32e JAARGANG DINSDAG 13 MEI 1941 No. 55 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIBRINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. SCHAARSCHTE AAN KLEINE PASMUNT. Er gaat teveel geld in de oude kous. Publiek maakt het zichzelf onncodïg moeilijk. Voorloopig; nog geen noodgeld. Interview met den Rijksmuntmeester. De schaarschte aan kleine pasmunt. dubbeltjes, kwartjes en centen, heeft weer aanleiding gegeven tot vele, dwaze geruchten. Een redacteur van de V.P.B. had een vraaggesprek over dit ■onderwerp met dr. W. J. van Heteren, •den Rijksmuntmeester, waarin deze ■eens te meer aantoonde, hoe uitermate :zinloos en dwaas het „hamsteren" van dergelijke kleine muntstukken is, daar •deze als metaal slechts een zeer gerin ge waarde hebben. Dit is reeds herhaalde malen betoogd, ook ten aanzien van de grootere pas munt ook in een gulden zit slechts voor ca. 21 cent zilver doch het heeft niet mogen baten. Dr. van Heteren zet thans echter uit een, hoe men voorloopig nog niet aan het invoeren van noodgeld ter aanvul ling van de kleine pasmunt toe is, zoo dat het publiek het zichzelf alleen maar onnoodig lastig maakt, door kwartje; dubbeltjes en centen aan de circulatie; te onttrekken. Op een gegeven ochtend maakte de melkboer bezwaren tegen het wisselen, „als het kon" wilde hij liever met ge past geld betaald worden, want hij zat „een beetje krap" in de kwartjes, dub beltjes en stuivers. De bakker scheen ook al last van die kwaal te hebben en meneer had dien morgen in de stad moeite om op de tram een zilverbon van een rijksdaalder te wisselen. Sinds ilien moeten wij er bij het doen van kleine betalingen rekening mee houden, waar ook een vakman geen touw aan dat de a'ndere partij in vele gévallen kan vastknoopen. *^no is het bijvoor beeld in normale een gewoon BINNENLANDSCH NIEUWS. PRIJZEN VAN GOEDEREN EN DIENSTEN. Inhoud van hel besluit. Hel heden verschenen Verordeningen belast zijn met het in omloop brengen' tijd van de zomervacanties, als er veel blad beval een besluit van de secretaris van de kleine pasmunt, in één week' gereisd en veel verteerd wordt, ook iets sen-generaal van de departementen van voor f 40.000.aan centen, een bedrag,1 dergelijks moeten zien. Maar neen, in Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van dat eind 1936 per maand noodig was.j de zomermaanden krijgen wij juist veel Landbouw en Visscherij en van Water- Met de kwartjes en dubbeltjes ging het( kleine pasmunt terug van de postkanto-J staat ov< toen nogal, dat begon pas later. Maar( ren. Zoo hebben wij bijv. nooit kunnendiensten. In dit besluit wordt bepaald, dat een ,niet terug heeft van een gulden. Hoe komt dat toch j verschijnsel, dat de vraag naar kleine j Het begon in December jongstle- pasmunt aan het einde van ^.het jaar den, zoo vertelde ons de Rijksmunt stijgt. Misschien staat dit in verband' meester, Dr. W. J. van Heteren, toen met de feestdagen in December Ander-1 vroegen de twintig postkantoren, die' zijds zou men dan bijvoorbeeld in den het prijzen van goederen de vorige week werd er dan ook maar ontdekken, waarom het postkantoor te oirAnHs, nnA. f OIO n/lfl T ,1 J1.1. 1 FEUILLETON. door Charles Alden Seltzei 31.) Toen ondervroeg de korte rnan kalm verschillende personen die hij ontmoet te. Hij ontdekte, het het huisje toebe hoord had aan een zekeren Jïm Hen- ley, die de eerste vondst had gedaan. Jim Henley woonde in het huisje met zijn zuster die „ergens" vandaan was gekomen. Jim Henley had een baard. .Hij was lang. slank, maar gespierd. Hij :had ongeveer tien jaar in het bassin gewoond. Niemand had zijn velden ge vonden. En Henley zei het niet. De kor te man was niet tevreden met de in lichtingen, die hij kreeg, daarom bleef hij vragen stellen omtrent Henley. En