Ecll Lederen: BESTELT UW aan Bosker's drukkerijen FaJJPMA, Alkmaar GEMEENTERAAD WIERINGERMEER. dingen zün hun) geld waard Keurcollectie. Modern lettermatepiaal. Vergadering van den Gemeente raad op Dinsdag 17 December 1940. des namiddags te 1.30 uur in het Raadhuis. Voorz., Ir. Smeding, Burgemeester. Secretaris de heer A. Blaauboer. Afwezig Mr. A. F. Kamp. Kaar aanleiding van het. verscheiden van den Commissaris der Provincie, Mr. Dr. A. Baron Roell, houdt de voorz. ter zijner nagedachtenis het volgende openingswoord, hetwelk staande door den Raad wordt aangehoord. Mijne Heeren, Het verheugt mij U allen welkom te kunnen heeten. Ik kan niet nalaten een oogenblik Uw aandacht, te vragen voor de eerbiedige herdenking van on zen zoozeer gewaardeerden Commissa ris voor deze provincie. Mr. Dr. A. Ba ron Roëll, die kort geleden zoo plotse ling is heengegaan. Zij, die den Com missaris gekend hebben, weten wat in dit vruchtbare leven niet al voor het publiek belang is gedaan en hoe deze harde en plichtsgetrouwe werker, met inzet van al zijn rijke gaven van hoofd en hart, in het bizonder de provincie ïs oordholland aan zich heeft verplicht. U, Mijnheer Backer, die het voor recht had, gedurende vele jaren den Commissaris ter zijde te mogen staan, moet dit plotseling verlies wel diep ge troffen hebben. Rijk daarentegen zul len voor U de herinneringen zijn aan dezen voortreffelijken mensch en in dit opzicht zult. U zich, naar ik meen te mogen aannemen, bevoorrecht ach ten zooveel met dezen magistraat van ouden stempel te hebben mogen samen werken. Een woord van dank en hulde past ons, in deze nog jonge Gemeente, voor de groote belangstelling door den Com missaris betoond, sinds liet onvergete lijke bezoek, met Gedeputeerden in den zomer van 1937 aan de Wieringer- meer gebracht. Menigen goeden raad en nuttige wenk heb ik destijds dank baar aanvaard en ik zal het steeds als een voorrecht beschouwen een persoon van dit formaat op mijn levensweg te hebben mogen ontmoeten Dat hij na dit leven van ingespannen en stoeren arbeid in vrede mag rusten. Hiermede verklaar ik onze vergade ring voor geopend en stel U voor met onze werkzaamheden aan te vangen. De notulen worden na een kleine op merking, goedgekeurd. INGEKOMEN STUKKEN. Verzoek van de besturen der in op richting zijnde gymnastiekvereenigin- gen te Middenmeer en te Slootdorp, om over te gaan tot uitbreiding van de ou tillage van de gymnastiekgebouwen te Middenmeer en te Slootdorp. Te behandelen bij punt 5 der agenda Schrijven van Ged. Staten, d.d. 15 No vember 1940, houdende mededeeling, dat aan het Raadbesluit van 30 April 1940 tot onderhandsche aanbesteding van een Chr. Nat. School te Wieringer- werf, goedkeuring is onthouden. Voor kennisgeving aangenomen. Idem, het Raadsbesluit van 30 April 1940, tot overdracht van eenige be voegdheden aan B. en \V., is goedge keurd. Als voren. Verzoek van A. de Kroon, om toeken ning van steun, als bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. Te behandelen bij punt 3 der agenda. Ingekomen is nog een verzoek van een Land- en Tuinbouwcursus om sub sidie, alsmede de goedkeuring op de voorgestelde vorm van exploitatie van de noodslachtplaats. Voorstel van B. en \V. tot be slissing op een ingekomen aanvrage om steun ingevolge art. 13 der L. O.-Wet 1920. Het verzoek van A. de Kroon om toe kenning van steun ter tegemoetkoming in de vervoerkosten, voor het bezoek van zijn dochtertje naar de Chr. School te Slootdorp, wordt ingewilligd. Voorstel van B. en W. tot aan vulling van de Bouwverorde ning Wieringermeer. Het voorstel van B. en W luidt Na artikel 90 wordt ingelascht ar tikel 9übis. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd rijstelling te verleenen ten aan zien van - en nadere eischen te stellen met betrekking tot - alle bepalingen van de Bouwverordening, die op con structies of materialen betrekking heb ben, indien bijzondere omstandigheden, waardoor de bouwmaterialenvoorzie- ning aan beperkingen is gebonden, aan wezig zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Praeadvies van B. en W. op het verzoek van de besturen der in oprichting zijnde gym- nastiekvereenigingen te Mid denmeer en Slootdorp om over te gaan tot uitbreiding van de outillage der gymnastiekgebou ie Middenmeer en Slootdorp. B. en W. deelen in hun praeadvies mede, dat voorloopig de lokalen te Slootdorp en Middenmeer toestellen bieden voor tal van oefeningen. Men wil de ontwikkeling van de vereenigin- gen in het oog houden. Blijkt dat de vereenigingen op stabie le basis berust, dan zal in de toekomst mogelijk tot uitbreiding van de outil lage worden overgegaan. Vooralsnog achten B. en W. het nog niet verantwoord om het niet onbelang rijke bedrag van f 2200,- hiervoor te voteeren. B. en W. stellen voor, om het verzoek voorloopig aan te houden. Mr. Backer vraagt, of het niet moge lijk is om althans de vereenigingen aan een brug te helpen. Een brug is een toestel dat tal van mogelijkheden in de oefenstof biedt. De voorz. zegt toe, dat de zaak even zal worden nagezien. De heer Van Oers vraagt, als het mis schien blijkt, dat de Gymnastiekvereeni ging te W.-Werf geen levensvatbaar heid heeft, of dan misschien de toestel len naar de andere dorpen worden overgebracht. De voorz. antwoordt, dat hij met de mogelijkheid van het niet kunnen be staan op Wieringerwerf, geen rekening wil houden. Het voorstel tot aanhouding wordt aangenomen. Voorstel van B. en W. tot aan koop van het Raadhuis, de Secretaris-woning en de drie Vel dwachterswoningen. Het voorstel luidt I. Van het Bouwbureau „De Wie ringermeer" aan te koopen a. het Raadhuis met gesloten en open garage te Wieringerwerf (Raad huisstraat no. 1), voor den prijs van f 22.400.-; b. de Secretaris-woning te W.Werf (Raadhuisstraat no. 7), voor den prijs van f 6000.- c. de Véld wachters woningen te Wie ringerwerf (Raadhuisstraat no. 44), Middenmeer (Poststraat no. 12) en Slootdorp (Schoolstraat no. 4), voor den gezamenlijken prijs van f 18,600.- II. B. en W. te machtigen de percee- len grond, waarop de sub I genoemde gebouwen zijn opgericht, in erfpacht te aanvaarden. Het voorstel wordt zonder discussie aangenomen. De voorz. wenscht de Gemeente van harte geluk met den aankoop. Mi-. Backer sluit zich hierbij gaarne Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening op de heffing van opcenten op de vermogensbelasting en de gemeentefondsbelasting. De voorz. zegt, dat door afgekomen besluit van den Secretaris-Generaal, om de heffing van een loonbelasting in te voeren en dus de Gemeentefondsbe lasting zal komen te vervallen, de be grooting 1941 op losse schroeven komt te staan. Onder de bestaande omstandigheden heeft het dus geen zin de opcenten fe verlagen. B. en W. nemen het voorstel daarom terug. BEGROOTING 1941. Aan de orde is de behandeling van de be grooting 1941. Van het houden van algemeene beschou wingen wordt door Mr. Backer gebruik ge maakt. Mr. Backer zegt dat hij bij een vorige gele genheid eens heeft gezegd, dat een begrooting voor de raadsleden kan zijn een blik terug en een blik vooruit. De omstandigheden zijn thans echter zoo, dat men niet weet wat de toekomst in zich bergt. Als er ooit een tijdstip is geweest om woor den van waardeering te spreken tot het col lege dan is dit thans het geval. Wij hebben een bewogen jaar achter ons. Mijnheer de Voorzitter, wij zijn ingegaan tot de diepste dalen van het leven. Er is veel ge vergd van de Gemeentebesturen, tk- mag ge rust zeggen dat dit een axioma is. Door mijn werkkring, t^jnheer de Voorzit ter, heb ik veel Burgemeesters en Wethouders gadegeslagen. Het is dan ook uit den grond van mijn hart dat ik U hulde breng voor uw beleid. Er moest vaak geregeerd worden zonder eenig contact met de hoogere Instanties. Spr. betrekt gaarne de secretaris en amb tenaren in deze hulde. De secretaris die buiten zijn gewone werk om ook andere zaken had te regelen, als de luchtbescherming enz. Hulde en dank zegt spr. 