32e JAARGANG ZATERDAG 19 APRIL 1941 No. 45 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN T) HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN UITGI 1VER BUREAU ADVERTENTIëH DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG Hippolytushoef Wieringen Van 1 5 regels f 0.60 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERiNcJEN. %- Telefoon lntercomm. No. 19. Iedere regel meer f 0.12 per 3 maanden f 1.30. TER OVERDENKING. Beminnelijke ouderdom is meer be wondering waard dan beminnelijke jeugd. De beste montuur voor de parel der ware verdienste zijn eenvoud en be scheidenheid. Keer uw gelaat niet anders naar het verleden dan om te leeren hoe gij de toekomst moet tegemoet gaan. Onze deugden staan dikwijls ons geluk meer in den weg dan onze gebreken. LANDBOUW. Vervoer van Pootaardappelen. De Voedselcommissaris voor Noord holland maakt bekend, dat ter voorko ming van frauduleus vervoer, het ver boden is pootaardappelen te verzenden naar de provinciën Limburg, Noord- Brabant en Zeeland, zonder dat dit ver voer gedekt is door een vervoerbewijs uitgegeven door den vervoerbewijs uit gegeven door den P. B. H. Dit geldt zoowel voor gekeurd als voor ongekeurd pootgoed. De aanvrage voor een vervoerbewijs moet bovendien vergezeld gaan van een bestelbon, die tevoren door den gebrui ker van het pootgoed moet zijn aange vraagd. snelle afvoer van de gier naar de kelder het gebruik" er eenigszins rekening me- j zing van de voorschriften van verzekerd is moet de analyse van de de te houden, vooral indien men een de voornoemde centrale in het ka keldergier toch geen grooter verlies too- perceel wat extra wil bemesten om het lenderjaar 1941 voor zaadteelt een nen dan, bij voorbeeld, 20% van het: op tijd te kunnen kuilen. oppervlakte gronds met boonen stikstofgehalte, vooral niet indien prac. Mocht uit de antwoorden op mijn ver-Jdan wel of zoomede erwten te be- tisch geen regenwater of boenwater in zoek blijken dat men niet van meening telen, welke oppervlakte dooi de kelder kan komen. is dat er minder gier is geproduceerdmeergenoemde centrale wordt Door omstandigheden heb ik de be- dan blijft nog in ieder geval het vraag- berekend naai' een door haar te schikking gekregen over een aantal, stuk van de kwaliteit bestaan. Wie niet bepalen percentage van de opper analysen van goed bewaarde keldergier over analyse-cijfers beschikt kan toch en daarbij moet men tot de conclusie straks wel constateeren of de gier even komen dat de huidige omstandigheden goed of minder effect heeft gehad als zich zelfs sterk doen gevoelen in de'vroeger. Hierbij speelt natuurlijk het EEN PRAATJE OVER DE GIER. Het behoeft geen verbazing te wek ken dat die boeren welke een gierkelder op hun bedrijf hebben zich daar wel verheugd over toonen. En men zou zoo zeggen dat dit ook terecht het ge val is. Gaat men in de tot nu toe gepubli ceerde gegevens na hoe het staat met het gehalte aan plantenvoedende stof fen in goed bewaarde gier dan komt men tot de conclusie dat de gierkelder een soort spaarpot moet zijn. Nu is het wel algemeen bekend dat de samenstelling van de mest onder andere verband houdt met de voedering van de dieren. Indien men de gier in een prima ge maakte kelder kan bewaren en een hoeveelheid en de samenstelling van gier. Niet alleen wijzen de gevonden waar den op een veel mindere kwaliteit van de gier, maar ook .blijkt de hoeveelheid geproduceerde gier gedurende de afge- loopen stalperiode nogal wat kleiner geweest te zijn dan anders het geval was. Gaarne ontvang ik nadere berichten van belangstellenden in deze kwestie, om in de gelegenheid te zijn mijn ge volgtrekking te kunnen toetsen aan de waarnemingen welke men elders heeft gedaan. Over de hoedanigheid van de gier zal men niet zoo gemakkelijk een conclusie kunnen trekken, tenzij men een mon ster gier op stikstof- en kaligehalte laat onderzoeken aan het Rijksland bouwproefstation te Maastricht. Conclu sies over de hoeveelheid geproduceerde mest kan men gemakkelijk krijgen door