32e JAARGANG DONDERDAG 3 JULI 1941 No. 75 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag" en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Neêrlands' positie in de Wereldworsteling. Het is Vrijdag j.1. zeker een der groot ste politieke betoogingen geweest welke coit in Amsterdam is gehouden, toen massa's naar de hoofdstad waren geto gen om deze gemeenschappelijke bijeen komst van Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten mede te maken, en midden in het vroegere invloedsge- bied van de gewestelijke democratiën luisterden thans de duizenden naar de groote redevoering van den Rijkscom missaris, Rijksminister Seyss-Inquart, die wees op het historisch keerpunt, dat door den militairen eindstrijd tegen de Sowjet-Unie is ontstaan. Inderdaad bewijzen de feiten rondom ons elk uur in sterke mate, dat een ge weldig Europeesch front thans tegen het Russische bolsjewisme in beweging is gekomen. Met Duitschland, strijden Ita lië, het kleine dappere Finland, Roe menië, Hongarije en Slowakije, om het Russische gevaar te bezweren. Met nadruk wees de Rijkscommissaris op het motief van dezen strijd, hoe Duitschland daarmede de bescherming der beschaving van het avondland tegen het bolsjewisme op zich heeft genomen, en hij stelde vast, dat Nederland en de Nederlanders thans ook voor de ondub belzinnige beslissing staan om te kie zen tusschen de partij met de Wester- sche denkbeelden, die slechts hulp krachten van het bolsjewisme zijn, en het Nationaal Socialisme, dat de strijd daartegen heeft opgenomen. Wil Ne derland een gelijkgerechtigde plaats in het nieuwe Europa, dan zal de voor waarde moeten zijn een volkomen on dubbelzinnige beslissing ten gunste van het Nationaal Socialisme." De positie van Nederland en het Ne derlandsche volk is niet gemakkelijk, doch de voorwaarden voor een recht matige plaats zijn duidelijk gezegd en' wij hebben dit niet naast ons neer te leggen doch begrip te hebben voor de ernst der keuze. Het is een vaststaand feit, dat de betooging te Amsterdam, om de daar gesproken woorden, een histo rische gebeurtenis is en wij zullen dan ook nader aandacht moeten schenken aan de belangrijke woorden die de Rijkscommissaris heeft gesproken. Van Duitsche zijde heeft men zeer zeker steeds begrip getoond voor de moeilijkheden waarvoor een groot ge deelte van het Nederlandsche volk staat, omdat het ernstig is en ernstig beraad een zijner grootste deugden isniet omdat het als volk van Christelijke be schaving zou kiezen voor het bolsjewis me, dat zij verre, want bolsjewistische overheersching zou de ondergang van Europa en van de Europeesche cultuur beteekenen maar het gaat om begrip pen van innerlijke gevoelens, in deze zware tijd. waarvoor het bij zich zelf een oplossing en vorm tracht te vinden. Echter de nadruk, waarmede de Rijkscommissaris heeft gesproken, zij voor een ieder het teeken, dat men de werkelijke omstandigheden ernstig on der de oogen heeft te zien, hoe wij heb ben te denken over de nieuwe toekomst van ons Nederland in het nieuwe Euro pa, straks met geweld van het bolsje wistische terreur bevrijd, op welke wij ze wij, daaraan onze krachten kunnen geven, steunend op eeuwige christelijke fundamenten, van ons volk. Dat moeten we voor oogen houden het verleden komt in dezelfde vormen niet meer terug nieuwe en betere ver houdingen in de gemeenschap zullen moeten komen en we hebben daaraan onze medewerking te geven en offers te brengen, wat blijftzijn het geloof, het vertrouwen en de liefde voor ons land en volk. BINNENLANDSCH NIEUWS. Grasdrogerij uitgebrand te Kampen. Woensdag is brand uitgebroken in de grasdrogerij aan hel Kampereiland le Kam pen. liet gedroogde gras