TWEEDE BLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1940 No. 152 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIER1NGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT HET EERSTVOLGEND No. VAN DIT BLAD ZAL VERSCHIJNEN ZATERDAG 4 JANUARI a.s. HET WERELDGEBEUREN IN 1940. 1 Jan. Rusland besluit tot een krach tiger offensief in Finland. 6 Jan. Koning Carol spreekt Bessa- rabië zal Roemeensch blijven. 14 Jan. België versterkt zijn leger. 21 Jan. Vliegtuig KNILM op Balie ver ongelukt. Acht dooden. 26 Jan. Het Japan-Amerikaansclie han dels- en scheepvaartverdrag van 1911 loopt af. 30 Jan. Hitier spreekt Engeland en ook Frankrijk hebben teveel levens ruimte, bij Duitschland vergeleken. Dit probleem moet worden opgelost. 31 Jan. Neville Chamberlain Enge land kan rustig zijn. 2 Febr. De Balkan-Entente verlengt 't pact voor zeven jaar. 11 Febr. Het Japansche Keizershuis re geert 2600 jaar. 15 Febr. Minister Goering Econo misch en materieel is Duitschland niet te overwinnen. 17 Febr. Summer Welles, onderstaats secretaris der V-S., reist naar Europa en bezoekt Rome, Berlijn, Parijs en Londen. Hij keert 21 Mrt. terug. 17 Febr. De Britsche torpedojager Cos- sack overmeestert in Noorsch territo riaal gebied het Duitsche s.s. Altmark. Oslo protesteert tegen deze schending van zijn neutraliteit. Berlijn maakt er de Noorsche Regeering op attent, dat dit scherpe gevolgen kan hebben. 17 Febr. Maarschalk Mannerheim Wij Finnen moeten standhouden. De vijand is nimmer in staat mijn verde digingsstelsel te doorbreken. 19 Febr. Roemenië zal een eerlijke dis tributie van olie tusschen Duitsch land en Engeland bevorderen. 24 Febr. Hitier Ik ben vastbesloten de strijd tot het einde te voeren. 29 Febr. De Finnen trekken zich op hun tweede verdedigingslinie terug. 6 Maart. Op uitnoodiging van de Sov jet-regeering vertrekt een Finsche dele gatie naar Moskou voor het voeren van vredesonderhandelingen. 10 Maart. I-Iitler Deze ons opgedron gen oorlog moet de roemrijkste van de Duitsche geschiedenis worden. 13 Maart. Rusland sluit vrede met Fin land, dat een 10e deel van zijn gebied moet afstaan. De Finsche regeering besloot hiertoe om het volk voor groo- ter ongelukken te sparen. De oorlog kostte 15000 man en 2 milliard Zweed- sche Kronen. 15 Maart. Koning Carol van Roeme nië verzoent zich met de IJzeren Garde 16 Maart. De Zweedsclie schrijfster Selma Lagerlöf overleden, 81 jaar. 18 Maart. Onderhoud Ilitler-Musso- lini op de Brenner. 24 Maart. E. Branley, de vader van de radio, te Parijs overleden, 94 jaar. 3 April. Minister Goering de beslis sende slag moet in het Westen vallen. BLOKKEN VAN SAMEN GEPERST HOUT. De vindingrijkheid der Amerikanen is niet gering. Ook hun methoden om die vinding rijkheid in klinkende munt om te zetten leve ren aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan succes op. Een handig technicus uit den staat Idaho heeft een nieuw soort brand stof samengesteld, die bestaat uit afvalstof fen van de houtbewerkingsindustrie zaagsel en krullen. Tot dusverre werden zaagsel en krullen door deze industrie als minderwaar dige afvalproducten behandeld, die hun weg vonden naar verschillende bedrijven, waar zij voornamelijk als stookmateriaal werden gebe zigd. De Amerikaansche technicus nu heeft een procédé gevonden, waarbij hij zaagsel en krullen tot briketten tezamenperst, die thans op groote schaal in Westelijk Amerika als brandstof worden gebruikt. Verleden jaar kocht de door hem geleide onderneming 30 millioen gecomprimeerde briketten. In deze hoeveelheid was ongeveer 120.000 ton afval stoffen uit de houtbewerkingsindustrie ver