'voor uw vele en goede werk. Verheugend zegt spr. is dat de begrooting een door en door gezond beeld biedt. Het is een bewijs dat het de bevolking goed gaat in de Wieringermeer. Vergelijkenderwijze is het in de Wieringer meer goed leven. Als Directeur van de Win terhulp kan spr. dit zeggen. Een andere vraag zegt spr. is de zelfstan digheid van de Wieringermeer. Toegezegd was dat deze binnen afzienbare tijd zou worden verleend. Doch den oorlog heeft alles op losse schroe ven gezet. Zal het voorloopig doorgaan Gemeenteraadsverkiezingen zullen wel niet gehouden worden. Vast staat echter dat er een nieuwe burgemeester moet komen. Wanneer de Wieringermeer een andere burgemeester krijgt dan is dit de eerste stap naar de zelfstandigheid. U heeft een zeer vruchtbare periode achter U mijnheer de voorzitter in de Wieringermeer. Bij een latere gelegenheid zal hier nog wel eens op worden terug gekomen. Ik ben zeer getroffen door de gedachtenis rede die U hebt uitgesproken over onze over leden Commissaris der Provincie. Wanneer wij de blik terug werpen dan is dit overlijden een verlies voor elke gemeente van ons gewest. Het is zoo gezien, dat iedere gemeente een stuk van zijn openbare leven heeft verloren. Tien jaar aldus spr. heb ik met hem samen gewerkt, waarvan de laatste zes jaar zeer r.auw. De indruk die hij als magistraat en als mensch heeft achter gelaten is onvergetelijk. De voorzitter dankt Mr. Backer voor de tot hem gebrachte hulde, die hij gaarne over draagt op den secretaris. De samenwerking liet niets te wenschen over. Zelfstandigheid komt de Wieringermeer zoo spoedig mogelijk toe. De omstandigheden hebben het helaas niet mogelijk gemaakt. Spr. is het met Mr. Backer eens dat er vermoedelijk voorloopig wel geen gemeente raadsverkiezingen zullen komen. Wat spr. persoonlijk betreft, mij wacht vol gend jaar aan de andere kant van het IJssel- meer een andere taak. Per 1 Juli 1941 zal ik als burgemeester moe ten worden vervangen. Vervolgens gaat de raad over tot het be handelen van de begrooting als post voor post. Uitgave gewone dienst. Bij volgn. 101 vraagt de heer Leijten of voor omroeper en aanplakken geen hooger bedrag kan worden besteed. Spreker wijst er op dat de noodslachtplaats soms vleesch ten verkoop aanbied op een dag dat het plaatselijk blad niet uitkomt. De Voorzitter zegt dat dit met deze post niets te maken heeft, aangezien de noodslacht plaats door een vereeniging wordt geëxploi teerd. Bij volgn. 187, subsidie Witte Kruis vraagt de heer van Oers wat de poging tot verlaging beteekent. De voorzitter zegt dat op een begrooting over verlaging van posten gesproken moer kunnen worden. Wanneer het bestuur zijn best doet. dan zullen wij ons ook niet onbetuigd laten. Bij volgn. 198, benoeming tijd. Opz.-teeke- naar vraagt de heer van Oers of de Gem. Architect het zoo druk heeft. De voorzitter zegt dat dit voor speciaal tee- kenwerk is voor een bebouwingsplan. De heer De Bruijn merkt op dat bij de be noeming van den gemeente-architect er over gesproken is om gezamenlijk met andere ge meenten een gemeente-architect aan te stel- len.Thans heeft de Wieringermeer er bijna aan één te kort. Kan de gemeentearchitect dit teekenwerk zelf niet doen De voorzitter zegt dat hij toch niet uit de school zal klappen en geeft vervolgens een resumé over het werk wat de gemeente-ar chitect kan worden opgedragen. De heer Dijkstra is dag in dag uit druk bezet, aldus de voorzitter. Bij volgn. 