WIERINGER COURANT. TOEKOMSTIGE KOLONISATIE VAN DE NOORDOOSTPOLDER. ZATERDAG 7 DECEMBER 1940 No. 143. Duizenden arbeiders zullen er werk vinden. Aantal bedrijven ongeveer achttienhonderd. In een algemeene vergadering van de Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden heeft It. Smeding, direc teur van de Wieringermeerpolder, een inleiding gehouden over „Ervaringen en plannen met betrekking tot de cultuur en kolonisatie van Zuirierzeegronden." Spreker begon met de behandeling van het algemeen plan van de in aanleg zijnde Noordoostpolder en gaf daarna een overzicht van de resultaten van het in de loop der jaren ingestelde onder zoek van de verschillende grondsoorten. De groote middenmoot van de polder zal uit klei- en zavelgronden bestaan, terwijl meer naar de westelijke en oos telijke rand de grondsoorten lichter wor den. Op grond van uitvoerig onderzoek mag worden aangenomen, dat hier meeren- deels waardevolle cultuur-gronden zul len worden verkregen, welke, naar het zich thans laat aanzien, over groote ge bieden zeer homogeen van samenstelling zullen zijn. De tien cultuur-jaren van de Wierin- germeer (ter grootte van 20.000 ha.» hebben rijke ervaringen gebracht, waar van bij het in cultuur brengen van de overige Zuiderzeepolders (samen 200.000 ha omvattend) een dankbaar gebruik kan worden gemaakt. Nadat de grond een aantal jaren be- greppeld zal hebben gelegen en hierdoor geholpen door begroeiing eerst dooi de wilde flora en daarna door de cul tuurgewassen flink: ingedroogd en gescheurd is tot in de diepere lagen, kan zonder bezwaar in de bestaande greppels de drainage worden aange bracht. Gewassen in de eerste jaren. Gewassen zijn eerst in de Wieringer- meer gezaaid, toen het zoutgehalte van de gronden dit blijkens de in de proefpolder verkregen gegevens mo gelijk maakte, waardoor mislukkingen practisch konden worden voorkomen. Op grond van de proefpolder-ervarin- gen, bevestigd door proefveld-onderzoek in de Wieringermeer, was reeds bekend, dat erwten en boonen, vlas en aardap pelen in de eerste jaren, ook na goede ontzilting van de grond, slechte resul taten opleverden. De peulvruchten ga ven. ook "na enting, ondanks een duide lijk effect hiervan, een zeer kort gewas en een slechte opbrengst. Voor vlas geldt iets overeenkomstigs. Bij aardappelen waren het vooral de smaak en de houd baarheid, die te wenschen overlieten. Deze verschijnselen traden in sterkere mate op, naar mate de grond zwaarder was. Suikerbieten gaven aanvankelijk sterk vertakte wortels, terwijl bij fijnza- dige gewassen, als blauwmaanzaad, het verkrijgen van 'n goed kiembed het zwakke punt was. Als gewassen, die zich na voldoende ontzilting van de bouwvoor vrijwel di rect behoorlijk ontwikkelden, kunnen worden genoemd koolzaad, de granen en de klaver. De oppervlakte, verbouwd met het eerstgenoemde gewas, is om technische en financiëele redenen beperkt geble ven. In de ontginningsperiode is om het grondverbeterende effect veel meer kla ver verbouwd, dan normaal gebruikelijk en rendabel is. Een groote beteekenis moet ook nu nog gehecht worden aan de klaver zij het dan ook dat deze op de verpachte bedrijven op het oogenblik vrijwel uit sluitend in de vorm van stoppelklaver wordt verbouwd. De gunstige werking van de klaver op de jonge gronden wel ke ook in vroegere polders in de ont ginningsjaren volledig erkend werd, ligt in de bedekking en de uitdrooging van de grond in een tijd, dat het bouw land anders onbegroeid is. Verder wor telt de klaver, vooral de overjarige lu- cerne, diep en werkt daardoor mede aan het uitdroogen, en scheuren van de grond. Tenslotte kan nog gewezen wor den op de verrijking van de grond met organische stof en stikstof. Spr. behandelde vervolgens het vraag stuk van de mestbehoefte. Eenige proefvelden. Ten aanzien van de organisatie van het ontginningsbedrijf is i.d. Wieringer meer ervaring