32e JAARGANG ZATERDAG 10 MEI 1941 No. 54 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van l 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. HET PRIJZEN VAN ARTIKELEN VERPLICHT. Een nieuw besluit schept orde. Binnen eenige dagen zal er een nieuw besluit worden afgekondigd, dat de verplichting tot het prijzen van artike len grondig regelt. Daarmee zal een belangrijke bijdrage zijn geleverd tot den strijd tegen de overtreders van prijsvoorschriften. In de afgeloopen weken werden de winkeliers reeds herhaaldelijk gewaar schuwd, dat zij hun waren moesten prijzen. De plaatselijke politie-autori- teiten van verschillende gemeenten deelden mede, dat zij na 1 Mei geen pardon meer zouden geven, indien dit niet geschiedde. De wet, waarop dat was gegrond, bestond reeds eenige ja ren. In de Prijsopdrijvings- en Ham- sterwet van 1939 was n.1. een artikel opgenomen, dat eischte, dat de prijzen op duidelijk zichtbare wijze werden ver meld. Men heeft aan dit artikel in de prak tijk weinig de hand gehouden. Aanvan kelijk was het trouwens niet noodig. de winkeliers tot dezen omvangrijken ar beid aan te zetten. In Mei 1940 veran derde de situatie evenwel. Vele prijzen voor levensmiddelen werden gewijzigd, de onzekerheid, die daardoor ontstond, gaf den weg vrij tot onredelijke verhoo gingen. Het kwam vaak voor, dat men in twee winkels in dezelfde straat ge heel verschillende prijzen vroeg voor artikelen, zooals tomatenpuree, uien of zeep. De afdeeling prijsbeheersching van den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen, die in den aanvang van dit jaar haar werkzaamheden begon, open de een fel offensief tegen de overtre ders. Er werd een uitgebreid controle apparaat georganiseerd en op het oo FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 30.) ..Hij deed zijn mond alleen open om te zeggen, dat ik haar en baard moest knippen." „Had hij een baard, zoo Hm. Veran dering van uiterlijk. Dat ziet er ver dacht uit. Zeker ziek geweest." „Ja, dat schijnt wel." „Nu, ziekte verandert de menschen heel wat." De korte man ging naar buiten. Hij liep de straat door en, de herberg in waar Brazo binnengegaan was. Het was een groote tent en er waren verschelde ne mannen in, maar Brazo was er niet bij. De korte man liep de straat weer op. Hij ging de heele straat door en keek met waakzamen blik rond, terwijl hij de eene herberg na de andere binnen- gign. Eindelijk vond hij, in een iets def tiger gelegenheid, den man, dien hij zocht. Het gebouw was gemaakt van lood recht geplaatste dennenplanken. Er wa ren geen latten over de voegen en de zon scheen er doorheen. De inrichting had een ruwen, houten vloer en geen zoldering, behalve de dakplanken en dwarsbalken. Een ruwe toonbank liep langs den eenen kant, met een plank waarop verschillende flesschen stonden, genblik gaan er in het geheele land honderden politie-agenten en opspo ringsambtenaren op stap, speciaal met de opdracht, na te gaan of de gevraag de prijzen niet te hoog zijn. Vele zon daren werden reeds betrapt en de straf fen die de inspecteurs voor de prijsbe heersching opleggen, zijn lang niet mis. Om het werk van de opsporingsamb tenaren te vergemakkelijken, bleek het noodig, om aan de verplichte prijsaan duiding streng de hand te gaan hou den. De reeds bestaande voorschriften gaven daartoe eenige mogelijkheden, doch intusschen werd een nieuw be sluit voorbereid, dat deze materie veel grondiger regelt en alle onzekerheid wegneemt. „Prijsaanduïdingsbesluit." Het nieuwe besluit legt den kleinhan delaar de verplichting op, een deel van de in de winkels verkrijgbare artikelen op duidelijke wijze te prijzen. Deze re geling is reeds direct van toepassing op alle voedings- en genotmiddelen, textielwaren en lederwaren. De gemach tigde voor de prijzen zal de prijsaan duidingsplicht tot