31e JAARGANG DINSDAG 17 DECEMBER 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 147 HET ZONNETJE VAN BINNEN. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELK vN ~i - 'O- BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER f Hippolytushoef Wlerlngen Van 1 5 regels t 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. Jö Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. De donkere dagen vóór Kerstmis staan voor de deur en zij zullen in dubbelen zin donker zijn, want nog altijd duurt om met Tollens te spreken het verschrikk'lijk pleit van den krijg voort en bovendien zal de maan, die zich door mets van haar vaste gewoonten laat afbrengen, dan juist flink aan het af nemen zijn. De Kerst-avonden en de Oude jaarsavond nullen donker zijn op straat. Ge lukkig, dat er nog volop licht binnenshuis is en dat we ook nog bezitten, wat een dichter heeft genoemd „het zonnetje van binnen." Dit laatste behoeft in een mensch ook tijdens de donkerste levensomstandigheden niet on der te gaan. Intusschen brengt de duisternis gedurende de komende gewijde feestdagen voor bepaalde dingen wel bijzondere moeilijk heden mede. Zoo werd dezer dagen bericht, dat het majestueuze kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Zalt-Bommel onmogelijk is te verduisteren en aangezien men tóch een Kerstwijdings-dienst bij avond wil houden, heeft men besloten deze in het donker te doen plaats hebben. Voorts zullen vrijwel overal de traditioneeïe en altijd zoo druk be zochte Oudejaarsavondiensten ditmaal 's mid dags plaats vinden. Laat het overigens tot troost strekken, dat de avond-duisternis spoe dig haar hoogte-punt, of liever haar diepte punt zal hebben bereikt. Over een week be ginnen de dagen weer te lengen en gaan we het licht tegemoet. Eerst Schuchter en aar zelend zal het koixxen, maar eiken dag iets meer. De le Aikmaarsche Maandbeurs (Noodbeurs 1940) zal op Woensdag 18 en Donderdag 19 December a.s. haar deuren openen. „Als 't getij verloopt Moeten de bakens verzet" Dit fiere oud-Hollandsche spreekwoord mo gen we ook thans weer in toepassing zien gebracht bij het in werking stellen van de le Aikmaarsche Maandbeurs. en het is toe te juichen, dat ook op dit gebied ïxiet bij de pakken wordt neergezeten, doch met alle energie de schakel weer wordt gelegd tus schen industrie en handel, welke door slechte vervoergelegenheid dreigde te worden ver broken. Immers, het is- thans uitermate moeilijk voor winkeliers en de Industrièele Midden stand de normale vraag en aanbod doorgang te doen vinden het bezoek van handelsreizi gers werd minder, aan de eene zijde kon men niet meer aan de vraag van 't publiek vol doen, aan de andere kant wist men niet wat op de markt werd gebracht Er moest iets worden gedaan, een contact worden gezocht en het zal er thans komen in de vorm van de le Aikmaarsche Maand beurs. De groothandel en industrie van Nederland, de H. H. Grossiers, de Handeldrijvende en Industrieele Middenstand uit de kop van Noordholland, allen zullen elkaar hier ont moeten, offerte's kunnen worden gemaakt, monster-collecties worden getoond, transac ties afgesloten en bespoedigd en tevens de vervoergelegenheid worden bepaald. Aan H. H. Fabrikanten zal de gelegenheid worden geboden voor demonstraties van hare artikelen, kortom, hier is de weg voor opbloei end zakenleven en we gelooven dat het na deze uiteenzetting verder onnoodig is belang hebbenden op de enorme voordeelen van deze Maandbeurs te wijzen. Het voortvarende bestuur van deze le Aik maarsche Maandbeurs wenschen we bij voor baat veel succes. De namen zeggen ons reeds genoegDe heer S. Vlaming als voorzitter, het reclame-atelier Tebix, ais Technisch Leider, en Hotty Tang, als aritistiek leider zullen zorgen dat deze le beurs „up to date" is wil men meer inlichtingen, dan is de heer H. Tang in het Gebouw ,.'t Gulden Vlies" Koorstraat 24, Alkmaar, Telef. 