opgedaan, zonder welke het niet wel mogelijk zou zijn een pol der van pl.m. 48.000 ha in cultuur te brengen. Evenals in de Wieringermeer zal ook in de Noordoostpolder het in cultuurbrengen van de jonge gronden voor rekening van de staat geschieden, zoodat de eerste grondgebruikers gevrij waard zullen worden tegen de risico's, welke hieraan zijn verbonden. Teneinde het inzicht in de cultuur waarde en het gedrag van de Noordoost- poldergronden te verruimen is in 1938 op een dijkvak nabij Kraggenburg, over een oppervlak van 500 bij 40 meter een laag vers gebaggerde klei van 1 meter dikte aangebracht, waarop in 1939 en 1940 tal van proefvelden zijn aangelegd en het gedrag van de grond nauwkeurig wordt gevolgd. De hier verkregen resultaten zijn al leszins bemoedigend en hebben de overtuiging gevestigd, dat bij intensieve ontwatering cultuurgronden van zeer goede hoedanigheid zullen worden ver kregen. Uitgifte van gronden. Spreker ging daarna over tot de be spreking van de plannen voor het in cultuur brengen van de Noordoostpol- dergronden. Gehoopt wordt de geheele oppervlak te in de eerste drie jaren van een vol doende detailontwatering te kunnen voorzien. Vindt het droogvallen in 1941 plaats en kan het werkplan voor dat jaar nog worden volbracht, dan zullen alle gronden aan het einde van 1943 op ontwatering kunnen liggen. Het eerste complex, de spoedig toe gankelijke gronden in het randgebied omvattende, zou aan het eind van 1944 in pacht kunnen worden uitgegeven. Zoo zal elk volgend jaar een complex voor uitgifte gereed moeten worden gemaakt. De omstandigheden zijn thans zooda nig, dat omtrent de grootte van een jaarlijks in gereedheid te brengen com plex gronden weinig optimistisch ge dacht kan worden. Volgens het aanvan kelijk gemaakte werkplan, acht com plexen omvattend van elk 6000 ha (bru to), zou de uitgifte plaats kunnen vin den van 1944 tot 1951. Het later ontwor pen „versnelde" werkplan gaat uit van zes complexen van elk 8000 ha (bruto), waardoor de uitgifte in zes jaar zou kunnen verloopen. Erkend moet worden, dat de ontwikkeling en vooral ook de structuur van deze reeds grootendeels ontzilte gronden nog mogelijkheden in houdt voor teleurstellingen, en dat het nog afgezien van de thans wel zeer uitzonderlijke omstandigheden n(iet geoorloofd is dit tempo als „gegaran deerd" te beschouwen. Evenals in de Wieringermeer zullen ook hier weer theoretisch gevormde en ervaren practici moeten worden inge schakeld om bij de ontginning behulp zaam te zijn als opzichters. De kolonisatie. Sprekende over de kolonisatie, zeide spreker, dat het wel vast staat, dat er nog vele jaren moeten verloopen, alvo rens de doelmatigheid van het in de Wieringermeer gevoerde kolonisatiebe- leid kan worden beoordeeld, omdat de grondslagen pas zijn gelegd en de ver - dere ontwikkeling eerst nog afgewacht zal moeten worden. Maar bovendien staat wel vast, dat wij leven in een tijd van snel wisselende inzichten, zoodat het vrij voorbarig zou zijn thans voor spellingen te doen over de wijze, waarop in de komende reeks van jaren de ko lonisatie moet worden geleid. Spr. gaf een kort overzicht van de Wieringer- meer-ervaringen. Duizenden arbeiders zullen in de eerste jaren van de ontwatering en be bouwing van de gronden te werk moe ten worden gesteld, in omstandigheden welke hooge eischen stellen aan het psysiek van de betrokkenen. De lichamelijke constitutie van deze werkers zal zoodanig moeten zijn, dat zij tegen deze zware taak zullen zijn opgewassen. Een deel van de arbeiders zal spoedig worden ingeschakeld bij de exploitaite van d| gronden, zoodat ook aan de vakbekwaamheid van deze cate gorie bij de keuze de noodige aandacht zal dienen te worden geschonken. Huis vesting zal in den beginne uitsluitend in barakken kunnen plaats vinden, ter wijl de blijvende landarbeiders zijn aan gewezen op de in en buiten de dorpen te stichten