Succes I - M. F. C. I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 31e JAARGANG No. 140 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BQSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 10. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 TANDHEELKUNDIGE L. GO Y ARTS. HIPPOLYTUSHOEF SPREEKUREN IEDEREN le en 3e DINSDAG DER MAAND Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. VAN 10.30 4 UUR. GEHEEL GEBIT VANAF 35 GULDEN. MEDEDEELING VAN DE RIJKSLANDBOUW- VOORLICHT1NGS DIENST IN N.-IIOLLAND. TEELTPLAN 1941. Het is me gebleken dat er nog vrij wat grondgebruikers zijn welke niet voldoende bekend zijn met de verschillende bepalingen vervat in het Teeltplan 1941. Hoewel dit plan al in extenso is gepubli ceerd wil ik er toch nog enkele toelichtingen op geven. Het behoeft geen nadere verklaring dat gestreefd moet worden naar vergrooting van het bouwland-areaal. Teneinde dit te bevorderen is van Over heidswege een premie-stelsel ingevoerd. Hierbij is niet zoozeer sprake van een scheurpremie dan wel een „bebouwingspre mie." Om voor deze premie in aanmerking te ko men moet men als volgt handelen. Indien men het plan heeft een perceel blij vend grasland te scheuren kan men alleen voor het ontvangen van de premie in aanmer king komen indien men eerst toestemming van den Productie Commissaris heeft ont vangen voor dit scheuren. Deze toestemming dient in Noordholland te worden aangevraagd via het bureau van den Productie Commissaris voor Noordholland, p a. bureau landbouw Crisis Organisatie te Alkmaar. Hier worden diverse gegevens op een for mulier overgenomen. Daarna krijgt men dit formulier terug, al of niet voorzien van de goedkeuring van den Productie-Commissaris. Aan een eventueele toestemming voor het scheuren kan men nog geen recht op de pre mie f 100.per ha. ontleenen. De bewuste f 100.worden pas verleend indien blijkt dat in de loop van 1941 op het perceel een nor maal gewas wordt verbouwd, dat wil zeggen een onder de dan heerschende omstandighe den zoo goed mogelijk geslaagde cultuur wordt aangetroffen. Men blijft natuurlijk geheel vrij in het scheuren indien men geen aanspraak wil ma ken op de premie. Wat mag men nu op dit land verbouwen Alle gewassen welke NIET zijn verboden .volgens het teeltplan 1941. In de weidestreken zal wel belangstelling bestaan voor de teelt van voederbieten. Dit gewas mag op de geheele oppervlakte ge scheurd land verbouwd worden. Toch wil ik er hier op wijzen dat vooral op de zwaardere grondsoorten de teelt van vale of grauwe erwten zeer goed past op gescheurd grasland. Het is ook veel beter om niet alles op een kaart te zetten en naast voederbieten zeker nog erwten te gaan verbouwen. Boven dien kan men na erwten nog heel goed stop pelgewassen verbouwen zooals wikken, stop pelknollen, mergkool enz. Voor zandgronden, waar de teelt van haver op gescheurd grasland mogelijk is wordt deze teelt toegestaan. Van haver en zomertarwe e.d. moet evenwel al het te oogsten graan worden ingeleverd. Perceelen welke reeds gescheurd zijn, met de bedoeling om ze in 1941 als bouwland te gebruiken en welke in September 1940 nog als blijvend grasland in gebruik waren kun nen ook onder deze regelingen vallen, mits men ze alsnog opgeeft voor regisstratie en dezerzijds goedkeuring kan worden verleend. Het ligt namelijk niet in de bedoeling zon der meer alle te scheuren perceelen op te ne men. Land dat zich niet leent voor bouwland, b.v. door een te lage ligging ten opzichte van de waterstand, zal niet worden geaccepteerd voor de premie-uitkeering. Zeker wordt een aanspraak op de premie afgewezen indien straks zou blijken dat de teelt op het nieuwe bouwland ondeskundig plaats heeft. De perceelen grasland welke dit voorjaar zijn gescheurd en reeds een hoofdgewas heb ben gedragen in 1940 vallen buiten de premie regeling 1941. Naast het gescheurde grasland hebben we het oudere bouwland. Het gebruik van dit bouwland is ook aan bepaalde voorschriften