werkt. De houtbriketten verwekken geen overma- tigen rook of vonken, zij laten bij de ver branding zoo goed als geen asch achter en zijn gemakkelijk in haard of kachel tot ont branding te krijgen. De briketten bezitten nl. aan één zijde enkele uitstekende spaander- tjes, die aangestoken kunnen worden. In elke briket is een armvol hout verwerkt. In ka chels, die getemperd zijn, branden de briket ten langzaam op.Twee briketten, brandende in een open haard, geven gedurende drie uren overvloedige warmte af. Verscheidene spoor wegmaatschappijen gebruiken de „pres-to- logs", zoo heten de hout-briketten, in de keu kens van haar restauratiewagens. De Ame rikaansche huisvrouwen koopen de briketten bij den kruidenier of bij een garatiehouder. 9 April. Duitschland valt Denemarken binnen. De Deensc.he Regeering be sluit geen tegenstand te bieden. 8 April. De geallieerden deelen mee, mijnen te hebben gelegd binnen de Noorsche wateren. 9 April. Duitschland bezet eenige Noorsche havens. De geallieerden zul len Noorwegen steunen. 9 April. Kardinaal Verdier te Parijs overleden, 76 jaar. 4 Mei. Duitschland beheerscht Zuid- Noorwegen. Wapenstilstend. Het gealli eerde leger verlaat Noorwegen. 10 Mei Duitsche inval in België en Luxemburg. 10 Mei. Neville Chamberlain als pre mier opgevolgd door Winston Churchill 28 Mei. De Belgische koning besluit te capituleercn. 4 Juni. De val van Duinkerken. 9 Juni. Italië verklaart Engeland en Frankrijk de oo/log. 9 Juni. Noorwegen geeft zich over. Koninklijke familie en regeering naar het buitenland. 14 Juni. Parijs in Duitsche handen. 15 Juni. Rusland bezet Litauen, Let land en Estland. Juni. Prinses Juliana en Haar kin deren aangekomen te Montebello, Ca nada. 17 Juni. Regeering Reynaud afgetre den. Kabinet Pétain gevormd. - Pétain vraagt wapenstilstand 18 Juni. Onderhoud IlitUn-Mussolini te Munchen. 22 Juni. Het Duitsch-Fransche wapen stilstandsverdrag in het Bosch v. Cont- piégne onderteekend. 24 Juni. Het wapenstilstandsverdrag Frankrijk-Italic bij Rome onderteekend 25 Juni. Maarschalk Pétain De voor waarden zijn hard, maar de eer is gered 28 Juni. Roemenië willigt het ultima tum van Rusland inzake afstand van heel Bessarabië en N.-Boekowina in. 28 Juni. De Ital. maarschalk Balbo ge sneuveld. 4 Juli. Engeland valt Fransche vloot eenheden aan. 12 Juni. Frankrijks president, Lebrun, draagt zijn bevoegdheden over aan Marschalk Pétain, „chef van cle Staat." Laval plaatsverv. premier. 19 Juli. Rede van Hitier „Laatste be roep op het gezond verstand van Enge land.' 22 Jui. Lord I-Ialifax Engeland zal de strijd voortzetten. 25 Juli. Malta voor de 50e maal be stookt. 7 Juli. Avenol neemt ontslag als secr. van de Volkenbond. 10 Aug. Roemenië bereid een deel van de Dobroedsja aan Bulgarije terug ie geven. 11 Aug. In het Grieksch-Albaneesch grensgebied een Albanees om politieke redenen vermoord. 16 Aug. Massale luchtaanval op Lon den. Later herhaald, ook op andere steden. 17 Aug. Britsch Somali-land door Ita lianen veroverd. 21 Aug. De politicus Leo Trotsky in Mexico-stad aan de gevolgen van een aanslag overleden. 