/INT NKOLA A MAARTE SMIT SCHMALZ, Schagen Geeft Kleeding 't meest gewaardeerde geschenk. TWEEDE BLAD. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 No. 140 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HOE DE SINT ZICH VERGISTE. SINTERKLAAS OP DE BON. ONDERLINGE BRANDWAARBORG MIJ „WIERINGERMEER." en Zwarte Plet DAAROM NAAR MAARTEN SMIT U vindt het te kust en te keur bij i 's avonds na 6 uur gesloten WIERINGER COURANT GEVOLGEN VAN EEN VERHUIZING Op de schoorsteen bij Kees van Laar thuisstond een kleine spaar pot. Het was zoo'n gezellige spaar pot met een ondeugende jongen er op, die door een verschrikkelijk dikke agent werd nagezeten. Kees was er nooit achtergekomen, waarom de jon gen zoo hard wegliep hij begreep alleen, dat hij niet. veel goeds had uitgevoerd. Belletje getrokken mis schien. Die spaarpot was iets, waar Kees trotsch op was. En dat was geen won der.. Alles wat hij kreeg op zijn ver jaardag of bij een onverwacht bezoek van een oom of tant van buiten de stad, stopte hij in de smalle gleuf bo venin. H,et was midden November, toen Kees meer dan anders naar zijn spaarpot toeliep, hij nam het busje telkens op en woog liet op zijn hand. Af en toe wilde hij wel, dat hij er doorheen kon zien. Maar dat ging niet blik is nu eenmaal geen glas. Het eenige wat Kees kon doen, was eens flink schudden. Dan hoorde je tenminste d.e inhoud rammelen, maar veel schoot je er toch niet mee op. Aan het geluid alleen kon je niet hooren hoeveel er in zat. Waarom stelde Kees vooral zooveel belang in zijn spaarpot toen het mid den November was Als het de laatste, dus de 30ste No vember was, dan haalde de vader van Kees een groot stuk bruin pakpapier te voorschijn, zoo'n stuk waar an ders altijd de schoenen in werden ge pakt. Ditmaal was liet. echter niet voor schoenen bestemd. Waar dan wel voor Wel, voor de spaarpot van Kees. Daar werd een keurig pakje van ge maakt en vader schreef er op in mooie rondschriftletters Aan Sint Nicolaas, Madrid, Spanje. Zoo ging de, spaarpot van Kees de deur uit en er was een briefje bij in gesloten, dat Kees niet te lezen kreeg, hoewel hij wel een beetje wist, wat zijn vader erin geschreven had. Kees had ditmaal met nog meer spanning dan anders de 30ste Novem ber afgewacht. Toen het eindelijk zoo ver was, mocht hij zelf zijn spaar pot inpakken, want zijn vader had geen tijd om te helpen. Dat kwam om dat de familie van Laar juist twee dagen van te voren verhuisd was. Kees had deze keer een heele groote wenscli. Hij wilde dolgraag een paar schaatsen,- een paar echte Friesche schaatsen. Die waren niet goedkoop. En nu zat er wel aardig wat in het busje en het woog vrij zwaar, maar het waren toch meest centen, die er in zaten.... Toch had Kees het er maar op ge waagd en zijn vader zijn lievelings- wensch verteld. Het was 3 December, toen moeder Van Laar 's morgens wat op bed bleef liggen. Ze had hoofdpijn. Later op de dag moest de dokter komen en toen bleek, dat ze een flinke griep had. Het. was de schuld geweest van de verhuizing, die middenin de gure winterdagen had plaats gehad. Dat werd een trieste dag in hel huis van den schoenmaker. Kees moest thuisblijven van school en met- zijn vader moest hij al de dingen doen, die moeder anders deed. Moeder zelf lag met een bleek ge zicht op lied. Als Kees kwam vragen hoe het ging, lachte ze een beetje en zei, dat ze de volgende dag weer he ter was, maar Kees geloofde het maar half. Er was de volgende dag dan ook nog geen sprake van, dat. ze opmocht. Het gewone eten mocht ze ook niet hebben, alleen maar pap en melk en •oen ei. En verder vruchten, veel vruch ten. „Vader", zei Kees die middag, „Ik wou, dat u een nieuw briefje schreef Iiaar Sint Nicolaas." „Waarom vroeg deze verbaasd. „Om mijn spaarpot terug te vragen" zei Kees. „Voor het geld, dat er