groote dankbaarheid en erkentelijkheid die het gemeentebestuur jegens U koestert. En die dankbaarheid en erkentelijkheid wil 't tot uiting doen komen in 't stoffelijk blijk van waar deering, 't welk door den nestor van den raad, den heer Van der Sluijs wordt onthuld en dat een boekenkast blijkt te zijn. Spr. zegt daarbij tot Zuster Kuil man dat zij van lectuur houdt, doch te weinig vrije tijd had. Het is een een voudig kastje om de lectuur op te ber gen, doch spr. hoopt dat 't met den in houd een sieraad in haar huiskamer zal vormen, dat zij er zeer veel pleizier van moge hebben en 't als bewijs moge die nen hoezeer het Gemeentebestuur met de scheidende wijkzuster meeleeft. Spr. zegt dat dit het officiëele afscheid vormt onder aanbieding van dit blijk van waardeering. Applaus. De heer VAN DER SLUIJS zegt dat Zuster Kuilman gedurende 30 jaar haar functie vervuld, waarvan 24'- jaar in de gemeente, want 't is met een onderbre king van enkele jaren gebeurd. En in al die 24' j jaar heeft spr. het werk van nabij en op een afstand gadegeslagen, heeft hij kunnen zien ho.e Zuster Kuil man wind en regen trotseerende op de fiets door de gemeente trok en zich gaf aan haar taak, het lenigen van 't lijden der menschheid. En spr. heeft daarbij één ding in 't bijzonder gewaardeerd, n.1. dat het weer niet zoo slecht kon zijn, dat 't tot uiting kwam bij haar patiënten. Bij vacantie van Zuster Meurs waren de zorgen van de verpleegden in „Buiten Zorg" ook aan Zr. Kuilman toevertrouwd en ook hier heeft spr. van nabij kunnen zien hoe geheel Zr. Kuil man zich aan haar taak gaf. Namens het Burgerlijk Armbestuur dankt spr. haar daarvoor en verzekert dat men nog jaren aan haar werk zal terug denken. De heer NANNIS meent, dat Zr. Kuil man wel degelijk aan den weg heeft ge timmerd, want als een ander rustig bij den kachel zat tornde Zr. Kuilman op haar fiets tegen den wind op. Spr wenscht haar toe, dat zij nog vele jaren van haar welverdiende rust zal mogen genieten. ZUSTER MEURS zegt uit naam van alle Zusters uit deze omgeving te spre ken. Gedurende 17 jaren, Zr. Kuilman, hebben wij met elkaar samen gewerkt en daarbij heb ik 't wel eens vervelend gevonden steeds weer je te moeten las tig vallen als ik je hulp noodig had en heb ik wel eens gehoopt dat jij op jou beurt mijn hulp zou behoeven. Dat is echter nooit gebeurd, dank zij ook je goede gezondheid. Wij hopen, Zr. Kui,- manl dat je die goede gezondheid nog heel veel jaren zult blijven behouden, 't Was ons bekend dat je graag een thee servies wilde hebben, want dat 't je voornemen was geregeld theevisities te houden. Namens ons allen bied ik je een servies aan en hoop dat je er veel van moge genieten. Wij hopen dat 't je goed gaat. Applaus. In haar dankwoord gewaagt ZUSTER KUILMAN van 't feit dat zij vanaf No vember 1911 tot Januari 1917 in Zijpe en Eenigenburg haar taak onder moei lijke omstandigheden verrichtte, hoe zij van 1917 tot 1920 in de Prins Hendrik stichting werkzaam is geweest, maar op den duur toch meer gevoelde voor de wijkverpleging, hoe zij dan ook in de Schermer weer wijkzuster werd, maar een jaar later Zijpe weer sollicitanten opriep en ondanks den rijkelijk hoogen leeftijd van 41 jaren 't waagde te sol- liciteeren en 't genoegen mocht smaken met algemeen stemmen te worden be noemd. Nu na 