10e JAARGANG DINSDAG 27 MEI 1941 No. 60 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE WIERINGERMEERPOLDER EN OMSTREKEN b HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Bijkantoor Brugstraat 23: Middenmeer. Telefoon 23. DE ZON SCHIJNT Een gaatje in het wolkendek en een zonnestraal valt de kamer binnen. Eén oogenblik maar', want het gaatje is al weer de zon voorbij geschoven. Maar Poes heeft toch even geknipoogd en bij het volgende stuk blauwe lucht, dat geen gaatje, maar een gat is en waar door de zon niet alleen maar gauw eventjes een straaltje naar binnen kan vallen, maar waardoor zij royaal en van harte schijnen kan echt s c h ij n e n als er dus heusch en werkelijk een betrouwbare plas zon op tafel ligt, dan bedenkt Poes zich niet langer, maar rekt zich, springt met één lichten sprong op de tafel, zooals poesen dat alleen doen kunnen, slaat één keer, twee keer, drie keer een klauwtje in het wollen kleed vouwt met onnavolgbare gracie zijn pootjes onder zich, knipoogt weer en o, begenadigd wezen spint. De zon schijnt en in het aquarium begint het te borrelen. Honderden, dui zenden, millioenen kleine cellen worden wakker, rekken zich, strekken zich, zwellen en doen al het andere wat het cellen past te doen om zuurstof in ron de, broze belletjes te doen opstijgen, waar de visschen met bolle, domme, te vreden oogen naar kijken. De zon schijnt en Baby krijgt er een streep van op haar neus. Nog even.... er onmerkbaar is die op haar dichte oog leden geschoven. Baby slaat ze op en knijpt ze in het felle licht meteen weer toe, knippert nog een paar keer, rukt resoluut haar duim uit haar mondje, beweegt haar armpjes in spartelende beweginkjes, begint onder het dek me:, haar voetjes te trappen en maakt kir rende tevreden geluidjes. FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 36.) „In ieder geval, zij hadden dit land voor zich alleen. Zij moeten ervan ge noten hebben. Misschien woonden zij hier, toen deze streek een woud of een jungle was. Misschien waren zij hier. toen de eerste vulkanen begonnen te bulderen. Deze mensehen waren ver standig genoeg om het gevaar te ver mijden. Zij hadden meer hersens dan de stammen, die op de vlakten leefden, omdat zij hun kampen bouwden op de plekken, waar zij niet verwoest konden worden door rondzwervende troepen buffels, die bij millioenen rondliepen. „Maar ik vraag je, of je je kan voor stellen, hoe deze plek er uitzag duizen den jaren geleden. Stel je voor, dat deze menschen 's morgens wakker werden en dozijnen aardsche monsters zagen, die probeerden om naar hen op te klim men om hen te verslinden. Kun je ze zien, met hun handen uit hun vensters gestoken en naar beneden starende Kun je je een troep sabeltand-tijgers voorstellen, die probeeren om de muren te beklimmen Of een groote troep wolven, die misschien dagen aan één stuk hier kampeert en wacht Hij hield op en zat In de duisternis te staren, achter de lichten der nieuwe De zon schijnt en tientallen oogenpa ren dwalen van de schrijfmachines, van de staten en lijsten, de orders en door slagen, naar het raam. In tientallen hersens beginnen vizioenen te dwarre len over de vrije uren, die de dag straks nog biedt en hoe die dan aan de zon gewijd zullen zijn. De zon schijnt en warme jasjes worden uitgetrokken, stoelen worden verschoven tot ze in de zon staan, ramen worden opengezet, kleurige dasjes, lichte hesjes, dunne schoentjes verschijnen als bij tooverslag, bij lichte oogen komen zomersproeten, bij donkere lokken kleurt opeens een gebronsde huid. De zon schijnt de