Directie der Noorderbank WIERINGER COURANT. VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. ZATERDAG 7 JUNI 1941 No. 64. Mededeeling no. 10. Benoeming assistenten. Een van de door het bestuur benoemde assistenten bleek zijn positie niet zooda nig te kunnen verbeteren dat hij zijn benoe ming in de Wieringermeer heeft willen aanvaarden. In zijn plaats is no. 2 van de opgemaakte ranglijst benoemd. Aangezien nu van beiden bericht is ont vangen dal zij hun benoeming zullen aan vaarden, kunnen wij de namen van de nieuwe assistenten bekend maken, nl.. H. L. LEENDERTSE te Hoedekenskerke en JOH. BREED te SijbecarspeL De Heer LEENDERTSE^ een boeren-, zoon uit Zeeland, doorliep de R.L.W.S. te Goes. Hij volgde een cursus aardappel selectie te Goes en een tuinbouwwinter- cursus te Hoedekenskerke en is in het be zit van het diploma landbouwboekhouden van de A.S.S.O. te Arnhem. Zooals uit zijn vorige werkkringen blijkt, is het assistentschap voor een Vereeniging als de onze hem niet vreemd. Vanaf 1 October 1937 tot Mei 1939 was hij werkzaam als assistent bij de Vereeni ging van Bedrijfsvoorlichting op Goeree en Overflakkee en in den zomer van 1940 als plaatsvervangend assistent op Schouwen- Duiveland. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid beslaat, hoopt de heer Leendertse per 1 Juli a.s. in de Wieringermeer in dienst te treden. De Heer BREED, een boerenzoon uit de Zijpe, doorliep de R.L.W.S. te Schagen en volgde cursussen in melken, boekhouden en voor zaakvoerder. In tegenstelling tot den heer Leendertse, die in hoofdzaak zijn ervaringen heeft opge daan in het akkerbouwbedrijfj is de heer Breed meer in de richting von de weide en gemengde bedrijven georiënteerd. Premiekeuring te Slootdorp. De nog jonge trekpaardi'okkerij in c!e Wieringermeer heeft reeds een omvang en een gehalte bereikt die men in me nige oudere fokcentra vergeefs zoekt. In een verrassend snel tempo hebben de fokkers daar, welker bedrijven zich bij uitstek voor de trekpaardfokkerij leenen, een breede basis waarop met vertrouwen kan worden verder gebouwd weten te verkrijgen. Al is nog lang niet alles goud wat er blinkt, toch wordt in de Wieringermeer reeds vrij veel fokma- teriaal aangetroffen dat overal tot het zeer goede moet worden gerekend. Ge lukkige invoer van vrouwelijke fokdieren legde hier een waardevol fundament. Voorloopig bevinden zich de beste dieren nog in handen van die fokkers die ook elders reeds naam hadden gemaakt in de fokkerij en thans stimuleerend wer ken onder hun collega's. De Wieringer meer heeft ontegenzeggelijk ook als trekpaard fokkend land een groote toe komst, terwijl fokkers als Kaan en de Geerligsen die in het „oude land" wo nen en steeds zoo'n beetje onder be zwarende omstandigheden op eigen houtje hebben moeten „pionieren" thans een niet te onderschatten steun hebben gekregen en allen tezamen zich thans in groot verband aan de gemeen schappelijke taak kunnen wijden. Dat de Hengstenvereeniging „Hollands Noor derkwartier" reeds ongeveer 100 leden telt is voor ons z-eden om aan te nemen dat ook aan mannelijk fokmateriaal steeds dat gekocht zal kunnen worden wat men meent noodig te hebben, nl. het allerbeste. Zoo zijn in dit district alle voorwaarden aanwezig die noodig zijn voor het welslagen der fokkerij. De HENGSTVEULENS vormden een goede klasse zonder een bepaald kop- nummer. maar waarbij enkele veulens die goed genoeg zijn om aan te houden. Albion van de Radboudhoeve, d. Claïron van de Eendracht, van A. P. A. Hermus. die bovenaan kwam verdiende dit. Het is een goed, typisch veulen met grove en goede beenen en een regelmatigen bouw. De moeder is een goede Jaap van Dinteloord-dochter en ook deze zal een woordje mee spreken. 