geraakte in vlam toen hel den ovenr eeds had verlaten. Een gedeelte van hel gebouw bleef be houden. De perserij is uitgebrand. Inlevering granen, zaden en peulvruchten. I Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd brengt het vol gende ter kennis van de belanghebben den. Zooals reeds in een persbericht van 9 Mei 1941 werd medegedeeld, dienen de telers vóór 1 Juli 1941 alle, hun toebe- FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. SI.) Nu keek hij naar haar en zag dat haar gezicht vuurrood werd. Brinn had het haar niet verteld. Zij had Brazo tegen Millie zien glimlachen, hem uit de deur van het huis der vrouw zien komen en had haar eigen gevolg trekkingen gemaakt. Eerst op dit oogen- biik merkte zij, dat zij Brazo verkeerd beoordeeld had en deze overtuigin; vervulde haar met spijt en verlegen heid. Zij wilde niet, dat Brazo haar blos zien en verklaren zou, daarom joeg zij haar paard langs hem heen en hij mocht haar nastaren. Brazo beeindigde zijn rit. Eerst laar, in den namiddag keerde hij naar het huisje terug. Hij was van plan om Brinn voor zijn bemoeizucht te straffen. Hij wist niet,! welke vorm deze straf zou aannemen. Brinn's houding, als hij van het feit be schuldigd werd, zou beslissen. Hij dacht, dat verbanning voldoende zou zijn, want het scheen, dat Brinn van het kamp hield. Brazo stalde zijn paard, droeg zadel en hoofdstel naar hun haken en liep door het kamp. Hij ging naar Brinn's woning en vond die leeg. Hij zat eeni- gen tijd op de bank voor het huis, stond toen op en liep door de verlaten stra ten, waarbij hij in deuren en ramen keek. Brinn was niet teruggekomen. Tenslotte merkte Brazo op, dat hij voor de herberg stond, waar men hem den slaapdrank gegeven had. Hij ging naar binnen, zette zich op een stoel aan een der tafeltjes en zat daar langen tijd te wachten. Na een poosje stond hij op en ging naar de toonbank, waar hij, met zijn ellebogen op de ruwe plank, zijn kin in de gebogen handen en met gefronste wenkbrauwen, bleef staan. Hij keek naar het Westen. Aan zijn rech terzijde was de open staldeur, aan zijn linker de voordeur. De zon ging onder achter de verwijderde bergtoppen en de straten en gebouwen van het verlaten kamp waren gehuld in de eerste avond schaduwen. Een koel briesje kwam door de voordeur en ging weer naar buiten door de achterdeur en de open ramen in den muur achter Brazo. Bra- zo's gedachten vertoefden bij Ella. Hij had niet dikwijls staan praten, maar de blikken, die hij haar geschonken had, waren scherp en onderzoekend geweest. Hij kon natuurlijk nooit zeggen, wat tiaar gedachten waren en telkens als hij haar blik ontmoette, werd hij on uitsprekelijk verlegen. Toen had hij tijdens hun gesprek duidelijk den indruk gekregen, dat er iets was, wat haar hinderde. Haar oogen hadden een ang- stigen gloed gehad. „Wat kon haar hinderen Hij gaf het op. Zij had hem nooit in vertrouwen genomen. Niet éénmaal, voor zoover hij zich herinneren kon. Van het begin af had zij haar gedach ten geheim gehouden. Of zij had er de voorkeur aangegeven om Anderson in vertrouwen te nemen, evenals zij ge daan had, toen zij dien eersten tocht hoorende granen, zadf/k en peulvruch ten, welke zij hetzij gedorscht, hetzij ongedorscht op hun -drijven of elders in voorraad hebbenN y de P. I. C. A. in te leveren. Bij genoemde publicatie werd even eens bekend gemaakt, dat van deze ver plichte inlevering slechts uitgezondeid was het restant van de hoeveelheden tarwe en rogge, welke de teler voor el- gen gebruik en voor gebruik van de tot zijn gezin of inwonend personeel behoo- rende tegen inlevering van broodbon- boekjes, volgens de bepalingen van het Landbouw-inieveringsreglement 