32e JAARGANG DINSDAG 8 APRIL 1941 No. 41 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN tt HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE 8 8 83 SI ai a u X rt s1 s S.2 f 0.16 f 0.26 as s rt a0 K l-sl 2 S WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.30. BUREAU ADVERTENTIëM; UITGEVER Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.60 CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Telefoon Intercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.12 BINNENLANDSCH NIEUWS. Levering gevorderd slachtvee te Schagen op 9 April 1941. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat degenen, die een formulier hebben ontvangen om 10 April te Schagen te leveren, in verband met de verplaatsing dezer markt op Woensdag, 9 April 1941, op laatstgenoemden dag het ge vorderde vee aldaar moeten aanbieden. Inlevering van eierbonnen door pluimveehouders. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat niet zooals op 2 April jj. is gepubliceerd de met 75 t/m 100 genummerde bonnen van de algemeene distributiekaart door de pluimveehouders bij de plaatselijke distributiediensten moeten v:orden ingewisseld, doch de nummers 81 t/m 100. Deze bonnen moeten door de pluimvee houders in het tijdvak van 7 April t/m 12 April a.s. bij de plaatselijke distributiediensten worden ingeleverd. De pluimveehouders moe ten niet alleen hun eigen bonnen, doch ook die van de inwonende gezinsleden (inwonend personc-el wordt hierbij inbegrepen) bij, de distributiediensten inleveren. Voor de ingeleverde bonnen zal door de distributiediensten een ontvangstbewijs wor den afgegeven, hetgeen vóór 16 April a.s. bij <ten plaatselijken bureauhouder moet zijn ingediend, of indien tot dusverre voeder werd betrokken op een winkellijst, bij de sectie bij zondere diergroepen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd te Apeldoorn. De pluimveehouders, die aan deze bepalin gen niet hebben voldaan komen na 28 April a.s. niet meer in aanmerking voor een voeder toewijzing. Winterhulp Nederland. Zooals gemeld en ook zal blijken uit de nieuwe affiches, welke dringend tot offeren zullen uitnoodigen, zal van 15 tot en met 19 April a.s. in ons land weder een lijstencol- lecte voor Winterhulp Nederland worden ge houden. Daarna volgt ten slotte op 2 en 3 Mei nog een straatcollecte en daarmede wordt dan het werk van Winterhulp Nederland voor den winter 19401941 afgesloten. De waardebons van de „Winterhulp.' De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waardebonnen ABC D en E bij de winkeliers en handelaren kun nen worden aangeboden, in afwijking van den op de voorzijde vermelden tekst, is ver lengd tot uiterlijk 31 Mei 1941.- De verzilvering van deze series waardebon nen bij alle banken en spaarbanken kan eveneens in afwijking van den op de rugzijde vermelden tekst, geschieden tot 31 Juli 1941. De banken en spaarbanken kunnen de in gewisselde waardebons uiterlijk den 15en Augustus 1941 inzenden bij de kasvereeniging N. V. te Amsterdam. Deze maatregel is getroffen in verband met het feit, dat uit het publiek de wensch naar voren is gekomen, over een ruimere periode j in de gelegenheid te worden gesteld, op deze wijze goederen aan te koopen. Omzetbelasting van vee. Van bevoegde zijde wordt het volgende me degedeeld In verband met de omstandigheid dat de heffing van omzetbelasting van vee geheel overeenkomstig bepalingen van het besluit op dc omzetbelasting 1940 tot vele moeilijk heden aanleiding