245, iederen werkdag van 912 eix van 15 uur voor U te spreken. (Zieadvertentie.) BONNEN VOOR VASTE BRANDSTOFFEN. Vervoersgelegenheid gunstig, waardoor j toewijzing ruimer. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart deelt mede Tengevolge van de betrekkelijk gunstige vervoersgelegenheid in de laatste maanden is het mogelijk geweest een grootere hoeveelheid vaste brandstoffen beschikbaar te stellen dan voor direct verbruik noodzakelijk was, zoodat de verbruikers hierdoor in het algemeen, ee- nigen voorraad hebben kunnen vormen. Zulks geldt echter niet voor de verbruikers die verwarmen door middel van installatie vogr de centrale verwarming. Voor deze ver bruikers is in verhouding tot de verbruikers- groep „haarden en kachels" tot dusverre een geringe hoeveelheid vaste brandstoffen be schikbaar gesteld, zood.at voor de verbruikers- groep „centrale verwarming" thans op rui mere schaal vaste brandstoffen kunnen wor den toegewezen, dan vooi'heen het geval was. Daar het overigens noodzakelijk is. de totaal beschikbare hoeveelheid vaste braixdstoffen zoo gelijkmatig mogelijk en naar gelang van de behoefte over het geheele stookseizoen te verdeelen zullen voor de derde periode, welke loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrij.- dag 31 Januari 1941 de met „08", „09," en „10" gemerkte bonnen van de ..bonkaart distributie vaste brandstoffen-haarden, ka chels", alsmede de met 15 16 17 13 -- 19 20 21 22 23 en 24 gemerkte bonnen van „bonkaart distributie vaste brand stoffen-centrale verwarming" elk recht ge ven op het koopen van één eenheid va< brandstoffen. De geldigheidsduur der met „brandstoffen, e e n eenheid tweede periode" en de met „co kes. e e xx eenheid, tweede periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Dinsdag' 31 December a.s. De verbruikers vallende on der de groep b, c en d. met een verbruik van 25 of meer eenheden der pexüode, dienen zich vooralsnog niet ter verkrijging van nieuwe toewijzingen tot de distributiediensten te wen den. Het zal worden bekend gemaakt, wan neer hiertoe de gelegenheid bestaat. DISTRIBUTIE VAN ELECTRICITEIT EN GAS Rantsoen vastgesteld op 100 pCt. van het verbruik GEVECHTEN MET DE REUZENV1SSCHEN DER TROPISCHE ZEEËN. De barakude is een van de wreedste roof dieren der tropische zeeën. Velen zijn van meening, dat hij meer te vreezen is dan de haai, diexx men namelijk met geraas en ge schreeuw weg kan jagen, maar de barrakude voelt er zich door aangetrokken. Hij is onbe schaamd en moedig, komt dicht bij de kust en dringt ver in zee door, waar hij dikwijls baders aanvalt. Zijn vleesch smaakt als gei- tevleesch, maar voordat men hiervan eet moet men nagaan of de visch giftig is of niet. De inboorlingen beweren namelijk, dat het dik wijls voorkomt, dat hij. die ervan eet. ver giftigingsverschijnselen krijgt, die o.a. blijken uit pijn in de ledematen, in armen en han den in ernstige gevalen vallen de nagels van dc vingers en van de teenen af en het haar valt eveneens uit. Juist ten tijde, dat ik dit exemplaar ving. gebeurde er iets ernstigs in Florida, iets, dat het best de verschrikkelijke wildheid van dit roofdier illustreert. Twee jonge meisjes waren bezig rondom een boei in het kanaal te zwemmen en waren op den terugweg, toen er plotseling een woe ling in het water kwam en een der twee on der water werd getrokken. Het was alsof haal been met goeiend ijzer gebrand werd het een of ander moest zich vlak boven de knie aan haar vastgebeten en haar heen en weer geschud hebben, zooals een terrier een rat schudt. Zij bemekte, dat haar voet vaneen gescheurd wex-d. Daax-na verdween de aan valler als een schaduw in de diepte en het water rondom haar werd door bloed roodge kleurd. Het arme meisje schreeuwde haar van overeenkomstige peri ode in vorige jaar. De Secretaris generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, heeft goedgevonden te bepalen, dat gas