WIERINGER COURANT. VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. ZATERDAG 5 APRIL 1941 No. 40. Mededeeling no. 2. Enkele raadgevingen bij de teelt van klaverzaden. Onder bovenstaande titel troffen wij een artikel aan in no. 3 van de Mede- deelingen van het „Centraal Bureau" van Maart 1941, waarin aan contrac tanten enkele aanwijzingen worden gegeven. Aangezien de inhoud daarvan zeer zeker actueele beteekenis heeft, laten wy het artikel hieronder in zijn geheel volgen. Rood klaverzaad. In aanmerking voor zaadwinning ko men momenteel de oogsten 1941 en 1942. In 1941 oogsten we zaad van roode kla vers, welke het vorig jaar reeds inge zaaid zijn om dit jaar voor hooiwinning te dienen. De eerste snede wordt nor maal voor hooiwinning bestemd. Deze behoeft niet extra vroeg gemaaid te worden, doch zeker niet te laat, in het eerste begin van den bloei dus. Hoe zwaarder deze eerste snede uitvalt, hoe meer zaad we van de tweede snede kun nen verwachten. Sterk met onkruid be zette klavers bestemme men liefst niet voor zaadteelt. Ligt het in de bedoeling zaad te winnen, dan is het goed het onkruid, dat er nu eenmaal altijd wel in klavers voorkomt, zooveel mogelijk vóór de eerste snede reeds te verwijde ren. Vooral smalle weegbree of honds- ribbe is een veel voorkomend onkruid in roode klaver, dat men zooveel moge lijk dient te verwijderen, evenals alle andere zaadgevende onkruiden. Ook na het hooien der eerste snede kan men zoonoodig nog even doorloopen om en kele onkruidplanten te verwijderen. Een droge warme zomer is zeer bevor derlijk voor een goede zaadzetting. Of voldoende zaad gezet is in de tweede snede kan men gemakkelijk controlee ren door de uitgebloeide, doch nog niet bruin geworden bloemhoofdjes uit te pellen. Acht men de zaadzetting te ge ring, dan kan men ook de tweede snede alsnog voor hooi bestemmen en van zaadwinning afzien. Behalve wat on kruid wieden, hetgeen toch altijd een goed werk is, heeft men dan nog geen kosten gemaakt, dus nog niets verloren. Constateert men echter een behoorlijke zaadzetting, dan zal de winning van klaverzaad, vooral onder de huidige omstandigheden, zeker een behoorlijke winst opleveren. De rijping van het ge was valt eind Augustus tot begin Sep tember. Men maait pas als vrijwel allé hoofd jes geheel bruin zijn en het zaad glan zend geel-bruin geworden is. Men kan gewoon met de maaimachine maaien, waarbij het goed is het zwad telkens wat opzij te leggen, wil men geen verlies lijden doordat de paarden de hof dj es er af trappen. Overigens heeft men bij de roode klaver weinig of geen zaaduitval te duchten. Zoodra het zwad voldoende droog is, plaats men het op ruiters. De ze liefst niet te zwaar zetten, opdat ze zoo vlug mogelijk drogen, teneinde het oogstrisico zoo gering mogelijk te doen zijn. Het verdient aanbeveling bij het ruiteren er op te letten, dat het zaad zooveel mogelijk binnen in den ruiter komt te zitten, aangezien bij het afrij pen, en vooral wanneer er veel regen mocht komen, de rijpe bloemhoofdjes wel uit elkaar gaan vallen. Wanneer het gewas goed droog is. kan men óf direct de peultjes afdorschen, óf het in de schuur brengen om later te dorschen. Bij direct afdorschen moeten de peltjes dun op een luchtigen zolder uitgespreid en regelmatig omge schept worden, daar vrijwel steeds het vochtgehalte nog te hoog is om de peul tjes eenigen tijd in zakken te bewaren. Broei en kiemkrachtverlies zouden het gevolg zijn. Bij dorschen in den winter is dit gevaar, wanneer het gewas goed droog gewonnen is, vrijwel uitgesloten. Bij het dorschen zal in den regel nog weinig of geen zaad uit de peultjes te voorschijn komen. Deze droge peultjes kunnen nu in overleg met Uwe plaatse lijke coöperatie verzonden worden naar de dichtstbijzijnde centrale verwerkings plaats van het Centraal Bureau, waar met behulp van speciale werktuigen het zaad