kidtWit, geneest en Wtfuuut ik tuiid. 31e JAARGANG DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940 No. 139 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WINTERHULP NEDERLAND. DE ZWARTE LACH. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN UITGEVER r BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. Hippolytushoef Wleringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. Aan de Ingezetenen der provincie Noordholland. Be ondergeteekenden, te-zamen vormende de Eerecommissie voor de provincie Noord- holland van de Stichting „Winterhulp Neder land", doen een beroep op hunne mede ingezetenen in het gewest, om het doel der Stichting aan behoeftige Ncderlandsche staatsburgers zonder aanzien des persoons hulp en ondersteuning te verschaffen te helpen verwezenlijken. Reeds aanstonds kunnen zij hiertoe mede werken door hun krachtigen steun te verlee- nen aan de Nationale Collecte, welke op 29 en 30 November e.k. in alle gemeenten zal worden gehouden. Niet alleen door het be- toonen van milddadigheid, maar ook door het aan den dag leggen van offervaardigheid. Elke gift is nog geen offer. En offers zijn noodig, zal niet slechts wor den voorzien in de dringende behoeften van velen, maar zal ook eenige vreugde worden gebracht in de gezinnen van talrijke mede burgers, wier leven van alle licht en glans is ontbloot. De tijden zijn moeilijk en de eischen zijn vele. Brengt niettemin Uw offer met dezelfde blijmoedigheid als waarmede het zal worden ontvangen door allen, voor wie de Winterhulp een uitkomst zal zijn. Een betere toekomst, als de vrede is her steld en de welvaart herleeft, moge U voor Uw weldadigheidszin beloonen Mr. Dr. A. baron RöELL, Commissaris der provincie N.-Holland, Voorzitter. Mr. A. A. Aberson, Bentveld D. Blanke voort, BloemendaalMr. Dr. J. A. E. Buis kool. Schagen Mr. Dr. F. A. Bijvoet, Haar lem W. van Dok, Beverwijk W. J. R. Drees- mann, Amsterdam Dr. M. D. Dijt, Haarlem; J Groen Azn., Alkmaar Mevr. J. M. van Kinschot—Dorhout Mees, Alkmaar Dr. Th. Koot, Haarlem P. A. de Lange, Alkmaar M. A. van Leeuwen, Enkhuizen G. H. de Marez Oyens J.Czn., Amsterdam (Z.) A. C. Metzelaar, Amsterdam A. W. Michels, Haar lem Mr. A. Moens, Beverwijk Mevr. J. van Nispenvan Wely, Heemstede R. Peereboom, Heemstede S. Plekker, Heemstede S. Prins Azn., BloemendaalJ. W. de Ruiter, Amster dam (Z) Mej. A. C. Schippers. Amsterdam K H. Tusenius, IJmuidcn C. F. J. Verbeek, Hilversum J. J. Verfaille, Den Helder J. Versteeg, Monnikendam. Het Bureau van den Provincialen Directeur, Mr. A. J. Backer, is gevestigd aan het Kenau park 1, te Haarlem, telefoon nr. 11916. Gironummer 395800. Bankier Incassobank Haarlem Girono. 20060. DE KLANT IS GEEN. „KONING" MEER. Er is verandering gekomen in de verhou ding van den klant tot den winkelier. Vroeger bestelde de klant datgene wat hij noodig had en ook veel wat hij eigenlijk best had kunnen missen en de winkelier noteerde dankbaar al die bestellingen. Hij liet zelfs „hooren" öf er niets noodig was en het hinderde heelemaal niet als de loopjongen zoo nu en dan eens „voor niks" kwam. Eertijds vroeg de winkelier „nog iets an ders mevrouw en als de klant op dat oo- genblik niets anders meer kon bedenken, dan had de winkelier altijd nog wel het een of ander, dat hij graag wou verkoopen en daar om als bijzonder voordeelig -en nuttig kon aanbevelen. Vroeger zei de liefhebber van een goed si gaartje of een pittige sigaret tegen zijn le verancier „geef me een doosje van dit of van dat" en dan stalde de winkelier nog een heeleboel andere merken op de toonbank uit in de hoop. dat de klant er nog een zou ne men. Nog niet zoo heel lang geleden kwam de slagersjongen naar de bestellingen van den dag vragen en de slager die de orders telefo nisch kreeg beloofde malsch vleesch en een extra spoedige bezorging. Dat was hoe kort het ook nog maar achter ons ligt in den goeden ouden tijd, dat de klant „koning" was, voor wiens wen- schen en verlangens al