32e JAARGANG ZATERDAG 5 APRIL 1941 No. 40 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.30. UITGEVER CORN. J. BOSKER m WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN i Van 1 5 regels f 0.80 Iedere regel meer f 0.12 TER OVERDENKING. Laat ons welgemoed zijn en denken dat de rampen, die ons het zwaarste vallen, juist die zijn, welke nooit ko men Een verkoelde vriendschap is een verwelkte bloem. Geloof niet alles, wat gij hoort, zeg niet alles, wat gij weet, doe niet alles, wat gij kunt Geef zoolang gij geven kunt en dat uw laatste gift zij een geëerde nage dachtenis. PRODUCTIEVELDSLAG EN AARDAPPELEN. Men snijde de groote Poters. Er zullen dit jaar véél aardappelen moeten worden geproduceerd voor voeding van mensch en dier, doch aan gezien er vorig jaar veel ziekte, vooral bladrol, is voorgekomen, zal veel aan dacht moeten worden besteed aan het pootgoed. Het is dus een volksbelang, dat al het goede, d.w.z. goedgekeurd pootgoed wordt uitgeplant. Niet alleen de gewone poters, maar óók de groote knollen moeten daarvoor dienst doen. Een middel, om van een bepaalde hoeveelheid een grootere oppervlakte te kunnen bepoten, is het z.g. snijden van de groote maten (50 tot 60 milimeter en grooter) In de eerste plaats moet dat geschie den met een dun mesje. Van de zijde van den Plantenziektenkundigen Dienst is er op gewezen, dat de knol meest in tweeën wordt gesneden, maar dat groo te knollen ook in vieren kunnen wor den verdeeld. Het snijden moet liefst een of enkele weken vóór het uitpoten geschieden het beste is, dat de knollen van den kop naar het naveleinde worden gesne den, maar de stukken late men nog met een klein deel aan elkaar verbon den. De snijvlakken dan op en even vóór of bij het uitpoten worden de stuk ken dan geheel van elkaar verwijderd. Op élk stuk moeten eenige kiemen aan wezig zijn. Het gesneden pootgoed moet met zorg worden behandeld. In géén geval mag het in een vochtige of bedompte ruim te worden geplaatst, omdat dan gemak kelijk rotting kan optreden. Men plaat se het dus in een droge, luchtige ruimte en zorge óók gedurende den nacht voor voldoende ventilatie. Niet alle rassen verdragen het snij den even goed. Tot de, in dit opzicht, minder sterke rassen behooren Eerste ling, Frühmolle, Furore, Alpha, Bintje, Ideaal en Thorbecke, doch als de hier boven aangegeven aanwijzingen worden gevolgd, kan óók voor deze rassen het snijden met gerustheid worden aanbe volen. De tijd voor het snijden is thans aangebroken. NEDERLANDSCHE OMROEP. Dr. ing. W. A. Herweyer benoemd tot directeur-generaal. Als directeur-generaal van den Neder- landschen radio-omroep is thans dr. ing. W. A. Herweyer benoemd, die zijn taak op 1 Mei a.s. zal aanvaarden. De heer Herweyer is in 1916, als zoon van een sui kerf abrikant te Zevenbergen geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Delft en daarna de Techn. Hoogeschool te Aken, waar hij in 1931 het diploma van werktuigkundig ingenieur behaalde. Na eenige jaren praktijk te hebben gehad in Nederland, werd hij ingenieur in het Instituut voor Werktuig-, Machine- en Bedrijfskunde te Aken. In 1935 promo veerde hij aan de Techn. Hoogeschool aldaar tot doctor in de techn. weten schappen op een proefschrift over de bewerkbaarheid van bepaalde alliages. Hierna was hij werkzaam als raadge vend ingenieur, waarna hij begin 1939 bedrijfsingenieur werd bij de stoommeel- fabriek „Holland" te Amsterdam, welke functie hij tot heden vervulde. De heer Herweyer is sinds acht jaren lid van de Nationaal Socialistische Be weging. In de N.S.B. heeft hij vele func ties vervuld zoo was hij o.a. districts - leider te 's-Gravenhage. Hij is oprichter van den „Kunstkring Constantijn Huygens" Sinds de oprich ting is hij lid van den Bond van Volks huishouding der N. S. B. In het najaar van 1940 stichtte dr. Herweyer het „Technisch Gilde", welke organisatie sindsdien onder zijn leiding staat. LOOPENDE BRANDSTOFBONNEN GELDEN TOT 30 APRIL. Dit seizoen geen nieuwe toewijzingen meer. BONKAARTEN BEWAREN. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat de geldig heidsduur van de bonnen no. 15, 16 en FEUILLETON, HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE door Charles Alder. Seltzer. 