voor U afgedorscht wordt. Het is aan te bevelen om tijdig overleg hier omtrent met het C. B. te plegen, opdat, wanneer de tijd van verwerken aange broken is, wij in staat zullen zijn alle aangeboden partijen te kunnen verwer ken. Dit overleg met het Centraal Bureau gebeurt het gemakkelijkst via Uwe plaatselijke coöperatie, welke hier voor gaarne bemiddelend zal optreden. Ook hij, die plan heeft in 1942 rood klaverzaad te winnen, dient zich reeds tot het C. B. te wenden. Hij kan dan een participatie-contract hiervoor aangaan. Wij zullen hem dan inlandsch stamzaad voor dit doel ter beschikking stellen, zoolang de hiervoor gereserveer de voorraad strekt. Ook zal er groote behoefte zyn aan wit klaverzaad en hopperupszaad, wel ke beide zeer goed in eigen land gewon nen kunnen worden. L. R. D. LANDBOUW. KALVERENVOEDING. Waar de tijd is aangebroken dat er vele kalveren reeds zijn en nog worden geboren, meenen wij er goed aan te doen iets omtrent hun voeding mede te deelen. Nadat het kalf geboren en uit de koestal verwijderd is doet men goed het met een wisch stroo droog te wrij ven, waardoor men de natuur nabootst, (het drooglikken) en de bloedsomloop bevordert. Nu geve men zoo spoedig mogelijk wat biestmelk waarvan de eerste stralen zijn weggemolken. De melk wordt rechtstreeks van de koe aan het kalf gegeven zoodat de melk nog op lichaamstemperatuur is. Het zoo spoedig mogelijk verstrekken van de biestmelk dient om twee redenen te gebeuren. Het kalf heeft bij de geboorte reeds mest in de darmen het zgn. „darm- pek" hetgeen zeer taai is en moeilijk ontlast wordt. Biest bevordert de afdrij ving van het darmpek in hooge mate, terwijl tevens maag en darmen in func tie worden gesteld. Dit heeft de vorming van maagsap tengevolge. Het maagsap nu werkt bacterie doodend. Met het toedienen van biest hebben we dus kans dat de smetstof welke het kalf tijdens of direct na de geboorte heeft binnen gekregen gedood wordt, waardoor het optreden van kalverenziekten min of meer wordt tegengegaan. Men dient de hoeveelheid biest niet te groot te ne men, maar bedenke, dat de maaginhoud slechts >/s 1 L. bedraagt. Noodig is het daarom dat men minstens 3 maal doch liefst in het begin 5 maal per dag en dan op vaste tijden de hoeveelheid biest toedient. Na eenige tijd kan men het aantal keeren geleidelijk verminde- ren. Zoo het maar eenigszins mogelijk is, geve men de eerste tijd melk van eigen moeder. Natuurlijk niet wanneer het moederdier t.b.c. heeft. De voeding na de geboorte sluit dan rechtstreeks aan bij die voor de geboorte. Is dit on mogelijk dan geve men de biestmelk van een koe welke ongeveer gelijktijdig met het moederdier heeft gekalfd. De biestmelk bevat veel meer licht verteer bare eiwitachtige stoffen dan gewone melk, terwijl het ook veel rijker aan mineralen is. Na 3 weken kan men gerust mengmelk voeren, echter afkom stig van gezonde dieren (t.b.c. vrij), en waarvan bekend is dat ze melk van goede kwaliteit geven. Steeds dient men de uiterste zindelijkheid met het vaat werk te betrachten. Wat de hoeveelheid betreft kan men de eerste dag 1IV» L biest geven, hier komt dan iedere dag wat bij, zoodat men na een week 46 L geeft. De hoeveelheid is vooral afhan kelijk van het gewicht der kalveren. Niet alleen echter hiervan, ook zal men in sterke mate rekening moeten houden met individueele vex-schillen. Het is daar om van groote beteekenis dat de voe ding niet aan onverschillige personen wordt opgedragen. (Wordt vervolgd.) BUITENLANDSCH NIEUWS. Ie buitenlandsche vrienden van Honga-, rije hebben met ontsteltenis kennis ge nomen van het tragische overlijden van minister-president Paul Teleki. De dood is des nachts ingetreden en werd eerst des ochtends ontdekt. In de eerste mor genuren verspreidde zich het bericht, dat de minister-president door een be roerte was overleden. Later werd ech ter algemeen