32e JAARGANG DONDERDAG 1 MEI 1941 No. 50 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIER1NGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE SPORT. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.30. UITGEVER: j CORN. J. BOSKER WIERINGÖ&. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon lntercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 WIE WEL EN WIE GEEN RECHT HEEFT OP EEN AARDAPPELKAART. Hoe de aanwezige voorraden in rekening worden gebracht. ZEER SCHERPE CONTROLE. In opdracht van den directeur-generaal voor de voedselvoorziening, den heer S. L. Louwes, deelt de directeur van het Centraal Distributiekantoor, de heer S. de Hoo, het: volgende mede Er blijken hier en daar misverstanden te bestaan ten aanzien van de uitreiking van aardappelkaarten in verband met de voorra den, welke men eventueel zal hebben. Er is bekend gemaakt, dat ieder, die beschikt over een voorraad van 15 kg per persoon geen aardappelkaarten zal ontvangen. Men heeft dit opgevat als zou bijv. een gezin van 4 per sonen, dat beschikt over minder dan 60 kg., niets behoeven op te geven. Deze opvatting is positief onjuist, want men moet een voorraad per gezinslid rekenen. Hiervoor kan het volgende staatje aangehaald worden Indien een gezin in het bezit is van 0 t/m 14 kg wordt geen kaart minder uit gereikt 15 t/m 29 kg wordt een kaart minder uit gereikt 30 t/m 44 kg worden twee kaarten minder' uitgereikt 45 t/m 59 kg worden drie kaai-ten minder uitgereikt 60 t/m 74 kg worden vier kaarten minder uitgereikt 75 t/m 89 kg worden vijf kaarten minder uitgereikt Een gezin, dat in aanmerking zou komen voor vier heele en twee halve kaarten en een voorraad heeft van 80 kg aardappelen, ont vangt dus geen kaarten. Indien dit gezin echter voor vier heele kaar ten in aanmerking zou komen, ontvangt het slechts een halve kaart. Men heeft gevraagd of er een controle zal worden geoefend. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat er inderdaad een- zeer scherpe controle zal worden uitgeoefend. Zij zal zich ook uitstrekken tot particuliere woningen, enz. Afgezien van de strafvervolging, welke wordt ingesteld bij onjuiste opgave, zul len in dergelijke gevallen niet alleen de aanwezige voorraad aardappelen in bezit worden genomen, doch alle zich in de betrokken woning bevindende levensmid delen. Men wordt in het eigen belang dringend aangeraden juiste opgaven te verstrekken, want er wordt zonder aan- ziens des persoons ingegrepen. Bij personen, die geen aardappelkaarten in ontvangst hebben genomen, zal geen huiszoe king worden gedaan. De redenen van bovenstaande maatregelen liggen voor de hand men is vast besloten de beschikbare hoeveelheden aardappelen zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. 250 Gram Koffiesurrogaat op bon 18. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat op bon 18 van de bonkaart algemeen waarvan de geldigheidsduur, zooals reeds is gepubliceerd, verlengd is tot en met 11 Mei a.s. van he den af 250 gram koffiesurrogaat (regeerings- samenstelling) verkrijgbaar zal zijn. Dit surrogaat is kenbaar, doordat op de verpakking de aanduiding „koffiesurrogaat, vergunning novoorkomt welke aandui ding hieraan, met uitsluiting van alle andere vervangingsmiddelen, voorbehouden blijft. De prijs, tegen welken het surrogaat verkrijg baar is, bedraagt f 0.36 per 250 gram. FEUILLETON. door CHARLES ALDEN SELTZER. 