dien avond laat, in een der herbergen, sprak hij Wilson. Het scheen, dat hij en Wilsbn elkaar meer hadden ontmoet. „Wat weet je van Jim Henley vroeg de korte man. „Niet veel." Wilson scheen zich te amuseeren. „Heb je hem gezien vroeg hij op zijn beurt. „Iemand, dien de menschen Henley noemen," antwoordde de korte man. „Hij heeft zijn baard laten a (scheren. Hij ging naar dat huisje, toi;n hij hier wegging." „Een lange man De korte man knikte. eventjes voor f 378.000.aan kwartjes en voor f 230.000.aan dubbeltjes ge vraagd, d.w.z. met de andere soorten te zamen 8.400.000 muntstukken Het gevraagde aantal dubbeltjes konden wij niet dadelijk verzenden, wij konden niet verder gaan dan 60 pCt.. anders zou onze voorraad spoedig op zijn. Op 1 Ja- nuarie 1941 hadden wij nog een voor raad van 19.500.000 dubbeltjes, maar 1 April was die al geslonken tot 8.00.000 stuks. De volgende week gaan wij met ploegen personeel werken, om te pro- beeren, of wij het op die manier bij kunnen houden. Practisch waardeloos. En wat is nu de ooi-zaak van de enorm gestegen vraag naar pasmunt In de eerste plaats natuurlijk weer de oude kous. Een gedeelte van het pu bliek schijnt nog altijd te gelooven, dat het zin heeft om kwartjes, dubbeltjes, stuivers, en centen op te sparen en te hamsteren. Het is volmaakt zinloos, daar een kwartje tenslotte niet veel meer dan zes of zeven cent aan zilver bevat en een dubbeltje dus nog geen drie cent. De waarde, aan koper in een cent is vrijwel gelijk aan nihil. Het eenige gevolg is, dat de menschen het zichzelf moeilijk maken, door groote hoeveelheden pasmunt aan de circula tie te onttrekken. Leveren deze handelingen in het algemeen een gevaar op voor het eco nomische leven van ons land Neen, want zelfs al moeten er nu millioenen kleine munten geslagen en in omloop gebracht worden, dan betreft het tenslotte altijd nog maar betrek kelijk kleine bedragen, die niet van in vloed zijn op het geheel. Het is alleen maar lastig voor de menschen zelf. Het merkwaardige van het geval is echter, dat wij nog lang niet alles we ten van de wetten, waaraan de circu latie van de kleine pasmunt gehoor zaamt. Ik maak er nu al jarenlang een studie van. met het oog op de begroo ting, welke elk jaar ook voor de Rijks munt moet worden opgemaakt, maar er zijn nog altijd geheimzinnige dingen, Leiden tot voor kort nooit dubbeltjes c'er- die a's kleinhandelaar of in een noodig had, ja, deze zelfs nog wel naarjdere hoedanigheid in den kleinhandel ons opzoncl. Van andere plaatsen weten, dings- en genotmiddelen, textielwaren Wij het te verklaren, zooals bijv. door de lederwaren ten verkoop aanbiedt, Kaasmarkt te Alkmaar of de vischaf- slag te IJmuiden, maar het geval-Lei- den is altijd een raadsel geweest. of „Daarom denken de menschen, dat hij Henley is," zei Wilson. „Wel, Brinn, zij vergissen zich. Henley is dood. Deze kerel heet Brazo. Hij heeft zich voor Henley uitgegeven. Slim Weller hoorde het hem tegen Jim's zuster zeggen die heelemaal niet Henley maar Wainright heet." „Waar komt die Brazo vandaan vroeg de korte man. Wilson fronste de wenkbrauwen. „Van Tombstone." „Kun je goed met hem overweg „Duivels l" Wilson nam Brinn niet verder in ver trouwen. Het leek alsof hij Brinn niet erg vertrouwde, al was hij vriendelijk tegen hem en hij verliet Brinn zoo spoe dig mogelijk om zich bij een groepje aan een kaarttafeitje neer te zetten. Maar Brinn scheen voldaan te zijn. „Hij had een baard, zoo dacht hij, terwijl hij naast de toonbank stond. „Maar hij liet hem afscheren. En hij maakt gebruik van de naam Henley. Zoo, nu dat is interessant, nietwaar Sommige mannen zijn zoo haastig. Als hij nog even gewacht had met het af scheren van dien baard, zou ik hem nooit herkend hebben, geloof ik. En