bekend, dat zelfmoord de doodsoorzaak was. Graaf Paul Teleki was een persoon lijkheid met een diep innei'lijk, in wiens ziel de geweldige en wereldschokkende gebeurtenissen, die zich tijdens zijn re-' geeringstijd in geheel Europa, ja in de geheele wereld afspefiffin, diepe sporen achterlieten. Alle snW-en der mensch heid, alle ellende van' de";'<tfïdom Hon-J gaifje woedenden oorlog 'm |kte diepen indruk op zijn gevoeligen gemoedsaard en zijn zenuwgestel weerstond steeds minder de invloeden van het wereldge-1 beuren. Daarbij kwam zijn bekommer nis over de buitengewoon zware ziekte van zijn echtgenoote, waardoor hy tot een eenzaam menschelijk bestaan werd veroordeeld. Zijn omgeving nam vol zorg reeds sedert vrij geruimen tijd de aan levens moed grenzende neerslachtigheid van geest van graaf Paul Teleki waar. On danks zijn groote zielesmart en zijn zwakke constitutie bleef graaf Teleki steeds zijn plicht vervullen. Bewust van zijn verantwoordelijkheid bestuurde hU het schip van staat op binnenlandsch, alsook op buitenlandsch politiek gebied volgens den koers, dien hij en zijn regeering als den eenig mo gelijke en derhalve ook als den eenig juiste hadden vastgesteld. Hoewel een onverwacht hevige uit barsting van zijn sinds geruimen tijd sleepende psychische neerslachtigheid een einde heeft gemaakt aan het in dienst van het vaderland verbrxxikte edele en werkzame leven, in den nacht van 2 op 3 April, zal toch de politiek, waarvan hij de leider en trouwste die naar was, onveranderd voortleven. De Hongaarsche natie is thans reeds aan twee van haar groote dooden, graaf Stephan Csaky en Paul Teleki, verplicht, onwrikbaar op den weg voort te gaan, dien deze groote zonen van ons vader land haar hebben aangewezen. VLEKTYPHUS TE MADRID. Reeds 800 gevallen. Madrid, 2 April (D.N.B.) Tot gisteren kwamen hier 800 gevallen van vlekty- Phus voor. De regeering heeft ter bestrij ding der ziekte een crediet van 300.000.000 peseta's beschikbaar gesteld. Op verschillende plaatsen zijn in de stad ontsmettingslokalen gesticht. Alle gevangenissen en kazernes werden gron dig ontsmet. De schoolvacanties ter ge legenheid van de Semana Santa (heili ge week) zijn voorloopig tot 15 April verlengd. vijandelijk convooi aangevallen. On danks het felle vuren van het luchtaf weergeschut werden vijf groote schepen getroffen en tot zinken- gebracht. Al onze vliegtuigen keerden naar hun basis terug. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps vielen een tweede convooi van den vijand aan ten westen van Kreta een schip van 8000 brt. werd in brand geworpen en zoixk, een tweede schip van 8000 ton werd ook getroffen door twee bommen van zwaar kaliber en is waarschijnlijk eveneens gezonken. Oost-Afrika Met het doel nog meer vijandelijke bombardementen op Asma- ra, waardoor reeds honderden slachtof fers waren gevallen onder de inlandsche en Eritreesche bevolking, te vermijden, is de stad Asmara door onze troepen ontruimd. De slag is bezig opnieuw te ontbranden bij een nieuwe stelling. Noord-Afrika Het succes der geme chaniseerde Italiaansche en Duitsche troepen is uitgebreid voorbij Marsa-ei- Brega. De Italiaansche en de Duitsche luchtmacht hebben met prachtige re sultaten vijandelijke colonnes, die zich naar Agadabia terugtrokken, aangeval len. DE HONGAARSCHE PREMIER GRAAF PAUL TELEKI OVERLEDEN. Gevoelige gemoedsaard van Teleki niet opgewassen tegen oorlogsellende. Over den tragischen dood van minis ter-president. graaf Paul Teleki, wordt door de regeering het volgende commu-' niqué gepubliceerd De geheele Hongaarsche natie en al- DE OORLOG. AGADABIA GENOMEN. Achtervolging der Engelschen in Cyrenaïca voortgezet. Berlijn, 3 April (D.NJB.) Het opperbe vel der weermacht maakt bekend De vervolging der in Noord-Afrika bij Marsa-el-Brega door Duitsche en Itali aansche afdeelingen teruggeslagen En- gelsche troepen