31e JAARGANG DONDERDAG 5 DECEMBER 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 142 DE GROOTSTE ROL. i lERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hlppolytushoef Wlerlngen Telefoon Intercomm. No. 18. ADVERTENTlêN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. RIJWIELEN ZONDER EIGENAAR Zjj kunnen in bruikleen wor den gegeven. Gedurende de oorlogsdagen zijn, voor al in de geëvacueerde gemeenten, vele lictscn onbeheerd achtergebleven. De ze fietsen kunnen thans onder bepaal de voorwaarden in bruikleen worden gegeven aan hen, die daaraan behoef te hebben. Zij worden voor dit doel ter beschikking gesteld van de Com missies voor Bijzondere Nooden. Het Nat. Fonds voor Bijzondere Noo den heeft daaromtrent een en ander medegedeeld aan de plaatselijke com missies en bovendien de medewerking van de burgemeesters ingeroepen. Het aantal vermiste rijwielen is belangrijk grooler dan het aantal dat beschikbaar is, zoodat niet alle men schel), die een rijwiel missen, een an dere daarvoor in de plaats kunnen krij gen. Daarom moeten alleen zij gehol pen worden, die daarvoor het meest in aanmerking komen en speciaal die mensclien, die een fiets noodig heb ben, om naar liun werk te gaan. Bij de uitreiking moet men een verklaring ondertec kenen, dat de ontvangen fiets niet zijn eigendom is en dat men dus niet greechUgd is haar op welke wijze ook te vervreemden. SUIKER EEN ZEER GOED VOEDINGSMIDDEL. In verband met de verhooging der suikerrantsoenen in deze maand wij zen wij er op, dat suiker niet alleen er toe dienen kan op verschillende wijzen de feestvreugde te verhoogen. Zij is ook een zeer goed voedingsmid del met liooge calorische waarde, waar door vet. als „brandstof" voor hel li chaam vaak kan worden vervangen. Omdat bovendien suiker goedkooper is dan vet en velerlei toepassing in het huishouden kan vinden, doel men verstandig van hel verhoogde rantsoen ook inderdaad een dankbaar gebruik te maken, DE N.A.C.O. OVERGENOMEN DOOR DE A.T.O. Naar „De Drie Meren" meldt, is de N.V. „NACCT-au'obusonderneming o- v ergonome li door de A.T.O. De tegen woordige directie zal gehandhaafd worden. Het is te voorzien, dat het niet bij deze overdracht zal blijven, doch ilat weldra meerdere autobusonderne mingen oj) dezen weg zullen volgen. DROEFENIS IN MAASSLUIS. Zaterdag ontvingen te Maassluis de families van een 8-tal opvarenden van een der sleepbooten van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst mid dels het Roode Kruis het droeve be richt, dat hun man, vader of zoon inge volgc een oorlogsdaad in den vreemde om het leven is gekomen. Ilct betreft, naar Het Volk meldt, de volgende personen G. S. Weltevre den, gezagvoerder ,J. Berkhout, stuur man A. Weygersc, kok A. Jol, ma troos T. J. Mellema, machinist P. van 't Iloff, 2e machinist K. Ooster- lee, lichtmatroos J. Brcederveld, stoker. STEUNVERLEENING AAN VLUCHTELINGEN De Secretaris-Generaal van het Dep. „Vader, hij is er wérkelijk geweest j Eens acteur blijft acteur. De lezer weet het misschien niet, maar een acteur is een uitzonderlijk kunstenaar. Een componist heeft buien, dat hij niet compo neert, een schilder teekent wel eens en een schrijver spreekt wel eens. maai een acteur speelt veelal tooneel, of hij op de „planken" staat of niet. Misschien is deze bewering- wel een beetje overdreven, maar dat hinderd in. dit geval niets, want in een verhaal mag wel wat overdreven worden. Frederik Verhoeve dan is zoo'n acteur. Om de waarheid te zeggen is hij zelfs een heel goed kunstenaarwanneer hij