32e JAARGANG DONDERDAG 23 JANUARI 1941 No. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEBROKEN TROTS KONINKRIJK DER NEDERLANDEN N V. NOORDER BANK W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER J.' WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wierineen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 REGELING AANSLAGEN VOOR DE GEDWONGEN LEENING. Wie moeten inschrijven en voor hoeveel. Aan 't verschenen prospectus van de nieuwe 4 Ned. Staatsleening 1941, gioot nomi naal 500 millioen gulden, ontleenen we. dat, indien op de vrijwillige leening niet voor vijfhonderd millioen gulden wordt ingeschreven en toegewezen, een 2' percents gedwon gen 40-jarige annuïteitsleening a pari wordt uitgegeven, welke hetzij door aflossing a pari, hetzij door inkoop beneden pari kan worden gedelgd. De regeling der aanslagen voor de gedwongen leening is als volgt f 16.000 f 20.000 f 20.000 I 40.000 f 40.000 f 70.000 f 70.000 150.000 150.000 f 300.000 r 300 000 of f 750.000 Vermogens ol' meer, doch minder dan er, doch minder dan er, doch minder dan er, doch minder dan ;er, doch minder dan meer., doch minder dan f 750.000 of meer Bedrag, waarvoor is deel te nemen in de leening. f 600, vermeerderd met f 100 voor elke f 3300. waarmede het vermogen f 40.000 te boven gaat f 1200, vermeerderd met f 100 voor elke f 3.000 waarmede het vermog enf 40.000 te boven gaat f 2.200, vermeerderd met 1 100 voor elke f 2.500 waarmede het vermogen f 70.000 te boven gaat 1 5.400, vermeerderd met f 100 voor elke f 2.000 waarmede het vermogen f 1.150.000 te boven gaat. f 12.900, vermeerderd m. f 100 voor elke f 1.500 waarmede het vermogen f 300.000 te boven gaat. f 42.900, vermeerderd met f 100 voor elke f 1.000, waarmede het vermogen f 750.000 te boven gaat. De binnen het Rijk gevestigde, niet in artikel 1 der beleggingswet genoemde, al dan niet rechtspersoonlijkheid bezittende maatschappijen, fondsen en instellingen, welke in de uit oefening van hun bedrijf of van hun werkzaamheden, in verband met door hen aan vaarde verplichtingen, regelmatig gelden rentegevend uitzetten op termijnen, langer dan een jaar, zullen eventueel in de gedwongen leening moeten deelnemen, voor het bedrag, dat gelijk staat met drie ten honderd van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen, volgens de laatstelijk vóór 1 Januari 1941 vastgestelde balans. De verplichting tot deelneming in een eventueele gedwongen leenh.g zal niet bestaan voor spaarbanken, middenstandsbanken, hypotheekbanken en ondernemingen, welke de exploitatie van onroerende goederen tot hoofdbedrijf hebben de verplichting zal even min bestaan voor een lichaam, waarvan de gezamenlijke waarde der bezittingen volgens de hierboven aangeduide balans blijft beneden f 30.000. EEN VOORBEELD. Iemand heeft ingeschreven op de vrijwillige leening voor nominaal f 16.000.—. Indien de gedwongen leening, wegens onvoldoende inschrijving op de vrijwil lige in werking treedt, wordt hij wegens zijn vermogen van 343.000.— (bedrag, waarover hij 'voor het loopende belastingjaar is aangeslagen i voor deelneming in de gedwongen lee ning aangeslagen tot een bedrag van f 12.900 28 x f 100 f 15.700. Aan de verplichting tot storting op deze deelneming kan hij voldoen door inlevering van dc stortingsbewijzen, welke gevoegd zijn bij zijn 16 recepissen van f 1000.— in de vrij willige leening. Daar deze echter tezamen een storting van f 16.000.— vertegenwoordigde, zal hij één stortingsbewijs terug ontvangen, afgestempeld als gebruikt voor f 700.