WIERINGER COURANT. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 No. 22. GEMEENTE W1ER1NGEN. DE NIEUWE OMZETBELASTING. Uitgaande van de diverse plaatse lijke vereenigïngen werd Donderdag middag in Hotel Engel te Hippolytus- hoef een vergadering gehouden waarin door den Inspecteur der Registratie, de heer E. J. H. Volkmaars een uiteenzet ting van de nieuwe Omzetbelasting werd gegeven. Voor deze vergadering bestond groote interesse zoodat de achterzaal van En gel geheel gevuld was met belangstel lenden in de jongste fiscale maatrege len. Iets, hetwelk overigens begrijpelijk is want er is vrijwel geen enkele meer die niet met de O.B. of met de loonbe lasting, waarvan eveneens een korte uiteenzetting zou worden gegeven, te maken heeft. De heer C. J. Bosker die de leiding van deze vergadering had, opende met een vlot speechje waarin hij den spre ker welkom heette en de aanwezigen het belang van een vergadering als hier gehouden voor oogen stelde. Hij bond de aanwezigen op het hart een goede administratie aan te houden en zoo veel mogelijk van gelegenheden als de hier gebodene te profiteeren, aangezien de nieuwe belastingwetten diep ingrij pen in het maatschappelijk leven. We krijgen er allen mee te maken en dus is het zaak voor ieder, zijn kennis en inzicht in ons belastingstelsel te ver diepen. Voor wie wil, is er op deze ma nier veel te leeren waarbij spr. o.a. ook dacht aan de leerlingen van de midden standscursussen. De Heer Volkmaars hierna hierna het woord verkrijgende begon met op te merken dat het wederzijds belang is voor de belastingadministratie' en de belastingplichtigen elkaar zoo goed mo gelijk te begrijpen en samen te werken. Met samenwerking zijn beiden gebaat en vele onaangenaamheden kunnen worden voorkomen. Spr. uitte zijn blijd schap over de groote opkomst en sprak den wensch uit dat de aanwezigen eenig inzicht zouden verkrijgen in de struc tuur van de nieuwe O.B. De zwarighe den, die de nieuwe wet op het bedrijfs leven legt zullen groot genoeg zijn. We moeten dus trachten deze zooveel mo gelijk weg te nemen, 't Publiek en de ambtenaren moeten zich beiden in de nieuwe wet inwerken, beiden brengt het moeilijkheden, doch deze kunnen van weerszijden belangrijk worden vermin derd als men elkaar tracht te begrijpen en gaat samenwerken. Spr. zal trachten zoo duidelijk mogelijk een overzicht te geven van die bepalingen die voor de bevolking alhier van belang zijn. Mocht hij hierin soms niet slagen, omdat hij als deskundige op dit gebied mogelijk te veel vanzelfsprekend vindt, wat voor 't publiek minder goed te begrijpen is, daar hoopt hij dat men straks ruim schoots gebruik zal maken van de gele genheid tot het stellen van vragen. Vervolgens overgaande tot de behan deling der nieuwe wet zette spr. eerst de groote verschillen tusschen de oude en de nieuwe regeling uiteen. Van de oude regeling zijn vervallen 1) De on belastheid van vele eerste levensbehoef ten 2) de tabel met de hoog belaste (12%) goederen 3) de omzetbelasting- zegels. Onbelast- zijn thans, voor zoover al hier van belangafval, beetwortelen, granen, w.o. boekweit, huiden en vel len, leder, meel en bloem van granen, meststoffen, smeerolieën en -vetten, veevoeder, ruwe wol en zaden, terwijl ook drukinkt onder de vrijgestelde goe deren valt. (Doch de Wieringer Courant en Wieringermeerbode zijn belast.) Kende de oude regeling alleen belas tingplicht bij „fabricage" van goederen (hieronder te verstaan alle handelingen die de aard der goederen deden veran deren), de nieuwe wet belast het leve ren van goederen. In de oude wet was was verkoop vrij en alleen het maken der goederen belast, in de nieuwe rege ling daarentegen heft men het eene gedaan en het andere niet nagelaten, men heeft het maken (fabriceeren) en het leveren (verkoopen) beiden belast. Daarnaast heeft de nieuwe regeling belast het verrichten van diensten (in bedrijf of beroep). Als Dirk Engel thans een net repa reert voor een ander dan is de belasting administratie niet zoo kleinzielig om hem alleen daarvoor als fabrikant aan te merken maar wel gaan ze deze repa ratie als het verrichten van een dienst aanmerken. Met als gevolg dat Engel 2'h van de opbrengst van deze repa ratie moet dokken. Een fabrikant en een handelaar zijn belast voor hun leverin gen, een reparateur, taxi ondernemer, behanger, timmerman, schoorsteenveger, kwakzalver (op Wierlngen onbekend), kapper, advocaat, commissionair, be lastingconsulent, exploitant van een bioscoop e.d., tooneelspeler, begrafenis ondernemer, kunstenaar, waarzegger of goochelaar en nog vele beroepen meer aldus maakte de Heer Volkmaars ons duidelijk, zijn belast wegens het verrich ten van diensten. Deze laatste groep wordt in de wet aangeduid als onderne mer, niet zijnde fabrikant of handelaar. De grondslag van de nieuwe wet en dus de sleutel tot het begrijpen van hare strekking zijnde belastheid van geleverde goederen en van verrichte diensten. Het vervolg van de uiteenzetting van den spreker was gewijd aan de practi- sche uitwerking van deze grondbegrip - pen. Dat hij bij de behandeling van deze voor velen ongetwijfeld drooge ma terie tot het einde toe een aandachtig gehoor bleef houden, bewijst, dat bij publiek en spreker beide de ernstige wil voorzat het wederzij dsche belang te die nen en elkaar te verstaan. Voor het gros van het publiek is het jonder twijfel moeilijk haar aandacht .e bepalen bij een zoo weinig ambitieus onderwerp als de techniek van een be lastingwet, terwijl het voor een spreker eveneens moeilijk is en meer aan gewo ne inspanning vergt begrip te doen ont staan voor iets waartoe menigeen van nature zich alles behalve voelt aange trokken. Beiden hadden door een zuren appel heen te bijten. Het belastingtarief is zooals de mees ten bekend zal zijn voor een levering van fabrikant aan grossier 2'h van grossier aan kleinhandelaar */a en van kleinhandelaar aan consument of gebruiker weer 2'/a Het totaal aan belasting is dus nog 5Vg waarbij in aanmerking dient te worden genomen dat iedere afleveraar het voor hem gel- Jende percentage moet betalen over de van den kooper ontvangen prijs. Voor de berekening van deze prijs mag wor den afgebroken 1 normale kortingen 2 kosten van retour-emballage 3 vracht en assurantiekosten voorzoover door af leveraar aan anderen worden betaald. Wordt daarentegen rente bijberekerid dan moet de O. B. van verkoopprijs rente worden voldaan. De Omzetbel. wordt geheven evenzoo vele malen als de goederen van den eenen eigenaar naar den anderen over gaan. Men dient echter te weten dat deze belasting alleen op roerende goe deren rust, dat ze steeds over den nor malen prijs moet worden berekend en dat ook huurkoop en vordering door het Rijk belaste leveranties uitmaken. Ver der het beschikken over goederen ten behoeve van een onroerend goed waar van zij deel gaan uitmaken, door een fabrikant (een bepaling voor aannemers van belangdeuren kozijnen enz. aan een huis) en niet te vergeten het eigen gebruik van goederen door den fabri kant of handelaar. Land- en tuinbouwers en veehouders echter zijn van belasting op eigen ge bruik vrijgesteld. Het tarief op de goederen kent echter ook enkele afwijkingen. Zoo b.v. indien een fabrikant de tusschenhandel uit schakelt en rechtstreeks aan den ge bruiker levert. In dat geval is 5% be lasting verschuldigd. Bovendien is van brood maar 1% verschuldigd terwijl dit met uitschakeling van den tussschen- handel (dus van bakker aan gebruiker) 2% bedraagt. Een „fabrikant" van melk eiren, aardappelen, fruit, versche-, ge zouten-, gedroogde- en gekoelde groen ten (voor Wieringen wel van belang), betaalt bij levering aan den handelaar 1% en bij levering rechtstreeks aan den gebruiker 3'Een melkventer die zijn melk van een fabriek betrekt be taalt 2' een veehouder-melkventer zou, indien momenteel geen verplichte afrooming en dus betrekking van de fabriek bestond, 3Vs moeten voldoen. Pluimveehouders betalen bij levering aan een eierveiliiig of handelaar 1%, bij levering aan particulieren echter ook 3'. 