26.) Op claims belusten, vertrouwensmannen, landmeters, staatsambtenaren, door het goud verblinde landloopers, kellners, herbergiers kwamen naar Wainright. lederen dag kwam de postkoets, beladen met nieuwe liefhebbers van Corney. Er kwam een beetje goud uit de heuvels en de postwagen nam het mee te rug over de diep gegroefde sporen. Over die sporen was ook Jim Henley's goud vervoerd. Rustig en in het geheim hadden Anderson en Hardin het naar Corney ge bracht, waar het ingewisseld was Voor zekere papieren van verbazingwekkende waarde. Maar in de twee weken na haar terugkomst van Corney met Anderson en Hardin, had Ella Wainrigt geen enkele maal het bassin verlaten. Er waren dagen, waarop zij uren aan één stuk naast het bed kon zitten, waar op Brazo bewusteloos neerlag, zijn gezonde hand vasthoudende of zijn voorhoofd stre lende. Bij andere gelegenheden, zat zij, in beslag genomen door een ander drama, dat; zich voor haar oogen afspeelde, op den drem pel en keek naar de nieuwe stad. Het was ver, maar zij kon flauw de menschen in de eenige straat zien loopen en nu en dan, als de wind mee was, kon zij de menigvuldige geluiden hooren, eigen aan een ruwe en woeste verzameling. Een dokter was telegrafisch van Deining naar Corney geroepen en van Corney door Blinky naar het huisje gebracht. Eerst had, NIEUWE PRIJSREGELING VOOR ZEEVISCH. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat met ingang van heden een nieuwe prijs regeling voor zeevisch in werking is getreden. Deze regeling heèft ten doel een einde te maken aan de misbruiken, welke zich bij den verkoop van zeevisch veelvuldig plachten voor te doen, wat betreft de bepaling van den verkoopprijs. Grossiers en detaillisten zullen voortaan bij het vaststellen van hun verkoopprijs al leen de in de nieuwe prijsregeling vermelde geldbedragen op hun inkoopsprijs mogen leg gen. Deze maximum-marges voor de verschil lende vischsoorten worden in een afzonder lijke publicatie bekend gemaakt. In het algemeen hebben deze vastgestelde maximum-marges betrekking op niet-schoon- gemaakte visch. Voor het schoonmaken, fi leeren en bezorgen van de visch zal de de taillist aan den consument dus alleen die kosten in rekening mogen brengen, welke hij voor 9 Mei 1940 gewoon was te berekenen. Wanneer het op dien datum zijn gewoonte was voor het schoonmaken, fileeren en be zorgen geen extra vergoeding te vragen, mag hij dit ook thans niet doen. Prijslijsten verplicht. Voorts bevat de nieuwe regeling de bepa ling, dat de handelaren, die direct aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht zijn, prijslijsten op te hangen op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen. Deze prijslijsten moeten flink van afmeting zijn. Zij zullen door den winkelier in den winkel en de éta lage en door den venter aan zijn voertung moeten worden opgehangen. WIE GAS IIEEFT MOET ER OP KOKEN. en krijgt geen bonnen voor petroleum meer. Gezien de sehaarschte aan petroleum, brengt het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart ter kennis van alle ver bruikers van petroleum voor kookdoeleinden, die in perceelen wonen, waar een gasbinnen- leiding aanwezig is, dat aan hen, nadat de thans in omloop zijnde bonnen voor petrole um voor kookdoeleinden zijn verloopen, geen bonnen meer zullen worden uitgereikt. In hun eigen belang wordt dezen verbrui kers aangeraden, zich thans reeds met een verzoek om aansluiting tot het desbetreffen de gasbedrijf te wenden. Tevens dienen zij de dokter ontkennend het hoofd, geschud. Maar toen. na drie dagen van voortdurende waakzaamheid en inspanning, geholpen door Ella, had de dokter geglimlacht. „Hij zal er door komen," zei hij. Er kwam een tijd, waarop