zat, hadden we mooie druiven voor moeder kunnen koopen. Daar houdt moeder zoo van en dan zou ze vast weer gauw beter zijn." „En je schaatsen dan, Kees „Die kan ik het volgend jaar wel krijgen", antwoordde Kees, „en mis schien is er dit jaar niet eens ijs, dan zou ik er toch niets aan hebben." Die zelfde middag nog zag Kees zijn vader een briefje schrijven. Dat werd dadelijk weggebracht en des avonds al kwam er een mandje met prachtige druiven, en er kwamen nog peren en perziken ook hij. „Aan wie heb ik dat te danken vroeg Kees' moeder blij en verrast. „Aan Sint. Nicolaas", zei Kees en hij knipoogde eens tegen zijn vader. Hij had afgeproken dat ze niet tegen moe der zeggen zouden, dat het van hei geld uit Kees' spaarpot was. Toen liet 5 December was, mocht moeder het bed uit. Kees en zijn va der hadden er voor gezorgd, dat. de kachel flink brandde, en daar zat moe der nu weer met een gelukkig ge zicht. 's Avonds werd er als gewoonlijk dampende chocolademelk geschonken Toen het tegen half acht liep. en er nog steeds niet heftig aan <le deur gebeld was, zei moeder „Ik begrijp niet waar Sint Nico laas blijft." „Nee", zei vader, terwijl hij zijn zoon aankeek, „ik begrijp hel ook niet 'goed." Toen schoot Kees plotseling iets te Ibinnen, een prachtige oplossing." „Ik weet het", riep hij uit, „Sint Ni colaas weet natuurlijk niet, dat wij verhuisd zijn. Toen is hij naai- het ou do huis gegaan en daar wisten ze niet waar we woonden." Hij had nog niet. uitgesproken, toen er geweldig hard aan de hel ge trokken werd. „Wat zou dat zijn", vroeg Kees' va der. Hij liep naar de 'voordeur. Kees en zijn moeder hoorden even later druk praten in de gang. Toen kwam vader Van Laar terug- Hij droeg een pakje, dat hij dadelijk aan Kees gaf. „Wie was het vroeg moeder. Vader glimlachte. „Onze jongen had gelijk", zei hij. Sint Nicolaas had zich in het adres vergist en er niet aan gedacht, dat wij verhuisd waren. Maar Piet, den knecht schoot het in het laatste oogen blik nog te binnen. Piet dacht ineens aan het extra-briefje, dat hij gekre gen had en toen wist hij meteen weer is nieuwe adres." Wat was dat voor een extra-brief je vroeg moeder nieuwsgierig en ze keek Kees aan. Maar die hoorde niet wat hem ge vraagd werd. Met een hoogroode kleur zat hij te kijken naar wat hij zoo juist had uitgepakt. Het waren een paar fonkelnieuwe schaatsen. Sint Nicolaas zat met z'n handen in z'n baard.Hij bevond zich in Spanje, maar hoe kwam hij er uit Zeker, gedurende de laat ste dertig jaar was hij er wel aan gewend geraakt, allerlei moeilijkheden te overwinnen. Ieder jaar stuitte hij op andere grensbezwa- ren. Maar 1940 spande in dat opzicht de kroon. Verscheidene malen reeds had hij om een Durchlass-Schein gevraagd, maar tot op dat oogenblik nog geen antwoord ontvangen. Er zijn in dezen tijd nu eenmaal een hoop andere dingen, die de aandacht vragen. Behalve moeilijkheden aan de grenzen, wa ren er nog andere punten, die hem zorg baar den. Niet alleen de kwestie van de punten, maar ook met de bonnen. Als hij in Holland een nieuwe baard wou koopen, moest ie daar punten voor geven of niet En de bonnen Wat moest hij met het suikergoed aan Enfin, je kunt geen ijzer met handen breken en geen suiker verlangen, als je geen bonnen meer hebt Sint Nicolaas stond op en constateerde, dat zijn baard weer op den grond hing. Dat was voor de derde keer van de week. Hij legde er dus een knoop in en besteeg de trap. Daar deze uit het jaar 712 dateerde, kraakte de treden een beetje. Hij kraakte trouwens zelf ook, het geen je met zoo'n leeftijd niet anders mag verwachten. De zolder lag zes trappen hoog. Op de vijfde verdieping vond hij Zwarte Piet die zat op den grond bij de deur van de lift. Ja, werkelijk een lift was er ook in het huis van Sinterklaas, maar als iedere behoorlijke