32e JAARGANG DINSDAG 1 JULI 1941 No. 74 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wielingen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. Ir. Mussert spreekt voor de radio OVER DEN STRIJD IN EU ROTA. De algemeene leider van de N.S.B., ir. A. A. Mussert, heeft Zaterdagavond een rede gehouden voor de Nederland- sche zenders. Aan deze rede ontleenen wij het volgende Twee werelden botsen. Tegenover el kander staan eenerzij ds Engeland en de Sowjet-Unie, anderzijds Europa, het nieuwe Europa onder leiding van Hitier en Mussolini. Laten wij eens aannemen, dat Churchill en Stalin dezen strijd zouden winnen. Dat zou dan toch ten minste nog een paar jaar duren. Hoe 2du dan het verloop zijn Europa is omsingeld door Engeland— Amerika, door Afrika en de Sowjet- Unie. Engeland en Amerika beletten den aanvoer van overzee. De Sowjet- Unie belet den aanvoer van uit het Oosten, vandaar toenemend gebrek in Europa. Het eerste doel van Churchill StalinRoosevelt is om Europa uit te hongeren en zoo murw te maken. Dan komt het tweede doel, nl. Duitsch- land militair te overwinnen. Laten wij aannemen, dat Engeland en de Sowjet- Unie dien strijd militair zouden winnen. Dan zouden de bolsjewistische legers staan in het hart van Europa. Ziehier dus het noodlot van Europa en dus ook van ons volk en vaderland eerst uit hongeren, daarna slagveld en ten slot te ondergang in den communistischen chaos. Nu willen wij het tegengestelde geval beschouwen, nl. dat Duitschland, Italië, Roemenië, Slowakije, enz. winnen en de Sowjet-Unie wordt verslagen. Dat beteekent in de eerste en belang- rijkste plaats, dat het centrum en de macht van het wereld-bolsjewisme wor den vernietigd. Het communistisch ge vaar voor Europa is dan ten einde. Hitier heeft met bloedend hart moe ten toezien, hoe de bolsjewisten in 1939 Finland en de Baltische staten binnen rukten. Hij kon dat toenmaals niet be letten, omdat hij bedreigd werd door Engeland, Frankrijk en Polen. Nu hij zijn handen weer vrij heeft kan hij zich veroorloven, ja gevoelt hij zich verplicht het toenemende Sowjet-gevaar defini tief af te wenden. In de tweede plaats beteekent de overwinning op de Sowjet-Unie de be vrijding van de Oekraine en de balti sche staten en het herstel van Finland. Toen Sowj et-Rusland anderhalf jaar geleden Finland binnenviel, stroomden de geloovigen met duizenden de kerken binnen om God te smeeken om uitkomst voor Finland. God heeft deze bede ver hoord. God heeft Hitier uitverkoren als degene, die de Sowjets zal verdrijven uit de bezette Finsche gebieden en het communistische gevaar zal afwenden. Zullen de predikers, die de bijeenkomst leiden, nu God danken, dat hij Hitier heeft gezonden In de derde plaats beteekent de over winning op de Sowjet-Unie het openen voor Europa van belangrijke voorraad schuren der wereld. De Oekraïne in Zuid-West Rusland gelegen, kan meer dan voldoende graan produceeren, zoodat iedere brooddistri butie in Europa overbodig zal worden en men daarenboven zooveel koeien, varkens en kippen zal kunnen houden als noodig is voor de zuivelproductie, voor de vetproduetie, voor de eiermarkt. Grondstoffen van verschillenden aard, waaronder petroleum en daardoor ben zine wel voorop genoemd mag worden, zullen ter beschikking gesteld worden van Europa's volkshuishouding. Enge land en Amerika kunnen dan voortgaan met de blokkade van Europa, maar Europa zal daardoor dan geen boter ham minder eten. In de vierde plaats beteekent de over winning op Sowj et-Rusland dat de weg vrij is voor de invoering van de nieu we orde in Europa. Hitier is geen veroveraar, geen impe rialist, geen Napoleon, maar hij is de van God gegeven leider om de Ger- derdduizenden, geem'^root aandeel, maar dan toch een aandeel. Eenige dui zenden