32e JAARGANG ZATERDAG 25 JANUARI 1941 No. 10 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEBROKEN TROTS WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIéN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. /e| Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. B1NNENLANDSCH NIEUWS. URK GEEN EILAND MEER Maai' toch geisoleerd Door de sneeuwstorm, welke Zon dagavond opkwam en ook Maan dag doorwoedde, is de dijk vrij wel onbruikbaar geworden. De postauto kon dan ook slechts met moeite voortkomen en van 'n tweede reis was geen sprake meer, aldus verneemt de Tel. Een motorbakfiets, geladen met snoekbaars, is op 4 Km. af stand van Ui'k blijven steken in de sneeuw. De mannen konden niet naar het dorp om hulp te ha len, want duizenden krijsende meeuwen deden verwoede aan vallen op de begeerlijke visch. Gelukkig voor hen passeerde ie mand, die op w eg was naar Urk, het verongelukte transport, en ecnige uren later kwam een ijs- vlet om visch en begeleiders uit hun benarde positie te verlossen Vorig jaar reden de auto's, waarbij zwaar geladen transport wagens, over het ijs van Lemmer naar Urk; maar doordat het stoomgemaal voor de N.O.-polder in werking was gesteld, is het ijs bij genoemde plaats zeer onbe trouwbaar. Hoewel er dagelijks vrij gere geld post aangevoerd wordt, is de verbinding toch zeer onvolkomen, want 20 Januari kwamen de dag bladen van 4 en 5 Jan. eerst op Urk aan. De directie der Zuiderzeewerken beeft geen vrijheid kunnen vin den, het. vervoeren van levensmid delen per vrachtauto langs de dijk toe te staan, aangezien de dijk daarvoor nog niet geschikt is Wel mogen lichte vrachten langs de dijk vervoerd worden, maar dit wordt te duur. Margarine en melk zijn reeds in prijs gestegen. Groente is in het geheel niet meer aangevoerd in 1941 en ook andere levensmiddelen worden schaar se her. Het ontbreken van de telefoni sche verbinding is een groote han dicap voor de geïsoleerde bevol king. Vorige Zondag is een ern stige zieke langs de dijk naai- een Ziekenhuis in Sneek vervoerd en om nu iets van den patiënt ge waar te worden moeten de familie leden c-eis* 27 Km. door de sneeuw baggeren om ii: Lemmer te kun FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE AMERIKAANSCHE SCHRIJFSTER VIOLET CARR. Bij het venster waar Frank en Lore stonden, hielden haar oogen stil. Het was alsof zij even glimlachte, daarna ging zij verder. Achter haar liep een bediende met sneeuwwit haar in livrei. Hij droeg een hangmat en een theeblad. Lore wendde zich tot haar man. Om zijn mond zag zij ook een lachje. Zou Frank die mooie dame hier in Rome kennen Had hij misschien reeds van uit het raam van zijn slaapkamer den tuin ingekeken Lore wendde zich van zijn raam af met een wonderlijk wee gevoel, in het hart. Maar Frank had nog steeds het lachje op zijn gezicht. De volgende dagen waren vol schoon heid en nooit geziene, onvergetelijke beelden voor Lore. Precies zooals Frank gedacht had hin gen haar blauwe oogen aan al deze schoonheid. Op een van deze dagen gingen ze naar het Corso, maar Lore wist niet, dat zij zelf het middelpunt was van de belang stelling. De zon brandde onbarmhartig. Lore had de groote, witte strooien hoed afgenomen en stond in haar witte ja pon naast Frank. Duizenden mannen-1 oogen bekeken haar meer of minder nen telefoneeren. In de loop dezer weck gaat ecu afgevaardigde van de Midden stand naai- Lemmer, om te trach ten van de autoriteiten gedaan te krijgen, dat er een noodverbin- ding wordt aangebracht. Vieesch, waar andere winters al tijd behoefte aan was, is er nu voldoende. Vorige week zijn »veer 9 koeien naar Urk gedreven. Er is dus op dat gebied cenige reser ve aanwezig. GRIEP TE SPAKENBURG. Wegens de griep zijn de scholen te Spakenburg Dinsdag voor een week gesloten. De doktoren kun nen het werk bijna niet meer aan en nog steeds breidt de ziekte zich uit. Gelukkig komen er geen ernstige gevallen voor. HOOGE EISCHEN TEGEN KETTINGHANBELAARS Zeer strenge eischen heeft de officier van Justitie, nar. Zaayer, gesteld tegen een aantal ketting handelaars, dat voor de Recht bank te 's-Gravenbage heeft moe ten terecht staan wegens overtre ding van de distributiewet. Tegen een van hen, vooral te gen den eersten verdachte, hield hij een buitengewoon