32e JAARGANG DONDERDAG 26 JUNI 1941 No. 72 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Adres Nederlandsche Visscherij- centrale. Afdeeling „Distributie van visscherij - materialcn en Vischvervoer," Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat de Afdeeling „Distributie van vis- sclierijmaterialen en Vischvervoer" van de Nederlandsche Visscherijcentrale met ingang van 19 Juni is gevestigd Be- zuidenhoutscheweg 58, 's-Gravenhage, Tel. 72.00.60, toestel No. 674, intercom munaal letter G. Het correspondentieadres blijftNe derlandsche Visscherij centrale, Juhana van Stolbergplein 34, 's-Gravenhage. HANDEL IN STIERKALVEREN VERBODEN. De secretaris-generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij heeft het verhandelen, het afleveren en het ontvangen van stierkalveren verbo den. Een ieder, die stierkalveren voor handen of in voorraad heeft, is ver plicht deze ter beschikking te houden van de stichting Nederlandsche Veehou derijcentrale. De verbodsbepalingen en de verplich ting, gesteld in het eerste lid, gelden" niet 1. Ten aanzien van stier kalveren, ouder dan drie maanden 2. indien en voor zoover door of van wege de centrale daarvan ontheffing is verleend en de aan deze ontheffing zoo noodig verbonden voorwaarden zijn nagekomen 3. voor wat betreft de gestelde ver bodsbepalingen, indien het verhandelen, het afleveren of het ontvangen plaats vindt aan onderscheidenlijk dooi de centrale als zoodanig erkende marktveehandelarefl ter levering aan de centrale. Dit besluit trad in werking met in gang van Maandag 23 Juni. FEUILLETON, door Charles Alden Seltzer. 48.) „Dacht je, dat ik zoo iets gedaan had vroeg hij, met iets uitdagends in zijn stem. Wat je deed is jouw zaak," zei ze te gen hem. „Ik betwijfel geen oogenblik of je deed het, omdat je het wilde doen en als dat het geval is, valt er niets meer te zeggen. Ik wilde je alleen laten weten, dat ik je gezien heb „Je hebt mij dus gezien," zei hij op gerekten toon, terwijl hij zich nog al tijd hield, alsof hij haar bedoeling niet begreep. „Misschien zou je mij wel wil len vertellen wat je mij zag doen vroeg hij. „Houdt je nu maar niet zoo, Brazo zei ze. „Daarin bega je een leelijke ver gissing Je weet even goed als ik, dat je in de deur van die herberg met die vrouw hebt staan flirten." Hij lachte en zijn polsen hamerden van vreugde. Zij was jaloersch. „Zoo zag je dat Wel, het was pre cies andersom. Zij probeerde om met mij te flirten." „Lieg niet Brazo. Ik zag je. En ik zai haar door de achterdeur de salon bin nengaan. O, het kan mij niet schelen vervolgde zij koel. „Wat jc doet, gaat mij niets aan, alleen alleen, lieg als- fi 40.000 BOETE WEGENS PRIJS OPDRIJVING VAN HOUT. Een houthandel te 's-Gravenhage be schikte bij het uitbreken van den oor log over groote voorraden van verschil lende houtsoorten. De directeur der naamlooze vennootschap, de heer P. P. L., liet het hout tegen veel te hooge prijzen verkoopen. Voor Amerikaanseh eikenhout bijv. vroeg hij f 230.per M3, terwijl die prijs niet hooger mocht zijn dan f 165. De inspecteur voor de prijsbeheer- schïng te 's-Gravenhage, die een ver volging instelde, rekende verdachte L. zijn overtredingen zwaar aan. Daar hij veel winst maakte op de oude voorra den, kon hij ook tegen veel te hooge prijzen hout inkoopen. Hierdoor berok kende hij andere houtfirma's, die zich wel aan de prijsvoorschriften hielden, groot nadeel. Daarenboven leidden de hooge inkoopprijzen van het bedrijf er toe, dat het prijsniveau van verschillen de houtsoorten in 't algemeen belang rijk werden opgeschroefd. Op grond van deze overwegingen en van de gemaakte onrechtmatige winst, werd verdachte veroordeeld tot een boete van f 40.000.