eigen waarneming. Om eenige richting te geven deel ik nog mede dat bij een veertien tal mon sters van zeer goede kelders het stikstof gehalte van de gier slechts bedroeg 0.16 tot 0.59%. De lage gehalten van 0.16% tot 0.33% overheerschten in aantal Tot voor enkele jaren was een gehal te van 0.6 stikstof in keldergier als juist voldoende te beschouwen. Wat de hoeveelheid gier betreft nog het volgende. In een staltijd van 6 maanden pro duceerde een gewone melkkoe ongeveer 2 tot 2.5 m3 gier. De mij nu ter beschik king staande cijfers wijzen op een gier- productie van nauwelijks 1.5 m3 per staltijd. Alvorens meer cijfers te publiceeren ontvang ik gaarne eenige mededeelin- gen van gierkelderbezitters. Wel kan worden aangenomen dat de gier dit jaar in ieder geval minder stik stof zal bezitten. Het is dus zaak om bij weer een groote rol, maar het gaat op het oogenblik nog slechts om vermoe dens, gebaseerd op een aantal analysen van gier uit kelders welke, stuk voor stuk, de naam hebben van aan hooge eischen te kunnen voldoen. vlakte, welke is uitgedrukt in de voormelde vergunning. FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 21.) „Jultlie herkenden Brazo gauw", zei ze. „Hoe kwam dat Ik dacht, dat hij heel wat van uiterlijk veranderd was. Maar om maai- iets te noemen, heeft hij zijn baard laten groeien." „Och wat, mevrouw", grinnikte Andersom „Ik reed drie jaar met Brazo. Ik zou hem op het eerste gezicht herkennen, al zou ik niets anders zien dan zijn oogen en zijn voorhoofd." „Ja", antwoordde El la pein zend, „dat kan ik denken. Ilij heeft werkelijk mooie oogen, nietwaar Maar is hij niet vrij postig, Mr. Anderson „Vrijpostig Anderson leek verbaasd. Hij keek El la scherp aan. „Dat is een woord, dat ik nooit goed begre pen heb, mevrouw. U zult het 'n beetje anders moeten zeggen." „Voortvarend dan", vervolgde zij. „Hij boufwt op eigen kracht. ITij gaat rechtdoor en doet alles zonder iemands meening te vragen." „Wel, misschien heb je gelijk. Brazo vraagt niet veel. Hij schijnt altijd te weten, wat hij doet. Hij schijnt alles vooruit te overleggen." „Waarom verliet hij Mr. Hel man „Hij zei dat hij het moe werd cm altijd dezelfde dingen te zien. Net als wij. Hij wou eens veran deren." i „Waren er dan geen steden in de buurt vroeg zij. „Ik dacht dat ik hem Tombstone hoorde noemen." .Zeker. Maar dat viel niet in Brazo's smaak. De andere jon gens gingen naar de stad, terwijl Brazo liever in de buurt van het rancho-huis de een of andere domme streek ging uithalen, die niet noodig was geweest." El la dacht even na. „Had Mr. Hellman familie vroeg zij. „Een vrouw en twee jongens." „En zij leefden daar alleen. Had Mrs. Hellman geen bedien den „Een Chinees.". „Dus was het geen dochter of een ander"' meisje, wat Brazo weerhield om met de andere man nen naar „stad" te gaan." Maar El la was nog niet klaar. „Denk je, dat Brazo den betaal meester gedood heeft vroeg zij. „Wielneen", antwoordde Ander son boos. „Brazo zegt., dat hij het niet gedaan heeft en dat is voor mij voldoende en voor ieder een, die hem kent. Brazo zou be slist niet. liegen om zijn huid tc redden Dus Brazo had den mannen het. verhaal van den moord ver teld. Zij had zich afgevraagd, in hoeverre Brazo zijn vrienden in vertrouwen had genomen. „Maar hij doodde Wolf Wil- son", zeide ze. „Dat wil zeggen, hij dacht dat hij heb gedood had" „Dat was wat anders", verde digde Anderson. „Wllson zat jou achterna, is het niet „Dot is zoo", stemde zij toe. „Maar ik weet niet beslist zeker ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Jongetje gedood. Op den onbewaakten spoorweg overgang in de buurt van de pa pierfabriek van den heer Schut te Eerbeek, is Donderdagmiddag een vrachtauto, afkomstig uit De kwestie is belangrijk genoeg om ze Loenen, door een trein gegrepen onder de algemeene aandacht te bren- en vernield. Een 12-jarig jonge- Sen- tje uit Rotterdam, dat in Loenen Hoe het resultaat van de vermoedensAgeerde en in de auto zat, werd uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De eigenaar van de auto, de heer Revenberg uit Loe nen, en diens knecht, worden zwaar gewond naar hei Zieken huis in Apeldoorn vervoerd. ook zal uitvallen, de bouw van gierkel- ders kan er in geen enkel opzicht door worden geschaad, immers hoe schaar ser de stikstof wordt des te meer moei te kan men zich getroosten om het aan wezige zoo goed mogelijk te behouden. Gaarne zie ik een stroom mededee- lingen tegemoet. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. BINNENLANDSCH NIEUWS. BOLLENTELERS OOK ZAADTELERS Verplicht een gedeelte van hun grond te bete len met zaadgewassen. De Secretaris-Generaal van het Dep. van Landbouw en Vis- scherij heeft het volgende be paald Alle bij de stichting „Nedcr- landsche Sierteeltcentrale", ge vestigd te 's Gravenhage, aange sloten georganiseerden, djie door haar zijn ingedeeld in de groep: „Bloembollentelers", voor zoover zij op 1 April 1941 in het bezit waren van vergunningen voor het telen van hyacinten dan wel of zoomede van tulpen voor een oppervlakte ter gezamenlijke grootte van minstens 35 aren, zijn verplicht, volgens aanwij- of de man, dien hij neerschoot, Wolf Wilson was." „Zou dat ecnig verschil maken? Het was beslist een lid van de bende, die je naar hun schuil plaats sleepte." Ernstig keek zij naar de teere kleuren van den hemel na zons ondergang. „En denk je, dat het een van Wolf Wilson's mannen was, die buiten aan iiet huis luisterde, nadat - nadat wij naar binnen gingen „Zeker Zij hadden gehoord, dat je broer dingen, die hij in Corney kocht, met goudklompjes betaald had." En nu deed Ander son een vraag „Je vertelde aan Brazo, dat de man, die je naar het huis bracht, waar zijn bende was, Wolf Wilson genoemd werd. Zag je hem niet, nadat Brazo hem neerschoot „Neen", antwoordde Ella. „Zeker hang voor hem", grin nikte Anderson. „Wel, de meeste vrouwen zouden dat geweest zijn. Maar Brazo zei, dat je nadat hij den man neerschoot, regelrecht naar het huis ging, zonder te wachten of iets te vragen." Tot haar geruststelling ontdek te zij, dat Brazo de slot-episode van haar avontuur geheim had gehouden. Er hing veel van af, wat hij aan zijn vrienden verteld had. Als hij verteld had, dat hij gedaan had, terwijl zij bewuste loos in het bijgebouwtje had gele gen, zou zij geweten hebben, dal hij de fijngevoeligheid miste, die zij in hem hoopte te vinden." Brazo en Hardin waren wegge wandeld. Zij bereikten de rivier •en hielden stil. Blijkbaar praat ten zij over het water, want als hier een rancho gesticht moest KINDEREN SPEELDEN MET CARBID. Jongetje ernstig gewond. Eenige kinderen, die hij den sluispuit aan de Voorst te Vollen hoven aan het spelen waren, von den een bus, waarin zien nog wat carbid bevond. Zij deden er water bij en staken vervolgens het ontsnappende gas aan. liet gevolg was, dat de bus uiteen sprong en het zoontje van den heer Rienmeyer een stuk van de bus 'tegen het hoofd kreeg. Het kind werd ernstig gewond en moest naar het Ziekenhuis wor den overgebracht. Waarschijnlijk zal het kind een oog moeten missen. VEERTIG ZILVEREN RIJERS. Munten uit 1500 in een oude kast. Het verhaaltje van den verborgen schatDat het niet altijd een ver haaltje is, is dezer dagen in het Overijs- selsche plaatsje Rouveen gebleken. Een landbouwer aldaar erfde een ou de kast. De kast stond een dag of wat bij hem thuis en eigenlijk wist hij niet. wat hij er mee moest beginnen, want plaats er voor had hij niet. Een paar worden, was het noodzakelijk, dat er overvloed van water was. „Brazo kan niet te veel rond rijden", merkte Ella tegen Ander son op. „Hij zou herkend en gear resteerd worden. De een of an der ,zoiu beslist ontdekken, dat hij voor mijn broeder doorgaat." „Dart. zouden zij zeker. Een vreemdeling' misschien niet. Maar iedereen, die Brazo zag voor hij dien haard kreeg, zou hem nu zeker herkennen. Die stal baas in Bain's en Bain zelf. Brazo vertelde mij, dat hij den nacht overbleef in Bain's. Als dat het geval is, zou Bain hem zeker herkennen." „Het is