ik zou deze stad eens bekeken hebben en verder gegaan zijn Nu geloof ik, dat ik maar eens in de buurt zal blijven en zien, wat er gebeurt. Doorgaan voor Henley Dat beteekent dat hij voorgaf de broer van dat meisje Wainright te zijn. En het meisje Wainright kreeg het goud. Hm Wel, waarom denk je, dat Brazo hier blijft hangen En waar om hij zijn baard heeft laten afsche ren Brinn lachte en wreef in zijn handen. HOOFDSTUK XVIIÏ. Ella Wainright was met Anderson Bezwaren van noodgeld. Zijn er nog andere factoren, die kunnen bijdragen tot de schaarschte aan kleine pasmunt, behalve de zoo even genoemde Bijvoorbeeld de bevolkingsvermeer dering, welke ons land tengevolge van de bezetting heeft ondergaan en voort-s het uitzagen van muntstukken. Doch de hoofdfactor is en blijft de oude kous. Zal het tekort op den duur niet moeten leiden tot de invoering van noodgeld Zoover is het voorloopig nog lang niet. In de eerste plaats is het moeilijk om een metaal aan te wijzen, waarvan men oogenblikkelijk voldoende voorraad heeft. Want als men eenmaal met nood geld begint, moeten er ook aanstonds groote hoeveelheden in circulatie bracht worden, omdat de oude munt dan gewoonlijk nog schaarscher wordt. Wij zullen liever probeeren om voorloo pig zooveel mogelijk aan de vraag t< blijven voldoen, desnoods door met een drieploegenstelsel te werken. Ten slotte is de geheele geschiedenis lastig, zonder direct gevaar op te leveren. Zoo dra de toestand weer rustig is geworden, krijgen wij groote hoeveelheden pas munt teruggezonden en dan is het voor deel, dat we onze circulatie gemakkelijk een beetje kunnen vernieuwen, door de oude exemplaren weer terug te nemen. Op 't oogenblik zijn wij in ieder geval zelfs weer druk bezig met het slaan van kwartjes, dubbeltjes, stuivers, centen en zelfs weer van twee cn een halve cent-stukken, een munt. waar sedert 1929, toen de meeste muntgasmeter ge wijzigd werden, geen vraag meer naar is geweest. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN! naar 't Oosten gereden, onderwijl Bra zo een bezoek aan de stad bracht. An derson had haar voorgesteld om eens te gaan kijken naar een stukje land, dat hij geschikt vond voor weide voor het vee, en waar zij ze uit de buurt van Wainright konden houden. Zij had Brazo zien wegrijden en was zich bewust van een opwelling van toorn over het feit, dat hij haar niets over zijn voor genomen bezoek verteld had. Natuur lijk was Brazo zijn eigen baas en kon gaan, waar hij wilde, zonder haar raadplegen en toch had hij, daar hij haar bezorgdheid voor hem kende ten minste wel eens met de hand tegen haar kunnen wuiven. Hij had zelfs op geen enkele wijze getoond, dat hij haar gezien had. En ofschoon hij zich niet in haar richting had gekeerd was zij er zeker van, dat hij geweten had. dat zij naar hem keek. Met het vlugge begrip van een vrouw had zij oogenblikkelijk geweten, wan neer Brazo's jalouzie was opgewekt. Dit was gebeurd toen zij Anderson terzijde had geroepen om hem te ondervragen op den dag' van zijn komst in het huis je. Wat zij hoorde, had haar verblijd, want eerst was zij bang geweest, dat de vrijpostigheid, die Brazo bij hun eerste ontmoeting getoond had, zich zou ont wikkelen in een houding alsof hij haar heer en meester was. En zij wilde niet, dat een man haar als zijn eigendom zou beschouwen. Brazo was te ver gegaan. Met een kalm vertoon van autoriteit, had hij het bijgebouwtje opgericht, het gemeubeld en verwacht, dat zij er in zou wonen, terwijl hij in hetzelfde huis je sliep. Hij had op haar gewacht, had haar komst tegemoet gezien. Hij had het zelfs voor zeker aangenomen, dat zij geen bezwaar zou maken tegen zijn plannen en schikkingen. plicht is deze waren te prijzen. Het prijzen dient te geschieden onder