- en tot publicatie van het vonnis. VROEGE AARDAPPELEN 11 CENT PER KILO. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is heden de prijs van de vroege aardappelen voor de eerstkomen de twee weken vastgesteld op 11 cent per kg. Behalve de vroege aardappelen zullen ook krielaardappelen verkrijgbaar wor den gesteld, waarvoor de prijs geduren de de.week van 23 tot en met 28 Juni is bepaald op 61/-.- cent per kg nadien echter op 6 cent per kg. Bovendien blijven gedurende de eerst volgende twee weken, behalve de vroe ge aardappelen, ook- oude aardappelen verkrijgbaar tegen de daarvoor vastge stelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duurste soort van deze oude oude aardappelen 8 cent per kg kost. De prijs van de vroege aardappelen zal na de eerste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor de prijzen ves tigt er echter met nadruk de aandacht op, dat, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aardappelen geldt, in geen geval voor oude aardap pelen meer mag worden berekend dan de daarvoor vastgestelde prijzen. DWERGVINVISCH BIJ WIJK AAN ZEE AANGESPOELD. Veertiende stranding op onze kust. Ongeveer drie km ten noorden van Wijk aan Zee is dezer dagen het geha vende cadaver van een groot zeezoog dier aangespoeld, dat door deskundigen jeblieft niet tegen mij, Brazo. Ik ver foei een leugenaar Haar eerlijke, booze blik gaf Brazo een onaangenaam gevoel. Of zij nu van hem hield of niet, hij wilde niet, dat zij den indruk zou krijgen, dat hij aan getrokken kon worden tot vrouwen van het type Millie. Ook vermoedde hij, dat Ella hem dezen middag uit de wonin< der vrouw had zien komen. Hij was de voordeur uitgegaan en Ella moest hem beslist gezien hebben, als zij in die rich ting gekeken had en er belang in stel de. Maar hij wist, dat hij tegen Millie gelachen had, en dat Ella hem gezien had. Onverschillig wat hij haar nu ver telde. zij zou hem niet gelooven. Hij zou geen verklaringen geven. Toegestemd, dat hij tegen Millie gelachen had. Had hij haar niet tegen Anderson zien glim lachen Hij had haar geen opheldering gevraagd, al had hij er meermalen om gedacht zulks te doen. En hij vermoed de, dat zij al dien tijd geweten had, dat haar glimlachjes tegen Anderson hem mishaagden. „Als het je niet schelen kan, waarom vertel je mij dan, dat je mij met die vrouw zag flirten vroeg hij, met norsch spottenden glimlach. „Ha riep zij uit. „Je erkent het| dus „Wel," zei hij kalm, „is er eenig Ver schil in of ik met haar flirt of zij met mij „Natuurlijk niet." „Er is een massa verschil in. Veron derstel, dat jij met een man flirtte laten wij zeggen, Anderson." Zij richtte zich stijf op en antwoordde ijzig „Ik heb nooit met Anderson geflirt. Brazo voelde een groote voldoening over deze ontkenning, maar hij her- J als een volwassen «ïifje van de dwerg - vinvisch is gedet-.^^heVyra. Het dier, dat vermoedelijk op een mijn is geloo- pen, want de kop ontbreekt, is bijna zeven meter lang. Zaterdag hebben vertegenwoordigers van het Rijksmuse um van Natuurlijke Historie te Leiden een onderzoek ter plaatse ingesteld om die deelen, die nog kunnen worden ge conserveerd, voor de wetenschap te red den. De Hbld. medewerker Cantecleer schrijft omtrc-nt deze stranding nog het volgende Het bij Wijk aan Zee aangespoelde exemplaar van de dwergvinvisch (Ba- laenoptera acutorostrata Lecep) betreft, voor zoover ik in de literateur heb kun nen nagaan, de veertiende stranding op onze kust. Terecht wordt in het bericht verondersteld dat het dier het slacht offer is geworden van den oorlog ter zee. Ook tijdens den Wereldoorlog zijn herhaaldelijk zwaar gehavende vmvis- schen op