WIERINGER COURANT. ZATERDAG 19 APRIL 1941 No. 45. DE CHAUFFEUR ALS VOERMAN. Er reed een paard met een kar door de straat. Op de kar zat een voerman zoo'n nieuwbakken voerman met een chauffeurspet op en een luchtje van benzine bij zich zoo iemand die in zijn vrachtauto op den weg in zijn element op een kar achter een paard een zielig somber manneke is. Edoch, een voer man wil vrachtjes vervoeren en als men hem daartoe zijn auto heeft ontnomen, kan men het hem niet kwalijk nemen dat hij zijn toevlucht neemt tot het paard en de kar. Het paard zou reden kunnen hebben om bezwaren te maken, maar zoo'n dier is te nobel en te zwijg zaam om zijn gevoelens tegenover den nieuwen baas naar voren te brengen. En daaraan is het alleen te danken, dat een chauffeur als voerman zijn kostje kan verdienen. Hij kan, dat zoolang weer en wind hem dienen, maar deze voerman reed met zijn kar en zijn paard over het weg dek toen dit eenigszins glad was. Dit wil zeggen de man zat op de kar en het paard probeerde te loopen, wat ech ter niet te best lukte zoodat het dier spoedig tegen de vlakte lag. De voer man riep vanaf zijn wagen „hup paard" en voegde hieraan nog een paar kern achtige uitdrukkingen toe. Het paard begreep wat er van hem verlangd werd en sloeg vuur uit de hoeven om overeind te krabbelen. Dit gelukte inderdaad, zoodat de rit voortgezet kon worden: Maar tien meter verder lag het paard weer de voeman zei weer „hup" plus een paar leelijke woorden, maar het paard bleef ditmaal liggen. Was het paard een auto geweest dan zou de man onmiddellijk de kap van den motor opgeklapt hebben of onder zijn voertuig gekropen zijn om te restauree- ren. Aangezien hier echter geen schroe- vensleutel bij te pas kwam, bleef de man maar op de kar zitten om „hup" te zeggen en te vloeken. Hierdoor aan gespoord wist het beest zich weer op zijn beenen te werken, maar het wei gerde aan de verdere wenschen van zijn baas te voldoen ofschoon deze wenschen toch zéér nadrukkelijk werden naar vo ren gebracht. Toen kwam een met groenten bela den kar voorbij met natuurlijk een paard er voor en een voerman er op. Dit was zoo'n voerman, die niet vloekt naar zijn dier over den kop aait „brave kerel" zegtdie met zijn beest onder één dak (om niet te zeggen onder één deken) slaapt en 's morgens naar den stal gaat om het goedendag te zeg gen die zijn laatste broodkorst aan zijn viervoeter zou geven, omdat dit de ploeg trekt door zijn land, omdat het zijn groenten naar de veiling brengt en vooral omdat het zijn vriend is. Deze voerman zag de situatie en zei „uitspannen." Zijn collega met de chauffeurspet vloekte niet meer maar kwam van de kar om uit te spannen. „En nu direct dichtdekken en naar den stal er mee zie je dan niet dat het beest van streek is De chauffeur voerman zag niets en had ook geen dek. maar de boer-voerman wel en dus werd het paard weldra ingepakt. Toen zei de man van den schroeven- sleutel voor de zooveelste maal „hup paard" maar het dier verroerde geen been. „Geen wonder", zei de helper, „kom hier zoo moet je dat. hoofd omhoog houden en afleiden." Toen voelde het paard de hand van zijn redder onder zijn kin het voelde zich hartelijk op den hals kloppen het hoorde bij zijn oor zeggen „kom maar, arme kerel" en het stapte mee rich ting stal. Alkm. Crt. GEMEENTE WIERINGEN. SCHAATSENRIJDEN. De Wieringer leden der N.V.B.H.S. naai de Kunstijsbaan te Amsterdam. Ter nabeschouwing van het afgeloo- pen succesvolle wintel seizoen 1940/41 schreef het Bestuur der N.V.B.H.S. op 23 Maart j.1. een bijeenkomst uit voor haar leden en donateurs in Krasnapols- ky te Amsterdam. Naar aanleiding van deze uitnoodiging besloten de Wieringer leden onder lei ding van den propaganda-leider deze- gelegenheid te benutten om eens nader kennis te gaan maken met het bestuur, en de vereeniging in z'n geheel. En dat was verstandig bekeken, want een propagandist kan met nog zoove<. 