2. Clairon v. d. Volharding, d. Clairon, van Jb. Geer- A!s assistent is hij o.a. werkzaam ge weest bij het Rijksveeteelt-consulentschap te Alkmaar en is sinds Augustus 1938 dienst bij de Rijkslandbouwconsulent voor Noord Holland. De heer Breed zal per I Juli a.s. zijn be trekking bij de V. v. B. knnen aanvangen. Bericht no. 556 van den Plantenziekten- kundigen Dienst Welke middelen kunnen ter bestrijding v. d. aardappelziekte gebruikt worden Ter bestrijding van de aardappelziekte wordt gebruik gemaakt van koperhoudende middelen. Tot nog toe werd wel het koper- sulfaat het meest aangewend. In de laatste laren zijn echter ook andere, direct voor het gebruik gereed zijnde, koperhoudende middelen, meest koperoxychloriden, voor dit doel gebruikt. Waar hel wel vaststaat, dat dit jaar kopersulfaat niet in voldoende mate aanwezig zal zijn, wordt de aandacht erop gevestigd, dat ook deze nieuwe koper houdende middelen zeer zeker voor het be sproeien van aardappelen kunnen worden aangewend. De koperoxcychloriden worden door som mige firma's onder dezen naam in den ha', del gebracht, door andere onder special-, handelsnamen, n.1. (in alphabetische volg orde) Cuprosa, Fusikrimp. Koper Bayei geconc.^ Koper Centraal Bureau, Koper kalk Bordola, Koperkalk Jebo, Koperkalk Spiess, Koperkalk Wacker, Koper Oud Beijerland, Kopersept en Uraniakoper. Rij het gebruik van deze middelen neme men het volgende in acht. Er moet met zeer veel zorg gespolen worden de vloeistof moet zeer fijn over de planten verdeeld worden. Verder zijn er aanwijzingen, dat het gewenscht is bespuitingen met de nieuwe koperhoudende middelen eerder te herhalen dan bij gebruik van Bordeauxsche of Bourgondische pap tewijl de laatste bespuilingen in het sei zoen met een oplossing van ten minste 1' maal de normale sterkte moeten wor den uitgevoerd. De werking van de nieuwe koperhou dende middelen staat, over hel algemeen genomen, wel iets ten achter bij die van Bordeauxsche en Bourgondische pap, maar wanneer gewerkt wordt als boven aangegeven, zal de werking ervan aan die \an laatstgnoemden gelijk kunnen zijn ot deze althans zeer sterk benaderen. Nadere inlichtingen hierover worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, de bij den Dienst werkzame agenten buiten Wageningen^ als mede door de Rijksland- en Tuinbouwcon sulenten. L. R. D. ligs Jzn., is niet zoo correct, maar niet temin een best veulen. Grof en robust en met de sterk gewelfde tendenpartij der Claironlijn. Op de derde plaats Pair van Oosterveld, d. Carlo 1527 Mayeur de Gaesbeek, van G. H. Geerligs. Be: mooi en correct veulen, dat voldoende! gebeend was. Een iets hoogere plaatsing zou te rechtvaardigen geweest zijn. Jam mer voor de toekomst van dit veulen was de slechts gewone kwaliteit der moeder. Wegens noodzakelijke papier- bezuiniging zullen we ons -bij het be spreken der paarden sterk moeten be perken. MERRIE VEULENS. Evenals in ae vorige klasse werden ook hierin ze ven veulens bekroond. Het doorsnee gehalte was goed. Het wil ons voorko men dat Clairon v. d. Eendracht goed zal fokkenalthans zijn zuigveulens mochten gezien worden. I Erna van Kolhorn, d. Elegant van Willy, van Adr. Spaans. Dit op Herseur ingeteelde veulen was van goed type, stond op vier goede en grove beenen en had even sterker in de rug kunnen zijn. 2. Blon dine van de Noorman, d. Clairon, van E. Bruins. Best veulen zwaar en grof. Moet rechts voor nog een tikje correcter worden. 