andere groepen van goederen kunnen uitbreiden, ook tot het verhuren van roerende goederen en het verrichten van diensten. Het tweede artikel van het besluit bepaalt, dat het prijzen duidelijk en goed leesbaar door middel van prijs kaartjes moet geschieden voor waren, die in de etalage of in den winkel zicht baar zijn uitgestald. Artikelen, die niet zichtbaar zijn uitgestald,, maar gereed voor onmiddellijken verkoop, moeten eveneens zijn geprijsd, tenzij een prijs lijst er van goed zichtbaar wordt opge hangen. Ook bij monsterverzamelingen zullen de prijzen duidelijk moeten zijn aangegeven. Een belangrijke bepaling is, dat de maatregelen van het nieuwe besluit worden beschouwd als prijsvoorschrif ten. Dit beteekent, dat overtreding valt onder de tuchtrechtspraak van de in specteurs voor de prijsbeheersching. Op de naleving der voorschriften zal dus scherp worden toegezien. Controle door kooper. De nieuwe maatregelen zijn van veel belang, zoowel voor het koopend publiek als voor de benafide winkeliers. Bij den dienst van den gemachtigde voor de prijzen kwamen vele klachten binnen over prijsopdrijving. Telkens werd daar bij gevraag^, hoe men als kooper zelf kan nagaan, of de gevraagde prijs juist is. Gedeeltelijk is men den koopers reeds tegemoet gekomen door nieuwe maxi mumdetailprijzen in den vorm van of- ficieele publicaties, die men kan uit knippen en bewaren. Het nieuwe besluit is een tweede stap in die richting. Het is wel duidelijk, dat het veel eenvoudi ger wordt om na te gaan of men den juisten prijs betaalt. BUITENLANDS! NIEUWS. een geldkistje, een houten hamer om kranen in biervaten te slaan, eenige whiskey- en bierglazen en een reusach tige Colt-revolver. Aan den muur boven de plank hing een ovaal spiegeltje. De bovenkant van de toonbank be stond uit twee dennenplanken van on geveer een voet breed. Deze waren voch tig van het bier, dat er op geknoeid was en dampten van de verstikkende hitte. Een orgel tegen den muur aan den muur aan den overkant der toon bank galmde de tonen van „de Spotvo gel". De mannen stonden in een dubbe le rij voor de toonbank terwijl de twee herbergiers, zoo vlug zij konden, glazen vulden met schuimend bier. Brazo had een glas whisky gedronken. Hij had het warm gevonden en van minderwaardige kwaliteit, en hij ver langde niet naar meer. Maar er waren maanden voorbij gegaan sedert hij in de stad was geweest en het gaf hem een zeker genoegen om deel uit te maken van de menigte. Het was de eerste maal, dat hij een goudgravers-stad bezocht en hij amuseerde zich over de gesprekken der inwoners. De korte man was binnengekomen en stond nu naast het orgel. Zijn hoofd lag een weinig opzij, alsof hij beter naar de muziek wilde luisteren, die uit het instrument kwam, maar zijn blik rust te op Brazo. Eenmaal keerde Brazo zich om en be trapte den korten man, toen de laatste naar hem keek. Brazo's oogen werden een weinig dichtgeknepen. Het gelaat van den korten man leek hem bekend. Maar de torte man ontmoette Brazo's blik slechts vluchtig, gaf geen teeken van herkenning en daarom besloot Bra zo, dat zijn herinnering hem parten speelde. Maar er was een vreemde gloed Flor de Manzana." Hop, appelbloesem en kevscblaren als tabakssurrogateri. Evenals in den vorigen oorlog, toen er ook tabakschaarschte heerschte in Denemarken, zijn daar te lande weer surrogaten voor het Nicotiaaansche kruid opgedoken. Daarvoor komen hop, appelbloesem en kerseblaren in aan merking. Een fabrikant, die een product van het tweede vervangingsmiddel ver vaardigt, kan op zijn kistjes dus dei- waarheid getrouw in het Spaansch „Flor de Manzana" zetten. Er zijn zelfs al sigaren in den han del gebracht waarvan het binnenwerk uitzeegras bestond, doch dit bleek een geval voor den rechter te zijn, want het was niet de bedoeling der betrok kenen het