zou geven, en mede in ver band met het feit, dat al het voor de slacht bestemde vee moet worden geleverd door tusschenkomst van de Nederlandsche Veehou derijcentrale. is ten aanzien van de heffing van omzetbelasting van vee tot nader orde de navolgende regeling getroffen De levering door veehouders van runderen, varkens, paarden, schapen en geiten hier na kortheidshalve aangeduid als vee is onderworpen aan een heffing naar het ta rief van 2Va percent. Op het vorenstaande be staat slechts uitzondering in gevallen, waar in de veehouder kan aantoonen, dat hij als veehandelaar is opgetreden. Een veehouder is aan te merken als veehandelaar ten aan zien van ingekocht vee, dat hy binnen zeer korten tijd doorlevert. Ter zake van den eigenlijken handel in vee wordt omzetbelasting slechts geheven bij le vering door de Nederlandsche Veehouderij- centrale en wel naar het tarief van een half percent. De levering van vee door veehande laren behalve de Nederlandsche Veehoude- 'ijcentrale is mitsdien niet aan omzetbe lasting onderworpen. Hieruit volgt tevens, dat een veehouder die vee levert, ten aanzien waarvan hij volgens het vorenstaande als veehandelaar kan worden aangemerkt, voor deze levering omzetbelasting niet is verschul digd. Ter zake van het door veehouders voor ei gen gebruik beschikken over vee vindt belas tingheffing niet plaats. In verband met de omstandigheid, dat de Nederlandsche Veehouderij centrale over het grootste gedeelte van het eerste kwartaal heeft gerekend met betaling door haar aan het rijk van omzetbelasting naar het tarief van 2','a percent, is, om redenen van practi- schen aard goedgekeurd, dat de belastinghef fing bij veehouders terzake van de levering van vee eerst begint met ingang van 1 April j.1. GEZICHTEN DIE EEN HALVE MILLIMETER TE SMAL ZIJN. Nu binnenkort weer foto's noodig zijn voor de nieuwe persoonsbewijzen is het begrijpe lijk. dat iemand, die nog twee afbeeldingen van zich zelf bezit, deze daarvoor wil gebrui ken, teneinde onnoodige kosten te vermijden. Het is echter bekend, dat aan deze foto's strenge eischen zullen worden gesteld, zoo dat niet ten onrechte reeds de raad is gege ven om deze foto's vooraf ter secretarie te laten keuren. In de practijk blijkt thans, dat de afbeel dingen bij dze „voorkeuring" heel vaak niet aan de gestelde eischen voldoen. Meestal is het gezicht een halve millimeter te smal, terwijl ook de oortjes en ooren teveel neiging vertoonen om zich achter een hoeveelheid haar verdekt op te stellen. Wij meenden goed te doen een en ander onder de aandacht der lezers te brengen, ten einde straks teleurstellingen te voorkomen. Het veiligste is geen risico te nemen en zich aan de „voorkeuring" te onderwerpen BEZORGDHEID DER VEEBOEREN. Onder de veehouders te Urk is meer en meer bezorgdheid waai- te nemen aangaande het waterpeil van het land. Nu de N.O. Polder droog gemalen wordt, is dit bij het Urker vee- en wei deland al ten zeerste merkbaar. Het land is niet zoo waterrijk meer ais dit voorheen lic;t geval was. Daar het Urkerland zeer hoog is gelegen, moet dit zelfs bij een matige groei, zeer veel water hebben. Een gedeelte van dit wa ter kreeg het door de ligging van de zee. Nu dit gaat ophouden, is er gegron de vrees dat het Urkerland mettertijd waardeloos zal zijn. FEUILLETON. door CHARLES ALDEN SELTZER. „Och wat. Ik geloof, dat ik een echte stommerik ben, om zoo te schieten om er niet aan te denken, dat je misschien zou schrik ken. Maar het was