onze kust geworpen, in No vember 1914 zelfs vier exemplaren bin nen een week. Een vinvisch die in Maart 1915 bij Castricum aanspoelde en even eens zwaar gehavend was, had zelfs nog een stuk van een mijnkabel aan den staart. In zijn proefschrift over de fossiele en recente cetacea van ons land vermeldt ar. A. B. van Deinse reeds elf strandin gen van de dwergvinvisch op onze kust. In 1939 zijn daar twee bijgekomen, te weten één in September op Ameland, waar een vrijwel totaal vernield cadaver aanspoelde en één op 1 Dec. bij Burg- sluis op Schouwen. Van dat laatste exemplaar waren de staart en een deel van het lichaam weggeslagen. De dwergvinvisschen kunnen acht tot negen meter lang worden, zoodat het bij Wijk aan Zee gevonden exemplaar, dat zonder den kop bijna zeven meter lang is, ongetwijfeld volwassen was. Het is jammer dat de kop ontbreekt, want deze bevat de merkwaardige baarden of baleinen, die bij deze soort geelwit zijn, bij het gehemelte door bloed rood aan- geloopen. Het aantal baarden kan bij de dwergvinvisch rechts en links 325 bedragen, dus totaal 650 in totaal. Leden-aanname der N. S. B. wordt op 19 Juli a.s. stopgezet. In „Volk en Vaderland" van 20 Juni 1941 schrijft de leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert, een hoofdartikel getiteld „Volk sluit aaneen." Na erop te hebben gewezen, dat het programma der N. S. B. sinds 14 Decem ber 1931 tot op den huidigen dag zijn volle waarde heeft behoudenna in herinnering te hebben gebracht hoe de democratische partijen door toepassing innerde zich enkele van haar glimlach jes tegen zijn mededinger en lijsde een iriteerend „Nie-iet Nu merkte hij op, dat haar oogen koud waren van verachtelijke veront waardiging, de aandoening, die er gis teren in geweest was, toen zij gedreigd had om hem in zijn gezicht te slaan. Het was wonderlijk, dat haar oogc-n al tijd die uitdrukking aannemen, als hij Anderson noemde. „Neen zei ze woedend, stampte met haar voet en klemde haar handen ineen. „Ik zeg je, dat ik nooit met Ander son geflirt heb Neen Neen Ik wil niet. dat je dat denktIk Ik haat je, Brazo. Ik haat je O, wat haat ik je „Wel," zei hij, verschrikt door de hef tigheid van haar woorden, „dat heb ik allang geweten." Zij keek hem een oogenblik strak aan, alsof zij zijn gezicht voor goed in haar herinnering wilde vastleggen. Toen keerde zij zich om en liep naar het huisje, terwijl Brazo meer ontsteld dan ooit over haar schijnbaar grillige gevoe lens, naar de eetloods liep, om met de mannen te gaan eten. Daar werd hij ontvangen knel) bewonderende opmer kingen over zijn houding in het ge vecht met Wilson. Maar hij zei weinig en de gelukwenschen der mannen sche nen hem verdrietig te stemmen. Hij zat langen tijd na te denken over een gezegde van Hardin „Je bent werkelijk op en top een man, Brazo Misschien was hij het niet. Hij had er nooit veel over nagedacht, want hij kende slechts één manier om met man nen om te gaan, daar hij hun gedach ten kende als de zijne. Maar vrouwen waren anders. Hij wist niets van haar van broodroof en terreur trachtten de N.S.B. te vernietigen na vastgesteld te hebben, dat het de N.S.B. is, die de draagster is van de nationaal-socialisti- sche revolutie in Nederland, neemt Mussert stelling tegen hen, die nu nog trachten ons volk en vaderland te mis bruiken, door de klove te handhaven, die nog tusschen de nationaal-socialis- ten en de andere volksgenooten gaapt. Wat het stopzetten van de leden aanname betreft, schrijft Mussert ten slotte De enorme groei der Beweging in ledental, in weerafdeeling, in N.S.V.O., in fronten, het steeds toenemende aan tal te bezetten staatsambten, stelt steeds weer hoogere eischen