1 élan en overtuiging de voordeelen zijner vereeniging naar voren brengen, de jon-' ge leden dachten „met eigen oogcn zien en met eigen ooren hooren." Zoo vertrok dan het kleine groepje reeds Zaterdagmiddag naar Amsterdam om tevens nog in de gelegenheid te zijn! deel te nemen aan de training der j N.V.B.H.S. op de kunstijsbaan in de Apollohal. 1 En als er nu eén ding is, dat hen, boven alle verwachtingen overtrof, dan is het zeker wel deze trainning geweest op de kunstijsbaan. Het klinkt inderdaad ook wel eenigs zins vreemd, hardrijders die trainen op een baantje van 60 meter lang en 40 meter breed. Maar het ging reuze, en wel zoodanig, dat toen de luidspreker aankondigde, dat de trainingstijd der hardrijders ver streken was, de baan met zichtbare te genzin verlaten werd. De training stond deze avond onder de bekwame leiding van onzen secretaris den heer J. L. Smit. Vlug werd door middel van piketten de baan uitgezet, de buitenkant voor de snelste rijders, de binnenkant voor de minder snelle rijders op de schaats. Onnoodig U te vermelden, dat de Wie- ringers al spoedig op de buitenbaan overstapten en reden, dat het een lust was om te zien. Op de baan zagen wij verschillende bekende rijders, zooals Havekotte, Bos sen, Breed, Egas en vele anderen. Bijzonder prettig was het te zien, hoe deze hardrijders hun best deden ons zooveel mogelijk vingerwijs te maken met de techniek van het hardrijden in 't algemeen. Het binnenste gedeelte der baan werd benut voor het starten, en de heer Smit werd het niet moede, het steeds maar weer voor te doen. Toen, veel te vlug naar onze zin, de luidspreker ons verzocht de baan te verlaten, was het afbinden, en vertrok ken wij naar onze diverse slaapplaatsen, om Zondagochtend om 8 uur reeds weer op de baan te staan, maar nu vol komen vertrouwd met baan en omge ving. Nu stond de training onder leiding van den vereenigingstrainer den heer W. H. Taconis, en ook van deze spor tieve veteraan mochten wij meenige nuttige wenk ontvangen. Om 9.30 uur was het weer afbinden, en maakten wij ons gereed om naar Krasnapolsky te gaan, om de bijeen komst bij te wonen. Vóór wij echter de Apollohal verhe ten, konden wij nog even tijd vinden om eens even te kijken naar de kunst rijders, die nu op de baan kwamen. Op vriendelijk verzoek van den propagan daleider den heer Wim de Jong, kam pioen - kunstrijder van Amsterdam, mochten wy van deze sportieve jonge man eenige magnefieke staaltjes van kunstrijden aanschouwen. En na dit, voor ons prettige intermez zo. ging het naar Kras. Het Bestuur had gerekend op 70 menschen, maar dat kwam anders uit, want meer dan 200 leden en donateurs waren aanwezig om deze bijeenkomst bij te wonen. De Voorzitter, den heer Dr. H. ter Beek, getuigde in zijn openingswoord, van de groote voldoening van het Be stuur, dat steeds meer hardrijders zich bij de N.V.B.H.S. aansluiten. De N.V.B.H.S. telt nu ruim 600 leden, terwijl ook steeds meer oudere men schen belangstellen in het werk der N.V.B.H.S.. en door hun donateurschap de vereeniging steunen in het belang der jonge hardrijders. Nadat aan Herman Buijen, de huidige Ned. Kampioen, de Prestatiebeker 1940/ 41 met een toepasselijk speech je door den Voorzitter werd uitgereikt, kon be gonnen worden met de vertooning licht beelden met toelichting van onzen Se cretaris. Zeer interessant waren deze lantaarn plaatjes. om te eindigen met de beelte nis van onzen onvergetelijken Jaap Eden, waarby de secr. een treffende causerie hield, om te getuigen van de geweldige prestatie's van deze Holland- sche jongen. Daarna werden door middel van een smalfilm eenige filmen vertoond, o.a. van de Europeesche kamp. 1937 te Da- vos. Door middel van een verlangzaamde opname was men in s*aat vele bekende buitenlandsche rijders nauwkeurig te volgen, zooals