31 Aug. Dr. M. Montessori 70 jaar. Aug. Dienstplichtwet door de V.S. aangenomen. - Aug. Paul Nipkow, uitvinder der Een maatschappij, welke hosschen exploiteert, gebruikt de houtbriketten in de kampen der houthakkers, waar zij als brandstof voor lo comobielen en veldkeukens worden gebruikt. De briketten gaan niet uit zichzelf tot ont branding over, zoodat zij zonder bezwaar kunnen worden opgeslagen. Speciaal voor bezitters van open haarden worden „regenboog-briketten" vervaardigd. Deze soort briketten verbrandt, door toevoe ging van chemische stoffen, met een blauwe, groene of violette vlam. Op feestdagen dra gen zij bij tot verhooging van de stemming in het interrieur. Bij de ontginning van bosch complexen gaat ongeveer de helft a tweeder den van eiken omgekapten boom verloren. De Potlatch Forenst Inc. te Lewisten (Idaho), welke zagerij zich met het rooien en verwer ken van boomen bezig houdt, produceerde eiken dag ongeveer 350 ton zaagsel, krullen enz. Het was te kostbaar en te bezwaarlijk deze afvalstoffen naar de vuilnisbelt te ver voeren of ter plaatse te verbranden. De be drijfsleider van de onderneming, Bowling, schafte raad. Zijn denkbeeld om de afval stoffen tot een verkoopbare brandstof te ver werken was niet nieuw, wél daarentegen de door hem gevolgde methode. Het persen van hout tot een compacte massa is gemakkelijk uitvoerbaar, deze massa blijft evenwel op den duur niet compact. Bij vroeger gevolgde me thoden om houtbriketten compact te houden, maakte men gebruik van bindmateriaal, zoo-' als ijzerdraad, of van een bindmiddel, zooals hars. Deze methoden hebben echter haar be zwaren. Bewling is een geheel nieuwen weg inge slagen voor de vervaardiging van houtbriket ten. Het ontwerp een machine, die de afval stof tot een dunne laag walst, waarbij de houtcellen ineen worden gedrukt. Vervolgens wordt de massa onder zeer hoogen druk ge bracht en in cylindervormen geperst. Bij dit procédé worden de vormen tot 350 a 450 gra- televisi, overleden, 80 jaar. 4 SeptRtt^ler verzekert de Engeï- schen Cmen. 6 Sept. CfU'ol van Roemenië doet afstand van den troon ten gunste van zijn 18-jarigen zoon Michael. De ex koning verlaat het land. 7 Sept In Frankrijk de oud-minis ters Daladier, Reynaud en Mandel ge- arrresteerd ook generaal Gamelin. 24 Sept. Mislukte Engelsche aanval op Dakar. 27 Sept. Pact van Berlijn gesloten tus schen Duitschland, Italië en Japan. 20 Nov, treedt ook Hongarije toe en 23 No vember Roemenië. 3 Oct. Neville Chamberlain uit het kabinet-Churchill getreden. 4- Oct. Conferentie Hitler-Mnssolini op de Brenner. 23 Oct. Ex-koning Carol en Mej. Lu- pesco in Spanje gearresteerd, later weer vrij gelaten. 28 Oct. Bespreking Hitler-Mussolini te Florence'. 28 Oct. Italië eischt deelen van Grie kenland en doet reeds een inval. Oorlog tusschen Italië en Griekenland. 9 Nov. Neville Chamberlain overle den, 71 jaar. 10 Dec. Hitier spreekt „Overgave" komt in ons woordenboek niet voor. Ik zal de mij opgedrongen strijd voe ren tot mijn laatste ademtocht.. Dec. Japan waarschuwt de V.S. tegen deelname aan de oorlog. Het zou dan met Japan te doen krijgen. Duitschland verklaart, dat het. de groote hulp, welke de V.S. aan Enge land verleenen, niet langer kan dulden. Tex. Crt. iVereenigde Staten voortdurend be dreigd. Wanneer de Vereenige Statei echter Engeland helpen, zal liet ge vaar, dat de Vereen. Staten in den oor log worden verwikkeld, belangrijk ver kleind worden. „Wij willen geen oorlog en hebben geen plannen daartoe", zei Roosevelt., „maar, zoo voegde hij hier aan toe, wij allen moeten meer arbei den, opdat Engeland behouden blijven." BUITENLANDSCH NIEUWS. ROOSEVELT SPREEKT. Steun aan Engeland in iedere denkbare mate. New York, 30 Dec. (D.N.B.) Roose- velt heeft Zondagavond een door alle binnenlandsche en kortegolfzenders der Vereenigde Staten uitgezonden re devoering gehouden binnen het. kader van zijn „niet-formeele praatjes met het Amerikaansche volk." In deze redevoering gaf Roosevelt we derom, verwijzende naar het Driemo- 'gendhedenpact, van Berlijn, uitdruk king aan zijn bekende opvatting, dat uit de houding van Duitschland en Ja pan gevaren voortvloeien voor