32e JAARGANG DINSDAG 17 JUNI 1941 No. 68 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, VVieringen. VERDUISTERINGSTIJDEN. iemand als jij b.v, kan men toch geenpartement van Landbouw en Visscherij slecht mensch noeften. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN.-J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. 6INNENLANDSCH NIEUWS. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Bonnen, geldig van 16 Jui tot 10 Augustus. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 16 Juni t.m. 10 Augustus a.s. elk der met 11 genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte bonkaart „M" en de nieuw uitgereikte bonkaart „O" recht geeft op het koopen van 2 L. petroleum voor kookdoeleinden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat handelaren geen bonnen in ontvangst mo gen nemen, welke nog niet zijn geldig ver klaard. Behalve 't risico, dat bij ontdekken hiervan een strafvervolging kan worden in gesteld, loopen zij tevens het gevaar, dat zij op bonnen afleveren, die waarschijnlijk niet geldig zullen worden verklaard. Het ligt namelijk in de bedoeling niet alle bon nen van de petroleumkaart aan te wijzen, zoodal de handelaren bij het afleveren op vervallen verklaarde bonnen zich niet meer hierop kunnen bevoorraden. Schippers, die een petroleumkaart voor kookdoeleinden hebben aangevraagd, kun nen zich lot den distribuliedienst van de plaats waar zij in het bevolkingsregister zijn ingeschreven, wenden, voor het ontvan gen van deze bonkaarten. De petroleum kaart kan ook aan den schipper worden op gezonden, indien de betrokkene aan be doelden distribuliedienst zulks schriftelijk verzoekt. Het adres, waarheen de bon kaart gezonden kan worden, dient de schip per duidelijk op te geven. De overige verbruikers, die een bon kaart voor petroleum hebben aangevraagd, zullen van de distributiediensten een per soonlijke oproeping ontvangen voor het at halen van deze kaart, voor zoover zij deze nog niet hebben ontvangen. FEUILLE TON. door Charles Alden Seltzer. Het was Wilson, want zij kregen hem goed te zien, toen hij nadat hij op de been was gekomen, een oogenblik heen en weer stond te zwaaien en met de rug van zijn hand het stof uit zijn oogen wreef. Zij verloren hem weer uit het gezicht, toen hij weer aanviel en het opgejaagde stof hem aan hun oogen onttrok. Er was geen methode in hun vechten of hun bewegingen. Kracht stond tegen over kracht, uithoudingsvermogen tegen uithoudingsvermogen. Vele slagen mis ten, maar die hun doel bereikten, had den de kracht en woede van intense haat achter zich en zij kwamen zwaar en verlammend aan en verdoofden het vleesch dit kneuzend en open rijtend. Zij kwamen samen bij Wilson's tent tuimelden er tegen aan en sloegen, ver woed vechtend, tegen den grond in het meegevende zeildoek. De palen die de toptouwen vasthielden gaven mee, de touwen zelf vlogen omhoog, zich kron kelend als slangende steunpaal kraakte en brak, de tendpennen bogen en knapten af. Het zeildoek vloog om hoog, en golfde boven en om de wild- Men is verplicht te verduisteren tus> schen zonsondergang en zonsopgang op Dinsdag 17 Juni van 22.06 tot 5.15 Woensdag 18 Juni 22.07 5.15 Donderdag 19 Juni 22.07 5.15 Vrijdag 20 Juni 22.07 5.15 Zaterdag 21 Juni 22.08 5.15 VELDWACHTERS ZIJN NIET ALTIJD EVEN ZAKELIJK, ALS MEN WEL DENKT. Zoo lezen we o.m. in de Leeuwarder Crt. het volgende Prachtig was de zon in het Friesche weideland opgekomen en het steeds terugkeerende beeld van de geboorte van de dag was betooverend schoon ge> weest. Aan de kant van een landwegje geze ten had Klaas hiervan intens genoten en hij beklaagde in stilte den stads- mensch, die de kracht miste om eenige uurtjes vroeger dan normaal op te staan, om dit onvergetelijke schouwspel mee te beleven. Met het hoofd in de handen gesteund tuurde hij naar de verre horizon. Plotseling hief hij het hoofd op. Hij hoorde naderende voetstappen. Zijn eerste gedachte was op te springen, doch bij het zien van de naderende fi guur haalde hij verruimd adem. 