wereld wordt lichter, bonter, vroolijker. De zon schijnt anno 1850 of 1900. Het dienstmeisje haast zich de gordij nen dicht te trekken, want och heden, het moest eens verschieten. De dames in het park worden onrustig, schuiven in de schaduw of steken haar parasols met witte kant op. Want als haar teint ook maar een zweempje aan blankheid zou inboetenquel horreur Haar hooggewelfde boezem en ingepende taille sidderen even bij deze affreuze gedachte. Maar ook in 1900 sprong Poes in de zon en ook toen werd Baby er te vreden van wakker, net als nu. En nu, nu heeft ook de mensch, ook de vrouw de zon ontdekt. Wij weten hoe zich in ons onder de werking van het ultraviolet de roode bloedlichaampjes vormen en het is alsof deze wetenschap ons dit doet voelen ook. Wij verkwik ken er ons aan, wij laten ons kussen en streelen door die zachte zon, die je zoo mild omglijden kan, wij bewoners van deze zonschaarsche noordelijke streken wij sterken er ons aan, wij worden er beter en gelukkiger van, wij willen niet meer en niets anders dan zitten in de zon, liggen in de zon, loo- pen in de zon, wij willen alleen maar de zon, de zon, de eeuwig verrukkelijke, zalige zon H. Post. Aanvragen om motorbrandstof voor land- en tuinbouwbedrijven benoodigd in de maand Juli en later. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt het vol gende bekend. Aanvragen om motorbrandstof voor landbouwbedrijven ten behoeve van werkzaamheden op den akker geduren de het op 1 Juli beginnende bedrijfs- jaar, moeten uiterlijk 10 Juni ingediend worden bij de Plaatselijke Bureauhou ders der Provinciale Voedselcommïssa- rissen, waarbij het bedrijf van den aan vrager staat ingeschreven. De aanvragen moeten ihgediend wor den door het bedrijf zelve, waar de werkzaamheden worden verricht. Voor zoover bedrijven niet zelf over motor kracht beschikken, dienen zij eerst mee een loonwerker een overeenkomst aan te gaan, aangezien de motorbrandstof voor het vervolg niet meer aan den loonwerker, doch aan het betreffende bedrijf wordt toegewezen. Naar gelang de werkzaamheden op den akker zullen verricht worden met een benzine-, met een petroleum- of met een donkere-oliemotor, moet res pectievelijk aangevraagd worden op een rose Bl-formulier, of een blauw PI- of een groen D.O.I.-formulier. Deze BI., of PI., of D.O.l-formulieren zijn bij de Plaatselijke Distributiediensten verkrijg baar. Voor dorschwerkzaamlieden moet thans nog niet motorbrandstof worden aangevraagd hiervoor zal later de ge legenheid worden gegeven. Tuinbouwbedrijven kunnen uiterlijk 10 Juni nog aanvragen indienen voor besproeiing van warenhuizen, ramen en kassen in de komende zomermaanden, alsmede voor zoover daarvoor niet reeds motorbrandstof is aangevraagd, voor bespuiting van fruitboomen met bestrij dingsmiddelen na den bloei Ook hier voor geldt, dat het bedrijf zelve de mo torbrandstof moet aanvragen en niet de loonwerker. Tenslotte kan nog motorbrandstof voor bemaling worden aangevraagd. In verband met de zeer groote sehaarschte aan motorbrandstof is ui terste zuinigheid in het aanvragen er van geboden en mag deze dus alleen worden aangevraagd, indien de betref-j fende werkzaamheden niet op andere wijze kunnen worden verricht. Onvolledig of onduidelijk ingevulde formulieren, alsmede niet door den ei genaar of beheerder van het betreffen de bedrijf onderteekende formulieren komen niet voor behandeling in aan-] merking. Telen van karwij voor zaaizaadwinning. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt in aan sluiting op de in de pers gedane mede- deelingen omtrent het telen van land- bouwzaden het volgende bekend. Ingevolge de bedoelde perspublicaties was het leien van karwij voor zaaizaad winning op een oppervlakte van 5 are of minder aan iederen landbouwer zon der een vergunning toegestaan. Door de beperkingen met betrekking tot het telen van karwij gesteld, is de mogelijkheid aanwezig de verspreiding van de karwijmot in belangrijke mate te verhinderen. Teneinde de verspreiding van dit insect met nog meer succes te gen te gaan, is thans bepaald, dat het telen van karwij voor zaaizaadwinning, anders dan krachtens een door de Landbouwr-Crisis-Organisatie verleende vergunning, geheel is verboden. BUITENLANDSCH NIEUWS. stad. Ella wierp een steelschen blik op hem. Zij vroeg zich af, of hij wist, dat zijn schildering zoo levendig was ge weest dat het haar geschokt had. Zij vroeg zich af, of hij wist, dat hij een vergelijking had gemaakt tusschen de rotsstad en die, welke hier nog dezen dag was gesticht Als hij van plan ge weest was om een vergelij Icing te maken dan had hij het heel handig gedaan en hij had aan de oude stad een waardig heid verleend, die niet in de nieuwe gevonden werd. Het vredige bassin Wat een wereld van romantiek moest er in die dagen van ouds in gescholen hebben Geen orgels. Geen „meiden." dol gemaakt door een dorst naar goud, waarmee zij konden koopen ja wat Geen ruzie, geen kabaal, geen jagen naar rijkdom. Zij dacht, hoe hij het goud geweigerd had, dat hem aangebo den werd door haar broeder hoe hij zelfs geweigerd had om het van haar aan te nemen. Goud interesseerde hem niet, evenmin als de dingen, die voor goud te koop waren. Haar oogen glin sterden, terwijl zij naar hem keek. „Je zou zeker graag geleefd hebben in dien ouden tijd zei ze. Hij lachte hartelijk, levendig. „Och, ik weet het niet. Ik denk graag aan wat toen gebeurd kan zijn. Er zul len ook wel mannen geweest zijn als Wilson, vermoed ik. die altijd een of ander iets af wilden nemen. Natuurlijk zou het geen goud geweest zijn. Maar Wilson zou de grootste kamer in de woning gehad willen hebben, de beste pottenbakkerij, het mooiste meisje als vrouw, of misschien een vrouw, die aan een ander toebehoorde. Hij zou meer willen hebben dan hem toekwam, meer, dan waar hij recht op had. dat is zeker. Als hij geen aanvoerder was, zou hij waarschijnlijk van plan zijn, om den man, die aanvoerder was, te dooden en de plaats van hem in te nemen." „Och ja, ik geloof het wel. Maar het is zaak, dat een man zulke dingen ver dient, voor hij ze krijgt. Zie je, als een man het waard is, krijgt hij zulke din gen van zelf. De menschen zullen van hem houden en alles voor hem in orde maken. Hij zal een karakter hebben, dat de menschen aantrekt." „Hoe weet men, dat iemand karakter heeft?" vroeg zij. Hij lachte. „Het is wonderlijk," antwoordde hij. „maar ik heb altijd opgemerkt, dat ie mand, met het sterkst en aantrekke lijkst karakter, niet schijnt te weten, dat hij dit bezit. Zie je, als hij het wist, zou hij verwaand worden en dan zou hij het heelemaal niet meer hebben." Het was haar volkomen duidelijk, dat Brazo zich niet bewust was van zijn eigen aantrekkelijk karakter. Hij nam niet een air aan van een veroveraar, zooals sommige mannen deden, die een sterke persoonlijkheid bezaten hij was geen heerschersfiguur en hij schoof zich niet op den voorgrond. Hij was kalm, niet opdringerig en beslist. Misschien zou hij nooit een aanvoerder zijn, maar hij zou de onwankelbare en trouwe vriend zijn, die nooit in zijn plicht zou tekort schieten. De indruk, dien hij op haar