19 jaren werkzaam te zijn geweest, acht zij nu 't oogenblik geko men haar taak neer te leggen, daarbij dank brengend aan B. en W. en ge meenteraad voor 't in haar gestelde ver trouwen, dankend het Burgerlijk Arm bestuur, aan wie nooit tevergeefs om hulp werd gevraagd, dankend het Wit te Kruis dat steeds gunstig besliste als zij vroeg iets aan te schaffen, dankend heeren doctoren, den heer en mevrouw van Slooten, leiders van het Consulta tie Bureau enz., de Noord-Zijper Collega, kortom alle inwoners van Zijpe, die zoo geheel hun vertrouwen aan haar schon ken en die oorzaak werden dat van de 30 jaren zij ruim 24 jaren verknocht raakte aan de Zijpe. Zuster Kuilman hoopt dat Zuster Houten datzelfde vertrouwen en dezelf de steun zal mogen genieten die zij zoo ruimschoots heeft mogen ondervinden. De Voorzitter dankte Zuster Kuilman voor deze woorden. Het doet ons leed, dat U als wijkverpleegster heen gaat en wij sluiten gaarne aan bij den door U geuiten weil>ch, ook wij hopen dat Zuster Houten een waardig opvolgster van U moge zijn, zij zal echter heel goed moeten wezen om dat te kunnen zijn. Met deze woorden verklaart spr. het officiëele gedeelte van dit samenzijn als geëindigd en deelt mede, dat 't het ge meente bestuur ondanks de distributie moeilijkheden gelukt is het gezelschap nog enkele ververschingen aan te bie den. Onder 't genot van een kopje koffie en een gebakje bleef men nog eenigen tijd bijeen. Op eenvoudige hartelijke wijze had men officiëel afscheid van Zuster Kuil man genomen. Wat aan onze Nationale Eenheid in den weg staat. De Nederlandsche Unie antwoordt Nati onaal Herstel. Het verbond voor Nationaal Herstel heeft een dezer dagen in een open brief, gericht tot het Nederlandsche volk en in zonderheid tot de N.S.B., Nationaal Front en De Nederlandsche Unie, ge waarschuwd tegen verscherping der politieke bestrijdingsmethode waarbij het Verbond opmerkt, dat op de drie genoemde groepen de verantwoordelijk heid rust, bij het jonge en komende geslacht de leer der nieuwe orde in gang te doen vinden, welke niet op haatgevoelens kan worden gebouwd, terwijl het tenslotte de noodzaak telt, dat het Nederlandsche volk zich in den nationalen staat hervinde, waartoe op heffing van alle groepen en partijen noodig is. Zoo zal dan Nederland zich de, plaats kunnen veroveren welke in het Eurnpeesch bestel aan Nederland toekomt. Het Driemanschap van De Nederland sche Unie heeft thans op dezen brief geantwoord en merkt daarin het vol gende op „Ofschoon ons een concrete bespre king over het nationale vraagstuk nutti ger ware voorgekomen dan een vage, open briefwisseling, willen wij thans niet nalaten in het openbaar te ant woorden. „Wij zien het als een plicht van ons Volk tegenover zichzelf, dus tegenover het Nederland der komende generaties, nieuwe binding te brengen in wat in de laatste generaties is losgeslagen. De massa der Nederlandsche individuen zal weer tot een aaneengesmeed volk moe ten worden. Waar de nationale volks gemeenschap niet bereikt kan worden zonder sociale arbeidsgemeenschap, zal deze binding tij gelijkertijd door en door Nederlandsch en sociaal moeten zijn. Wij ijveren dan ook voor een nieuw Ne derlandsch socialisme, waarvan ons or gaan „de Unie" wekelijksch getuigenis aflegt in honderdduizenden Nederland sche gezinnen. De