3 Emilie v. d. Waard, d. Clai ron, van R L. Waiboer. Soortig en best van koffer en fundament. Ook het op nummer vijf staande veulen Irene van 't Lotmeer viel ons op door type. beste gewrichten en spieren. EENJARIGE MERRIEN. Zeer goede rubriek. Acht teruggeroepen merriën. I. Julia v. d. Noorman, d. Willy—Clairon de la Lys. van E. Bruins. Goede merrie met type. Het been werk goed en goed geplaatst. 2. Mirza, d. Marquis van Jan Gerardshof, van A. Pruissen. Mager en laatrijp, standen nog niet correct. Kan een zeer zware en ruime merrie worden. 3. Juliana van Wieringermeer. d. Acron van Avenir, uit de volle zuster van Dra gon van Prinses, van J. P. Dieleman. Veel goeds, zal een beste fokmerrie uit- groeien. TWEEJARIGE MERRIEN. In deze categorie werden niet minder dan 13 merriën uitgetrokken. De kwaliteit, vooral van de 8 hoogstgeplaatsten was opvallend goed. Fokmateriaal dat ver boven het gemiddelde uitsteekt. Aan de kop een mooie, zware en typi sche dochter van Mignon du Fosteau, nl. Dina, van J. P. Dieleman. Forsche. j bestgelijnde merrie. Caline van Zuid-] zande, d. Pompier du Tombois, uit Es- dra van Zuidzande. welke laatste zeer sterk op Fair is ingeteeld. van Jac. On-1 derdijk, werd tweede. Is niet zoo mach tig als de hoogstgeplaatste en iets lang. maar overigens zeer correct, mooi, goed- gebeend en met beste schenkels. 3. Al ma van 't Paviljoen, d. Gaulois de Tas- senier, van E. Bruins. Formidabele mer-; •ie, nog iets hol in de knie, breed en grof. Opvallende verschijning. Op haar yolgde haar halfzuster Alina van Dier-I kensteen, d. Gaulois^ van E. Bruins.' Diep, goed in de galgen. Type minder ian de voorgaande. 5. Eva "|an Kolhorn,! d. Elegant van Willy, van J. P. Diele-J man. Best paard met uitdrukking in 't fundament en goed type. 6. de Elegant- dochter Gipsy van Uikesluis, van K. J. Kaan zagen we tot onze spijt niet voldoende. 7. Jacqueline v. d. Noorman, d. Elegant, van E. Bruins. Zeer chiauo. 8. Sijtje van Zwingelspaan, d. Achiil van Mélo, van A. J. van Strien. Nog wa! groen, maar grof en met toekomst. DRIEJARIGE MERRIEN. Vijf bekroon de paarden. Deze vormden een beste collectie. Het koppaard Beatrix van Wieringermeer, d. Elegant van Willy, van J. P. Dieleman heeft de reeds gt storven uitstekende fokmerrie Mona Bel tot moeder. Beatrix is van bijzondere klasse, massaal, typisch, grof en cor rect. Een merrie die op elke keuring in Nederland in de hooge prijzen komt. Hermina, d. Herman van Herseur, van J. SchuringaSchuringa was in iets overdadige conditie, maar is overigens een best paard met zwaarte, kwaliteit en veel snit. 3. Bironne v. d. Radboud hoeve. d. Elegant, van E. Bruins zal nog van zich doen spreken. Was minder in conditie dan de hierboven genoemden en minder massaal, maar zeer typisch en heeft echte Belgische beenen. Was ter keuring niet geheel rad. De Elegant- dochters Marsjenka v. d. Waard Wanda van Oosterveld, resp. van R. L. Waiboer en G. H. Geerligs zijn elegante, typische paarden met kwaliteit. Beatrix verwierf de groote wisselbeker. MERRIEN VAN 4—7 JAAR Kleine maat. Goede rubriek. Van de acht geplaatste paarden hebben we enkele niet of on voldoende gezien. I. Benita, een regel matig gebouwd bruinschimmeldochter van Avenir du Castia, van J. P. Diele man. Goede, correcte merrie. 