m StJcote cadeau Vuurtorentjes N.-hollandsche Brandwaarborgmaatschappij van 1816 gevestigd te Oudkarspel N.SNAAS vwr (ro<j&\Ovr ERRES RADIO BRAND-, INBRAAK-, BEDRIJFS-, ONGEVALLEN-, STORM-, RIJWIEL-, GLAS-, ALLE GEVAREN-POLIS I i DE GROOTSTE VERZEKERAAR IN DE WIF.RINGERMEER.HMMBaHHHHi De herfstmode spaart punten mooie collectie Juiste houding bij het JCaiewwtme%& KNIPPATRONEN De prachtig uitgevoerde nieuwe Erres is bijzonder zuiver en rijk van toon. En de afstemming kan niet gemakkelijker, want met één enkele draai aan de knop heeft U automatisch Hilversum I of II Komt bij ons de nieuwe Erres zien en horen. Alleenverkoop v.d. Wieringermeer H. J. EICHNER, Brink 60, Slootdorp Tel. 19 DIRECTIE Mr. C. P. EECEN Gzn. Iets over het haar Het uitvallen en het wasschen. Voor al uw Bloemwerk naar J. Posthumus, Hoofdstr. H.-hoef Tel. 11. Koopt voor St. Nicolaas eens een sterke plant uit onze kwekerij. U zult tevreden zijn. Be zichtigt thans onze kassen. Philips Verduistering Lampjes voor Rijwielen f 0.30. Welca Carbid f 0.30 per KG. Rijwielhandel - Moffelinrichting, J. DE KRIJGER. Den Oever. TE KOOP een HAARDKACHEL, heeft één winter gebrand. C. DEKKER, Ijzerhandel. Middenmeer. Te Koop een flink Burgerwoonhuis met schuurtje en flinke tuin. Staande Rijksweg Wieringen. Br. letters L.N. Bureau Wieringer Courant Hippolytushoef. ALS PRACTISCH vindt U in onze magazijnen een RIJWIELEN STOFZUIGERS WASCHMACHINES WRINGERS ELECTR. LANTAARNS ZAKLANTAARNS HANDDYNAMO'S HANDWARMERS, enz. Molenstraat C 29 Tel. 539 SCHAGEN. De belangstelling gaat steeds meer naar sieraden uit, hetgeen niet te ver wonderen is. aange zien een enkel goed toegepast stuk zelfs de eenige garnee ring van een japon kan uitmaken. Men legt eeen groote voorkeur aan den dag voor kettingen clips, oorringen en ringen. Oorknoppen, die uit groote, platte parels bestaan zijn nog steeds en voque, doch ook lange hangers vieren hoogtij, die vooral bij gekleede japo- nen gedragen wor den, Een nieuw ontwerp voor oor bel vindt men bo venaan aangegeven terwijl rechts een bijzonder mooie clip uit zeer dun hout gesneden is aangegeven. Sier lijke bladvormen, aan een mooi ge bogen steel, alles uit één stuk hout ge sneden. Voor middag visi tes ziet men kralen- taschjes, zooals onze schets er een te zien geeft, een sierlijk uitgevoerd model. Volgens de laatst ontvangen berichten, die wij per clipper uit Amerika ontvingen. is in dat land de laatste nouveauté om een gouden slavenband met miniatuur horloge te dragen, terwijl men ook in de revers kleine gouden horloges draagt, die aan een dito kettinkje hangen. Nu wij door de puntenkaarten weer be perkt zijn ten opzichte van de aanvulling onzer garderobe, zien wij met grooter be langstelling dan voorheen, de herfst- en wintermodellen tegemoet. De ontwerpen hebben inderdaad rekening gehouden met Van 1 4 regels 40 eent. (Bij vooruitbetaling.) onze „punten-belangen"'. Veel nieuwe mo dellen zijn gemaakt van tweeërlei stof en daardoor wordt de mogelijkheid geboden om nog voorhanden zijnde stoffen of cou pons te benutten, ten einde bestaande klee ding te modemiseeren. Zelfs in dezen tijd rust Mevrouw Mode niet op haar lauwe ren, doch bewijst, dat zij veelzijdig en niet van practischen zin ontbloot is, al liet zij zich dan ook meermalen van haar meest grillige zijde kennen. De herfstmode staat in het teeken der 10 STUKS 30 CT. SLOOTDORP. KROEZE'. BAZAR VRAAGT PROEFMESJE. slanke lijn, hetgeen te danken is aan het streven om modellen te brengen, die niet meer stof vragen dan strikt noodig is. De aansluitende japonnen en mantels, die niet meer onderwijdte hebben dan vereischt wordt om de noodige bewegingsvrijheid te bieden, hebben het voordeel, dat zij vlot en jeugdig kleeden. Opvallend is de voorkeur die aan den dag gelegd wordt voor het verwerken van tweeërlei sctof, hetgeen zich niet slechts bepaalt tot de japonnen en blouses, doch waarin ook de mantels betrokken worden. Voor deze laatste com bineert men niet alleen verschillende weefsels, doch ook wollen stof met bont, hetgeen veelal aparte effecten biedt. Het costume, zoowel de tailleur als het ensemble, treedt op den voorgrond in de komende maanden. Kan men de noodige punten