't Was oude Jan Straatsma, bijgenaamd de Philosoof, de veldwachter. „Ouwe Jan ruikt zijn pensioen," zei den de menschen in het dorp en met deze woorden gaven zij een rake typee ring van den veldwachter. In zijn ge- heele doen en laten geleek hij meer op een innig tevreden renteniertje dan op een handhaver van het gezag. De Phi losoof was dan ook een beminde per soonlij kheid, die weinig of geen respect afdwong. Bij Klaas aangekomen hield hij stil. Morgen, Klaas. Morgen, Straatsma. Lekker weer tje, hè Zeg dat wel. Zulke dagen zijn veel te zeldzaam. Je ouwe botten worden er weer leenig van. Kom, kom, zoo oud zul je nog wel niet zijn. Je ziet er tenminste nog pa tent uit Vier en zestig. Maar een mensch Is nu eenmaal zoo oud als hij zich voelt. En zoolang je van de natuur houdt, wordt je niet oud. De natuur is onze beste vriend en je kimt dit gerust van een oud man aannemen alleen de na tuur is volmaakt, maar de menschen zijn slecht. Nu overdrijf je toch schromelijk, Straatsma Niet om je te vleien, maar Toch wel, Klaas. Allemaal hebben wij onze ondeugden en gebreken. De een meer en grootere dan" de ander, maar uitzonderingen bestaan er niet. Ik zal je eens een voorbeeld noemen. Gisteren trof ik Jan Obbes, een beste kerei, je j kent hem wel. Toevallig zag ik, dat hij een ei uit een kievitsnest nam. Hoe vindt je nu zooiets Ja, dat is natuurlijk verboden, want het is in de gesloten tijd. Juist'k Heb hem alle eieren weer in de nesten terug laten brengen, maar het viel me op dat moment danig van hem tegen. Nu moet ik toegeven dat er menschen zijn van wie je zulks onmo gelijk kunt verwachten. Ik kan tenmin ste niet aannemen, dat jij dat zou kun nen doen. En liefkozend „aaide" de oude man over Klaas' pet. 't Was reeds gebeurd. Zoo snel had Klaas zijn hoofddeksel niet kunnen af rukken. Een mooie, gele eierstruif be dekte zijn haar en droop langzaam naar beneden. En terwijl Klaas den Philosoof nakeek, die met schokkende schouders van ingehouden lachen het wegje afliep, hoorde hij weer diens woorden „Alleen de natuur is volmaakt, maar de menschen zijn slecht CLANDESTIENE SLACHTINGEN. Een gevaar voor de volksgezondheid. Het A.N.P. meldtDat vleesch, van clandestiene slachtingen afkomstig, voor volksgezondheid gevaren kan op leveren, blijkt weer eens uit het volgen de De afdeeling technische controle van den Centralen Crisis-Controledienst heeft op het eiland Noord-Beveland een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat eenige personen in den loop der eerste vijf maanden van dit jaar vijf runderen en vier varkens hadden geslacht. Het vleesch was clan destien in de omgeving verkocht. Blij kens het weekrapport van de techni sche controle was een dezer runderen een wrak dier, zeer ernstig lijdende aan tuberculose. Zoo ziet men weer eens, dat, als men niet voldoende sociaal gevoel heeft om geen vleesch van clandestine slachtin gen afkomstig, te koopen, men de aan schaffing daarvan toch uit welbegrepen eigenbelang achterwege moet laten. Uit het bovenvermelde geval blijkt, hoe gevaarlijk het vleesch kan zijn, dat, van