niets, niet veel bijzonders. Een jakhals. Ik was bang, dat hij zou gaan huilen en je aan het schrikken maken." Zij sprak niet maar stond hem aan te kij ken. Plotseling keerde zij zich om en ging in het huis terug. Brazo hoorde de grendel op haar kamerdeur klikken, toen zij hem er op schoof. Brazo ging niet naar zijn bed. In plaats daarvan, nam hij zijn geweer en pijp en ging in het boschje dichtbij het huis, waar hij bleef zitten tot het dag werd. Hij was aan het spek bakken, toen hij de kamerdeur van het meisje hoorde opengaan. Hij keek niet om voor zij sprak en hem be groette met een zacht„Goedenmorgen. Ik heb honger verklaarde zij terwijl ze naar het spek keek. „En je weet hoe je het knap perig moet bakken. En de Koffie Zij glim lachte tegen hem. Op de een of andere manier had zij de scheur in haar lijfje gemaakt. Haar haar vormde zachte golven en kleur. Zij liep naar de open deur en stond naar buiten te kijken. „Dat is prachtigverklaarde zij. Zij zag het water van de rivier in de zon glinsteren en knikte er tegen. „Ik geloof, dat ik het me nu herinner," zei ze. „Daar gebeurde het, is het niet Ik stapte juist het water in toen Wolf Wllson mij be N.S.B. ORGANISEERT SPOED CURSUS VOOR BURGEMEESTER. 300 in opleiding. „Volk en Vaderland" bericht,, dat er een burgemeester-cursus is georgani seerd, waar onder leiding van mr, G. L. A. van Dijk, thans 300 personen wor den opgeleid, om na enkele maanden het burgemeestersambt te aanvaarden. Het blad schrijft o.m. „Ons land telt over de duizend ge meenten, waarvan het overgroote deel uit kleinere gemeenten bestaat, waar voor in de naaste toekomst dringend behoefte zal blijken te bestaan aan lei dende personen, die door woord en daad de naitionaal-socialistischc ge dachte uitdragen. In aanmerking hiervoor komen ka meraden, die allereerst door hun ka raktereigenschappen daarvoor ge schikt zijn. Zij moeten beschikken over doorzettingsvermogen, voldoende persoonlijk overwicht hebben, snel kunnen besluiten, blijken hebben gege ven van tact en menschenkennis en gemakkelijk kunnen spreken. Daarnaast zullen zij voldoende ken nis van de staatsinrichting in het alge meen en van het gemeenterecht in het bijzonder moeten hebben, terwijl ook een goed inzicht in de vraagstuk ken, die met de gemeente-tinancien samenhangen, onmisbaar is. Om hun deze kennis in de meest be knopte vorm bij te brengen, is de bur gemeesters-cursus georganiseerd. De opleiding vangt aan met een schriUe- lijke cursus, welke ongeveer drie maan den duurt en waarvan tweemaal per week afleveringen worden toegezonden Daarna wordt een examen afgenomen, dat van de deelnemers eisch', dat zij de inhoud van de schriftelijke cursus volkomen beheerschen. Tevens worden de deelnemers bij dit examen getoetst, wat betreft hun sprekerscapaciteiten. reikte." Zij ging naar buiten en Brazo zag haar een schoonen handdoek van een lijn ne men. die hij van een hoek van het huis naar een boom gespannen had. Hij liep naar de deur en lachte tegen haar. „Het water is het helderst bij den rots wand." stelde hij voor. „Maar blijf niet te lang weg anders wordt het spek droog en koud. Het is het beste, als het nog een beet je vochtig is." Hij had de tafel gedekt toen zij terugkeer de en zij nam een stoel tegenover hem met een gratie en gemak die niet natuurlijker weest had kunnen zijn, als zij zoo al jarenlang tegenover hem gezeten had. Brazo toonde zijn bewondering en zijn vreugde niet. „Zij is een volbloed,"'dacht hij. Zij at