2 Groentekweekers idem. Aardap pel- en fruittelers idem idem. Het tarief op de verrichte diensten kent geen afwijkingen maar bedraagt altijd 2'/ï Het exploiteeren van een vischafslag of rijwielstalling, een druk kerij of een begrafenis-onderneming, een radio-distributie centrale of een dans-, boks of chauffeusschool wordt uit fiscaal oogpunt bezien gelijkelijk gewaardeerd. De „Wieringer courant" b.v. die zonder twijfel meer cultuur on der ons volk brengt dan een boks school moet niettemin evenveel offeren voor de belasting. Dokters, kwakzalvers en begrafenisondernemers betalen een gelijk pecentage. (Vast een ondeugen- digheidje van den wetgever). Schoon heidsspecialisten en schoorsteenvegers die, wat hun beroep aangaat, vast niet veel connecties met elkaar zullen heb ben zijn in de achting van den fiscus evenhoog aangeslagen. Zelfs bij deze twee brengt ze het „Gelijke monniken gelijke kappen" in de praktijk. Wat de wet echter voor goederen en diensten beide wél kent zijn enkele vrijstellingen. Buiten de reeds apart genoemde vrije goederen zijn er echter slechts weinigen die voor deze omge ving van belang zijn. Genoemd kunnen wordengrondstoffen voor „fabrikan ten", reparaties aan eigen voorwerpen, „schepen" (booten) zwaarder dan 100 Kg en bestellingen daaraan, water, electriciteit (met uitz. v. d. fabrikant, het P.E.N., moet wèl betalen) goederen by executie verkocht, aandeelen in ven nootschappen e.d., kredietverleening en incassowerkzaamheden, verzekeringen, loterijen, vervoer per schip, (vervoer per as is belast), verhuur van onroerende zaken, (verhuur gemeubileerde kamers :s belast in hotels en pensions), fonds gelden voor dokters en vroedvrouwen, belooningen in natura van ondernemers aan bij hem in dienst zijnde personen en het voor landbouwers, tuinbouwers en veehouders reeds genoemde eigen- gebruik. Ook kan nog genoemd worden eendraads wollen, z'^den en katoenen garens. Van melk afgeleverd aan een fabriek behoeft een veehouder niet te betalen. Dit wordt geregeld door middel van bestelbrieven door de fabriek af te ge ven. Opgemerkt wordt dat bestelbrieven (bestelorders) voortaan slechts in twee voud behoeven te worden opgemaakt. Inzending van een derde exemplaar aan den Inspecteur is niet meer voor geschreven. Naast vrijstellingen van goederen en diensten bestaan er tusschen de belas ting op beiden ook enkele verschillen. Zij bestaan hierin dat bij goederen (in t algemeen) eigen gebruik belast is en Jat de belasting steeds over normale prijs moet worden berekend ook al wor den deze goederen tegen verminderden prijs of om niet geleverd. Bij diensten geldt dit niet. Hier komt alleen de ont vangen belooning in aanmerking, terwijl het eigen gebruik vrij is. Een dokter die zich zelf een likdoorn snijdt behoeft Hiervan dus geen O.B. te betalen. Ook al zou hij uit macht der gewoonte zich zelf een rekening schrijven. Een gara gehouder mag zijn schoonmoeder wier bezoek begint te vervelen voor niks nie mendal naar eigen woning terugbren gen zonder hiermede een belaste dienst te verrichten. De menschelijkheid spreekt ook een woordje mee in onze wetgeving, ja, ja Een exploitant van een bioscoop of wasscherij-inrichting, notaris, advocaat of deurwaarder die uit