scherp re quisitoir. Hierin noemde hij deze menschen obscure lieden, die in deze moeilijke tijden onze voed selvoorziening in gevaar brengen en alleen uit winstbejag groote partijen levensmiddelen en ande re huishoudelijke artikelen weg- manipuleeren. Hij noemde hen verder hyena's van het achter land, die zich nu plotseling ont poppen als groote kooplieden en tegen wier handelingen met de grootste gestrengheid dient te worden opgetreden. Tijdens liet verhoor van den eer sten verdachte bleek, dat deze man zich den laatsten tijd me' den sluikhandel heeft bezig gehou den. Hem waren drie feiten ten laste gelegd. Het betrof hier het koopen en verkoopen van groote partijen zeep en koffie zonder bon. Tegen dezen verdachte eischte do officier een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar en bo vendien een geldboete van 2000 gulden subs. vijf maanden hech tenis. De tweede verd. had een groote partij koffie gekocht, zon der bon. In deze zaak vroeg de of ficier een jaar gevangenisstraf maanden hechtenis. Vervolgens stonden nog tien an dere personen terecht. Allen had den de distributiewet overtreden en hadden partijen koffie, thee en zeep gekocht of verkocht, zonder bon. In het eene geval was het mis drijf ernstiger dan in het andere. Niet altijd stond het motief winst bejag op den voorgrond, waarmc- le <ïc officier ook rekening hield en straffen eischte, varieerende lusschen gevangenisstraffen voor den tijd van een jaar tot 2 maan den, soms gecombineerd met 'n geldboete. Uitspraken in al deze zaken (5 Februari. VERVANGING VAN HOUT DOOR BETON. De behoefte aan constructies in gewapend beton ter vervanging van hout, is aanleiding geweest, dat een aantal fabrikanten van bc tomvaren een stichting heeft ge vormd, die dit vraagstuk in den ruimste» zin zal bestudeeren. Deze organisatie draagt den naam van Stichting Instituut voor Betonproducten. Zij is geves tigd te Amsterdam, Prins Hen drikkade 20-21 als adviseur treedt op de heer C. A. Abspoel, ar cliitcet, wiens bureau gevestigd is te 's-Gravenhage, Anna Pau- lownaplein 7 (Tel. 390974.) Doel van deze organisatie is, te komen tot doelmatige en easthe- tisch verzorgde constructies en voorts aan belanghebbende advie zen te verstrekken over hetgeen door de bij het instituut aangeslo ten fabrikanten op dit gebied kan worden geleverd. DE NEDERLANDSCHE UNIE in Noord-Holland. Van de zijde der Ned. Unie schrijft men ons Op 17 Augustus van het vorige jaar begonnen de Gewestelijke Secretaris, Mr. A. A. Aberson en de Gewestelijke Pers. en Propagandaleider Drs. Jac. van Eijk hun werkzaamheden voor De Ne- derlandsche Unie in Noord-Holland te Haarlem op een zeer bescheiden ruim te van een eerste étage. Sindsdien is er veel gebeurd en veel tot stand gebracht. Nadat een Gewestelijk Secretariaat was ingericht in Kruisstr. 25 te Haar lem. vonden daar dagelijks besprekingen discreet en voor de blonde schoonheid van de jonge vrouw draaide menig vu rig Zuiderling het hoofd om. Frank Daalman zag al deze blikken en hij werd er woedend om. Waarom stelde hij Lore eigenlijk ten toon Waarom gaf hij vreemde man nen de gelegenheid zich te bedwelmen aan haar betooverende schoonheid Dienzelfden avond zat hij met Lore nog geruimen tijd in de hall van het hotel. Zij dronken een glas donkeren roodenwijn, terwijl een zigeunerkap*' vurige, meesieepende melodieën speel de. Op deze muziek werd in de groote zaal gedanst. Op zijn vraag of Lore zin had om te dansen, had zij ontkennend geantwoord. Waarom zij het geweigerd had wist ze eigenlijk zelf niet, maar het was haar, alsof daarbinnen gevaar dreigde. Meer heeren kwamen opeens de zaal uit en in hun midden bevond zich een groote vrouw. Lore's oogen werden groot, want het was de mooie Italiaan- sche De vrouw, die zij in den tuin had gezien. Frank Daalman stond op. maakte een diepe buiging, maar stelde de dame niet aan zijn vrouw voor. Het was Lore, alsof zij in den grond zonk van schaamte. Maar niettemin hield zij haar mooie, blonde hoofd stijf en trotsch opgericht en ze keek de vreemde vrouw vlak in het donkere ge - zicht. De heeren. die eerst een beetje wan trouwig naar de rijzige gestalten van Frank hadden gekeken, veranderden op slag. en hun gezichten drukten bewon dering en opdringerige