Staksrud, Ballangrud, Behrsinsch, Charles Mathisen en we relds snelste sprinter Engnestangen. Kortom een film die met de grootste belaangstehing gevolgd werd. Na de pauze volgde een demonstratie schaatsenslijpen door den heer Taconis. Ook deze practische demonstratie werd aandachtig gevolgd, en veel mis verstand dienaangaande uit de weg geruimd. Toen na eenige gedachtenwisseling der leden, en na eenige intieme aange legenheden het einde der bijeenkomst in 't zicht was, sloot de Voorzitter met eenige hartelijke woorden de bijeen komst, terwijl hij de hoop uitsprak dat deze byeenkomst van zoodanige propa gandistische waarde zal zyn geweest, dat de aanwezigen ook in eigen kring de belangstelling voor de N.V.B.H.S. zullen opwekken. De bijeenkomst was hiermede ten einde en wij vertrokken weder naar Wieringcn, allen zeer tevreden over het verloop van deze bijeenkomst en ten Londen door een bom is vernield, volle overtuigd, dat hetgeen de N.V.B. er js „iemand om liet leven fteko H.S. voor de jonge hardrijders doet, van rncn. zeer groote beteekenis is en de belang-j Ook de Columbia Broadcasting stelling van iedere sportliefhebber zeer Company meldt, dat haar Lon- zeker verdient. j densche Centrale door hommen De propaganda-leider j is vernield het personeel bleef j. c. steilberg. ongedeerd. Kerkplein, Hippo.' De aanvallen van de Duitsche p. s. gevechtsformaties op Londen heb Gaarne wil ik eventueele nieuwe le- hen meer dan tien uur geduurd, den en donateurs er op attent maken,'Om negen uur des avonds weer dat een leder die zich NU als lid of do-'klonken de sirenes reeds en pas nateur opgeeft, reeds nu een lidmaat-,den anderen morgen half acht schap ontvangt voor het seizoen 1941/42 werd het signaal alles veilig gege Men heeft dan al betaald tot Sept. 1942. ven. Ilc.t gehcele havengebied en De contributie is buitengewoon laag'de industriewijken met hun vooi en voor leden f 2.50 en donateurs den oorlog" belangrijke installa- fJJ.otó* jaar. Lede* jonger dan 18 jaar O?* ware" vanochtend nog door betalT^'echts f 1.50 per jaar, maar af-|d,kke' zwart« rookwolken omge- gezien T-n deze minimale kosten, stuurt ven' waaruit de vlammen Sloe- de N.V.B.H.S. zoowel aan leden als do- fn' .dle ™en l0t duSVC1' n0S niet kon inperken, nateurs, een boekje, samengesteld door 1 vakmenschen, waarin alles, het hard rijden betreffende, getoetst aan de praktijk wordt vermeld, vanaf schaat- senslijpen tot schaatsenrijden en vanaf start tot finisch. Tevens is het mij vergund, aan de eerste 24 personen die zich opgeven, een laatste nummer van ons eigen orgaan ..De Hardryder" uit te reiken. Dit is een bijzonder geslaagd nummer, niet alleen BINNENLANDSCH NIEUWS. GEEN VET MEER BIJ HET VLEESCH. De Nederlandsche Veehouderij Cen trale heeft opdracht gegeven, dat het door de zeer interessante beschrijving: losse vet van alle slachtdieren (paarden van de laatste Elfstedentocht, maar, uitgezonderd) door de P. T. C.'s (de zeer zeker ook door de photo-opnameplaatselijke toewijzingscommissie van van ons kordate Wieringer hardrijd- stertje „Truida Walters aan de start." Tot slot rest mij nog een woord van vriendelyk dank aan den Redacteur van dit blad, namens het Bestuur der N.V.B.H.S., voor de sportieve medewer king, door zyn kolommen voor mij open te stellen, en daardoor de lezers bekend te maken met het doel en streven der N.V.B.H.S. J. C. S. POLITIE. Verloren een portemonnaie. inhou dende f 2.50 en eenige bonnen. Ini. Gementebode, H.