Nederlanders zijn er bij. Het zijn degenen, die vrijwillig dienst genomen hebben in de Standarte Westland en bij het N.S.K.K., het nationaal-socialisti- sche automobielkorps. Aan hen danken wij, dat nu de veld tocht in Sowj et Rusland is begonnen, ook duizenden Nederlanders daaraan deel hebben. Nu gij u afvraagt, wat kan ik doen, nu is mijn antwoord In de eerste plaats dankbaar zijn voor het feit, dat duizenden volksgenooten mede optrekken tegen de Sowjet-Unie^ dat Nederland tenminste vertegenwoor- digd is bij dezen kruistocht tegen het bolsjewisme. In de tweede plaats u niets meer la ten wijs maken door die lieden in En geland, die ons volk lafhartig hebben verlaten toen uw jongens aan de Greb- belinie streden. In de derde plaats uw geesteshoudini wijzigen zelf willen onderzoeken en niet langer blindelings blijven sukkelen achter diegenen, die uit eigen belang, omdat zij bevreesd zijn voor het verlies van het gemakkelijke leventje den op- marsch van den nieuwen tijd trachten tegen te houden. In de vierde plaats manmoedig en zonder meer te kankeren dan wij Ne derlanders gewend zijn, aanvaarden de moeilijkheden van dezen tijd, die niet te ontgaan zijn, omdat offers gebracht moeten worden. Bedenkt, hoe ontzag lijk veel groote offers zijn, die de Duit- schers moeten brengen om Europa naar een betere toekomst te voeren. In de vijfde plaats helpt waar gij kunt om den goeden gang van zaken in Nederland te bevorderen. Neemt deel aan den productieslag, levert het koper af, dat voor de oorlogvoering noodig is en bedenkt daarbij, dat na den gewon nen oorlog, na het herstel van de ver binding met Indie, wij met elkander best in staat zullen zijn om de geleden verliezen te herstellen. In de zesde plaats maakt het ons na- tionaal-socialisten niet moeilijker dan^ het al is wij zijn de dragers van de toekomst van ons volk. Zonder de N.Sè B. heeft dit volk geen toekomst meer. Sluit u aaneen, bouwt met ons aan het herstel van ons volk. FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 50.) Brinn keek weer naar Brazo en een oogenblik had Brazo de overtuiging, dat Brinn hem al eens meer zoo aangeke ken had. Maar weer waren zijn geeste lijke beelden onbepaald en vormloos. Toch wist hij, dat zijn zintuigen op ze keren dag de nevelachtige gedaante zouden vastleggen en hem duidelijk voor zijn oogen stellen. Nu was het niet een naam, die op de punt der tong trilt, maar niet uitgesproken kan worden. Om zijn herinnering te helpen, zei hij „Ik geloof, dat ik je meer gezien heb voor je naar Wainright kwam." Brinn schudde zijn hoofd. „Ik herinner mij niet, dat ik je ooit gezien heb. Als ik je gezien had, zou ik het mij wel herinneren." Je keek mij tamelijk scherp aan dien dag, toen ik uit den kapperswinkel kwam," zei Brazo. „Hm. Ja. Jij keek mij tamelijk scherp aan. Ik dacht, dat je mij misschien ken de en mij wou aanspreken. Vreemd, dat zulke dingen kunnen gebeuren, niet waar Brazo gaf geen antwoord, meer keerde zich om en liep weg. Maar toch wist hij, dat hij zich op zekeren dag zou herin neren, waar hij Brinn gezien had. En hij was er zeker van, dat Brinn geen maansche volkeren naar een groote toe-f komst te voeren. Weet gij, mijne volksgenooten, die in U voelt den drang om ook mede te hel-1 pen aan de bevrijding van Europa, weet gij, dat als gij straks zult lezen van een opmarsch in de Sowjet-Unie en stil in u zelf zegt, wat jammer dat daarbij geen Nederlanders bij zijn. Geen hon- vriend was geweest. HOOFDSTUK XXVII. Brinn zette zijn bezoeken aan het rancho-huis voort en Brazo zag hem verscheidene malen met Ella op de ve randa zitten praten. Van den afstand gezien, waarop Brazo naar hen keek, leken hun gesprekken belangrijk, zoo al niet ernstig. Want Brinn's gebaren wa ren nu en dan heftig en Brazo