smakelijk en toen zij klaar was, vouw de zij haar handen in de schoot en keek hem recht in de oogen. „Ik geloof, dat het het verstandigst zou zijn, om Jim's goud in een wagentje te laden en zoo snel mogelijk naar de naastbijzijnde stad te rijden," stelde zy voor. „Zou je dat aanraden Brazo, die dacht aan Wolf Wilson en den man, die dezen nacht waarschijnlijk hun ge sprek in het bijgebouwtje had afgeluisterd, antwoordde aarzelend van ja. „Dit is geen plaats voor een vrouw," ver volgde hij. „Dan was het geen jakhals, waarop je gis teravond schoot," zei ze. „Ik geloof, dat je dit wel wist, anders zou je niet voorgesteld heb ben om het goud dadelijk weg te brengen," antwoordde hij. „Maar het was toch gedeelte lijk waar," vervolgde hij. „Ik wilde je niet la ten schrikken." Hij glimlachte ernstig tegen haar. „Je wist al dien tijd, dat het geen jakhals was," vervolgde hij. „Je wist. dat het een man was." Zij knikte. Terwijl je sprak, hoorde ik tweemaal buiten iemand bewegen, vlak by het raam. Hij moest langs den muur geschuurd hebben zoo klonk het geluid." Daartoe moeten zij over een ontwerp, ontleend aan de practijk van den burge meester, waarvoor zij een halfuur be denktijd krijgen, een toespraak hou den, terwijl zij tevens over een wille keurig onderwerp, zonder bedenktijd, een improvisatie moeiten houden. Voor hen, die voor het examen ge slaagd zijn, volgt later (in de zomer-j maanden) een verplichte deelname aan een mondelinge cursus van een 1 week, te houden te 's Gravenhage. In deze cursus worden door vooraan staande nationaal-socialisten voor drachten gehouden over allerlei onder werpen, welke voor den toekomstigen burgemeester van belang zijn) wij noe men hiervan o.a. de algemeene hou ding van den burgemeester, handha ving van de orde, woningvoorziening, sociale verzorging, hygiëne in de ge meente, enz. enz.) Plannen voor excursies naar Duitsch land (voor diegenen die daarvoor in aanmerking komen) ter bezichtiging van wat aldaar op nationalistisch ge bied in de gemeenten bereikt is. zijn in voorbereiding. Ten slotte zal een aantal der deelne mers als volontairs te werk worden ge steld bij nationaal-socialistisch voelen de burgemeesters, ter verkrijging van practisclie ervaring." Maximumprijzen voor zoetwater- visch. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscfierij maakt het volgende bekend Voor zoetwatervisch zijn met ingang van Maandag 7 April 1941 de volgende maximum prijzen vastgesteld, waarbij de omzetbelasting is inbegrepen. Maximumprijzen voor zoetwater visch. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn maximumprijzen vastgesteld voor zoetwater visch, waardoor zoowel producenten, groot handelaren, rookers als kleinhandelaren aan bepaalde prijzen zijn gebonden, welke in een afzonderlijke publicatie in de dagbladen wor den bekend gemaakt. Voor het geval een consument de visch rechtstreeks van den visscher koopt zal de prijs, waarvoor hij de visch ontvangt, niet hooger mogen zijn dan de prijs, waarvoor de groothandelaar aan den kleinhandelaar afle vert. Voorzoover zoetwatervisch wordt verkocht in partijen, waarin verschillende soorten of sorteeringen voorkomen en een van deze soor ten of sorteeringen bedraagt meer dan 20% van de heele partij, geldt als maximum ver koopprijs de maximumprijs van de goedkoop ste in die partij aanwezige vischsoort of sor teering Aangezien het van groot belang is, dat de consument te allen tijde bekend is met de hoogte van de maximumprijzen, zijn