de dokter terug keerde naar Deming, daar hy beweerde, dat hij niet meer noodig was. Brazo was weer bij bewustzijn. Zijn koorts had hem verlaten. Zijn hoofd voelde nu koel aan onder Ella's hand. Maar hij was niet lang bij bewustzijn gebleven. Hij had enkel zijn oogen openge daan, naar Ella gekeken en was weer gaan slapen. Brazo wist niets van den bouw der nieuwe stad. Want hij was weer met Henley samen. In zijn ijlen verried hij telkens en telkens weer zijn geheime gevoelens over den moord op den betaalmeester. Zonder het te weten beschreef hij zijn gewaarwordingen, terwijl hy ontsnapte aan de verschillende gewapende troepen, die hem achterna gezonden waren. Hij doorleefde weer zijn leven met Henley en openbaarde de gedachten die hij gekoesterd had terwijl hij wachtte op het verschijnen van het onbekende meisje in het huisje. Zoo werd Brazo's karakter geleidelijk voor Ella onthuld. Zij had gedacht, dat zij hem een weinig kende ze ontdekte nog veel meer. Zij merkte, dat hjj rein van gemoed was, want in zijn ijlen had hij tweemaal zijn stem verzacht om te zeggen „Niemand zal dat ooit weten. Misschien raakte ik haar eens of tweemaal aan, maar ik deed het niet met opzet. Zou je mij dat kwalijk nemen Hij werd blijkbaar gemarteld door de vrees, dat zij boos zou zijn over het gebeurde in het bijgebouwtje in den nacht toen hij haar daar heen had gedragen. Nu had zij haast het zelfde gedaan, terwijl hij bewusteloos was geweest. Zij glimlachte. HOOFDSTUK XV. Toen Brazo tenslotte ontwaakte uit den daarbij te kennen te geven of zij in aanmer king willen komen voor het betrekken van een eenvoudig gascomfoor, dat de gasbedrij ven desgevraagd op gemakkelijke betalings voorwaarden beschikbaar zullen stellen. Uitdrukkelijk wordt opgemerkt, dat een tij dige indiening van de verzoeken noodzakelijk is, daar, gezien de te verwachten toeloop, met de afdoening dezer aanvragen uiteraard eeni- gen tijd zal zijn gemoeid. Men houde hier mede dus rekening en verwachte van het gasbedrijf niet het onmogelijke. SUIKERBIETEN-LEVERINGS CONTRACTEN. Naar aanleiding van bezwaren, welke van de zijde van de bietentelers zijn ingebracht tegen de overmachtsclausule in de suikerbie tenkoopbrieven. dér suikerfabrieken deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening me de, dat die clausule zóódanig zal worden ge wijzigd, dat de gevallen, waarin overmacht voor de suikerfabrieken tot ontvangst der bieten zal worden aangenomen, niet ter be oordeeling van de fabrieken (zooals de koop brieven vermelden), doch ter beoordeeling van den directeur-generaai van de Voedsel voorziening zullen staan. De bietentelers zullen in geval van over macht, als bovenbedoeld, alle maatregelen moeten nemen, welke noodig zijn, om scha de aan de suikerbieten zooveel mogelijk te voorkomen. brisantbom midden in een woonwijk gewor pen. Drie woonhuizen werden vernield. J Van de bewoners werden een vrouw en haar drie dochters gedood, verder werden drie I mannen zwaar en een man licht gewond. Door een bomscherf werd voorts nog iemand licht gewond. Opmerkelijk is in dit laatste geval, dat deze vliegeraanval op klaarlichten da; gebeurde, zoodat de Engelsche vlieger zeer I goed moest weten, dat de bom in een woon wijk werd geworpen. PROVINCIAAL NIEUWS; BINNENLANDSCH NIEUWS. JONGE VROUWEN 's AVONDS NIET MEER IN CAFE'S TE HAARLEM. Tenzij onder geleide. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft bepaald, dat vrouwen van Nederland- sche nationaliteit en beneden de 21 jaar 's avonds na half negen niet meer eafé's of soortgelijke inrichtingen mogen bezoeken, tenzij onder geleide van haar ouders, voogd of echtgenoot, of wel onder dat van een an deren meerderjarige, doch dan voorzien van een schriftelijke toestemming van ouders, voogd of echtgenoot. TWEE ZAANDAMSCHE WETHOUDERS ONTSLAGEN. De correspondent van het Handelsblad uit Zaandam meldt Aan de Zaandamsche wethouders Hallie van de V.D.-partij en Kamphuis (R.K.) is met ingang van 1 Mei ontslag verleend. De heer Hallie, die gedurende zes jaar het wethouderschap heeft waargenomen, was wethouder van de bedrijven, terwijl de heer Kamphuis, die veertien jaar wethouder is geweest, den dienst van openbare werken on der zich had. VIER VROUWEN GEDOOD BIJ BOMAANVAL. Tabaksfabriek en boerenhoeve getroffen." Het A. N. P. meldt Maandagnacht trachtten eenige Engelsche vliegtuigen ons land binnen te vliegen. Ten gevolge van den kraehtigen en succesvollen afweer gelukte dit slechts in eenige gevallen. De meeste neergeworpen bommen bleven zon der uitwerking. Slechts op twee plaatsen werd schade aangericht. Op een plaats werden een tabaksfabriek licht en een boerenhoeve zwaar getroffen. Op een andere plaats werd een eersten natuurlijken slaap, dien hij in veer tien dagen had gehad, was hij alleen. Er was niemand in het huisje. Hij probeerde om overeind te gaan zitten, wat mislukte en viel weer neer. Hij voelde geen pijn. Hij wist, wat er gebeurd waszijn herinnering was hel der op dat punt. Hij was er net bovenop ge komen. Hij wist, dat er een dokter bij hem geweest was. Hij had gevoeld, dat Ella in zijn nabijheid was. Met betrekking tot zekere dingen was zijn herinnering een weinig be neveld, maar hij wist dat Anderson en Har din verscheidene malen bij hem gestaan had den om naar hem te kijken. Hij had hen hooren praten. Er was een tijd geweest, waarin hij zich zeer onaangenaam had gevoeld, maar de tijd daarvan scheen heel ver weg te liggen. Hij was nu koel, zijn bed voelde lekker aan en hij strekte zich behaaglijk uit. Er kwam een zoet briesje door een der ra men en met het briesje kwamen geluiden mee, die hem vreemd waren. Het scheen dat er niet ver van hem af, een dozijn hamers dreunden.'Hij hoorde een zaag knarsen, plan ken vallen, menschen spreken. Toen merkte hij, dat Ella in de buitendeur naar hem stond te kijken. Zij glimlachte tegen hem en hij was ver baasd over het licht in haar oogen. „O riep zij met zachte stem uit, „je bent wakker Zij kwam dichtbij hem, ging in een stoel zitten. Zij zuchtte. „Zij ben zoo blij," vervolgde zij. „Het schijnt goed te gaan," zei hij en sloot de oogen. „O, dat gaat het zeker „Dat is goed." Hij opende z-ijn oogen weer, „Hoe lang ben ik hier geweest?" vroeg hij. „Twee weken. Je was er leelijk aan toe, toen wij terugkeerden en je vonden liggen naast naast het valies." Hij sloot zijn oogen weer, daar hij haar niet wilde laten zien, dat hij zich bezorgd maak te over haar gaan naar Corney met Ander RIJKSARBEIDSBUREAU. Tot. welk bureau moeten werk gevers en werknemers zich wenden Met ingang van 1 Mei 1941 treedt in liet geheele land de nieuwe organisa tie der arbeidsbemiddeling, onder lei ding van het Rijksarbeidsbureau te 's Gravenhage, in werking. De gemeentelijke organen der ar beidsbemiddeling maken dan plaats voor 37 nieuw, ingestelde gewestelijke arbeidsbureaux, die, daarin bijge staan door 144 bijkantoren, hun taak zullen vervullen. Werkgevers, die van de organen dor arbeidsbemiddeling gebruik ma lven, en personen, die als werkzoeken den zich willen doen inschrijven, als mede zij, die hun inschrijving als werk zoekende willen doen vernieuwen, kunnen zich wenden tot de geweste lijke arbeidsbureaux of hun bijkanto ren, als in de onderstaande opsomming is aangegeven. Inwoners uit de gemeenten Alk maar, Bergen (N.