was er zeker van, dat hij Ella verontwaardiging had zien toonen. Zijn afkeer van Brinn nam toe, maar hij zei tegen zichzelf, dat hij niet tusschenbeide kon komen.; Brinn had hem verteld, dat hij en Ella vrienden waren en het feit, dat zij den man toestond om haar te bezoeken, scheen deze bewering te bevestigen. Tweemaal in een maand tijds en telkens na een bezoek aan het rancho-huis, be steeg Brinn zijn paard en reed weg. Hij reed naar het Zuiden, naar Corney en beide keeren bleef hij verscheidene da gen weg. Bij zijn terugkomst scheen hij zich ergens over te amuseeren. Tijdens Brinn's afwezigheid, had Bra zo eenmaal Ella toevallig ontmoet. Hij reed op Blinky in de Oostelijke heuvels om eens te zien, hoeveel goudzoekers er nog in de buurt waren en hij ontmoet te Ella. die hem tegemoet reed op een smal pad tusschen twee heuvels. De ont moeting was onvermijdelijk. Terwijl hij langzaam naar haar toe reed, merkte hij, dat zij een kleur kreeg en haar paard inhield. En toen hij dich terbij kwam, liet zij het dier stilhouden en zat onbeweeglijk in het zadel, alsof zij Brazo uitnoodigde om te spreken, te blijven staan. Brazo lachte een beetje gedwongen tegen haar. Mannen hadden hem ge haat en hij had geweten, hoe hij met hen moest handelen, maar nu haatte BESLUIT OMZETBELASTING GEWIJZIGD. Voornaamste vernieuwingen. - Belasting in hel algemeen 2 pCt. Begrippen groot- en kleinhande laar. Na precies zes maanden van kracht te een vrouw hem en hij had geen prece dent, om zijn houding tegen haar te bepalen. Als hij haar haat had kunnen beantwoorden, zou hij precies geweten hebben, wat hij doen moest. Maar hij had haar lief en toen hij Blinky inhield op haar schijnbaar zwijgend bevel, was hij zoo verlegen, dat hij als geestelijk verlamd was. Hij zou geen woord het eerste woord hebben kunnen zeggen. Hij kon zelfs haar blik niet ontmoeten. Hij zat machteloos en streelde afgetrok ken Blinky's manen en keek naar zijn zadelknop, waar het leer afgesleten was en het ijzer te voorschijn kwam. „Waar ga je heen, Brazo vroeg Ella?. Het leek hem, dat er iets angstigs in haar stem was. Maar hij kon het niet zeker zeggen, omdat hij niet wist, waar om zij angstig moest zijn, omdat zij hem toevallig ontmoette. Zij moest hem toch beter kennen. „Wat rondrijden," antwoordde hij. „O," zei ze. Er volgde een stilte, waarin Brazo's hersenen weer begonnen te werken. Moedig hief hij zijn hoofd op en keek naar haar. Zij zat heel rechtop en keek hem strak aan. Zijn moed begaf hem, zijn oogen werden neergeslagen. „Weet je, dat het rancho-huis klaar is, Brazo vroeg zij. Haar stem was nu streng en duidelijk. „Dat heb ik gemerkt." „O ja Hij knikte, daar hij wist. dat zij hem zijn gemis aan belangstelling verweet. Maar hoe kon een man een bezoek bren gen aan een meisje, dat hem haatte Als hij een huichelaar geweest was, zou hij allang een bezoek aan het huis ge bracht hebben en een belangstelling voorgewend, die hij niet voelde. Maar hij stelde geen belang in het ranchohuis. Het was niet voor hem en zou het ook zijn geweest. zijn met ingang van 1 Juli 1941 een aantal belangrijke wijziningen in de bepalingen betreffende de heffing der omzetbelasting aangebracht. Meer nog dan dit op 1 Januari j.1. het geval was, is aansluiting gezocht bij de voorschriften welke in Duitschland voor deze belasting van kracht zijn. De voornaamste verande ringen volgen hieronder. Hel percentage van heffing, dat tot nu toe in de meeste gevallen 2'/u pCt. be droeg is verminderd lot 2. Alle verrich ters van diensten en alle fabrikanten, die aan anderen dan de consumenten leveren, zullen dan ook in zooverr minder omzet belasting behoeven te voldoen. Wegens de leveringen van fabrikanten aan consumenten is niet meer 5 doch 4 pCt. verschuldigd. Daarnaast