niet missen voor een nieuw costu me, dan zal men eventueel- kunnen vol staan met een korten mantel, liefst van een neutrale kleur, die op verschillende japonnen gedragen wordt. Wellicht heeft men nog een zomermantel, die voor ver maken in aanmerking komt en met wollen ruit (bijv. flanel) gevoerd wordt. De blouse neemt nog steeds een groote plaats in en zal in de toekomst zelfs nog meer triomfen te boeken krijgen. Niet alleen bieden ver schillende blouses de noodige variatie, doch zij hebben tevens het voordeel, dat er zeer weinig of geen punten voor af gestaan behoeven te worden. De mogelijk heid bestaat om van twee couponnetjes, die tot een lengte van 90 c.m. in den vrijen handel zijn, reeds een blouse te maken. Zelfs zeer apart werken wollen blouses iu combinatie met handbreiwerk, dat men bijv. aan pas of voorpanden toepast of ook de korte mouwen, afhankelijk van de be schikbare hoeveelheid stof. De middagja ponnen zijn over het algemeen zeer een voudig van uitvoering, doch kenmerken zich door een goeden snit. Vrijwel alge meen zijn zij hoog gesloten en hebben halve of lange mouwen. Stiksels, nervures, op en doorgestikte biezen vinden veel toepas sing, terwijl enkele sieraden voor een fleu rige noot zorg dragen. Op bijgaande schets is een wollen japon aangegeven, waarvan de smalle nervures aan bovendeel en rok een sobere, doch geslaagde garneering vor men. Aardig werkt de opgaande punt, die tevens als halsafwerking bedoeld is. Ket ting en armband van gladde, ovale stee- nen, die aan elastiek geregen zijn. C. C. M S. I Een andere nieuwigheid zijn de vierkante horloges met Romeinsche cijfers op de I nummerplaat. Marken aannemen Slechts dan kan goed gewerkt worden^ inuien men op een juiste houding acht geeft, hetgeen onnoodig verbruik van energie beteekent. Een huisvrouw moet iederen dag opnieuw een reeks bezigheden verrichten, die min of meer kracht vra gen en tijd in beslag nemen. Indien men kracht noch energie nutteloos wenscht te verbruiken, dan moet men zich gewennen steeds in een goede houding te werken, iets dat in het begin wellicht wat nadenken en overleg vereischt, doch waaraan men spoedig gewend is. Ingenieurs, technieker, scheikundigen, zij willen ons allen helpen om gezond te blijven en niet oud te wor den vóór onzen tijd, zelfs al hebben we veel huiselijk werk te verrichten. Verlangd wordt van de huisvrouw, dat I zij met open oogen door het leven gaat, de nieuwe dingen aan neemt, doordenkt en overweegt of dit of dat practisch is, tijd en kracht spaart. Bedenkt bij het verrichten van werkzaamheden steeds of zij niet *op eenvoudiger wijze uitgevoerd kunnen wor den en of niet veel meer bewegingen ge maakt worden dan feitelijk noodig is. De huisvrouw, die veel werk zelf te ver richten heeft, die wascht en strijkt, glazen zeemt, vloeren boemt, vaten wascht en nog veel meer dingen uit te voeren heeft moet dit alles op weloverwogen wijze we ten te doen. De bespaarde tijd kan op veel aangenamer wijze worden besteed aan ontspanning. Het gebukt staan aan den waschtobbe is ongezond, het bloed stijgt naar het hoofd, de ruggegraat wordt pijnlijk omdat hij onnoodig gebogen wordt. Een eenvou dig middel is om de tobbe of teil hooger te plaatsen, waardoor men in rechte hou ding staande het werk kan verrichten. Heeft men een keuken met een steenen vloer, dan is een dikke mat of een houten vlondertje onmisbaar bij het vaten was schen en alle anderen arbeid, die sttaande verricht wordt. Rechte houding bij alles wat men doet, vooral ook bij het strijken, dat zou moge lijk zittende gedaan kan worden. Vele vrouwen zitten bij het verrichten van naai- of stopwerk met de beenen over elkander geslagen en met gebogen xug. een houding, die ten eenen male verkeerd is. Waarom het werk niet dichter bij de oogen gebracht en 'n houding aangenomen zooals rechts is aangegeven? Het hoofdhaar is aan een voortdurende wisseling onderhevig en evenals de men- schelijke huid zich telkenmale vernieuwt is dit ook hiermede het geval. De alge- meene gezondheidstoestand beïnvloedt den haargroei èn het uitvallen in hooge mate. De levensduur ligt tusschen zes maan den en vijf jaar. doch ieder haartje moet op na zekeren tijd