WIERINGER COURANT. VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. ZATERDAG 29 MAART 1941 No. 37. Mededeeling no. 1. Bestuursvergadering, Vrijdag 21 Maart 1941. VlllOIMOCPMCCDPOLtXJ? Behalve het voltallige bestuur waren aanwezig de heeren Ir. S. Smeding en het adviseerende bestuurslid Ir. G. J. Lienesch. Nadat besloten was de functies van plaatsvervangend voorzitter en lid van het dagelijksch bestuur te vereenigen, werd, na stemming, daarvoor aangewe zen de heer A. Biesheuvel, Tusschenweg Middenmeer. Tot plaatsvervangend secretaris werd aangewezen de heer F. J. A. van Dam. Klieverweg, Wieringerwerf. Besloten werd de functies van secretaris en pen ningmeester te vereenigen, zoodat het bestuur nu als volgt is samengesteld G. P. Kistemaker, Voorzitter Ir. L. R. Dijkema, Secr.-penningmeester: A. Biesheuvel, plaatsverv. voorzitter F. J. A. van Dam, plaatsv. secr.-penn. Ir. G. J. Lienesch, adviseerend bestuursl.; Ir. A. Ovinge, lid E. J. Granneman, lid D. Troost, lid A. Langereis, lid A. Hoogendoorn, lid. Het dagelijksch bestuur is als volgt samengesteld G. P. Kistemaker, Wagenpad Ir. L. R. Dijkema, Brugstr. 21, M.-meer; A. Biesheuvel, Tusschenweg. FINANCIëN. De Directie van de Wieringermeer, die momenteel het geld der V.v.B. nog beheert, zal het zoo spoedig mogelijk op de rekening van de Boerenleenbank te Middenmeer overschrijven, waarna al daar een rekening courant kan worden geopend. Ook zal een eigen gironummer voor de V.v.B. worden aangevraagd. PERSONEEL. Voorloopig zullen er twee assistenten worden aangesteld. Besloten werd hel aanvangsalaris van de te benoemen as sistenten op f 1500 per jaar te stellen. Dit is weliswaar aanmerkelijk meer dan normaal voor dergelijke betrekkingen wordt gegeven, maar aangezien het be stuur zich op deze wijze van uitstekende krachten denkt te kunnen verzekeren, heeft het gemeend dat die overweging den doorslag moet geven. Oproepingen voor sollicitnaten zullen in de eerstvolgende twee nummers van een viertal landbouwbladen worden ge plaatst. HUISVESTING. Er zal worden gezocht naar een eigen gebouw voor bergruimte en admi nistratie. Van Ir. Smeding werd de toe zegging verkregen dat getracht zal wor den om aan de V. v. B. voorloopig onder dak te verschaffen in een der gebouwen bij de Terp in Wieringerwerf. MEDEDEELINGEN. Er zal worden getracht, na overleg met de redactie, in de Wieringermeer- bode een bepaald hoekje te reserveeren voor mededeelingen van de V. v. B. Zoo zal binnenkort begonnen kunnen wolf den met een korte omschrijving van een aantal daarvoor in aanmerking komen de proefvelden. Op verzoek van den voorzitter ver klaarde Ir. Smeding zich bereid om, zoolang er nog geen rentmeester voor den polder is, diens plaats als advisee rend bestuurslid te willen innemen. L. R. D. BUITENLANDSCH NIEUWS. MATSOEOKA CONFEREERT MET HITLER EN VON RIBBENTROP. Berlijn, 27 Maart. (A. N. P.) Van wel ingelichte zijde wordt gemeld Hitier heeft hedenmiddag om 4 uur in zijn werkkamer in de nieuwe Rijks kanselarij den Keizerlijk Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, in tegenwoordigheid van den Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, voor een bespreking ontvangen. Minister Matsoeoka werd door den chef van het protocol, gezant Freiherr von Doernberg, per auto van hotel Bel- levue naar de nieuwe Rijkskanselarij vergezeld. De Berlijnsche bevolking, die bij duizenden op den Wilhelmplatz en in de Wilhelmstrasse bijeen was, bracht den hoogen Japanschen gast, wiens nadering door fanfares van de Hitler- jeugd werd aangekondigd, geestdriftig huldebetoon. Naar verluidt, duurde de bespreking tusschen Hitier en den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Mat