publiek aan een drogelijk rookertje te helpen, maar slechts eigen zak te spekken. Op verzoek van de georganiseerde ta baksindustrie, die zelf nog niet met surrogaten is begonnen, zal er nu van overheidswege controle op deze surro gaten worden uitgeoefend. Op de ver pakking moet duidelijk worden aange geven hoeveel percent surrogaat, welk, het product bevat wat dekblad, omblad en binnenwerk aangaat. Appelbloesems en kerseblaren zijn er weliswaar op het oogenblik nog niet maar toch hebben de surrogaatfabri kanten er voorraden van. Dank zij voor uitziende menschen, die verleden jaar zomer al een zekere hoeveelheid er van hebben bijeengegaard om later te ge bruiken. Wat dan nu het geval is. BINNENLANDSCH NIEUWS. WINTERHULP IN NRD.-HOLLAND Mededeelingen van den plaatse lijken directeur. De provinciaal directeur voor Noord- Holland van „Winterhulp Nederland" ver strekt de volgende gegevens over de col lecte-opbrengsten en uilkeeringen in deze provincie. In totaal is van November tot en met April rond f 273,C00 ingezameld door de collectanten. Aan extra giften, opbreng sten verlotingeni voorstellingen e.d. komt daarbij nog een bedrag van rond f 144,000. Tegenover deze inkomsten van f 417,000 staat een uitkeering aan waardebonnen van rond f 460,000 en een bedrag aan con tanten van circa f 17,000 waarbij men bo vendien moet bedenken, dat de stad Am sterdam geheel buiten deze berekening valt, omdat daar het stedelijk bureau los staat van het Provinciaal Bureau. De ver houding tusschen inkomsten en uitkeerin- gen in deze provincie is dus gunstig te noemen. Vele tienduizenden personen zijn in den afgeloopen winter in Noord-Hol land verblijd met een bijdrage van W.H.N. I Doch ook op andere wijze heeft W'HN de helpende hand geboden o.a. bij de uit zending van 375 kinderen uit Den Helder naar Wijdenes door het verleenen van tf 2500 voor geleden hagelschade in de ge- j meente Harenkarspel, waar de tuinders ge durende vele maanden tevergeefs op hulp van andere instanties hebben moeten wachten. De boeren in de Zeevangdorpen Iconden weer op andere wijze worden ge- holpen_ namelijk door het bijpassen van bet waardeverschil bij den ruil van min der goed vee legen beter vee uit andere provincies, voor welke hulpactie de burge meester het initiatief nam. Ook met de uitdeeling van goederen en maaltijden zijn in verscheidene gemeenten de behoefitgen gesteund, onder wie duizenden kinderen. Over de plannen van het Provinciaal Bureau kan worden medegedeeld, dat men hoopt 5000 knderen in de provincies Utrecht en Gelderland te kunnen doen op nemen. Voor een deel zullen deze kinde ren ook afkomstig zijn uit Zuid-Holland en Amsterdam. Voorts wordt overwogen een kinderuitzending van Den Helder naar Hilversum en Bussum_ waar de kin deren bij pleegouders een rustige vacan- tie kunnen doorbrengen Winterhulp stelt zich ten doel extra- bijdragen te geven boven het eerste levens peil en zij heeft zich van deze taak ook in de provincie Noord Holland op krach tige wijze gekweten. Door haar hulpver leening kon in zeer vele gezinnen althans een deel van den achterstand, ontstaan door economische ontwrichting worden in geloopen. ONZE AARDAPPEL-POSITIE. Over de aardappel-distributie schrijft het „Agrarisch Nieuwsblad" het volgende. Nadat kort geleden, (ruim een week te voren) nog was verklaard door den Direc teur-Generaal voor de Voedselvoorzie ning, dat er voldoende aardappelen in oas land aanwezig waren, is dan als bij ten donderslag uit helderen hemel afgekon digd, dat de aardappeldislfibulie wordt ingevoerd. In tegenstelling met de distri butie van verschillende andere artikelen is de toewijzing van aardappels onmiddel lijk zeer krap. In tijden als deze is de aard appel een zeer belangrijk voedsel voor den mensch. Het wil ons voorkomen, dat gedurende den vorigen herfst en