mensehlievendheid of uit berekening niet het volle tarief in rekening brengt, is belasting verschuldigd, niet naar nor male maar naar werkelijk ontvangen prijs of belooning. Goederen echter die door een fabri kant of handelaar worden weggegeven zijn ten allen tijde belast. En zulks naar normale waarde. Verkoop van goederen niet tot het bedrijf behoorende zijn echter niet be last. Een dokter mag zijn auto verkoo pen zonder O.B. verschuldigd te zijn, een taxi-ondernemer, ook al handelt hij er overigens niet in, heeft in gelijk geval een belaste levering. Verkoop van een tweedehands worstmachine door Gerrit Poppen, (hij heeft allemaal nieuw spul hoor is belast, van een zetmachine door Cor Bosker idem, maar verkoop, van een radiotoestel door Cor de Vries is vrij. Houden we nu in het oog dat prac- tisch alle goederen en diensten belast zijn dan is het duidelijk, dat bijna ie dere zelfstandige „ondernemer" in de nieuwe belasting valt. Boeren en vis- schers b.v. die voorheen vrij waren, val len er thans onder evenals de velen die een z.g. vrij beroep uitoefenen en waar van reeds enkelen zijn opgesomd. Ter vergemakkeling van de admini stratieve beslommeringen echter zijn een groot gedeelte van de nieuwe con- tribuabelen ondergebracht onder de z.g. abonnementen regeling. Deze mensehen zijn voorloopig op hun jaarlijksche belaste omzet geschat en onder gebracht in 4 klassen. Zij wor den voorloopig aangeslagen naar resp. f 20.—, f 40.—, f60.— Of f 80.—. O.B. Aan het einde van het jaar wordt hun een aangifteformulier uitgereikt waar op zy dan aangifte kunnen doen naar de werkelijke omzet over het afgeloopen jaar. Het te veel of te weinig betaalde wordt daarna verrekend. Voor al dezulken is het dus een eer ste vereischte hun administratie bij te houden. Een eenvoudige aanteekening in een schrift van alle ontvangsten met vermelding van de daarvoor geleverde goederen of diensten is echter voldoen de. Men bespaart zich daarmede vele moeilijkheden. Men werke dus zooveel mogelijk mede en bedenke dat dit on vrijwillige abonnement anders dan een courant niet eenzijdig kan worden op gezegd. Visschers die uitsluitend over den afslag leveren wordt het echter gemak kelijk gemaakt. Voor dezulken worden de moeilijkheden afgewenteld op den breeden rug van den boekhouder bij de afslag. Visschers die aan particulieren leve ren moeten echter zelf schokken. Zij ontvangen een aangiftebiljet aan de hand waarvan de verschuldigde belas ting wordt berekend. Naast de abonnementen-regeling kent de wet nog de bijzondere regelingen voor bepaalde categorieën als apothekers, bakkers, consumptieijsbereiders, hotel houders, slagers en tandartsen. Voor deze groepen wordt de belasting op de voor iedere groep het meest geëigende wijze berekend. Deze regelingen zijn in hoofdzaak een bestendiging van de in de oude wet reeds bestaande. Enkele groepen betalen de O.B. per maand, doch in het algemeen moet per kwartaal aangifte worden gedaan. Een punt van verschil met de vorige regeling en tevens in het belang der r.ontribuabelen betreft het tijdstip van betaling der belasting. Voorheen moest betaling plaats heb ben na aflevering der goederen thans eerst wanneer de prijs of de belooning der goederen en diensten ontvangen is. Wanbetalingen leveren dus voor de O.B. geen moeilijkheden meer op. Wel is voor al voor zakenmenschen een goede boek houding een eerste vereischte. Vooral ook een volledig kasboek bijhouden Ieder ondernemer is verplicht van dag tot dag zoodanige aanteekening te hou den van zijn zaken dat de Inspecteur aan de hand van deze gegevens in staat is de verschuldigde omzetbelasting over een bepaald tijdvak te berekenen. Men dient daartoe aan te teekenen 1. geleverde goederen en verrichte dien sten 2. ontvangen