WIERINGER COURANT. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1941 No. 19. B1NNENLANDSCH NIEUWS. REGELING LEVERING RUNDVEE. Ret Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt het vol gende bekend Bepaald is, dat de afrekeningen der aan de Nederlandsche Veehouderij cen trale geleverde runderen, welke als be wijs van levering gelden ten aanzien van de verplichte veelevering, een gel digheidsduur hebben van 14 dagen na den datum van afgifte. De vóór 9 Febr. 1941 afgegeven afrekeningen dienen vóór 23 Februari a.s. ingeleverd te wor den bij de plaatselijke bureauhouders en tellen dan mede voor de verplichte vee levering na 22 Februari wordt bij de indiening dezer afrekeningen geen rund in mindering gebracht van het aantal, dat de betreffende veehouder dient te leveren. Voor de NOODSLACHTINGEN is de volgende regeling getroffen De veehouder, in wiens veestapel een noodslachting heeft plaats gevonden, dient bij de plaatselijke toewijzingscom missie, die het betreffende rund heelt overgenomen, een formulier aan te vra gen, waarop deze commissie de gegevens invult, die noodig zijn om te beoordee- len of het rund aan de eischen voldoet, welke gesteld zijn om noodslachtingen te doen meetellen voor de verplichte levering. De eischen, aan deze noodslachtingen gesteld, zijn de volgende a. Het rund moet tenminste f 100. opgebracht hebben, na aftrek der kos ten. b. Het gewicht moet zijn tenminste 150 kg geslacht. c. De noodslachtingen moeten na 24 November plaats gevonden hebben. Na inlevering van dit formulier bin nen 14 dagen na datum van afgifte bij den plaatselij ken bureauhouder door dengene, van wien het in nood geslach te rund afkomstig is, zal, indien aan de gestelde eischen' voldaan is, één rund in mindering gebracht worden van het aantal, dat hij volgens zijn aanslag dient te leveren. REGELING VOOR MEST- EN WEIDEVEE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt het vol gende bekend Onder het vee, dat thans aan de Ne derlandsche Veehouderijcentrale wordt aangeboden, bevindt zich een aantal dieren, welke normaal voor mesterij of weiderij zouden worden afgezet. In ver band hiermede is een regeling ontwor pen, welke zal bevorderen, dat dit vee in het vervolg zooveel mogelijk zijn na tuurlijke bestemming volgt, m.a.w., dat het instede van direct geslacht te wor den nog eenigen tijd bij mesters en weiders verblijft om op deze wijze uit eindelijk zooveel mogelijk vleesch en vet te leveren. Deze regeling verleent eener zij ds uitstel van levering t.a.v. de dieren welke voor mesterij of weiderij in aan merking komen, terwijl zij anderzijds bevordert, dat de mesters en weiders in het bezit van deze dieren komen. De mester of weider, die ingevolge deze regeling vee wil betrekken, dient zich daartoe te wenden tot den plaatse lijken bureauhouder van zijn district. In het algemeen zullen alleen diegenen, die reeds vroeger gewoon waren vee te mesten of te weiden, hiervoor in aan merking komen. Zoowel degene, die ei gen vee wil mesten of weiden en daar om voor de betreffende dieren uitstel van levering wenscht, als degene, die de benoodigde dieren van anderen wil be trekken, komt in aanmerking. Voldoet de veehouder aan de gestelde eischen, dan wordt met hem een contract aan gegaan, waarbij hij zich verplicht, bin nen een gegeven termijn een zeker aan tal dieren van een bepaald minimum gewicht en tenminste een bepaalde kwa liteit te zullen leveren. Daartegenover verplicht de Nederlandsche Veehouderij- centrale zich om de dieren t.g.t. tegen een bepaalden prijs over te nemen, in dien zy wat gewicht en kwaliteit betreft tenminste aan de gestelde eischen vol doen. Voor elk dier, waarvoor men con tracteert, wordt