op de plan ken staat. In het gewone leven is het minder geslaagd, hoewel ik moet toegeven, dat hij met zijn bril als partner wonderen van stil spel laat zien en dat het soms onmogelijk is, ook al zit hij vlak naast je. uit te maken, of zijn ontroering op een bepaald oogenblik echt is of diep-psychologisch gepeild spel. Als je Verhoeve vraagt, welke rol hij als zijn beste beschouwt, dan antwoordt' hij wee moedig „Sinterklaas". Zóu weemoedig is de van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen het volgende schrijven doen toekomen Bij dezen heb ik de eer U mede te doelen, dat door mij wordt goedgevon den, aan de vluchtelingen die steun ge nieten wegens voorziening in eigen huisvesting, dit jaar b-steun te ver strekken, op den voet als is bepaald voor de tc Rotterdam woonachtige werkloozen en armlastigen. Deze steun dient aan deze catego rie van vluchtelingen in „geld" tc wor den uitgekeerd en wel volgens onder staand tarief. Het tarief, volgens hetwelk de b- steun, een uitkeering in eens derhalve, aan genoemde categorie door U kan worden uitgekeerd, luidt. man alleen f 8,- 2 personen f 12-50, 3 personen f 14,50 en vervolgens voor ieder inwonend kind f 1,25. Uiteraard mag over deze bedragen geen duurtetoeslag worden berekend. De gedane uitgaven kunnen op de gebruikelijke wijze worden gedecla reerd. De in dit schrijven bedoelde eenmali ge uitkeering kan ook uitgekeerd wor den aan die vluchtelingen, die na den datum van dit rondschrijven een te huis, kamp, barak of inrichting verla ten, teneinde een woning te betrekken. VERDUIDELIJKINGEN. De Secretaris-Generaal van het Dep. van Binnenl. Zaken heeft aan de ge meentebesturen, iter verduidelijking van vroegere mededeelingen, het vol gende medegedeeld Voor de vluchtelingen, die steun genieten wegens voorziening in eigen huisvesting, moet - zoowel voor den opbouw als voor den aftrek van het steunbedrag - de rijkssteunregeling voor ongeorganiseerde werkloozen toege past worden, met dien verstande dat, indien de rampgemeente in 'n hoogere steun klasse is geplaatst dan de vlucht oord-gemeente', de steun in deze laatst genoemde gemeente verhoogd wordt met het halve verschil tusschen het geen hun toekomt in laatstgenoemde en hetgeen hun zou toekomen in eerst genoemde gemeente. Bij de vluchtelingen, die ingekwar tierd zijn bij burgers en hen, die onder gebracht zijn in vluchtelingenkampen, \yordt in mindering gebracht i. 2/3 der ouderdomsrente, invalidi- tcitsrente, ongevallenrente, weezen en vveduwenrente en pensioenen h. overige - niet door den arbeid verkregen - inkomsten geheel c. 2/3 der door alle gezinsleden - door arbeid verkregen inkomsten. Met betrekking tot de maxima dei- ter beschikking van de vluchtelingen te stellen bedragen is voorts bepaald, dat, indinen 13 van het totale gezins inkomen méér bedraagt dan deze maxim, dit derde deel mag worden behouden. KERSTMIS 1940 Paus bepaalt dat nachtmis, in verband met verduistering, vroe gei- mag worden gehouden. Rome, 3 Dee. (D.N.B.) Paus Pius XII heeft' in een brief bepaald, dat in de ge bieden, waarin luchtbescherming-s- en verduisteringsmaatregelen worden ge nomen, dit jaar bij wijze van uitzonde ring de nachtmis van 24 December mag worden verschoven tot een tijd stip vóór het invallen der duisternis. IN DEN SLAAP GESTIKT. Moeder en 9-jarig kind omge komen. In een woning aan de Jan Steen straat 53 te 's Gravenhage heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan een 38-jarige moeder en haar 9-jarig zoontje het le ven heeft