— en dit stortingsbewijs zal zoo noodig door een ander kunnen worden gebezigd, om daarmede een storting van f 300 in de gedwongen leening te doen MOGELIJKHEID TOT BELEENING. In verband met het bijzondere karakter van de uit te geven leening is de Nederlandsche Bank bereid voor hen, die bij de te verrichten stor tingen liquiditeitsmoeilijkheden ondervinden en deze niet uit eigen kracht kunnen over winnen het verkrijgen van de noodige middelen mogelijk te maken. De Nederlandsche Bank is bereid de obligaties dezer Staatsleening als onderpand voor beleening te aanvaarden met een surplus van slechts 10 pet. mits de beleeningsaanvraag haar tijdig voor den stortingsdatum bereikt. Na den stortingsdatum kunnen geen beleenin gen onder deze regeling meer worden gesloten. Voorschotten in rekening-courant kun nen de op de voorwaarden niet worden toegestaan. VEEBOEKJE. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd ons mededeelt, is tot FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE AMERIKAANSCHE SCHRIJFSTER VIOLET CARR. fiv een parelgrijs reiscostuum met een co- ouet hoedje op het hoofd begon Lore Daal- man de huwelijksreis aan de zijde van haar man. Hij deed alles om haar de reis aange naam te maken. Boeken, tijdschriften, bon bons, overal had hij aan gedacht. Maar Lore leunde vermoeid met het blonde hoofd tegen de kussens. Frank legde een warme deken over haar knieën. Zoo vanzelfsprekend was iedere beweging van hem, dat er een wonder lijk warm gevoel door Lore heenstroomde. Maar zij dacht hier niet over na. Ze sloot de oogen en wilde slapen. Ze had geweigerd een slaapcoupe te nemen. Ze had er geen reden voor kunnen opgeven, en Frank had zich hiernaar geschikt. Haar man nam In den hoek tegenover haar plaats. Hij vouwde een courant open, maar las niet. Van achter de courant rustte zijn blik op de bleeke, jonge vrouw die met hem in dezen sneltrein door den nacht ijlde Zij waren tot Rome doorgereden. Men kon daar eenige dagen blijven en vandaar uit tochtjes in den omtrek ondernemen. Lore had den wensch geuit eenige weken naar Floren ce te gaan. En hoewel Frank haar had ge zegd, dat het voorjaar in Florence mooi was, maar dat hij niet zoolang van zijn zaken weg kon blijven, zouden zij er toch heen gaan en invoering van een zoogenaamd veeboekje overgegaan. Dit boekje, dat aan iederen bij een landbouw-crisis-organisatie georgani seerde is uitgereikt en dat bestemd is om te allen tijde den stand van zijn veestapel te dezen tocht niet tot het voorjaar uitstellen, hoewel het in Augustus geen seizoen is. Voorloopig waren ze in een der voornaam ste hotels in Rome aangekomen. Lore ging naar de voor haar bestemde kamers. Over weldigd stond ze stil. Ze was onder den in druk van de pracht, die zij om zich heen zag. Ze deed haar mantel uit. Langzaam liep ze door de zitkamer. Toen bleef zij voor het hooge venster staan. Voor haar lag een prach tig uitzicht over de eeuwige stad. Lang stond ze daar in gedachten verzon ken. Plotseling kromp ze ineen. Want de deur werd geopend en haar man trad binnen. Verwonderd keek hij haar aan. „Ben je nog aldoor in reiscostuum Je hebt toch niet over de bediening te klagen Is je bad nog niet klaargemaakt Heel gewone vragen die zeer goed gemeend waren, maar die haar toch als een maatregel voorkwamen. „Ik wilde even wat tijd voor mezelf heb ben, het is zoo ongewoon, zoo nieuw stamelde Lore schuw. Een glimlachje kwam op zijn gezichttoen zei hij „Je hebt gelijk klein vrouwtje, ik dacht daar niet zoo gauw aan. Maar ik zou je nu willen verzoeken, je een beetje te haasten, anders krijgen wij geen behoorlijk eten meer en ik moet eerlijk zeggen, dat ik uitgehon gerd ben." Ze ging voor hem langs naar haar slaap kamer. „Ik zal me haasten". „Wacht eens even, vind je het misschien prettiger, als wij hier met ons tweeën gemoe delijk eten Of zullen we naar de eetzaal gaan Ik richt me natuurlijk naar jouw wenschen, kindje." Zacht antwoordde Lore „Liever hier. ik vind het niet prettig nu daar beneden te zitten. De gasten zijn reeds allen klaar met eten en dan worden we van alle kanten bekeken." „Goed, dan