de Ver- .eenigde Staten en dat Engeland deze ge varen kan afwenden. Engeland moet derhalve door de Vereen. Staten mate rieel gesteund worden en deze onder steuning moet. in iedere denkbare mate worden opgevoerd. Terwijl hij een dienovereenkomstige oproep richtte aan de industrieelen, legde de president er tegelijkertijd den nadruk op, dat hij de rechten der werk nemers niet wil aantasten, want het zijn immers de werknemers, die den eigenlijken arbeid moeten verrichten. Voorts verklaarde Roosevelt. op nieuw, dat hij noch een expeditiekorps naar Europa wilde zenden, noch plan nen heeft voor een deelneming der Vereenigde Staten aan den Europec- schen oorlog. Wanneer Engeland ondergaat, zoo vervolgde Roosevelt verder, worden dé den Celsisus verhit, waarna zij in koud water worden afgekoeld. Op deze wijze worden de houtdeeltjes gebonden. In de natuur ontstaat steenkool op een dergelijke wijze. De houten briketten, die ongeveer 10 c.m. dik zijn en 30 cm. lang, bezitten een glad oppervlak. Zij zijn zwaar en zinken, wanneer men ze in het wa ter werpt. Het mooiste is, dat niet alleen brandbare afvalstoffen, zooals zaagsel en krullen, maar ook tarwe-, erwten- en rogge- stroo tot briketten kunnen worden verwerkt. Bijna elke droge vezelachtige afvalstof uit het landbouwbedrijf kan met behulp van Bowlings machine tot briketten worden ge perst. BIJ HET JAAREINDE. Het jaareinde heeft ons in den vorm van zware fiscale lasten een niet aan gename verrassing gebracht. Van ver rassing kan men eigenlijk niet spre ken, want het was reeds lang duide lijk, dat de ontzaglijke middelen, waarover de staat wegens de omstan- 'diigheden motet kunnen beschikken, nieuwe en groote offers van de burge rij noodzakelijk zouden maken. Het onverwachte element in de regeling, welke zoo juist, werd afgekondigd, is evenwel, dat in belangrijke mate wordt gebroken met het fiscale stel sel, zooals wij dat. tot dusver hebben gekend. In stede van de inkomstenbe lasting, voor zoover die werd geheven van de opbrengst van onzen dagelijk- schen arbeid, is gekomen een z.g. loonbelasting, die zich onderscheidt, door een zeer sterke progressiviteit, en door een socialen inslag, die vooral met. de groote van het gezin rekening houdt. In het algemeen echter betee- kent zij over de geheele linie een be langrijke verzwaring der lasten, die vooral voor de bezitters van hoogere BINNENLANDSCH NIEUWS. AGRARISCHE JEUGDBEWEGING IN NEDERLAND. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, is Zaterdag, blijkens een verslag van het ANP een vergadering gehouden van de agrari sche jeugdbeweging in Nederland. De heer L. Weyer uit Meppel hield een rede over het onderwerp op den drempel. Wij moeten bewerken, zëi spr., dat een juister begrip en grooter waardeering voor den boerenstand groeien in de breede lagen van ons volk. En onver poosd moeten we vóór alles aanhou den op dat doel dat den boer een re delijke belooning voor zijn arbeid waar borgt. Doch niet enkel reen ruimer be looning, doch een beter begrip in liet algemeen vraagt hij. Ook de verhouding tusschen platlc- land en stad moet een andere worden, evenals de verhouding van het Neder landsche tot het. Duittsche volk moet verbeteren. Reeds jaren lang had spr. erop gewezen, dat de Nederlandsche boer en tuinder Duitschland noodig hebben als afzetgebied. Met het oog op de welvaart van on zen boerenstand alleen, is dus in de toekomst een goede verhouding, met Duitschland noodzakelijk. Wij moeten inzien, dat nauwe samen werking met het Duitsche volk in de toekomst noodzakelijk zal zijn en wij moeten ook anderen dat. inzicht bijbren gen, omdat een