en electriciteit worden aange wezen als distributiegoederen in den zin van art. 4 van de Distributiewet '39 Het is een ieder verboden, van den datum van inwerkingtreding van deze beschikking af, gedurende een peri ode, aangegeven in de bij deze beschik king behoorende Gas- en Electrici- teitsrantsoenecnngsregeling 1940 No. 1 (welke men hieronder vindt) een groo tere hoeveelheid gas of electriciteit te verbruiken dan waarop hij ingevolge het bepaalde in die regeling recht heeft. Van den verbruiker, die gedurende een periode aangegeven in de Gas- en elcctriciteitsrantsoeneeringsregeling '40 No 1, en grootere hoeveelheid gas of electriciteit heeft verbruikt dan waar op hij ingevoige het bespaalde in die regeling recht heeft, wordt door het bedrijf, waarvan hij gas of electra heeft afgenomen, een boete geheven ten bedrage ven 50 pCL van het over die periode door hem verschuldigde bedrag voor verbruik, meter-, en in- stallatiehuur en vastrecht. Deze boete komt ten goede aan het betrokken gas- of electricitcitsbedrijf. Van de ver plichting tot het betalen van boete kan ontheffing worden verleend, indien naar het oordeel van dat bedrijf vol doende redenen aanwezig zijn, welke de overschrijding van het rantsoen rechtvaardigen. Bij herhaling dei- overschrijding is het bedrijf be voegd den gas- of electriciteitstoevoer van den betrokken verbruiker af te sluiten. Deze beschikking treedt heden, 15 De cember, in werking. In de Gas- en Electricitcitsrantsoence ringsregeling 1940 No. 1, wordt ver staan onder gas- of electriteitsbe- bedrijf de producent of het distributie bedrijf, waarvan het gas of de electri citeit wordt betrokken rantsoen do hoeveelheid gas of electriciteit, waarop de verbruiker gedurende een periode recht heeft een periode een tijdvak van ongeveer 60 dagen, liggende tusschen wee meteropnemingen, welke plaats a inden na 15 Dec. 1940 ovcreenkom- s'ige periode van liet vorige jaar een tijdvak van ongeveer 60 dagen, lig gende tusschen twee meteropnemin gen in de jaren 1939-1940, dat, naar het oordeel van het betrokken gas- of elec- triciteitsbedrijf, ten aanzien van den begin- en einddatum het meest over- leenkomt met de periode, waarvoor het rantsoen moet worden vastgesteld. vriendin toe dat haar voet afgebeten was. Deze deed alles wat mogelijk was om haar te redden. Zij had het dier gezien en wist dat het een reusachtige barrakude was. Een man, die door zijn kijker naar de zwemsters geke ken had, begreep nu dat er iets niet in ox-de moest zijn. Hij haastte zich naar het stx-and, nam een boot en roeide de jonge meisjes ter hulp, maar ofschoon er slechts een twintig minuten verliep tusschen den aanval en het oogenblik waarop de twee meisjes in de boot waren gehaald, kwam de hulp toch te laat. Het hart van het meisje had reeds opgehou den te kloppen en de dood was door het ver schrikkelijke bloedverlies ingetreden. In het hospitaal ontdekte de arts dat de groote been slagader geheel was doorgebeten. Vlak boven dc knie waren twee groote sneden, zoo „zui ver" alsof zij met een scheermes aangebracht waren. Maar van de knie af naar beneden toe hadden de kaken van het dier het been open gescheurd exx deze wond had den dood ver oorzaakt. Ik maakte er natuurlijk geen gewetenszaak van de zee van deze ondieren te bevrijden en de oogen van Griffith schitterden telkens als wij een barrakude konden dooden. Den dag, nadat wij dexx gi-ooten barrakude hadden gevangen, x-oeiden wij naar zee om te zien of wij iets in onze gx-oote zaknet had den gevangexx. Het was geexx gemakkelijke taak geweest oixx daarvoor een goede plek te vixxdeix, want wij moesten zorgen, deels dat het werd uitgezet op een oixdiepe plek en deels dat het ïxiet aaxx de koraalstruiken koxx blijven vastzittexx. Wij koxxden reeds op grooten afstaixd zien, dat een of ander groot dier in de nxazexx vaxx het net vastgeraakt was. Tot mijn groote ver BESTELT