gemaakt had, was aan verandering' onderhevig geweest Eerst was zij een beetje bang voor hem, omdat hij zoo recht op zijn doel afging en alles deed, zonder haar tevoren te raadplegen. Maar later, toen zij gezien had, dat hij geen oogenblik PROTEST. EN R. KATHOLIEK IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn seint het D.N.B. In sommige kerkelijke kringen is den laatsten tijd steeds weer de mogelijk heid besproken eener aaneensluiting van de katholieke en de protestantsche kerken in Duitschland. Toonaangevende r.k. personen verklaren, dat de r.k. bis schoppen zich in hun vergaderingen reeds meer dan eens met dit onderwerp hebben bezig gehouden, daar men in de steeds verdere uitbreiding van dit denk beeld een gevaar voor de Duitsche R.K. Kerk ziet. Op de dit jaar te houden vergadering van het Duitsche episcopaat zal daarom, naai1 vernomen wordt, een der deelnemers dit onderwerp in den aangeduiden zin behandelen. Overigens seint het D.N.B. uit Berlijn dat de Duitsche bisschopsconferentie een instituut voor opleiding tot event. lateren missie-arbeid wil stichten voorloopig zijn honderd jonge geestelij ken als leerlingen aangewezen. EEN NIEUWE NEUS. De filmactrice Vada Ann Borg is de zer dagen met een nieuwe neus, ver vaardigd uit een stukje rib en een vreemd oorlelletje, in de studio terug gekeerd. In Augustus 1939 was zij bij een auto-ongeluk met het hoofd door de voorruit geslingerd, waarbij haar ge zicht zoo geschonden was, dat, naar de actrice zelf vertelde, „niemand het kon uithouden mij aan te zien." De dokto ren vreesden eerst dat de oogen van Miss Borg verloren zouden zijn. Zij richtten daarom al hun aandacht hier op. Men slaagde en hierna verrichtte men 10 operaties, waarbij de litt-eekens werden weggenomen en het gelaat in de oorspronkelijke vonn werd terugge bracht. Zij kreeg een nieuwe neus en toen alle wonden geheel waren was Miss Borg even mooi als vóór het ongeluk. Na een afwezigheid van bijna twee ja ren staat zij nu weer voor de camera. En nu verdient zij bij de Metro Goldwyn Mayer meer dan destijds bij de Warner, Brotsers, maar of dat aan haar „twee-| de gezicht" te danken is, is niet bekend. VLEESCH TE DUUR VERKOCHT, j Boete van tienduizend gulden opgelegd. De eigenaar van een slagerij té Nij megen, berekende voor bijna alle arti kelen prijzen, welke belangrijk te hoog waren. Weliswaar had de verdachte in zijn winkel een prijslijst, doch deze was niet opgehangen en zelfs niet, zoo als dat is voorgeschreven, goedgekeurd door den burgemeester. De prijs, welke er b.v. voor biefstuk op vermeld stond, was 17 cent te hoog. Hetzelfde gold voor ribstuk en vele an dere artikelen. Gedurende vele maan den verkocht hij vleesch voor deze prij zen. Bij een controle, die de politie te Nijmegen had ingesteld kwam deze handelwijze aan het licht en de ver dachte moest zich voor den inspecteur voor de prijsbeheerschïng verantwoor den. Hij erkende te hooge prijzen te hebben berekend. De groote extra-winst, welke ver dachte maakte, in aanmerking genomen en den omvang van zijn bedrijf, werd hij tot een geldboete van 10.000 gulden veroordeeld. DE TWEEDE CONCOURSDAG. WEST FRIESCHE BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORPSEN. Het weer was Zondagmorgen al we der van dien aard, dat er weinig hoop bestond, dat het feestzonnetje zou kun nen doorbreken. Gelukkig bleef het droog en dan is het in het luwe muziekpark van Heiloo wel uit te houden. Het was er gezellig, ook al, omdat het publiek in grooter getale was opgekomen dan Donderdag. Tien muziekverenigingen kwamen thans uit en de uitslag was als volgt 3e Afd. Fanfare Postfanfare Alkmaar, le prijs met met 351 p. le Afd. Fanfare Willen is Kunnen, Lutjebroek. 