is op 2 April voortge zet. Agadabia is genomen en Zoeëtina is bereikt. De tegenstander trekt snel te rug naar het Noorden. Het aantal ge vangenen en de bult aan gepantserde en ongepantserde motorvoertuigen zijn aanzienlijk. Onze eigen verliezen zijn buitengewoon gering. Stockholm, 3 April (D.N.B.) Eerst vanmiddag heeft men te Londen beslo ten, toe te geven, dat de Britsche strijd krachten in de Libysche woestijn zich op een snellen aftocht bevinden. Tot- dusver heeft men het in Londen niet aangedurfd, den val van Agadabia exx Marsa el Brega toe te geven. Een kort officieel communiqué luidde als volgt„Onze troepen hebben zich in Noordelijke richting op Agadabia te ruggetrokken. De vijandelijke troepen volgen." Italiaansch Weermachtsbericht. STAD ASMARA IN ERITREA ONTRUIMD. In Middellandsche Zee twee convooien aangevallen. Ergens in Italië, 3 April. (Stefani.) Weermachtsbericht no. 300. Aan het Grieksche front activiteit der wederzij dsche artillerie. Onze formaties luchtstrijdkrachten hebben de vloot- basis Volos en het belangrijke troepen centrum Florina gebombardeerd. In luchtgevechten werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeslhoten drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In het oosten der Middellandsche Zee hebben onze bommenwerpers en torpe dovliegtuigen een krachtig geëscorteerd BINNENLANDSCH NIEUWS. RANTSOENEERINGSBUREAU GEDISTELLEERD. „Borrel" komt echter niet op den bon. Naar wij vernemen zal binnenkort in samenwerking met de desbetreffende overheidsinstanties, de handel in gedis tilleerd een bureau voor de rantsoenee ring van gedistilleerd oprichten. Dit bureau voor de rantsoeneering van ge distilleerd oprichten. Dit bureau zal te Schiedam worden gevestidg. De aanleidiixg tot de oprichting van dit rantsoeneeringsbureau is, dat de Nederlandsche distilleerderijen op het oogenblik niet meer over voldoende grondstoffen kunnen beschikken. De situatie is zoo, dat nog maar 55 pCt. van de in normale tijden gebruikelijke hoeveelheden kunnen worden geprodu ceerd. Het doel van het rantsoeneerings bureau zal een billijke verdeeling van de beschikbaar komende hoeveelheden gedistilleerd aan de vergunninghouders te waarborgen. Het is niet waarschijnlijk, dat he' publiek in de allernaaste toekomst van deze „vrijwillige" distributie iets zal bemerken, omdat de meeste vergunning, houders nog wel over eenigen voorraad beschikken. Op den duur zal de café bezoeker echter vermoedelijk niet meer ad libitum „borrels" kunnen drinken. Het ligt niet in de bedoeling alsdan ge- distillleerd op bonnen verkrijgbaar te stellen. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. DE VOLGENDE WEEK EXTRA RANTSOEN VAN 1 EI. BROOD EN GEBAK De Secretaris-Generaal van met Dep. van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende be kend BROOD EN GEBAK Gedurende het tijdvak van Maandag 7 t.m. Zondag 13 April geeft elk der met „11" ge nummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met 11 ge nummerde bonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter vermelde aantal grammen bsscliuit 75 gram, biscuits en wa fels 90 gram, speculaas 1-40 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. anmandel- broodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gr. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken produc ten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 13 April nog niet gebruik te, bonnen blijven geldig t.m. 20 April, met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. BOTER EN VETTEN Gedurende het tijdvak van Maandag 7 t.m. Zondag 13 April geeft de met 11 genummer de bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gr. boter. De met 11 genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende bo vengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gr. boter of marga rine of 200 gram vet naar keuze. De met 11 genummerde bonnen die 13 April nog niet zijn gebruikt, blijven nog geldig t.m. 20 April. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 t.m. 13 April geeft dc met „93" genummerde bon van de bonkaart algemeen, recht op het koopen van 1 ei. De bonnen, 13 April nog niet zijn gebruikt, blijven geldig t.m. Zondag 20 Apr., In verband met het Paasch- feest zal in den loop van de volgen de week een bon worden aangewe zen, welke recht geeft op een ex tra rantsoen van een ei. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 t.m. Zondag 20 April geven de met 63 en 73 gemerkte bonnen van de bonkaart algemeen, elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke Zondag 20 April nog niet zijn gebruikt, blij ven geldig t.m. Zondag 4 Mei a.s „BIJ DEN TANDARTS HEERSCHT SFEER." Een walsje onder het kiezentrekken. Op de 17de verdieping van een wol kenkrabber in de stad Dallas in Texas houden sedert eenigen tijd twee tand artsen hun spreekuur. Deze heeren zijn, naar de United Press meldt, de meening toegedaan, dat het hooren van mooie muziek er toe kan bijdragen de pijnen van het trek ken van tanden en kiezen, plombeeren, en wat dies meer zij, te verlichten. De gedachte is intusschen allerminst iix het hoofd van de twee Amerlkaan- sche dentisten opgekomen, want sommi gen zullen zich herinneren, dat de „wonder-masseur" Sequah jaren gele den op kermissen en jaarmarkten zijn kromgetrokken en stijfbeenige patiën ten onder de tonen van schetterende muziek nieuw leven inblies waarbij booze tongen beweerden dat de muziek zoo hard speelde, opdat men toch maar het geschreeuw van de jichtige slacht offers niet zou hooren. Hoe dit ook zij, uit dien tijd dateert het befaamde lied „Heb je kromme beenen, Heb je rheumatiek Loop naar Sequah henen, Die geneest je met muziek." Ook de vooruitstrevende tandartsen van Dallas bedienen zich van liefelijke tonen om de ellende van hun patiënten eenigermate te verzachten. Tusschen de behandel-stoelen bevindt zich een apparaat met 24 knoppen en zoodra op een van deze knoppen wordt gedrukt, hoort men de muziek van een gramophoonplaat. Dit is echter niet de eenige verrassing die de vindingrijke kiezentrekkers hebben bedacht. Wan neer een patiënt zich naar de wacht kamer begeeft, opent de deur zich van zelf en hij betreedt een kamer, die in geen enkel opzicht aan een wachtkamer herinnert. De kamer is in Chineeschen stijl gemeubileerd. De meubelen zijn .van riet vervaardigd en aan den muur lis een reusachtige schildering aange bracht, die in een gebergte gelegen I :looster voorstelt. Het bijzondere van iit schilderij is niet zijn grootte, maar het feit dat het gedeeltelijk „plastisch" is uitgewerkt en dat de waterval, die naar beneden valt om tenslotte door een klaterend beekje te worden opgenomen, werkelijk uit stroom end water bestaat. Zooals men ziet een waar kunstwerk. De twee tandartsen verklaarden, dat de patiënten op deze wijze om te be ginnen hun gedachten niet meer uit sluitend op hun pijn concentreeren, dat zij door de omgeving rustiger worden eix dat zij als zij dan, eenmaal onder behandeling, de mooie muziek hooren, veel minder pijn lijden. GEMEENTE WIERINGEN. SUCCES-NIEUWS. Programma voor a.s. Zondag Scliagen 1 - Succes 1. Vertrek per fiets vanaf „Concordia" om 11.45. Schagen a - Succes a. Vertrek per fiets vanaf „Concordia" 11 u. Succes 1 moet de reis naar Scha gen ondernemen, om aldaar de club van dien naam te bestrijden. Op Wieringen leed Succes een ver pletterende nederlaag met 6-1, zoodat er heel wat is goed te ma ken. Wij rekenen dan ook dat de ex-eilandbewoners zich volledig zullen herstellen en dan zien wij de uitslag met vertrouwen tege moet. Succes a gaat eveneens naar Scha gen en we verwachten ook van hen, dat de puntjes mee naar Wieringen komen. De elftallen zijn als volgt samen

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3