soeoka, 2Vs uur. Naar men verder verneemt, is de be- spi-eking gevoerd in den geest der harte lijke vriendschap welke de beide landen vereenigt. Daarbij zouden alle actueele politieke vraagstukken ter sprake geko men zijn. Naar het D. N. B. verneemt, heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken den op uitnoodiging van de rijksregee- ring te Berlijn vertoevenden minister van buitenlandsche zaken van het ver bonden Japan, Matsoeoka, ontvangen voor een bespreking, welke in een geest van hartelijke verstandhouding verliep. In dit onderhoud, dat verscheidene uren duurde, is een volledige overeen stemming van opvattingen bereikt in alle vraagstukken, welke voortvloeien uit de samenwerking, zooals voorzien in het Driemogendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan. In aansluiting daarop gaf de rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, ter eere van den Japan schen gast een ontvangst in intiemen kring, waaraan de leden van de Japan- sche delegatie, vertegenwoordigers van de Japansche ambassade en de voor aanstaande ambtenaren van de Wil helmstrasse deelnamen. MATSOEOKA ZAL PAUS BEZOEKEN. Vaticaan, 26 Maart. (A.N.P.) Het bericht, dat de Japansche mi ter van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka een bezoek zal bren gen aan. den Paus, wordt thans in Vat.icaansche kringen beves tigd. De audiëntie is bepaald op 30 of 31 Maart, doch hierin kan nog wijziging worden gebracht. LANDBOUW. Verstopping van de slokdarm bij paarden door veekoekjes. In de nieuwe Veldbode van 14 Maart 1941 werd onder dit op schrift een waarschuwing aan de paardenhouders van Prof. Beijers directeur van de Faculiteit der Veearlsenijkundige Kliniek voor inwendigen ziickten en b uitren- practijk van de Rijksuniversi teit te Utrecht besproken. Teneinde aan deze waarschu wing meerdere bekendheid te ge ven, zullen wij die hier overne men. Ik meen goed te doen in het be lang van de paardenhouders, te wijzen op liet gevaar van het voe ren van veekoekjes aan paarden. Het is mij niet bekend of zulks in andere provincies gedaan wordt, doch de ervaring heeft mij de laatste maanden geleerd, dat zulks in de provincie Utrecht wél geschiedt. Dit is nu zeer gevaarlijk. Veekoekjes be vatten namelijk ongeveer 20 pCt. gedroogde pulp, wat niet het ge val was met de paardenkoekjes. Ik verneem bij informatie zoo juist, dat op het oogenblik ook in de paardenkoekjes 10 pCt. pulp is verwerkt, wat deze waarschu wing nog meer rechtvaardigt. Deze pulp zwelt namelijk onder den invloed van het speeksel zeer snel en sterk op en kan daar door een verstopping geven van de slokdarm, soms reeds in het. halsgedeelte, meestal echter van het borstgedeelte, dus van de maag af tot ongeveer de borstin- gang. De eigenaar kan met groote waarschijnlijkheid aannemen, dat deze verstopping tot stand is ge komen, als hij merkt, dat het paard niet meer eet, meestal zich van de krib wat terug trekt, kraakbewegingen vertoont en uitvloeiing van voedseldeelen j uit beide neusgaten laat zien. Probeert, het dier te drinken, dan worden enkele slokken door geslikt,, om onder kramp - con tracties vaan slokdarm en hals spieren, door neus en mond te rug te komen. In het verdere ver loop ziet men sterken speeksel vloed. De gevolgen zijn zeer ern stig dikwijls toch, ook al wordt de verstopping betrekkelijk snel bijv. na 1 u 2 dagen opgeheven, treedt als complicatie on een longontsteking, die het gevolg is van het verslikken van voedsel deeltjes en die dus in de longen terecht komen en daar tot verderf (rotting) van longweefsel aanlei ding geven. De longontsteking verloopt bijna 'steeds doodelijk. Waar een en br*J/er