1940 II mocht behouden. Deze regeling is thans in zooverre ge wijzigd, dat van de verplichte inlevering bovendien nog uitgezonderd is het res tant van de gezamenlijke hoeveelheid akkerbouwproducten, welke de teler in gevolge het ovengenoemde reglement aanvankelijk eveneens niet behoefde in te leveren, (n.1. de hoeveelheid van ten hoogste 25 kg voor den teler en voor elk lid van zijn gezin en van het bij hem inwonend personeel.) Dit restant mag door de telers echter slechts worden behouden tot ten hoog ste zooveel veelvouden van 10 kg als het aantal personen, dat wordt gevormd door den teler, de leden van zijn gezin en het bij hem inwonend personeel, bedraagt. VLEESCHDISTRIBUTIE. Bon 21 geldig tot 9 Juli. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen Bon „21 vleesch" 2 Juli t.m. 9 Juli. Per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bon „21 worst, vleeschwaren" 2 Juli t.m. 9 Juli, per twee bennen een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapen- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rol pens en knakworst, 125 gram leverarti kelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram bloedworst, 100 gram verduur zaamde gans of kalkoen, been inbegre pen, of 150 gram verduurzaamde kip of eend, been inbegrepen. In verband met het hooge been gehalte van kip en eend is bepaald dat voortaan, zooals hierboven is aangegeven, het rantsoen vleesch waren voor verduurzaamde kip en verduurzaamde eend van 100 gram is gebracht op 150 gram. JONGEN BIJ PROEF MET SPRING STOF ZWAAR GEWOND. Een 16-jarige scholier, wonende in de naar Corney op touw zette, toen zij de eerste zakken goud hadden overgebracht en hij thuis gebleven was en haar valies had gehaald. Daarna had hij er buiten gestaan. Anderson had in nauwere be trekking tot haar gestaan dan hij. Hij was maar een toeschouwer geweest, be halve wanneer hij zich opzettelijk in baar zaken had ingedrongen, zooals toen hij Wilson het kamp had uitge jaagd. Hij schudde het hoofd en glimlachte een weinig bitter. Och, hij was net een blindeman, die in het donker rondtast te, maar als het Brinn was, waarover zij zich bezorgd maakte, dan zou zij dit niet langer behoeven te doen. Slechts zoolang tot hij Brinn zag. Hij keerde zich langzaam om en eunde met zijn rug tegen den toon bank. Zijn ellebogen rustten er op en loen hij in de achterdeur een man zwij gend naar hem zag staan kijken en een ander in de voordeur, verdiept In de zelfde sombere bezigheid, wist hij, dat zijn ellebogen voorloopig moesten blij» ven, waar zij waren. De mannen hadden hem blijkbaar al eenigen tijd bespied. Beiden waren even onheilspellend als de stilte, die de her berg vervulde. Zij waren niet vriendelijk gezind, want dan zouden zij tegen hem gesproken hebben op het oogenblik, waarop hij zich omkeerde. Hun zwijgen was een bedreiging, openlijk en onmis kenbaar. Zij waren hier gekomen om hem te dooden en zoodra hij zich be woog, zouden hun pistolen krakend te voorschijn komen. Hij wist dat, even als hij wist, dat het hun handwerk was om menschen te dooden. Het waren pi- stoolschuttcrs van beroep. Als type wa ren zij niets nieuws voor hem. Hij had hun sportgenooten gezien in vele ste- Madurastraat te Amsterdam wilde Dins dagavond een proef nemen met een zelf gemaakte springstof, waartoe hij o.m. eenig buskruit en magnesiumpoeder ge bruikt had. De proef verliep echter zoo ongelukkig, dat de jongen zware brand wonden aan het gezicht kreeg. Hij werd door den G. G. D. naar het Wilhelmina- Gasthuis gebracht. Gevreesd wordt, dat hij het licht zijner beide oogen zal moe ten missen. TREINBOTSING BIJ DELFT. Niemand is gekwetst. Het A. N. P. meldt Maandagavond tegen 11 uur 30 