een clandestiene slachting afkom stig, in omloop wordt gebracht. HOOGER RANTSOEN AARDAPPELEN. Van 23 Juni af 2 kg per week. De secretaris-generaal van het de- bewegend lichamen der beide mannen, kookgerei kletterde uit het wrak. Zij stonden op en vochten in de puin hoop. Tot dusverre was de, steeds nau wer wordende kring van getuigen niet in staat geweest om uit te maken, wel ke man in het voordeel was. In het eerst leken zij tegen elkaar opgewassen maar nu merkten de toeschouwers op, dat Brazo het gevecht beheerschte. Het contact met het zeildoek had een groot gedeelte van het stof van hen ver wijderd en weer kon men hen onder scheiden als duidelijke en afzonderlijke wezens. Het bloed druppelde uit een snee op Brazo's rechterwang maar hij grinnikte alsof hij van deze ervaring genoot. Hij hield zich vlakbij Wilson, zonder hem tijd te geven om te rusten of zich schrap te zetten voor een slag. Wilson was vreeselijk toegetakeld. Zijn linkeroog was gesloten, zijn rechter verkleurd, zijn lippen waren gekneusd en gezwollen. Hij trok zich voor Brazo terug, waarbij zijn beenen knikten en zijn voeten sleepten. Hij wankelde weg uit het stof, weg van de ruïne der tent, naar het midden van de straat. Daar zette hij zijn trage spieren schrap, voor een laatste botsing. Tweemaal richtte hij een verwoeden slag, alleen om te missen en te wanke len onder Brazo's verpletterden slagen. Eenmaal viel hij op zijn knieën en steunde met zijn volle gewicht op zijn handen en Brazo boog zich over hem heen, om te vragen of hij „genoeg" had. Wilson's antwoord was een overeind krabbelen. Hij bleef staan, met zijn handen slap langs zijn zijden, uitgeput en werkeloos. Maar zijn haat was even bitter als ooit en hij vloog op Brazo los, maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni het aardappelrantsoen zal worden verhoogd met een half kg,, derhalve van l'/i tot 2 kg. per week. In verband met dezen maatregel zul^ len de detaillisten in de gelegenheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 kg. in plaats van. zooals voorheen, 1'A kg. per op de toe wijzing vermeld rantsoen te betrekken. Naar aanleiding hiervan is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni of een lateren datum 2 kg. per op de toewij zing vermeld rantsoen aan de detaillis ten zullen afleveren. Voor toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tot 22 Juni of een vroegeren datum blijft de af te leveren hoeveelheid gesteld op 1' j kg. per rantsoen. GEBRUIK DER DUITSCHE TAAL NOODIG. Aan dienslinstanties der Weermacht. 's Gravenhage, 13 Juni. De dienst- instanties van de Duitsche Weermacht in Nederland constateeren, dat zoowel Nederlandsche overheidslichamen (b.v. gemeenten) alsook Nederlandsche on dernemingen en onderdanen zich vaak in hun verzoekschriften van andere taal bedienen. Er wordt bekendgemaakt, dat Neder landsche stukken van overheidslicha men en» ondernemingen, van wie moet worden verondersteld, dat zij de Duit sche taal meester zijn, in het vervolg niet in overweging worden genomen, en dat daarin vervatte verzoeken zonder meer van de hand worden gewezen. Ook aan particulieren wordt op de meest dringende wijze aanbevolen, iedere briefwisseling met de dienstin-- stanties van de Duitsche Weermacht, in de Duitsche taal te voeren, en bij Ne derlandsche stukken een Duitsche ver taling te voegen, aangezien anders de bewerking van dergelijke verzoekschrif ten enz. aanzienlijk vertraagd wordt, vergeleken met in het Duitsch gestelde stukken, daar eerst een vertaling bij de dienstinstanties noodig