ook voor de veehouders vin> .Noord Holland van groote beteekenis is, hebben wij deze waarschuwing overge nomen. Met ingang van 10 Maart komt in paardenmeel (A 1) ma ximaal 10 pCt. suikerpulp of ge droogde bieten voor, en in koek jes of brokjes voor paarden (A 2) maximaal 15 pCt. In L 3 voeder voor rundvee, schapen en geiten „kan maximaal" 33^ pCt. voor komen. Daarentegen komt in L 10 bestemd voor dezelfde laatstge noemde diersoorten en grooten- deels bestaande uit. gedroogd gras of gedr. luzerne, geen pulp voor. In UL 4 voor rundvee (voer met Ureumkern), kan maximaal 11 Va pCt. gedr. pulp enz. voorko men. Aan dit laatstgenoemde voer mag men vooral geen water toevoegen, omdat het dan ZEER GEVAARLIJK wordt. M aar men hiervan niet meer dan 4 Kg. mag geven, en het kwantum pulp hier in vrij gering is, zal dit. vermoe delijk geen groot bezwaar zijn. Op grond van de hierboven weergegeven waarschuwing voor paarden, zal men versitandjg doen het krachtvoer voor paar den met water te vermengen, zoodat de pulp enz. kan uitzet ten, waarna men het bijv. na een halve dag kan vervoeren. Maar ook aan rundvee is het. in grootcre hoeveelheden onge wenscht de pulp enz. zonder we ken toe te dienen. Het spreekt vanzelf dat. men bij het voeren van groote hoeveelheden krach'- voer eerder last zal krijgen, door dat dan de hoeveelheid pulp ook grooter wordt, dan wanneer de dieren slechts weinig krachtvoer ontvangen. Droge pulp, suiker pulp, en gedroogde bieten dient men bij het voeren van grootere hoeveelheden voor te weken met een 2 a 3 voudigc hoeveelheid water. Bij niet hooge percentages in mengvocr, en dan niet voor we ken is het vermalen van deze voe dermiddelen noodzakelijk. Het Noordliollandsch Vce- voederburau Landbouwhuis Alkmaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. PROF. Dr. J. R. SLOTEIMAKER DE BRüïNE ERNSTIG ZIEK. Naar de Christelijke Landarbeider mededeelt, is oud-minister, dr. J. R. Slot.emaker de Bruine ernstig ongesteld. ZESDUIZEND GULDEN BOETE. Prijsopdrijving van krenten. Bij tuchtbeschikking van den inspec teur voor de prijsbeheersching te "sHer- togenbosch werd een groot bedrijf voor manufacturen en levensmiddelen te 's-Hertogenbosch een boete opgelegd van f 6000.voor prijsopdrijving van levensmiddelen. Deze firma, welke in Februari van dit jaar krenten verkocht voor 90 cent per kilo, had dezen prijs verhoogd tot f 1.20 per kilo. Ofschoon de winkelier het bestaan van het prijsbeheerschings- besluit kende was hij op eigen gezag hiertoe overgegaan. Als verweer voerde hij aan, dat er een zekere eenheid moest zijn tusschen de prijzen van rozijnen en die van krenten. De inspecteur voor de prijsbeheersching besliste evenwel, dat deze overweging geen moliveering is voor prijsverhooging. Bij de bepaling der boete hield hij rekening met den ernst van het feit, dat levensmiddelen voor een te hoogen prijs aan de bevolking werden aange boden, Vooral specerijen blijken onder werp te zijn van ongeoorloofde prijs verhooging. Verschillende overtredingen op dit gebied werden berecht. RIJST VOOR DE GEZINSTAFEL OFVOOR DE BIGGEN 15 Veehouders wegens hamsteren voor het Am- sterdamsclie Hof. Vijftien veehouders uit de omge ving van Amsterdam verschenen Donderdag voor het Amsterdam- sche Gerechtshof, dat, gepresi deerd door Mr. Joh. M. Jolles, wel een weinig gevarieerd me- nue op de rol had laten brengen. Want de 15 veehouders hadden zich allen schuldig gemaakt aan hamsteren van rijst en waren al len door den politierechter ver oordeeld tot een boete van f 20. Eentonig en weinig gevarieerd moet ook het menue zijn geweest van die 15 veehouders uit liet land van Amstel en Vecht vóór de voorraden rijst