de han delaren, die direct aan het publiek verkoopen en afleveren verplicht, op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen prijslijsten te bevestigen. Deze prijslijsten zullen van flinke afmetingen moeten zijn en bij winkeliers zijn aangebracht in den winkel en de etalages bij de venters, die bij het verhandelen van voertuigen gebruik maken, zullen de prijslijs ten op in het oog vallende wijze daarop moe ten worden bevestigd. a O ■v iz •a 3 ■- cl u i: I O XJ XJ o O C c a> 1 M tn O •o a -a c •a a I O o x> I u. •o c #e O. i. &.C O Ok O C O z .2 3 CO V rp fi O s: 3 l V, U -a g E 2. -g i i s o> 6D 2 2 Voorn minstens 20 cm. f0.10 voorn beneden 20 cm. 0.07 0.13 0.23 Blei tot 1 pond 0.10 0.16 0.26 Blei boven 1 pond en kroeskarper 0.18 0.25 0.34 Snoek 0.23 0.29 0.41 Karper 0.25 0.32 0.44 Zeelt 0.30 0.37 0.49 Snoekbaars 0.34 0.41 0.55 Baars 0.18 0.25 0.37 IJsselmeerbot 0.41 0.48 0.63 Edelkarper (levend) 0.36 0.43 0.68 Versche aal en paling boven 250 gram 0.77 0.97 1.31 van 125250 gram 0.62 0.79 1.04 van 70—125 gram 0.51 0.67 0.89 tot 70 gram 0.31 0.41 0.52 l< 1 i e O 2 o M .5 •c a Si -cj en i, a i a c tci i.' 5 O, cl 1 C S C O c s li h' a-g H H -s „Ja, hij luisterde," zei Brazo, alsof hij zijn heimelijke overtuiging van den vorigen avond wilde bevestigen. „Als hij luisterde, moet hij gehoord hebben, dat ik je mijn waren naam vertelde." „Ik vermoed van wel." Haar blik was vast. „Je bent hier dus onder een anderen naam bekend," zei ze. „Nadat je broer stierf, nam ik zijn naam aan," legde Brazo uit. „Wij leken op elkaar. Als je naar dat portret kijkt dat hij in Cor- ney liet maken kort nadat hij hier kwam, zul je zien wat ik bedoel. Het idee beviel mij niet en ik dacht er niet aan. om je om den tuin te leiden als je kwam. Zie je. ik voelde, dat ik hier moest blijven. *Er was niemand in den omtrek die het verschil kon kennen. Jim was niet erg bekend en daarom had ik er geen moeite mee. Ik ben een paar maal naar Cor- ney geweest. Zonder verdere vex'klaringen hielden zy mij voor Jim." Zij scheen te begrijpen, dat hij dit zoowel terwille van haar als van hem zelf gedaan had. Zij stond op en ging in het gebouwtje, keerde terug met het portret, ging naast de tafel zitten en bestudeerde het gelaat van haar broer, waai'bij zij nu en dan naar Brazo keek. „De gelijkenis is merkwaaxxlig verklaarde zij tenslotte. „Maar." vervolgde zij, even aar zelende en hem xxiet half-dichtgeknepen on derzoekende oogen aankijkende, „er is na tuurlijk eenig verschil. Jim was geen stout moedig man. Jij wel." Brazo vroeg zich af, of zij er op doelde, dat hij haar uitgekleed had. Och wat. Dat was geen stoutmoedigheid geweest. Maar natuur lijk wist zij niet, hoe verlegen hij geweest was. En hij zou het haar natuurlijk nooit ver tellen, want dat zou beteekenen terugkomen op 'n onderwerp, dat zij vannacht zelf had la ten varen. Hij was onhandig geweest. Hij had haar dadelijk tot vijand gemaakt. „Neen, vervolgde zij, terwijl zij hem nog al tijd bestudeerde. „Je bent niet zooals Jim. Ik geloof niet, dat je werkelijk op hem lijkt. Ik weet zeker, dat er heelemaal geexi gelijkenis zou zijn, als je je baard afschoor. Je kixr is Aal en paling boven 250 gram f0.87 f 1.63 f2.44 van 125250 gram 0.72 1.48 2.23 van 70125 gram 0.62 1.23 1.78 tot 70 gram 0.41 0.76 1.04 strijdlustiger dan die van Jim. Je gezicht is langer, je voorhoofd hooger, breeder en er is een andex-e uitdrukking in je oogen. Jim was vriendelijk en zelfverloochenend