bestel ik het hier Het antwoord klonk tamelijk koel, want doen blijken, heeft betrekking op rundvee, varkens, paarden en schapen. De rubrieken rundvee, varkens en paarden zijn gelijkluidend aan de overeenkomstige ru brieken op de vierwekelijksche registratie- kaart. De desbetreffende bepalingen houden de volgende regeling in. Iedere georganiseerde is verplicht, telkenmale direct na de invulling- van de registratiekaart, in het veeboekje de aantallen door hem in voorraad gehouden gehouden runderen, varkens, paarden en schapen naar waarheid in te vullen. Uit den aard der zaak zullen, indien de invullingen juist geschieden, de registratiekaart en het boekje achter de overeenkomstige rubrieken gelijke cijfers vertoonen. Behalve tot deze vierwekelijksche invulling, is de georganiseer de bovendien verplicht, van iedere wijziging, v/elke zich in zijn veestapel door koop en ver koop, door geboorte of door het sterven van vee voordoet, aanteekening te houden. Deze wijzigingen moeten op den dag zelf, waarop zij plaatsvinden aangeteekend worden. Het veeboekje, dat eigendom blijft van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd, ook nadat het aan den georganiseer de is uitgereikt, moet door dezen zorgvuldig op zijn bedrijf worden bewaard en bij con trole ter inzage worden verstrekt. De georganiseerden zijn verplicht, de vee- boekjes. welke dienen ter vervanging van volgeschreven boekjes bij den plaatselijken bureauhoudei af te halen. Van dat tijdstip af dienen alle aanteekeningen in het nieuwe boekje te worden voortgezet, zoodat dus geen gebruik meer zal mogen worden gemaakt van nog niet beschreven kolommen van het oude boekje. Bovendien is bepaald, dat het oude boekje naast het nieuwe moet worden bewaard en op eerste aanvrage van de bevoegde ambte naren moet worden overgelegd. Ten slotte wordt de aandacht van de be langhebbenden er op gevestigd, dat niet-na- leving van deze bepalingen strafbaar is ge steld, terwijl dan bovendien kan worden over gegaan tot inbeslagneming van den veesta pel van den georganiseerde, die in overtreding BINNENLANDSCH NIEUWS. TOCH GEVONDEN Dat de Nederlandsche Posterijen den moed niet gauw opgeven, toont het volgende voor val. Een inwoner van Amersfoort ontving een dezer dagen een brief uit Amerika. Het adres was volledig, met uitzondering van den plaats naam óie geheel ontbrak. De geadresseerde rnoet ergens in een Admiraal de Ruyterstraat wonen volgens het adres. En dus toog de oost op onderzoek uit, met het gevolg, dat de brief naar verschillende plaatsen ging. waar een straat bestaat die den naam draagt van on zen grootsten zeeheld Zoo deed hij o.a. Am sterdam. Den Haag, Schiedam en Roosendaal aan kwam eindelijk terecht in Amersfoort, waar hij prompt verdween in de bus van hem, voor wien hij bedoeld was. Aan speur zin ontbreekt het de post blijltbaar evenmin als aan activiteit en sin voor service. RADIO - DISTRIBUTIE. Het A.N.P. meldt In verband met loopende geruchten, als zou binnenkort het niet meer mogelijk zijn voor de radio-distributie te bedanken, geruch- Frank wilde niet verraden, hoe gelukkig die woorden van Lore hem hadden gemaakt. „Zal ik over een uur laten opdienen „Ja. uitstekend, dan ben ik zeker klaar." Ze zat aan het diner in een wit zijden ja pon tegenover hem. Haar goudblond haar schitterde in het schijnsel van de electrische kroon. Met geweld moest Frank zijn oogen van het mooie, smalle gezicht afwenden. Hij vulde de beide glazen met parelende champagne. „Op een gelukkige toekomst, vrouwtje." Haar hand beefde een beetje toen zij haar glas opnam om met haar man te klinken. Frank praatte ongedwongen, maar Lore was te veel onder den indruk van haar huwelijk. Zij at bijna niets. Hij zocht de lekkerste beet jes voor haar uit en zij deed haar best tegen het opstandige gevoel in haar te