telkens een afzonder lijk formulier ingevuld. In feite gaat men dus voor elk rund een apart con tract aan. Contracteert een mester, dan geldt als voorwaarde, dat de helft van. de gecontracteerde dieren vóór 1 Mei en de andere helft vóór 1 Juni afgezet zijn, terwijl bij contracteeren voor 2 die ren 1 Mei en 1 Juni als uiterste data van levering gelden. Wil een weider nu reeds contractee ren, dan dient hij de helft der dieren vóór 1 Juli en de andere helft vóór 1 Augustus af te zetten. Contracteert de ze weider voor een enkel dier, dan wordt levering vóór l Juli vereisclat. Het minimum gewicht, dat bij afleve ring geldt, is 400 kg. Voorts geldt als eisch, dat het dier bij levering tenmin ste als B. geclassificeerd wordt. De prijs, waartoe de Nederlandsche Veehouderij centrale zich verplicht, is de prijs, welke thans voor dieren van hetzelfde gewicht en overeenkomende kwaliteit betaald wordt. Deze bepalingen gelden vóór de con tracten, welke voor 15 Maart worden aangegaan. De contractant ontvangt behalve het contact een copie daarvan, welke copie als leveringsbewijs geldt voor de ver plichte levering voor dengene bij wien het te mesten dier gekocht wordt. Wenscht de contractant de noodige die ren door middel van den handel te be trekken, dan is hiertegen natuurlijk geen enkel bezwaarde door hem ont vangen copie-contracten dient hij dan aan den handelaar over te dragen (waartoe het formulier ruimte biedt) en aan hem ter hand te stellen. Wil de contractant de dieren uit eigen stapel mesten of weiden en daarvoor derhalve uitstel van levering verkrijgen, dan heeft hij het copie-contract dus niet noodig. In dit geval wordt het copie- contract dus door den bureauhouder behouden deze zal dan echter tevens één dier op den aanslag van den con tractant in mindering brengen, alhoe wel deze het dier eerst na den vastge- stelden tijd behoeft te leveren. Bij deze regeling zijn de prijzen, wel ke de mesters en weiders voor het vee, dat zij noodig hebben, moeten betalen, niet gefixeerd. Daartegenover staat, dar deze veehouders dit vee geheel vrij kun nen uitkiezen. Mocht t.g.t. blijken, dat de prijzen, weike zij voor dit vee moeten betalen aanzienlijk hooger liggen dan de prijzen, welke de Nederlandsche Vee houderijcentrale voor dezelfde dieren zou betalen, dan zal deze Centrale uit het door haar overgenomen vee de daar voor passende dieren tegen normale prijzen voor de mesterij en de weiderij beschikbaar te stellen. Het aantal contracten, dat tot 15 Maart afgesloten kan worden, is tot een zeker aantal beperkt. Hun, die terstond voor deze regeling in aanmerking willen komen, wordt dus aangeraden zich zoo spoedig mogelijk tot hun plaatselijken bureauhouder te wenden. In het algemeen zal aan degenen, die genegen zijn voor betrekkelijk korten termijn te contracteeren, de voorrang worden gegeven. HET SLACHTEN VAN SCHAPEN De Secretaris-Generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat de Ned. Veehou derij Centrale alleen ontheffing mag vcrleenen van het verbod, ge steld in liet Slachtverbod 1940 schapen, ten aanzien van scha pen, welke door haar zijn ge kocht en verkocht met bestem ming om te worden geslacht en voor de gevallen, waarin ten ge- noege van de Ned. Veehouderij Centrale is aangetoond, dat het dier in nood moet worden ge slacht. Voorts zijn de prijsgrenzen vast gesteld, binnen welke bovenge noemde Centrale de schapen, be stemd voor slachting, koopt. De prijzen, waarvoor schapen- vleesch aan uiteindelijke verbrui kers ten hoogste mag worcien te koop aangeboden en verkocht, zijn de volgende bout met, been. schouder met been en karbona den f 1,45 id. zonder been f 1,60 borst en nek f 1,25 rauw scha penvet f 1,25. Deze prijzen gelden in guldens voor vleesch per Kg., af winkel en inclusief omzetbelasting bij bezorging aan huis mogen zij wor den verhoogd met ten hoogste 5 cent per pond of gedeelte van 'n pond per bezorging. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. De Secretaris-Generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede BOTER EN VETTEN Gedurende het tijdvak van Maandag 17 t.m. Zondg 23 Febr. geeft de met „02" genummer de bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine De met 02 genummerde bonnen die 16 Febr. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t.m. Zon dag 2 Maarts a.s. BROOD EN GEBAK Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Febr. t.m. Zondag 23 Febr. geeft elk der met 03 ge nummerde bonnen van de uitgereikte nieuwe broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met 03 ge nummerde bonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. De op 23 Febr. nog niet gebruik te bonnen blijven geldig t.m. 2 Maart, met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in ho tels, restaurants, e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 t.m. Zondag 23 Febr. geeft de met 06 genummer de bon van de nieuwe kaart recht op het koopen van 1 ei. De bonnen welke op 23 Febr. nog niet .riji gebruikt blijven geldig t.j^.lC>2 Maart, doch mogen in de week v§n 24 Febr. t.m. 2 Mrt. niet gebruikt" worden in ho tels restaurants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Febr. t.m. Zondag 16 Maart geeft de met 06 genummer de bon van de nieuwe bonkaart, recht op het koopen van 1 Kg. suiker. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het tijdvak waarin de met 06 genummerde bon is geldig verklaard op Maandag inplaa's van op Zaterdag begint te loopen. VLEESCH EN VLEESCHWAREN Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Febr. t.m. Woensdag 26 Febr. a.s. geeft de met 02 vleesch gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koopn vag 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 'n rantsoen vleeschwaren. De met "02 worst, vleesch waren" gemerkte bon geeft al leen recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welker op 26 Febr. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t.m. Zondag 2 Mrt. a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartike len, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. PEULVRUCHTEN. Omtrent de distributie peulvruch ten zullen nog nadere mededeelin gen worden gedaan. DE STEMMING AAN DE VOORDEUR. Rrrt zegt de. bel. Mevrouw, daar is de slager! Mevrouw vliegt naar de deur. met wapperende vanen aan haar huisscliort. Slager, je hebt me gisteren zulk slecht vleesch gegeven, dat je niet meer behoeft te komen, 't Was 'n schande zooveel vet als er aan de rollade zat. Zeg maar te gen je baas, dat ik 'ni afzeg. En jij. jij komt 's avonds niet meer aan de deur om Mientje te halen, dat gevrij wil ik niet meer heb ben, begrijp je Bons doet de voordeur. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de melkboer Niets noodig vandaag, Mien tje. En zeg ook, dat ie z'n boter kan houden. Veel te ranzig is die. Denkt ie dat wij dat zullen slikken Mientje af. Bons doet de voordeur. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de bakker. Bellen laten, Mientje. Z'n brood lijkt nergens op aange brande turf, zeg ik. Bellen laten, Mientje. De voordeur doet niets. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de kruide nier. Niets noodig vandaag, Mien tje. Die kerels denken, dat een mensch niets anders te doen heeft, dan naar de bel te loopen. Zeg maar, dat ik voortaan wel op bellen zal, als ik wat noodg heb. Mientje af. Bons doet de voordeur. Zoo was 't. Ja, zóó was 't. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de slager Mooi zoo, ik zal zelf wel 'ns gaan Mevrouw vliegt naar de deur met wapperende' vanen aan haar huisschort. Ha, slagertje, fijn dat je 'r bent. Oh, is dat 't vleesch Mevrouw bekijkt 'n pezig stuk rundvleesch. Heerlijk, zeg slager. Als je nog zoo iets hebt, breng 't als je blieftWat zeg je, 't vleesch slecht Geen sprake van, heerlijk is 't, fijn Je komt toch morgen weer En zeg, je hoeft 's avonds niet aan de deur te staan, als je Mientje komt halen, hoor Kom Igerust binnen. En als je wilt kun je in de keuken wachten. En als ik een kopje thee heb, nou dan drink je maar mee. Ik zeg maar zoo, minnende harten, moet je alle mogelijken steun vcrleenen. Nou, dag slager De deur gaat nog niet dicht. Mevrouw kijkt den slager vrien delij na. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de melkboer Wat kan ik krijgen vandaag Mientje Een half pintje. Best, best. En vraag aan den man, of tie een kopje koffie wil hebben Mientje naar voor. Melkboer binnen. -- Dag man 'n Bakje koffie. Dat smaakt best hé Nou kom eiken morgen maar om 'n kopje. En als je geen melk hebt Nou wat zou dat kom gerust jc kopje koffie halen hoor De voordeur bonst niet, want mevrouw laat den melkboer uit. Rrrt zegt de bel. Mevrouw daar is de bakker. Ja kind ik ga alZoo dag bakker "n Sigaar bakker Ja, ik weet 't. je hebt niet meer brood, je geeft wat je missen kunt. Nee, over jou heb ik niet te klagen. Zeg als je 'ns 'n broodje-zonder-bon missen kunt.... Hé, doe je 't Dag bakker, de groeten aan jc vrouw en kindertjes. Hoe maakt 't de baby Best Fijn hoor! Dag bakker, 't beste De voordeur doet niets. Rrrt zegt de bel. Mevrouw, daar is de kruide nier. Goddank dat ie komt. Ik zal zelf wel bestellen. Dag kruidenier. Ik geef je de bonnen maar en je brengt maar wat je hebt. En wil je meneer en mevrouw vragen of ze vanavond op visite komen Da's wel gezel lig in dezen tijd dan kun je me kaar zoo 'ns wat voorlichten. Niet vergeten, hoor jongen. En hier een duppie voor de moeite. De voordeur bonst niet. Zoo is 't. Ja, zóó is 't. BINNENLANDSCH NIEUWS. LADY CHAMBERLAIN OVERLEDEN. Lissabon, 13 Febr. (Stefani.) Uit Londen wordt gemeld, dat lady Chamberlain, de echtgenoote van wijlen den Britschen minister-pre sident Chamberlain, na een korte ziekte is overleden. EEN... WELRIEKENDE KRANT. Toen de bewoners van Nasliville dezer dagen hun ochtendblad op sloegen, snoven zij, volgens de United Presss, verbaasd, >vant het blad - het was de „Tennesscean" - was op heit geheel nieuwe denk beeld gekomen, om de opmerk zaamheid der lezers op een adver tentie te vestigen door deze te par- fumeeren. Teneinde deze aangena men geur te verkrijgen, had men 15 pond rozenparfum gemengd door den drukinkt, waarmede de betreffende advertentie was ge drukt. GEMEENTE WIERINGEN. DISTRIBUTIEDIENST WIERINGEN BESCHIKBAARSTELLING EX TRA ZEEPRANTSOENEN. Uitgereikt kan worden aan I. Zij.die reeds eerder hebben ontvangen. II. Zij, die tot dusverre nog niet hebben ontvangen. III. Melkers. BETREFFENDE GROEP I Hoofden van bedrijven of onder nemingen die opnieuw in aanmer king meenen te komen voor extra zeeprantsoenen wegens vuile ar beid, kunnen de benoodigde formu lieren vanaf Maandag 17 t.m. Woensdag 19 Febr. a.s. op het dis tributiekantoor te Wieringen af halen. BETREFFENDE GROEP II Dezelfde regeling geldt voor hen die tot dusverre nog geen ex tra rantsoenen hebben ontvangen BETREFFENDE GROEP III Aan melkers op veehouderij- of gemengde bedrijven, worden ex tra rantsoenen verstrekt op basis van het aantal KOEIEN dat het bedrijf bezit. Het benoodigde for mulier, waarop het aantal koeien moet worden vermeld, kan op bo vengenoemde tijd en plaats wor den