T 31e JAARGANG DINSDAG 3 DECEMBER 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN D1NSDAO, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wlerlngen Telefoon Intercomm. No. J.9. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer r o.5o t o.io DE FEESTDAGEN. December is het nu weer. De maanci van de feestdagen. De maanu van Sin terklaas, Kerstmis, Oudejaar van ouds, in net irolianuscne gezin, hoog tepunten van huiselijkheid, gezms- vrcugde en familiegeluk, zullen ze het uit jaar weer zijn V Uit een oog punt van gezinsleven zijn de omstan- uignedcn waarlijk niet slecht, want zei is zij, die gewoon waren zulke feest dagen buitenshuis door te brengen en te vieren, zullen dit jaar veel meer dan vroeger aan eigen huis gebonden zijn. Maar er rijst een andere vraag is de stemming er voor thans m ons volk aanwezig Binnen luttel dagen is het oude Sinterklaasfeest er zal het wor den gevierd 'l Misschien, om allerlei redenen, niet zoo als vorige jaren. Maar toch zouden wij willen zegge Laat ons het beste er van maken, wat er thans van te maken is. Er zit een stuk oudvaderlandsche traditie aan vast, dat wij, zoo eenigszins mogelijk, niet moeten prijsgeven. O zeker, wij mogen en wij willen niet vergeten, dat er vele gezinnen in ons volk zijn, voor wie de Decembermaand, en dus het oude feest, dal aan den ingang er van staat, onmogelijk de vreugde kan brengen van vorige jaren. Daarvoor is het ver lies, dat zij m en door den oorlog heb ben geleden, te gioot en te droef ge weest. Maar er zijn ontelbare gezinnen, waar dat niet het geval is, en waai het geluk niet werd gebroken. Laat men daar, zij het soberder dan vroe ger, de oud-liollandsche traditie ceren, want in de handhaving hiervan ligt een stuk ideeële waarde van beteeke- nis. eerd. .,\Vij krijgen" (aldus het dag boek) ,,'s ochtends 1 liter melk voor 5 personen om 12 uur krijgen wij geen melk meer en vandaag ook maar ZVh boterham. Ik had aardig honger van middag." Nog iets „Morgen geen aard appelen. Appels zijn schandelijk duur GU cent per kilo." Er was nog kans op ,iets vleesch." Wat later „Vleesch krijgen wij niet. melk maar een liter met ons vijven, De eieren kosten nog maar 28 cent." Er werd vaak gegeten bij „waxine-lichtjes." „Vele heeren roo- ken niet imeer, maar pa zegt dat het helpt voor den honger, goed als je flauw wordt." Kennissen, die gingen trouwen, konden haast geen uitzet koo pen. „Badhanddoeken had het jonge paar nog nergens gevonden." En zoo voort, en zoo voort. Ook moest men ge duld hebben „Pa den heelen ochtend in de queue voor koffie- en theekaar- ten." Laten wij tot troost af en toe eens terugdenken aan die ander pe riode. En....toen was er nog aanvoer van over zee TOEN EN NU. Wij hebbern hier al eens meer ge schreven. dat de tegenwoordige distri- butiemaatregeien niets nieuws onder de zon zijn, want dat tijdens den vorigen wereldoorlog, toen wij geen bezet ge bied waren, er ook van alles was ge rantsoeneerd en gedistribueerd. Ze ker, de maatregelen waren niet in al les precies gelijk, ook de artikelen niet, maar over het algemeen hadden wij ons ook toen aan licel wat te onder werpen. Nu vinden wij in de N.R.Crt. een uittreksel uit een dagboek, dat een llaagsche jonge vrouw 111 de vorige 001 logsjaren heeft, aangelegd en waarin telkens en telkens van distributie- maatregelen werd gewaagd. Een enke le greep. De maximum-prijs voor gedis tribueerde eieren was op zeker oogen- blik 14 cent imaar ze werden veel duur der verkocht.) De schrijver van deze Notitie herinnert zich telkens, dat hij den vorigen oorlog herhaaldelijk »ungen tijd in de rij heeft gestaan vuor bepaalde in de stad geplaatste tentjes om de toegewezen eieren en visch te koopon. Ook de melk was gedistribu- WAT MEN VAN DE KIKKERS DACHT. Er is tegenwoordig wel haast niemand meer, al heeft hij