gebonden. Ik noem daarvan de volgende restricties. De teelt van ruwvoedermiddelen mag niet grooter zijn dan het gemiddelde van de ja ren 1938 en '39. Iemand die in de laatstgenoemde jaren b.v. 2 ha klaver verbouwde mag in 1941 deze op pervlakte niet zonder meer vergrooten. Meent hij meer klaver noodig te hebben voor zijn paarden e.d. dan dient men dit weer te verzoeken via het genoemde kantoor te Alk maar. Hetzelfde geldt voor voederbieten, koolra pen en voederwortelen indien deze producten hoofdgewas zullen zijn. Wel is men vrij in de teeltoppervlakte van de volgende gewassentarwe, rogge, gerst, veldboonen, erwten, stamboonen, late aard appelen, suikerbieten, koolzaad, vlas en kor- relmais. De haververbouw is gebonden aan de ge middelde oppervlakte van de jaren 1938 en '39 maar mag van het bestaande bouwland dan 'niet meer oppervlakte beslaan dan 15 Tenslotte nog de kwestie van de aanleg van n;euw grasland. Dit is in eerste opzet verboden Meent men dit toch noodig te hebben dan wordt het goedgevonden indien men een ge lijke oppervlakte blijvend gralsland scheurt. Wil men moeilijkheden bij de controle voor komen, dan moet men zich ook voor deze zaak in verbinding stellen (schriftelijk) met het bureau te Alkmaar. Bij dit „gelijk oversteken" is er echter geen enkele kans op uitbetaling van een bebou wingspremie. Een enkele maal wordt gevraagd of de aan leg van boomgaard op nu te scheuren gras land ook in aanmerking kan komen voor pre mie betaling. Dit is zeker het geval indien deze te scheuren perceelen in 1941 een akker bouwgewas zullen dragen tusschen de jonge, pas geplante boomen. Gewoonlijk is dit het geval b.v. met voeder bieten, boonen of erwten. Het land in de geïnundeerde gebieden kan soms ook nog in aanmerking komen voor de bebouwingspremie belanghebbenden kunnen hierover direct de noodige inlichtingen van mij krijgen. Het betreft hier voornamelijk die perceelen welke na de inundatie van grasland in bouwland zijn omgezet en ook bouwland zullen blijven. Nogmaals zij herhaald dat de tot nu toe geregistreerde gescheurde perceelen zijn uit gesloten van de yoor 1941 in uitzicht gestelde bebouwingspremie. Alleen de dit najaar gescheurde perceelen en de nog te scheuren landerijen welke wor den opgegeven voor registratie (na goedkeu ring dezerzijds) vallen hier onder. De Productie Commissaris voor Noord-Holland. Schagen, 19 November 1940. NIEUWE BEPALINGEN VOOR HET VERDUISTEREN. In vervolg van de opgenomen nieu we verduisteringsvoorschriften in •ons vorig nummer, laten wij hieron der nog aanwijzingen volgen om trent zaken- en rijwielverlichting De aanduiding van winkels,' hotels, enz. reclame en éta- lagevorlichting. Er zijn in den laatsten tijd groote moeilijk heden opgedoken in verband met de verduis- DE ZWARTE LACH. De verre Donder. 7.) Er heerschte groote vreugde, dat de „witte leeuw" nu ten laatste zijn rekening had moe ten betalen. De „menscheneter" bleek een oud mannetje te zijn, dat ongeschikt was gewor den om het waakzamer en vlugger wild te jagen. Hij was op vele plaatsen gewond ge weest door de kogels die hem bij verschillen de gelegenheden waren nagezonden: in zijn maag vond men een menigte nagels van tee- nen vingers zijner laatste slachtoffers. De inboorlingen koesteren een verschrikke lijke vrees voor den koning der dieren van nature zijn zij al ver van moedig, en bij het eerste teeken van de aanwezigheid van een leeuw plegen zij de plaat te poetsen. De blan ke jager moet daarmee rekening houden, daar hij op zijn jachttochten slechts door zwarten begeleid wordt en hij kan er zeker van zijn, dat zij bij de eerste aanduiding van gevaar in een boom klimmen, allicht zijn ge weerdrager het eerst. Zoo iets kostte een der pngelsche regeeringsambtenaren, mr. John tering op het gebied van de reclame- en eta- lageverlichting. Meestal werd deze verlich ting lichtvaardigerwijze niet op den juisten tijd gedoofd, zij brandde dan nog lang na zonsondergang door. De nieuwe verordening