aan alle takken van dienst der Beweging. Het gevaar dreigt, dat de N.S.B. zou verwa teren tot een enorm aantal losjes aan elkander gebonden, maar overigens naast elkander staande goedwillende menschen, die de beginselvastheid zou den schaden. Dit moet in ieder geval voorkomen worden. Deze noodzaak van beginselvastheid en de wenschelijkheid om het goedwillende deel van ons Volk aaneen te sluiten, moeten beiden verwe zenlijkt kunnen worden. Vdor de beginselvastheid is het noodig het ledental te beperken en tenslotte alleen hen tot lid toe te laten, die be reid en in staat zijn de nationaal-socia- listische wereldbeschouwing tot de hun ne te maken en daarnaar te handelen. Hun hart moet beheerscht worden door Godsvertrouwen, liefde voor Volk en Vaderland en eerbied voor den Arbeid. Zij moeten een strijdbare kern vormen, waartoe het straks een algemeen er kende eer zal zijn daartoe te behoo- ren. Het huidige aantal leden is mij voorshands daarvoor al groot genoeg. Daarnaast zijn er ongetelde duizen den, wier oogen meer en meer opengaan voor den nieuwen tijd, die komende is. Zij begrijpen, dat hetgeen voorbij is, niet weerkomt. Zij zijn geen onverschl- iigen, zij zijn ook geen egoisten ja, zij Jijden evenzeer als wij onder de moei lijkheden van ons Volk. Maar om nu maar direct lid der Beweging te worden, dat gaat hun te ver. Zij gevoelen, niet opgewassen te zijn tegen de eischen, die aan hen worden gesteld, of wel zij zijn van meening, dat zich in henzelf een groeipvoces moet voltrekken, dat zijn tijd eischt. Zij hunkeren er eigen lijk naar om betrokken te worden in de wording van een nieuwe volkseenheid. Het zijn deze volksgenooten, die later van groote waarde zullen blijken door hun bezonnenheid, hun stoerheid op het koppige af, al missen zij dan ook de begeestering en den revolutionnairen dadendrang van de pioniers. Voor hen zullen wij instellen het in stituut der sympathiseerenden. De N.S.B.' zal het best haar historische roeping in deze moeilijke en critische jaren van geestesprocessen, haar gemoedsstem mingen, haar opvattingen over morali teit en oprechtheid. Hij wist alleen, dat hij bij één vrouw misdaan had. Voor haar was hij niet „op en top een man" en hij wist, dat hij het ook nooit zou zijn. HOOFDSTUK XXVI. Natuurlijk kon Brazo, nu Ella hem haatte, het niet met zijn geweten over eenbrengen om in het huisje te blijven. Daarom ging hij in den namiddag, toen hij er zeker van was, dat zij niet in het huisje was, er heen, verzamelde zijn bezittingen en droeg ze naar de slaap- loods. Tenslotte had hij niets met haar zaken te maken. Hij had nooit de een of andere positie bij haar bekleed. Hij was geen empioye, evenals Hardin of Anderson of een der andere mannen en natuurlijk zou hij dat nooit zijn. Het cheque-boek, waarop het deposito stond, dat zij op zijn naam voor zijn aandeel in het geld, dat voor het goud gemaakt werd, genomen had, was in het huisje achter gelaten. Van het begin af, was hij vastgesloten geweest om het niet aan te nemen. Zijn besluit om het huisje te verlaten stond vast. Langen tijd had hij over den toestand nagedacht en den laatsten Lijd was hij zich beginnen af te vragen, of hij het meisje geen onrecht deed, door het huisje met haar te deelen, hierdoor praatjes opwekkende die haar reputatie konden schaden. Zoolang er geen stad in de buurt was geweest, had hun gemeenschappelijke bewoning wei nig te beteekenen gehad, in werkelijk heid hadden de omstandigheden dezen toestand onvermijdelijk gemaakt. Maar dat de tongen in beweging gebracht wa ren. was bewezen door Wilson's beleedi- ons volksbestaan kunnen ten uitvoer brengen, wanneer zij bestaat uit een kern van leden, waaraan