is. (A.N.P.) TE DURE SIGAREN KOSTTEN 6000 GULDEN Een groote sigarenfabriek in het Zui den van het land maakte zich in het| begin van dit jaar schuldig aan ernsti ge prijsopdrijving. Dit geschiedde ook weer op de reeds uit andere veroordee lingen wegens prijsdelicten bekend ge worden wijze, nl. door het duurder ban deroleeren. Sigaren van acht, tien en twaalf cent worden dan voorzien van een banderolle voor 15, 20 en 25 cent en de rooker is de dupe. Fabrikanten en grossiers, welke zich hieraan schuldig greep den laatste beet en klemde zich aan hem vast. Brazo wilde den man niet meer slaan, maar probeerde om zijn greep los te maken en hem af te schudden. Hij hoor de een stem die van Anderson een scherpen uitroep slaken en voelde, dat zijn pistool de holster verliet. Wilson had het getrokken Brazo, die Wilson's moorddadige voor nemens merkte, wrong zich los en dreef tegelijkertijd een vuist, met ontzetten de klacht in de maag van zijn vijand. Wilson wankelde achteruit, zijn lichaam sloeg door de kracht van den slag naar voren.dubbel, Brazo's pistool had hij in zijn rechterhand. Hij probeerde den loop van het pistool op Brazo te richten maar Brazo's rechterhand was al klaar. Zij beschreef een breeden zwaai en kwam met een eigenaardig, splinterend geluid te land. Het pistool ontviel aan Wilson's vingers en Wilson viel terzijde, keerde zich in den val om en viel op zijn gezicht in het dikken stof. Niemand bewoog zich. Als er eenige sympathie voor Wilson bestaan had, dan had het trekken van Brazo's pistool deze op de vlucht gejaagd. Het einde v/as in stilte gekomen en er werd geen geluid vernomen, toen Brazo, met stof bedekt en norsch, op zijn vijand stond neer te kijken. Zelfs Wilson gaf geen kik. Toen fluisterde iemand, en zijn stem scheen weerklank te vinden ,In Brazo's plaats zou ik hem gedood hebben ,Hij heeft het verdiend," zei een an der. Dit was Widener, de burgemeester. Hij stond een weinig achteraf zijn ar men over de borst gekruist, terwijl een hand langs zijn kin streek. „Maar die Brazo houdt zijn hoofd koel," vervolg de hij. Brazo sloeg het stof van zijn kleuren. Hij zag Anderson en Hardin en de an dere mannen van Wainright in den kring staan, die zich rondom hen had gevormd en hij glimlachte flauwtjes tegen hen. Aan dien glimlach zagen zij dat hij nog niet klaar was met Wilson. „Hij zal er een eind aan maken 1" „Hij doet niets half „Hij is een zei een van de Wain right cowboys en gebruikte prijzend een naam, die niet gedrukt mag worden. Wilson had langen tijd noodig om te bekomen. Zijn eerste beweging was een onderzoekend opheffen van zijn rech terarm, die oogenschijnlijk weer in het stof viel. Later zette hij beide armen onder zich en begon zich op te heffen. Hij kwam in zittende houding en zat eenigen tijd heen en weer te zwaaien en naar den kring toeschouwers te kijken, Tenslotte scheen hij zich het gebeurde te herinneren. Hij kreeg een kleur en liet zijn hoofd hangen. Toen stond hij op keek hoonend naar de gezichten, die hij zag. Brazo liep op hem toe en bleef voor hem staan. „Kun je weer goed denken, Wilson vroeg Brazo. Wilson knikte. „Goed dan," vervolgde Brazo,, „ont houdt dit Je krijgt een uur tijd om dit kamp te verlaten. Daarna zal het je niet helpen, dat je geen pistool draagt. Begrepen Brazo keerde zich van Wilson af en liep naar de rivier, waar hij een heel eind stroomopwaarts achter een boschje elzen en populieren verdween. De mannen van het kamp, keken maken, hebben in dergelijke gevallen zeer aanzienlijke extra-winsten. Hier greep de opsporingsambtenaa