heeft nabij het station Delft een ernstige treinbotsing plaats gehad, die weliswaar belangrijke matericele schade veroor zaakte, maar gelukkig geen slachtoffers heeft geëischt. Op het emplacement was men bezi< met een goederentrein, bestaande uit ongeveer 25 wagons, beladen met groen ten, van het buitenspoor naar spoor 1 van de hoofdbaan te brengen. De trein was halverwege den wissel, toen uit de richting Rotterdam drie electrische wa gons naderden, die worden gebruikt als trekkracht voor sommige goederentrei nen. Een der electrische wagens reed midden in den goederentrein, waardoor twee wagens uit de rails werden gewor pen en vernield. Ook de electrische wagen werd ernstis beschadigd en de cabine werd totaal ingedrukt, doch de twee daarin zich bevindende personen liepen geen letsel op. KOSTBAAR STOEIPARTIJTJE. Er stoeiden eens twee jongens op een ïodelbaan te Velp, een van veertien en een van zeventien, met het gevolg, da: de vuist van den oudste op het gezicht van den jongste terecht kwam. Drie tanden gingen daarbij verloren. Stuur uw zoon maar naar tandarts Zoo-en-Zooik zal de behandeling gaame voor mijn rekening nemen, sprak toen de vader van den oudste, die aan sprakelijk was voor de ontstuimigheïd van zijn zoon. Dat is niet voldoende, antwoordde de vader van het slachtoffer hij zal ook later nog tandheelkundige hulp noodig hebben en naderhand zullen de kunsttanden nog eens gerepareerd moe ten worden. Bovendien zal het dragen van een kunstgebied zijn gezondheid schaden en het zal hem beperken in de keuze van zijn beroep. De schade is dus in werkelijkheid veel grooter dan die eene rekening van den tandarts. Ik verlang duizend gulden schadevergoe ding 1 In plaats van het giroboek ter hand te nemen belde de vader van den zeven tienjarige zijn advocaat op. Hetgeen het begin was van een procedure, die drie- en-een-half-jaar zou duren. Zij is de den en kampen en hij wist, dat zij met overleg hun positie gekozen hadden toen zij hem in gedachten verdiepc von den, goed op de hoogte van het strate gisch voordeel om een vermoedelijken vijand tusschen zich te krijgen. De man aan de achterdeur lachte kwaadaar dig. Hij droeg twee pistolen en zijn dui men waren veelbeteekenend in zijn pa troongordel gehaakt, boven de kolven der wapens. Zijn hoed was diep over zijn oogen getrokken, die glinsterdam, in vreemden lust. Hy genoot van Brazo's hulpeloosheid. De mond van den ande ren man was vertrokken in een hoon lach. Zijn oogen waren kalm, onmee- doogend. Hij verlangde naar strijd, want zijn rechterhand lag boven de kolf van zijn pistool op zijn rechterheup en zijn vingers trokken krampachtig. De man nen spraken niet, maar stonden zwij gend te kijken. Zij wachtten blijkbaar, dat Brazo zich zou. bewegen en Brazo wist, dat de beweging, waarop zij wacht ten, slechts een heel lichte behoefde te zijn voor hun doel. Hij hoefde slechts een hand op te heffen, of zijn houding maar iets te veranderen en zij zouden schieten. Brazo maakte die beweging niet. Hij keerde alleen zijn hoofd van links naar rechts, en keek naar hem. En hij glimlachte spottend tegen den man in de achterdeur. .Vrienden van Wolff Wilson zeker zei hij. ,Wat, voor den duivel, kan dat jou schelen snauwde de man. „Niets, geloof ik," antwoordde Brazo," „Kwamen jullie hier, om deze plaats te koopen Als dat het geval is, kom je te laat. Het kamp is heelemaal verla ten." De boosaardige lach van den man zer dagen geëindigd met een arrest van het gerechtshof te Arnhem, dat thans in het „Weekblad van het Recht" is af gedrukt. Hieruit blijkt, dat de voorloopige repa- ratie 18 gulden heeft gekost, dat do kosten van deugdelijke aanbrenging van een kunstgebi op 250 