2. Elvire van Adr. Spaans. Goed, dik, diep paard. Herseurdochter. 3. de mooie, correcte Etendard de Petit EnghiendochterJa- coba, van E. Bruins. 4. Cora, d. Lion d'Or, van A. Saai. Goed paard echter slechts oppervlakkig gezien. MERRIE VAN 4—7 JAAR. Groote maat. Veertien bekroonde merriën. Best doo: sneegehalte. De succesvolle fokker J. P. Dieleman bezette hier de beide hoogste plaatsen, achtereenvolgens met Corry van Bouwlust, d. Hans van Kruiningen en Gonny, welke een Dragondochter is. Eerstgenoemde is een paard dat in na tionaal verband als tweejarige reeds tweede stond. Prachtige harmonisch ge bouwde merrie met beenen en vierkan te. correcte gangen. Gonny is even min der correct, maar is niettemin een mer rie van formaat, met beenen en een breede achterhand. Haar moeder kwam later bij de oudere merries aan de kop. Tado II, van de Milliano, hebben we onvoldoende gezien. Spera van Bloe- mendaal, d. Conquerant du Gérpn, van W. van Zadelhoff heeft goede beenen, heeft diepte en een goed moedertype. maar was voor een premiekcuring veel te mager. Astrid van Dierkentsteen, Lion d'Or, van A. P. de Milliano. Zwaar, goed. Mist het moderne snit. Dergelijke paarden behoeven daardoor echter voor de fokkerij allesbehalve minderwaardig te zijn. MERRIEN VAN 8—10 JAAR. Negen paarden uitgetrokken. Beste klasse. Prinses, de zware en grove Mon Gros dochter van Jb. Geerligs was hierin niet te slaan. Deze merrie heeft reeds bewe zen goed te fokken. 2. Amalia, d. Fair van A. Moors. Lieve merrie met echt vrouwelijk voorkomen. Goed, hard kwa- liteitspaard, gebouwd in het genre van Fair en Marquis de Zuyen. 3. Boulette van de Schuitgraaf. d. Carlo de Thieu, van W. van Zadelhoff. Boulette, die hoogdragend was en totaal buiten con ditie vertegenwoordigt het goede fok- type. Het is een ruime, diepe en grof- gebeende merrie. Het kampioenschap van den dag viel ten deel aan Corry van Bouwlust, van Dieleman, welke slechts concurren tie had van haar stalgenoote Benita. Het was ofls niet duidelijk waarom de eersteprijswinster der oudere merriën niet naar dit kampioenschap heeft kun nen mededingen. Inmiddels boekte stal Dieleman een opmerkelijk succes, dit den eigenaar evenwel van harte gegund Temeer daar het alleszins verdiend was. Ook de eerste prijzen voor toilet- teeren en voorbrengen gingen naar deze stal. Clairon van de Eendracht en Elegant van Willy, de hengsten van de AAN ELKE BELEGGING. HOE SOLIEDE OOK, IS RISICO VERBONDEN. EENZIJDIGHEID MOET WORDEN VERMEDEN EN OORDEEL KUNDIGE VERDEELING IS DUS GWENSCHT. VOORLICHTING HIEROMTRENT WORDT GAARNE VERSTREKT DOOR DE HOORN. (Zitdag te Middenvnecr Hotel SMIT eiken Woensdag van 1012 uur.) toond. Dit was het slotnummer van een Het is in dezen oorlog een te primitieve goedgeslaagde dag waarvan het pro- voorstelling, dat ook zelfs maar eenige re- gramma een tikje overbelast was Keu geering van dit „het eerst de grenzen over ringen die van tien tot half zes duren schrijden'' de bepaling van 's lands vijan- vergen bijna te veel van jury en pu- den zou hebben laten afhangen, bliek. Men raakt vermoeid en ziet niet Ja, zelfs is het zoo, dat ieder regeerder, zoo nauwkeurig meer. Volgens jaar zal die ook maar eenigszins den naam t,staats- men goed doen in twee banen te keuren, man waardig