32e JAARGANG DONDERDAG 5 JUNI 1941 No. 63 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. 13 Juni 1941 te Hippolytushoef in dcdf 1 openbare lagere school van 9.3012 uur v.m. te Westerland in de openbare lagere school van 1.303 uur nam. 16 Juni 1941 te St. Maartensbrug in de openbare lagere school van 9.30—11 uur voorm. te St. Maarten in de openbare lagere school van 11.30 voorm.12.30 nam. 17 Juni 1941 te Burgerbrug in de open bare lagere school van 9.3011 uur v.m. te Petten in de openbare lagere school van 1.303 uur nam. Tot de bevolking der gemeente Den Helder behoorende personen, die tijde lijk in of in de omgeving van genoem de plaatsen, verblijven, kunnen zich derhalve op de aangegeven tijden aan één der vermelde adressen melden dit geldt ook voor de elders ter school gaande kinderen. Den Helder, 31 Mei 1941. PROVINCIAAL NIEUWS. Herinenting tegen Typhus en Paratyplius. De Burgemeester der gemeente DEN HELDER maakt bekend, dat voor tot de bevolking dier gemeente behoo rende personen, die tydelijk elders ver blijven, en die zich voiig jaar hebben doen inenten tegen typhus en paraty- phus voor zoover zij zich in deze maand niet in de gemeente Den Helder lieten herinenten gelegenheid zal worden gegeven zich daartegen koste loos te doen herinenten, op de volgende tijdstippen en plaatsen 5 Juni 1941 te Schagen in de openbare lagere school van 9.3012 uur v.m. en van 1.30—3 uur nam. 6 Juni 1941 te Ouüesluis in de openba re school van 9.3011 uur, v.m., te 't Zand in de openbare lagere school van 1.303 uur nam. 9 Juni 1941 te Breezand in de R.K. school van 9.3012 uur v.m. en van 1.30 3 uur nam. 10 Juni 1941 te Kleine Sluis (Anna Paulowna) in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk van 9 3011.30 uur voorm. Oostpolder ten huize van het hoofd der school van 1.30—3 uur nam. 11 Juni 1941 te Wicringerwaard in de openbare lagere school van 9.3011 uur voorm. te Schagerbrug in de openbare lagere school van 1.303 uur nam. 12 Juni 1941 te Callantsoog in de open bare lagere school van 9.30—12 uur v.m. FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 39.) HOOFDSTUK XXI. De land-regisstrator te Deming was naar Washington gegaan en zijn regis ters lagen opgesloten in een ijzeren safe, zoodat zij niet te zien waren. De registrator zou verscheidene maanden wegblijven. Dit had Brazo ontdekt bij zijn komst in Deming. Maar Brazo vond een advocaat en vroeg om advies. De advocaat zei hem, dat hij naar Washington zou schrijven en zooveel mogelijk inlichtingen inwin nen. Natuurlijk zou het antwoord van Washington afdoende zijn en de regis ters in orde blijken. Hij glimlachte te gen Brazo toen hij dat zei en Brazo maakte hier uit op, dat de advocaat weinig vertrouwen stelde in Kuneen. Maar intusschen kon er niets gedaan worden, zei de advocaat. Tijdens de af wezigheid van den registrator, was Ku neen met dc zaken belast. „Als Kuneen een schurk is, dan heeft hij den rechten tijd uitgezocht om je te overvallen," verklaarde de advocaat. „Als hij en zijn bende geen goud vin den, kan Kuneen zeggen, dat er een vergissing heeft laats gehad en er zal niets gebeurd zijn. Als zij goud vinden, zullen zij alles in de wacht gesleept heb ben tegen den tijd waarop de zaak uit- BESTEMMING MELK. De Provinciale Voedselcommissaris voor Noordholland maak het volgende bekend Op grond van de bevoegdheid, mij verleend in het Zuivelbesluit 1941 (Be stemming Melk), heb ik in overleg met de Nederlandsche Zuivelcentrale be paald, dat met ingang van 1 Juni 1941 1. het aan de veehouders of andere leveranciers