nieuwsgierigheid uit, toen zij Lore gewaar werden. Het kleine gezelschap verdween in de eetzaal, waarschijnlijk om daar een klein souper te gebruiken. Onrustig wachtte Lore of haar man nu misschien een enkele verklaring zou geven, maar niets Ze wachtte tever geefs Frank sprak niet over de mooie, donkere vrouw. Later, in hun salon, waar zij thee dronken, zei Lore „Wanneer gaan wij naar Florence Onderzoekend keek hij haar aan, daarna vroeg hij „Bevalt het je hier niet ..Zeker Maar ik Zij werd zich bewust van haar groo te ondankbaarheid tegen den man, die haar met de grootste luxe omgaf en steeds weer de gevende was. „Wij kunnen overmorgen al vertrek ken, als je dat prettig vindt, Lore." „Je bent heel goed voor me. Ja, ik zou graag weg willen. Misschien kun nen wij ook naar huis gaan. ik weet het niet. Ik ben zoo onrustig, zoo ge jaagd „Hier in de heerlijke omgeving en in al de schoonheid, die je omringt Lore keek naar het raam. „Ik wil uit dit hotel weg." Frank Daalman nam haar kleine, witte hand in de zijne. Deze verdween in zijn groote, goedverzorgde, bruine rechterhand." „Zijn wij niet een beetje koppig Ik meen, dat er absoluut geen enkele re den is, dat je Rome zoo opeens den rug wilt toekeeren." Ze keek hem geschrokken aan. Zijn woorden hadden vriendelijk geklonken,' maar het kwam haar voor, alsof er toch' toorn achter school. „Dan zullen wij hier blijven. Ik wil je heelemaal niet van je genoe-j gens berooven." „Wat yersta je onder genoegens Mij ting uit de vele gemeenten, welke Noord Holland telt (122). Nu, ruim 5 maanden later, is voor circa 60 gemeenten een plaatselijke or ganisatie van De Nederlandsche Unie tot stand gebracht. Het totaal aantal naaste medewerkers, die in deze plaat selijke organisaties zijn ingeschakeld en vrijwel iederen dag voor De Nederland sche Unie hun pionierswerk verrichten, bedraagt thans circa 300. Deze personen komen voort uit alle richtingen en stan den artsen, boeren, ingenieurs, advo caten. arbeiders, tuinders, winkeliers en ambtenaren. In vele plaatselijke orga nisaties is bovendien een vrouw verte genwoordigd, die, bij voorkeur op soci aal terrein, haar medewerking verleent. Daarnaast treden elke week opnieuw onze colporteurscorpsen in actie met het zoo populair geworden weekblad „De Unie". Het aantal colporteurs be draagt circa 1000 man. Ook deze colpor teurs komen voort uit alle richtingen, standen en leeftijden ook zijn er vrou welijke krachten onder. Op het platte land zijn het veeral boerenzoons en tuinbouwers. Een enkele greep in het colporteursregister van de stad Haar lem laat zien, dat in hun vrije uren col- porteeren de arbeider, de ingenieur, de broodslijter, de advocaat, de slager, de radiotelegrafist, de doctor in de chemie, de bankwerker, de koopman, de varensgezel enz. enz. Het aantal exemplaren van „De Unie" dat wekelijks in Noord-Holland wordt verkocht, varieert tusschen de 20 en de 25 duizend. Dagelijks vinden, dan hier, dan daar, zoo groot mogelijke bijeenkomsten plaats, waarin de Gewestelijk.Secretaris of de Gewestelijke Pers Propaganda leider een spreekbeurt vervullen. In iedere gemeente, waar een plaat selijke organisatie van De Nederland sche Unie tot stand is gebracht, worden thans de z.g. „Unie-kringen" gevormd van ongeveer 15 personen, waarin het programma van De N.U. en de artikelen van het weekblad „De Unie" worden besproken. Sommige Unie-kringen draai en reeds op volle toeren. Het totaal aantal leden van De Neder landsche Unie in Noord-Holland be draagt thans, naar schatting, 50.000. Binnenkort zal wederom een aanvang worden gemaakt met een nieuwe inten sieve ledenwervingsactie, waarbij ieder lid in het organisatorisch apparaat zal worden ingeschakeld. Met Paschen 100.000 leden van De Nederlandsche Unie in Noord-Holland trekt het oude Rome steeds weer aan, maar ik heb hier reeds vaak gelogeerd en heb nu rekening te houden met jouw wenschen. Dus zullen wij overmorgen naar Florence gaan." Lore maakte haar hand uit de zijne los en huilde plotseling, zonder te kun nen ophouden. Frank was door deze uit barsting zoo geschrokken, dat hij alles vergat, wat hy zich had voorgenomen. Zijn koele reserve viel van hem af. Hij trok haar naar zich toe en bedekte haar kleine mond met vurige kussen. „Lore. kind, waarom