WIERINGER COURANT. VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. ZATERDAG 5 JULI 1941 No. 76. Mededeeling No. 14. Nieuwe assistent in functie. Met ingang van 1 Juli is de Heer Joh. Breed, zijn werkzaamheden als assistent be gonnen. Aangezien de proefvelden op het oogen- blik de meeste zorg vereischen, zal hij voor loopig daarmee worden belast. Dit is ook voor hem tevens een goede gelegenheid om de kennismaking met de menschen en de grondsoorten en gewassen in den Polder aan te knoopen. Wij wenschen hem daarbij van harte suc- en hopen, dat hij er in mag slagen, door de opvatting van zijn taak, voor onze Vereeni- ging een zoodanige beteekenis te krijgen als wij van hem verwachten. Excursies. De excursie naar de proefboerderij werd door een groot aantal deelnemers bezocht. De verdeeling over twee dagen bleek goed te zijn gelukt. Het totaal aantal deelnemers bedroeg circa 150 Maandag ruim 60 en Dinsdag bijna 90. De excursie naar B 44, op Donderdag j.1. werd door ongeveer een 30-tal leden be zocht. Naar aanleiding van de resultaten, welke op enkele proefvelden werden getoond, volgen hieronder heel in 't kort een paar opmerkingen, 1, Het weglaten van de fosffaatbemes- ting (super) gedurende de laatste 5 jaren op een lichte zavel zal de opbrengst van de tarwe dit jaar voor ongeveer de helft doen dalen. Dit is natuurlijk een schatting, waar- NIEUW LAND. We lezen in de Kampioen Rusteloos door? jaren lang, heeft de zee aan de Groninger kust haar slik opge hoopt, vloed na vloed, centimeter na cen timeter en langzaam aan, nu en dan weer verbrokkeld door de stormen, welke zoo fel te keer kunnen gaan over de Wadden, is daar op de Wadden kale, grijze uitge strektheid ontstaan, met veel geulen en prielen en hier en daar wat kraal.... Steeds verder trok de zee zich terug, nu en dan echter onverwacht verwoed aanval lend en harde klappen uitdeelend, totdat de mensch zijn kennis en kunnen in dienst stelde van het land en den gemeenschappe- lijken vijad, die in de kuststreken zoo ver vaarlijk kan huishouden en in zijn woede- uitingen dikwijls slachtoffers heeft gemaakt^ hielp bestrijden.... De landaanwinning ving aan, daar in het hooge Noord-Westen der Groninger kust. Nieuw Groninger land begon te ontstaan... Aan de uiterste grens van onzen goeden vaderlandschen bodem kwamen steeds meer handen dat doen, wat de ervaring als noodig geleerd had, om door het water opgehoogd land te bedijken en veilig te stellen. Week na week werd deze arbeid voortgezet en terwijl er in 1890 achter den Negenboerenpolder nog geen groen sprietje te bekennen viel, was men in hel begin van 1999 zoover, dat de gronden konden worden ingedijkt. Ook voor ons, toeristen, is het de moeite waard om eens even stil te staan bij dit grootsche werk, dat den eigen bodem niet onbelangrijk heeft vergroot. Waardoor van zelf ook het door het toerisme te exploitee ren terrein wordt vergroot. Bovendien heeft het zijn waarde hierop de aandacht te ves tigen, omdat toch Noord-Groningen zijn charme heeft voor een ieder, die ,fweet" te zien, die de romantiek van de uitgestrekte eenzaamheid, waarover de wind nu eens zijn stormachtig gebulder doet hooren, dan weer een minnelied schijnt te zingen, weet te waardeeren, en die, aangegrepen door dat zich-ver-van-all-stadsgewoel-weten zijn ar men eens uitstrekt, diep ademhaalt en zich vrij gevoelt. Het zijn de reeds veel besproken slikken, welke we hier bedoelen en die genoemd zijn, naar den Groninger commissaris der provincie