verboden is melk af te leveren aan andere fabrieken, in richtingen, of andere verwerkers, dan zulks op 31 Mei 1941 geschied de. 2. het aan de fabrieken, inrichtingen of andere verwerkers verboden is melk in ontvangst te nemen van veehouders of andere leveranciers dan zulks op 31 Mei 1941 geschied de. Ontheffing van het bovenstaande bepaalde wordt slechts verleend door den Provincialen Voedselcommissaris, terwijl overtreding zal worden gestraft. EEN DUUR VEULEN. Hooge paardenprijzen. De vorige week heeft de heer C. Oly Jr. te Heiloo een hengstveulen van Dom burg II uit de Nubermerrie Cubertie ver kocht voor de kapitale som van f 600. Een recordprijs. EI OP BON 51. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van ensdag 4 Juni tot en met Zondag 8 Ju ni, de met „51" genummerde bon van de gezocht kan worden. Ik zal mijn best doen." Brazo aanvaardde met Blinky de terugreis. Toen hij den rotsrand aan den zuidkant van het bassin bereikte, was hij twee weken weg geweest en de duivels van zijn verbeelding hadden hem gemarteld. In twee weken kon er heel wat gebeurd zijn. Anderson kon Ella gewonnen hebben. Twee weken van voortdurend samenzijn zouden vol doende zijn. Voldoende voor Anderson, want Ella had van het begin af van Anderson gehouden. Zijn gedachten waren ironisch, cynisch. Zijn levens-philisofie was veranderd. Eenmaal had hij vertrouwen gesteld in de menschen, in de eerlijkheid van hun opwellingen, hun handelingen, hun be doelingen. De menschen probeerden om te doen wat recht was en waren edelmoedig, medelijdend. Zeker de men schen begingen fouten, maar over het geheel waren ze behulpzaam, verdraag zaam en innemend. In ieder mensch school iets goeds dat je kon vinden, als je het zocht. Zoo had hij gedacht. Hij had ontdekt, dat hij zich vergist' had. De menschen waren hebzuchtig, zelfzuchtig, altijd op hun voordeel be dacht. Als zij hadden, wat zij hebben wilden, kon men heel goed met hen overweg, maar als zij iets begeerden, dan vochten zij onder elkaar als een troep beesten. Neem bijvoorbeeld de bewoners van de nieuwe stad. Hij zat onbeweeglijk in het zadel, op een heuveltop en keek naar de bewoners tusschen hun tenten en woningen. Zij snelden rond, spoed den zich hier en daar heen, groeven, kwanselden, handelden, stalen, vochten. Zij schenen maar één levensdoel te heb-' ben en dat was de jacht naar geld. Een groote afkeer maaakte zich van hem meester. Woede over hun schaam- bonkaart algemeen, koopen van één ei. recht geeft op BINNENLANDSCH NIEUWS. VERGOEDING DOOR OORLOGS- WELD BESCHADIGDE BEDRIJFSUITRUSTiNG. Onderlinge regeling door partijen. Het Departement van Financien deelt me de, dat voor oorlogsgeweldschade aan za ken behoorende tot bedrijfs- of beroeps uitrusting dan wel tot bedrijfs- of handels voorraad, welke in huurkoop waren ver- kregeu, in pand zijn gegeven of tot zeker heid in eigendom zijn overgedragen, de huurkooper, resp. de schuldenaar, als eige naar in den zin van het besluit op de ma- terieele oorlogsschaden wordt aangemerkt. Daarnaast, wordt echter rekening gehouden met het feit, dat de huurverkooper, de pandnemer of dengene, aan wie de zaak tot zekerheid is overgedragen, in de bescha digde zaak zekerheid had voor eigen schuldvorderingen. Daar zich hierbij in de practijk zoo ver schillende verhoudingen en gevallen kun nen voordoen, dat een algecieene regel voor de verdeeling van de uitkeering van het Rijk in de schade niet is te geven moet aan partijen worden overgelaten on derling tot een bevredigende regeling te komen. De bijdrage in de schade