organische, corpora tieve uitwerking daarvan namen wij reeds ter hand en wij verheugen ons over de genomen overheidsmaatregelen in corporatieve richting op sociaal- economisch gebied. „Dat intusschen de strijdmethodes zich hadden verscherpt, en dat de volks voorlichting werd vertroebeld en zelfs verstoord door intimidatie en twisten, betreuren ook wij. Gij laat de redenen daarvan rusten, ook wij willen daarop hier niet ingaan. Ook wij verklaren, deze twisten te veroordeelen en wij heb ben ons dan ook in een forsch woord hierover in, ons orgaan uitgesproken. Ook de haat-gevoelens veroordeelen wij, waarvan ons orgaan nog deze week getuigenis zal afleggen. „Wij zagen en zien onze organisatie niet als doel, doch uitsluitend als mid del voor volksbinding en volksvoorlich ting in dezen overgangstijd naar de ko mende tijden en voor bemiddeling en advies, daar waar thans bemiddeling en advies noodig zijn. Daarvan getuigde ons voorstel tot het vormen van een raad van Advies, welke een schakel zoo mogelijk de schakel, tusschen volk en bezetting had kunnen zijn. Dit voorstel ondervond echter niet de noodige me dewerking. „Zoodra opheffing van alle groepee ringen in het Nederlandsche volksbelang zou zijn, zouden ook wij tot opheffing bereid zijn. Wij zien echter op dit oogen blik niet, hoe dit thans iets beters zou kunnen doen geboren worden. De on ONDER ALLE OMSTANDIGHEDEN WAARBORGT het beste resultaat. Laat U door dit principe leiden en vraagt daartoe bij de inlichtingen aan de Directie van ALKMAAR HOORN. (Zitdag Middenmeer Hotel Smit eiken Woensdag van 91 uur). derlinge tegenstellingen zijn nog onover komelijk groot voor zulk een standpunt. „De ware volksgeest laat zich niet forceeren. De volksvoorlichting zal niet alleen door, maar ook in ieders groep eerst een geest moeten ademen, die voor ons volk aanvaardbaar is. Pas in dien Nederlandsch socialistischen geest kan in ons land het nieuwe en goede gebo ren worden. „Inmiddels gaan wij voort, de Neder landsche sociale gedachte op Christe lijke basis van man tot man en van hart tot hart in onze, zich dagelijks sterk uitbreidende, gelederen uit te dragen." WIERINGERMEER. BOND VAN BOERINNEN E.A. PL.-VROUWEN. Donderdag j.1. hield bovenge noemde Bond een bijeenkomst in Hotel „Wieringermeer" te Sloot- dorp. De voorz. M\v. Doornbos opende en heette de vele aanwezigen wel kom, in 't. bijzonder dhr. Van Ame- rongen als spreker en de heeren \oor hun belangstelling in het werk der dames. De heer Van Amerongen begon alvorens Dickens Kerstzang ,De Christmas Carol voor te dra gen, met een inleiding over Dickens werk en populariteit in Engeland. Er gaat een groote bekoring uit van de humor, de echte menschen- iiefde en klaterende levensvreugd die men in Dickens werken treft. Wij hebben in deze dagen nog iets te leeren van deze eenvoudige Kerstboodschap van Dickens „Ver draagzaamheid en menschcnlief- de.'' Scrooge, een zakenman, is voor ieder die met hem in aanraking komt, oen hebzuchtig mensch. Groot is de blijdschap van zijn klerk Bob Cratchit, als de dag ten einde is en hij zich naar huis be geeft, om het. Kerstfeest te vieren met zijn gezin. Eenzaam in z'n ongezellige wo ning zit 's avonds Scrooge, en dan verschijnt de geest van Marley, zijn vroegeren compagnon. Deze zegt nooit rust te kunnen