blijft de leve ring door groothandelaren als zoodanig met 1' -• pCt. belast. Worden granen, meel en bloem van granen en brood geleverd dan is in plaats van 2 of 4 percent slechts 1 percent verschuldigd leveringen door landbouwers, tuinbouwers, boschbouwers, veehouders en visschers van hun produc ten is belast met 1 of 3 percent in plaats van respectievelijk 2 of 4 percent. Begrip groothandelaar. Aanmerkelijk vereenvoudigd is het be grip groothandelaar. Terwijl voorheen al leen hij groothandelaar was die goederen onbewerkt doorverkocht aan ondernemers, die de goederen betrokken met het doel deze al dan niet bewerkt of verwerkt door te leveren, is thans bepaald, dat groothandelaar is hij^ die goederen onbe werkt doorlevert aan ondernemers, „die de goederen ten behoeve van hun onder neming betrekken." De handelaar die pak papier, schrijfmachines of kantoorbehoef ten levert aan een drukker, een winkelier of een vervoerondernemer, levert dus voortaan in zijn hoedanigheid van groot handelaar en niet meer zooals vroeger als kleinhandelaar. Hij is V* percent verschul digd en niet 2percent. Alle leveringen van goederen aan het Rijk en andere publiekrechterlijke licha men, met uitzondering van goederen be stemd voor den aanleg, den bouw, de ver betering of de herstelling van onroerende goederen zijn eveneens groothandelsleva- ringen. Kleinhandelaar is voortaan iedere hande laar. die niet groothandelaar is. Een aan tal fabrikanten die rechtstreeks aan het publiek leveren en dus 4 of 3 percent ver schuldigd zouden zijn, behoeven slechts 2 of 1 percent te voldoen. Als zoodanig zijn aangewezen apothekers, bakkers en ban ketbakkers, consumptie-ijsbereiders, exploi tanten van inrichtingen, waarin aan der den spijzen en-of dranken worden gele verd, fabrikanten van maatkleeding, foto grafen, poeliers slagers en vleeschhou- ders, tandartsen en tandheelkundigen. nooit worden. „Waarom ben je het niet komen be kijken vroeg zij. Wist zij niet waarom Zij moest het weten. Wat dachten vrouwen toch van mannen Had zij vergeten, dat zij hem gezegd had, dat zij hem haatte Had zij verwacht, dat een verklaring van haat hem tot haar zou brengen Hij keek nu naar haar op, met norschen blik. „Ik heb het druk gehad," zei hij. „Och ja Haar stem was vriendelijk spottend. Er was nog iets anders in ook. Geen ernst. Dat zeker niet. Maar toch iets. Iets, wat zij probeerde te onder drukken. „Jij hebt het dus druk gehad," zei ze, toen hij geen antwoord gaf. „Wat heb je gedaan Hij voelde zich akelig verlegen. Hij kon haar niet vertellen, dat hij niets gedaan had. Hij wist niet, wat hij haar zeggen moest. Want zij wist, wat hij gedaan had. De spot in haar stem ver telde hem dat. „Een beetje zitten wachten," ant woordde hij. „Waarop, Brazo Hij wilde het haar niet vertellen. Zij zou schrikken, als hij haar vertelde, dat hij verwachtte, dat Wilson zou terug- keeren. Daarom gaf hij geen antwoord. „Je wacht toch zeker niet op Millie. is het wel zei ze koel. „Millie." zei hij verschrikt, toen hij haar blik ontmoette. „Hoe Hij hield op. kreeg een kleur en sloeg zijn oogen neer. Zij lachte, een tikje toom in haar stem. „Hoe ik haar naam te weten kwam Ik deed er geen onderzoek naar, Brazo, daar kun je zeker van zijn, om dat omdat ik er geen belang in stel de. De een of ander vertelde het mij ongevraagd. Iemand, die je met haar vischbakkers en andere fabrikanten, die vsich bereiden. Vrijstellingen. Vrijgesteld van belasting is in de toe komst ook het door visschers beschikken voor zich en hun gezinnen over producten van hun. visscherijbedrijf. De vrijstelling voor levering van sche pen, welke een gewicht hebben meer dan honderd kilogram is vervangen door een vrijstelling voor de levering van zeesche pen de leveringen van alle