in de voorbije winter maanden niet beseft is, dat de aardappel- voorraden zoo krap waren. Ware zulks wel het geval geweest, dan hadden direct andere maatregelen dienen te worden geno men door de betreffende regeeringsinstan- tie> maar ook door de boeren. Overigens zullen er zeker nog .stadsjers" zijn, die voldoenden voorraad hebben opgeslagen. Als men leest wat daaromtrent door het Nationale Dagblad is gepubliceerd, rijzen de haren te berge. Wat den boer betreft, het volgende. In de gemengde bedrijven zijn ongetwijfeld nog vele aardappelen aan het vee gevoe derd, die voor menschelijke consumptie in de oogen van den korten man, zicht baar blijk van een gemoedsbeweging, die haar weerga vond in Brazo's be wustzijn. Hij herkende de gemoedsbe weging als twijfel en hij wist, dat de man probeerde om zich hem te herin neren. Brazo had den korten man er gens, bij de een of andere gelegenheid ontmoet, dat stond voor hem vast. Hij was er zeker van, dat de korte man het zelfde dacht. Maar het was vreemd, dat Brazo's twijfel gepaard ging met vijandelijkheid. Deze gevoelens gingen beslist samen. Brazo was er zeker van, dat, welke be kendheid hij ook aan den anderen man had, deze verbonden was met vijand schap. Maar zijn herinnering begaf hem. Zijn contact met den man was zeker een toevallige blik geweest en de man zelf eigenlijk niet de moeite waard. Brd^o keek niet meer naar den man. Hij bleef een poosje aan de toonbank staan en toen liep hij de straat op en bezichtigde de stad. De open ruimte tusschen de beide rijen woningen was veranderd in een voet dik stof door de wielen van wagens en andere voertuigen. Het lag in hooge hoopen en geulen, in bergjes en opeen gestapeld. Het vloog hoog in de lucht. Het legde zich op de daken der gebouw tjes en bekleedde ze met grijs poe der. Er was geen wind om het weg te drijven. De gevestigde stadjes, zooals Brazo die kende, hadden een zeer bepaalde atmosfeer van hechtheid. Hun gebou wen, hoewel niet zoo degelijk als zij konden zijn waren tenminste het beste, wat met het, ter beschikking materi aal gemaakt kon worden. Ook waren de bewoners dier stadjes en dit was van meer belang gewoonlijk eerlijk en be trouwbaar. Het waren mannen, die men kende, zij waren bekend met de streek, zij hoorden er in thuis. De bewoners van Wainright waren slechts tijdelijke bewoners. Zij zochten geen tehuis, maar goud. Zij stelden geen belang in de stad, behalve dat zij haar beschouwden als een plaats, waar zij zekere levensbehoeften konden in slaan en hun verlangen naar eten en drinken bevredigen. Zij hadden geen gemeenschapsgevoel. Een dozijn tenten waren blijkbaar speelholen. Een massa mannen zwerm den daar rond, spelend en verliezend aan de handige individuen die geleken op spinnen, die op de loer lagen. Res taurants, waarvoor myriaden vliegen gonsden, waren stampvol met menschen die wedijverden met de gevleugelde' plaaggeesten. De reuk van verschraald bier. vermengd met de geuren van het kooken en den stank van gebrande hoe ven uit een smederij hingen over dit alles. Marskramers met allerlei waren schreeuwden om de aandacht te trek ken een kwartjesvinder demonstreer de zijn tooverspel voor een gapenden cynischen maar belangstellenden kring toeschouwers. Een ander individu daag de hoorders op zoetklinkende toon uit „De hand is vlugger, dan het oog, mannen Voor hem. op een tafeltje lagen drie schelpen. Onder een ervan lag een bol letje en hij noodigde zijn gehoor uit om hun keus te maken. Zelden zoo al ooit kozen zij juist. Er waren verscheidene tenten, stamp vol met voorraden van allerlei aard. Een keurmeester bewobnde een tent, maar zijn fornuisje werkte slechts met tusschenpoozen. Een bank was er vlak- hadden kunnen worden gebruikt, als men inderdaad had geweten, dat daaraan be hoefte zou komen. Men kon zich dat ech ter, gezien