^BRIEVEN nieuw uitvoerproduct voor Roemenië worden, waarvoor in Duitschland en in het overige continentale Europa een steeds in de markt zijnd afzetgebied open staat. Voor Roemenië wordt daar door bovendien een nieuwe bron van welvaart geschapen HITLER ZAL GEEN REDE HOUDEN OVER HET GEVAL HESS. Berlijn echter nog niet uitgepraat over de affaire. Berlijn, 15 Mei. A.N.P. De Fuhrer zal waar schijnlijk voorloopig niet in het openbaar over de dramatische vlucht van Rudooii Hess naar Schotland spreken, aldus is men te Berlijn van meening. De gesprekken over den achtergrond van de affaire-Hess zijn echter in Duitsche par tijkringen, op straat en onder de journalis ten niet verstomd. Niemand betwijfelt, dat Hess uit idealis tische overwegingen een idee-fixe heeft ge kregen en dat hij meende vrede tot stand te kunnen brengen, door dit ten uitvoer te leggen, nadat volgens zijn overtuiging voortzetting van den oorlog zinneloos is geworden. Men herinnert zich in het bijzonder een passage uit een der laatste redevoeringen van Hess op 28 Februari j.1., waarin hij zei, dat het Duitschlands wensch is, de tus- schen de volken hangende vraagstukken op te lossen in den geest, waarin de jeugd der volken bij sportieve wedstrijden bijeen komt. Hij vervolgde toen „Het is onze overtuiging, dat Engeland ook hier de rol speelt van dengene, die weliswaar het kwa de wil, maar tenslotte het goede doet." Deze woorden, zoo meent men, doen on dubbelzinnig blijken, hoezeer Hess ver trouwde op den geest van de Engelsche sportieve „fairness", wanneer hij op poli tiek gebied meende, dat het al voldoende was, als men den Engelschen persoonlijk bewees dat hun zaak is verloren om hen bereid te maken tot het sluiten van vrede. De „man in the street" begrijpt evenwel niet, in hoeverre Hess meende bij de Engel schen „fairness" te kunnen veronderstel len. Hij houdt de vlucht van dezen leider naar Engeland voor een gril die in het hui dige stadium van den oorlog grenst aan waanzin. Men erkent hier overigens, dal Hess' idealistisme voor het Britsche Rijk gunstige gevolgen zou hebben, want in het huidige stadium van den strijd zou het 't verstandigste voor de Engelschen zijn er mee op te houden. In dit verband vragen de Berlijners zich af, welke „spleen" het zon- derligst is, die van Hess, die de Engelschen tot den vrede wil overhalen, of die van de Britten, die den oorlog willen winnen. WELKE GEBOUWEN TE LONDEN WERDEN VERWOEST. O.a. Cld Baley en Lambeth Paiace. Londen, 15 Mei. United Press. Het is thans mogelijk mede te deelen dat zich onder de gebouwen die bij de laatste luchtaanvallen op Londen vernield zijn, de volgende bevinden St, James Palace, Üld Bailey, verder Lambteh Palace, waar de aartsbisschop van Canterbury woont, het London Museum en Queens Hall. DE BEER WAS LOS.... Russische moeder offert zich op voor haar kind. In een klein plaatsje in de omgeving van Schadrinsk, Zuidelijk Oeral, verscheen dezer dagen plotseling een beer op het marktplein. Het dier was uit zijn winter slaap ontwaakt en door voedselgebrek naar het dorp gedreven. Er werd op dat oogenblik juist markt gehouden en er was een groote menigte verzameld, waaronder vele kinderen. De komst van den beer ver wekte een paniek en binnen enkele oogen- blikken waren alle marktbezoekers in de omliggende huizen gevlucht. Een klein jongetje was echter alleen achtergebleven en zat, onbewust van het groote gevaar, tusschen de marktkraampjes te spelen. Van een der omliggende huizen