alleen maar de lagere school doorloopen, of hij weet te vertellen hoe de ontwikkelingsgang van den kikvosch iseitje, kikkerlarve, dikkopje en eindelijk de volkomen kikker. Maar in vroeger eeuwen was men zoo goed als onkundig van die ge daantewisseling en werd er maar op los ge fantaseerd. De bestudeering van de natuur had weinig te beteekenen. Verhandelingen over dieren en planten waren meer een klak keloos napraten van wat de philosofen der oudheid in hun boeken hadden neergeschre ven dan het resultaat van zelfstandig onder- mek van de feiten, zooals ze zijn waar te ne men. Zoo verkondigde de heilige Hildegard, die in de twaalfde eeuw abdis der Benedicti nessen op den Rupertsberg was, dat de groene boomkikvorsch op dezelfde wijze ontstond als het loof en de bloemen der boomen. Volgens deze wijsheid van acht eeuwen geleden groei den die kikvorschen dus aan de boomen. Derr gelijke dwaasheden zijn langen tijd als on- omstootelijke waarheden bij het volk blijven hangen. En nog hoort men beweren, dat de kikvorschen bij onweer uit de lucht vallen. Op zwoele zomerdagen verlaten de jonge dier tjes soms bij groote aantallen het water. Ziet men dan na een onweersbui vele van die kleine springers in het gras, dan spreekt men van een kikvorschregen. In Bohemen gelooft men hier en daar onder de boerenbevolking, dat de zon het water tot zich trekt en tege lijk de kleine kikkers mede omhoog voert, die dan bij den kikkerregen terugvallen op aarde. VERKOOP VAN CULTUURGROND AAN BANDEN GELEGD. Het is na 2 December verboden, om cultuurgrond te verkoopen zonder toe stemming van de Pachtkamerdeze wordt geweigerd bij verkoop aan een niet-boer of tuinder en bij een hooge- ren prijs dan die in 1939. OOK BEDRIJFSVERSNIPPERING ZAL WORDEN VOORKOMEN. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Landbouw en Visscherij, van Financiën en van Justitie, houdende re gelen met betrekking tot het vervreemden van landbouwgronden. Daarin wordt onder meer het volgende be paald Dit besluit verstaat onder „Land"land, waarop eenige vorm van bodemcultuur als bedrijf wordt uitgeoefend, met de daarbij behoorende gebouwen „Landgebruiker"degene, die rechtstreeks en zonder tusschenpersoon de leiding van het bedrijf heeft. Het is verboden land onder bezwarenden titel of om niet over te dragen zonder vooraf een schriftelijke verklaring van een overeen komstig artikel 59 van de Pachtwet erkend pachtbureau te hebben verkegen, waaruit blijkt, dat tegen de tegenprestatie, indien deze bedongen is, de voorwaarden en den verkrijger geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondere landbouwbedrijfsbelangen niet worden geschaad. Deze verklaring wordt niet afgegeven tenzij gebleken is dat de tegenprestatie niet hooger is dan in het jaar 1939 voor soortgelijke goederen in dezelfde streek had kunnen zijn bedongen dat de toe komstige verkrijger landgebruiker is. Het verbod, geldt niet voor executorialen verkoop en anderen verkoop in het openbaar, indien het pachtbureau vóór den verkoop heeft verklaard, dat tegen de veilingsvoor- waarden geen bezwaar bestaat en dat de al gemeene of bijzondere landbouwbedrijfsbelan- vuldig voor en niet het minst in ons land. In onze slooten en grachten krioelt het van de groene en bruine amphibieën, spottend de Kollandsche nachtegalen genoemd. In April reeds beginnen zij hun nachtelijke concerten, zetten die voort in de volgende maanden, vooral op zoele zomeravonden, en voorspellen volgens het volksgeloof regen, als hun ge kwaak ongewone afmetingen aanneemt. Een boerenweerrijmpje luidt dan ook Als de kikvorsch kwaakt, Vast regen maakt. Kikkergekwaak voorspelt dus regen. In het boerenbedrijf is regen op zijn tijd een voor name factor. Als in het voorjaar en in den voorzomer de regen soms wat al te lang op zich laat wachten, is dat zeer