plaats maken voor een ander.. Bemerkt men echter, dat het aantal kor te haren, die uitvallen, zeer groot wordt, dan kan men vrij zeker aannemen, dat een of ander niet in orde is. De nieuwe haren hebben een fijne, spitstoeloopende vorm, terwijl de oude stomp uitloopen. f Een ernstig gevaar dreigt, indien verhoor- ning ontstaat, waarbij zich wel nieuwe haren ontwikkelen, doch niet tot normalen groei komen. Het uitvallen van het haar kan acuut of chronisch zijn,'en vooral na infectieziekten met hooge koorts, zooals o.a. griep en typhus, heeft men vaak een plotselinge haaruitval. Na dergelijke ziek tetoestanden zal men ook nimmer behan delingen op het haar moeten toepassen, die er hooge eischen aan stellen, zooals o.a. het permanenten. Na ongeveer drie maanden zal men constateeren na een acute uitval dat het haar weer begint te groeien. Chronische haarziekten zijn moeilijk te verhelpen, althans in de mees te gevallen heeft men weinig succes. Het meest aan te raden is echter om medisch advies in te winnen, die de betrokkene wellicht naar een huid-specialist zal ver wijzen. Een verhoogde secretie van talg heeft het afsterven der talgkliertjes ten gevol ge en geeft bij heeren b.v. den kalen sche del. Van belang is het, dat men het haar om de twee of drie weken wascht en wel met - goed bekend staande middelen, die geen scherpe bestanddeelen bevatten. Wascht men het haar te vaak, dan prik kelt men de vetkliertjes te veel, waardoor' zij nog meer gaan werken en teveel vet afscheiden. Aan te bevelen is het haar steeds na te spoelen met water en citroen of azijn, waardoor het zacht en glanzend wordt en alle eventueele zeepresten ver wijderd worden. Bij een zeer droge huid is het invetten met brillantine aan te bevelen of even tueele massage van de hoofdhuid met de vingertoppèn, die men bevochtigt met een vet bevattend haarwater. Na het wasschen moet het haar lang zaam drogen, aangezien te heete lucht eveneens bijdraagt tot het afbreken van het haar. Kam en borstel moeten zeer schoon gehouden en wekelijks in zeepsop met ammoniak gewasschen worden. Bors telen van het haar is noodzakelijk, zoowel 's morgens als 's avonds. Smelten van vet Om vet of reuzel bijzonder smakelijk te maken voegt men bij het bradende vet een takje thijm en een paar plakjes appel, waar na het als de kaantjes bruin zijn, gezeefd wordt. meebreien; steeds 1 rech 1 averecht. Nu volgen nog 30 toeren in dit patroon, waar na men de tweede kniebuiging in tegen overgestelde wijze breit. Men breit nu tot 4 st. van het einde van de tweede naald, keert terug en wel tot 4 steken voor het einde van de derde naald en laad in ieder volgende toer de 4 laatste st. ongebreid, d.w.z. men keert telkens 4 st. voor de laat ste gebreide het werk om. Men zet dit voort totdat men op de eerste en 4e naald nog 14 st. heeft. Vervolgens 2 recht twee averecht (in het rond) en in de eerste en achtste ronde minderen (einde tweede en begin der naald. Men heeft dan nog 92 st. waarop 42 toeren worden gebreid. UIT EEN OUDEN BADMANTEL Een badmantel, die als zoodanig voor volwassenen niet bruikbaar meer is, kan nog voor verschillende andere doeleinden aangewehd worden. In de eerste plaats kunnen de goede stuk ken nog gebruikt worden voor een kinder- badmantei, voorts vallen er dan nog stuk jes af, die dienst doen voor het maken van waschhandschoenen, waschlapjes, wasch- tafeldoekjes slabbetjes, flesschenwarmers e.d., zelfs een badmat komt soms nog uit een recht lap frotté. Verschillende dezer gebruiks-artikelen worden omgehaakt ge festonneerd of met smal tresband afge werkt. Zelfs de oude lapjes, die afvallen kunnen nog dienst doen o.a. als poetslap. Vrouwen ais uitvindster Vele vrouwen zijn geneigd om te betwij felen, als men hen vraagt of er inderdaad vrouwen zijn geweest, die uitvindingen hc-bben gedaan. Vrouwen en techniek zijn twee, meenen zij en alles wat betrekking heeft op tech nische dingen, gaat buiten het „vrouwen verstand" om. Ondanks deze zeer verbreide opvatting zijn er inderdaad heel wat vrou wen geweest, die uitvindingen gedaan heb ben en die hierdoor onnoemelijk veel goe de diensten hebben bewezen, Noemen wij in de eerste plaats Madame Curie, de ontdekster