aangevraagd. N.B. De formulieren moeten vol ledig en duidelijk ingevuld, uiter lijk Maandag 24 Febr. a.s. op het ds'ributiekantoor te Wieringen zijn ingeleverd. EXTRA ZEEP AAN GEDIPO- MEERDE BAKERS EN KRAAMVERZORGSTERS. Bovengenoemde personen kun nen hun extra zeeprantsoenen in dc week van 17 t.m. 22 Febr. a.s afhalen op het distributiekantoor te Wieringen (geopend van 9-11 uur v.m.) onder overlegging van een diploma geteekend door de Geneeskundige Inspecteurs van de Volksgezondheid. BOEREN ONTWAAKT! Oud-Minister Posthuma over de Landbouwpolitiek. „Laat ons nu tezamen bouwen Vrijdagavond heeft dr. F. E. Posthu ma, oud-Minister van Landbouw en thans Algemeen Adviseur van het Ne- derlandsch Agrarisch Front, een radio rede gehouden over de ontwikkeling der landbouwpolitiek. Spreker herinnerde aan Poot's woorden over de rust en genoegelijkheid van het landmansleven, waarin naar zijn mee ning de kenmerken van het toenmalige boerenleven juist werden weergegeven. Ook toen vroor het in den winter en stortregende het in den zomer, ook toen stormde het in sommige tijden van het jaar, bleef wekenlang de regen uit en schroeide de felle zomerzon. Evenals toen kan van den godvruchtigen boer ook nu nog gesproken worden als Van ccn gerusten landman, maar of van genoegelijkheid met dezelfde waardee- ring getuigd kan worden als waarmee Poot dit deed, valt te betwijfelen. De oorzaak in dat verschil is naar dr. Posthuma's meening voornamelijk dit, dat de boer in dien tijd met zijn pro ducten, als God hem had veroorloofd die te winnen, niet aan zoovele invloe den onderworpen was als dit nu het geval is. Alles bepaalde zich tot de plaatselijke markt en dan mocht deze eens bij over vloedige oogst wat lager prijzen geven, doch dat werd als zeer natuurlijk aan vaard. In ieder geval voelde men het niet en kon men het ook niet voelen als een invloed van buiten, zelfs niet van zeer ver verwijderde plaats. Ieder, die op het oogenblik zijn ooren en oogen goed opent, kan moeilijk ont kennen, dat er en waarschijnlijk niet alleen door Europa maar misschien wel door de geheele wereld een strooming merkbaar is, die van geweldigen invloed zich toont op het bestaan van den boer. Jarenlang heeft men hier ook in Neder land getracht, omdat men voelde dat men het moest, in dezen de boeren te steunen. Men nam natuurlijk de maat regelen, welke men in overeenstemming achtte met het inzicht, dat men in het vraagstuk had. Ik zet dit niet voorop, aldus spreker, omdat ik nu, evenmin als bij welke an dere gelegenheid ook, den indruk wil geven, dat het gaat om hartelooze cri- tiek. Integendeel, al heb ik van den be ginne af, d.w.z. nu wel haast acht ja ren geleden, betoogd, dat de landbouw crisismaatregelen verkeerd werden ge nomen, ik wil toch nog wel aannemen, dat men naar eerlijke overtuiging die maatregelen nam, doch dan ben ik zoo vrij daaraan toe te voegendit ge schiedde omdat het inzicht verkeerd was. Men zag de prijzen van de landbouw producten dalen en men begreep, dat dan het bestaan van de boeren in ge vaar kwam en dus zei men dan moet de Staat er geld bij geven. Men meende, dat op een bepaald ter- x-ein, met name het Zuivelterrein, het dalen van de prijzen altijd het gevolg was van een te groote productie van grondstoffen en dus zei men wij moe ten trachten die productie van de melk te verkleinen. Afgescheiden nu nog van het feit, dat dit niet gelukt is, was ook het inzicht in dezen fout. Er kan nu eenmaal niet een nadeel verbonden zijn aan een over vloed van het een of ander op het ge bied van de voedingsmiddelen, mits men deze overvloed maar in goede banen verder leidt en mocht dan aan het eind

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3