ten nadeele van de veldgewassen, doordat het een belemme ring is voor een gezonden groei. Dat heeft er jtoe geleid, dat in sommige voorj aars- en Pink- stergebruiken de kikvorschen een rol spelen of althans vroeger een rol hebben gespeeld. Wel zei men gewoonlijk, dat men een kikker niet mocht pijnigen of dooden, want dan liep men gevaor een zwerende tong te krijgen of blind te worden. Maar als de kikkers kwaak ten, zou er regen komen. En als het dan lang droog was gebleven, deinsde men er' toch niet voor terug zoo'n springertje in de hand te nemen en net zoo lang te knijpen tot het be gon te kwaken. In de verwachting natuurlijk, dat de zoo zeer gewenschte regen spoedig la fenis zou brengen. In Duitschland moest de herder, die op Pinkstermaandag het laatst met zijn kudde in het veld kwam, een boom kikvorsch op de punt van een stok meenemen en daarna het dier levend villen. Men schold hem dan uit voor „Froschenschinder". En soms traden bij de Pinksterfeesten gemasker- den op, die er als kikkers uitzagen. gen niet worden geschaad. In het bijzondere gevallen is de secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij bevoegd, na overleg met het pachtbureau, de toestemming tot overdracht te geven, ook indien aan de in het vorige ar tikel bedoelde eischen niet is voldaan. Van bevoegde zijde werd het volgende com mentaar verstrekt op dit besluit van de secre- ta rissen- generaal In de laatste maanden is in het geheele land een gestadige stijging van de prijzen van landbouwgronden op te merken, welke niet in overeenstemming is te brengen met de echte, op de behoeften van de geheele volks gemeenschap afgestemde productiecapaciteit van den cultuurgrond. De omzetten en belang rijke prijsverschuivingen op de markt van cultuurgrond hebben een bijzondere beteeke- nis, want de nationale bodem is niet zoo maar een koopwaar, doch de basis voor een gezon den landbouw en daarmede ook het uitgangs punt voor een gezond volksleven. Op grond van dit inzicht heeft de Rijks commissaris voor het bezette Ned. gebied, die de heele ontwikkeling met bijzondere aan dacht heeft gevolgd, geruimen tijd geleden opdracht gegeven, het verkeer van landbouw gronden te regelen. Het doel van de dienten gevolge uitgevaardigde verordening is daarin gelegen, dat voor de eerste maal in Nederland de landbouwgrond aan een regeling wordt on derworpen, die met zijn principieele beteeke- nis in het economische en volksche leven overeenkomt Daardoor beteekent deze veror dening ook een verwerkelijking van inzichten, zooals zij reeds vroeger in andere kringen, in de eerste plaats in de kringen van de N. S. B. Landbouw en Maatschappij en Boerenfront, waar men de hooge beteekenis van het boe renland reeds lang had ingezien, steeds naar voren zijn gebracht. Om haar doel te bereiken, onderwerpt de verordening iedere eigendomsverandering van een stuk cultuurgrond, welke naar aanleiding van een verkoop, een ruil of een schenking of wegens executie of een anderen openbaren verkoop geschiedt, aan een vergunning. De eigendomsoverdracht wordt slechts dan goedgekeurd, als de tegenprestatie, gelet op alle andere voorwaarden, het prijsniveau van het jaar 1939 niet overschrijdt en als de ver krijger een zelf het bedrijf uitoefenende boer is. Bovendien mogen door de eigendomsver andering de algemeene en bijzondere belangen van den landbouw niet geschaad worden. Vooral echter en daarin is de groote betee kenis van de verordening voor de toekomst gelegen zijn principieel niet-boeren van de verkrijging van den grond uitgesloten. In een land als Nederland met een bijzon der groote en gezonde boerenbevolking moet het verkrijgen van land tegen gepaste en met de opbrengstmogelijkheden overeenkomende prijzen den boezem zelf voorbehouden blijven. Ook de oneconomische verbrokkeling van bedrijven