UW VISITEKAARTEN aan BOSKER's drukkerijen! iets aandoexxlijks in de manier, waarop de kop van het dier iederexx keer uit het water boven kwam en een blazend geluid liet hoo- ren, dat heel veel geleek op eexx dringende bede om hulp. Er warexx drie booteix noodig onx het net met het dier op het strand te halen. Hij of liever zij, waxxt het was eexx wijfje, was een geweldig beest en er was iets aan haar, dat ik er niet toe komen kon kaar te dooden, hoewel de inboox-lingen zich verbeeldexx, dat het haast eexx misdaad zou zijn zooveel goed vleesch weg te doen. Niet- tegeixstaande alle protesten gaf ik haar weel de vrijheid en ik ben er zeker van dat zij on een of andere plek wel een groot gezin heeft gehad, dat haar bitter gemist zou hebben, wanneer zij niet teruggekomen was. Na den mitfdag zetten wij het net weer uit, maar in den namiddag werd het aan een zoodanige behandeling blootgesteld, dat er verscheidene dagen noodig waren om het weer bruikbaar te maken. Wij konden de ge heele tragedie van het land uit volgen. Ik had de rugvin van een reusachtigen haai in het oog gekregen en daar ik uit duur gekochte ervaring wist, hoe zulk een beest in dc mazen kan huishouden, volgde ik zijn be wegingen met groote aandacht. Maar tusschen den haai en het net vertoonde zich plotseling een langwerpige bruine kop, er kwam een gorgelend geluid en een paar waterstralen werden naar boven gespoten. „Een Zeekoe, bij alle goden. Haal mijn ge weer." Griffith sprong er op toe, maar voordat hij teruggekomen was, verdween de kop. Op het zelfde oogenblik veranderde de haaivin van lichting en ging er van door. Kort daarop dook de Zeekoe weer op om te spuiten en nu bazing bleek het een geweldige zeeschildpad kreeg zij den naderenden vijand in het oog. te zijn. Wij moesten onzen toevlucht nemen Haar trage rug verdween als door een toover- tot de hulp van onze vrienden onder de in-'slag. zij dook onder water en vluchtte ver- boorlingen, want wij konden wel zien, dat het schrikt. Wij konden haar wilde vlucht onder xnbegonnen werk was het groote dier uit het 'water volgen door middel van de luchtbellen net los en in de ranke cano te krijgen. Er was en het schuim, dar naar boven kwam. Maar WIJZIGING IN BELASTINGSTELSEL. Loonbelasting wordt een vorm van heffing van de algemeene enkele inkomstenbelasting. Streven naar rechtvaardige ver'.eeling van de lasten. INGANG 1 JANUARI. Va^ bevoegde zijde ontvangen w*J op cteze heffingen de volgende toelichting Van den eenen kant zijn de uitgaven van den Staat in de tegenwoordige omstandighe den aanzienlijk gestegen, van den andei-en kant vloeien verschillende van zijn broxxnen vaxx inkomen <b.v. invoerrechten, motorrijtui genbelasting i belangrijk mixxder. Daardoor is de toestand van dc schakist van dien aard geworden, dat spoedige en zooveel mogelijk afdoende voorzieningen moe ten worden getroffen. Wil de overheid haar taak naar behooren kunnen vervullen, dan dienen haar de noodige middelen ter beschik king te staan. Het is niet doenlijk die mid delen op andere wijze te verkrijgen dan door belastingverheoging. Voorop dient gesteld, dat uiteraard de tot de Nederlandsche staatsgemeenschap behoo rende personen den verhoogden last ge meenschappelijk hebben te dragen en dat die last over hen moet woraeix verdeeld iix overeenstemming met een x-echtvaardige be lastingheffing. De belasting nu, die gebaseerd is op het draagkrachtbeginsel is de inkomstenbelasting. Vandaar dat het belangrijkste besluit wel is het besluit op dc loonbelasting 1940. Dit besluit is belangrijk iix velerlei opzicht. Vooreerst omdat in art. 1 wordt vastgesteld dat de bestaande belastingen naar het inko men (dat zijn dus de Rijksinkomstenbelas ting met alle opcenten), en de gemeentefonds- belasting met alle opcenten!, door één enkele inkomsteixbelasting zullexx wordexx vervangen. Verder, omdat die nieuwe enkele ixxkom- stenbelasting van 1 