gezonde en natuurlijke verhouding tusschen beide volken ge dragen moet worden dooi' een goede gezindheid. GESTOLEN KOE GESLACHT TERUGGGEVONDEN. In samenwerking met een benadeel den veehouder bracht een agent van politie Zaterdag licht, in den diefstal van een koe, welk misdrijf aan de overzijde van het IJ te Amsterdam was gepleegd. De twee speurders volg den de sporen, welke het beest in den berm langs den weg hadden achterge laten, welke sporen in het Disteldorp dood liepen. Doch de speurders had den een fijnen neus, want aan de deur stijlen van een woning in de Kromme Disterstr. vonden zij koeharen, hetgeen voor de politie aanleiding was, in de woning een nader onderzoek in te stel len. In een slaapkamer werd drie kwart gedeelte van de reeds geslachte koe aangetroffen en in de keuken de rest. De bewoner, een melkboer, is ge arresteerd en naar het bureau Ade- laarsweg overgebracht. inkomens, hetzij gehuwd en zonder of met een of twee kinderen, een bedui dend lagere instelling van hun levens staat mede zal brengen. Voor de meeste belastingplichtigen zal de nieuwe regeling tevens inhouden, dat zij in de eerste vier maanden van het. nieuwe jaar dubbele belasting zullen moeten opbrengen, namelijk de loonbelasting en do nog niet be taalde termijnen van het loopende fis cale jaai'. Ook wanneer van den aan slag over het loopende fiscale jaar een zekere ontheffing mocht worden verleend, zal deze dubbele belasting velen toch voor vrijwel onoplosbare financieele moeilijkheden stellen. Wij hopen, dat de belastingadmini stratie voor deze moeilijkheden een open oog zal hebben en waar zulks noodig blijkt, schikkingen zal willen treffen, welke den betrokkenen finan cieele débacles besparen. Eenige reeds bestaande belastingen werden voorts aanmerkelijk verzwaard, wij noemen de winstbelasting, dat wordt ver vreemd, een uiterst zware waardever meerderingsbelasting zal worden geho ven. (Inmiddels is reeds een onlossing voor de le drie maanden gevonden, zoo dat. geen dubbele belasting wordt be taald.) (Red.) Het jaareinde bracht ook de eerste stappen om te komen tot concentratie in den Nederlandschen omroep. Wat in vredestijd nimmer kon worden be reikt namelijk een nationale Neder landsche omroep voor ons geheele volk, zal nu in oorlogstijd tot stand komen, nu wij door den nood bezig zijn te leeren, dat wij alleen dooi: sa- INGRIJPENDE WIJZIGINGEN IN ONS BELASTINGSTELSEL. (1. G. Met ingang van 1 Januari 1941 zullen zooals men reeds in'de dagbladen heeft kunnen lezen verschillende wijzigingen op fiscaal gebied hun intrede doen. Hieronder zullen wij een kort overzicht daarvan geven. LOONBELASTING. De oorspronkelijke wee op de Inkomstenbelasting 1914 ging uit van de z.g. bronnentheorie d.w.z. alleen de bron nen van inkomen welke op 1 Mei voor èen belastingplichtige bestaan, kwamen in aan merking. Nu kende deze wet 4 groepen van bronnen van inkomen a. onderneming en arbeid b. onroerende goederen e. roerend kapitaal d. periodieke uitkeeringen, van het leven afhankelijk. Wat is hieraan nu veranderd Er is een z.g. loonbelasting gekomen. De loonen welke onder de groep „Onderneming en arbeid" ressorteerden worden uit het systeem der Wet op de inkomstenbelasting gelicht evenals de pensioenen, welke onder de „periodieke uit - keeringen" behoorden. De bestaande bepalingen voor de overige opbrengsten uit ondernemingen (winst), on roerende goederen en uit roerend kapitaal blijven voor het loopende belastingjaar van kracht. Men kan evenwel met alle zekerheid een geheel nieuwe regeling daaromtrent ver wachten, want er wordt gewerkt aan een nieuwe wet op de inkomstenbelasting, terwijl