-hoef. N.A.F. WENSCHT MELKPRIJS VAN 3 C. PER VETPROCENT. In het Agrarische Huis te 's Gra venhage werd een bijeenkomst ge houden van den landelijken raad van vakgroepen van het Ned. Agrarisch Front, onder leiding van den heer G. J. Ruiter, Knijpe Aan den hand van rapporten der vakgroepleiders werd de melk prijs in verschillende deelen van het land besproken. De conclusie was., dat het noo dig is, te komen tot een zomer- melkprijs voor de veehouders van ten minste 3 cents per liter per procent vet voor industrie- melk. Deze prijs is noodzakelijk, om te kunnen komen tot een re delijke verhooging van de land- arbcidersloonen. Over de rayon-indeeling der melkleveranciers zal men een rapport opstellen en aan de be voegde autoriteiten voorleggen. PRODUCTIESLAG. Getracht zal worden, het af slachten van magere koeien te doen ophouden. Ook werd er op gewezen, dat de regeling van af neming van slachtvee, waarbij men de dieren soms een paar da gen zonder verzorging op de leve ringsplaats laat staan, onduld baar is. Uit het feit, dat geen voedertoe wijzingen worden afgegeven aan niet-landbouwers, wordt vaak af geleid, dat het niet mogelijk is een varken te houden voor eigen gebruik. Deze meening is niet juist wie een varken kan voe den zonder meeltoewijzing, dus met afvalstoffen enz., kan een toewijzing krijgen bij den plaat selijken bureauhouder van den Voedsel commissaris. Betoogd werd, dat de steun van kleine hoeren in de tegenwoordi ge omstandigheden beslist te laag is en verhooging niet kan uitblijven. BU1TENLANDSCH NIEUWS. LORD STAMP TE LONDEN OMGEKOMEN Berlijn, 17 April. (D.N.B.) Reu ter meldt, dat als gevolg van de vijandelijke actie, een van de be langrijkste economen van Enge land. lord Stamp, en zijn vrouw om het leven zijn gekomen. Lord Stamp werd kort voor het uitbre ken van den oorlog door de Britsche regeering benoemd tot haar voornaamsten financieelen adviseur. De National Broadcasting Com pany meldt, dat haar gebouw te de slagers moet worden verzameld en ter beschikking gesteld van de Veehou derij Centrale, aldus de Prov. Nrd. H. Crt. Dit beteekent dat de slagers voort aan geen vet meer bij het vleesch kun nen leveren. LEVERTRAAN VOOR KINDEREN. Een belemmerend distri butie-systeem. Een medewerker van het Han delsblad schrijft Onlangs heeft de hoofdinspectie voor de Volksgezondheid er de aandacht op gevestigd, dat er te genwoordig in Nederland door kinderen te weinig levertraan wordt gebruikt - aanzienlijk min der dan in normale omstandig heden - terwijl er toch in ons land een voldoende voorraad van dit product voorhanden is. Dit afnemend gebruik, dat in het algemeen zeer nadeelig voor de volksgezondheid moet worden geacht, en dat er reeds toe heeft geleid,, dat bij kinderep in toene mende mate rachitis wordt gecon stateerd, vindt zijn verklaring voornamelijk in de belemmering, welke het distributiestelsel voor levertraan ouders en opvoeders in den weg legt. De gang van zaken is deze, dat men voor het kind alleen een vergunning voor dc vereischte le vertraan kan verkrijgen van den dokter - dc geneesheer geeft hier dus een „vergunning", niet een recept - en dat deze vergunning HARM. Nou, ik moet eerlijk zegge we zagen er Paask Maan dag wel wat teugen op, om met de trapfiets naar jullie te ko men, maar Trui is voer gien klcinjc verveerd en toe ik teu- gensputterde, dat 't toch gien weer was, gooide ze voer mien scheene zcid is zeid, en al re gent 't bakstiene,we gaan, want die menschke zitte vanzelf met de heele boel klaar. Ze hew- we op ongs rekent Nou ik zeg deer zelle ze aars niet zoo erg mee an zitte, want je benne toch zeker blijd as je 'n kliekje van de Zundage over houwen hew - TEUN. Nou ja, 'n vetpot is het nergens, maar Mie en ik vin- de 't wat fain. dat jullie komen binne. Deer komt nog bai, dat piepers en boone hewwe we zelf teelt, we hewwe kippe, we hew we ?n gait, nou jong, dan ruttelt 't lang, hé HARM. Je het gliek, maai* ik was nog niet uutpraat over ongs reis. Toe we weggonge, stong er n straffe wiend en buurman, die ongs goeiedag zei, stelde voer, dat we zien tandem zou neme hij zei den hé je veul meer kracht. Nou zoo zeid, zoo deen. Maar op zoo'n ding moet je gliek beginne te trappen en dat kon ik Trui maar niet an der ver sta ngd brenge, 