het andere had te wijken. In den nieuwen tijd dat wil zeggen in den tijd dat de verhoudingen precies anders om zijn maakt de huismoeder haar bood schappenlijstje op en de winkelier schrapt de meeste bestellingen en stuurt meteen de bonnen terug omdat hij het gevraagde zelf niet heeft gekregen en niet voorzien kan öf en wanneer hij het weer zal ontvangen. De sigarenwinkelier heeft op zijn ruiten geplakt dat het vergeefsche moeite is in zijn winkel nog naar sigaretten of shag te infor- meeren. Hij toovert voor een enkelen goeden klant nog een overgespaard doosje te voor schijn en de klant voelt zich diep geroerd door dit bewijs van aanhankelijkheid, bedankt duizendmaal voor de hem verleende onder scheiding en belooft plechtig in de volgende vier weken niet terug te zullen komen. De slager voorspelt vet als er ook vleesch gekocht wordt, en tegelijk is ook dit al weer verleden tijd, want de slager krijgt zooveel of liever zoo weinig te distribueeren, dat hij het vervelend begint te vinden als er naar gevraagd wordt. Vele klanten noteeren in stilte de vriende lijke en behulpzame winkeliers en beloven hun in gedachten enorme bestellingen als dc tijden weer normaal zijn, maar billijk is dat natuurlijk niet, omdat de winkelier op dit oogenblik weliswaar „koning" is. maar een vrijwel machtelooze heerscher, die niet over de middelen beschikt van zijn bijzondere positie te profiteeren. Waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht. Laten wij daarom bedenken, dat klant en winkelier op dit oogenblik noodgedwongen in hetzelfde wrakke schuitje varen en laten wij hopen, dat de tijd. dat de klant weer „koning" zal zijn spoedig moge aanbreken. Omdat dit de tijd van de normale verhou dingen is en omdat de winkelier zelf niets liever zal wensc'nen dan dat hij als mach teloos vorst zoo spoedig mogelijk weer ont troond wordt. BINNENLANDSCH NIEUWS. WILLY DEN OUDEN IN ENGELAND. Eindelijk heeft de familie Den Ouden weer eens een teeken van leven van haar dochter Willy gehad en wat ook zoo prettig was na al die vele maanden van pijnigende onzeker heid bovendien van haar zoon Tom. Zooals men zich zal herinneren had men van Willy's broer, na den oorlog, niets meer vernomen. Op het eind van de vorige week ontving de familie aldus Het Volk via het Roode Kruis bericht, dat Willy en haar broer samen in Engeland vertoeven, en het. de omstandig heden in aanmerking genomen, uitstekend maken. Dit is dus na het bericht van eenige maanden geleden, waarin gezegd werd, dat Willy in Parijs zat en daarna verschenen zeer verwarde mededeelingen over haar vertrek naar Amerika, eindelijk weer eens een be trouwbare mededeeling. Het bericht van het Roode Kruis droeg den datum van 23 Sep tember. Er heerscht thans, zooals men begrij pen zal. groote vreugde in het gezin Den Ouden. DE HANDEL IN LOMPEN EN OUD PAPIER. De „Staatscourant" van Dinsdag bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart inzake de organisatie van den lompenhandel. Onder lompen worden hierin verstaan alle nieuwe en oude afvallen, die uit wol, kunst- of celwol, katoen, zijde, kunstzij de, linnen, jute, hennep of aanverwante ve zelsoorten, in den vorm van weefsels, touw, vilt, watten, e.d. zijn samengesteld. De beschikking gaat uit van het algemeene beginsel, dat het handeldrijven in lompen slechts is toegestaan aan kleinhandelaren, er kende tusschenhandelaren en erkende groot handelaren. De beschikking geeft voorts enkele handels voorschriften. Zij bepaalt o.m., dat openbare verkoop en andere systemen van verkoop van lompen door gunning aan den meestbiedende verboden zijn. Detailhandelaren in textielwa- ren of andere verbruiksgoederen kunnen niet als handelaar in lompen worden erkend, noch in aanmerking komen voor een door den di recteur van het Rijksbureau voor oude mate rialen en afvalstoffen te verleenen vergun ning als kleinhandelaar. Voorts bevat de be schikking sorteervoorschriften, bepalingen, betreffende lompen met een bepaalde