vermelding van de kwaliteitsaanduiding en de verkoop- eeneid, zooals deze in den handel ge bruikelijk zijn. De gemachtigde voor de prijzen kan de verplichting tot vermelding der prijzen tot den verkoop van andere roerende goe deren, tot het verhuren van roerende goe deren, alsmede tot het verrichten van dien sten uitbreiden. Hel prijzen moet op duidelijk zichtbare en leesbare wijze geschieden Bij waren, welke in étalages, uitstalkas ten, binnen of buiten een winkel, op ver koopstands of anderszins zichtbaar uitge stald worden, door het aanbrengen van ijskaartjes Bij waren, voor onmiddellijken ver koop gereedgehouden worden, doch niet zichtbaar zijn uitgestald, hetzij door de goe deren of hun verpakkingen of de voorwer pen, waarin zij worden bewaard van een desbetreffend opschrift of van prijskaar tjes te voorzien, hetzij door prijslijsten op te hangen of ter inzage neer te leggen Bij waren, welke door middel van mon sterverzamelingen worden aangeboden, he' zij door op elk monster een prijskaartje :an te brengen, hetzij door aan elke moi- lerverzamling prijsopgave der opgenomen monsters te hechten. Indien behalve de verlangde prijzen nog bijslagen of andere kosten in rekening wor den gebracht, dient dit bij de prijzen orden vermeld. De gemachtigde voor de prijzen geeft de voorschriften lol uitvoering van dit be sluit. Zij worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. De ge machtigde kan tevens ontheffing van de bepalingen van dit besluit verleenen. De bepalingen van dit besluit zijn niet van toepassing op openbare verkoopingen van roerende goederen. Dit besluit treedt 24 Mei in werking- Tegelijkertijd treden artikel S van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 en andere voorschriften in zake prijsvermel ding buiten werking. Brazo had karaktereigenschappen, die zij bewonderde, maar de gemakkelijke manier, waarop hij te werk gin?, zon der haar te raadplegen, was er geen van. Zij vermoedde, dat Brazo de woonte had om zijn medemenschen zijn wil op te dringen en door kalm maar niettemin onmeedoogend zijn gang te gaan en de dingen te doen. zooals hem beliefde. Zij was bang, dat hij, als zij zich niet snel tegen hem verzette, op zekeren dag kalm voor haar zou treden met de aankondiging, dat hij van plan was om op staanden voet met haar te trouwen. Natuurlijk wist zij dat Brazo haar liefhad. Zij had dit geweten, vanaf het oogenblik, waarop zij haar oogen naar hem had opgeslagen in den nacht, waarin hij haar naar het huisje ge bracht had. Zij wist het door de wijze, waarop hij kleurde, als zij hem aan keek, door zijn gemoedstemmingen, door de wijze, waarop hij naar haai* keek, als hij dacht, dat zij het oog niet op hem gericht had. Ja, Brazo was ver legen, maar als hij eenmaal besloten had om iets te doen dan ging hij er recht op af, zonder rekening te houden met iemands gevoelens of bezwaren. Zoodoende had zij. om hem onderda nig tc maken, hem met opzet laten ge looven. dat zij belang stelde in Ander son. Zij had hem slim voor den gek ge houden en met een zekere voldoening had zij hem bestudeerd, daar zij wist, dat hij kwetsbaar was en dat hij spoedig zou merken, dat er sommige dingen waren, die hij niet maar voor het ne men had, alleen omdat hij ze wilde hebben. Zij was niet heel zeker van haar ge voelens ten opzichte van Brazo. Zij wist. dat zij graag in zijn nabijheid was en dat hij, ondanks zijn lang haar en den baard, die zijn kin en lippen verborg, BON 17 VAN BOTER- OF VETKAART. Verkrijgbaar 2C0 gram sla- of raapolie of 250 gram boter resp. margarine. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend j Zooals reeds eerder werd bekend ge- j maakt; zal wederom sla-olie op een der bonnen van de boter- en vetkaart verkrijg baar worden gesteld. De bon, welke recht geeft op slao'ie is bon 17 van de boter- en vetkaart, wel ke geldig zal zijn van Maandag 26 Mei tot en met Woensdag 11 Juni. Op bon 17 van de bolerkaart zal in bo vengenoemd tijdvak 250 gram boter of 200 gram slaolie of raapolie verkrijgbaar zijn en op bon 17 van de vetkaart 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram slaolie of raapolie. In verband met de bevoorrading van de winkeliers dient men de bonnen, waar op men slaolie, raapolie of margarine wenscht te betrekken, reeds van te voren bij de winkeliers in te leveren Degeen, die op bon 17 van de boler- kaSrt slaole of raapolie of op bon 17 van de vetkaart slaolie, raapolie of margarine wenschen te betrekken, dienen deze bonnen in het tijdvak van Maandag 12 Mei lot en met Zaterdag 17 Mei bij de winkelie.s in te leveren, die hiervan een eenvoudige administratie dienen bi] te houden en des gewenscht een ontvangstbewijs aan den klant behooren af te geven. Wanneer men heeft verzuimd vóór 17 Mei de bonnen bij de winkeliers in te leveren, kan hierop in de geldigheidsperiode van 26 Mei tot en met 11 Juni uitsluitend boter worden ge kocht, echter zonder dat daarbij op de bonnen van de vetkaart reductie wordt 'erleend. In verband mei het feiti dat diet rant soen slaolie of raapolie 200 gram bedraagt en de inhoud van de slaolieflesschen in het algemeen een veelvoud van 200 gram vormt, zullen de winkeliers de hoeveel heid, waarop hun klanten tegen inlevering van en of meer bonnen recht kunnen doen gelden, in den regel niet in haar geheel in fabrieksverpakking kunnen afleveren. Zij zullen dus in dat geval de per heele of hal ve flesch afgeleverde hoeveelheid buiten de fabrieksverpakking om dienen aan te vullen. Wie bijvoorbeeeld vier bonnen heeft ingeleverd en daarvoor een heelt flesch slaolie met een inhoud van 720 gram heeft ontvangen, zal, daar de ingeleverde bonnen recht geven op 4 x 2C0 is 800 gr., nog 80 gram slaolie apart kunnen ont vangen. In een publicatie zijn de voorschriften voor het inleveren van de bonnen dojr detaillisten bekend gemaakt. een beslist en aantrekkelijk mensch was. Deze aantrekkelijkheid school, naar zij vermoedde, in zijn oogen en stem en in zekere eigenaardigdige gewoonten. Zijn oogen waren grijs met een groen tintje in hun diepten en ondanks zijn verlegenheid, lag er een zelfvertrouwen en onverzettelijkheid in, die, hiervan was hij overtuigd, andere mannen zou den opmerken en respecteeren. Hij was vastberaden ook, alsof hij niets deed, 2onder er eerst over nagedacht te heb ben. Er was altijd als hij aangesproken werd en zijn hoofd omdraaide om den spreker aan te kijken, een spoor van een vragend glimlachje op zijn lippen. Voor haar beteekende deze gewoonte toe gankelijkheid, want het glimlachje ging spoedig in ernstige belangstelling over. Zij had hem boos gezien zooals toen hij op den luisteraar schoot maar zijn toorn werd getemperd door kouden spot. Zij wist al, hoe Anderson en Hardin over hem dachten, want zij had hen kalm ondervraagd. Zij hadden respect voor hem en hielden van hem. Ander son had verteld dat het bij Hellman niet meer hetzelfde was geweest, nadat Brazo weggegaan was. Het was er een zaam geworden. Zij wist. wat Anderson bedoelde. Brazo's heengaan werd be treurd. Toen Ella dien avond naar het huis je terugkwam, lag Brazo in zijn bed. /4adat zij de lamp aangestoken had, kon zij alleen de kruin van zijn hoofd zien. Zij ging snel naar haar eigen ka mer en nam de lamp mee. Zij keek in haar spiegel en zag met eenige verba zing dat zij een hoogroode kleur had. Zij wist, dat haar polsen gehamerd hadden, toen zij Brazo in zijn bed had gezien. Was zij bang geweest, dat Bra zo niet uit de stad zou terugkeeren (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1