vechten, nu hij zoo'n zorg voor haar had. Voorzichtig legde hij een mooie perzik voor haar neer. „Hier, eet deze nu eens smakelijk op", zei hij vriendelijk. Zij glimlachte even en wist niet, dat hem dit dol maakte. Hij boog naar haar toe en fluisterde „Lore, lieve, kleine Lore Zij schrok er van en week een beetje ach teruit. De oude angst voor zijn nabijheid kwam weer bij haar op. Dadelijk ging hij rechtop zitten, nam zijn glas en dronk het in één teug leeg. Hij kon zich bijna niet meer beheerschen. Hij dacht er over om Lore eenvoudig maar in zijn armen te nemen en haar wakker te kus sen, voor het leven, voor de liefde Zij was nog zoo jong en onervaren. Als Frank het niet heel precies geweten had, dan zou hij ook nooit Lore tot zijn vrouw gekozen hebben. Hij moest haar tijd laten het ging niet anders. „Je zult wel moe zijn, kind. We moesten maar gaan slapen. Ik heb bij den portier al 4 NEDERL. STAATSLEENING 1941 GROOT NOMINAAL f 500.000.000.-. KOERS VAN UITGIFTE 100 aflosbaar a pari. in ten hoogste 10 jaren. Vrij van couponbel. De inschrijving geschiedt op Woensdag 29 Jan. 1941 Indien deze vrijwillige leening niet wordt volteekend, zal een 2' gedwongen 40-jarige annuïteitsleening a pari worden uitgeschreven met verplichte deelneming volgens aanslag regeling- Inlichtingen worden gaarne verstrekt en inschrijvingen aange nomen door de kantoren van ALKMAAR HOORN. (Zitdag MIDDENMEER Hotel SMIT eiken Woensdag van 10-1 u.) ten die ten gevolge hebben dat thans vrij velen de distributie opzeggen, werd er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat deze geruchten van allen grond zijn ontbloot. EEN HOND GERED. Eén dezer nachten hoorden verschillende bewoners in de omgeving van het Koedijker pad vreemde geluiden, die steeds aanhielden De heer de Jong ging ten slotte het bed uit om eens te onderzoeken wat het kon zijn. Bij onderzoek bleek dat de herdershond van den heer Hopman in de vaargeul was geraakt, het weer opnieuw gevormde ijs was niet sterk genoeg geweest om het beest te dragen. Een groot stuk was door het dier open gebroken, steeds weer was geprobeerd om uit het water te komen, echter steeds was het dier terug gegleden. Nadat de heer de Jong het beest op het ijs had getrokken, bleef het versuft liggen, vervolgens heeft hij van huis een lad dertje gehaald, waar het slachtoffer werd opgelegd. Na bij de kachel droog gewreven te zijn, kwam de hond spoedig bij. VET TEGEN f 3.25 PER POND Rechercheurs van höt Ainsterdain- sche Hoofdbureau van Politie hebben Zaterdag een man gearresteerd, die tegen woekerprijzen vet wilde ver handelen. Zij zagen den man, die een koffer bij zich had, druk rtiscussiee- ren op de Heerengracht met iemand anders. Het was kennelijk een zaken- gesprek en de rechercheurs besloten een kijkje in de koffer te nemen. Tot hun verbazing beval te deze niet min der dan 20 pond vet, gedeeltelijk in zakjes verpakt, gedeeltelijk nog rauw Het gesprek, dat gevoerd was, ble- ken onderhandelingen te zijn over ver koop van dit vet voor de som van f 3 per pond. Ue kooper had al een klant, cider gegeven, ons morgenochtend niet te storen voor ik bel. Ik zal even laten afne men." Hij belde en gaf den binnenkomenden be diende zijn bevelen. Even later was het doodstil in de voorname, hooge. bijna te hooge salon. Lore stond in haar slaapkamer. Daarnaast hoorde zij Frank. De verbindingsdeur was gesloten. Zij hoorde hoe hij den sleutel omdraaide en heen en weer liep. Toen ging ze naar haar kleine koffer, pakte het noodige voor den nacht uit. De groote koffer zou pas morgen met behulp van het kamermeisje worden uitgepakt. Opeens werd eraan de verbindingsdeur ge klopt en dadelijk daarop ging deze open en trad Frank binnen. Lore week tot aan het raam terug.. Hij zag deze beweging van vluch ten en even kwam er een blik van tóórn in