2e pr. met 327 p. Eere-Afd. Harmonie Appollo, Den Oever Wieringen, le pr. met 336 p. Winkels Harmonie Winkel 2e pr. met 321 p. Eere-Afd. Fanfare West-Frisia Twisk. le pr. met 363 p. Herleving, Zwaag, 2e pr. met 333 p. Kunst na Arbeid, Zuid-Scharwoude, le pr. met 339 p. Concordia, Hoogkarspel le pr. met 342 p. Oefening Kweekt Kennis, Oostwoud le pr. met 387 p. Onder Ons, Dirkshorn, le pr. met 369 p. De Wisselprijs kwam alzoo in het be zit van de Kon. Muziek Vereen. Harmo nie Wieringen, die met 405 punten de hoogste was over beide dagen. dacht aan een persoonlijke belooning 1 en dat, al wat hij deed, gedaan was voor j haar gemak en genoegen en hij nooit vroeg naar haar opvatting over zijn handelingen, was zij gaan merken, hoe! volkomen hij zich zelf wegcijferde. Hij had geen hooge gedachten ovei zich zelf en daarom was zij hem gelei delijk aan gaan respecteeren. Hoe het zij, vertrouwd had zij hem altijd. Zul je je neerleggen bij Kuneen's uit spraak, dat je recht op dit land niet van kracht is?" vroeg hij plotseling. „Wat is er aan te doen?" vroeg zij. Zij had er niet aan gedacht om Ku- neen's woorden in twijfel te trekken. „Denk je, da Kuneen gelogen heeft „Ja." „Waarom denk je dat „Hij ziet er uit als een leugenaar," antwoordde hij kortaf. „Veronderstel, dat hij het is," zei ze. „Deze menschen zijn hier. overal om ons heen. Zij hebben claims uitgezet. Wij kunnen ons niet tegen hen verzet ten." „Dat is waar. Zij zijn veel sterker in aantal dan wij. Zij hebben de wet op hun hand. Zij zouden ons uitroeien, als wij probeerden om ons tegen hen te verzetten. Maar er is iets niet in den haak. Ik rijd naar Deming om de regis ters na te kijken." ..Is het wel de moeite waard zei ze. „Als zij geen redelijke hoeveelheid goud vinden, zal deze nieuwe stad van geen langen duur zijn." „Dat is de vraag," zei hij. ..Wat niet in den haak is, is niet in den haak. Als deze menschen recht hebben om hier te zijn, dan is het goed. Als zij geen recht hebben, moeten zij er uit." „O," zei ze," „je bent verontwaardigd, omdat je voelt, dat je beetgenomen wordt „Wordt jij graag beetgenomen vroeg hij. „Ik geloof, dat niemand dit graag zal worden." Hij keek naar de verschillende lich ten. „Ik zal verscheidene dagen wegblij ven," zei hij. „Vermoedelijk zal er hier wel herrie komen. Er zijn hier in het kamp mannen, die tot alles in staat zijn. Als ik in jouw plaats was, zou ik Anderson 's nachts in huis laten blij ven. En overdag zou ik hem ook in de buurt houden." „Waarom Anderson vroeg zq. ter wijl zij snel een blik op hem wierp. „Anderson is een goed mensch." Hij had lang geaarzeld, om dit voor te stellen. Hij wilde niet, dat Anderson in haar omgeving zou zijn. Juist op dit oogenblik was hij ten prooi aan felle jalouzie. Maar hij wilde Ella in veilig heid weten en hij wist, dat Anderson in een gevecht beter zijn man kon staan dan Hardin. Zij zag de hooge kleur op zijn wangen niet. „Heel goed," zei ze. Hij stond op, inwendig razend, ter wijl hij merkte, dat hij heimelijk ge hoopt had, dat zij Anderson niet zou accepteeren. Maar liever dan haar zijn opwinding te laten merken, zei hij barsch. dat hij het kamp nog eens rond ging en liet haar alleen zitten. Toen hij terugkwam, was zij naar haar kamer gegaan. Hij zat alleen op de bank voor het huisje tot lang na mid dernacht, naar het kamp te staren. (Wordt vervelgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1