door verkoopingen van vitale per- ceelen kan door deze verordening worden ver hinderd, want door zulke gedeeltelijke ver koopen worden de algemeene belangen van den landbouw en de bijzondere belangen van het betrokken bedrijf benadeeld. Ofschoon juist in den begintijd aan een strenge uitvoering van de verordening waar de moet worden gehecht, is toch een al te starre uitvoering bij de groote schakeeringen der toestanden niet in het algemeen belang. Daarom is in de verordening de mogelijkheid geschapen, dat de afzonderlijke gevallen van bijzonderen aard door den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij uitzonderingen Kikvorschen komen in geheel Europa veel- bijzonder irriteerend zijn. De Elspeetsche boer, die daarin meent te hooren ,,'k Waark, 'k waark," is dat blijkbaar ook van meening en antwoordt dan korzelig ,,'k Waark ök." Men behoeft hem waarlijk niet te treiteren, want aan werk ontbreekt het hem gewoonlijk al- minst. Maar ook overigens, al hoort men er geen bepaalde woorden in. is dat kikkerge kwaak vaak allesbehalve aangenaam voor het gehoor, vooral niet als het de nachtrust komt verstoren. In het verleden zijn daar zelfse v/el wettelijke voorschriften tegen genomen, o.a. in Noord-Frankrijk en Lotharingen. In de 14e en 15e eeuw waren de onderhoorigen van menige adellijke bezitting tot heeren diensten verplicht, opdat de nachtrust niet door aanhoudend kikkergekwaak verstoord zou worden. Dat was bijv. het geval te Rou- baix bij Rijssel, waar een boerderij en een heerlijkheid aan den prins van Soubise toe behoorden. De hoorigen waren verplicht op het water der slooten te slaan om zoodoende het lawaai der kikkers tegen te gaan. Zij had den te zorgen voor ,,le silence des grnouilles' Maar toen in het begin van de 16e eeuw de hertog van Lotharingen met Renata van Bourbon trouwde, brak hij met dc gewoonte, die er reeds eeuwen bestaan had. Hij stelde zijn hoorigen vrij van de oude verplichting om in den bruidsnacht van den vorst met roeden in een poel voor het slot te slaan, opdat de kikkers zouden zwijgen. Er zijn meer van zulke voorbeelden, ook in sagen. kunnen worden toegestaan. Een bijzonder voordeel van de verordening is daarin gelegen, dat de nieuwe regeling van het verkeer in landbouwgronden kan worden uitgevoerd, zonder dat een nieuw bestuursap paraat in het leven behoeft te worden ge roepen. Als de instanties, die voor elke eigen domsoverdracht van landbouwgronden ver gunning moeten verleenen zijn de Pachtbu- reaux aangewezen, welke door de Pachtwet zyn erkend en die, samengesteld uit rechts geleerden en landbouwdeskundigen, reeds twee jaren ervaring hebben met de behande ling van pachtovereenkomsten. De Pachtbu- reaux zullen op grond van de hierbij opgeda ne ervaring zeker in staat zijn de prijzen voor de verschillende landbouwgronden te bepalen, prijzen, welke aan een bekwamen boer ver oorloven met het verkregen stuk land een redelijk bestaan te verwerven. Naast de Pacht- bureaux zijn slechts nog de notarissen inge schakeld, die moeten vaststellen, of men met een stuk landbouwgrond, dat aan de verorde ning is onderworpen, te doen heeft of niet, en die verklaringen moeten afleggen, voor het geval men met eigendomsoverdracht van cul tuurgrond te doen heeft, omtrent de ver leende vergunning van het Pachtbureau. Slechts wanneer een notaris zulk een ver klaring heeft verstrekt, kan de overschrijving van de eigendomsoverdracht in de openbare registers plaats vinden. Om iedere ontduiking van de verordening tegen te gaan, zijn ook de strafbepalingen opgenomen en voorts de be paling, dat landbouwgronden, die tegen het bestaande verbod of zonder vergunning wor den overgedragen in beslag genomen kunnen worden. Ongetwijfeld kan worden verwacht, dat de Pachtbureaux, wanneer zij eenigen tijd als vergunningsinstanties