gekost. Zaterdagavond was de bewoonster met haar beide zoontjes van 11 en 9 jaar, die bij haar op de kamer slie pen, bijtijds naar bed gegaan. In het vertrek brandde een vrij primitief ko- lenkacheltje. Toen Zondagavond de moeder en de 11-jarige jongen even wakker waren, heeft deze op verzoek van de moeder de schuif van de ka chel dicht gedaan. Beiden gingen ver volgens weder slapen. Pas Dinsdagnamiddag ongeveer vier uur ontwaakte de oudste jongen. Hij bemerkte toen, dat zijn moeder en broertje geen enkel teeken van leven meer gaven. Buren waarschuwden den geneeskundigen dienst, die spoe dig in de woning verscheen, doch slechts kon constateeren, dat moe der en kind den dood dooi- kolen dampvergiftiging hadden gevonden. In het kacheltje was geen vuur meer aanwezig. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar het Ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Hiet 11-jarig zoontje, dat de kolen- .dam/pvergifig'jng blijkbaar zonder schade voor zijn lichaam heeft door staan, is bij familie opgenomen. PAPIERFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. Door onbekende oorzaak is te Eerbeek om streeks drie uur brand uitgebroken in de af- deeling cartonnage van de papierfabriek „De Hoop". Het gebouw is totaal uitgebrand en verwoest. De motorspuit van „De Hoop" en de Vereenigde Papierfabrieken spo ten aanvankelijk met twee stralen een massa water op de vlammen, die gevoed werden door de groote hoeveelheden papier. Later assisteerden de motorspuiten uit Dieren en Brummen, doch men kon niet voorkomen, dat het geheele gbouw uitbrandde. Een groot aan tal machines is door de vlammen vernield. Tachtig arbeiders worden door dezen brand werkloos. Het zal langen tijd duren, voordat de noodige herstellingen weer zullen zijn aan - gebracht, omdat de machines, welke hiervoor noodig zijn, uit het buitenland betrokken wor den. De schade is nog niet vastgested. De fa briek is op beurspolis verzekerd. INCIDENT OP VOETBALVELD. De wedstrijd A.Z.C.—K.H.C. voor de tweede klasse b in het Oosten te Zutphen gespeeld, werd Zondagmiddag 10 minuten na de rust gestaakt wegens een incident. De stand was op dat oogenblik 31 voor de thuisclub. On geveer l minuut voor de rust hadden de Kem penaren de leiding met 10. Het gelukte ver- volgens de thuisclub den stand spoedig te brengen op 31. Begrijpelijk ontstond hier door vooral van de zijde der gasten een vin-' niger strijd. De aanvoerder der gasten oor deelde het toen beter, den strijd te onderbre ken. Hij deelde aan den scheidsrechter mede, dat hij het onverantwoordelijk vond, op een bevroren terrein onder de bestaande omstan digheden door te laten spelen en verzocht daarom den strijd te doen staken. De scheids rechter was evenwel een andere meening toe gedaan en wilde laten doorspelen. Dit was niet naar den wensch van den H.H.C.-aan- voerder, die vervolgens den scheidsrechter der mate beleedigde, dat deze hem het veld uit zond. Hierover maakte een der K.H.C.-spelers klank van zijn perfect-geschooldê stem (Iet op de a's) dat de vrager schuchter vervolgt, hoe hij dat bedoelt en van welken auteur dat stuk eigenlijk is. Feitelijk zou men geneigd zijn te vragen, van welke schrijfster, gezien dien eerbiedigen weemoed. De ieder ingeboren tact belet dit, uit angst om indis creet te zijn. Ik zal den lezers maar op m ij n manier vertellen, hoe dat met de Sinterklaas-rol in elkaar zit, want Verhoeve vertelde het mij niet, maar speelde het mij als het ware voor. Ik zag hem loopen, spreken, luisteren, patri archaal doen en wat