't NVas er op, en er óf en op lest zei huur luuster nou 's, jullie gaan zitten en as ik zeg trap, den trappe. Nou, 't is maar 'n weet, maar toe hadde wc zoo 't rit er in 't Gong alles goed, allien Truis hoed was of- woid en hing an 't bangdje op d'r reg te hengele. Opiens was 't hó "n gil van Trui, en 'n stomp in mien reg - „niet trappe, - ik zit vast Was me deer heur mantel in de spaken raakt, en na veul mar telen was Trui eindelijk los, maar de mantelslip was an flar- de en vanzelf krege de tendem en ik 't op ongs kop. Ze kookte ge woon over van nijdigheid. TEUN. N ou jong, dan heb ze wel wat weg van ondermelk. We hewwe dat spektakel van „over- koke" met die ondermelk vast alle weke den draift de kachel en Mie is niet te genanen. Ja, we belaive wat in deuze taid HARM. mekaar De menschke make "i vanself ook veulal las- nooit meer dan een voor vier we- tig. Dat docht ik, toe ik 'n pacht- ken toereikende hoeveelheid mag!zaakje las voer 't Kantongerecht omvatten. I in Hoorn. In een interview heeft de Hoofd inspectie voor de Volksgezond heid als haar ervaring kenbaar gemaakt, dat het voor vele ou ders te bezwaarlijk is om zich re gelmatig eens per vier weken een dokterconsult in te roepen om van den geneesheer een bon voor levertraan in ontvangst te nemen Deze bezwaren zijn niet alleen van financieelen aard, want het is gebleken, dat ook leden van ziekenfondsen zich niet bij hun doktoren aanmeldden in menig eenvoudig gezin is het moeilijk te regelen dat de moeder het huis verlaat om bij den dokter op Iraan-consult te gaan. Indien niet de noodzakelijkheid aan wezig is, zal zij er gemakkelijk toe komen de zorg voor lever traan, waartoe dit systeem haar dwingt, te verwaarloozen. Daar nu eenerzijds liet optreden van rachitis velvuldiger wordt geconstateerd, en anderzijds een groote hoeveelheid levertraan ongebruikt biijft, schijnt het rde- lijk, vooral in het belang van de volksgezondheid, op bevordering van het levertraan-distributie stelsel aan te dringen. Dezer da gen werden, tegelijk met andere distributiebescheiden, voor kin deren tot vier jaar speciale cacao kaarten uitgereikt, die recht ge ven op achtereenvolgende rant soenen. liet moet toch zeker mo gelijk zijn, dit eenvoudige systeem ook van toepassing te maken op de verstrekking van levertraan, héél wat belangrijker voor kinderen in de eerste levens jaren dan cacao. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD HEEFT STEEDS RESULTAAT De veeboer T. C. uut Hoog- karspel, we zelle hem maar Tie- nus noeme, most op 't matje kom- me, omdat hij schepe en lamme re op 't langd van 'n aar had lete grasdune. Maar Tienus had -n advecaat en die deed 'n boekje open over 't pachtcontract. Tienus had voerig jaar van 'n weduwvrouw voer onbepaalde tijd langd huurd. Maar weeuwkes binne ok sturfelijk, en ze had hangdig in 't huurcontract zet, dat de pachter de huur opzei teu gen Karstijd van 'ft jaar, dat 't weeuwke 't tijdelijke met eeuwi ge verwisselde. Leep bedocht, want de pacht kamer in Hoorn had 't. zoo goedkeurd. Maar be paald hadde dc heerc gien acht sloegen op spitsvondigheidjes van weduwvrouwen, die sturven binne. Tienus's boerderij wier voerig jaar verkocht, de nieuwe kooper wees 'n nieuwe pachter an, maar Tienus bleef kalm op de boerderij zitten. En nou was ie anklaagd, dat z'n koeie op 't langd van 'n aar, dat wil zegge de nieuwe huurder tippelden. Maar de advecaat praatte as Brugman en toonde an, dat 't weeuwke, den huurder, die trouw bétaaldc, 'n groot onrecht an doen wou. De Kantonrechter was 't er gloeiend mie iens en zoo ken Tie nus zit.*en blieve. Hij wier di rect vrijsproken. TEUN. Kaik, 't regent tegen woordig boetes van onrechtmati ge slachterai, maar dat is weer 's *n aar geluid. Ga je mee, dan gaan we op 't ge luk van Tienus 'n koppie thee drinken.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3