kan, indien de beschadigde goederen in huurkoop zijn ver kregen, dan wel in pand zijn gegeven ot tot zekerheid in eigendom zijn overgedra gen, dan ook niet betaalbaar worden ge steld, alvorens partijen het over de verdee ling der bijdrage, eventueel over het slui ten van een nieuwe overeenkomst, eens zijn geworden, dan wel zich accoord heb ben verklaard met uitbetaling aan een hunner. De schade-enquete-commissie, die de schade aan deze goederen in behandeling heeft genomen, zal den aangever van deze schade op zijn verzoek kunnen mededee- len, tot welk schadebedrag zij in haar aa- aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën zal concludec- opdat de geinteresseerden bij de ver loren goederen weten, op welke basis zij kunnen onderhandelen. Cns goederenverkeer met Finland. De contingenten zijn thans defi nitief vastgesteld. Helsinki, Mei 1941. Zooals bekend, werd, in samenhang met het in Maart j.1. tus schen Finland en Duitschland gesloten handelsverdrag, ook een regeling getroffen voor bijzondere goederencontingenten naar Nederland en België. De destijds over eengekomen contingenten hadden voorna- lelijk betrekking op den uitvoer van Finsch hout naar Nederland en Belgiö. In de Finsche pers wordt thans medege deeld, dat een definitieve overeenkomst tot stand is gekomen betreffende alle ex portcontingenten naar Nederland en Belkié alsmede de importcontingenten uit deze landen. De Finsche export zal in de eerste plaats cellulose, fineerhout, gezagd hout, carton, papier, rollen garen e.d. omvallen. De belangrijkste invoerartikelen uit Ne derland zijn groenten, zaden medicijnen, ijzer- en staalproducten, electrische appa raten. machines en radio-onderdeelen Verlrokke M. F. Snijdei Amster GEMEENTE WIERINGEN. teloosheid greep hem aan, om zich te vermengen met de smarten van zijn jalouzie. Hij had nooit jaloerschheid gekend voor hij Ella ontmoette, voor Anderson gekomen was en hij had zich verbaasd over de levendigheid der geestelijke beelden, die zijn verbeelding hem voor- geteekend had. Hij had Anderson en Ella duidelijk gezien, alsof zij in leven de lijve voor hem hadden gestaan. En in ieder geestelijk beeld, dat hij van hen zag, glimlachten Anderson en Ella tegen elkaar. Geen gewone, beleefde gelegenheids glimlachjes, of enkel een vriendschap pelijk lachje. Maar lachjes, die betee- kenis hadden, veelzeggende lachjes, die een geheim begrip verrieden, een ver staan van eikaars gedachten, vertrouwe lijke, welsprekende, heerlijke glimlach jes Hij wrong zich in de heftige pijn der onmacht. Hij kon niets doen. Hij kon het Anderson niet kwalijk nemen, dat hij het meisje had lief gekregen, want hij zelf was van haar gaan houden nog voor hij haar ontmoette. En hij kon Ella niet van ontrouw beschuldigen, want zij had hem nooit laten merken, dat zij iets om hem gaf. Integendeel, zij had hem, zoo dacht hij, duidelijk te kennen gegeven, dat zij van Anderson hield. Hij zou niet probeeren om tus schen beiden te komen en toch wist hij. dat hij altijd jaloersch op Anderson zou zijn. als deze haar kreeg. En hij wist dat hij bij Ella moest blijven, tot zij het bekend maakte, dat zij Anderson zou nemen. Hij kon niet weggaan, omdat hij altijd de gedachte zou hebben, als hij gebleven was. Haar winnen zonder te probeeren om haar te winnen Dat zou moeten ge beuren, want hij had zich nooit inge spannen om haar te winnen, zelfs niet EEN PAARD VERLOREN. Een 4-jarjg paard van den landbouwer W. de Jongh. moest wegens het breken van een poot, worden overgegeven aan hetf onds. Dit beteekent tegenwoordig