uit zag de moeder van het kind, hoe de beer op haar zoontje toekwam. Zonder zich te be denken vloog zij het huis uit en wierp zich op den beer juist toen deze bij het kind was aangekomen. Het hongerige dier keer de zich toen tegen de vrouw en verscheur de haar. Eenige oogenblikken later werd hel beest door een jager neergeveld. Het kind was gered, maar de moeder bleek reeds aan haar verwondingen te zijn over leden. ARGENTINIË VERDRINKT IN DE MAIS. In dit seizoen 14 millioen ton surplus. Men kan zich gemakkelijk indenken, dat de door de oorlogvoerende partijen v uitgeoefende blokkade, groote schade berokkent aan landen, die voor een groot deel bestaan van overzeeschen uitvoer. Een voorbeeld daarvan is Ar gentinië, welk land in normale tijden groote hoeveelheden mais, tarwe en lijnzaad naar Europa verkocht. De re geering van dat land heeft op 6 April jl. den komenden oogst van dit jaar geschat op 10.600 millioen kilo, hetwelk een record beteekent, hetwelk alleen werd geëvenaard in 1931 en overtroffen in 1935. En hoewel de bezaaide opper vlakte 15 kleiner is dan vorig jaar, verwacht men een oogststijging van 10.375 op 10.600 millioen kilo, zoodat de weeromstandigheden wel zeer gun stig moeten zijn geweest. Bovendien ziet men dat er thans twee record-oogsten op elkander volgen, terwijl de uitvoer practisch is weggevallen. Hoezeer de Argentijnsche mais-uit- voer is gedaald, blijkt wel uit het feit, dat in de zeven maanden Augustus Februari jl. slechts 350 millioen kilo mais door Argentinië werd geëxpor teerd, terwijl er thans, zooals gezegd 14.000 beschikbaar is voor uitvoer. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat er in dat land een acuut mais-vraagstuk bestaat en dat veel mais tot brandstof wordt bestemd. BEPERKING VAN GRAANVERBOUVV Lissabon, 15 Mei. (Europapresst "Groote partijen graan hoopen zich als gevolg van het gebrek aan scheeps- ruimte in verschillende havens van hel empire op. Volgens de beschikbare ge gevens bedragen de voorraden in Cana da, met inbegrip van den oogst van dit jaar, rond 11.1 mlll. ton, d.w.z. een hoe veelheid die voldoende is om de behoef te van Groot-Brittannië voor 4 jaar tt dekken. De vier grootste graanprodu centen van de wereld nemen in verbanc met dezen stand van zaken maatrege len, om hun productie in het eerstvol gende jaar aanzienlijk te beperken. Canada wil het graanareaal tot 65 van de oppervlakte verkleinen, terwijl de Ver Staten en Argentinië een ver laging van hun graanproductie met 10 in het vooruitzicht hebben gesteld. Australië heeft het voornemen zijn graanproductie, die gemiddeld in de laatste tien jaar 16.5 mill. ton heeft bedragen, tot 14 mill. ton te verlagen. BiNNENLANDSCH NIEUWS. KLACHTEN OVER TOENEMEND AANTAL EKSTERS. Men schrijft aan de N. H. Crt. Naar ons is gebleken, heeft ons gewest, behalve een overmaat aan ratten, spreeu- wen koolduiven en musschen, thans ook ie kampen met een teveel aan eksters. We hoorden reeds dat in een onzer dorpen aan beroepsjagers een premie wordt gegeven voor elke geschoten ekster. Waar deze vogel in de land- en tuinbouw tot de schadelijkste gerekend wordt, is het zeker niet ongewenscht het aantal te be perken. Doelmatiger dan hel schieten lijkt ons echter de methode, die sinds ja ren in het Zuiden des lands bij kraaien wordt toegepast, waarbij men met lange haken en stokken de nesten uit de boomen stoot, voordat uit de eieren jongen zijn ge boren. VERDACHTE IN UNIFORMENZAAK BUITEN VERVOLGING GESTELD. Het