dies meer zij. Enfin. Frederik Verhoeve heeft twee kinde ren. Een jongen van zes en een dochtertje van tien. Het knaapje gelooft vurig in Sinterklaas, het meisje is daar al twee jaar te oud voor. En terwijl dus voor kleinen Peter heel in het geheim alles ingekocht wordt en zorgvuldig verstopt, mag Liesje de voorbereidingen mee genieten en zoodoende dubbel profiteeren van de Sinterklaaspret. In die November- en Decemberdagen voelde Liesje zich volwassen. Want al was ze 's och tends oprecht blij, als ze in haar schoen een kleinigheidje vond, ze wist toch, dat moeder of vader het er in gelegd had, terwijl Petertje zich steeds hoorbaar het hoofd brak, hoe Sin terklaas toch juist die verrassingen in den schoen wist te leggen. Dan fantaseerde Lies je zoo ijverig en deed zoo natuurlijk, dat zich zoo kwaad, dat hij den scheidsrechter te lijf ging en met zijn vuisten bewerkte. Geluk kig greep de politie tijdig genoeg in, krach tig gesteund door verschillende bestuursleden der beide vereenigingen, zoodat erger kon worden voorkomen. De wedstrijd werd daar op door den scheidsrechter gestaakt, waarbij aangenomen werd, dat K.H.C. dezen wedstrijd verder gewonnen had gegeven. NEDERLANDSCHE PROBLEMEN Een persgesprek met den Rijkscommissaris. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Rijkscommissaris voor Neder land, Rijksminister Seys-Inquart, heeft in een gesprek met een verslag gever van de „Volkischer Beobachter" zijn standpunt weergegeven ten aan zien van vraagstukken in Nederland. Hierin verklaarde de Rijkscommissa ris o.a. de werkloosheid in Neder land was buitengewoon groot en be droeg 500,000, van w ie ruim 200,000 niet waren geteld en geregistreerd. Destijds bevonden zich daarvan nog 100,000 man in het Nederlansche le ger. Thans zijn er nog slechts 185,000 werkloozen, van wie de helft niet voor arbeid geschikt is. In deze cijfers zijn zelfs de ontslagen krijgsgevangenen meegerekend. Door onze bemiddeling aldus de Rijkscommissaris, hebben 80,000 arbeiders werk in Duitschland gevonden. Het vraagstuk van de werk loosheid is opgelost. Men kan zelfs zeggen dat er in sommige vakgroepen nog nooit zoo weinig werkloozen ge weest zijn als thans. De belangrijkste taak was het hei- stel van de verkeerswegen, de bruggen en de versperde waterwegen, waar over vroeger meer dan tweederde van het geheele goederenverkeer ging. Voor het najaar is het ons gelukt dit doel te bereiken. De nieuwe toestand heeft ui'eraard geweldige wijzigingen meegebrach'. LTif een vrijhandelsland van zeer liberaal karakter, uit een economisch gebied, dat liet oog op de landen overzee ge richt houdt, ontstaat een land met ge leide economie, dat zich moet vastscha- kelen in de economie van het Europee- sche vasteland. Ondanks de inspannin gen door den tegenwoordigen toestand zijn de financiën en de valuta van Ne derland volkomen in orde gebracht. Dat Nederland ook in de toekomst met het Duitsclie Rijk zal samengaan, is op genuanceerde wijze de overtuiging van bijna alle vooraanstaande politieke kringen. practijk, ingaande 1 Dec. 1940, overge dragen aan den heer L. II. Brandt, arts te Soesterberg. Dr. van den Berg heeft zich als arts te Utrecht gevestigd. SCHAGERBRUG. In de laatstgehou den Raadszitting weid besloten om van een stuk grasland, eigendom van de gemeente, 50 Are te scheuren en daarvan volkstuintjes te maken. Thans worden de inwoners van de wijken E en F, die in aanmerking wen schen te komen voor een volkstuintje, verzocht zich vóór 10 December 1940 •schriftelijk ter Gemeente-Secretarie op te geven. PROVINCIAAL NIEUWS. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. AUTO IN DE RIETSLOOT. Door de duisternis misleid is burge meester mr. M. Th. Mijnlieff Zondag avond ongeveer 9 uur, terwijl hij in de richting van den overweg reed, met zijn auto van den weg afgereden en tegenover de woning van den heer P. Huibers in den rietsloot van de Nd. Molenvaart terecht gekomen. Nadat [men Maandagmorgen den geheelen morgen hieraan gewerkt had, wist de heer Visser den auto omstreeks het [middaguur wederom op den weg te krijgen. De auto moest echter naar de garage gesleept worden. x TEXEL VALSCH GELD IN OMLOOP. Op Texel zijn valsche guldens in om loop. Deze zijn vrij goed nagemaakt, maar hebben een blauwachtigen glans en geen randschrift. Ook wor- vvorden er halve centen beplakt met zilverpapier als dubbeltjes uitgegeven. GEEN MASKERADE OP TEXEL Van officieele zijde wordt vernomen, dat niet toegestaan kan worden, dat ei- op 5 en 12 December Sinterklaas feest op straal wordt gevierd. De ge bruikelijke folkloristische verkleed partijen en optochten moeten dus ach terwege blijven. BUITENLANDSCH NIEUWS. Verhoeve er van overtuigd was, dat zijn Lies je niet alleen een actrice zou worden, maar zelfs een scheppende geest, een tooneelschrijf- ster, een dramaturge. Voor de tiende maal in haar leventje brak Sinterklaas aan en als „hors d'oeuvre"-ver- rassing mocht Liesje zien, hoe vader zich als Sinterklaas vermomde. Terwijl Peter in de huiskamer zat te beven van ongeduld en moe der vroeg, wanneer Sinterklaas kwam en of hij een autoped kreeg en of hij vaak stout geweest was, sloeg Liesje de metamorfose gade van Verhoeve. Frederik zat voor de kap tafel van zijn vrouw de reuk van al de schminkpijpen bedwelmde hem zoo, dat hij heelemaal in Sinterklaas-trance raakte. Au tomatisch beantwoordde hij de technische vragen, die Liesje stelde, wees hoe je een pruik moet opzetten, hoe een baard plakken. En toen hij het gewaad aan had en den mij ter op, den staf in de hand, toen was Frede rik Verhoeve niet meer papa Verhoeve maar Sinterklaas, de werkelijkheid geworden droom van zooveel angstig-blijde kinderharten. Ter nauwernood had hij het besef, Liesje al vast naar beneden te sturen. Een paar minuten na Liesje stapte Sinter klaas binnen. Waardig en goedig, en met een zak in de hand. Maar zoo gauw kreeg Peter zijn geschenken niet. Eerst onderging me vrouw Verhoeve een reeks vragen over de gedragingen der kinderentoen moest Pe- GEMEENTE ZIJPE. SCHAGERBRUG. De heer Dr. L. M. van den Berg, arts alhier, heeft zijn tertje een versje opzeggen. In één adem raf felde hij zijn „Sinterklaas Kapoentje" af, kreeg een kusje, een autoped en andere cade autjes. Toen kwam de beurt aan Liesje. Liesje was verlegen Bedremmeld stond zij voor Sinter klaas, dien zij met groote, angstige oogen aankeek. „En Liesje, zeg jij nu eens een versje," ver zocht Sinterklaas mild. Maai Liesje scheen plankenkoorts te hebben. „Zie de maan schijnt door de boomen hakkelde ze en kon niet verder. Moeder souffleerde Makkers en ijverig vervolgde Liesje staakt het wild geraasToen was het weer stop. Verbaasd keek Sinterklaas neer op het kind en raakte even uit de Sinterklaastrance. Wat was er toch aan de hand met het meisje „Als ze nu al last van plankenkoorts heeft", dacht hij. Maar daar kwam het, snikkend ...het heerlijk avondje is gekomen," het versje werd nu zonder haperen verder afge draaid. Ook Liesje kreeg haar presentjes, waar ze stilletjes mee naar haar stoel ging, voortdurend Sinterklaas