Januari 1941 af van alle werknemers zal worden gehevexx door inhou ding op het looix. Van pensioengerechtigden zal de belasting worden gehevexx door inhou ding op het pensioen. Onder het begrip loon valt dus ook het peixsioen. Die hxhouding op het loon (of kortweg de loonbelasting) is dus niets anders daix eeix vorm van heffing van de algemeene enkele inkomstenbelasting. Zij is, met andere woor den, een voorheffing over de inkomsten, die gedurende het kalenderjaar 1941 worden ge- ïxoteix. Tegen dubbele betaling. Maar, zal mexx vragen, er loopeix nog aan slagen in de belastingen naar het inkomen over het belastingjaar 1940/41, dus tot 1 Mei 1941. Moet men nu dubbel betalen Daariix voorziet art. 42 van het besluit is in het in komen waar naar men over het belastingjaar 1940/41 is aangeslagen, loon begrepen, dan krijgt men ontheffing. De verdeeling van den druk overeenkomstig het beginsel der rechtvaardigheid is behalve xxu schoot ook de haaivin met sneltreiixvaart door het water, recht op het ongelukkige net af. Exx toen gebeurde het onvermijdelijke. Eerst botste de Zeekoe ertegen aaxx zoodat het net de golven opjoeg en een oogenblik later torpedeerde de haai het en wel met zulk een kracht, dat de kurk en drijvers aan den bo venkant onder water getrokken werden. De twee boeien aaxx het uiteinde kwamen tegeix elkaar aaix en even later lag de heele boel aan aan oppervlakte, waar het holderdebolder door elkaar werd gesmeten terwijl de twee groote lichamen als gekken nxet elkaar voch ten, het eene om het leven, het andere om voedsel. Nu en daix kwamen zij boven water, terwijl bloedig schuim rond spatte. Dan scheurde het net in tweeën, vermoedelijk doordat de haai het doorbeet exx de kurken kwanxexx weer boveix, hopeloos door elkander geworpen. Ik keek eexxs gelaten xxaar nxijn trouwen Griffith. Zijn bruixxe gezicht was door woede vertrokkeix en hij was volkomeix buiteix staat om zoo dadelijk de woordexx te vindeix, die zijn gevoelens konden weergevexx. „Griffith," riep ik, „haal den harpoen exx de lijneix. Wij zullexx probeerexx of wij dien duivel kuxxnen vangen, die ons net zoo be- dox-vexx heeft Wij hebben wraak genomen, maar of het- dezelfde haai was, dien wij eexxige uren later aaxx laxxd haalden, zal ik maar buitexx beschou wing laten. Het was laxxg nxijn wexxsch geweest een heel grooten tarpon aaxx de haak te krijgen. Ik wist, dat daarvoor groote behendigheid ver- eischt werd exx groote kracht om het dier vast te houdeix en aaix land te brengen de inboorlingen beschouwden het visschexx daar naar als eexx fijne sport. Er waren veel exenx- plaren in de zee en in den mond vaix de Black River, en bijna iederen avond zageix wij tal van rugvinnen en glinsterexxde lichamen bo- ben het water uitkomen exx weer verdwijnexx, nxaar het is iets anders hen te vangen. Maar in een progressief tarief hierin gezocht, dat een ongehuwde meer, ja aanzienlijk meer, betaalt dan een gehuwde en dat in ruime mate is rekening gehouden met de lasten die op een gezin met kinderen drukken. De belastingplichtigen zijn daartoe inge deeld in drie groepen. Doordien de loonbelasting van het loon wordt ingehouden, en dus het uitbetaalde loon maatstaf voor de hxhouding moet zijn, zal men zich afvragen hoe het nu moet gaan met kosten die men heeft moeten nxaken om de inkomsten uit de betrekking te verwerven (b.v. aanschaffing van gereedschap, boeken en diexxstkleeding. contributies voor vakver- eenigingsen, enz.) en met persoonlijke ver plichtingen (rente van schulden, periodieke uitkeeringen), waarvan de werkgever niets weet. Bij het opstellen van hel belastingtarief der loonbelasting is er van uitgegaan, dat iedere werknemer een bedrag van f 100 per jaar aan zulke kosten besteedt. Dit bedrag is bij de berekexxing vaxx de bij eexx bepaald loon verschuldigde belasting, in mindering van het loon gebracht. Is dit be drag van f 100 in een bepaald