A.N.P. meldt De Officier van luslilie bij de Arrondissementsrechtbank te Almelo deelt mede, dat een der verdach ten in de zoogenaamde uniformenzaak, door hem buiten vervolging is gesteld, omdat ge bleken is, dat hij geen schuld heeft aan eenig landverradelijk misdrijf. De officier vèrtrouwt, dat door deze rtie- dedeeling de bedoelde volledig zal zijn ge rehabiliteerd. VOETBALSLAGVELD. Beslissing met een bijl 1 Op een voetbalveld achter het zwembad Zuid te Amsterdam ontstond Donderdag middag een vechtpartij tusschen eenige jo:i gens. Een hunner bracht daarbij een 14- jarigen kametaad een slag met een bijl toe, zoodat het slachtoffer in het O.L.V. Gast huis verkonden moest worden. KOPPIGE BOER IN HONGERSTAKING. In Lewedorp, bij Goes, had een landbou wer aangifte gedaan van een tarwediefslal uit zijn schuur. Een hoeveelheid van 5C0Ö Kg. zou hem ontstolen zijn. Bij het onder zoek van deze zaak, waaraan ook de Cri sis-Controledienst heeft meegewerkt, vond men aanleiding den boer er van te verden ken, dat hij de verdwenen tarwe zelf van de hand had gedaan en wel op ongeoor loofde wijze. Daarom is de man, die dit echter niet toegaf, in hechtenis genomen en opgesloten te 's Heer Arendskerke. waar hij uit protest in hongerstaking ging en zich in een volslagen stilzwijgen hulde, meldt de Tel. De koppige Zeeuwsche boer werd daar na op last van de Justitie overgebracht naar het Huis van Bewaring te Middel burg waar hij nogmaals aan den tand ge voeld is tot inkeer gekomen is. De man is weer gaan eten en is aan het praten ge gaan. Naar aanleiding van wat hij heelt losgelaten, heeft men bij een bakker 5CO Kg. tarwe gevonden, terwijl nog andere ontduikingen van de voedselmaatregelen aan het licht kwamen. Er zijn in verschillende woningen huis zoekingen gedaan, waarbij nog een fraudu leus geslacht varken en aan de distributie onttrokken bruine boonen voor de dag kwamen. EEN GESCHENK AAN HOOGWOUD Namens de 2000 inwoners van Amers foort, die verleden jaar in Hoogwoud ge ëvacueerd zijn geweest, is Dinsdag aan hel bestuur dier gemeente door een commissie van 2es personen, uit dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid een fraai meuble ment voor het Raadhuis, alsmede een voor zittershamer, aangeboden, een en ander vergezeld van een oorkonde, Er werden hierbij vriendelijke woorden gesproken door den voorzitter der commissie, den heer Sisselaar die getuigde van den groo- ten dank der Amersfoorlers en van de aan geknoopte vriendschapsbanden. De burgemeester van Hoogwoud, de heer Hoogenboom, heeft het geschenk in dank voor de gemeente aanvaard. Uit naam van Je gemeentenaren sprak nog dr. Pool een woord van dank. AUTO UITGEBRAND MET LF.VENS- ?J£4delen. In de Conraastraat te Alphen a./d. Rijn is gistermiddag een met levens middelen reladen vrachtauto van de ."irma denyOudsten uit Groot-Ammers n brand geraakt. De oorzaak moet ver moedelijk worden toegeschreven aan te groote hitte-ontwikkeling van den an- thracietgasgenerator. De bestuurder had, terwijl hij in een winkel zijn wa ren afleverde, den motor laten door draaien; waardoor de luchtcirculatie en daarmee de afvoer onvoldoende was. In eën minimum van tijd stond de auto, waarin zich voor een waarde van on- ;eveer f 700 aan koloniale waren, zoo als thee, sago, havermout, jam, lucifers, bevond, in lichterlaaie. Daar de brand weer te laat werd gealarmeerd, kon zij niet voorkomen, dat de carrosserie van Jen wagen geheel verbrandde, waarbij tevens de geheele