be stemming en betreffende de prijzen. Een gelijksoortige regeling als voor den handel in lompen is getroffen voor den han del in oud papier. Onder oud papier wordt verstaan papiersnippers (afval van de pa pierverwerking), beschreven en bedrukt pa pier, hetwelk niet overeenkomstig zijn oor spronkelijke bestemming is of wordt gebruikt, alsmede papier, bordpapier en papier- en bordpapierenwaren, welke uitsluitend gebruikt kunnen worden als grondstof voor de indus trie. Ook deze beschikking treedt in werking zes dagen na den dag van afkondiging. TALRIJKE GEWONDEN BIJ EEN AUTOBOTSING. Dinsdagavond ontstond een hevige auto botsing op den Rijksweg onder de gemeente Ede, waarbij zes personen zwaar werden ge wond en een aantal anderen lichte verwon dingen opliep. Omstreeks half acht wilde de chauffeur van een zandauto op den Rijksweg tusschen De Klomp en Ede een andere' zandauto pas- seeren, die met een defect langs den weg stond. Op hetzelfde oogenblik naderde een verhuïsauto uit Zutphen uit tegenovergestel de richting. In de cabine van de zandauto zaten drie personen en in den laadbak nog twaalf. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak vloog de zandauto tegen den langs den weg stilstaanden wagen, waardoor de men- schen, die in den laadbak zaten, op den weg werden geslingerd, terwijl ook de twee per sonen naast den chauffeur in de knel kwa men. Daar de botsing tot ver in den omtrek hoor baar was, schoot van alle kanten hulp toe. Weldra bleek, dat zes personen er zorgwekkend aan toe waren. Toegeschoten militairen en burgers haalden de slachtoffers uit den geheel vernielden wa gen. waarna dokter De Waard uit De Klomp, de eerste hulp verleende. De zwaargewonden werden per auto naar de ziekenhuizen te Ede en Veld vervoerd de lichtgewonden konden, na ter plaatse verbonden te zijn, de reis naar hun haardsteden vervolgen. De bestuurder van de verhuisauto kwam ex- met enkele lichte kwetsuren af. EEN „GREBBEBOND." Het A.N.P. meldt uit Groningen Onder voorzitterschap van den heer J. van Zaayen, heeft een aantal oud-gemobiliseerden het initiatief genomen, tot het opi'ichten van een „Grebbebond", welke zich ten doel stelt steun te verleenen aan de nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden, alsmede aan de oorlogs verminkten. Verder ligt het in de bedoeling jaarlijks een herdenking te houden op den Grebbeberg, ten einde de gevormde banden te laten voortbestaan. Het voorloopig bestuur bestaat uit de hee- ren J. van Zaayen, voorzitter, Helperbrink 53, Groningen, J. M. Zuidema, secretaris, Middel- horsterweg 41, Haren, Th. J. Hommen, pen ningmeester, Oude Ebbingestraat 30, Gronin gen. Aan deze adressen kan men zijn ad- haesiebetuigingen zenden. PACHTOVEREENKOMSTEN. Het heden uitgegeven Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij ten aanzien van mondelinge pachtovereenkomsten. Bepaald wordt, dat iedere partij het recht heeft van de wederpartij te verlangen, dat een schrif telijk contract wordt opgemaakt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging met terugwerkende kracht tot 31 October 1940. CLANDESTIENE HANDEL IN BENZINE BONNEN. Meer dan 25.000 liter geleverd. Meer dan 25.000 liter benzine is er gedu rende den laatsten tijd te Rotterdam gele verd aan personen die hierop geen recht heb ben gehad. Dit is gebleken uit het onderzoek, dat de politie te Rotterdam heeft ingesteld in verband met een clandestienen handel in benzinebonnen die men dezer dagen op het spoor is gekomen. Men is erin geslaagd de hand te leggen op vijf personen een 39-ja rigen directeur van een autoslooperij gelegen aan den Rijksweg Rottei'dam-Delft, zijn 54- jarigen neef, die werkzaam is ten kantore van de Rijksverkeersinspectie te Rotterdam, twee autohandelaren en een chauffeur resp. uit Rotterdam en Hillegersberg. Meer dan 25 000 benzinebonnen hebben zij in omloop gebracht. Deze clandestine handel kon vooral worden gedreven, doordat de ambtenaar van het Rijksverkeersinspectie-bureau