een geweldi ge slag voor n landbouwer, want goede paarden zijn schreeuwend duur en bijna niet te krijgen. Gelukkig was de heer de Jongh bij het Wi.eringer Paardenfonds ..Helpt Elkander' verzekerd en deze Maatschappij heeft het paard bij de noodslachtplaats doen slach- ten^ zoodat de burgerij van een malsch stukje paardenvleesch kan genieten. WERK GEGUND. Aan den heer J. Dikkerboom te Den Oever is voor rekening van den Rijkswa terstaat voor een bedrag van f 52.443 ge gund het verlagen van den Noorderhaven dam te Stavoren en het herstellen van de stormschade aan de Zuiderzeewerken en den Zuiderhavendam te Harlingen, een en ander met bijkomende werken. Visscherij. Naar wij vernemen moeten met ingang van 3 Juni gekookte garnalen bestemd voor pellerijen, z.g. pellerij-garna len en gekookte garnalen, met andere be stemming dan voor pellerijen, z.g. han delsgarnalen over de 5 m.M. zeef ge zeefd worden. Loop der bevolking. Ingekomen A. van Kleij van Bleskensgraaf S. Bakker van Wieringermeer J. W. Ridderikhoff van Rijswijk J. Windt van Emmen G. Blaauw van Wieringermeer A. van Dijk van Appingedam Joh. Groen van Wie ringermeer Tj. Seekles van Naarden C. Kooij van Amsterdam B. Holtrop van Heerenveen J. Y. Holtrop en gezin van Wieringermeer M. Nap van Wieringer meer N. A. Schol van Velsen T. van der Maar van Hoogkerk F. H. C. Vliet- stra van Den Haag M. Huige van Wissen kerke W. J. van der Heijden van Wouw; R. Postma van Workum K. Pomper van Smilde. om haar te behagen en hij wist, dat hij dit ook nooit doen zou, omdat hij niet ijdel en verwaand genoeg was, om te denken, dat hij haar waardig was. Hij was een stille aanbidder. Als hij niet tot haar kon gaan en haar in een stort vloed van woorden vertellen, dat hij haar wilde trouwen, kon hij haar dit nooit aan het verstand brengen. Hij had geen innemende manieren om haar aandacht te trekken, of de kalme be slistheid, om haar beetje voor beetje te winnen. Als hij in haar tegenwoor digheid was, voelde hij zich nooit zeker van zich zelf. Hij was verlegen, stil. weifelend. Maar er was geen weifeling in zijn houding ten opzichte van Kuneen en Wilson en de anderen, die probeerden om haar haar land te ontnemen. Hij wist precies, wat hem daar te doen stond Er was geen kennelijke aarzeling, in zijn voornemens met betrekking tot hen. den westkant der stad. De begeerige Hij stak het bassin over en bereikte zoekers, die zoo zender plichtplegingen Ella's land overstroomd hadden, in teerden hem en hij verkeerde in een vreeslijke gemoedsstemming toen hij langs de verschillende tenten en wo ningen reed. Misschien was zijn prik kelbaarheid gedeeltelijk toe te schrijven aan zijn overpeinzingen over Ander- son's verblijf in het huisje gedurende zijn afwezigheid, maar zijn gevoelens jegens de mannen in het kamp waren meer bepaald. Zijn lippen krulden een weinig, toen hij merkte, dat de mannen, die hij voorbijreed, zijn blik schenen te ontwij ken. Het bericht van zijn komst scheen hem voorafgegaan te zijn of misschien hadden zij hem door het bassin zien rijden. In ieder geval merkte hij op. dat de weg, terwijl hij voorbijreed, als door dam II. Grijze en gezin naar Wieringer meer N. Wit (Wed. Dekker) naar Bioe- mendaal D, van Steenbergen naar Wie ringermeer H. Kiers naar Wieringer meer B. M. Verbiest en gezin naar Baarn A. P. Brouwer naar Warder N. Lont en gezin naar Wieringermeer G. Tesselaar naar Harenkarspel R. Iwema en gezin naar Almelo M. van der Meu- !en naar Coststellingwerf M. Zegel en gezin naar Hoorn G. Kuiper naar Me- dcrnbiik D. Lont en echtgenoote naar Alkmaar W. Schaafsma en gezin naar Menalumadeel J. Erkelens naar Papen- drecht KI. ten Hove naar Kantens G Keijzer naar Amsterdam A. J. Luk- icien naar Valburg Jb. Ott en echtgen- r.oote naar Hoorn i M. A. Wigbout naar Wieringermeer C. van der Slikke en echtgenoote naar Schoorl. POLITIE. Gevonden papiergeld en vleesch- bonnen. Verloren een portemonnaie, inh. eenig geld een portefeuille inh. iden titeitsbewijs en papieren. Inl. Gem.