lading verloren ging. VOOR f 3.500.000 BLOEMEN NAAR DUITSCIILAND. In de te Aalsmeer gehouden jaarver gadering van „Bloemenlust" heeft de heer J. C. M. Mensing, secretaris van den Aalsmeerschen Tuinbouw Bond. medegedeeld, dat in het verstreken jaar voor f 3.500.000 aan bloemen naar Duitschland is geëxporteerd. Hiertegenover staat een nog niet vol doende ingeloste belofte der Aalsmeer- sche kweekers om groente te telen. De vergadering keurde het jaarverslag goed, waarin ons de volgende opmerking treft „Het behoeft geen betoog, dat in de oorlogsdagen onze producten wei nig waarde hadden. Het was niet minder dan een wonder, dat er nog zooveel van de aangevoerde bloemen haar bestem ming vonden. Drie belangrijke dingen vielen hierbij op te merken en wel ten eerste, dat het artikel bloemen zoo'n behoefte is geworden, dat het zelfs ii deze omstandigheden nog koopers vond ten tweede, dat ds veiling ook in deze moeilijke dagen van een onschatbare waarde is gebleven voor den afzet der pioducten en tevens, dat er door de jaren in de veiling een koopersstand is ontstaan, die in de meest moeilijke om standigheden zijn arbeid weet door te zetten tot heil van hemzelf en onze bloemisterij INKOMENS EN VERMOGENS IN NEDERLAND. Slechts 5 pet. der bevolking een inkomen boven f 5000. De December-afievering 1940 en de zoo juist verschenen Februari-afleve ring 1941 van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek be vatten cijfermateriaal betreffende de inkomens en vermogens over de belas tingjaren 1915/J916 tot en met 1939/ 1940. Het hoogste gemiddelde inkomen per aangeslagene (f 2.659) wordt aangetroffen voor de jaren 1917 1918 en 1920/1921, het laagste cij fer (f 2.075) beeft 1936 1937. Het cijfer over 1939/1940 bedroeg f 2.136 Het hoogste gemiddelde vermogen per aangeslagene f 87.000) komt in 1917/1918 voor, het laagste (f 63.000) in 1935/1936. Voor 1939/ 1940 .was het f 67.000. Bij een vergelijking van de belasting plichtigen naar de grootte van hun in komen valt het op, dat slechts een zeer klein deel in de hoogere inkomensgroe pen valt en dat dit deel van 1921/1922 op 1939/1940 nog kleiner is geworden. In het laatst genoemde jaar had slechts 5 7c een inkomen van f 5000 of meer. Deze 5% der aangeslagenen be zat 28 c'c van de belaste inkomens en betaalde 66 7c van de inkomstenbelas ting in hoofdsom. Uit de cijfers voor de vermogensbe lasting blijkt, dat er in 1939/1940 nog 775 millionnairs waren, terwijl cr 1362 waren in 1929/1930. Deze 775 million nairs betalen tezamen 14% der vermo gensbelasting in hoofdsom. Van de gemeenten boven 20.000 inwo ners heeft Bussum het hoogste gemid delde inkomen per aangeslagene (f 3.484) en Kerkrade het laagste (f 1.769). Het hoogste gemiddelde ver mogen ff 121.000) heeft de gemeente Enschede, het laagste alweer Kerkrade (f 39.000). De provincie met het beste gemiddelde, zoowel voor inkomens als voor vermogens, is Zuid-Holland Lim- ONS WIERINGERMEERHOEKJE. Het is de bedoeling om de lezers van de Wieringermeerbode en wel speciaal de bewoners van de Wieringermeer bij lijd en wijle op de hoogte te houden met hetgeen hier aan deze zijde van het IJsseimeer gebeurt bij het in cul tuur brengen van den N. O. Polder. Onder bovenstaande titel zullen dan op geregelde cn ongeregelde tijden grepen uit de geschiedenis van den N. O. Polder gedaan worden en ik ver trouw, aat de inwoners van de Wierin germeer er zooveel belangstelling voor zullen hebben, dat deze brieven ook ge lezen