zijn bemidde ling heeft verleend door blanco-formulieren waarop de benzine moet worden aangevraagd, aan zijn neef te verstrekken. Het was de politie reeds geruimen tijd be kend, dat er in de omgeving van markten te Rotterdam een levendige handel in benzine bonnen, welke recht gaven op een liter ben zine, werden verhandeld. Het heeft langen tijd geduurd eer de politie erin slaagde de bron nen aan te boren waaruit deze bonnen af komstig waren. De administratie van de Rijksverkeers-inspectie te Rotterdam werd haarfijn nageplozen en men kwam toen tot de ontdekking, dat er zoogenaamde machti gingsbiljetten, die recht gaven op een be paalde hoeveelheid bonnen, aan expeditie- firma's waren verstrekt, die deze biljetten nimmer hadden ontvangen en ook nooit had den aangevraagd. Uit het verdere onderzoek bleek, dat een bediende van een autoslooperij te Overschie machtigingsbiljetten in de daartoe bestemde kantoren tegen bonnen had ingewiseld, zulks in opdracht van zijn patroon. De patroon werd gearresteerd en daarna kwam men tot de ontdekking, dat de slooper de machtigings biljetten door bemiddeling van zijn neef, die in 's Rijks dienst is, had ontvangen. Deze ambtenaar werd ten kantore van het Rijks inspectiebureau geai-resteerd. Hij ontkende. Een onderzoek in de administratie bracht aan het licht, dat de doorslagen van de mach tigingsformulieren, die in een boekje zitten, uit deze boekjes waren gescheurd om te voor komen, dat de knoeierijen aan het licht zou den komen. Aangezien de copy-formulieren genummerd zijn, kon men nauwkeurig na gaan hoeveel doorslagen er in de boekjes ont braken. Voorloopig is komen vast te staan, dat er een aantal formulieren aan den slooper is verstrekt, recht gevende op 25.000 literbonnen Men moet nog een groot aantal boekjes want ten kantore van de Rijksverkeersinspec tie heeft men er heele stapels controleeren, zoodat wel kan worden aangenomen, dat er nog meer formulieren aan den slooper zijn verstrekt. De man heeft de literbonnen voor een kwartje per stuk verkocht. Uiteindelijk moesten de automobilisten, die ze gekocht hebben, 80 cent a f 1.— per liter betalen. Men heeft zich bepaald tot de arrestatie van de zooeven genoemde vijf verdachten, omdat het niet meer mogelijk is na te gaan welke automobilisten bonnen hebben gekocht. Dit aantal is te groot. UITBREIDING DER GROENTETEELT. Tevredenheid in tuinbouwkringen. Men schrijft uit het Westland Het Westland. en overigens geheel tuin bou wend Nederland, mag wat ruimer gaan telen, zoo is dezer dagen bekend geworden. Het is weliswaar nog niet officieel bevestigd, om dat de Duitsche autoriteiten aan een ontwor pen regeling nog de goedkeuring moet hech ten. doch men verwacht dat het advies, door de diverse tuinbouw-organisaties samenge steld, wel die goedkeuring verwerven zal. Die verruiming beteekent, dat het aantal krop pen sla, dat onder een raam wordt geplaatst niet meer is gebonden aan het aantal van 20. zooals nu enkele jaren heeft gegolden doch onbeperkt is. Hierbij is men uiteraard wel ge- De verre Donder. 6.) In sommige streken van Arika, met name in Rhodesia, komen menschenetei's nogal eens voor. De volgende schildering van den En- gelschmaix Dunbar-Brunton geeft een denk beeld van het schrikbewind, dat een enkele menscheneter kan uitoefenen. In Januari 1909 kwam aan het station te Chiengi het eerste bericht in over het optre den van een menscheneter, naar later zou blijken het eerste van een lange reeks. Een leeuw, volgens de inboorlingen een groot mannetje, had een vi'ouw geroofd uit het dorp Msika. niet ver van het Mwem-meer. Eenige dagen later werd er weer een vrouw uit datzelfde dorp geroofd beide overvallen hadden omstreeks zonsondergang plaats. Een week later verlieten een man en een vi'ouw het dorp om eenige vrienden in het naaste dorp te bezoeken, toen zij omstreeks 8 uur in den morgen dicht bij een beekje den leeuw ontmoetten deze sprong op den man af, die zich trachtte te verdedigen, terwijl