aankijkend. Sinterklaas bleef nog even, nam toen af scheid en begaf zich waardig de kamer uit. Op de trap werd hij al weer Verhoeve, die zich nog even afvroeg, waarom zijn dochter tje zoo vreemd gedaan had. Toen hij zich .afschminkte. werd hij voor honderd procent weer de vader van Peter en Liesje. Een half uur later stapte hij de kamer bin- EEN NIEUWE BRANDSTOF. Een Deensche uitvinder is er in geslaagd, een procédé samen te stellen voor een nieuwe brandstof, die op petroleum lijkt, voor lam pen gebruikt kan worden, maar goedkooper is. De nieuwe vloeistof heeft vele voordeelen. Zij brandt alleen met een kousje. Een gram is voldoende voor een uur en 10 uur licht kost l'.'s cent. De uitvinder heeft verklaard, dat de grondstoffen in Denemarken in onuitputte lijke hoeveelheden aanwezig zijn. Reeds is men begonnen met productie op groote schaal. Denemarken in oorlogstijd. Verlaging van het welvaartspeil is onvermijdelijk. De veranderingen, die gedurende de laat ste zeven maanden in den buitenlandschen handel van Denemarken zijn ingetreden, heb ben een verschuiving in de bevolkingsinkom sten ten gunste van den landbouw en daarvan vooral de groote bedrijven ten koste van industrie en handarbeid ten gevol ge gehad. De handelsbeweging met het Duitsche Rijk heeft geleid tot het aangroeien van het Deen sche clearingtegoedj tot circa kr. 400 mill. welk bedrag op het oogenblik weliswaar niet kan worden gebruikt, doch later de econo mische ontwikkeling van Denemarken ten goede zal komen, wanneer de invoer uit Duitschand van producten, waaraan het Deensche bedrijfseven behoefte heeft, in nor male banen zal zijn geleid. Hoewel derhalve de uitvoer van landbouw producten, ten minste naar de waarde is ge stegen, kan niet worden geloochend, dat ook de landbouw, ongeacht den momenteelen geldovervloed, zich op moeilijke tijden moet voorbereiden, indien de oorlog nog langen tijd zou aanhouden. Als gevolg van de onmoge lijkheid, voedermiddelen in te voeren, zijn de boeren reeds genoodzaakt hun veestapel be langrijk in te krimpen. Dientengevolge was de vleeschproductie in Augustus j.1. 62% groo- ter dan in Aug. 1939, de melkproductie daar entegen in dezelfde maand 21% kleiner dan in het vorige jaar. Onlangs moest Denemarken zelfs overgaan nen, geestdriftig verwelkomd door Petertje, die zijn autoped al in gebruik genomen had. „En was Sinterklaas aardig vroeg Ver hoeve zijn zoontje. „Wat een fijne, breede banden, hè Paps," antwoordde de jongen. Bij Liesje volgde de groote verrassing. In plaats van te antwoorden op vaders vraag, pakte ze hem voorzichtig bij den arm en leidde hem naar een hoek van de kamer. Op gewonden fluisterde zij „Paps. wat jammer dat je te laat benSinterklaas is er vanavond werkelijk geweest Verhoeve's mond viel van verbazing open. „Maar Liesje Toen zweeg hij, gedach tig aan het vreemde gedrag van het kind. „Zie je," zei Verhoeve trotsch, „dat was een prachtige rolzonder planken en schijnwer pers, zóó suggestief een persoon uitbeelden, dat je eigen dochtertje je niet herkent. Aan den anderen kant,..." Toen kwam de wee moed. Inderdaad is het een groote rol geweest. Maar nog grooter is toch wel het fenomeen, dat zich in de ziel van dit tienjarige mensch- je voltrok, dat voorgaf, niet aan Sinterklaas te gelooven. In één minuut voltrok zich het v/onder in het kinderzieltje en vergat ze, dat ze al tien jaar was, en zij geloofde. Wij, groote menschen, zijn daar te verstan dig en te nuchter voor. Jammer!

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1