landarbeiderswoningen. Ge hoopt wordt, dat autobusvervoer weer mogelijk zal zijn. om arbeiders uit de omgeving naar het nieuwe land te trans porteeren, waardoor de tijdelijke huis vesting in barakken zou kunnen wor den beperkt. De volgende categorie, die met de ar beiders zich in de dorpen zal vestigen, is die van de middenstanders, waartoe evenals in dc Wieringermeer grond in erfpacht ter beschikking kan worden gesteld. Gezien de groote belangstelling, is het noodzakelijk gebleken vestigings- eischen te stellen, zoodat een zekere ordening ook in de Noordoostpolder wel niet achterwege zal kunnen blijven. In de Wieringermeer is behalve de noodige vakbekwaamheid en een zeker financieel weerstandsvermogen ook het behoefte-element ingeschakeld, waar door een run op het nieuwe land langs privaatrechtelijke weg kon worden voor komen. De gronden worden gedurende de eer ste jaren in ontginningsexploitatie ge houden en eerst dan ter beschikking van de pachters gesteld, als de verkregen cultuurresultaten dit wettigen. Hierme de heeft de derde categorie, die van de grondgebruikers, haar intrede gemaakt. Een zorgvuldige selectie van de vele belangstellenden naw" een landbouwbe drijf moet aló een kolonisatie-eisch van de eerste orde worden beschouwd. Grootte der bedrijven. De grootte van de bedrijven is een veel omstreden punt. De kavelgrootte van 24 ha maakt het in de Noordoost polder mogelijk, om bedrijven te stich ten van 12, 24, 36, 48 ha en grooter. Na der zal moeten worden beslist, in welke mate naast de in het klei-gebied te stichten akkerbedrijven, ook de kleine, nijvere werkers plaatsing zal worden aangeboden. De grondsoorten maken het mogelijk, in het bijzonder in de lichtere randgebieden, tal van kleine gemengde bedrijven (van bijv. 12 ha» te stichten. Al naarmate aan de sociale factor meer aandacht wordt geschonken, zal het aantal bedrijven in de Noordoost polder kunnen oploopen tot 1800 of meer. Naarmate men de kleine bedrij ven meer in aantal doet toenemen, zal aan het gebouwenkapitaal hoogere ei schen worden gesteld, doch in sterkere mate aan de bestaande vraag tegemoet gekomen kunnen worden. Een moeilijk punt is en zal wel blij ven de vaststelling van de pachtprijzen voor de eerste pachttermijn, aangezien deze moet worden bepaald in een peri ode, gedurende het nog niet mogelijk is een voorspelling omtrent de toekomsti ge cultuurwaarde van de gronden te doen. De dorpen zijn in de Noordoostpolder zoodanig geprojecteerd, dat er een aan gewezen hoofdcentrum zal ontstaan, waaruit blijkt dat leering is getrokken uit wat in de Wieringermeer is nagela ten. Er worden thans reeds maatregelen getroffen het hoofddorp zoo spoedig mogelijk toegankelijk te maken, tenein de dit hoofdcentrum in een zoo vroeg mogelijk stadium aan te kunnen leggen en tot ontwikkeling te brengen. Door deskundigen zijn van de dorpen reeds plattegronden ontworpen, waarbij ook aan beplanting en boschaanleg de noodige aandacht is geschonken. Aan genomen mag worden, dat dit hoofdcen trum langzamerhand een stedelijk ka rakter zal krijgen, waarmee bij de op bouw van de aanvang af rekening moet worden gehouden. De overige dorpen in een kring op afstanden van 7 tot 8 kilometer van het hoofddorp en van elkaar gelegen, zullen ongetwijfeld een landelijk karakter krijgen cn be houden. Een blijkens ervaring gewenschte gang van zaken bij de kolonisatie is deze, dat begonnen wordt met de stichting van een aantal (in de Wieringermeer pl.m. 100 tot 120 landarbeiderswoningen in de dorpen. Door de bouw van landarbei derswoningen, alsook van landarbeiders plaatsjes op het land, kan dan in de dorpen ruimte worden gemaakt voor de verzorgende bevolking en een deel der landarbeiders dichter bij de bedrijven en hun werk worden gebracht. De landarbeiders, ook die woonachtig in de dorpen, dienen in de gelegenheid te worden gesteld tegen redelijke voor waarden een