vinden, overal komt hij menschen tegen, welke hij niet kan helpen. Ilij heeft in z'n leven zooveel verzuimd Dan verschijnen er nog drie gees ten, de eerste is de geest van het verleden. Hij gaat «iet Scrooge naar de plaats, waar hij z'n jeugd heeft, doorgebracht. Hij ontmoet allerlei vriendelijke menschen en Scrooge z'n geweten begint te ontwaken. De tweede geest is die van het heden. Hij komt in het gezin van z'n klerk Cratchit, het prettige sa menzijn en de innige verbonden heid van het gezin ontroert hem. De derde geest voert hem naar het Kerstfeest in de toekomst. Hij ziet zichzelf na zijn dood, hoe niemand van hem gehouden heeft, alles is even somber en koud Hij ziet z'n grafsteen op een ver waarloosd graf en hij begrijpt, dat zoo eens zijn einde zal wor den, als hij zoo door blijft leven. En als Scrooge des morgens ontwaakt, is hij een ander mensch geworden. Het is Kerstfeest en hij kan nog veel goed maken en hij doet dit met blijdschap, en denkt, God ze gent ons allen. Prachtig werd dit alles door den heer Van Amerongen weergege ven, waarvan wij maar een korte samenvatting geven. Voorz. dankt spreker voor de mooie lezing, welke met groote aandacht werd gevolgd. SINTERKLAAS in BOSKER's BOEKWINKELS H.-hoef Middenmeer. EEN LANGE AVOND EEN GOED BOEK Wij hebben een schat van boeken voor OUD en JONG Enkele grepen uit het vele EEN REEKS VAN GOEDE BOEKEN Jo van Ammers-Küller, - Elzelina Daphone du Maurier, - Rebecca. Prof. Obbink e.a., - De Tuin dei- Goden. A. M. de Jong, - De Vreemde Broe ders. G. v. Xes-Uilkens, - De Oude Ster. II. van Heerde,-Tusschen Vuur en IJzer. H. van Hoof, - Z 6ü. G. van Veldhuizen, - 7 dagen Rot terdam. Anne de Vries, - Bart je zoekt het Geluk. Helene Swart'h, - Wijding. Martien Beversluis, - De Zeeuw- sche Lier. Gulbranssen, - De Geschiede nis van het geslacht Bforndal (De beroemde Trilogie in 1 Band.) II. Marsman, - Poezie. H. Marsman, - Tempel en Kruis M. Nijhoff, - Nieuwe Gedichten. Dr. Tr. Lormis, - Spreekkamer (Uit het leven van 'n vrouwenarts) Elisabeth Zernike. - De Oudste Zoon - Morgen weer Licht- Het leven zonder einde. Aug-usta de Wit, - Gods Gooche laartjes. Lalthoff, - Honderd Zonnen in de Zomer. Uit de Salamander-Reeks Elisabeth Zernike, - Een vrouw als Zij. M. H. Szikely-Lulofs, - De andere Wereld. Arthur van Schendel, - De Mensch van Nazareth. Emmy Lokhorst, - Phil's Amou reuze Perikelen. en vele andere. EEN GOED KINDERBOEK: HET MOOISTE GESCHENK S. Franke, - Ronkevaar de Too naai'. 'Een Sprookjesboek) X. v. Hichtum, - Afke's Tiental. N. v. Hichtum, - Kek, de Eskimo. Joh. H. Been, - Paddeltje. C. Joh. Kieviet. - Dik Trom. Chr. v. Abcoude, - Kruimeltje. Chr. v. Abcoude - Pietje Bell. G. den Napel, - Met de trekkers op stap J. II. Brinkgreve-Entrop, -Ineke Eigenwijs. H. Golden, - Het onbekende Land J. H. Uit den Bogaard, - Swiebertje als Woonwagenklant. MOOIE PRENTENBOEKEN Hoe de sterrekindertjes uit spelen gaan. Sinterklaas - Kapoentje. EEN GROOTE SERIE BOEKJES VOOR DE KLEINTJES De geheele serie van Bolke de Beer A. D. Hildebrand. Roeken voor oudere Meisjes Margot Warnsinck, - Meisjes spe len het klaar A. M. Xachenius-Roegholt. - Toos houdt moed. Ems van Soest, - De nieuwe koeis A. Was-Osinga, - Als het stormt in de Lente. BOSKER'S BOEKHANDEL

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3