gulden en die van verder mogelijke reparatie op 150 gul den moeten worden geschat. Afkeuring voor een bepaald beroep kan daar mee voorkomen worden. Zoo heeft dus het hof 418 gulden scha devergoeding toegewezen. Bovendien moet de vader van den jongen-met-de- sterke-vuist tweederde van de proces kosten. die den vader van zijn slachtof fer ten laste komen, voor zijn rekening nemen. Bemanning „Pendrecht." Veertien leden in New York aan gekomen. Het D.N.B. meldl uit New York Volgens de New Yorksche bladen zijn hier veertien leden der bemanning van het in Engelschen dienst varende Nederland sche tankschip „Pendrechl meiende 10.746 ton, dal in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot is getorpedeerd, aangekomen. De matrozen verklaarden, dat plotse ling een Duitsche duikboot naast het schip opdook, toen zij reeds in de booten waren gegaan. Een Duitsche officier vroeg daar op de bemanning van het tankschip, of er voldoende levensmiddelen aan boord wa ren van de reddingboot. Toen deze vraag bevestigend werd beantwoord, antwoordde de officier „zeer goed", waarop hij vertrok Kindje in de wieg gestikt. In een woning in de Elandstraat te Am sterdam is Dinsdag een kindje van twee maanden in zijn wieg gestikt gevonden. Op last van de justitie is het lijkje voor loopig in beslag genomen. Productieslag en sluitkoolteelt. Hoogtepunt der eerste koolmug- genvlucht. - Bespluiting moet thans beginnen. Een gevaarlijke vijand van de sluitkool teelt is de koolmug, welks larve namelijk de harten der jonge planten vernielt en daardoor den normalen groei onmogelijk maakt, z.g. draaihartigheid. Aangezien hel hoogtepunt der eerste vlucht van deze muggen thans is aangebro ken, is het raadzaam, om de reeds te vel de slaande sluilkool zoo spoedig mogelijk twee malen per week te bespuiten met de bekende bestrijdingsmiddelen namelijk 0.1 pCt. nicotine plus 1.5 pCt. zeep, dan wel een speciaal daarvoor in den handel ge bracht mengsel van pyridine en zeep. De bespuiting van de op banen staande kool moet worden voortgezet, evenals bij de bloemkool. Zoodra de vlucht der kool muggen is afgeloopen, zal de Plantenziek- tenkundige Dienst dat bekend maken. verdween. Hij scheen Brazo scherper aan te kijken, alsof hij zich verwonder de over het volkomen gemis aan vrees van den laatste. Hij wist, dat Brazo hun bedoelingen kende, want zijn absolute onbeweeglijkheid zij hem dat. „Zit er iemand achter die toonbank snauwde hij. „Kijk jij eens, Billbeval hij. De man aan de voordeur kwam naar voren, boog zich over de toonbank en keek er achter. Hij liep achteruit en schudde het hoofd tegen zijn vriend. Brazo had geen vinger verroerd. Dez^ mannen waren gekomen om hem te dooden, maar hij was overtuigd, dat zij het niet zoo maar voetstoots konden doen. Er moest eenige aanleiding zijn, onverschillig hoe gering, om hen moed te geven tot de daad. Zij probeerde nu. misschien cnbewust, om zich op te zwee- pen tot een kunstmatige woede en zij zouden ieder voorwendsel aangrijpen om zoo'n woede op te wekken. Vroeger of later zou die woede opvlammen, maar Brazo was er zeker van. dat zij het zou den uitstellen, zoolang hij zich niet be woog. Ondertusschen zou hij, zoodra hun waakzaamheid ook maar het on derdeel van een seconde verflauwde zijn pistool trekken. Maar zij stonden hem in het oog te houden en probeerde de gedachte van het boos voornemen in hun harten tot een handeling aan te wakkeren. .Je bent Brazo. is het niet zei de man aan de voordeur. „Je hebt een slechten naam gekregen. Ik zou je graag je pistool zien trekken. Kom van die toonbank weg en toon, dat je een beetje van een man in je hebt (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1