zijn oogen, doch toen had hij zichzelf weer in bedwang. Rustig zei hij „Ik dacht, dat je misschien bang zou zijn in dit oude paleis. Daarom wil ik je even zeggen, dat ik je dadelijk hoor als je roept, want ik slaap heel licht. Bovendien kan je de tusschendeur gerust afsluiten. Goeden nacht. Lore." Hij drukte een kus op haar hand en trad onmiddellijk weer een pas achteruit. Lore keek hem aan. Had ze hem gekrenkt Ze meende in zijn oogen zoo iets te lezen. Zacht zei ze „Goeden nacht, Frank. Ik ben zoo moe ik ken mezelf niet." „Neen, kleine Lore, je kent jezelf ook nog niet." Ze keek op, recht in zijn oogen. Hij tilde de armen op, maar liet ze het volgend oogenblik weer zakken. „Nu, wel te rusten, slaap maar lekker Hij stond reeds bij de deur, toen hij dit zei en trok haar nu achter zich dicht. Hij was verdwenen. Lore ontkleedde zich langzaam. Een lichte. aie bereid was f 3,25 voor een pond vet te betalen. Een nader ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dai het vet al door verschillende handen was ge gaan. O.a. waren een melkboer en een koopman in de zaak betrokken. De prijs was opgeloopon van 30 cent t.in. f 3,25 per pond. De politie heeft liet in beslag geno men en het zal een dezer dagen vol gens nen wettelijken weg tegen den juisten prijs verkoopen. POGING TOT MOORD IN AVENHORN. Een logé kreeg een kogel in liet hoofd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich in de boerderij van den veehouder Ivoorn in Avenhorn-iLam- bertschaag een drama afgespeeld. Tijdens den hevigen sneeuwstorm verschafte zich een inbreker door de achterdeur toegang tot de boerderij en is vandaar de w oning binnengedrou gen. Hij had de brutaliteit naar de slaapkamer van den veehouder te gaan en daar uit den broekzak van den slapenden veehouder een por'e- monnaie te nemen, waarin zich eenig geld en de sleutel van de brandkast bevond. Blijkbaar was de dief met de situatie in huis goed op de hoogte, want hij ging onmiddellijk naai' de lo geerkamer. w aar de brandkast stond. Hier wachtte hem een onaangename -sing, daar de dochter van den heer Koom met haar echtgenoot, den lieer J. de Beurs uit l"'recht, bij haar ouders logeerde en beiden in deze maar toch doordringende rozengeur zweefde door de kamer, zoo discreet, dat zij er geen hoofdpijn van kreeg, maar toch steeds merk- maar. Lore lag lang wakker, ondanks de vermoeid heid, die zij voelde. Toen ze eindelijk inge slapen was. droomde ze. dat iemand haar vervolgde. Ze holde een eindeloozen langen weg af om den belager te ontkomen. Toch had zij het gevoel, dat hij haar steeds meer naderde. Nu boog zich een ernstig, brum ge zicht naar haar toe. Een diepe stem sprak ioede woorden. Zij sloeg den arm om den hals van den man. dien zij haatte, omdat hij haar gekocht had „Frank, help me Opeens schrok ze wak ker. Door een kier van de dichte gordijnen pro beerde de zon naar binnen te schijnen. Lore sprong uit bed en keek op haar horloge. Tien uur Wat had zij geslapen En daarbij zoo be nauwd gedroomd Er werd geklopt. Frank wenschte haar goeden morgen en vroeg, wanneer hij het ontbijt zou bestellen. Zij schaamde zich eigenlijk Hij had in de kamer naast de hare gewacht tot hij haar eindelijk hooide. „Ik zal me haasten, Frank. En gaan we uit Dan zal ik er met het kleeden op reke nen." Na het ontbijt stonden ze beiden even voor het wijdgeopende venster. Een haast sprook jesachtige mooie tuin strekte zich voor hen uit. Lore keek er met schitterende oogen naar. Rozen Waar ze maar keek En midden door dezen tuin schreed een dame. Groot, met diep zwart haar en grootte, vlammende oogen. In haar blanke handen hield zij een boek, doch zij las niet. Het interessante gezicht was naar boven gericht en de dame liet haar oogen over de iamen van het hotel glijden. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1