geval te laag. dan kaïx de werknemer tot dexx inspecteur over zijxx woonplaats het verzoek richten om op de loonbelastingkaart een bedrag aan te teekexxen, dat als hoogste kosten in mindering van het loon kan worden gebracht. De werk gever dient dan de belasting in te houden die blijkens de belastingtabel verschuldigd is voor eeix loon gelijk aaxx het gexxoten loon vermin derd met het door een inspecteur aangetee- kende bedrag. Het kan verder voorkonxexx. dat de werkne mer buitengewone lasteix heeft, die zijn draag kracht aanzienlijk beïnvloeden, b.v. onder houd van kinderen waarvoor hij geen kinder aftrek geniet, onderhoud van ouders of schoonouders of broers en zusters, uitgaven wegens ernstig of langdurige ziekte van hem zelf of van gezinsleden, sterfgeval, invalidi teit, exxz. ook in zulk een geval kaïx de werk nemer den inspecteur verzoeken eexx aantee- kening op de loonbelastingkaart te stellen, dat eexx bepaald bedrag wegens buitengewone lastexx in mindering van het loon kan worden gebracht, exx waarmede dus de werkgever re kening moet houden. Zooals gezegd moet de last buitenge woon zijn en moet hij een daadwerkelij ken invloed op de draagkracht van den belastingplichtige cefenen. Dit laatste nu men moet nu eenmaal een maat staf aanleggen wordt eerst geacht hel geval te zijn, indien die buitengewone lasten 10% bedi'agen van het geschatte jaarlijksche loon, nadat dit is verminderd met de vermoedelijke kosten tot verwer ving en de vermoedelijke persoonlijke verplichtingen en 10 von het loon voor ieder kind waarvoor kinderaftrek wordt genoten. Positie werkgever. Slechts de hoofdpunten van de nieuwe be lasting konxeix voor bespreking in aanmerkixxg. Als laatste daarvan willen we de positie van deix werkgever in oogenschouw nemen. De loonbelasting als bijzondere hef- fingsvonxx vaix de nieuwe inkomstenbe lasting, is daarom ook bijzonder, omdat de eigenlijke ixxxxing va nde belasting niet door de belastiixgadministratïe maar door den werkgever geschiedt. Hij dient voor eiken werknemer een loonbelastingkaart :-ens op een dag gebeurde er iets. Wij lagen een indje buiten de riviermonding stil in de boot. Ik had levend aas aan den haak en plotseling bemerkte ik dat dit verdween, eexx xl' ander dier had het gepakt. Plotseling, zon der eexxige waarschuwing schoot een reusach tig glinsterend lichaam naar boven, omstreeks dertig meter voor ons uit. „Goede hemel, Griffith, wat is dat Verder kwam ik niet. De lijn werd meter voor meter uitgehaald. Het was onmogelijk tegeix te houdexx. Griffith was zoo opgewon den, dat hij als antwoord op nxijn talrijke uitroepen oixx het anker te lichten integen deel op het punt stond overboord te vallen. De visch zette koers xxaar laxxd toen hij de kust ixaderde. scheen hij te twijfelen of hij zou omkeeren of de rivier zou opzwemmen. want hij maakte eenige zwemkringen naar rechts en linkstoen scheen hij eensklaps een besluit te nemen, want hij zwom dc ri vier op. Eexx paar keeren sprong hij ongeveer twee meter boveix water uit en viel dan in zijn element terug met een slag, die schuim en gol ven i.n alle richtingen uitzond. Ik kreeg bij die sprongen de gelegenheid mij ervan te overtuigen, dat het een reusachtigen tarpon was. die ongeveer 2' meter lang en 100 Kg. oi meer zwaar moest zijn. Zijn spoelvormig lichaam met de scherpe vinnen karakteri seerde henx als een uitstekenden zwemmer en zijn groote. glinsterende schubben waren dui delijk zichabaar. De schubben (die ongeveer C c.M. breed zijn» worden gebruikt om er versierselen van te maken. Ik verheugde mü dit reuzendier aan land te kunnen halen, maar het zou toch anders uitkomen. Het scheen onvermoeid, maar hetzelfde kon van mij niet gezegd worden. Het zweet gutste mij in stroompjes langs nxijn gelaat en ik was te zeer uitgeput om de wilde jacht lang te kun nen volhouden. tWordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1