-II.) Broek op Lan- gendijk, Egmond aan Zee, Egmond- Binnen, Heerhugowaard, I-Ieiloo, Koe dijk. Noord-Scharwoude, Oterleek, Oudkarspel, Oudorp, Schoorl, St.. Pan cras en Zuid-Scharwoude moeten zich wenden lot het gewestelijk arbeidsbu reau te ALKMAAR. Inwoners uit de gemeente Texel moe (en zich wenden lot het bijkantoor te DEN BURG (Gem. Texel.) Inwoners uit de gemeenten An- dijk, Bovenkarspel, Enkhuizen, Groo tebroek, Hoogkarspel en Venhuizen moeten zich wenden tot hijkantoor te Enkhuizen. Inwoners uit de gemeenten Anna Paulowna, Calantsoog en Den Helder moeten zich wenden tot het bijkantoor te Den Helder. Inwoners uit de gemeenten Aven- horn, Beets, Berkhout, Blokker, Hens broek, Hoorn, Obdarri,. Oudendijk, Schellinkhout, Spanbroek, Ursem, Westwoud, Wognum, Wijdenes en Zwaag moeten zich wenden tot het bij kantoor te Hoorn. Inwoners uit de gemeenten Abbe- kerk, Hoogwoud, Medemblik, Mid- woud, Nibbixwoud, Opmeer, Opper does, Sijbckarspel, Twisk en Wervers- hoof moeten zich wenden tot het bij kantoor te Medemblik. Inwoners uit de gemeenten Barsin gerhorn, Hareiikarspel,, Nieuwe Ni'e- dorp, Oude Niedorp, Schagen, Sint Maarten, Warmenhuizcn, Wieringer- waard, Winkel en Zijpe moeten zich .wenden tot het bijkantoor te Schagen. Inwoners uit de gemeenten Wierin- gen en Wieringermeer moeten zich J wenden tot het bijkantoor te Wierin- gerwerf gem. Wieringermeer.) Zij. die uitkcering uit een werkloo- zenkas ontvangen, en zij, die voor steunuitkeering in aanmerking ko men of bij werkverruimingswerken 'geplaatst willen worden, moeten er voor zorgen, dat zij als werkzoekenden bij de hiervoren bedoelde gewestelijke arbeidsbureaux of de bijkantoren zijn ingeschreven. Voorzoover zij thans bij de gemeentelijke organen der open- Ibare arbeidsbemiddeling als werkzoe- I kenden staan ingeschreven, behoeven zij zich niet eerder voor vernieuwing der inschrijving bij de nieuwe bureaux aan te melden dan op het tijdstip, waarop vernieuwing der inschrijving geschieden moet. SUCCES NIEUWS Succes heeft tegen alles verwachting Zon dag de uitwedstrijd tegen M.F.C. verdiend ge wonnen. Dezen middag was Succes toch wel zwaar gehandicapt, met vier invallers ging de ploeg per huifkar voor den sterken op Medemblik af en arriveerden er goed op tijd. Om even 2 uur liet de scheidsrechter tossen en bracht de M.F.C.-midvoor de bal aan het rollen. Na eenig verkennen kwam S. spoedig in de aanval doch de M.-verdediging was de situatie voorloopig meester. Na een kwartier spelen krijgt Jaap Kuiper de bal goed toege speeld en geeft met een goed schot Succes de leiding. Geprikkeld door den achterstand komt M.F.C. verwoed opzetten, doch het spel hunner voorhoede is te kort. Idema en S. Lont zijn steeds op hun hoede. Posthumus krijgt nog eenige schoten te verwerken, doch moei lijk werk was het niet. De rust ging in met 10 voor Succes. I Nadat de thee goed had gesmaakt pakten beide ploegen direct weer flink aan. Doordat Succes meer verdedigend ging spelen oefende M.F.C. steeds meer druk uit op de S.-verde- diging. Eindelijk hadden zij succes, toen bij een schermutseling de bal werd ingeschoten 11. Dit was voor Succes het sein om weer eens goed aan te pakken. Keurig werden ee nige aanvallen ondernomen. Uit één dezer wist Doves met een keurig schot S. opnieuw de leiding te geven. De nog resteerende tijd is M.F.C. iets meer in den aanval. Succes legt zich nu meer op de verdediging toe en weet zoodoende haar verdiende voorsprong te be houden. De scheidsrechter leidde de wedstrijd uitstekend. Succes II deed het niet zoo goed en verloor met 40 van Schagen II. De adspiranten a klopten W.