in beslag werden genomen. De een had een hoe veelheid van 50, de ander van 90, een derde van 100 - een was er zelfs van 400 Kg. - gehamsterd, nadat in den loop van Febr. 1940 een fouragehandelaar uit Loe- nen aan de Vecht de ronde bij hen had gedaan met een aanbie ding gebroken rijst, geschikt zoo wel voor menschelijke als voor dierlijke ionsumptie. Om in de huiskamer op tafel te brengen, was de rijst na het ko ken, wel wat papperig, maar de varkens snoepten er, knorrend van plezier, heerlijk van en ooit de kuikens lieten het zich sma ken. Een groote onderneming in vocderartkelen had den fourage handelaar in staat gesteld de groote voorraden te leveren en de veehouders namen de rijst gretig af. Op de factuur werd vermeld „consumptierijst.' Deze vermel ding bracht eenige moeilijkheden met zich mee, nu de veehouders de een na den ander ander voor het hekje verschenen en op de vragen van den president mede deelden, dat de rijst voor de die ren op de boerderij was bestemd en dat. zij dus gerust een flinke hoeveelheid mochten koopen en, een vader van zeven kinderen, had de rijst echter voor de ge zinsconsumptie bestemd. Zijn opvolger voor het hekje gaf te kennen, dat de rijst „voor het gezin en de kippen" was. Mr. Jolles Tot. uw gezin behoo ren toch niet de biggen Verdachte Neen, dat niet Mr. .Jolles Was het dure rijst? Vcrd. 14 cent het kilo. Mr. Jolles Wat betaalt U voor rijst bij den winkelier Verd. Mijn vrouw weet dat beter ik denk een cent of tien per pond. De verdedigster Neen, twin tig cent. of 'n kwartje voor goede rijst Uit den prijs van 14 cent- per Kg. is duidelijk, dat de rijst niet voor de consumptie be stemd was. Het was biggenvoer. De procureur-generaal, mr. J. Versteeg, requireerde in alle ge vallen bevestiging van het. von nis van den politie-rechter. Mej. mr. E. Gouda uit Rotter dam, die als raadsvrouwe voor het 15-tal optrad, voerde aan, dat de veehouders de minder waardige rijst, waarvan toen een overvloed aanwezig was, als vee voer kochten. Zij achtte schuld dan ook niet aanwezig. Boven dien ontbreekt op de dagvaar ding de vermelding, dat rijst als hamsterartikel was aangewezen. Het Hof doet over 14 dagen uitspraak. TWIST TUSSCHEN TWEE SCHOLIEREN Twee leerlingen van de am bachtsschool aan de Nieuwe Ha ven te 's Gravenhage kregen ruzie. Een van hen, een 14-jarige jongen, ontstak in woede. Hij greep een houten teekenhaak en ging zijn mede-scholier, den 15- jarigen P. van D., wonende in de Honthors't straat, te lijf. Deze kreeg eenige slagen met den tee kenhaak op het hoofd, waardoor hij een verwonding bekwam en vermoedelijk een schedelbasls- fractuur. De dader, die in drift gehandeld heeft, is gearessteerct, doch vooroopig ter beschikking van zijn ouders gesteld. HET BEWAREN VAN RIJWIELBANDEN. Gelukkig zijn thans de fietsers, die op tijd oen of meer reserve lijwielbanden hebben opgedaan en zich daarom het eerste jaar in ieder geval geen bandenzorgen behoeven te maken. Wanneer zij er tenminste om denken, dat een fietsband ook bij bewaring eeni ge eischen stelt en niet als een stuk brandhout overal en op iede re wijze bewaard kan worden. Evenals alle andere rubber- artikelen, moeten fietsbanden bij voorkeur worden bewaard in 'n donkere ruimte, welke niet te droog is en niet aan al te groote temperatuurswisselingen onder hevig is. De kelder is meestal 'n zeer goede bewaarplaats voor banden rijwielschuurtjes, waar 's zomers de zon op staat, te bran den, zijn daarentegen zeer onge schikt. Het is aan te bevelen buitenban den goed schoon op te bergen en ze op te hangen op een stok. Dubbelgevouwen in een pakje bekomt de banden op den duur zeer slecht. Binnenbanden kan men het best