16.) Enkele minuten later riep zij en Bra- zo trad de kamer weer binnen. Zij keek naar hem op. „Je bent goed geweest voor Jim," zei ze. „Ik moet je zeggen, dat ik waardeer, wat je voor hem gedaan hebt. Jim stierf voor hij tijd had om je zijn werkelijken naam te vertellen, nietwaar Brazo knikte. „Zijn werkelijke naam was James Wainright. Ik ben Ella Wainright. O, ik wou, dat hij mij had laten weten, dat hij ziek was De tranen kwamen te voorschijn en Brazo was misnoegd. „Kom, mevrouw, er is geen reden om te schreien. Jim werd goed verzorgd. En je moet je niet van streek maken, na het gebeurde van vannacht. Ga nu liggen en" slaap eens flink. Morgen zul je je heel wat beter voelen." Het meisje strekte zich uitin haar oogen kwam een angstige gloed. „Je begon zij bevend „je gaat toch niet weg „Niet ver, mevrouw. Ik slaap daar ginds, tegen den muur." Hij wees. „Je hoeft niet bang te zijn. Wolf Wilson en zijn vrienden zullen je niet lastig vallen. En als je bang bent voor mij, welnu, dan kun je je deurj grendelen. Ik heb die met opzet zoo maakt." „Je verwachtte mij dus vroeg zij verwonderd. „Wel, natuurlijk." Je wachtte op mij is het niet Maar er was niets, wat je weerhield om al Jim's goud te nemen Ik zou er niets van geweten hebben Zij schonk hem een snellen, waardeerenden blik. „Dat kan wel waar zijn, mevrouw." „Ben je er zeker van, dat het goud ligt. waar Jim zegt „Het is hier, mevrouw." „Wat Stel je er geen belang in Ditmaal keek zij hem langer aan. „Och, ik weet het niet. Ik geloof wel, dat ik er belang in stel. Maar niet ge noeg om het te vooorschijn te halen voor de ware eigenaar kwam." „Je bouwde deze kamer dit bijge bouwtje zelf vroeg zij. Brazo knikte. „Nadat Jim Stierf „Ja." Brazo knikte. „Waarom Brazo kreeg een kleur, maar keek haar recht in de oogen. „Ik dacht, dat je misschien een poosje hier zou blij ven," antwoordde hij. Als zij hem nu gevraagd had, waarom hij verwachtte, dat zij in het huisje zou blijven, zou Brazo haar daar geen reden voor hebben kunnen opgeven, dan dat zij zou blijven, omdat hij dat wenschte. En hij wist. dat deze reden niet afdoende geweest zou zijn. Ella gaf geen antwoord, evenmin stelde zij de vraag. Maar Brazo merkte, dat een rood tintje langzaam opsteeg 17 van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden en kachels" en de bonnen no. 35 tot en met no. 41 van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen centrale verwarming," als mede de met „brandstoffen een eenheid vijfde periode" en de met „cokes een eenheid vijfde periode" gemerkte bon nen wordt verlengd tot en met Woens dag 30 April 1941. De geldigheidsduur van de toewijzin gen, welke geldig waren verklaard tot 29 April of een vroegeren, mits na 13 Maart gelegen datum, wordt eveneens verlengd tot en met Woensdag 30 April. Aan degenen, die leden van de Duit- sche weermacht huisvesting verleenen, zal voor April 1941 op vertoon van een bewijs van inkwartiering door den plaat selijken distributiedienst per voor dit doel te verwarmen vertrek een bon van één eenheid brandstoffen worden be schikbaar gesteld. Voor venvarmingsdoeleiiiden zul len voor het loopende sïookseizoen geen nieuwe bonnen of toewijzingen gere SS- en Politieleider, Commissaris- generaal voor de Openbare Veiligheid, op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende het op leggen van prestaties (Verordening no. 7 1941) bepaald, dat ter bestrijding van dit euvel, de door deze wandaden ver oorzaakte schade, nadat de vergoeding zal zijn voorgeschoten uit de gemeente kas, zal worden verhaald op de daders. Bij gebreke van bekende daders blijft de schadevergoeding ten las te der gemeente, behoudens dat de burgemeester bevoegd zal zijn, die vergoeding te verhalen op personen, die het inwerpen van vensterruiten bevorderen of goedkeuren of van wie op grond van hun daden of van hun uitlatingen, mede in verband met hun bekende politieke gezind heid, aan tenemen is, dat zij han delingen, als die waardoor de scha de is aangericht, bevorderen of goedkeuren. Degenen, bij wie ruiten mochten wor meer worden aangewezen of uitge-J den vernield behooren hiervan onver- reikt. Met nadruk wordt er echter wij ld aangifte te doen