der productie in voorgaande jaren, niet voorstellen. Natuurlijk zullen er ook boeren zijn geweest, die niet ver der keken dan hun eigen bedrijf. En het is nog altijd zóó, dat een boer zijn vee niet gaarne mager ziet en dus bij gebrek aan ander krachtvoer de op het bedrijf aan wezige aardappels aanspreekt. Maar het is ook zóó( dat een boer, als hij werkelijk weet, dat in andere kringen gebrek is be reid gevonden wordt te helpen. Dus ook met aardappelen. Hel is daarom, dat wij niet kunnen nalaten hier te wijzen op der boeren plicht, alle aardappels, die eetbaar zijn, af te staan voor menschelijke con sumptie, opdat zoo mogelijk de toewijzing van anderhalf Kg. per persoon alsnog kan v/orden verhoogd 1 Boeren, kent uw plicht in dezen BROEI VEROORZAAKTE BRAND. Opslagplaats van tapijtfabriek vernield. Te Oss is Woensdagmiddag omstreeks half vijf brand uitgebroken in de opslag plaats van de N.V. Gebr. Van den Bergh s Tapijtfabrieken. De fabrieksbrandweer be streed het vuur met zes stralen. Spoedig kwam de gemeentelijke brandweer te huln. zoodat binnen korten tijd met tien stralen water werd gegeven. Het duurde dan ook niet lang, of men was het vuur meesisw Een opslagplaats met tien ton watten werd een prooi der vlammen. De omliggen de fabrieksgebouwen bleven gespaard. De brand is vermoedelijk ontstaan door MEVROUW STRASSBURGER OVERLEDEN, Mede-eigenares van het circus Mikkenie- Strassburger. Te Hilversum, waar het circus Mikkenie Strassburger nabij de Manege huisvesting geniet is Woensdagnamiddag plotseling overleden Mw. Vera SophTa Strassburger, mede-eigenares van de onderneming. Haar kon nog het H. Oliesel worden toe gediend. Omtrent de plaats van de begrafenis is nog niets vastgesteld. TEXEL. VERBLIJFSVERGUNNING MET PINKSTEREN. De burgemeester van Texel maakt be kend. dat blijkens mededeelingen van de bevoegde autoriteiten met de a.s. Pinkster dagen GEEN vergunningen voor een be zoek aan Texel voor familiebezoek e.d. zullen worden verleend. Slechts in zeer bijzondere gevallen kan van dezen regel worden afgeweken. Zij, die meenen, dat zich zeer bijzondere omstandigheden voordoen, kunnen deze schriftelijk en dan zoo omstandig mogelijk toegelicht, door tusschenkomst van den burgemeester me- dedeelen, waarna elk geval op zich zelf beoordeeld zal worden. bij. De toonbank van den bankier was een ruwe, houten tafel, zijn safe een kleine stalen brandkast. Stapeltjes goud en zilvergeld lagen op de tafel. Een man, met een geweer over zijn knieën, zat in een hoek op een kist. Een man. die deze bank zou berooven, zou de ge heele stad tegen zich krijgen. Er waren geen kinderen in de stad, het was een stad van volwassenen, even begeerig als kinderen. Zij leefden in een atmosfeer van onbegrensde vrijheid. Zakkenrollers bewogen zich onder de menigte en verrichten hun handwerk. Overal blaften honden. Geverfde vrou wen wenkten sluw. Er waren moorden gepleegd. Op de helling van den Zui delijken rotsrand, stonden reeds houten kruisjes. Goud Barzo's belangstelling was niet groot. In werkelijkheid was zij cynisch. Hij had genoeg gezien, daarom stak hij de straat over. liep naar zijn paard, steeg op en reed naar het Oosten, naar het huisje. Brazo had den kleinen man al verge ten. Maar dat individu met zijn scher pe oogen had Brazo niet vergeten. Hij had op den achtergrond in een der her bergen Brazo na staan kijken, toen de laatste door de stad liep. En nu Brazo wegreed, liep de korte man naar bui ten en volgde zijn vorderingen door het bassin. Hij zag Brazo naar het Oosten rijden tot hij de heining bereikte, die daar geplaatst was hij zag Brazo langs de heining naar de rivier rijden, merk te, dat hij den stroom overstak en langs den zoom van het boschje naar ten huisje reed, dat hij juist zien kon. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1