wilde zijn, tegenover zich- Zooals we in de aanhef van dit ver- en zijn land verplicht was de onlwikka slag al zeiden, de trekpaardfokkerij in ling, welke aan dezen oorlog voorafging. Noord Holland Noord gaat een pracht nauwkeurig te volgen en reeds te voren toekomst tegemoet. Wat thans vertoond'-den vijand' van zijn land te bepalen. Om werd heeft onze verwachtingen aan zienlijk overtroffen en we hebben geenszins den indruk dat men ginds reeds geneigd is op z'n lauweren te gaan rusten., Namen als Dieleman, Bruins, Kaan, Geerligs, Kerckhaert. de Milliano, Hermus, van Zadelhoff, Cammaert, de Schutter, Quaedvlieg en vele anderen garandeeren een onvermoeid streven naar steeds hoogere vervolmaking. G. JOH. COLENBRANDER. _l gekeerd, hij moest reeds te voren hebben BINNENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat de volgende bonnen zijn aange wezen voor het koopen der daarbij vermei rantsoenen BROOD EN GEBAK. Bon 22 van de broodkaart 9 Juni l.m. 22 Juni 200 gram brood of twee rantsoe nen gebak per bon. F.en rantsoen gebak is beschuit 75 gr., biscuits en wafels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 2C0 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak, b.v. amandelbroodjes, 4C0 gram gevuld groot korstgebak, b.v. boter letter 5C0 gram taart en gebak 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel ol bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. AARDAPPELEN. Bon 05 van de aardappeldistribonkaart 9 Juni t.m. 15 Juni^ l'/ï Kg. per bon. MELK. Bon 20 van de melkkaart 9 Juni t.m. 15 Juni, 1 3 4 liter per bon. EIEREN. Bon 53 en 88 van de bonkaart algemeen 9 Juni t.m. 15 Juni, een ei. SUIKER. Bon 42 van de bonkaart algemeen 9 Juni t.m. 6 Juli, 1 Kg. suiker per bon. VLEESCH. Bon 18 „vleesch' van de vleeschkaart 8 Juni l.m. 15 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of één rant soen vleeschwaren. Bon 18 „worsl, vleeschwaren"' van de vleeschkaart 8 Juni t.m. 15 Juni, per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. En rantsoen vleeschwaren bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var- kens-^ rund-, kalfs- paarden- en schapei- /leesch en voor gerookte worstsoorten 100 gram voor gekookte worstsoorten, olpensen, knakworst 125 gram voor leverartikelen, tongen- A'orst en nierbrood 150 gram voor bloedworst, of 100 gram voor verduurzaamde kip, eend gans of kalkoen, been inbegrepen. De bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvangen de distributieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. UIT DE PERS. Neutraliteit en landverraad. Voorman Feldmeyer van de Nederland- sche S.S. schrijft in het weekblad s,Storm'" van Juni 1941 onder den titel „Landver raad" o.m. ln onze opvattingen waren de Duit- schers niet de vijanden van ons land, noch erden zij dat door het feit, dat zij het 1940 gewapend onze Heng-'eerst den lOden Mi st-envereeiiiging Hollands Noorderkwar- grenzen overschreden, tier werden in gunstige conditie ver-1 En 'nier volgt onze volgende bewering vastgesteld, bij wiens overwinning 's lands levensbelangen gebaat zouden zijn. Dat was noodzakelijk, misschien in tegenstel ling met vorige situaties, omdat van den aflioop van deze oorlog de toekomstige politieke, economische en sociale struc tuur der geheele wereld afhangt wint Engeland^ dan ziet de wereld er gansch an ders uit, dan wanneer Duitschland wint. Daardoor is en moet elk land in dezen oor log partijdig