mr, J. Linthorst Homan-polder. Eertijds was het een buitendijksch water schap dat „binnen" wilde zijn en daarnaar hardnekkig streefde. Feitelijk reeds na den berucht geworden Kerstvloed van 1717. Sindsdien is het niet meer gelukt achter aan wel eenige procenten kunnen mankee- ren als de opbrengsten zijn bepaald maar een ieder die hel betreffende proefveld heeft gezien, moet wel de overtuiging hebben ge kregen dat rnen met bezuinigen van zijn forlaatbemesting |e„i daar gaat het onher roepelijk naar toe bij besteudiging van de huidige toestand) op lichte zavelgronden een cpbrengstverlaging moet verwachten. Een soortgelijk proefveld op kleigrond, waarop de laatste 4 jaren geen fosfaatbemes ting is toegediend, deed bij het erwtenge was ook reeds duidelijk zichtbare verschilij len optreden. Ter geruststelling moet ech ter worden opgemerkt, dat deze verschil len (dus de fosfaatbehoefte) bij lange na niet zoo groot zijn als op de lichte zavel. Zoo blijkt 'n voorafgaande stalmestbemesting op dezen grond reeds voldoende fosfaat te leveren om het tekort, dat door een drie jarige weglating van de fosfaatbemesting was ontstaan, practisch geheel op te heffen. Uit een en ander kan men dus conclu- deeren, dat straks, als er met de fosfaatbe mesting moet worden gewoekerd, de zwaar dere gronden zonder bezwaar eens een keer kunnen worden overgeslagen, maar dat men bij de lichte zavelgronden veel sneller ge brek krijgt indien de bemesting met fosfaat achterwege zou worden gelaten. Organische bemesting (stalmest en groen- bemesting) zullen ook in dit opzicht gun stig werken. Speciaal willen wij hieraan nog de opmerking toevoegen^ dat op de lichtste grond (zand) het effect van een goede stal mestbemesting zeer gunstig is. Wij vestigen er hierbij de aandacht op dat het dan ook werkelijk goede stalmest moet zijn. Dus goed gestapelde en niet te stroorijke mest. Op de proefboerderij zijn de resultaten te zien van een stalmestbe- mestting (pl.m. 450U0 Kg. per ha.) op zand grond, waarbij de tarwe nog 250 Kg. kalk- salpeter ontving (voorvrucht erwten.) Deze tarwe mag er zijn De stalmest werd na de erwten in de herfst 1940 gegeven. De zo mer over was hij bewaard, algesloten onder een grondlaag. En daardoor krijgt men vooral beste stalmest. De kosten van het bedekken komen er gegarandeerd dubbel en dwars weer uit, 2. Op vele gewassen worden ook dit jaar weer de ammoniak- en de nitraatstik- stikstoffen vergeleken. Steeds blijkt echter de kalksalptee veel beter te werken dan de zwavelzure ammoniak. Zelfs op aardappelen en ondanks het feit dat deze op een groen- bemesting staan. Wordt vervolgd. L. R. D. 500 tot 600 te Wlesternieland in een kamp werden ondergebracht. Harde werkers, zoo als de Groninger boeren, die sinds eeuwen land op de zee hebben gewonnen, en daar mede de Nederlandsche gemeenschap een grooten dienst hebben bewezen. Zoo moet men ook dit werk bezien, dat met rasse schreden zijn einde nadert. En spoedig zal in de gemeenten Baflo en Eenrum een zeer belangijk object geheel gereed zijn dan zal alleen Eenrum reeds haar landbouwge bied met niet minder dan 16 procent uitge breid hebben landbouwgebied, dat straks de charme van Noord Groningen zal vergroo ten waar vanzelfsprekend ook onze A.N.W.B. zijn verzorge-wk handen zal uil- strekken om zijn leden ,^t dwalen door dit nieuwe Groningen te vergemakkelijken. Dan zal daar, waar bijna 350 kruiers en spoorploegen tienduizenden kubieken meter grond per week hebben verzet, de nijvere landarbeider, de