worden. Voor zoover U het nog niet wist of reeds weer hebt vergeten, wil ik in her innering brengen dat op 13 Dec. 1940 het laatste gat in de omringdijk van den N.O.P. werd gesloten, omdat met het cog op de toenemende vorstkansen, lan ger wachten «liet verantwoord kon wor den. Men had met het sluiten van het laatste stuk nl. met opzet zoo lang ge wacht om nog zoo veel mogelijk water uit den polder te kunnen spuien. Op 7 Januari van dit jaar werd het electrisch gemaal te Lemmer inwerking gesteld en dit gemaal met een capaci teit van ruim 1500 M3 water per minuut had het de eerste tijd erg gemakkelijk, want het water in den N.O.P. stond toen 26 cm. hooger dan in het IJsseimeer. Daardoor kon ook de eerste altijd dooi de opengehouden scheepvaax-tsluis een flinke hoeveelheid water worden afge voerd. De eerste tijd zakte het water dan ook bijzonder snel ongeveer een centi meter per etmaal, doch op 8 Februari was de stand binnen en buiten de pol der gelijkde sluisdeuren waren al een paar dagen gesloten en nu stond het pompstation er alleen voor. Tot heden heeft het gemaal zich uitstekend van zijn taak gekweten en toen in de laat ste week van April het electrisch gemaal te Vollenhove in werking werd gesteld was de stand in de NOP. 80 cm. N.A.P. Het gemaal te Vollenhove heeft de helft van het vermogen van dat te Lemmer, omdat dit gemaal later alleen de eerste polderafdeeling zal hebben te verzorgen. Beide gemalen staan dus nu samen te pompen wat ze kunnen er vorderen daarmede afgezien van re genval en verdamping ongeveer 1'A cm. per etmaal. Het gemaal te Urk, dat oorspronkelijk als Dieselgemaal was bedoeld, wordt voorloopig een stoomge maal en zal zeker niet voor Augustus aan dezen arbeid deelnemen, waar schijnlijk wordt het zelfs 1 September. De stand van het water in den in den polder is momenteel al ruim 90 cm. N.A.P. en verschillende stukken van den bodem zijn soms al droog. Ik schrijf met opzet „soms", want het is zeer af hankelijk van de windrichting. Langs de Friesche- en Overijsselsche kust was het tamelijk ondiep en bij een stevige Noord-Oostenwind, zooals we die de laatste weken nog al eens gehad heb ben, waait het water van het land af, maar als de wind weer West is staat het den volgenden dag v/eer blank. Tus schen Blokzijl en Kuinre is meestal wel een kilometer-breede-strook droog waar de bodem daar uit zand bestaat, kan men soms al stuiverij waarnemen, echter nog lang niet in die mate als U iJ)e 46uKx£ite£tó -JïviidsfuxAtXv burg heeft voor beide het laagste middelde. Verdere bijzonderheden over de inko mens en vermogens in Nederland zijn te vinden in het in den aanhef genoem de maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, en in de bin nenkort verschijnende Statistiek der Inkomens en Vermogens over 1939/1940. GEMEENTE WIERINGEN. CURSUS VESTIGINGSWET VOOR SCHILDERS. Zaterdagavond 10 Mei werd in de zaal vna S. Halfweeg, een vergadering gehou den voor Schildersgezellen. Op deze vergadering was uitgenoodigd den heer D. P. Dirkmaat, gediplomeerd Mr. Schilder der Nationale Schildersschool. Deze gaf een uiteenzetting van de ei- schen die gesteld worden voor vakbekwaam heid van den schilder. Na afloop hiervan, werd besloten om ook hier een cursus te houden, onder leiding van den heer D. P. Dirkmaat. kortgeleden in de Wieringermeer hebt meegemaakt. Het is natuurlijk een min der goede huisvrouw geweest, die de spinazie en sla niet goed schoon had gewassen en de mopperaars aan tafel de mond