zijn. En zoo was in dezen oor log ook ons land partijdig, wijl de regeer ders van voer den lOden Mei 1940 hun keus reeds hadden bepaald zij wenschten dat Engeland zou winnen, wijl zij de we reldorde na Engelands overwinning, dat is de oude orde, voor de juiste hielden. Engeland was de vriend en Duitschland was de vijand. Wie dit zou willen ontkennen, doet dit legen beter weten in of bezit nog het in zicht van een kind der lagere school. Samengevat onze meening Door het bijzondere karakter van dezn oorlog kon, ja mocht van neutraliteit geen sprake zijn. Wat wij de gewezen regeering verwij ten, is dan ook niet, dat zij deze voor haar belangrijke keuze had gedaan, doch wel dat zij zichzelf nog immer neutraal noem de, terwijl zij ons, die openlijk in woord en geschrift onverbloemd „onze" keuze mededeelden. - namelijk Duitschland is Neerlands vriend, d.w.z. bij Duitschlands overwinning is het volksbelang gebaat - voor landverraders uitmaakten, omdat wij.... ook niet neutraal waren. Wij hebben niemand ooit het recht ont zegd partij voor Engeland te kiezen, doch hebben immer geèischt dit open en eerlijk te doen, zooals wij partij hadden gekozen. Doch ook nimmer hebben wij ons het recht laten ontnemen% tegen de opvatting der voormalige regeering in; deze onze keuze aan ons volk mede te deelen en toe te lich ten, al trachtte deze regeering dan ook in beslagname van bladen, arrestaties, col- portageverboden, de verbreiding onzer opvattingen te keeren. Waren wij daarme de de regeering ongehoorzaam en dus ille- gaa' Neen, daar zij als parlementair democra tische regeering uit hoofde der door haar zelf vertegenwoordigde grondwet op dit gebied geen zeggenschap over ons had. In het volk stonden de opvattingen eer lijker tegenover elkaar. Daar werd ook geen schijn-neutraliteit in acht genomen de openbare meening was 95 pet. pro-tn- gelsch en 5 pCt. pro-Duitsch. Dit zullen wij het volk nimmer kunnen verwijten, daar toch de politieke ontwikkeling en het in licht van den enkeling hem niet toestaan een zelfstandig oordeel te vellen buiten de •oorlichting, welke hem werd gegeven, hn deze voorlichting, geleid door inzichten der democratie, kan moeilijk een andere zijn dan zij was. De tragiek lag daarin, dat deze menschen niet begrepen^ dat de machten, die verant woordelijk waren voor hun eigen nood, na raelijk het grootkapitaal, het internationa le jodendom, de vrijmetselarij en het poli tieke Christendom, in Engelands vloot en Engelands troepen de laatste wapens gevonden hadden om te trachten zich van ondergang te redden. Met andere woorden de tragiek lag daarin, dat deze volksgenooten, zonder het zelf te weten, met de overwinning dezer machten de voortzetting van hun ei gen knechtschap en verdere verpaupering wenschten. Wij wisten en weten mede voor hén, dat een nieuwe orde zich baan breekt, dat onder de geniale leiding van den-zelfden Hitier, wiens beteekenis reeds lang ovef de Duitsche staatsgrenzen heenreikt, de wereld een nieuwe^ zonnige toekomst tege moet gaan en dat in engeren zin de Ger- maansche volken, vereend in één groote lots- en bloedsgemeenschap, een waarach tig socialisme zullen verwezenlijken. Dat deze orde Ln strijd wordt gevestigd, dat de geboorte dezer nieuwe wereld men- schenlevens kost. is de harde wet dezer aarde. Elk nieuw, jong en gezond leven wordt in bloed en tranen gebaard bij mensch en

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3