lift, was hij regelmatig kapot. Kom mee. Petrus Niger, dat is de achter naam van Zwarte Piet. kom mee, commandeerde Sinterklaas. De bediende kroop voor den Sint de trap pen op en hij zag, dat de jongen groote ga ten in zijn sokken had. Maar Piet had al zijn punten opgemaakt aan een gestreepte swea ter. Sint Nicolaas maakte zijn knecht, duide lijk. dat hij nogal dom was geweest. Een sweater alleen is tenslotte niet voldoende bij twintig graden onder nul. Op zolder was het een erbarmelijke herrie. De heele rommejr lag overhoop verspx*eid. De muizen speelden met de apenootjes en de apen op hun beurt meWje muisjes. De staf van Sint Nicolaas was ^róukkeld en in den mijter hadden de muizen hun nestje gebouwd. Sinterklaas wilde den mijter opzetten, maar Zwarte Piet waarschuwde Geen muizennesten op uw hoofd. Sin terklaas. en hij schudde den mijter leeg in een kistje veterdrop. Ruik je niets vroeg Sinterklaas. Piet aarzelde. Ja, hij rook wel wat, maar hier op zolder rook het altijd een beetje ei genaardig. Dat zat *m natuurlijk in de mui zen en de uitgedroogde chocola. Dat doet het niet bij elkaar. Ja, maar een andere lucht. Iets mufs, iets muffigs Nog muffiger informeerde Piet. Tegelijk opende hij een groote koffer vol met appelbollen. Tegen het bederf waren er hier en daar wat kamferballetjes door heen gestrooid. Maar dat had niet geholpen, want de appels waren al weg en er zaten niks dan motten in de appelbollen. Die wilden vluch ten, maar ze konden niet vanwege het ge drang. Daarenboven waren de appelbollen gaan schieten. Er zaten lange, witte scheuten aan, zoodat Sinterklaas het voornemen maak te. het volgend jaar appelflappen te poolen. Eindelijk vond Sinterklaas precies wat hij zochteen kist met chocola-artikelen. U kent dat goedje welworsten, brillen, muizen, harten, in één woord, het lijkt overal op be halve op chocola. Sinterklaas keek de rom mel eens na. Hij gooide er alles uit, wat be schimmeld bleek en propte de rest in een zak. Toen kwamen de voorbereidingen tot de reis. Nieuwe moeilijkheden. Om te beginnen haalde hij zijn oude paardje van stal. Het beest had al jaren op wachtgeld gestaan, zoodat het eerst beslagen moest worden. O ja, er werden nog wel eenige proeven genomen om zonder stoom een soort van stoomboot te improviseeren. Het was een soort van zeil- stoomboot. Er stond een zeil op en Zwarte Piet blies den wind er in. Maar dat liep op niets uit. h daar begon de avontuurlijkste reis, die Sinterklaas ooit had meegemaakt. Hij moest van alles doen om er te komen. Hij zwendel de met visums, kocht soldaten om met stuk ken chocola en weet ik wat niet meer. Einde- lijk bereikte hij ons land. Daar werd, hij roe- j keloos. Hij floot van blonde Mientje en was zelfs brutaal tegen een paar jongelui met banden om den arm. Wat zit er in die zak vroeg er een. Tja, zei Sinterklaas, raai maar es Stoute kinderen veronderstelde een van de ambtenaren. Mis, zei Sinterklaas. Chocola, Precies, antwoordde Sinterklaas. Laat es kijken. Sinterklaas opende de zak en ieder van de ambtenaren proefde een stuk. Zoo, zei de een, nou ben je er bij. Daar zul je meer van hooren. Ja. bevestigde de ander. Dat is geen chocola maar zeep. Vervoer van zeep en dat zonder geleidebewijs. Dat wordt een maandje brommen, oude baas. En nu pas drong het tot Sint Nicolaas door. dat hij niets dan Fop-zeep had meegenomen. Hij moest mee, of ie wou of niet. Hoe het- verder is gegaan, weet ik niet te vertellen. U zult het echter spoedig genoeg merken. Als hij dit jaar persoonlijk bij u op bezoek komt, dan heeft hij er zich met een smoesje uitgedraaid. Komt hij niet welnu, dan weet u daar thans de oorzaak van. -JL LAGE PREMIE. SOLIDE HERVERZEKERING COULANTE AFWIKKELING Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Boekhouder Rj Brugstraat RIDDER Middenmeer. BINNENLANDSCH