hier jülst de veiligste plaats voor Brazo", zei Ella. „Juist hier, stemde Anderson toe. „Hij moet morgen naar Corney, maar ik geloof, dat ik hem niet zal laten gaan verklaarde Ella „Hij moest uit de buurt van steden blijven", zei Anderson „Allerlei menschen gaan er heen. Misschien zou hij daar Bain te gen het lijf loopen." „Zouden jij en Mr. Hardin mij en een gedeelte van het goud naar Corney willen rijden „Zeker Ella stelde Brazo niet mot haar keus in kennis voor heit aanbre ken van den dageraad der volgen den morgen. Anderson en Hardin hadden in het bosch geslapen en vlak voor de huisdeur staan w ach ten, toen Brazo deze open deed. „Jullie zijn vroeg op", was Bra zo's opmerking. „Als het dag wordt, gaan wij op weg", antwoordde Anderson. Har din knikte, toen Brazo's blik naar hem afdwaalde. Ella had de deur van haar ka bereid die oude kast van hem over te nemen. Thuis gekomen aldus de N.R.Crt. gingen de kooplieden de kast eens wat grondiger onderzoeken om te kij ken wat er aan te repareeren viel. In een hoek van de kast troffen zij een zakje aan, dat er heel oud en versleten uitzag. Toen ze het zakje openmaakten, kwam er tot hun verbazing geld uit. Het bleken veertig zilveren rijers te zijn, dateerend uit het jaar 1500. Ze zijn onmiddellijk met het geld naar den boer gestapt, die wel heel vreemd opkeek, toen hem de vondst ter hand werd gesteld. GEMEENTE ZIJPE. AFSCHEID ZUSTER A. MEURS. Ten Raadhuize had Dinsdagmid dag om 5 uur het officieele af scheid plaats van Zuster A. Meurs Ook nu is de Raad, mei uitzon dering van den heer Veltman, voltallig aanwezig. Evenals bij het afscheid van Zuster Kuilman, waren ook nu verschillende collega's van de scheidende Zuster aanwezig, ter wijl ook Mw. Van Slooten, Di'. Boerma en de heer W. Blaauw door hun aanwezigheid blijk van belangstelling en medeleven met dit gebeuren gaven. Burgemeester Breebaart heet te de aanwezigen van harte wel kom en zei in zijn openingswoord dat 't voor hem prettiger zou zijn geweest als dit afscheid had kun nen plaats vinden tegelijk met Tt afscheid van Zuster Kuilman. Immers dan had hij kunnen vol staan met één toespraak, terwijl hij nu wel verplicht is meerdere malen in herhalingen te zullen treden. Voor de Raadsleden heeft dit dubbel afscheid evenwel vóór, dat ze 2 maal een taartje te genieten krijgen. Toch is er nog wel een verschil hij he,t afscheid van nu en dat van Zuster Kuilman. Moest deze laatste steeds haar bezoeken per fiets afleggen, Zuster -Meurs heeft zich de luxe gepermitteerd, dat per auto te doen. Dat wil evenwel niet zeggen, dat Zuster Meurs het daarom geinakkelij- mer geopend. Zij was ook klaar voor de reis en had een van de jassen van haar broer aangetrok ken. Zij had zelf niets en de lucht was koud, wat in het huis merkbaar was, ondanks heit feit, dat er vuur in de kachel lag. „Gaan jullie ons verlaten vroeg Brazo. „Wij gaan naar Corney", ant woordde Anderson. „Ik en Clay." „Heb je gedroomd, Lafe vroeg Brazo. Ella trad naar voren °n ont moette Brazo's verwonderden blik. Ik vond het beter, dat Ander son en Hardin met mij meegin gen, Brazo", zeide zij. „Ik heb met Anderson over het nieuwe huis gesproken en hij zegt, dat hij precies weet, hoe een huis ge bouwd moet worden. Hij zal ook wat vee voor mij koopen. Hij kent verscheidene ranchers in de streek en hij denkt, wel, dat hij eenige mannen kan krijgen om hier te komen werken." Brazo orutmoette El la's oogen. ,Lafe is een geschikte man", zei hij. Hij keerde zich naar de kachel, nam de koffiekan op en goot de amberkleurige vloeistof in de kopjes, die op tafel stonden. La ter droeg hij de goudzakken naar buiten en pakte ze in den rosdoek Nu en dan sprak hij met Hardin, minder dikwijls tegen Anderson en heelemaal niet. tegen Ella. En toen zij vertrokken - Ella en Anderson te paard en Hardin op den wagen gezeten, keerde hij zich met een rok om en ging in huis, zonder hen zelfs na te kij ken, toen zij naar het Zuiden reden. tWordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1