en volkomen zeker van zich zelf." Zij schudde haar hoofd met een langzame, ontkennende beweging, terwijl zij nog altijd Brazo scheen te bestu- deeren. „Als ik niet gelezen had, wat Jim over je schreef, zou ik genegid zijn om bang voor je tc worden," vervolgde zij. „Je hebt een ma nier om rechtuit te gaan en de dingen te doen. die je wilt doen, zonder eenige consi deratie voor de meeningen en wenschen van anderen. Bijvoorbeeld, je bouwde dat bijge bouwtje. Vannacht, toen ik tot bewustzijn kwam, hoorde ik je hier gordijnen ophangen en je legde deze nieuwe mat neer, je poetste de kachel. Wat deed je denken, dat ik hier met jou ixx dit huis zou blijven „Wel, mevrouw, je moest toch ergens blij ven," antwoordde hij, zóó verlegen, dat hij niet naar haar keek, maar naar de nieuwe mat zat te starexx. „Nu ik er goed over denk, geloof ik, dat ik er heelemaal niet bij gedacht heb. Ik knapte den boel wat op, omdat ik dacht, dat je hel prettig zou vinden. Ik wil de, dat je het gezellig zou hebben." Er volgde een lange stilte. Brazo bleef naar de mat zitten kijken terwijl Ella met spren gen blik naar hem keek. „Waar leerde je gordijxien ophangen door ze vast te spijkeren, zooals je een karpet zou vastspijkeren vroeg zij. Hij grinnikte beschaamd. „Ik heb er nog nooit een ongehangen," antwoordde hij en keek nog altijd verbaasd naar haar. „Dat is te zien. Zij zijn vreeselijk verkreukt ook." „Er was hier heel geen licht," verdedigde hij zich. „En natuux'lijk moesten zij vannacht opge hangen worden zei ze. „Je kon niet tot morgen wachten." Daarop kon hij zich niet verdedigen. Haar stem was zacht en onpersoonlijk, als of zij heelemaal geen belang stelde in de gordijnen, maar enkel zijn aandacht er op vestigde, omdat er niets anders scheen te zijn om over te praten. „Als je een kachel goed wilt poetsen, moe» je het politier er gelijkmatig opsmeren," zei ze. „Is dit de eerste maal, dat je een kachel poetste Brazo knikte. „Je hebt niet de minste ondervinding van een huishouden ..Ik heb meestal in het open veld geleefd, mevrouw." Zij zat naar hem te kijken. En terwijl hij nog altijd naar de mat op den vloer staarde, vol verbazing, dat hij zich zoo verlegen moest voelen in haar tegenwoordigheid, glimlachte zij raadselachtig en keek naar haar gescheurd lijfje. Toen stond zij op en liep de kamer door. inspecteerde de planken, keek in de hoekenom eindelijk voor Brazo's bed stil te staan. „Hoe heb je vannacht geslapen vroeg zij. „Heel goed." Brazo keek niet op. Zij keek even naar het bed, waarin niet geslapen was en weer glimlachte zij. zy liep naar de deur en keek naar buiten. Het bassin was nevelachtig en mooi in zijn groen gewaad. De groote rotswanden boven de rivier verhieven zich in majestueuse hoog te, terwijl de bergtoppen er achter een mach tigen achtergrond vormden. Een flauw bries- dat het huisje binnenstreek, bracht haar haar in beweging en met een vrouwelijke handigheid, die plotseling een brok in Bra zo's keel bracht, stopte zij enkele losgeraak te lokjes achter haar nek weg. „Jim moet deze plaats lief gehad hebben," zei ze plotseling. „Dat geloof ik wel, mevrouw." „Hij moet het heerlijk gevonden hebben om hier tien jaar te wonen," vervolgde zij. „En ik geloof, dat ik zien dat ik begrijpen kan waarom. Het is hier zoo rustig en vredig. En zoo mooi. Waar is Jim's Jim's Zij voltooide den zin niet. „In het bosch, mevrouw. Het is daar rus tig." „Mag ik het zien." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1