ver biedt nu elke reclame- en étalage verlichting ook op den dag. Aan gezien de duisternis tijdens de wintermaanden reeds geruimen tijd voor winkelsluiting intreedt, laat de nieuwe verordening de aanduiding van winkels, hotels, café's, theaters en bioscopen, enz. toe door middel van verlichte aan duidingen. Voor deze aanduidingen mag even eens slechts donkerblauw licht wor den gebruikt, zij mogen alleen den aard van het bedrijf en den eigenaar vermelden, alleen hij bidfecopen en theaters mag de titel vermeld wor den, die door de .rijksinspectie wor den vastgesteld. Deze .verlichte aanduidingen moe ten gedoofd worden a) hij winkels bij winkelsluiting b) hij hotels, restaurants en café's bij het ingaan van de duisternis. c) theaters en bioscopen een kwar tier na den aanvang van de laatste voorstelling. d) bij luchtalarm onder alle omstan digheden onmiddellijk. liet is den bevoegden instanties he kend, dat hot verbod van étalage verlichting bij dag voor bepaalde bedrijven bijzondere moeilijkheden met zich medebrengt. De nieuwe verordening laat derhalve voor ze kere zaken, wier étalageartikelen ook hij dag niet te onderscheiden zijn, bijv. in donkere passages enz. toe, dat hij uitzondering toestem ming wordt gegeven voor eenige verlichting der étalages. De richtlijnen hiervoor worden nog door de rijksinspectie voor de lucht bescherming vastgesteld. Er wordt echter nu reeds op gewezen, dat zulk een uitzonderingsvergunning in hoogst zeldzame gevallen zal worden gegeven. Aan zaken, welker étalages aan open straten en pleinen liggen, zal onder geen voorwaarde een ver gunning worden verleend. Met hot oog op het a.s. .St. Nico- laasfeest, dat met zijn voorafgaan de dagen voor de Nederlandsche zakenwereld van zoo groot belang is, zal t.m. 5 December overdag _nog een zwakke étalageverlichting (geen reclame-lichten) zijn toege staan. Hierbij wordt echter uitdrukkelijk opgcmei kt, dat hiermede geen norma k gioote verlichting bedoeld is, al leen maar de gningste mate van be lichting mag worden toegepast. W ordt door winkeliers t.m. 5 De cember 1940 oxerdag éta'lageverlieh- ting ontsteken, den moet er ten Siiengste cp woulen gelet, dat dit al- r:en maar tusschen zonsopgang en onsoudergang geschiedt. Tegen hen, die uit nalatigheid hun étalagelichten in den genoemden overgangstijd nog •li»; zonsondergang hebben branden, za! op .le moest drastische wijze wor den opgetreden. Er wordt derhalve met den meesten nadruk gewaar schuwd tegen het misbruik van deze voor de bijzondere St. Nicolaaspe- son, het leven. Hij was met zijn zwarte bedienden op jacht op de open vlakte, toen zij plotseling een pvachtigen grooten waterbok uit een kreupel- boschje zagen komen. Hij schoot, en de bok viel, maar het schot riep vier leeuwen erbij, die in datzelfde boschje verscholen waren. Mr. Johnson naderde de leeuwen, die hij voor dood hield, maar eensklaps kwam een ge wonde leeuwin overeind en wierp zich op hem. De man, die het reserve-geweer droeg, zat in een paar seconden hoog boven in een boom, en het geweer van Johnson, die nog maar één schot over had, weigerde. Hij slaagde er evenwel in een boom te be reiken en er in te klimmen, maar vóór hij hoog genoeg kon komen, greep de leeuw hem bij zijn linkervoet en trok hem naar beneden. De inboorlingen, die hun geweren hadden weggeworpen om beter te kunnen klimmen, kwamen den blanke in weerwil van zijn ge roep niet te hulp. Hij stad zijn linkerhand in den muil van het dier en trachtte de tong om te draaien en het te beletten hem te ver scheuren, terwijl hij met zijn rechterhand snuit en oogen bewerkte maar hij was on gewapend en kon niet veel uitrichten. Ziende. dat de aandacht der leeuwen was afgeleid, vatte een der inlanders moed, hij raapte het geweer op en bevrijdde mr. Johnson uit de doodelijke omhelzing van 't dier door 't door den kop te schieten. Johnson werd naar het hospitaal gebracht, waar hij aan bloedvergif tiging stierf, veroorzaakt door een wonde in de