landarbeidersperceel in' gebruik te krijgen, voor de verbouw van groenten en aardappelen. Nadat spreker nog had gewezen op de toekomstige gemeentelijke indeeling van ae pij^der, sprak hij de wensch uit, dat de omstandigheden zich weldra in gun stige zin zouden mogen wijzigen, om met succes dit belangrijke werk te kun nen aanvatten en beëindigen. Volksbl, En toen door liet collecteverbod liet mooie kinderfeest dreigxle in het water te vallen, toen waren al len stil, ook de ouders, ook de on derwijzers, want ze zagen hun iets ontvallen, wat hun lief was, ter wille van de jeugd. Kon het daarom anders, dat (oen toch nog ter elfder ure de ontheffing van 't verbod kwam, er bij de onderwijzers een organisa tievermogen aan den dag werd ge legd, dat alle narigheid ineens ver vaagde Men had weinig tijd, maar op 5 December vond de Sint alles in orde om zijn entree op de scholen te maken. En niet meer blijheid dan ooit te voren zongen de kinderen Sin terklaas toe en waren hun hartjes van dankbaarheid vervuld. Ook wij zijn dankbaar, dat het kind weer eens een andere sfeer kon ademen, want maar al te zeer moet ook de jeugd de angst en nooddruft van deze tijden mee maken. Een hartelijk dank namens de ouders aan het onderwijzend per soneel en aan de milde gevers mag hier zeker wel weer klinken. WELKE BONNEN ZIJN THANS GELDIG. BROOD. Broodbon 17. Geldig tot en met 15 Dec. recht gevende op 2500 gr. roggebrood ot 2000 gram ander brood. Bon 16 geldig t.e.m. 8 Dec. KAAS. Bon 49-50, 62-63, 100 gr. kaas, geldig t.e.m. 29 December. Bon 24 nog geldig t.e.m. 8 Dec. EEN EI. Bon 36 voor één ei, tot en met 15 De cember. Bon 37 nog geldig tot en met 8 December. BOTER. Bon 19 (boterkaart) een half pond boter of een half pond margarine tot en met 13 Dec. MARGARINE OF BOTER. Bon 19 (vetkaart) half pond margarine of boter tot en met 13 Dec. BLOEM KA Alt'JL. Bon 2 (bloemkaart) 60 a 65 gr. rogge brood of 50 gr. ander brood of Va rant soen gebak of 35 gram meel of bloem, t.e.m. 29 Dec. SLAOLIE. Bon 21. Geldig tot 27 Dec. 'I* flesch slaolei of pond boter of margarine. PEULVRUCHTEN. BON 56. Geldig tot 16 Dec.. recht gevend op een pond peulvruchten. KOFFIE OF THEE. Bon 81 V: pond koffie of 75 gram thee tot en met 20 December. BON 88 uitsluitend pond gort, of gortmout,, of grutten, t.e.m. 27 Dec. BON 93 1 ons maizena, of griesmeel, of sago, of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder- of pud- dingsauspoeder, welke 100 gramzetmeel bevat, tot en met 27 Dec. BON 98 1 ons macaroni of vermicelli spaghetti tot en met 27 Dec. BON 83 1 pond havermout, of haver vlokken, of haverbloem, of aardappel- meelvlokken, of gort, of gortmout, of I grutten van 2 Nov. t.e.m. 27 Dec. GEMEENTE WIERINGEN. SINTERKLAAS OP Z'N BEST. ITct Hollandsciie Sinterklaas feest is in dc eerste plaats, een feest voor de kinderen, en ieder jaar weer kwam de goede Sint ook op de scholen, en dan waren zelfs de grooten, temeer als ze wat op hun kerfstok hadden, nog huiverig, als Zwarte Piet wat te dicht met zijn rammelende ket tingen bij hun kwam, cn beloofden ze hortend en stootend beterschap, als de Sint hun een berisping toe diende. Maar hoe glunderden de .gezichtjes en wat waren ze ge- lukkig, als ze na het bezoek van 'den grijzen weldoenden Bisschop de school verlieten met geschen ken en allerlei lekkers. Brandstoffenbon 04, 05, 06 en 07. Bon 07 tot en met 14 (bonkaart centrale verwarming) perbon tot en met 30 November 1 hl anthraciet of 1 hl eierkolen, of 2 hl. cokes, of 110 kg bruinkoolbriketten, of 450 st. (200 kg) bagger turf, of 200 kg. lange turf. Bon 01. 