Groninger boer, den ar beid voortzetten dan zullen de barakken langs de kust langzaam aan plaats moeten maken voor boerenhofsteden landarbeiders plaatsjes welke het platteland zoo fraai kun nen accentueeren. Dan zullen niet de tien tallen autobussen de arbeiders aanvoeren, maar een gewaardeerde verbinding onder houden en.... hopenlijk velen aanvoeren, die hun toeristische neigingen in deze rich ting willen uitvieren. Langs de Groninger kust is een dijk ge groeid, weer is een stuk land op de zee ver overd en toegevoegd aan de vruchtbare Gro ninger landouwen. Een kostelijk bezit voor de toekomst. Maar de strijd gaat verder. Opnieuw zal langzamerhand de zee haar eigeen graf graven slib aandragen en zich zelf den weg versperren verder zal dan weer het door hel getij ruischende water verklinken in de eenzaamheid van grijs, lichtblauw en openheid. Wederom zal dan de rustelooze mensch in dit waterdomein doordringen en rijpe kwelders voor zich op- eischen. Maar voordat het zoover zal zijn, zal het jachtende leven zich reeds hebben meester gemaakt van de huidige slikken, welke dan in den zomer golvende korenvelden en mal sche weiden zullen hebben, daar waar vroe ger het zoute zeewater rimpelde of in boosaardig witgekuifde branding brak. V. K. Pieterburen land te winnen en eerst in 1850 begon weer eenige aanwas, die de laatste decennia door het gestichte waterschap is bevorderd. En in 1938 viel het besluit tot uitvoering van het werk, in Februari 1939 werd het aangevat in werkverschaffing. Een spade met inscriptie „Ter herinnering aan eerste grondverzet van den aanleg van het waterschap „De Slikken De eerste spade werd gestoken door den heer D. Bouwman op 20 Februari 1939, herinnert aan dit groote moment, aan het begin van een werk, dat rond anderhalf mil lioen gulden vroeg. Een werk ook dat men graag aan toeristen ter bezichtiging open stelt. Een werk, dat 400 ha. vruchtbaren grond aan de vette Groninger klei toe voegt Gij, die per auto, bus of fiets Gronin- gen's Waddenkust straks eens zult bezoe ken, gelieve zich echter te realiseeren, dat, terwijl gij zonder eenig gevaar Uw belang stelling kunt toonen, in de donkere maan den Maart en April van 1939 de heftige Noord-Wester tot viermaal toe de lichte kade rond de eerste der vijf putten, die vóór den dijk werd aangelegd om den noo- digen grond te krijgen, heeft vernield, de sporen van het transportmateriaal onder mijnd en keten uit elkaar geslagen heeft. Op dezelfde plaatsen vrijwel waar nu de toerist nauwelijks vuile schoenen krijgt, heb ben toen harde kerels gezwoegd en ge slaafd om de schade te herstellen, om dat gene, wat het woeste water vernielde, op nieuw als bolwerk op te bouwen Honderden en nog eens honderden nijve re handen hebben hier hard gewerkt, heb ben een nieuwen polder ingedijkt, Gronin gen, Nederland, nieuw land gegeven. De nieuwe polder wordt aan den Zuid kant begrensd door den Hunsingodijk en den dijk van den Noordpolder en Westelijk door den Negenboerenpolder. Aan de Oost grens van deze oppervlakte, welke 6 Km. lang is en een breedte heeft, varieerend van 400 tot 900 meter, is geen begrenzing. Natuurlijk is het alles beheerschende van het werk de dijk welke de directe keering is van de Waddenzee. Uit de Wadden rijst langzaam land, ploseling sneller stijgend de dijk. Aan de binnenzijde bevindt zich gras tot aan de binnenbermsloot, waarna datgene komt, waarom het te doen is net bouwland, dat het goudgele graan, zoo on- misbaaar in het Groninger Landschap, zal brengen. Dit bouwland wordt doorsneden door zwetslooten, uitloopend in de hoofdwa terleiding naast den te verharden weg, die enwijdig loopt met den Hunsingodijk. Bij dat werk is een kleine gemeenschap ontstaan van 1200 tot 1500 man van wie «r BINNENLANDSCH NIEUWS. DISTRIBUTIE EN VOEDING. De eerste bonaanwijzingen van het nieuwe bonboekje. Alleen voor melk nog de oude kaart Voedingsproblemen in dezen tijd. Laat niets verloren gaan. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder ver melde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoe nen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de hierna te noemen artikelen, met uitzondering van melk. de nieuw uitgereikte kaarten in gebruik worden genomen. Voor melk blijft dus voorloo- pig de oude kaart in gebruik. Vernie tigd kunnen worden de oude „bonkaart algemeen" en de oude vleeschkaart, met uitzondering van de thans geldende bon 21 daarvan. De volgende week zal ook voor vleesch de nieuwe kaart in ge bruik worden genomen. De nieuwe broodkaart bevat twee soorten bonnen. De bonnen waarop staat vermeld „4 rantsoenen" geven elk recht op het koopen van ongeveer 400 gram brood, of vier rantsoenen ge bak. De overige bonnen geven elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. BROOD EN GEBAK. Bon „25" van de broodkaart7 t.m. 13 Juli 100 gram brood of een rant soen gebak per bon. Eén rantsoen gebak is (beschuit, wafels, biscuits en andere koekjes) 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebak jes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waar in 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bon „254 rantsoenen" van de brood kaart 7 Juli t.m. 13 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. MELK. Bon „24" van de melkkaart7 Juli t.m. 13 Juli, 1 3/4 liter per bon. EIEREN. Bon „25 eieren" 7 Juli t.m. 13 Juli, een ei per bon. SUIKER. Bon „101" van de „bonkaart alge meen" 7 Juli t.m. 3 Augustus, l kg. suiker per bon. De bonnen, welke zijn geldig ver klaard voor een op Maandag aanvan gende distributieperiode mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. Het nummer van de bon, welke gedu rende de periode van 7 Juli a.s. t.m. 13 Juli recht zal geven op het koopen van 2 kg. aardappelen, azl bij afzonder lijk persbericht worden bekend gemaakt. Deskundigen van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening hebben Donder dagmiddag in de Rolzaal van het Bin nenhof te 's-Gravenhage interessante uiteenzettingen gegeven over de voed selproblemen van dezen tijd. Zoo heeft ar. ir. M. J. L. Dols, hoofd van de af deeling Voedingsvraagstukken er in deze bijeenkomst voor de pers allereerst op gewezen, dat het mensche- lijk lichaam zich binnen bepaalde gren zen aan een lager voedselniveau kan aanpassen. De minimumgrens wordt bepaald door de individueele geaard heid, den aard der werkzaamheden en de samenstelling van het voedsel. Daar om heeft men dan ook voor bepaalde groepen afwijkende rantsoenen vastge steld. Bovendien maken de centrale- en fabriekskeukens het ook den minder gesitueerden mogelijk zich goed te voe den. Of Nederland in staat zal zijn in ei gen behoeften te voorzien is afhanke lijk van het publiek, dat op elk gebied de uiterste zuinigheid zal moeten be trachten. Het bewaren van afval is niet slechts een wettelijke, doch ook een zedelijke plicht. Bovendien mag er niets door bederf verloren gaan het publiek zal zich moeten onthouden van elke deelneming of medewerking aan frau- duleuzen handel