knieholte, waar een der klauwen diep was ingedrongen. De gevaarlijkste tegenstander voor den leeuw is ongetwijfeld de gewapende mensch maar ook onder de dieren vindt hij wel eens, en misschien niet eens zoo heel zelden, zijn meester. Vooral de groote giraffe—hengsten zijn gevaarlijke tegenstanders, de buffels met hun sterke, spitse horens en geweldige kracht zijn evenmin te verachten, en ook een groot hert of antilope kan wel de overwinning be halen in een strijd met den leeuw. Soms ge beurt het wel, dat beide partijen er het leven bij inschieten. Zoo vond een leeuwenjager in het noorden van Rhodesia de geraamten van een leeuw en een spiesbok. wiens lange, spies- vormige horens tusschen den ribben van den leeuw waren ingedrongen. De nek van dén bok was gebroken, beide partijen waren strij dende gevallen. Waarschijnlijk had de leeuw BEZOEKT ZONDAG a.s. de belangrijke comp. wedstrijd Aanvang 2 uur. Terrein Paralelweg H.-hoef riode toegestane tegemoetkoming. De tijden van zonsop- en zonsondergang die dagelijk in de pers bekend wor den gemaakt, dient men dus nauw lettend iu het oog te houden. Met in gang van (i December ,mag étalage- verlichting alleen nog maar in de bo venbedoelde uitzonderingsgevallen en alleen met bijzondere schriftelijke vergunning worden ontstoken. RIJWIELEN. Afgezien van het feit, dat juist ou der wielrijders in de laatste maan den een massa overtredingen van de verduisteringsvoorschriften moest worden vastgesteld, hebben na het van kracht worden der huidige voor schriften de groote omvang van het rij wiel verkeer 'jn Nederland cn dé hier 'gebruikelijke sterke lampen zulk een overvloed van licht tenge volge gehad, dat nu ook voor de af scherming der rijwiellampen een ra dicale verscherping der bepalingen noodig is. Volgens de nieuwe verordening moeten de rijwiellampen thaiis zoo danig afgeschermd zijn, dat slechts een 3 cm. lange en 0,4 cm. breede opening in de bovenste helft het licht doorlaat. Bovendien moeten de lampen van hoven worden afge dekt. Voor de tenuitvoerlegging van deze bepaling wordt ;een termijn van 8 dagen gegeven. Met ingang van 4 December moeten dus alle fietsers hun lampen volgens het nieuwe voorschrift hebben verduis terd. Iu dit verband wordt ei- bijzonder op ^gewezen, dat de Nederlandsche industrie reeds een heele serie prac- tiscjie en goede verduisteringsartike- len voor rijwiellampen in den, han del heeft gebracht, die door de rijks inspectie voor de luchtbeschermign zijn onderzocht en goedgekeurd Deze artikelen hebben weliswaar niet al tijd de nieuw voorgeschreven ope ning, maar desondanks zijn zij over eenkomstig de voorschriften, wat be treft hun lichtsterkte,, indien zij liet controleteeken der rijksinspectie voor de luchtbescherming dragen, t.w. een ingiestempclde of opgedrukte recht hoek met daarin de letters i.l.b. ge volgd door 't keuringsnummer. Der gelijke artikelen zijn in alle behoor lijke zaken op dit gebied voor slechts weinige centen te verkrijgen. Deze flvleiiie uitgave behoedt den wielrij der voor moeilijkheden, daar bij zelf gemaakte verduisteringsmiddelen al- KOU OP DE BORST f Wrijf 's avonds rug en borst in met Dampo. Dan onder de wol! Volgende morgen beter! Pot 50ct Doos30ct. zijn sprong genomen, en de bok had hem op zijn lange horens gespietst. Het is zeer wel mogelijk, dat zoo iets veelvuldiger voorkomt dan men denken zou, want men moet niet vergeten, dat hyena's, jakhalzen en andere roofdieren het hunne doen om alle sporen van zulke gebeurtenissen te doen verdwijnen. In het begin van den bronstijd leveren de mannetjesleeuwen elkander bloedige gevech ten. Het komt voor. dat wel 10 of 20 leeuwen achter één enkele leeuwin aanloopen, ijver zuchtig elkaar bespiedende en pogend elkaar te overwinnen of te verdringen. Maar wan neer zij eenmaal haar echtgenoot heeft geko zen, verlaten de overigen het paar, dat ver der samen blijft. In den bronstijd is de leeuw woest en onhandelbaar, gevaarlijk ook om in het wild te ontmoeten in dien tijd heeft hij veel van zijn voorname waardigheid ver loren. Na een dracht van 102—112 dagen werpt dc leeuw in den regel 23, soms 4. 