de vrouw in een boom klom, vaix waaruit zij luidkeels om hulp schreeuwde het dorp was nauwe lijks 1 K.M. verwijderd, daar zijn tuinen zich tot aan de beek uitstrekten, maar geen der inwoners waagden zich naar buiten, en de man werd voor de oogen van zijn vrouw ge dood en opgevreten. Eenige dagen daarna, omstreeks halfzes in den namiddag, stond een vrouw in het naburige dorp. al pratende met een andere, graan te malen onder het luifeldak van haar hut. De „witte" leeuw, zooals de inboorlingen hem om zijn lichte kleur noemden, sloop om de hut heen, dood de beide vi'ouwen en sleepte de eene mede. In datzelfde dorp was een man twee dagen later aan het werk in zijn tuin, toen de leeuw hem plotseling bespi'ong, hem doodde en meesleepte. Daarop verliet de leeuw het Mweru-meer en trok de bergen in. De eerst volgende keer, dat hij zich vertoonde, was in een klein, eenzaam gelegen dorpje, Chilindi geheeten. Er was kort geleden een regenbui gevallen, en de inboorlingen hadden een groot aantal vuren aangelegd, waarbij zij zich za ten te warmen. De leeuw liep rechtuit het dorp in en vóór de inwoners nog hun toe vlucht konden zoeken, wierp hij zich op een der vrouwen en sleepte haar weg. Het naast- bijliggende dorp, Sangi, is slechts een groepje smerige huisjes met miei'enhoopeix er tus schen en gras en onkruid oyeral. Ook daar bracht „de witte" een bezoek, en haalde een vrouw weg. die in de deur harer hut stond. Verder vertelt Dunbar-Brunton Den 17en Februaxï sloeg hij (D.-B.) zijn tent in Sangi op om daar te overnachten. Om 6 uur kwam er een vervaarlijk onweer op en het werd stikdonker. Zijn inlandsche as sistent zat met de dragers om het vuur, ter wijl hij zelf achter in zijn tent een bad nam. Hij was juist bezig zich af te drogen, toen hij op een paar meters afstand het gebrul van een leeuw hoorde, gevolgd door wilde kreten van zijn mannen, die vol ontzetting de tent kwamen binnenstuiven. Brunton schoot zijn j pyarqa en pantoffels aan, gebood stilte en beval een lantaarn te brengen. Bij het licht' daarvan zagen zij, dat een man geen 4 meter van de tent af was gegrepen, want bij de sporen van de leeuwenpooten konden zij de indruksels van een menschelijk lichaam zien.' Ir- de nabijheid vonden zij een lap van een khakipak, dat herkend werd als dat vaix Eruntons assistent. Het was stikdonker en] regende en regende dat het goot, zoodat het volstrekt onmogelijk was iets te ondernemen. Met het aanbreken van den dag ging Brun- lon zwaar gewapend op weg om den ..witten leeuw" te pakken tekrijgen, maar vond slechts de plek, waar het dier gelegen had die was nog warm, de leeuw had zich dus pas kort geleden verwijdei'd, zijn slachtoffer met zich meesleepend. Brunton beklom een heuveltje, vaxxwaar hij iets bruins op korten afstand vóór zich zag liggen hij legde het geweer aan in de meening, dat het de leeuw was, toen één van zijn volgers riep „Schiet niet, dat is de man Bij nadere beschou wing bleek het dan ook zijn in khaki geklee- de assistent te zijn de arme kerel lag daar zoo vi'edig alsof hij sliep, gedood door een beet in den nek zijn linkerbeen was in 't midden van de dij doorgebeten en de spie ren van het onderbeen waren verslonden. Daarna had de leeuw zijn maaltijd gestaakt. omdat de vervolgers hem te dicht op het lijf kwamen. De inboorlingen waren zoo geschokt door het lot van hun makker, dat zij weiger den Bruntons bevelen op te volgen en het hooge gras te ondei-zoeken, zoodat de jager het spoor kwijt raakte, hetgeen weer vele andere tragedies tengevolge had. Ixi den loop; van enkele dagen roofde het dier nog 7 man nen en vrouwen uit verschillende dorpen alle nasporingen bleven vergeefsch. en het vergift en de vallen, die werden uitgezet, wer den slechts hyena's en luipaarden noodlottig. Het ondier zwierf nu gedurende eenigen tijd van het eene dorp naar het andere en en haalde zoowat om den anderen dag een inboorling weg voor zijn maal lichtbegrij- pelijk dat het in de geheele sti'eek