binnenvaartui gen is dus niet meer vrij. De herstellingen, de verbouwingen en dergelijke werkzaam heden aan schepen zijn thans alleen vrijge steld voor zoover het zeeschepen betreft. Ook nu weer is de levering door groot handelaren van een aantal goederen ge heel van belasting vrijgesteld. De belang rijkste zijn aardappelen, brandstoffen, granen sommige materialen voor en pro ducten van hoogovens en andere ertssmel- terijen, meel en bloem van granen, melk meststoffen, sommige metalen en metaal- allaiges, sommige producten uit aardolie, steenkolen, olielei of turf en ruwe wol. Geheel nieuw is de vrijstelling van om zetbelasting voor sommige goederen voor zoover de levering, onmiddellijk volgende op den invoer van die goederen, wordt verricht in een aangewezen zeehaven- plaats of de eerste levering hier te lande buiten een zeehavenplaats uitmaakt. De levering moet echter door een groothande laar als zodanig geschieden. De vrijstelling geldt voor een 37 met name genoemde groe pen goederen waaronder afval^ cacao, ru we drogerijen, ongezette edelsteenen en half-edelsteenen, haar, harsen, enkele arti kelen van hout, huiden en vellen, koloni ale waren, dierlijke olièn en vetten plan- tenvezels, wijn, sommige versche zuidvruch ten, zwavel en ruwe zijde. Als zeehaven plaats zijn aangewezen Amsterdam, Delf zijl, Dordrecht, Groningen Harlingen, Den Helder, Maassluis, Middelburg, Rotterdam, Schiedam Terneuzen, Velsen [IJmuidenj Vlaardingen, Vlissingen en Zaandam. Vrijstelling voor grondstoffen vervalt. Tot dusver konden fabrikanten de benoo digde grondstoffen met vrijstelling van be lasting inslaan of de belasting terug ont vangen voor de ingeslagen grondstoffen welke verbruikt waren bij de be- of ver- verking van geleverde fabrikaten. Bit is thans vervallen. Alle goederen welke de fabrikant vo,or^. zijn onderneming inslaat zijn in het alge meen met 2 percent belast daarnaast is hij wegens de levering van zijn producten belasting verschuldigd. In verband hierme de zijn „alle vergunningen" op grond waar von goederen op bestelorder vrij konden worden ingevoerd met ingang van 1 Juli 1941 van rechtswege „vervallen." Invoer. Ook bij invoer is voortaan slechts 2 per- in de herberg zag komen." „Wie wat dat vroeg hij, heimelijK woedend op den bemoeial. „O, een vriend van mij." Hij kwam tot het besluit, dat Brinn het haar verteld had. Brinn was de eenige vriend, dien zij hier had. Ander- son, Hardin en de andere zouden haar zooiets niet vertellen. Zij waren te mannelijk om praatjes te strooien. Maar Brinn Grimmig besloot hij, om zoo spoedig mogelijk met Brinn af te reke nen. Ondertusschen keek Ella naar hem en glimlachte flauwtjes koel en uit de hoogte, waarmede zij hem ongetwijfeld wilde toonen, dat zij weinig belang stelde in zijn doen en laten en dat zij Millie alleen genoemd had om te too nen, dat zij op de hoogte was van zijn zonden en dat hij zijn tijd verspilde, als hij haar probeerde te bedriegen. „Je kwam er dus uit, nietwaar zei ze, toen Brazo geen antwoord gaf. „Ja." Zij hijgde naar adem, verstijfde. „Waar was Millie vroeg zij. „Zij had haar biezen gepakt." „Was zij weggegaan Waarom Ik vermoed, dat zij bang was. Zij had den mij een slaapdrank gegeven. In de herberg. Millie en de herbergier." „Bedoel je, dat ze je in de herberg een slaapdrank ingaven en je naar Mil- lie's huis droegen vroeg zij, zeer ver wonderd. „Zoo is het. Ik weet niet, wanneer het gebeurde. Toen ik bijkwam, waren Mil lie en de herbergier er van door. Ik zei tegen den eigenaar, dat hij de stad moest verlaten. Zij probeerden, of zij iets op mij konden vinden, wat hun kon inlichten omtrent de plek, waar Jim zijn goud had gevonden. Misschien ver telde je vriend dat ook (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1