voor het verkeer in landbouwgronden werkzaam zijn geweest, een nieuwe ordening op de markt van het lande lijk grondbezit hebben geschapen. Zij zullen dan met bevrediging kunnen zeggen, dat me de door hunne werkzaamheid de Nederland- sche boerenstand in moeilijke tijden gezond is gehouden. BINNENLANDSCH NIEUWS. DROEVIG ONGEVAL Een zeer ernstig ongeval heeft zich Vrijdagavond te De Rijp afgespeeld. Ongeveer tien uur, terwijl de Tui 11- gracht in duisternis was gehuld, ver liet de heer J. Z. zijn woning, met de bedoeling, even verder en buurpraatje te maken. Slechts eenige minuten later hoor den de omwonenden een plons, waar op men zich direct met licht naar bui ten begaf. Tot groote schrik bleek, dat. Z. door de duisternis misleid, te water was geloopen. Terstond sprong Henk Visser, ge kleed in de gracht en wist bijna on middellijk den drenkeling op den kant te brengen. Alhoewel door eenige dames de eerste hulp werd verleend en Dr. Schermerhorn spoedig ter plaatse do leiding nam, liet de toestand van den heer Z. zich zorgelijk aanzien. Na een uur van martelende span ning voor de familie Z. moest Dr. Schermerhorn den dood constateeren. Groote droefheid en medeleven met de familie, door dit tragisch onge- val op het late avonduur. OPLETTEN De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat voetgangers en fietsers de rechterzijde van den weg of straat dienen te houden. Speciaal in den avond en 's morgens vroeg behooren de voet gangers de uiterste rechterzijde te vol gen en zich niet midden op den rijweg te begeven. Personen, die zich hier niet aan hou den, maken ongelukken onvermijde lijk en vormen niet alleen voor zich zelf, doch ook voor het verkeer, een ge vaar. De tegenwoordig voorgeschreven verlichting van rijwielen en auto's is oorzaak, dat voetgangers of in het ge heel niet of eerst op het allerlaatste oogenblik worden opgemerkt. VERBOD VAN VERKOOP VAN MELK BIJ WIJZE VAN BURENPLICHT. Nu de verkoop van andere dan ge standaardiseerde melk op een bepaald vetgehalte voor de consumptie is ver boden en slechts is toegestaan aan per sonen of bedrijven, die in het bezit zijn van een vergunning, volgens art. 29 van het Melkbesluit. is ook de afleve- rig van melk rechtstreeks aan particu lieren „bij wijze van burenplicht" niet meer geoorloofd. Betrokkenen kunnen van dit verbod slechts vrijstelling bekomen op schrif telijk verzoek, te richten aan den Keu ringsdienst voor Waren, te Alkmaar. Verzoekers moeten aan de volgende voorwaarden voldoen a. de aanvrager en de omwonende afnemers van melk moeten woonachtig zijn op een zoo afgelegen punt in de gemeente, dat deze verbruikers dooi' den melkhandel niet kunnen worden bediend. b. aanvragers moeten in het loopen- de contract met een of meer bij hem in dienst zijnde arbeiders zijn overeenge komen, dat, behalve het arbeidsloon, ook melk voor huishoudelijk gebruik zal worden verstrek'. (De Driemeren.) KOLENDISTRIBUTIE. De -Secretris-Generaal, waarnemend hoofd van het Dep. van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, maakt het vol gende bekend In verband met het feit, dat reeds 1/3 gedeelte van de bonnen op de vaste brandstoffenkaarten is aangewezen voor het koopen van brandstoffen, ter wijl in den regel na 31 December nog ongeveer 65 pCt. van de brandstoffenbe lioefte gedurende een stookseizoen wordt verbruikt is besloten de geldig heidsduur van de thans reeds aange wezen bonnen en toewijzingen voor de 2e periode te verlengen t.m. 11 Decem ber 1940. Derhalve geven gedurende het tijd vak van 1 November 1940 t.m. 14 De cember 1940 de met 04, 05 06 en 07 ge merkte bonnen van de bonnenkaart voor de distributie van vas'e brand stoffen voor haarden en kachels, als- moest het geweer met het bloed van een duif en van een kikker bestrijken. De gal was een patent middel tegen vallende