De heer S. de Hoo, hoofd van het centraal Distributie bureau sprak over de distributietechniek. Hij wees er op. dat zijn kantoor wordt overstelpt met brieven, welke over het algemeen ver zoeken bevatten, waaraan onmogelijk kan worden voldaan. Hierdoor bezorgt men het bureau veel onnoodig werk. Onjuist is ook, dat de huisvrouwen haar lever anciers vaak trachten te pressen, haar iets extra's te leveren, waardoor het bestaan van den leverancier in gevaar kan worden gebracht. Met nadruk drong hij er bij het pu bliek op aan, niet alle bonnen tegelijk in te wisselen. Daardoor wordt de be voorrading van de detaillisten zeer be moeilijkt. Tenslotte moet men zorgvul dig waken tegen het verloren gaan van distributiebescheiden, daar deze niet of slechts ten deele zullen worden vervan gen. Dr. Banning, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid besprak het belang van goede voeding voor de volksgezondheid. Wij kunnen met veel minder loe, dan wij gewend waren, zoo zeide deze des kundige, mits de beschikbare voedings middelen tot de laatste gram worden gebruikt. De Voedingsraad is thans be zig met een grondig onderzoek naar den gezondheidstoestand van ons volk De resultaten van dit onderzoek, dat regelmatig zal worden voortgezet, zijn nog niet alle bekend, maar zij geven een reden tot ongerustheid. Voor zieken worden van bepaalde voedingsmiddelen extra-rantsoenen ver trekt, doch in ruil daarvoor moeten andere bonnen worden ingeleverd. Me disch gesproken, komt geen enkele zie ke iets te kort. Den medicus bezorgt deze regeling veel extra werk en het is dan ook onjuist dat sommige patiënten den dokter op vaak ergerlijke wijze las tig gevallen om extra-toewijzingen. Dr. C. Den Hartog, directeur van het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad, heeft het belang van de voorlich ting nog eens belicht. Deze voorlichting over de keuze van ons voedsel is nood zakelijk geworden. De keuze zal moeten berusten op verstandelijke overwegin gen, gegrond op ervaringen van eeuwen en gesteund door de moderne voedings leer. In Nederland is men met deze voorlichtingen reeds in 1934 begonnen. Het is gebleken, dat wanneer de totale hoeveelheid voedsel is verminderd, het accent moet worden gelegd op de vol waardigheid aan beschermende stoffen, waarvan de voeding in Denemarken in den vorigen oorlog het beste voorbeeld is. Onder invloed van Hindhede is dit land den wereldoorlog uitstekend door gekomen. De voorlichting zal er dus op gericht dienen te zijn, binnen het raam van het mogelijke, de voeding zoo te doen samenstellen en de vervangings middelen zoo te kiezen, dat de kwaliteit van ons' voedsel de geringere kwantiteit compenseert. De wijze lessen werden besloten met eenige practische raadgevingen van de directrice der Haagsche Huishoudschool en de beproeving van eenige gerechten, hetgeen intusschen geen „beproeving" mocht worden genoemd. afgetreden burgemeester van Brussel, Van de Meulebroeck en de chef van het Brusselsche stedelijke politiecorps zijn op bevel van het militaire bestuur ge arresteerd. De burgemeester moest op grond van een verordening in zake de leeftijds grens bij het openbaar bestuur van 7 Maart 1941 na het bereiken van de leef tijdsgrens op 30 Juni zijn ambt neer leggen. Te elfder ure heeft hij echter een z.g. „proclamatie" aan de burgerij der stad Brussel door middel van aanplakbiljet ten gepubliceerd, waarin hij de genoem de verordening als onwettig trachtte te bestempelen en mededeelde, dat hij de eenige