snoerde met„zand schuurt de maag," doch dat is een schrale troost als je het zand tusschen de kiezen knarst en het jammerlijke is, het voedt ook nog maar heel weinig. Ten noorden van het Kampereiland lag vroeger het z.g. Kamper Zand, een zanderige ondiepte, waarvan een ge deelte in den polder is komen te liggen. Ook hier kon men bij gunstige Oosten- vind al een heel gebied droog zien lig- den, op sommige dagen wel 500 ha, doch als de wind weer draait naar de andere kant, is er een volgende dag geen 5 ha droog. Al deze ondiepten langs de kust wa ren vroeger de geliefde „weiden" van wilde zwanen, die de laatste jaren bij duizenden op het IJsseimeer voorkomen. Ze zwemmen dan op 20 a 40 cm diep wa ter en „grazen" over de bodem met de kop* onder water de planten af. Som mige van deze waterplanten groeien met onderaardsche deelen soms eenige decimeters diep in het zand, waar de zwanen met hun kop dan diepe kuilen wroeten om zoo veel mogelijk voedsel te bemachtigen. Deze „zwanekuilen" zijn nu de eerste tijd erg verraderlijk, want het is al meerdere malen gebeurd, dat Iemand door 10 a 15 cm water wandelde, plotseling met het eene been in 'n 20 cm kuil terecht kwam en met een laars vol water verder kon stappen. Te Vollenhove stond enkele dagen geleden zoo'n „zwane weide" geheel droog en het was daar kuil aan kuil, 't leek wel een maanlandschap, zooals dat ons uit foto's bekend is. Op deze plaats stond de laatste tijd weinig stroom en de gaten zijn daardoor waar schijnlijk niet weer opgevuld en de hoogten wat afgesleten, doch zooals de oodem daar lag zou hij groote moeite bij de greppeling geven. Over 't alge meen is er echter meer golfslag en ik; vrees niet, dat het kwaad groote afme tingen zal aannemen. Het is te begrijpen, dat men op deze eerste droogkomende gronden nog niet kan slotengraven en greppelen, daar voor moet het water eerste tot 2. m N.A.P. gedaald zijn en naar verwacht wordt zal dat omstreeks midden Juli het geval zijn. Bij Kuinre zijn de fundamenten van de oude Kuinderburcht, dat in de Mid deleeuwen een sterke vesting was, blootgekomen en spoedig zal daar on der leiding van de bekende oudheidkun dige Dr. van Giffen nadere studie ge maakt worden van de resten van dik oude roofslot. De NOP. zal in dezen nog wel mee- dere verrassingen voor ons verborgen houden, want volgens oude kloosterkro nieken hebben er omstreeks 1200 meer- oere dorpen in de tegenwoordige polder gelegen, die nu alle verdwenen zijn, van welker namen wij nooit behoord had den, maar waarvan enkele bij het ten doop houden van de nieuw te stichten dorpen nog wel meer de vergetelheid ontrukt zullen worden. p. Mei '41, Kampen. Nadruk verboden. In meerdere plaatsen in de kop- van Noord Holland worden reeds dergelijke cursussen gegeven SUCCES-NIEUWS. Het programma voor a.s. Zondag Succes a - Oudesluis a. Aanv. 11 uur, Wieringerwaard a - Succes b. Vertrek per fiets om 9.30 uur vanaf „Concordia." De andere elftallen zijn vrij. De adspirant-elftallen zijn als volgt sa mengesteld. Succes a. W. de Bie. A. Oldersma G. Bergsma P. de Haan, E. Bos, H. Bos H. d. Hollander, J. Kuipe^ J. Metselaar, R. Steigstra, C. Rotgans. Succes b K. Schat E. Lont, J, Heijermans Ant. de Vries, N. N„ J, Pais H. Doesburg, A. de Vries, A. Drent,t H.' r. Goor, M. Zwanink. H. Doesburg, A. de Vries, A. Drent, H. v. Goor, M. Zwanink. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD HEEFT STEEDS RESULTAAT

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2