angst en ontzetting verspreidde. Op een avond bezocht het het dorp Chiengidrie jonge negers kwa men juist uit het gebouw van de regeerings- administratie geen hunner had „den wit ten" gezien, en dc keukenjongen werd het slachtoffer. De leeuw greep hem bij den lin kerarm, wierp hem over zijn schouders en liep met hem weg naar de heuvels. Den vol genden morgen speurden eenige inboorlingen hem een paar kilometers ver in het heuvel land na, en bevonden zich bij een kromming van het pad plotseling op een 20 meters af stand van den leeuw, die over zijn pi'ooi ge bukt stond. Een der inlanders had een ge weer hij vuurde, maar schoot mis, en de leeuw, die thans verzadigd was en geen be hoefte had aan meer negers, ging vol verach ting weg. Bij hun thuiskomst kregen de inlan- dei's een ernstigen uitbrander van hun blan ken meester want zoo zij hem hadden mee genomen toen zij het dier gingen opsporen, was dat stellig gedood geworden en vele le vens waren gespaard gebleven. De leeuw wei'd intusschen steeds brutaler. Brunton verhaalt, dat toen hij op een dag in het dorp Tawache onder een boom zat te ont bijten, het dorpshoofd hem kwam vragen of hij eens naar zijn hut wilde komen zien. In den loop van dien nacht was er een groot gat in den leemen wand gegraven terwijl hij met zijn vrouw en kind daar 's avonds zat, hadden zij op eenmaal een krabben en schrapen aan den wand gehoord, en langza merhand was een leeuwenpoot door het sta dig groot er gxooter wordende gat gekomen. Daar de bewoners van de hut geen mes of speer hadden om het dier mee aan te vallen, hadden zij stil hun lot moeten zitten afwach ten. Ten slotte kreeg de leeuw zijn geheelen kop en een voorpoot door het gat, dat echter nog te eng was om de breede borst door te laten. Vastberaden greep toen de jonge vrouw een grooten brandenden knuppel uit het vuur. en bewerkte daarmede den kop van het ondier zoo nadrukkelijk, dat het zich ten slotte terugtrok. Het overige van den nacht hadden zij doorgebracht in vreezen en beven, dat de leeuw terug zou komen, hetgeen ech ter gelukkig niet gebeurd was. Sinds dien nacht sliepen de inboorlingen altijd met een speer naast hun legerstede, hetgeen velen tot redding werd, want de leeuw zette die nieu we methode, om gaten te krabben in de hut wanden nog eenigen tijd voort. In de nabijheid van het dorp was ook een val opgezeteen dood schaap moest den leeuw lokken, en als hij aan het schaap trok, zou een geladen geweer afgaan. Vroeg op een ochtend hoorden de dorpeliixgen het schot en stoven naar buiten in de meening. dat de dader van zoovele misdrijven nu eindelijk geveld was, maar neen zij zagen hem. blijk baar zwaar gewond, wankelend een boschje invluchten, waarheen zij hem niet konden volgen. Gedurende zes weken hoorde noch zag men iets meer van hem, en de negers hoop ten. dat hij aan zijn wonden gestorven was, maar het was helaas maar een korte verade ming, want snel achter elkaar werden in een dorp 9 mijlen ten zuiden van Chiengi drie mannen door denzelfden „witten" leeuw ge dood. Nadat hij nog een aantal moorden be gaan en brutaal verschillende dorpen be zocht had, vereenigden zich ten laatste een aantal blanken om er een eind aan te maken. Zij zaten hem verscheiden nachten op te wachten, hij kwam ook werkelijk en haalde zelfs een neger vlak voor den neus. van een hunner weg, maar toch konden zij hem niet onder schot krijgen. Eindelijk besloot men een groot aantal vallen op te stellen, zóó. dat van den trekker van het geweer een kodrd dwars over het pad, dat naar het dorp voerde, werd gespannen men hoopte dat de leeuw dan met de poot het koord zou aantrekken en daardoor het schot doen afgaan. Dit hielp ten slotte, het geschiedde naar men gehoopt had. Des nachts gingen twee der geweren af. en men vond den menscheneter door het oor geschoten, terwijl een jonge leeuwin zwaar gewond bleek door een schot uit een der an dere vallen. (Slot volgt.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1