opgepompt bewaren terwijl men er voor moet waken dat noch binnen- noch buiten banden in aanraking komen me' olie of andere vetten. GEMEENTE Z1JPE. Officieel. WATEKSTAATSWET 1900. Burgemeester en Wethouders van ZIJPE (N.H.) brengen ter openbare kennis, dat van heden af gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter gemeentesecretarie ter inzage is neder- gelegd het afschrift eener beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord holland, d.d. 19 Maart 1941, 2e afdee- ling A., no. 43, houdende goedkeuring van het besluit van Hoofdingelanden van den Zijpe en Hazepolder tot het aankoopen van strookjes grond, deel uitmakende van den westelijken berm van den weg langs de Westzijde van de Groote Sloot en van de oostelijke helft van de bermsloot langs die strookjes grond. ZIJPE (N.H.) 25 Maart 1941. Burgemeester en Wethouders voorn. De Burgemeester, D. BREEBAART. De Secretaris, J. A. DE BOER. GEMEENTE WIERINGEN. FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in Cinema dc Haan de film HET ONSTERFELIJKE HART met HEINRICH GEORGE en KRISTINA SODERBAUM in de hoofdrollen. Een keur van spelers is hier bij eengebracht. Ilcinrich George, ruig en toch beminnelijk als slo tenmaker. Rondom het machtige spel van Heinrich George, heeft hij steeds harmonie en evenwicht weten te bewaren. Met veel gevoel voor dramati sche spanning heeft Veit Harlan deze geschiedenis van Peter Hen- lein verheeld. Hij laat in deze fi guur den uitvinder domineeren en weet 'n aannemelijke en tege lijk boeiende persoonlijkheid te scheppen in Heinrich George. Prachtig is de Bach-muziek, die het aan gebeurtenissen rijke verhaal illustreert. tot het ontroerend spel van een te oude man met een te jonge vrouw, boeit, deze verheer lijking van een uitvinding, die - dit romantisch licht gezien - ie- ier, die iets voelt voor historie en fictie, belang moet inboezemen. Zondagmiddag draa.it, eveneens bovengenoemde film. BOEKBESPREKING. NEDERLANDSCHE INDUSTRIE IN WOORD EN BEELD. Kent, Nederlanders, en waardeert. Wat arbeid in Uw land presteert De doorsnee Nederlander weet, als het er op aankomt, maar uiterst weinig af van de wijze, waarop onze Nederland- sche nijverheid haar welvaartbrengende taak in onze volksgemeenschap vervult. Men moge dit onbegrijpelijk vinden, omdat immers een zoo belangrijk ge deelte der Nederlanasche bevolking juist in de nijverheid werk vindt en omdat een zoo hoog percentage van de artikelen, die wij voor voeding en klee ding gebruikten, een mdustrieele bewer king heeft ondergaan het feit blijft bestaan. Wij ontvingen thans deel II van een onder den titel: ,.Hoe maakt men.. uitgegeven serie boekjeshet vormt een geslaagde poging om meer bekendheid met het werken van ons eigen Neder- landsch bedrijfsleven en met zijn be teekenis te kweeken. Het boekje, dat door de uitgeefster, de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat". in de eerste plaats kosteloos op een aantal daarvoor in aanmerking ko mende onderwij s-inrichtingen wordt verspreid, geeft een beeld van de posi tie van en het werken in een tiental belangrijke takken van industrie. In eenvoudige termen en met behulp van frissche, duidelijke afbeeldingen krijgt de lezer een kijkje in fabrieken van aardewerk, behangselpapier, glas, haar den, houten en stalen meubelen, tafel zilver, linnen en tapijten. Het is den schrijvers inderdaad ge lukt, zonder in moeilijke technische problemen af te dalen, den lezer te doen begrijpen hoe bijv. ijzer gegoten wordt, hoe in beginsel een weefgetouw werkt, of hoe een bord op de draaischijf uit klei wordt gevormd. Een nuttige, opvoedende uitgave

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3