in alle opzich ten steeds hoogere eischen zullen wor den gesteld en daaromheen gegroepeerd een veel grooter aantal behoorlijk gere gistreerde sympthiseerenden, waaruit dan later nieuwe leden zullen kunnen worden toegelaten. Sinds jaren zingen wij ons lied van „Volk sluit aaneen." Zoo zal de weg ge baand kunnen worden leidende tot de aaneensluiting van ons Volk en tot het „Reikt elkaar de hand," noodzakelijke voorwaarden voor den opbouw van ons Volk in het nieuwe Europa dat komen de is. In verband daarmede bepaal ik 1. Met ingang van Zaterdag. 19 Juli a.s. wordt de N.S.B. gesloten voor de toetreding van nieuwe leden. Deze slui ting geldt tot nader orde. 2. Met ingang van Zaterdag 19 Juli a.s. wordt de gelegenheid opengesteld om ingeschreven te worden als sympa- thiseerende. De sympthiseerenden heb ben slechts eenvoudige geldelijke ver plichtingen. Voorwaarde is, dat zij be grip hebben voor den nieuwen tijd. 3. Uit de rijen der sympathiseeren den zullen te zijner tijd diegenen toe gelaten worden als lid der Beweging, die daarom vragen en daartoe geschikt worden geoordeeld. De uitvoering van dit besluit is opge dragen aan de organisatie en de hoof den der afdeelingen Personeele Zaken en Financiën. Klandestiene handel is diefstal ORDE IN DE VOEDSELVOORZIENING. De Leider van het Nederlandsch Agrarisch Front maakte heden het vol gende bekend Aangeslotenen bij het N.A.F., Er wordt niet gerantsoeneerd, omdat er levensmiddelen te veel zijn. Rantsoeneeren beteekenteerlijk ver- deelen. Zij, die klandestien „handelen" in le vensmiddelen, STELEN dus van hetgeen eerlijk moet worden verdeeld onder al le Nederlanders. Stelen is onwaardig, onwaardigen kunnen geen plaats innemen in het N.A.F. Hieruit vloeit voort dat le. Iedere aangeslotene bij het N.A.F. van wien mocht komen vast te staan dat hij deel neemt aan frauduleuze handelingen met betrekking tot de le vensmiddelen voorziening zonder meer en voor goed uit onze rijen wordt ver wijderd. 2e. Alle aangeslotenen tot taak heb ben, zich persoonlijk in te zetten in den strijd tegen zulke onregelmatige han delingen. ging, en hij twijfelde niet, of de ande ren maakten heimelijk een schandaal uit deze zaak. Hijzelf had aan geen kwaad gedacht. Zijn liefde voor Ella was eerbiedig, vol aanbidding, een extatische hartstocht, die hem louterde. Daarentegen had het schipbreuk lijden van zijn liefde hem neerslachtig gemaakt. Hij gaf de andere mannen geen ver klaring over zijn komst naar de slaap- loods. En zij vroegen niets, want er was iets in zijn houding, wat hen waar schuwde. Hij had nu geen bezigheid en de tijd was een vervelende leegte, waarin niets gebeurde. Hij vermeed Eila en Ander son. Hij wilde niet met het personeel rijden, omdat dit zou aanduiden, dat hij vrijwillig zijn onafhankelijkheid op geofferd had. Evenmin wilde hij Ella vragen hem in haar dienst te nemen, want dat zou een krenking van zijn trots zijn. Toch wilde hij niet weggaan, omdat hij wist, dat er een dag zou ko men, waarop Ella hem noodig zou heb ben. Hij liet zich niet misleiden door Wilson's vertrek. Wilson zou terugkee- ren, want hij was geen man om het gemakkelijk op te geven. Hij zou terug- keeren, met zijn mannen. En dan zou Ella hem noodig hebben. Zoo bleef hij doelloos talmen. Hij bracht veel tijd door met het verkennen van de rotswoningen, beklom de lad - ders, die van terras naar terras reikten, kroop door nauwe doorgangen, peinsde over het leven, dat de Indianen geleid hadden, vóór de blanke mannen hen kwamen storen. Hun stad vormde een verrassend contrast met de stad, óie de blanke mannen nu in het bassin had den gebouwd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1