van het radium, die de lijdende menschheid zoo oneindig veel zegen gebracht heeeft. Maar, natuurlijk b. deze vrouw een uitzondering geweest, want slechts enkelen zullen dergelijke, groo te wetenschappelijke uitvinden doen. Men zegt. dat de fietsremmen en de post zegelautomaten eveneens door vrouwen zijn uitgevonden, terwijl de Frangaise Ma- demoiselle Benoist in 1823 patent heeft ge nomen op de uitvinding va.i een knie voor waterbuizen, waardoor baanbrekend werk is verricht ten opzichte der hygiëne. Christine Shaw, en Engelsche. heeft in de 18e eeuw de spoel aan het weeftoestel uitgevonden en de weefindustrie op een geheel nieuwe basis gebracht. Mary An dersom een jonge Amerikaansche, vond de friseertang uit, terwijl het gasfornuis zijn bestaan eveneens aan een vrouw dankt. Vele verbeteringen op huishoudelijk ge bied zijn eveneens geheel cf ten deel aan vrouwelijk vernuft te danken. Onze Duit- rche naburen hebben verschillende uitvind sters gehad in den loop der tijden en zoo bestaat een citd vrouwenboek, dat onder de nagelaten schrifturen van de abdts Her rad von Landberg gevonden is, waarin men vele handteekeningen vindt o.a. voor ont werpen van een watermolen alsmede van een handpers .waarmede men weefsels be drukte. Barbara von Uttmann uit Annaberg in Saksen heeft de kantindustrie in die streek in het leven geroepen en zich een enster- felijken naam verworven in de hartfn der bewoners van het Ertsgebergte. Maria Theresia von Konradius vond de eerste ma chine voor blinden-schrift uit. die zij met behulp van Wolfgang von Kempelen. een j zeer beroemde mechanicus tot uilvoering bracht. Zoo zijn ook de beweegbare kunst ledematen honderd jaar geleden door een bandagiste en masseuse, te Berlijn woon achtig uitgevonden Wij hebben slechts enkele dingen ge noemd, die door vrouwen uitgevonden zijn en behoeven de oogen niet neer te slaan, indien er over een uitvindersgeest gespro ken wordt. Ook vrouwen hebben haar aan deel gehad aan belangrijke technische ver beteringen en hiermede aan het voor- waartsch streven der menschheid. m Vooral ook bij kinderen kan men onop houdelijk waarnemen, dat hun houding verkeerd is, hetgeen tot een krommen rug en andere vergroeingen kan leiden. Bij zittend werk is het aan te bevelen om een voetkussen of bankje te gebruiken, waardoor men er min dei gauw toekomt om de beenen over elkander te slaan, het geen de bloedsomloop belemmert. Bij het ophangen vap waschgoed moet men den mand of den bak waarop het.goed gelegd is, zóó plaatsen, dat onnoodig buk ken voorkomen wordt. OP VERZOEK: VAN TWEEëRLEI STOF Succespatroon A 577 Prijs 40 cent Japon van donkere stof met rug, ge deeltelijke voorpanden en mouwen van afstekend materiaal, waardoor een groote besparing van punten wordt verkregen. Eventueel kan met het middenstuk met aangeknipte ceintuur ook apart over een blouse dragen, hetgeen weer eens iets an ders geeft. Vierbaans rok. Patronen in de maten 442 44 en 46. A 577 A 578 Succespatroon A 578 Prijs 35 cent. Ook deze japon is van twee verschillen de stoffen gemaakt, waarvoor o.a. effen en gestreepte stof in aanmerking komen. De rok heeft eenige gedeeltelijk opgestikte plooien aan de voorzijde. Sluiting rugzijde. Het verwerken van twee materialen, dat aan deze japon werd toegepast, geeft indér- daad een zeer apart effect. Patronen in de maten 40 42 44. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg baar bij Het Practisch Modeblad, Postbuj? 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit p.ér.j giro (postrekening 203203), per postwissel^ of in postzegels, mits deze een waarde heH- ben 1U 5 nf 7'X et -^<*5 Men heeft voor deze kniewarmers noo dig 160 gr. vierdraads wol en begint op vier naalden 100 st. op te zetten, waarna men 50 toeren 2 recht 2 averecht breit, daarna volgen eenige heen en weergaande toeren, waardoor de welving van de knie ontstaat en 1 recht 1 averecht gebreid worden, zoodat zich smalïe ribbels vormen. Men breid 14 st. van de eerste naald af en keert het werk om, breit terug en tevens nog 14 st. van den vierden naald, werk omkeeren en in den volgende toeren tel kens 4 st. van de niet gebreide steken

Wieringer courant | 1940 | | pagina 8