ook in de Personeele belasting wijzigingen zullen komen. De loonbelasting treedt dus in de plaats van de Rijksinkomsten- en Gemeentefonds- beiasting. De tarieven zijn gebaseerd op de „GEHUW DEN ZONDER KINDERENIs men ongehuwd dan krijgt men hierop een toeslag. Heeft- men kinderen dan krijgt men hierop verminde ring. In tegenstelling met de vroegere AANSLAG BILJETTEN, wordt de loonbelasting door de werkgevers ingehouden te beginnen met- 1 Jan. 1941. Dit geeft ten gevolge dat de laat ste opgelegde aanslag 1940, 41 over 4 mnd. te veel werd opgelegd. Echter krijgt men over 1/3 deel dezer aanslag ontheffing. De werknemer is immers door de inhoudingen bezig geleidelijk aan zijn belasting over 1941 te voldoen Ook pensioenen en wachtgelden vallen on der het loonbegrip en hierop wordt derhalve door de Staat ingehouden (of gemeenten waterschappen etc.) Vele werknemers maken jaarlijks kosten voor het verwerven en behouden van hun betrekking, aanschaf gereedschappen, boe ken, diens tkleeding, contributie vakvereen. etc.) of wel rente van opgenomen gelden etc. Bij het samenstellen van het loonbesluit is men ervan uitgegaan, dat een bedrag van i' 100.per jaar aan zulke kosten besteed is geworden. Dit bedrag is daarom reeds in het tarief verwerkt. Het kan evenwel zijn, dat in een bepaald geval f 100.— te laag zijn b.v. doordat, men familie moet ondersteunen e.d. Welnu bedragen in zoo'n geval al deze lasten meer dan 10% van het loon. dan kan de In specteur op de loonbelastingkaart een aan- teekening doen stellen, dat de werkgever min der moet inhouden. WAT MOET DE WERKGEVER DOEN Deze ontvangt van de Inspectie der Be lastingen een aantal formulieren (werkne mersverklaringen). Deze verstrekt hij aan de arbeiders, welke de formulieren in tweevoüü invullen en weer bij den werkgever inleveren. De gegevens van dit formulier moet- de werk gever overnemen op de loonbelastingkaart.. Hierop komen alle bijzonderheden, welke voor de heffing van belang zijn. Gaat de werknemer uit dienst dan moet hij (evenals bij de rentekaart.) zijn loonbelastingkaart menwerking- onze hoogste nationale en cultureeie goederen kunnen red den. Die samenwerking was er - even eens noodgedwongen - Insschen de verschillende omroepvereenigingen reeds vóór den oorlog en wel op tech nisch gebied, over gemeenschappelij ke vragen als die van auteursrech ten, zenderbouw, enz. Maar verder kon men niet komen en zelfs inzake den zg. wereldomroep, de Nederland sche cultureeie uitzending naar ande re landen en wcrelddeelen, bracht men het niet verder dan jarenlang ge kibbel. Ook op dit punt zat de splijt zwam ons in den weg en Nederland deed het daarom zonder propaganda in de wereld Van een wereldomroep kan zoo lang de oorlog duurt, geen sprake zijn, doch de binnenlandsche omroep zal worden hervormd tot een ..algeineenen" omroep ten dienste van het geheele volk. En zulks onder vol ledige handhaving van de vrijheid op godsdienstig gebied, waarbij op dezelf de wijze als dat tot dusver geschied de, de godsdienstige stroomingen in ons volk tot haar recht zullen komen. Of de omroepvereenigingen zooals wij die kennen, zullen blijven bestaan, kan nog niet worden gezegd, doch dat men van het goede werk, dat zij hebben gedaan, zal profiteeren, dat bi concentratie der krachten den nieu wen omroep veel 'meer mogelijkheden zal geven dan tot dusver, en dat men in do toekomst veel meer gebruik zal maken van goede Nederlandsche kun stenaars, staat volgens een verkla ring van Ir. Dubois, die tot gemach tigde voor de concentratie werd be noemd, wel vast. (H. Post.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 5