der prijscontrole echter in en de Bra- bantsche sigarenfabriek werd door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch tot een boete van zes duizend gulden, een grossier-afnemer der fabriek tot duizend gulden boete veroordeeld. RECHERCHEUR FUNGEERDE ALS KIOSKHOUDER. Jongeman schreef een dreigbrief. Op Donderdag 12 Juni kreeg een rent meester, wonende in een plaatsje na bij Den Haag een dreigbrief, waarin verlangd werd, dat hij Vrijdag 13 Juni vóór een bepaald uur in een kiosk op een der stations een enveloppe zou de- poneeren, gekenmerkt met de letters A Z, waarin een postchèque moest zijn gesloten van 5000 gulden ten name van de dame, bij wie de rentmeester in be trekking is. De brief bevatte tal van dreigementen voor het geval, dat de rentmeester niet aan de opdracht zou voldoen. De rentmeester waarschuwde dadelijk de politie in Den Haag, die een plan maakte om den briefschrijver te vangen. Ze gaf den rentmeester den raad, een enveloppe als bedoeld, aan de kiosk te bezorgen, uit den aard der zaak zonder crèque, doch wel met de letters A Z. Hij moest de zaak verder aan de politie overlaten. Een politieman, in een stofjas gehuld, ging nu fungeeren als verkooper in de kiosk. Een andere rechercheur bleef in de nabijheid, zich voordoend als reizi ger. Van den vroegen ochtend tot den laten avond heeft de politieman-kiosk houder met onuitputtelijke vriendelijk heid het publiek te woord gestaan. Dit had geen flauw vermoeden dat er een politieman kranten en tijdschriften verkocht. Eindelijk, tegen half acht des avonds, kwam er een jongeman vragen naar den brief met de initialen A Z. Onmiddellijk werd hij toen gearres teerd. Overgebracht naar het politie bureau ontpopte hij zich als een 2G-ja- rige teekenaar uit Rotterdam. Hij had eenigen tijd geleden, door personeel uit te hooren, allerlei bijzonderheden ver nomen over de vermogensomstandighe den van dengene, van wien hij geld wilde loskrijgen. De man, die bij zijn aanhouding to taal verbluft was is opgesloten. Alg. Handelsblad. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD HEEFT STEEDS SUCCES. hem na, tot hij niet meer te zien was en begonnen toen van Wilson terug te trekken. „Hij gaat zich zeker een beet je opknappen," zei Anderson toen Brazo verdween. „Kom wij zullen een oogje op Wilson houden Anderson en de andere Wainright Wainight mannen trokken zich een eindje terug, waar zij zich op een gras plekje neerzetten. Maar het was niet noodig, dat zij Wilson in het oog hiel den Hij liep naar zijn tent en viel er op neer, waar hij een vol half uur bleef zitten voor hij zich verroerde. Toen stond hij op en begon zijn bezittingen bij elkaar te pakken. Voor het bepaal de uur verstreken was, besteeg hij een gezadeld paard en leidde een pakpaard aan de hand naar het Westen. .Hij vertrekt," zei Anderson. die nog zat te kijken. „Maar hij heeft nog niet genoeg. Zijn soort heeft dat nooit voor zij gedood zijn. Ik vermoed, dat Brazo dat zal moeten doen, voor dit zaakje afgedaan is." HOOFDSTUK XXIV. Brazo sloeg het stof uit zijn kleeren, waschte zich, stelpte den bloedstroom uit de wond in zijn wang, kleedde zich en zag Wilson het kamp verlaten. Hij zag Anderson en de andere Wainright- mannen teruggaan naar hun werk in het nieuwe rancho-huis. maar hij stel de zijn eigen terugkeer uit, omdat hij voelde, dat hij Ella liefst niet zoo gauw na het gevecht zou ontmoeten. Hij wist, dat zij het teweten zou komen, als zij het niet gezien had en zij zou vragen stellen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1