ziekte en koorts. Het hart diende eveneens om de koorts te verdrijven, het deed bovendien goede diensten tegen dysenterie en tandpijn. De huid van een op St. George gevangen kikker moest men op een wond leggen, wilde men van een spoe dige genezing verzekerd zijn. Met lever en milt kon men alle vergiftigingen genezen. En tegen zomersproeten, moedervlekken, huid uitslag en bloedingen nam men zijn toevlucht tot kikkerrit. De toepassing van dergelijke medicijnen was zeer verschillend. Om de koorts te verdrijven maakte men van ge droogde longen en levers een poeder en gaf dit dan in brandewijn aan de zieken. Men braadde een levenden kikvorsch in olie en meende een bevroren lichaamsdeel te kunnen genezen door het met die olie in te smeren. Hoofdpijn dacht men te kunnen verdrijven door een levenden kikvorsch op het naakte lijf vast te binden. Voor het stelpen van he- Jvige bloedingen gebruikte men het volgende middel. Men ving in Mei een groenen kik vorsch, droogde het dier, stootte het fijn en gaf dat poeder, vermengd met rooden wijn, granaatappelschillen en menschenbloed, als medicijn te slikken. Dat aanhoudend kwaken in koor kan soms Evenals met tal van andere dieren het ge val is geweest, heeft ook de kikvorsch een rol gespeeld in de volksgeneeskunde. Zijn 00- gen in een zakje van ongeverfde stof genaaid en dat aan den hals gehangen, gold voor een uitnemend middel tegen oogziekten. Het bloed werd aangewend tegen haaruitval en onge dierte. Wie zeker van zijn schot wilde zijn, Ook bij ziek vee kon de kikvorsch volgens het volksgeloof wonderen verrichten. Een zwellende nier bij een koe was het gevolg zoo dacht men algemeen van het schrik kelijk ongeluk, dat een zwarte kikker het dier tegen den buik was gesprongen. Men nam 'dan een kikvorsch, scheurde hem in twee helf ten en legde die tegen de nier. Dit gebruik was in alle Germaansche landen bekend en gold voor een afdoend middel. Nog heden ten dage komt het in Mecklcnburg voor, dat men verstopping bij het vee door middel van kik vorschen tracht te genezen. Men schuift het dier drie van die kwakers door den hals in de maag. Door hun taai leven zouden zij niet dood gaan maar de verstopping loswoelen. Soms moet een zegenspreuk die handeling kracht bijzetten. Een andere en wat ingewik kelder manier is de volgende Na een opge blazen koe een levenden kikvorsch ingegeven tc hebben, maakt men van wilgentakken of stroo een soort toom. dien men de koe aan legt, na er eerst driemaal op gespuwd en wat teer aangestreken te hebben Daarna geeft men den herder den staart in handen en jaagt het dier met behulp van honden voort, tegen den wind in. De overtollige winden zul len dan losraken en de verstopping doen ver dwijnen. Zelfs menschen gaf men levende kikkers in. In het jaar 1888 werd het middel nog aan de hand gedaan. Keizer Frederik van Duitschland leed aan kanker in de keel. waaraan hij dat jaar stierf. Een boerenvrouw- tje had er van gehoord en spoedde zich naar den pastoor. Zij smeekte den geestelijke een brief aan den keizer te schrijver. Daarin moest hij den vorst den raad geven een le venden kikker in te slikken. Dan zou de de Krebs den kikker grijpen en verdwijnen. Het Duitsche Krebs heeft zoowel de beteeke nis van kanker als van kreeft. In Zwaben nam men vroeger tot een eigen aardig middel zijn toevlucht om iemands liefde op te wekken. Men zocht een boomkik vorsch en zette dien op St. George (23 April' in een nieuwen aarden pot. Deze pot werd met een stuk papier afgesloten, waarin klei ne gaatjes waren geprikt, en daarna voor zonsopgang in een mierennest gezet. Precies een jaar daarna haalde men den pot weer te voorschijn en nam er het overgebleven ge raamte uit. Daarmede kon men het begeerde meisje naar zich toetrekken. (H. Post.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1