bij de dichtbij- de aandacht op gevestigd, dat de zUnde Nederlandsche politie-instantie. oude bonkaarten zorgvuldig dienen Deze regeling wordt geacht met in- te worden bewaard. I gang van 20 Februari j.1. in werking te Uitsluitend voor hen, die niet op pe-zijn getreden. troleum of gas koken en niet beschikken over een electrisch kookapparraat, zal een dezer dagen de gelegenheid bestaan op grond van een daartoe afgelegde ver klaring bij den plaatselijken distributie- dienst een bon voor een eenheid brand stoffen voor kookdoeleinden te verkrij gen Nadere mededeelingcn dienaan gaande zullen spoedig volgen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat PROVINCIAAL NIEUWS. BIJZONDERE VANGST. URK. Twee visschers, namelijk Posit en van den Berg, die de snoek baars visscherij aan het beoefenen zijn, kwamen dezer dagen tot de gedurende het tijdvak van Dinsdag!ontdekking, dat Cl' in de snoek 1 April tot en met Woensdag 30 April de met woorden „generator- anthraciet derde periode" gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koopen van 1 hl (max. 75 kg) anthracietnootjes. De met de woorden „generatorturf derde periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. baarsnetten een eigenaardige vangst was. Toen de netten bo ven water waren gekomen, bleken deze zoo zwaar te zijn, dat ze met. veel moeite binnengehaald konden worden. De zwaarte werd echter niet veroorzaakt door de snoekbaars maar door de aalschol vers en duikers. Niet minder dan 50 vogels waren in de netten ver strikt geraakt. Onder deze vogels bevonden zich exemplaren van meer dan 10 pond zwaar. Een der gevangen aalscholvers had om de pooten een ring gemerkt 158421. Natuurkundig Ilist. Mu seum Leiden. De ring is aan dit adres gezonden. (Enk. Crt.) VOOR INGOOIEN VAN RUITEN KUNNEN PRESTATIES WORDEN OPGELEGD. Als de dader onbekend is, te verhalen op hen van wie wordt aangenomen, dat zij er mee instemmen. Het A.N.P. meldtDaar herhaaldelijk GESLAAGDEN VAKONDERWIJS uit politieke motieven vernielingen van Qp het op 26 Maart j.1. te Wog- vensterruiten voorkomen, heeft de Hoo- num gehouden examen van de Yereeniging ter Bevordering van het Vakonderwijs in Westfries land, werden 23 personen geëxa mineerd. Drie werden er afgewe- 'zen en de navolgende personen behaalden 't volledig diploma. Nico Weel, Andijk-W. Jan Kloosterman, Middenmeer Arie Kossen, Middenmeer J. Kloos terman, Slootdorp B. Meijerink, Middenmeer; G. de Jong, De Rijp; Pieter Rol, Beemster B. Loos, Wognum F. de Beurs. Lambei't- schaag T. Beek, Medemblik M. C. Steenhorst, Noordscharwou de II. C. Bakhuys, Oudkarspel J. van Leeuwen, Oudkarspel H. Schuit, Noordscharwoude D. Nap, Oudkarspel C. van Door- num, Broek op Langendijk A. Kunst, Avenhorn C. Bakker, Ursem G. v.d. Zwaag, Dantuma- woude. MESTCONTRACTEN VARKENS 1941. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord Holland, deelt den t varkenshouders, georganiseerd Dij de L. C. O. voor Noord Holland, het volgende mede Zooals uit voorgaande perspu blicaties is gebleken, moeten allo varkens boven de 60 Kg., welke 'n georganiseerde, ingevolge de toe wijzing in voorraad heeft, opgege ven worden. Zij mogen in het ver volg alleen nog maar op contract of vergunning gehouden worden. Deze aanvagen dienen vóór 9 April te zijn geschied bij den Plaatselijken Bureauhouder van de L. C. O. 1. Alle mestvarkens, welke •hans een gewicht zwaarder dan 60 Kg. hebben, kunnen alleen op contract gemest worden en die nen bij een gewicht van pl.m 100 Kg. aan de Ned. Veehouderij Centrale geleverd te worden. Van ieder varken moet een contract opgemaakt worden. 2. Al het fokmateriaal (zeugen en beeren) kan alleen nog maar op een vergunning gehouden wor den. Deze vergunning kan niet worden overgedragen. Bij de aan vrage hiervoor dient men zoovee! mogelijk te vermelden het oor- merknummer. het tatoueermerk en het stamboeknummer. 