206, kosten algem. begraafplaats merkt de heer Leijten op, dat niet ieder bij slecht weer gebruik kan maken van de kapel. Spr. heeft dit de .vorige week bij de begra fenis van een arbeider meegemaakt. En dit heeft hem diep getroffen. Tien gulden voor het gebruik van de kapel acht spr. voor een arbeider te hoog. Spr. verzoekt B. en W. hier een soepeler regeling voor te treffen. Weth. Peters vraagt machtiging aan den raad om in afwachting van een andere rege ling het mogelijk te maken dat ieder gebruik kan maken van de kapel. De raad keurt dit goed. Bij volgn. 208 zegt de heer van Oers de vergoeding van f 15.voor rijwielen aan de gem. werklieden te laag te achten. Weth. de Graaf merkt op dat men niet zooals de politie den geheelen dag rijdt. Mr. Backer vindt de vergoeding redelijk, het is een vergoeding op het gewone onderhoud. De voorzitter stelt voor om het eens aan te zien. Bij volgn. 215 vergoeding reiskosten archi tect maakt de heer Van Oers een opmerking. De voorzitter zegt dat er een spaarzaam gebruik van gemaakt zal worden. Bij volgn. 268, belooning van doktoren enz. -.aagt Mr. Backer, nu ervaring op is gedaan, o: de belooning redelijk is. De voorzitter antwoordt bevèstigend. De uitgaven gewone dienst worden hierme de besproken. Dc entvangsten gew. dienst. Bij post 48 vraagt de heer Van Oers of niet te veel huur wordt gevraagd voor de gymlo kalen. Dc voorzitter zegt dat voor de gymnastiek- vereenigingen een aparte regeling is getroffen. Bij post 66 deelt de voorzitter mede dat deze post met 20 procent verhoogd moet wor den in verband met de loonbelasting. De inkomsten en uitgaven van de kapitaal- dienst gingen zonder opmerking onder de hamer door, waarmede de begrooting was afgehandeld. De voorzitter sluit hierop de vergadering en wenscht de raad een zalig Oud en gelukkig Nieuwjaar. (Wij maken B. en W. en de raadsleden er nogmaals op attent, dat het gesprokene van de raadsleden vanaf de huidige persplaats zeer slecht is te verstaan. Verslagg.) DE NIEUWE PHILIPS SERIE 1940-41 SS AANGEKOMEN 717 A Fl. 142.- Loopt eens bij ons langs of belt ons even op voor een demon stratie. Dan kunt U kennismaken met o'e prettige wijze van be diening, de zuivere en heldere weergave hooren en dan kunt U de schitterende kasten bewonderen f Met linodyne drukknopsysteem Onfeilbaar juiste afstemming met één vingerdruk. Spaarschakeling geeft 30% siroombesparing. Voor treffelijke weergave. Voorname kast. ONZE DEMONSTRATIES WORDEN ZONDER EENIGE VERPLICHTING GEGEVEN. WANNEER HET U SCHIKT. BERTUS DE HAAN Tel. 26, Den Oever. spelen op een goede piano IS EEN prachtig ontwikkelend tijdverdrijf. GOEDE PIANO'S- EN BESPEELDE INSTRUMENTEN VINDT U IN GROOTE VERSCHEIDENHEID BIJ DE Franco levering met schriftelijke garantie en keurige afwerking. Telefoon 2626. Opgericht 1842. KERSTBOOMEN IN VOORRAAD. A. BOERHAVE, Kweeker, Middenmeer. Bestellingen worden Ook aange nomen door G. Kroeze Slootdorp. REIS GARNITUREN, met Scheer- apparaat, enz.) voor heeren REISGARNITUREN voor Dames VULPEN - ETUIS PORTEMONNAIES met ritsslui ting en dubbele banknotentasch DAMES PORTEFEUILLES met ritssluiting HEEREN PORTEFEUILLES met ritssluiting Fijn LEDEREN IDENTITEITS BEWIJS ETUIS DE NIEUWSTE SNUFJES BOSKER's Boekwinkels H.-HOEF MIDDENMEER. Bloemenmagazijn J. Posthumus,, Hoofdstraat 30 a H.-hoef, Tel. 11 Het adres voor al uw bloemwerk. Kerstboom en in alle maten en prima kwaliteit, alsmede Dennen groen, Pepers enz. enz. En indien èrgens, dan geldt dit wel voor Uw kleeding. Want Uw kleeding is een stuk van Uw persoonlijkheid. Kom en pas eens zoo'n mooi costuum uit onze collectie. Overtuig U van de uitstekende pasvorm en de prettige coupe. Zie de fraaie dessins en soliede stoffen. En het belangrijkste: de prijzen voor onze betere kleeding zijn betrekkelijk laag. Mogen wij U eens spoedig verwachten 7^ Kledingmagazijn TEUN TAKES Hippolytushoef. VtSflE-KAARIEN

Wieringer courant | 1940 | | pagina 4