02 en 03 haarden en kachels. Brandstoffenbon 08, 09, 10 en 11 één eenheid turf. (Binnenkort ook andere ZEEP. Bon „1 rantsoen toiletzeep"ca. 75 gr, toiletzeep van de oude samenstelling medicinale zeep of kinderzeep onbe paalde geldigheidsduur. BON 116 (extra-bon, die gelijk met de textielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar is uitgereikt) 50 gr. scheer zeep of één tube scheercrème of één pot scheepzeep van 31 Augustus tot en met 31 December. PETROLEUMZEGEL „periode b." Voor verlichting, geldig tot en met 15 December, rechtgevende op 2 Liter petroleum. Alleen voor diegenen die daartoe ver gunning hebben. PETROLEUMZEGEL PERIODE 7, Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 29 Dec. NIEUWE BONNEN De Secretaris-Generaal, waarne mend hoofd van het Dep. van Land houw en Visscherij, maakt bekend: Elk der met ,18 genummerde bonnen van de broodkaart geeit gedurende de weck van Maandag9 Dec. t.m. Zondag 15 Dec. recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elk der met 18 ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen ge- hak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten telkens tenminste het daarachter vermel de aantal grammen beschuit 75 gram. biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koek jes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (boterlet ter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Vooi geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken produc ten. welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rant soen ten hoeveelheid omvat, waar i 770 gram of bloem is verwerkt. De op 15 Dec. nog niet verbruikte bonnen blijven nog geldig gedu rende de week van 16 t.m. 22 Dec. a.s. met dien verstande, dat zij ge durende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in ho tels, restaurants e.d. EIEREN Gedurende het tijdvak van Maan dag 9 t.m. Zondag 15 Dec. a.s. geeft de met „23" genummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 15 Dcc. nog niet gebruikt zijn, blij ven geldig t.m. 22 Dec. met dien verstande, dat ook zij geduren de de week van 17 t.m. 22 Dec. niet mogen worden gebruikt in ho tels, restaurants e.d. SUIKER. De met ..30" genummerde bon van het algemeen distributiebon hoekje geeft gedurende het tijd vak van Zaterdag 7 Dec. t.m. Vrij dag 20 Dec. a.s. -dat is dus gedu rende een periode van 14 dagen) echt. op het koopen van 1 Kg. suiker. De aandacht wordt er op geves tigd, dat werkgevers, die perso neel in den kost hebben, NIET bon „30" van dat personeel mogen in houden. BOTER EN MARGARINE. De met „20" genummerde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December tot en met Vrijdag 13 December a.s. recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De bon nen. welke 13 Dec. nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog gel- lig van 14 tot en met 20 Dec. a.s. NIEUWE ZEEPBON. Wijziging in regeling voor wassctaerijen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het navolgende met betrekking tot de distributie van zeep bekend. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 7 December tot en met Dinsdag 31 De cember geeft de met „17" genummerde bon van het algemeen idstributie-bon- boekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoudzeep öf 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toeaat. kan de verbruiker gedeelten van bo venstaande hoeveelheden zeep naar keuze tezamen op een bon koopen. Zoo zal dus b.v. op een bon 60 gram huis houdzeep met 100 gram zachte zeep ver kregen kunnen worden. Met betrekking tot de wasscherijen is een wijziging" in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn verplicht voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bo vengenoemd tijdvak den met „17" genummerden bon in ontvangst te nemen van hun clientèle voor het koopen van zeepproducten. evenwel niet een bon per acht kilogram maar per twintig kilogram droog waschgoed. De wasch van kantoren, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven. Hotels, restaurants e.d. zullen in den vervolge uitsluitend toewijzingen voor zeep ten behoeve van het reinigen van beddelakens en kussensoopen ontvan gen.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3