3. Biggen bestemd voor huis slachting, welke het gewicht van 60 Kg. nog niet hebben bereikt, kunnen voorloopig worden aange houden. Voor varkens, welke van haar hals en zich uitspreidde er donkerder werd, tot haar wangen vuur rood waren. Toen wist hij, dat zij dacht aan de vraag, die zij had kunnen stel len en aan het corset en de kousen. Zij trok de deken dichter om zich heen. „Ik dank je voor wat je gedaan hebt," zei ze koel. „Wil je alsjeblieft de deur sluiten als je weggaat Brazo boog. Zijn gelaat was even rood als het hare. Hij sloot de deur. Hij had nog maar twee of drie stappen in de groote kamer gedaan, toen hij den grendel op de slaapkamerdeur hoorde dichtgaan met een klap. die haast uit dagend was. HOOFDSTUK X. Brazo verliet het huis en stond in de koele nachtlucht. In tegenwoordigheid van het meisje, was hij verlegen ge weest nu was hij geheel in de macht van een gevoel, dat nauw grensde aan opgetogenheid. Toch was er een zekeren ernst in hem. Zij is niet iemand, die met zich laat spotten zei hij in zich zelf, toen hij op een hoek van het huisje stond. „Ik geloof werkelijk, dat ik een stommerik] ben, dat ik er niet aan gedacht heb, dat het haar wel eens niet kon beval-, len, om hier alleen met een man te wo- nen. En zij was beslist wat opgewonden, toen zij er toevallig aan dacht, die haar uitgekleed had. Denk je, dat zij gestor ven zou zijn, als ik dat vervloekte cor set niet losgemaakt had Hij deed deze vraag aan de millioenen sterren, die in de lucht boven het bas sin schitterden, maar hy vond zijn ant-' woord in een verdere beschouwing over den toestand van het meisje. „Ik geloof niet, dat zij bepaald in ge vaar was," luidde zyn heimelijke con clusie. „Maar hoe kon ik dat weten En ik was niet van plan om het haar te vertellen." Toen hij op de gedachte kwam, dat hy het niet verteld had, raakte hy plot seling in verwarring. Nu zou zij hem misschien verlaten, juist om dien re den Hy had de zaken mooi in de war gebracht Woest stopte hij in een stofhoopje en zag het aan zyn voeten ontploffen. Het contact van zyn gelaarsden voet met het stof had een dof geluid veroor zaakt maar een tweeden slag dien hy hoorde, was niet veroorzaakt door zyn laars. Toen hy aandachtig luisterde, hoorde hy een geluid alsof er iemand hard liep en hij sprong om den hoek, weg van eenige zwarte struiken, die hy in een groote. lange groep groeiden vlakby de plek waar hij stond, terwyl hy onder het loopen zijn pistool trok. Hy had den grond in de buurt van het plekje, waar hij het bygebouwtje had opgetrokken, schoon gemaakt en toen hy deze open plek bereikte, zag hij een man van het huis wegsnellen. De man bevond zich op eenigen af stand te ver weg voor een zeker pi stoolschot, maar Brazo keerde zich ter zijde, boog zyn linkerarm, liet het zwa re wapen er op rusten, mikte snel en haalde de haan over. De man viel, stond weer op en holde verder. Nog tweemaal vuurde Brazo op hem. Hy miste, want de man bleef doorhollen. Hij verdwen in een diepte en verscheen byna oogenblikkelyk weer, op een paard gezeten. Hy bevond zich nu op een halve mijl afstand, maar het maanlicht was zoo helder, dat Bra zo hem een spottende beweging met de hand kon zien maken. Brazo laadde grimmig zijn pistool op nieuw. „Zeker een van Wolf Wilson's bende. Helhonden Hy kende hun reputatie had enkelen hunner ontmoet. Hy kende Wolf Wil son en was teleurgesteld geweest, toen hy ontdekt had, dat de geweerkogel, dien hij van den rand van het bosch op hem had afgeschoten, hem niet ge dood had. Hy had aan Ella, niet bekend, dat hy de mannen kende uit vrees haar nog verder te verschrikken. Hy was er nu zeker van. dat een der mannen onder het raam van het bygebouwtje had staan luisteren en als hy geluisterd had, moest hy natuurlyk het gesprek over het goud gehoord hebben. Er was nog iets, waarmede hy reke ning moest houden. Als de man lang genoeg geluisterd had, moest hy den werkelijken naam van Heniey gehoord hebben en had hy ook waarschynlyk het gesprek over den moord op den be taalmeester afgeluisterd. Brazo hoorde, dat Ella hem riep en hy liep om het huis heen waar hy haar in de buitendeur vond staan. „O," riep zy uit. „Ik ik dacht, dat iemand je doodgeschoten had Brazo merkte op, dat haar gelaat erg bleek was en dat zy zich stevig vast hield aan de deurstijlen alsof zy door een plotselinge zwakte overvallen was. Zy had haar gescheurd lyfje by elkan der getrokken en hield het met een hand vast. Zy beefde. Brazo lachte. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1