NIEUWS. SLEEPBOOT GEZONKEN OP DEN IJSSEL Opvarenden weiden gered. Donderdagavond is op den IJssel de sleepboot „Woudina", thuis hoo rende tc- Sliedrecht, na een aanva ring gezonken. De „.Woudina", kapï te in Do Bruin, sleepte het 500 ton groote schip „Beval" uit Lith, schip per Van Lint, van IJ muiden naar Goor. Het met cement geladen schip werd voor den wal gelegd, waarna dc sleepboot op wilde varen naar de stad, en op weg daarheen onder wa ter een aanvaring kreeg, welke zoo krachtig was. dat de boot onmiddel lijk zonk. Het hulpgeroep der drie opvarenden werd op de „Reval" ge hoord de zoons van den schipper kwamen oogenblikkelijk met een roeiboot te hulp. Zij slaagden erin. de bemanning van de sleepboot, te red den de eigendommen van de man nen en de inventaris gingen echter geheel verloren. De gezonken sleep boot zal zoo spoedig' mogelijk wor den gelicht. zijn het er altijd over eens, dat ze nergens beter konden slagen dan bij Ook nu weer is er voor ELK WAT WILS Nieuwe Ford automobielen, fraaie modellen, laag benzinegebruik, 1 op 12. Nieuwe Ford s en 3 4 tons bestelwagens. Motorcarriers met de laatste verbeteringen. Motorrijwielen met gewicht beneden 60 Kg. Groote voorraad Batavus. Eysink. Sparta en N.S.U. Carriers voor elk doel, voor elk bedrijf. Tandems en transportrijwielen. Groote voorraad Heeren- en Damesrijwielen, Sportrij wielen, Kinderrijwielen en kleine driewielfietsen, autopeds, en kinderauto's. Electrischc stofzuigers in meer dan 8 model len. Hand- en trapnaaimachines, salonkasten de nieuwste inzinkbare modellen, de laatste snufjes op dit gebied. Zig-Zag naaimachines, de meest volmaakte huishoudmachine met meer dan 90 arbeids mogelijkheden. Electrische waschmachines in meer dan 6 verschillende modellen voorradig, met en zon. der electrische wringer. Groote sorteering handwringers. Waldorp en Philips radiotoestellen het nieuwste Waldorp toestel met de wereldklok is een wonder der techniek. Electrische fornuizen met bijbehoorende pan nen en toebehooren uit voorraad leverbaar. 2 plaats electrische comforen (levertijd 14 dagen). Electrische strijkijzers in diverse modellen. Electrische strijkijzers met automatische uit schakeling. Electrische scheerapparaten geen zeep en geen routine noodig. Het nieuwste op het gebied van verwarming is de Philips verwarmingslamp. Geeft meer warmte en verbruikt minder stroom dan een straalkachel. Wacht niet, bestelt nu. Luchtbuksen en luchtpistolen in diverse mo dellen zonder machtiging verkrijgbaar de mooiste sport voor jong en oud en goedkoop 125 schoten voor nog geen kwartje schiet- kaarten en pluimpjes. Geweren en flobertbuksen op vertoon van bon. Schaatsen in alle modellen hard-, schoon- en kuastrijschaatsen, kinderschaatsen, schaatsenslijpapparaat alle soorten mon tuur. Motorkleeding als leeren heeren- en dames- jassen, Heeren- en damesbaenpijpen hand schoenen in diverse kleuren, ook voor dames. Rubberlaarzen, beenkappen, leeren wanten en renkappen, handwarmers, sportriemen, rugzakken, enz. Electrische dynamozaklantaarns, het nieuw ste op dit gebied reeds duizenden in ge bruik, geven licht zonder batterij. Electrische zaklantaarns met blauw, rood en wit licht. Electrische zaklantaarns, vulpenmodel, zeer handig en practisch. Alle soorten batterijen. Electrische verlichting voor naaimachines, compleet met houder, lamp. snoer en stekker, onmisbaar bij lange winteravonden. Electrische rijwiellampen, pracht sorteering groote voorraad. Nog vele hier niet genoemde artikelen op rijwiel-, motor-, auto- en huishoudelijk ge bied kunnen wij U nog uit groote voorraad en tegen zeer lage prijzen leveren. Iedere kooper ontvangt gratis een aardig reclame-artikeL KOEGRAS Tel. 2 (altijd te bereiken). WANT NERGENS SLAAGT U BETER.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 5