plaag je ons zoo Ik houd zooveel van je." Als verdoofd lag zij een oogenblik in zijn armen, toen kregen angst, ontzet ting en afkeer weer de overhand. Zij rukte zich los en riep uit „Ik haat je Je hebt me gekocht Dat is schandelijk En nu eiseh je je belooning. Wie zal je dat kwalijk ne men Niemand Maar ik kan het niet Ik kan de schuld van mijn vader niet aan je terugbetalen. Je had op een edeler manier kunnen helpen, met een groote leening, bijvoorbeeld. Maar een plebejer als jij, begrijpt dat na tuurlijk niet. Je bent een brutaal ge weld mensch en je laat iedereen voor je wil buigen. Maar ik zal nooit je slavin zijn nooitIk wil weg, het kan me niet schelen waarheen, alleen weg van jou I" Door de stilte, die op deze woorden volgde, hoorde men alleen het zware ademhalen van den man. Lore zag zijn treurige oogen niet omdat zy de han den voor het gezicht had geslagen. Maar zij hoorde zijn stem, zijn diepe stem. die nu wel iets van het gebrom van een wild dier weg had. „Is het genoeg Ben je klaar, Lore BUITENLANDSCH NIEUWS. NIEUW SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. Vier dooden en veertien ge wonden. Valladolid, 23 Jan. (D.N.B.) Op liet traject van Valladolid naar Ariza, tusschen de stations Ber- langa de Duero en Robollos, zijn Woensdagavond een passagier en een goedentrein tegen elkaar gereden. Vier personen vonden den dood. Veertien andere werden gewond. MEER DAN ZESTIG FRANSCHE GEMEENTERADEN ONTBONDEN. Betrokken lichamen sabo teerden het werk van den nationalen herhouw. Vichy, 23 Jan. D.N.B.) Het Fran sche Ministerie van Binnenland- sche Zaken heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij meer dan zestig gemeenteraden worden ont bonden. Een bijna even groot aantal bur gemeesters plaatsvervangende burgemeesters, wethouders en raadsleden wordt van hun func tie ontheven. De ontbindingsbe- sluiten worden grootendeels hier door verklaard, dat de betrokken lichamen en personen het werk van den nationalen herbouw sa boteerden. DE GRIEKSCHE VERLIEZEN SEDERT 28 OCTOBER. Belgrado, 23 Jan. (Stefani.) In 'n officieel Grieksch communiqué worden de namen bekend ge maakt van 158 officieren en 7565 onderofficieren en minderen, die sedert. 28 October 1.1. in den oor log gesneuveld zijn. SNEEUWVERSCHUIVING BIJ DE NOORDKAAP Eenige huizen in zee ge stort. Vier personen gedood Ilammersfest, 23 Jan. D.N.B. Een hofstee, die uit verscheiden huizen bestond en gelegen was in de nabijheid van de Noordkaap, is door een sneeuwverschuiving in zee gesleurd. Daarbij zijn een vrouw en haar drie kinderen om het leven geko men. Een ander gebouw is even eens door de sneeuwverschuiving meegesleurd. Verscheiden menschen konden Luister dan ook naar mij. Ik zal nooit meer van zelf naar je toe komen, tenzij je me roept. Goed Dat spreken wij af. Mijn geld op Loringen zal als een lee ning worden beschouwd. Ik wil geen belooning van je, als het je zoo zwaar valt. Maar je blijft bij me Wij zullen de wereld niet van een schandaal laten genieten, het is maar, dat je het weet. Ik beschouw mijn huwelijk met jou als iets heiligs, waaraan de lastertongen van de menschen niets af mogen doen. Denk daarover zooals je wilt Zorg dat je overmorgen klaar bent, dan vertrek ken wij naar Florence Goeden nacht, Lore Zij was op een stoel in elkaar ge zakt. Nu keek zy naar hem, maar zij schrok hevig, toen zij zijn trotsche oo gen en gezwollen voorhoofdaderen zag. Zonder verder een enkel woord verliet hij de kamer. Lore keek als een zenuw zieke om zich heen. „Nu weet hij, wat ik denk. Nu weet hij het. Ik kan niet aldoor in deze angst blijven leven. Hij moet weten, dat ik hem haat." Terwijl zij nog steeds in dezelfde hou ding zat, hoorde zij de deur van Franks kamer dichtslaan en even later liep hij met veerkrachtigen tred de trap af. Waar zou hij heen gaan Zou dit steeds zoo blijven, dat hij zich alleen amuseer de Urenlang lag zij zoo wakker. Ze luisterde naar eiken voet-stap. maar Frank kwam niet terug. Eindeiyk tegen den morgen hoorde zij hem terugkomen. Hij scheen van een paar heeren afscheid te nemen, die hem nog een paar vroo- lijke woorden toeriepen. Lore drukte haar hoofd in haar kussen. Waar was Frank dien nacht geweest (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1