rechtmatige burgemeester van Brussel is en blijft. De eigenaar van de drukkerij, waarin de aanplakbiljetten zijn gedrukt, is eveneens gearresteerd. Zijn bedrijf is gesloten. GEMEENTE WIERINGEN. BUITENLANDSCH NIEUWS. BRUSSELS OUD-BURGEMEESTER GEARRESTEERD. In proclamatie verklaarde hij niet te willen aftreden. Brussel, 1 Juli (D.N.B.) De gisteren IIERV. KERK. Morgenavond zal in de godsdienstoefening te Oosterland de beer A. van Leeuwen, tijdelijk woon achtig te Den Oever, medewerken als tenor-solist Deze zanger is in onze ge meente reeds bekend als een der beste krachten der vereeniging „Excelsior," waarin hij onder leiding van den di recteur Van Glabbeek met solo al meer malen naar voren kwam. Een kanjer. Door den heer G. Dirks te Den Oever is in zijn vischkamer een steur gevangen. Het beestje was niet minder dan 3 M. 75 cm. lang en had het respectabele gewicht van 594 pond. De sleur bracht op f 2,70 per Kg. to taalprijs f 800. Als we ons goed herinneren, is dit reeds de 3e maal, dat de heer Dirks zoo n knaap in zijn netten heeft verschalkt. POLITIE. Gevonden een horloge met ketting. Verloren een paar jute zak ken en een manchester jas. Inl. Gem.-bode, H.-hoef. Programma Schoolwedstrijden. Maandag 7 Juli 7.30 uur Westerland - Chr. Sch. Woensdag 9 Juli 7.30 uur Hippo - Den Oever. Predikbeurten Wieringen. ZONDAG 6 JULI. NED. HERV. GEMEENTE. Oosterland 's av. 7Va uur Ds. van Beek. Solozang. Donderdag 10 Juli 's av. 8 uur Herv. Zusterkring te Oosterland. DOOPSGEZ. GEMEENTE. GEEN DIENST. EVANGELISATIE. H.-hoef nam. 4.30 uur de hr. O. Deen. Den Oever v.m. 10 uur de heer O. Deen. GEREF. KERK H.-hoef v.m. 10 uur Ds. M. Schenkeveld. H.-hoef nam. 2.30 uur Leesdienst. Den Oever v.m. 10 uur Leesdienst. Den Oever nm. 3 u. Ds. M. Schenkeveld. VAN AFGEDANKTE WIELER BAAN TOT SPORTPALEIS. Opgedragen aan de Directie der Wielerbaan. Tot één der meest zeldzame oudheid kundige overblijfselen in ons land, be hoort zeer zeker de Wielerbaan te Wie- ingen. Deze wielerbaan wordt inderdaad een zeldzaamheid, daar deze baan bijna de enigste is, die nog niet onder de sloop hamers ter neer geslagen is. Maar de Directie heeft gelijk, want dat getuigt weer eens echt van door zicht en zakenmanschap. Het zal dan ook niet lang meer du ren, of men zal spreken over het Co- loseum van Wieringen, en men zal de vreemdelingen in groote getale rond leiden op de plaats, waar eens de be- roemste wielrenners er elkaar het le ven zuur maakten ter wille van de vet- leeren medaille, de Directie tot wan hoop bracht, en het publiek, zooveel Sport te zien gaf, dat deze de zaak al heel gauw door had, en maar liever thuis bleef. Maar de wielerbaan bleef bestaan in al zijn kale troosteloosheid, ten prooi van regen en wind en gedoemd tot ver val. En toch, toch als men de zaak eens even anders bekijkt, zal men moeten toegeven, dat het toch zeer zeker jam mer is, dat de Directie tot nog toe geen kans ziet de wielerbaan een andere, hetzij tijdelijke bestemming te geven. Het pleit niet voor de ondernemings geest, om een dergelijk object jaar in jaar uit, totaal renteloos te laten staan. Wat of er dan wel mee gedaan moet worden Voorwaar geen gemakkelijke opgave, maar als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Dat kan door mid del van een zwembad, desnoods met subsidie van de gemeente voor verplicht zwemmen der schoolkinderen. Zonne baden. Goed geoutilleerd restaurant. Zwemwedstrijden. In de onmiddellijke

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3