prijzen en beloo ningen daarvoor en 3 de van anderen betrokken en teruggenomen goederen. Ook het in rekening brengen der O.B. mag niet meer als voorheen geschieden. Voorheen werd de belasting apart op een factuur uitgeschreven. Dit mag thans niet meer. Men dient de prijzen zoodanig te culculeeren dat daarin de te betalen O.B. begrepen is. Het apart vermelden der omzetbelasting op een factuur is strafbaar. Ook dient men te bedenken dat in het algemeen gesproken prijs- verhooging op goederen op 1 Jan. 1941 aanwezig niet geoorloofd is. De door een winkelier te betalen O.B. had door een verzoek tot teruggave van 3% O.B. van de goederen op 1 Januari aanwezig, kunnen zijn gecompenseerd. Eigenaar dig echter is dat 25% der daartoe strek kende aangiften niet ingeleverd is. Spr. geeft echter dezulken de raad zich thans nog eens met hem te verstaan. Tot slot wees de spr. nog eens op mo gelijke gevolgen van onjuist gedane aangifte. Op een eventueel nagevorderd bedrag kan een viervoudige verhooging toegepast worden, terwijl opzettelijke fraude met f 10000.boete of twee jaar gevangenisstraf kan worden gestraft. Na hierna nog eens een beknopte toe lichting te hebben gegeven op de nieu we loonbelasting werd een tijdje gepau- seerd en aan de aanwezigen gelegenheid gegeven hun vragen omtrent de nieu we belastingen te stellen. Uit de beantwoording dezer vragen na de pauze stippen we aan dat goederen aan het buitenland geleverd vry zijn van O.B.dat vee door een boer aan een slager of handelaar geleverd met 2','i en aan een particulier geleverd met 5% belast isdat fabrikanten en winkeliers verplicht zijn registers van inkomende facturen aan tc houden dat tabaksartikelen pas met 1 April onder de nieuwe O.B.-wet vallendat een kleinhandelaar die niet meer aan 25% van zijn omzet grossiert voor zijn geheelen omzet als kleinhanlaar wordt aangemerkt en dat tenslotte een werk in 1941 opgeleverd waarvoor in 1940 reeds gedeeltelijk is betaald thans voor het geheele bedrag (dus ook van het reeds betaalde gedeelte) onder de nieu we regeling valt. Veel belangstelling werd aan den dag gelegd door de aannemers omtrent de regeling bij nieuwbouw. Opgemerkt werd dat een bouwondernemer die op eigen grond huizen bouwt voor eigen rekening, daarvoor niet O.B.-plichtig is. Dit geval valt niet onder de bewoordingen der wet. Bij verkoop echter moet hij 2Vt registratierecht betalen zoodat zijn voorsprong op zijn concurenten op deze wijze teniet gedaan wordt. Overigens is de regeling voor aanne mers thans zoo dat zij 2Vs van de geheele aanneemsom wegens belaste dienst hebben te betalen en daarenboven nog 5% van zelfvervaardigde deuren, deurposten, drempels, ramen en kozij nen en andere dergelijke goederen, welke in roerende staat in den handel zijn. Voor deze laatste goederen kan ech ter de betaalde O.B. van de verwerkte grondstof teruggevraagd of verrekend worden. Worden de ramen enz. van een fabriek betrokken dan vervalt dit na tuurlijk. Voor het vervaardigen van beton- en metselspecie, mengsels voor granietvloe ren, bewerkingen aan betonijzer, een voudige bewerkingen aan balken en platen, het vervaardigen van trappen, vaste kasten, kapspanten e.d. (welke goederen gewoonlijk niet in roerenden staat in den handel zijn) behoeft deze 5% niet te worden betaald. Na afloop van de beantwoording der vragen werd de vergadering door den Heer Bosker met een kort woord van dank aan den Heer Volkmaars en diens helpers, alsmede aan het publiek voor de groote opkomst gesloten. Na deze officieele sluiting bleef de Inspecteur met zijn beide surnumerairs de heeren Huisman en Liephard beschik baar voor het beantwoorden van vra gen die zich voor openbare behandeling niet leenden en voor het geven van in lichtingen omtrent Omzet- en Loonbe lasting. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Over 't geheel kan deze ver gadering niet anders dan buitengewoon goed geslaagd worden genoemd. Het was een voorbeeld van een zeer geluk kige samenwerking tusschen belasting administratie en middenstandsvereeni- gingen. Beiden hebben eer van hun werk en komt voor den opzet ervan een woord van lof toe. De nieuwe omzetbelasting beteekent een verzwaring van den druk op het be drijfsleven en zonder eenigen twijfel ook een verlaging van het algemeene levensniveau. We moeten dat in dezen tijd doormaken, 't is niet de eenigste zwarte wolk die er hangt. Doch wanneer om een dezer zwarte wolken een zilve ren randje is te zien bestaande in een ernstige wil van publiek en belasting administratie elkaar te verstaan en vruchtdragend samen te werken, dan mag dit toch niet onvermeld blijven. BURGERLIJKE STAND Van 15 t.m. 21 Febr. 1941. Geboren Corners Adriaan, zoon van A. Willeboordse en G. Bakker Albert, zoon van J. Schachtschabel en A. de Wit. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Roelofje Knoop, oud 32 jaren, ecldgenoote van H. Dikken Joost Slagboom, oud GO jaren, echtgenoot van A. Goed hart. COLLECTE WINTERHULP. De in deze Gemeente gehouden speldjesverkoop ten bate van de Winterhulp Nederland, heeft een bedrag van f 130,53 opgebracht. WIE DE GOUWEN IN* ONZE PROVINCIE ZULLEN BESTUREN. In de Agrarische Post lezen wij de volgende naamlijst GouwgemachtigdeJ. Saai, Waardpol. der, Kolhorn. Plv. Gouwgemaclitigde C. Koeman, Wester-Blokker. Hoofd Gouw-vakgroepen A. Kout, Middelie. Plv. Hoofd Gouw-vakgroepen Jb. Kistemaker, Kolhorn. Gouw-secretaris K. Kaan, Alkmaar. Leden Raad van Advies Ir. C. Koe man, Aalsmeer (rijkstuinbouwconsu- lent) D. Kaan. Wieringerwaard (bur gemeester) H. Balk. Amsterdam Mr. A. Slob, Hoofddorp (burgemeester) P. H. Kleinjan, Alkmaar (dierenarts). Leden Raad van Bijstand Dr. Ir. v. Leeuwen, AlkmaarP. C. de Zeeuw, me uw-Vennep landbouwer) Streekgemachtigden en Vakgroepen Hoofden Streek 1 (Texel) Joh. Parlevliet Den Burg (Gem.) M. C. Keyzer, De Waal (Vgr.) Streek 2 (Koegras, Zijpe, Breezand G. Smit, Burgerbrug (Gem.) A. v. d. Sluys, St. Maartensbrug (Vgr.) Streek 3 (Schagen e.o.) Jb. Waiboer Barsingerhorn (Gem.) Alb. Schenk, Winkel (Vgr.) Streek 4 (Wieringermeer) A. Saai, Wieringerwerf (Gem.) Streek 5 (Grove Tuinbouwstreek) Nic. Stam, N. Scharwoude (Gem.) N. Kaan, Oud-Karspel (Vgr.) Streek 6 (Midden - West-Friesland) S. v. d. Deure, Opmeer (Gem.) K. Met selaar, Twisk (Vgr.) Streek 7 (Oost-West-Friesland C. Koeman, Wester Blokker (Gem.) P. Bruin. Grootebroek (Vgr.) Streek 8 (Duinstreek) J. A-Dorre- boom, Camperduin (Gem.) A. Jonge ling, Camperduin (Vgr.) Streek 9 (Schermer, Beemster e.o.) J. B. Doornbos, Schermer (Gem.) H. C. v. d. Laan, Stompe toren (Vgr.) Streek 10 (Kenneinerland) P. de Wildt, Castricum (Gem.) S. Twisk, Eg- mond a. d. Hoef (Vgr.) Streek 11 (Westelijke Zaanstreek) C. Visser, Westzaan (Gem.) P. C. Glijnes, Uitgeest (Vgr.) Streek 12 (Oostelijke Zaanstreek) J. Bakker, Wijde Wormer (Gem.) N. Schuyt, Wijde Wormer (Vgr.) Streek 13 (Purmer, Waterland, e.o.) L. Kout. Edam (Gem.) P. Vink, Middelie (Vgr.) Streek 14 (Groot-Amsterdam) J. Heins, Amsterdam (Gem.) A. c. s. Vis ser, Amsterdam (Vgr.) Streek 15 (Haarlemmermeer en IJpol- ders) L. v. Wijk, Nw. Vennep (Gem.) J. Barendregt, IJpolder (Vgr.) Streek 16 (Bloembollenstreek) W. T. de Vink, Lisse (Gem.) Ant. H. Peters, Lisse (Vgr.) N.B. Het Gooi is gevoegd bij de Gouw Utrecht, terwijl een gedeelte van de bloembollenstreek nabij Sassenheim e.o. dat in Zuid-Holland ligt, gevoegd is bij streek 16 van de Gouw Noord-Holland. Het eiland Terschelling is toegevoegd aan de Gouw Friesland.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3