-waard a met 1—0. son. Want hij wist, dat zij zich niet druk had gemaakt over het valies. „Och," zei hij, „het halen van het valies had niet veel om het lijf. Er waren een mas sa dingen in, die je waarschijnlijk in Corney kon vervangen. Wat my hinderde was, dat Wilson zou denken, dat ik geen moed genoeg bad om het te gaan halen." Er was geen enkel ding in het valies, dat ik in Corney kon koopen verklaarde zij. „Ik heb het geprobeerd." Dus had hij toch gelijk gehad. Zij had ge probeerd om zekere dingen in Corney te koo pen. Dat bewees, dat zój nooit verwacht had, het valies terug te zien. „Wel, ik ging Wilson opzoeken. Ik zag het valies daar staan en dacht, dat ik het even goed terug kon brengen." „Schoot Wilson op je „O neen. Hij lag te bed om te bekomen van mijn kogel. Ik was op den terugweg, toen een ruiter, dien ik niet gezien had, mij een kogel in het lijf schoot. Waarschijnlijk een van Wilson's mannen. Ik schoot hem neer," „Wanneer was dat „Op den dag toen jullie naar Corney gin gen." „Dan heb je drie dagen buiten gelegen liep zij uit. „O, hoe vreeselïjk!" „Er is-een dokter hier geweest," zei hij. „Wie heeft hem gehaald „Anderson." Anderson, zoo Anderson Zy had gezegd, dat het goed ging. Dat beteekende dat zij goed opschoot met Anderson, vermoedde hij. Daarom glinsterden haar oogen zoo zacht en I teeder. Het ging goed met haar zelf en An derson. Hoe snel had Anderson zich meester ge maakt van haar fantasie I „Is Anderson nu hier vroeg hij. „Hij is er op uit om de mannen te helpen met den bouw van het rancho-huis," ant- 1 woordde zij. „Anderson is heel handig. Hij is goed op de hoogte met bouwen Je moest eens zien, hoe hij de zaak aanbakt Hij weet precies, wat er gedaan moet worden." „Je bent dus al met het huis begonnen," zei hij. Weer Anderson. Natuurlijk. Anderson was handig. Anderson wist, hoe hij de zaak moset aanpakken. Hij wist precies, wat er gedaan moest worden. Brazo keerde zijn hoofd naar den muur. „Wij kochten vijfhonderd Herefords," licht te Ella hem in. „Kocht Anderson ze vroeg Brazo. terwijl hij een blik op haar wierp. „Ja. Hij kent daarginds een man, die er een groote kudde van heeft. Zij zijn nu hier. Wij hebben een heining om het bassin gezet, om ze van de stad af tehouden." Brazo sprak niet dadelijk. „Zoo, er is dus een stad in het bassin," zei hij tenslotte. „Dan moet je het goud veilig en wel over gebracht hebben." „Alles verklaarde het meisje triomfan telijk. Er volgde een lange periode van stilte. Toen sprak Ella „Ben je niet nieuwsgierig om te weten, hoeveel het goud waard was „Het zal wel interessant zijn, dunkt mij." „Ruim zeshonderd duizend dollars, Brazo „Och kom Je bent rijk „Jij bent ook rijk, Brazo De helft van het geld staat op jouw naam. op de bank in De ming Is dat niet heerlijk?" Hij vermoedde, dat hij eenig blijk van blijd schap moest geven, Hij glimlachte zuurzoet, want hij wenschte, dat hij met Anderson van plaats kon verwisselen. „Ben je niet blij „Zeker." „Maar je toont het nietzei ze verwijtend. Hij glimlachte tegen haar. „Ik ben niet in staat om een luchtsprong te maken," zei hij. Zijn blik werd peinzend. „Ik dank je voor wat je voor mij gedaan hebt. Ik geloof, dat het weinig gescheeld heeft, of ik was er geweest." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1