-bode, H.-hoef. WANDELSPORT. De Pinksterdagen waren helaas koud cn guur, maar ziet, op den dag van Pinkster drie, zooals dat in de Volksmond wordt genoemd, veranderde alles met tooverslag. Langzamerhand blies een heerlijk warm warm windje over 't aardrijk en 't was of plant en bloem ineens in volle zomertooi s oog verlustigden. Honderden fietsers waren op den weg en waarschijnlijk hebben zij eenzelfde tocht van 2e Pinksterdag nog eens herhaald Toch hebben zich ook velen met Pink steren niet laten weerhouden, ondanks de zon schuil ging en de overjas geen luxe was, flinke tochten te maken. Men il op zoo'n dag toch wel eens wat Zoo ook vernamen we, dat onze burge meester Kolff en zijn zoon op den 2den Pinksterdag een wandeltocht rond Wierin gen hebben gemaakt. Deze 35 kilometer lange wandeling volbrachten zij in 8 uur^ een rustpoos van IV; uur inbegrepen. En burgemeester Kolff vertelde ons, dat zulk een wandeling een genot is en de prachtige landschappen en zeegezichten een afwisselende bekoring aan zijn gemeente geven, zooals nergens bijna te vinden is. Indedaad wij hebben op ons mooie Wie- ringen ook al meermalen gewezen op zoo n rondwandeling is vanaf de dijken 't mooie golvende landschap, doorsneden met kron kelende slootjes, of wallen een lust voor de oogen. Daar zijn nu aan de andere zijde nog bij gekomen de vergezichten over de Wierin germeer, en niet te vergeten de Robben- ocrdsche bosschen. toovermacht voor hem vrijgemaakt werd. Groepjes braken op bij zijn nade ring, mannen verdwenen bij twee- of drietallen uit het gezicht, om achter tenten of in woningen een heenkomen te zoeken. Niemand sprak tegen hem, wuifde met een hand of nam op zich- bare wijze notitie van hem. Verscheide ne mannen bleven onbeweeglijk staan terwijl hij voorbij ging en deden alsof zij hem niefc zagen. Maar als hij voorbij was, voelde hij, dat ze hem nakeken. Het leek hem, dat er een onbekende bedreiging in de lucht hing. Misschien niet bepaald bedreiging, maar in ieder geval verwachting. Hij voelde, hoe hij wonderlijk onder den indruk kwam. Onder het voortrijden bespiedde hij de verschillende gezichten, die naar hem toegekeerd waren, of hij ook eenig tee- ken kon vinden, dat het geheim zou verklaren. Maar de gezichten die hij zag, waren als versteend, zonder uit drukking. Als zij iets verrieden, dan kon hij het niet lezen. Toen hij het huisje naderde waar hij 211a zou vinden, merkte hij plotseling, dat alle geluid opgehouden had met uitzondering van een gedempt geha mer. dat blijkbaar van het nieuwe ran chohuis kwam. Hij ging niet regelrecht naar het huisje, maar deed zijn paard in de cor- ral. wierp het zadel over zijn schouder en met het hoofdstel aan zijn arm ge haakt, ging hij den stal binnen. Hij kwam juist de staldeur uit, toen hij den korten man, die hem op den dag, toen hij zijn baard liet afscheren, in de her berg aanstaarde, uit de deur van het huisje stappen. Brazo bleef in de stal deur staan en staarde peinzend naar den korten man. die naar de rivier liep. De korte man glimlachte. Hij had plezier Waarover (Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1