5 of 6 jon gen. die meestal blind en altijd hulpbehoe vend ter wereld komen, zij zijn ongeveer zoo groot als een half volwassen kat. Voor kraam kamer zoekt de leeuwin liefst een kreupel- tijd het gevaar bestaat, dat zij niet vol gens de voorschriften zijn. GOEDKEURING VEREISCHT Van groote beteekenis voor indu strie en handel is de bepaling in de nieuwe verordening, dat in de toe- komsi vcrduistePingsartikelen voor aLle soort voertuigen met inbegrip van rij wie f»en, voor zaklantaarns en voor verlichte aanduidingen van el ke soort slechts dan in den handel, of op andere w ijze aan den man ge bracht mogen worden, indien zij door de rijksinspectie voor de luchtbc scherming zijn onderzocht en goedge keurd, hetgeen moet blijken uit het bovengenoede controleteeken i.l.b. met keuringsnummer in 'n rechthoek Het is onnoodig er nogmaals op te wijzen, dat dc nieuwe bepalingen in zake de verduistering in het belang van de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen zijn uitgevaar digd. Het nakomen van de nieuwe bepa lingen brengt geen moeilijkheden met zich mede, wanneer ieder maar voor zich zclt een weinig oplettend heid betracht. In den laatsten tijd kon steeds opnieuw worden vastge steld, dat de overtredingen der vcr- duisteringsbepalingen voor het aller grootste deel uit vergeetachtigheid en nalatigheid werden begaan. En wel vooral in de eerste uren na zons ondergang en dc eerste morgenuren voor zonsopgang. Daar wij nu den tijd van het jaar tegemoet gaan, welke het meest arm aan Jicht is, moeten ter handhaving van een onberispelijke verduisterings dicipline nu eenmaal de strengste maatregelen tegen overtreders wor den genomen. In de toekomst kan geen enkele overtreder meer op genade rekenen. Daarom wordt nogmaals aan allen de vermaning gericht houdt u aan de verdnist-eringsvoorschniften en he rtracht de strengste verduisterings discipline. get. RAUTER S.S.-brigade-fuhrer. GEMEENTE WIERINGEN. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. Op Dinsdag 24 December 1940 zal te 'sGra- venhage worden aanbesteed door den Dienst der Zuiderzeewerken het onderhoud gedu rende 1941 van I. de Rijkszeewerken op Wieringen II. de Noorder- en Zuiderhaven nabij Den Oever en andere voltooide Zuiderzeewerken aldaar, de nieuwe haven te De Haukes, als mede verschillende grond- en kunstwerken, behoorende tot den Amsteldiepdijk, den Balg zanddijk en tot het Balgzandkanaal tusschen van Ewijckssluis en Oostoever III. de Rijkshavenwerken op Wieringen, den Rijksweg 10a en gedeelten van de Rijks wegen no. 7 en no. 9. boschje in de nabijheid van een watergat, om j niet te ver weg te behoeven te gaan om drin ken of om prooi. Zoolang de jongen klein zijn, is de leeuw behulpzaam door zijn wijfje voedsel te brengen, en beiden verdedigen hun kroost met heldenmoed. De leeuwin verzorgt en behandelt haar jongen met groote zelf opoffering en teederheid, en men kan zich geen bekoorlijker beeld uit het dierenleven denken dan een leeuwin met haar welpen. De jongen leeren eerst loopen als zy twee maanden oud zijn en beginnen nog later te spelen. Aanvankelijk zijn zy onbeholpen en plomp, de lenigheid komst eerst later. Als zij 6 maanden oud zijn, worden zij niet meer door de moeder gezoogd, maar eten reeds vleesch. Tegen het einde van het eerste jaar hebben zij de grootte van een flinken hond en is er nog weinig verschil in böuw tusschen mannetje en wijfje, maar daarna wordt de leeuw forscher en grooter dan de leeuwin. Eerst tegen het einde van het derde jaar begint de jonge leeuw manen te krijgen, en nog volle 34 jaar blijven de welpen bij de ouders en volgen hen op hun jachthun volle ontwikkeling bereiken zij echter eerst, als zij 67 jaar oud zijn. Waarschijnlijk wor den zij gewoonlijk 20—25 jaar oud. (EINDE.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1